Selamlar, daha önce açtığım konu başlığına günceleme yapayım;
Amatör Denizci Belgesi ve KMT için "online sınav seceneği" eklenmiş demiştim.

https://teknoseyir.com/durum/1453877

Denizci ve Telsiz derslerini yaklaşık 4-5 günde tamamladım.

Denizci belgesi için 10 saat, Telsiz için 1 saat online eğitim var. Yalnız şöyle bir can sıkıcı durum var. Derslerin büyük kısmı, "bir sayfaya bir paragraf" şeklinde ve 2 dakikadan önce bir sonraki sayfaya (derse) geçemiyorsunuz. Oysaki çoğu paragraf 30 saniyede okunabilir basitlikte bilgi içeriyor. Bu sepeple, eğitimi tamamlamak biraz sabır gerekiyor.

Denizci ve telsiz eğitimleri tamamlandıktan sonra sınav başvurusu yapıyorsunuz ve onay geldikten sonra online sınava katılıyorsunuz.

Sorular çoktan seçmeli ve yanlış doğruyu götürmüyor. Yanlış hatırlamıyorsam Denizci için 50 soru 60 dakika, Telsiz için 30 soru 40-45 dakika olması lazım.

Denizcilik sorularının bir kısmı biraz dikkatle çözülebilecek mantık soruları.
Bir kısmının da cevap ipuçları bir önceki sorudan çıkarılabiliyor. Örnek vermek gerekirse; "teknenin sağ tarafına ne isim verilir" şeklinde çıkan sorunun cevabı, 5 önceki soruda verilmiş tekne krokisinde yazılmış olabiliyor. Soruların bir kısmı için ise biliyor olamak şart, özel adlandırmalar vs.

Telsiz soruları bana daha zor geldi, genel kültürle çözülebilecek soru az. Mesela "... numaralı telsiz kanalı hangi amaçla kullanılır" gibi sorular çıkabiliyor.

Online sınav esnasında "tarayıcıyı kapatmak sınavı iptal eder" gibi bir uyarı verdi. Başka bir yerde de okuduğum kadarıyla, sekme değiştirmek de iptal sebebi diyorlardı ama cesaret edip denemedim. 🙂 Herhangi bir sebeple iptal olursa 1 hafta sonra tekrar sınav hakkı veriliyor.

Sınav sonunda başarılı veya başarısız olunduğu direkt yazıyor.

Başarılı sonuçlanan sınav sonrasında SMS ile bilgi geliyor, yatırılacak harçlarla ilgili ücretlerin Halkbank'a yatırılması için şubeye başvurulması şeklinde. Ama dikkat: harçlar şubeye yatırılmıyor, işlemi ATM'ye devretmişler. Herhangi bir Halk Bankası ATM'sinden,

Kartsız işlemler>Fatura ve ödemeler>Diğer ödemeler>(son sayfada)>Denizcilik İç Sular Gemi adamları Harç Ödemeleri menüsünden TC girdiğinizde yatırmanız gereken harç(ları) görebilirsiniz. Eğer iki sınava da girdiyseniz 55 ve 35 lira nakit yatırarak harçları tek tek ödeyebilirsiniz.

Harçlar ödendiği zaman https://adbs.uab.gov.tr/ adresinde "belgelerim" altında kazanılan belgeleri görebilir, PDF olarak indirebilirsiniz.

Herkese başarılar.

@zrrckkk @61yavuz1967 @johan28 @kahve @aliytklkmz

Selamlar, daha once burada yazildimi

Selamlar, daha once burada yazildimi hatirlamiyorum Amator Denizci Belgesi ve KMT icin online sinav secenegi eklenmis. İlgilenenlere duyurulur. https://adbs.uab.gov.tr/ Telsiz icin 1 saat,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Kurzgesagt – In a Nutshell

Videos explaining things with optimistic nihilism. We are a small team who want to make science look beautiful. Because it is beautiful. Currently we make on...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Selamlar, iki ürünü de kullanıyorum. Almak isteyen veya soruları olan arkadaşlara yardımcı olabilirim.

Xiaomi 10000 mAh PD 10W Kablosuz Taşınabilir Hızlı Şarj Cihazı - Qi Power Delivery Powerbank

Samsung Kablosuz Hızlı Şarj Aleti (Gümüş) EB-U1200CSEGWW

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14

Xiaomi Mi Band 4 için Özel Tema Yükleme Rehberi

Merhabalar,

Bildiğiniz gibi Xiaomi bu modelde Mi Band ürününe renkli ekran ekledi fakat kendi MiFit uygulamasının içerisindeki temalar çok kısıtlı ve haliyle herkese hitap etmeyebilir. Bir grup meraklı insan da bunu özelleştirmenin yolunu bulmuşlar ve yüzlerce farklı saat temasının yüklenebilmesine olanak sağlamışlar. Vakit kaybetmeden yöntemi anlatayım.

NOT: Bende Mi Band 4 olmadığı için bu yöntemi bizzat deneyemedim fakat birçok kişinin kullandığı bir yöntem olduğu için sorun olacağını sanmıyorum.

Uygulama yardımıyla yüklemek

Eğer "ben manuel olarak uğraşmakla istemiyorum, tek tıklamayla kurmak istiyorum" diyorsanız, Google Play'den şu uygulamayı kurup, kolayca kullanabilirsiniz:

MiBand4 - WatchFace for Xiaomi Mi Band 4

iOS üzerinden özel firmware, font ve tema yüklemek için: AmazTools (Vaktim olursa bunun için de bir rehber hazırlayacağım)

Manuel olarak yükleme

Eğer "yok ben uygulama ile yapmayı sevmiyorum, kendim elle yaparım" diyorsanız ya da yukarıdaki uygulama marketten kaldırılırsa, aşağıdaki adımları sırayla uygulayabilirsiniz:

Eğer henüz yapmadıysanız öncelikle:

 1. MiFit uygulamasını kurun, Mi Band 4 ile bağlantısını yapın ve varsa son güncellemeleri alın.
 2. MiFit uygulamasını açın ve herhangi bir temayı uygulayın.

Temayı yüklemek için:

 1. Bu adresdeki sayfadan kendi zevkinize uygun temayı bulun ve bilgisayarınıza indirin. (Tema dosyaları genelde .BIN uzantılı olurlar, eğer bir ZIP arşivi indirdiyseniz önce onu dışarı çıkartın)
 2. Daha sonra telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve şu dosya yoluna gidin: Android/data/com.xiaomi.hm.health/files/watch_skin_local/
 3. Burada şu anda Mi Band 4 cihazınızda uygulanmış olan temanın .BIN uzantılı dosyasını göreceksiniz. Öncelikle her ihtimale karşı bu dosyayı bilgisayarımızda bir yere yedekleleyin daha sonra telefondaki dosyayı silin.
 4. İndirdiğiniz dosyanın ismini, 3.adımda yedeklediğiniz dosyanın ismiyle değiştirin.
 5. İndirdiğiniz ve ismini değiştirdiğiniz dosyayı 2.adımdaki dosya yoluna kopyalayın.
 6. MiFit uygulamasını açın ve aynı temayı tekrar uygulayın.

Bu adımlardan sonra Mi Band 4 cihazınızda indirdiğiniz temayı görmeniz gerekiyor.

Animasyonlu tema yüklemek

Yandaki gibi bir animasyonlu tema yüklemek için biraz daha uğraşmak gerekiyor (Bazı animasyonlu temalarda bu işlemler zaten yapılmış oluyor buna dikkat edelim):

 1. Bu adresdeki online HEX Editor uygulamasıyla, indirdiğimiz BIN uzantılı dosyayı açın. (İsterseniz kendi kullanmak istediğiniz HEX Editor ile de yapabilirsiniz)
 2. Açtığınız BIN dosyasının 2.satırının ilk kısmındaki FF FF FF FF FF FF FF FF ifadesini seçin ve satırın başındaki FF ifadesine tıklayın.
 3. Bu ifadeyi kopyalayın: 24 00 d0 03 00 00 3d 78
 4. HEX Editor'e geçip, CTRL + V tuşlarına basın ve gelen pencereden "Overwrite the bytes at the cursor position" kutucuğunu seçip, altındaki listeden de "Hexadecimal Values" ifadesini seçin ve Apply düğmesine basın.
 5. İlgili satırın değiştiğini gördüğünüzde, düzenlenmiş BIN dosyanızı "Export" düğmesine tıklayarak indirip yukarıdaki "Manuel olarak yükleme" başlığındaki adımları uygulayabilirsiniz.

Yazının başındaki görseldeki temalar sırasıyla:

 1. GB_M.Casper
 2. Mario Odyssey Animated
 3. Tetris Brick Game
 4. Fallout PipBoy
 5. Activity
 6. Commodore 64
 7. The Witcher

Bir başka yazıda görüşmek üzere,
Kendinize iyi bakın...

Etiketler: #xiaomi #miband4 #custom #firmware #tema

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 25

iPhone'da Spam SMS'leri(İsim Şeklinde Olanları) Engelleme

Bir çoğumuzun büyük sıkıntısı bu. iOS işletim sisteminde bu işlem biraz zahmetli gibi görünse de internette yaptığım araştırmalar sonucu bunun çok basit olduğunu öğrendim ve sizlerle de paylaşmak istedim 🙂 İnanın bu yöntemi öğrendikten sonra kafam o kadar rahat ki sizlere bu sevincimi tarif edemem 😀 Siyasi parti reklamları, büyütme reklamları, bahis reklamları valla hepsinden kurtuldum hem de program felan olmadan 😀

Numara şeklinde olanları artık çoğu telefon program dahi kullanmadan engelleyebiliyor ama söz konusu iPhone olunca işler biraz daha zorlaşıyor diyebilirim. Neyse hemen anlatıma geçeyim. Adım adım anlatacağım sizlere. Bu anlattığım yöntem isim şeklinde gelen mesajlar ve engellenemeyen mesajlar yani engellemesi imkansız gibi görünen mesajlar için. (Ama imkansız değil 🙂 )

1-) Önce isim şeklinde kamu kurumundan veya başka bir yerden gelen mesaj size spam olarak geldi diyelim, yani siz istemediğiniz halde geliyor ve gelmeye devam ediyor. Önce resimdeki gibi gönderen kurum veya oluşumun ismine dokunuyoruz:

2-) Ardından bilgi yazan yere basıyoruz:

3-) Daha sonra resimdeki gösterdiğim yere giriyoruz:

4-) Şimdi ise "Yeni Kişi Yarat" butonuna tıklıyoruz:

5-) Ad, Soyad bu kısımların hiçbirisine dokunmadan sadece "e-posta ekle" butonuna tıklıyoruz:

6-) Bu önemli madde. Çünkü bu kısımda size gelen mesajdaki aynı ismi yazıyoruz büyük/küçük harf uyumuna dikkat edecek şekilde. Yani misal olarak bana gelen mesajda "GuzelHsting" diye gelmiş ben de buna dikkat ederek "GuzelHsting" yazmak durumundayım yoksa engellemez. Size de size gelen başlığın aynısını harfiyen yazacaksınız.

7-) Ve son olarak "Bitti" dedikten sonra alt kısımda "Bu Arayanı Engelle" yazısının aktif olduğunu göreceksiniz:

Veee hepsi bu kadar 🙂 Artık siz de saçma sapan mesajlardan, belki de her geldiğinde başka umutlarla mesaj beklediğiniz kişilerden değil de bu andavallardan gelen mesajlara sövüyorsanız bu yazıyı paylaşmayı çok görmeyin değerli TeknoSeyir ahalisi 🙂 Hayırlı günler dilerim efendim selametle..

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Araç Takip cihazi

Merhaba,

 

Çok uzun zamandir almayı düşündüğüm ama imei sorunu yüzünden sürekli ertelediğim bir üründü araç takip cihazi. Aliexpress üzerinden satın aldım ve tek dikkat ettiğim nokta internetsiz çalışabiliyor olmasi idi. bu cihaz ise hem internet ile hemde internetsiz çalışabiliyor.

Ben şu ana kadar sadece internetsiz olarak kullanabildim. cihazin kurulumu aslında çok basit üzerinde 3 kablo ve art eksi ve kontak şeklinde. herhangi bir elektirikçi bunu bağlayabilir. bağlamadan evvel cihazin içine bir sim kart takmak gerekiyor.

bu cihazi almadan önce satıcı ile iletişime geçip kendisine bir imei numarasi iletirseniz satıcı bu numarayi cihaza işliyor ve türkiyede sorun yaşamıyorsunuz.

 

cihazi araca bağladıktan sonra tek yapmanız gereken yeni hattınızı aramak. Cihaz sizi meşgule atıp size konumunu sms ile gönderiyor. Isterseniz bunu sms ile komut göndererek yapabiliyorsunuz.

Aynı zamanda online olarak takip etme şansınız var fakat ben online takip için cihaz ayarlarını yapamadım. cihaza bir apn ayarı yapmak gerekiyor fakat benim almış olduğum hattın yani bimcell in apn ayarları içinde şifre kismi boş. bu cihaza ise bu ayarlari sms ile gönderiyoruz fakat şifre kısminda herhangi bir şey olmadığı için bende boş bırakip cihaza gönderiyorum ama yinede kabul etmiyor. Farkli hat ile denemiş olsaydim belki çalışırdı.

online takip için igpstracking.net adresine eski internet explorer ile girmek gerekiyor. satıcı bize kullanıcı adi ve şifresi veriyor bu bilgilerle giriş yapıp cihazi kayıt ediyoruz. bunun dışında mobil uygulamasida var.

 

almak isteyen olursa satın alma linki

http://s.aliexpress.com/6jim2iEJ

 

ben kutulu ve pilli şekilde aldım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 17

Aşağıda verdiğim linke tıklayarak bugüne kadar telefonunuza kaydettiğiniz, sildiginiz ne kadar kişi varsa hepsi çıkıyor

Not: Sizden önce hatti kullanan kişinin kaydettiği isimlerde çıkıyor

Dipnot: Telefonunu Facebook’a baglamamış olanlar işe yaramıyor.

LİNK ??
https://www.facebook.com/mobile/messenger/contacts/

Facebook'a Giriş Yap | Facebook

Arkadaşlarınla, akrabalarınla ve tanıdıklarınla paylaşımda bulunmaya ve bağlantı kurmaya başlamak için Facebook'a giriş yap.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nasıl özlemişim yahu!
#Commandos dışında bana strateji oynatmayı başarmış yegane oyun: #Desperados
Son sürümü: 1.01
Yani düşünün, o zamanlar ne kadar hatasız oyunlar üretiliyormuş ki tek bir yama almış.
Günümüz sistemlerinde (Win 8 ve üzeri) ciddi fps sıkıntısı var ama küçücük bir araç ile güncele uyumlanıyor. Ayrıca farklı ekran çözünürlükleri için de minik araçlar var.
1920x1080 çözünürlük için en ideal 1024x600 exe'sini kullanıyorum; daha yüksek olanlarda görmek çok zor oluyor.
Steam'de 10 lira; bundle ortamlarında daha ucuza da bulunabilir. Kesinlikle tecrübe edilmesi gereken bir oyun. Bana geçirttiği güzel zamanların hatırına aldım az önce #steam 'den:
https://store.steampowered.com/app/260730
#nostalji #teknonostalji #PCOyun #strateji #oyuntavsiye #oyuntavsiye

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Temp Rom v1 [Nougat](NoteFE Port)[Note5/S6Edge+]

Merhaba arkadaşlar,

Kısa bir süre önce çin forumlarında bir rom gördüm denedim ve hoşuma gitti.

Ben de bundan yola çıkarak bu romu alıp olabildiğince geliştirdim, eksiklerini ve hatalarını giderdim.Eklemeler yaptım.Kısacası baya emek verdim.Şuan ise romun olabildiğince sade ve iyi olduğunu düşündüğüm için paylaşmak istedim.

Changelogs:

-VoLTE Desteği Eklendi (HD SES/VİDEO GÖRÜŞMESİ)
-Varsayılan Dil Tamamen Türkçe Olarak Ayarlandı ve Türkçe haricindeki Diller telefonda yer işgal etmemesi için silindi.
-S9 uygulamaları eklendi. (Zil Sesleri, Mesajlar, Takvim v.s.)
-Takvimin bazı fonksiyonları çalışmıyordu, düzeltildi.
-Çince Smart Manager bakım/onarım programı kaldırılıp yerine Uluslararası Türkçe versiyon yüklendi.

-Çince bloatware yazılımlar kaldırıldı.
-Rootlama aracı olarak supersu yerine magisk kullanıldı.

-Always On Display (AOD) ile tıpkı s8 ve note 8 deki gibi ekran kapalıyken saat ve tarih göstergelerini ekranınızda tutabilirsiniz.Tüm fonksiyonları çalışır durumda.

-Edge Paneli sayesinde sağ taraftaki barı çektiğinizde sizi tıpkı kavisli bir telefon kullanıyor gibi orjinal edge paneli karşılar.Buraya bir çok kısayol atayabilirsiniz.

-Edge Aydınlatması ile ekranın dört bir köşesinde ince bir ışık kaymasını sağlayabilirsiniz.

-Telefonda youtube, instagram, facebook, gearmanager gibi sisteme gömülü olarak gelen ve kaldırılmayan bloatware programların hiçbiri yok.

-DualMessenger özelliği sayesinde telefonda yüklü olan herhangi bir programdan bir tane daha çalıştırabilmeniz mümkün.

-Genellikle S serilerinde gördüğümüz Note serilerine konmayan Dokunma Hassasiyeti ayarı var.Bu sayede eldivenle telefonu kullanabilirsiniz.

-Yine S serilerinde gördüğümüz Note serilerine konmayan Akıllı bekleme özelliği sayesinde ekran kendi kendine kapanmaz.Sizin ekrana bakıp bakmadığınızı algılar.

-Dahili Uygulama Kilidi sayesinde herhangi bir uygulama yüklemeye gerek kalmadan telefonda yüklü olan herhangi bir yada birden fazla programa şifre koyabilirsiniz.

-Gelişmiş Power Menü ile Hızlı Yeniden Başlatma, Recovery Ekranında Başlatma vs. gibi seçenekleri tek tıkla kullanabilirsiniz.

Ve daha niceleri..

Ekran Görüntüleri:

 

 BURAYA TIKLAYARAK İNDİRME ADRESİNE GİDEBİLİRSİNİZ

NOT:AKIŞIN DERİNLİKLERİNDE KAYBOLMAMASI İÇİN LÜTFEN PAYLAŞALIM.

#akış #s6edgeplus #note5

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 14

Spintires'i Daha Uzun Ve Zevkli Oynamak İçin Birkaç Araç Modu.

Birazdan tanıtacağım araç modlarını başka bir yere ihtiyaç duymadan doğrudan Steam Atölyesi üzerinden Spintires'a ekleyebilirsiniz.

Bunlarla Single Player oynarken kendi meydan okumalarınızı yaratarak eğlenceli vakit geçirmek mümkün. Mesela bazı araçlarla yoldan çıkıp, uçurumlardan yuvarlayabilir ardından vinçler ile bu araçları kurtarmaya çalışabilirsiniz. Bu araç modlarının tek olumsuz tarafı bu modlardan birini seçerek oyuna girdiğinizde başarımların devre dışı olması.

Modları atölyede bulmak için isimlerini kullanarak arama yapmanız yeterli.

VOLAT Mzkt 79086

Spintires'daki en sağlam araç modu kesinlikle Volat Mzkt 79086. Bu aracın ilerleyemeyeceği arazi, taşıyamayacağı yük veya araç yok gibi. Kendi dahil pek çok aracı veya araçları rahatlıkla istenilen bölgeye istenilen rota üzerinden götürebiliyor. Öyle ki normalde ufak bir tümsekte bile yan yatıp ters dönen araçları, arkadasında rampadan Mzkt 79086'ya yükleyerek rahatlıkla hedef bölgeye götürebilirsiniz.

Ural NEXT

Bahsedeceğim 3 vinç modundan ilki olan Ural NEXT, vinci ve vinci taşıyan kamyonu ile oldukça başarılı bir vinç modu.

MAZ 200 Series

MAZ 200 Series ise daha klasik, eski tarzda bir vinç. Kolu diğer 2 vinç modundakilere göre kısa olsa da hareket kabiliyeti fena değil.

volvo crane

Volvo kamyon kasasına monteli bir vinçden oluşan bu modun vinç kontrolü diğer iki modun aksine biraz zor olsa da diğer iki vinç modundan çok daha güzel bir yönü var ki o da kasasının olması. Bu sayede kaldırdığınız aracı kasaya koyarak istediğiniz bir yere götürebiliyorsunuz.

Böyle kendi oluşturacağınız ve vinçleri kullanacağınız araç kurtarma senaryoları için vinçlerin rahatlıkla, zorlanmadan kaldırabileceği araç modlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu tip senaryolar için "URAL M62" sepetli motorsiklet ve "VAZ 1111 OKA" araba modlarını kullanabilirsiniz. Bu iki aracı yukarıda paylaştığım vinçler kolaylıkla kaldırabiliyor.

Ve son olarak iki tane de askeri araç modu paylaşayım:

Studebaker US-6 (Red Army)

Bu kamyon modunun eklentileri arasında Katyusha roketleri ve fırlatma rampası bulunuyor. Araçtan roket fırlatabiliyorsunuz.

T-80 Tank

Spintires Plus vb. eklenti yüklemeye gerek olmaksızın sorunsuz olarak kullanılabilecek bir tank modu. Paletler değil içindeki dişliler hareket ediyor, ama yine de hareket ederken güzel görünüyor. Arazi fark etmeksizin hemen hemen her yerde ilerleyebiliyor.

Yukarıdaki modlarla güzel vakit geçirmek ve eğlenmek mümkün. Bunların yanı sıra Steam Atölyesi'nde yine yüzlerce farklı tipte ve özellikte araç modu bulmak bulunuyor.

İyi oyunlar.

Emre Arat Ağustos 2017

(Bu yazıyı rehber olarak Steam'de de paylaştım, linki aşağıda)

http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1105227775

#akış #Steam #Spintires #simülasyon #mod

BeğenFavori PaylaşYorum yap