Teknoseyir Arşiv

Arşiv Güncelleme Tarihi: 08.06.2020 Saat: 22:50

Son Güncelleme: (Arşiv Taşınıyor...) Eklendi.

#HaftalıkGündemDeğerlendirmesi , #TeknolojiveBilimNotları ve #TozluRaflar bölümleri sürekli güncel.

Meraklısına 🙂

Aşağıdaki dosya boyutları aylık güncellenir. 01.06.2020 tarihi itibarıyla aşağıdaki gibidir.

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 30,8 GB (33.176.380.483 bayt) 'dır.

Teknoloji Ve Bilim Notları 6,30 GB (6.766.532.927 bayt) 'dır.

Tozlu Raflar 14,3 GB (15.449.225.971 bayt) 'dır.

Bonus Videolar 5,84 GB (6.279.582.502 bayt) 'dır.

(YENİ) Oyun Gündemi 3,50 GB (3.769.244.334 bayt) 'dır. (Yükleniyor...)

Karantina Sohbetleri - Canlı Yayın 6,30 GB (6.765.638.036 bayt) 'dır.

Arşivin tamamı 67,2 GB (72.206.604.393 bayt) 'dır. (Videolar Dahil)

Arşiv Link: (Link yakında eklenecek.)

#HaftalıkGündemDeğerlendirmesi #Arşiv
Arşivlik olduğuna inandığınız içerikler varsa özellikle eskilerden söylerseniz eklerim. 🙂

Dip Not: Arşivin tek amacı değerli içeriklerin toplu halde bulunması ve arşivlemek isteyen arkadaşlar var ise onlara hazır düzenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 16

Kurzgesagt – In a Nutshell

Videos explaining things with optimistic nihilism. We are a small team who want to make science look beautiful. Because it is beautiful. Currently we make on...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

EFT ile PTT'ye para gönderme

Başka zaman aramayın, genel kültür olsun diye, PTT posta çeki olan birisine Nasıl para gönderileceğini yazayım dedim.

EFT Alıcı Adı: PTTKart sahibi adı-soyadı

Alıcı banka: Vakıf Katılım

Alıcı Şube No: 1840-PTT ParaPosta

Alıcı Şube İl: Ankara

Hesap no: ptt posta çeki hesap no (kartın altında yazan)

Hepsi Bu kadar 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar, iki ürünü de kullanıyorum. Almak isteyen veya soruları olan arkadaşlara yardımcı olabilirim.

Xiaomi 10000 mAh PD 10W Kablosuz Taşınabilir Hızlı Şarj Cihazı - Qi Power Delivery Powerbank

Samsung Kablosuz Hızlı Şarj Aleti (Gümüş) EB-U1200CSEGWW

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 15

Xiaomi Mi Band 4 için Özel Tema Yükleme Rehberi

Merhabalar,

Bildiğiniz gibi Xiaomi bu modelde Mi Band ürününe renkli ekran ekledi fakat kendi MiFit uygulamasının içerisindeki temalar çok kısıtlı ve haliyle herkese hitap etmeyebilir. Bir grup meraklı insan da bunu özelleştirmenin yolunu bulmuşlar ve yüzlerce farklı saat temasının yüklenebilmesine olanak sağlamışlar. Vakit kaybetmeden yöntemi anlatayım.

NOT: Bende Mi Band 4 olmadığı için bu yöntemi bizzat deneyemedim fakat birçok kişinin kullandığı bir yöntem olduğu için sorun olacağını sanmıyorum.

Uygulama yardımıyla yüklemek

Eğer "ben manuel olarak uğraşmakla istemiyorum, tek tıklamayla kurmak istiyorum" diyorsanız, Google Play'den şu uygulamayı kurup, kolayca kullanabilirsiniz:

MiBand4 - WatchFace for Xiaomi Mi Band 4

iOS üzerinden özel firmware, font ve tema yüklemek için: AmazTools (Vaktim olursa bunun için de bir rehber hazırlayacağım)

Manuel olarak yükleme

Eğer "yok ben uygulama ile yapmayı sevmiyorum, kendim elle yaparım" diyorsanız ya da yukarıdaki uygulama marketten kaldırılırsa, aşağıdaki adımları sırayla uygulayabilirsiniz:

Eğer henüz yapmadıysanız öncelikle:

 1. MiFit uygulamasını kurun, Mi Band 4 ile bağlantısını yapın ve varsa son güncellemeleri alın.
 2. MiFit uygulamasını açın ve herhangi bir temayı uygulayın.

Temayı yüklemek için:

 1. Bu adresdeki sayfadan kendi zevkinize uygun temayı bulun ve bilgisayarınıza indirin. (Tema dosyaları genelde .BIN uzantılı olurlar, eğer bir ZIP arşivi indirdiyseniz önce onu dışarı çıkartın)
 2. Daha sonra telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve şu dosya yoluna gidin: Android/data/com.xiaomi.hm.health/files/watch_skin_local/
 3. Burada şu anda Mi Band 4 cihazınızda uygulanmış olan temanın .BIN uzantılı dosyasını göreceksiniz. Öncelikle her ihtimale karşı bu dosyayı bilgisayarımızda bir yere yedekleleyin daha sonra telefondaki dosyayı silin.
 4. İndirdiğiniz dosyanın ismini, 3.adımda yedeklediğiniz dosyanın ismiyle değiştirin.
 5. İndirdiğiniz ve ismini değiştirdiğiniz dosyayı 2.adımdaki dosya yoluna kopyalayın.
 6. MiFit uygulamasını açın ve aynı temayı tekrar uygulayın.

Bu adımlardan sonra Mi Band 4 cihazınızda indirdiğiniz temayı görmeniz gerekiyor.

Animasyonlu tema yüklemek

Yandaki gibi bir animasyonlu tema yüklemek için biraz daha uğraşmak gerekiyor (Bazı animasyonlu temalarda bu işlemler zaten yapılmış oluyor buna dikkat edelim):

 1. Bu adresdeki online HEX Editor uygulamasıyla, indirdiğimiz BIN uzantılı dosyayı açın. (İsterseniz kendi kullanmak istediğiniz HEX Editor ile de yapabilirsiniz)
 2. Açtığınız BIN dosyasının 2.satırının ilk kısmındaki FF FF FF FF FF FF FF FF ifadesini seçin ve satırın başındaki FF ifadesine tıklayın.
 3. Bu ifadeyi kopyalayın: 24 00 d0 03 00 00 3d 78
 4. HEX Editor'e geçip, CTRL + V tuşlarına basın ve gelen pencereden "Overwrite the bytes at the cursor position" kutucuğunu seçip, altındaki listeden de "Hexadecimal Values" ifadesini seçin ve Apply düğmesine basın.
 5. İlgili satırın değiştiğini gördüğünüzde, düzenlenmiş BIN dosyanızı "Export" düğmesine tıklayarak indirip yukarıdaki "Manuel olarak yükleme" başlığındaki adımları uygulayabilirsiniz.

Yazının başındaki görseldeki temalar sırasıyla:

 1. GB_M.Casper
 2. Mario Odyssey Animated
 3. Tetris Brick Game
 4. Fallout PipBoy
 5. Activity
 6. Commodore 64
 7. The Witcher

Bir başka yazıda görüşmek üzere,
Kendinize iyi bakın...

Etiketler: #xiaomi #miband4 #custom #firmware #tema

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 27

Mouse'un Bozulan Switch'i Nasıl Değiştirilir ?

Bildiğiniz gibi arada mouse'un sağ sol veya her hangi bir tuşu bozulabiliyor. Bu bazen tıkladığınız halde tıklamama veya tıklıyor ama kendi kendine bırakıyor, ya da ben tek tıkladım o çift tıklıyor vs. gibi sorunlar olabiliyor. Bu rehberde size nasıl değiştireceğinizi anlatacağım.

Gereken malzemeler.

 • Havya
 • Lehim teli
 • Lehim pompası veya eski lehimi temizleyeceğiniz lehim emme teli
 • İşlem bitince pcb'den pislikleri temizlemek için tiner veya alkol

Öncelikle mouse'un markası modeli ne olursa olsun. Bu işe el beceriniz yoksa '' ya ben hayatımda tornavida bile tutmadım lehim falan bilmiyorum '' diyorsanız bu işe girmenizi önermem. Hani elinizdeki cihazdan da olabilirsiniz.

Benim elimde bu iş için Razer Ouroboros model mouse vardı. Sol tık bazen basıyor bazende kendisi bırakıyordu vs. belli ki switch'i değiştirilmesi lazım, bunun harici cihazda sorun olmadığı içinde çöp olmasına gerek yok.

Öncelikle mouse'un içini açmamız gerekiyor. Komplike bir model ise biraz uğraştırabilir. Bendeki model o açıdan baya uğraştırdı. Cihazın altındaki büyük etiketleri söküyorsunuz. Pad yani sürtünen kısımları da sökmeniz lazım altında da vida olabiliyor. Bu tabi cihaza modele göre değişebilir.

 

Vidaları çıkarttıktan sonra üst kısmı ayırıyorsunuz.

 

Dediğim gibi her mouse'da böyle olacak diye bir şart yok. Bendeki biraz zor modeli üst tuşlar için ve pilin sıcaklık sensörü için anakartında ek soket yapılmış.

 

Üst kısmı çıkarttığımda gördüğünüz gibi sağ ve sol switchler ortaya çıktı. Kalitesi güzel omron marka ama mouse 2013 model olması lazım bunca yıldır tabi kullandıkça aşınan bir yapı olduğundan bozulması olası bir parça switch. Bu cihazda sadece sol switch değişecek ancak gene de cihazın üst anakartını ayırmam gerekiyor.

 

Üst switch kısmını ayırdıktan sonra arızalı olan switch'i söküp yerine muadil herhangi bir switch'İ lehimleyeceğiz. Her hangi bir mouse switch'i olur, ancak tabi olmuşken kalitelisi olsun derseniz omron bu konuda çok iyidir.

 

Eski arızalı switch'in bacaklarına önce biraz lehimledim. Sonrada bu lehimi tekrar eritip lehim pompası ile çektim. işlem bitince daha temiz olsun diye de lehim emdirme teli ile de üzerinden geçip anakartı pamuk ve tinerle lehim yapılan pisliği kalan kısımları temizledim.

 

Yeni switch'i lehimledikten sonra etrafında kalan artıkları pislikleri vs. tekrar tiner ile temizledim. Ve gerisin geriye cihazın anakartı vs topladım.

 

Her modelde tabi bu kadar parça vida vs çıkmayabilir, cihazınıza bağlı birşey. Ama tavsiyem gruplandırın, atıyorum kağıt'a yazın ne neyin vidası ? nereden söktünüz vs. vs. yada telefondan 2 dk fotoğrafını çekin. 🙂 Sonra toplarken zorlanmazsınız '' ya bu vida nerenin acaba ? sıktık ama galiba fazla sıktık arkadan deldi '' gibi bir durum olmaz.

Rehberimi okuduğunuz için teşekkür ederim. Bu mouse'u bana temin eden @awsalli arkadaşımıza da teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

iPhone'da Spam SMS'leri(İsim Şeklinde Olanları) Engelleme

Bir çoğumuzun büyük sıkıntısı bu. iOS işletim sisteminde bu işlem biraz zahmetli gibi görünse de internette yaptığım araştırmalar sonucu bunun çok basit olduğunu öğrendim ve sizlerle de paylaşmak istedim 🙂 İnanın bu yöntemi öğrendikten sonra kafam o kadar rahat ki sizlere bu sevincimi tarif edemem 😀 Siyasi parti reklamları, büyütme reklamları, bahis reklamları valla hepsinden kurtuldum hem de program felan olmadan 😀

Numara şeklinde olanları artık çoğu telefon program dahi kullanmadan engelleyebiliyor ama söz konusu iPhone olunca işler biraz daha zorlaşıyor diyebilirim. Neyse hemen anlatıma geçeyim. Adım adım anlatacağım sizlere. Bu anlattığım yöntem isim şeklinde gelen mesajlar ve engellenemeyen mesajlar yani engellemesi imkansız gibi görünen mesajlar için. (Ama imkansız değil 🙂 )

1-) Önce isim şeklinde kamu kurumundan veya başka bir yerden gelen mesaj size spam olarak geldi diyelim, yani siz istemediğiniz halde geliyor ve gelmeye devam ediyor. Önce resimdeki gibi gönderen kurum veya oluşumun ismine dokunuyoruz:

2-) Ardından bilgi yazan yere basıyoruz:

3-) Daha sonra resimdeki gösterdiğim yere giriyoruz:

4-) Şimdi ise "Yeni Kişi Yarat" butonuna tıklıyoruz:

5-) Ad, Soyad bu kısımların hiçbirisine dokunmadan sadece "e-posta ekle" butonuna tıklıyoruz:

6-) Bu önemli madde. Çünkü bu kısımda size gelen mesajdaki aynı ismi yazıyoruz büyük/küçük harf uyumuna dikkat edecek şekilde. Yani misal olarak bana gelen mesajda "GuzelHsting" diye gelmiş ben de buna dikkat ederek "GuzelHsting" yazmak durumundayım yoksa engellemez. Size de size gelen başlığın aynısını harfiyen yazacaksınız.

7-) Ve son olarak "Bitti" dedikten sonra alt kısımda "Bu Arayanı Engelle" yazısının aktif olduğunu göreceksiniz:

Veee hepsi bu kadar 🙂 Artık siz de saçma sapan mesajlardan, belki de her geldiğinde başka umutlarla mesaj beklediğiniz kişilerden değil de bu andavallardan gelen mesajlara sövüyorsanız bu yazıyı paylaşmayı çok görmeyin değerli TeknoSeyir ahalisi 🙂 Hayırlı günler dilerim efendim selametle..

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Araç Takip cihazi

Merhaba,

 

Çok uzun zamandir almayı düşündüğüm ama imei sorunu yüzünden sürekli ertelediğim bir üründü araç takip cihazi. Aliexpress üzerinden satın aldım ve tek dikkat ettiğim nokta internetsiz çalışabiliyor olmasi idi. bu cihaz ise hem internet ile hemde internetsiz çalışabiliyor.

Ben şu ana kadar sadece internetsiz olarak kullanabildim. cihazin kurulumu aslında çok basit üzerinde 3 kablo ve art eksi ve kontak şeklinde. herhangi bir elektirikçi bunu bağlayabilir. bağlamadan evvel cihazin içine bir sim kart takmak gerekiyor.

bu cihazi almadan önce satıcı ile iletişime geçip kendisine bir imei numarasi iletirseniz satıcı bu numarayi cihaza işliyor ve türkiyede sorun yaşamıyorsunuz.

 

cihazi araca bağladıktan sonra tek yapmanız gereken yeni hattınızı aramak. Cihaz sizi meşgule atıp size konumunu sms ile gönderiyor. Isterseniz bunu sms ile komut göndererek yapabiliyorsunuz.

Aynı zamanda online olarak takip etme şansınız var fakat ben online takip için cihaz ayarlarını yapamadım. cihaza bir apn ayarı yapmak gerekiyor fakat benim almış olduğum hattın yani bimcell in apn ayarları içinde şifre kismi boş. bu cihaza ise bu ayarlari sms ile gönderiyoruz fakat şifre kısminda herhangi bir şey olmadığı için bende boş bırakip cihaza gönderiyorum ama yinede kabul etmiyor. Farkli hat ile denemiş olsaydim belki çalışırdı.

online takip için igpstracking.net adresine eski internet explorer ile girmek gerekiyor. satıcı bize kullanıcı adi ve şifresi veriyor bu bilgilerle giriş yapıp cihazi kayıt ediyoruz. bunun dışında mobil uygulamasida var.

 

almak isteyen olursa satın alma linki

http://s.aliexpress.com/6jim2iEJ

 

ben kutulu ve pilli şekilde aldım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 15

Aşağıda verdiğim linke tıklayarak bugüne kadar telefonunuza kaydettiğiniz, sildiginiz ne kadar kişi varsa hepsi çıkıyor

Not: Sizden önce hatti kullanan kişinin kaydettiği isimlerde çıkıyor

Dipnot: Telefonunu Facebook’a baglamamış olanlar işe yaramıyor.

LİNK ??
https://www.facebook.com/mobile/messenger/contacts/

Facebook'a Giriş Yap | Facebook

Arkadaşlarınla, akrabalarınla ve tanıdıklarınla paylaşımda bulunmaya ve bağlantı kurmaya başlamak için Facebook'a giriş yap.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nasıl özlemişim yahu!
#Commandos dışında bana strateji oynatmayı başarmış yegane oyun: #Desperados
Son sürümü: 1.01
Yani düşünün, o zamanlar ne kadar hatasız oyunlar üretiliyormuş ki tek bir yama almış.
Günümüz sistemlerinde (Win 8 ve üzeri) ciddi fps sıkıntısı var ama küçücük bir araç ile güncele uyumlanıyor. Ayrıca farklı ekran çözünürlükleri için de minik araçlar var.
1920x1080 çözünürlük için en ideal 1024x600 exe'sini kullanıyorum; daha yüksek olanlarda görmek çok zor oluyor.
Steam'de 10 lira; bundle ortamlarında daha ucuza da bulunabilir. Kesinlikle tecrübe edilmesi gereken bir oyun. Bana geçirttiği güzel zamanların hatırına aldım az önce #steam 'den:
https://store.steampowered.com/app/260730
#nostalji #teknonostalji #PCOyun #strateji #oyuntavsiye #oyuntavsiye

BeğenFavori PaylaşYorum yap