Paylaş Paylaş

Linux dağıtımlarından Elementary OS İncelemesi

Linux dağıtımlarını incelemeye Elementary OS ile devam ediyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • serdarservet --update @serdarservet

  En çok beklediğim inceleme 🙂 Bakalım nasıl yorumlar yapılmış sistem hakkında 😀

 • özden akbaş @carter

  @hkellecioglu Hamdi abi beklediğim incelemeydi görünce mutlu oldum... 🙂

 • ssm @ssm

  Zamanında incelemiştim. Hamdi Abinin incelemesini bekliyordum. 🙂
  http://teknoseyir.com/inceleme/elementary-os-freya-2

 • Serdar Kök @maskeli

  10 numara anlatım, teşekkür ederiz. @gamsizm hocam bir de computer forensic ile ilgili video çalışmalarınız olursa çok makbule geçer...

 • teknofonik @teknofonik

  apple ar-ge çalışanları dünyalı olamaz

 • Kent @kent

  Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu
  Hocam emeğine sağlık , artık zaman olmadığından linux yada yeni çıkan bir prog. vs. deneyemesemde sizin bilgilerinizi dinlemekte güzel.

  farklı bir yapı https://www.reactos.org NT tabanlı ilgimi çekti haberiniz olsun.

 • turker @turker

  aslında hangisi ilk önce alt tarafta topladı o ikonları emin değilim. taa redhat 6.0 (yıl 98-99 filan olmalı) da bile oradaydı ki daha öncesini hatırlamıyorum...

 • TC Cem Özer @cem3535

  linux videolarınızı takip ediyorum birde ayrı bir bölüm çekermisiniz linux dağıtımlarında sıkça karşılaşılan sorunlar ve nasıl çözülebilir şeklinde ?

 • Onur Seçkin İnal @seckin35

  abi yeni farkettim bende masa üstümde tam 80 tane şey var 😀 bide senin yaptığın gibi masa üstü klasörümün içinde de (1 ay önce yapmıştım) 143 tane şey varmış 😀

 • cyrix386 @cyrix386

  adam klavye kısa yolunu hatırlamıyorum dedi ya la... bu nasıl bir inceleme? 26 dakikaya yazık.

  böyle dandik incelemeler yerine daha kısa ve yararlı olan videoları izleyebilirsiniz;

  http://elementary.io/journal/super-shortcuts

  https://www.youtube.com/results?search_query=elementary+os

 • kemal @calimera

  Mac os'da zaten pencereli bir arayüzle çalışmıyor o da Apple'ın özgün fikri.

 • Emrah @emrah

  Mac OS'u birebir kopyalamışlar. Insan ayıp olmasın diye biraz değişiklik yapar. Yuh!

 • HarictenGazel @harictengazel

  @hkellecioglu Bazı bilgileri verirken bilgi eksikliği sebebiyle ufak hatalar yapabiliyorsunuz bunu normal karşılıyorum elbet fakat söyle önemli bir konu var.

  Videonun sonunda Linux bedava olmalı mantığına aykırı demişsiniz. "GNU/Linux" işletim sistemi ve dağıtımları bedava değildir. Bedava dağıtıldıkları onların tekrar para ile satılamayacağını anlamına gelmez ve para değeri olmadığı anlamına hiç gelmez.

  Paralı satılan dağıtımlara en yaygın örnek Red-Hat'dir.

  Herkes ve siz GNU üzerindeki konuyu okursanız konu hakkında detaylı bilgiye ulaşırsınız.
  https://www.gnu.org/philosophy/free-sw.tr.html

  “Özgür yazılım” bir özgürlük meselesidir, fiyat değil."

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   Linux'un bedava olmayan sürümleri olduğunu ve özgür yazılım eşittir bedava yazılım diye bir şey olmadığını elbette biliyorum. Burada anlatmak istediğimiz şey insanların kafasındaki algı. Linux'un ne olduğunu bilenlere sorun çok büyük bir kısmı bedava işletim sistemi diyecektir. Ne yazık ki bu algı böyle oturdu ve bunun değişmesi mümkün değil. Zaten örnek olarak verdiğiniz Redhat de gelirinin büyük kısmını sertifikasyon, teknik destek ve eğitim gibi yan alanlardan sağlıyor.

  • HarictenGazel @harictengazel

   @hkellecioglu Red-Hat için saydıklarınızın yanında direk işletim sistemini para karşılığınızda almanız gerekiyor. Başkasından bir Red-Hat kurulum cdsi ile kurabilirsiniz fakat güncelleme yada internet üzerinden paket yöneticisine erişemezsiniz. Dolaysıyla yazılım bedava - teknik destek paralı gibi bir durum red-hat için geçerli değil. (Durum değişmediyse böyle, ben sunucularda Debian kullandığım için çok takip etmiyorum)

   Önemli olan insanların kafasındaki "yanlış" algı değildir, önemli olan doğrunun ta kendisidir. GNU/Linux'un yayılması ve gelişmesi için insanların kafasındaki algıya ihtiyacı yoktur. Bu yanlış algıya lütfen siz de "destek" olmayın, internet üzerinde binlerce insana ulaşıyorsunuz, doğru bilgiyi verin ki, bu yanlış algının kırılmasına destek olun.

   Özgür yazılım, Linux, GNU bu kavramlar ne yazık ki, açık kaynak (bana göre saçmalığı) ile içi boşaltılmakta, sadeleştirilmekte, populer yazılım lisansı kültürüne indirgenmektedir.Bu sayede Linux'un da diğerlerinden farkınız yok algısı oluşsun.

   Linux mu?, hımm evet freeware yazılım oluyorsa, free işletim sistemi de olur. Adı da linuxdur. Tam aksine Özgür Yazılım ve GNU/Linux bambaşka konulardır. Bunu, insanların kafasında freeware yazılıma indirgenirse, gayet önemsiz bir konu olur. Gelişmesi, yayılması önemsiz olur.

   Umarım bir gün, Linux, Özgür Yazılım, GNU, Dağıtımlar, Açık Kaynak konuların değinir, insanların kafasındaki algıları düzeltirsiniz.

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   @harictengazel Güzel fikir bu konular gerçekten kafa karıştırıyor. Bu terimler nedir ne anlama gelir, işin temelinde nasıl bir felsefe yatıyor gibisinden bir bölüm çekilebilir.

  • HarictenGazel @harictengazel

   @hkellecioglu Bu konuda, Linux Kullanıcıları Derneği, Alternatif Bilişim Derneği gibi derneklere ulaşırsanız size destek verebileceklerini düşünüyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @harictengazel Akademik bir tartışmada bu yazdıklarınız aynen geçerli ama sorun şu ki Linux'u yaygınlaştırmak gibi bir hedef varsa sıradan insanı vurabileceğiniz en temel şey para. İnsanlar Ofis ve Windows'a para öderken bir diğer kısmı da ödememek için kırarken siz çıkıp ben o yaptıklarının hepsini yasal yoldan ve ücret ödemeden zaten yapıyorum dediğinizde insanlar kulak veriyor.

   Zaten önce Apple şimdi de Microsoft güncellemeleri bedava yaparak insanları en önemli yerlerinden vuruyor. Bedava güncellemeyi sonuna kadar pazarlıyorlar. Halbuki Linux her zaman ücretsiz edinilebiliyordu. Diğerlerine ancak günaydın denir. Ama öyle olmuyor. Yine kendini düzgün pazarlayan övgüyü alıyor. Dün Microsoft'a küfür eden adama helal olsun nasıl da bedava veriyor dedirtecekler.

   O yüzden sıradan insanın pek de ilgilenmeyeceği akademik açı yerine onları tavlayacak olan dilin kullanılması gerekiyor maalesef.

   Zaten sizin söylediğiniz şey komple farklı bir konu. Özgür yazılım gayet de paralı ve hatta çok pahalı olabilir. Çünkü oradaki özgür, ücreti işaret etmiyor. İkisi farklı konular. Biz incelemelerde ücretsizliği vurguluyoruz. Çünkü özgür yazılım kavramını henüz bizde ve birçok ülkede satamazsınız. Zaten bunun genel tarafından anlaşılıp benimsendiği ülkelerde başka konularda da ilerlemeler görürsünüz. Düşünce özgürlüğü vs.

   Özgür yazılım nedir konusu kesinlikle ayrı bir video konusu. Bu konudaki katkılarınızı her zaman bekleriz.

  • HarictenGazel @harictengazel

   @gamsizm Para ve alışkanlık algısının zamanla değiştiğine inanıyorum. İnsanlar Macbooklara ve Iphonelara dünyanın parasını verdiler ve karşılığında belirli bir kalitenin üstünde (göreceli) ürünleri aldılar. Bilgisayarı Windows'dan ibaret sanan bir çok insan Macbook ile MacOS kullanıyor.

   Burada önemli olan para değil, "farklı olmak" ve "elit olmak" gibi duyguların olduğunu düşünüyorum. İşte tam bu konuda GNU/Linux bizlerin imdadına yetişiyor ve bu duyguyu illa da para karşılığında değil, bilgi ve sabır karşılığında veriyor.

   GNU/Linux kullanmak için tabiki bir çok sebepler üretilebilir ama en değersiz sebeplerden biri bana göre "para". (Tabiki bu çevre etkenlerine göre değişir)

   Niçin GNU/Linux kullanmalıyım?
   "Özgür olduğu için"
   "Merak ve Keşfetme"
   "Yapmış olmak için yapmak"
   "Farklı olmak"
   "Kariyer için" gibi gibi gibi...

   Bence, bizim ülkemiz için "para" sebebi üzerinde durulması gereken asıl konu değil, en fazla bedava diye bilgisayarına kuracak iki gün sonra sıkılacak ve yine kopya işletim sistemine geri dönecektir.

   Kurumsal tarafta ise konu sadece "para" olmayacaktır. Bunun içine "masraf" ve "işletme maliyeti" "destek" gibi konulara girecek ve yine geriye dönüş olabilecektir. (Ortalama bir kobi düşürsek)

   Özgür yazılım katkısına dönersek, üyesi olduğu LKD posta listesine konu ile iligili bir mail gönderdim. Konu çok derin ve detaylı olduğu için, dernek listesinde benden daha fazla hakkını verebilecek insanların çıkabileceğini düşünüyorum. Eğer gönüllü çıkar ise sizlere ulaşacaklardır yada vakit bulabilirsem elimden geldiğince sizlerle tanışmak ve Özgür Yazılım için katkıda bulunmak isterim.

 • CaptainCombo @captaincombo

  Kullandığınız donanım resmi sitesinde Linux driverı dağıtmıyorsa driver sorunu nasıl hallediliyor arkadaşlar. Mesela ubutu benim anakartımdaki chipsetleri kendiliğinden tanıyor mu?

 • Zibil @zibil

  İnceleme için teşekkürler

 • Yunus @yunus

  Türkçe olarak Linux dağıtımları incelemesini bir tek siz yapıyorsunuz. Buna devam edin. İnceleme gayet iyiydi. openSUSE 'u merakla bekliyorum.

 • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

  Bildiğim kadarıyla Ubuntu temelli Linux sürümlerinde trim desteği haftalık çalışan bir zamanlanmış görev olarak hallediliyor. Elementary OS'un /etc/cron.weekly klasöründe fstrim diye bir dosya var bu dosyanın içine baktığımda sadece Intel ve Samsung markalı SSD'lerde trim desteğinin otomatik olarak çalıştığını yazıyordu. Diğer üreticilerde bazen düzgün çalışmayan kontrolcüler dosya sistemini bozabiliyormuş. Ama benim diskimde sorun olmaz ben eminim derseniz oradaki komutun sonuna --no-model-check ibaresini ekleyerek trim desteğini etkinleştirebiliyorsunuz.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Güzel bir inceleme olmuş Corel ve adobe linux dağıtımları çıkartırlarsa ve oyunlar içinde dağıtımları olusa linux'e geçerim, yoksa hala en yeni çekirdekte bile programları açarken, yeniden derleme yapıp açıyormuş havası var. belki servisleride uygulamaya göre açmasından dolayı olabilir. aslında en önemlisi win 3.1 zamanı kurulması çok zahmetli olmasaydı, direk linux kullanıcısı olurdum herhalde o zamanlar dos kodları ile 32bit win 3.1 yapmışlığımız var. ama kurulum bile kod penceresinden olunca ve şimdiki gibi internet olmayınca kullanamadık ama zaman zaman yeni dağıtım ve versiyonlarını deniyorum. kolay gelsin.

 • ozgurcaliskaner @ozgurcaliskaner

  Mac OS, Unix işletim sistemine dayanıyor.

 • MustafaYavas @mustafayavas

  Elementary OS, tam istediğim gibi ama Excel'in çalışmaması saçma geldi, diğer programlardada mı sıkıntı çıkar ?

 • Mehmet Matematiksel @matematiksel_

  Enteresan br olay var. Ben Mac os Yosemite ile mac e geçtim birkaç ay önce. Masa üstüne ikon koyma konusunda bir kısıtlama yok. Ama ben hiç masa üstüne birşey koymuyorum. Windowsta baştan aşağı ikonla kapladığım halde mac de psikolojik olarak demeyeyim de ilginç bir şekilde masa üstünü hiç görmüyorsunuz. Sürekli birşey açık oluyor çünkü. Programları tam olarak kapatmadığından dolayı masa üstünü unuttum sayılır. Windowsta olsa kullanmadığınız programları kapatırsınız masa üstü görünür. Yosemite de kapatma diye bir olay olmadığı için devamlı herşey açık. Tabi masa üstü boş oluca da masa üstü arama içgüdüsünü de kaybediyorsunuz. Şuan fazla yoğun olduğumdan windows mu iyi yosemite mi karar veremedim. Yaz tatilinde acımasızca eleştirebileceğim. Şuan apple ne dese tamam diyorum. 8 gb ramı full kullanıyor ne yapıyorsun sen demiyorum. Çok sinirimi bozan olayları var şimdilik vardır bir nedeni deyip ya sabır diyorum. Sağa salim yaza gelelim de kaza çıkmadan.. 🙂

 • MehmetRoer @mehmetroer

  Virtual Box ile sanal makinaya kurdum ama çözünürlük sorunu yaşıyorum ciddi şekilde. 640x480'e takılı kaldım ve ne işletim sistemi ayarlarında başka çözünürlük var nede Virtual Box'ın içinde. Buna bir çözüm varmıdır? @hkellecioglu

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   Bu sorunla ben de karşılaşmıştım ama sadece kurulumu kaydetmek için kurduğumdan üzerinde fazla uğraşmadım. Virtualbox Guest Editions'ı kurunca düzeldiği söyleniyor. Aşağıdaki komutu çalıştırın yükleme bittikten sonra yeniden başlatın ekran çözünürlüğü ayarlanabiliyor oluyor denmiş. Ama ben kendim denemedim.

   sudo apt-get install virtualbox-guest-dkms virtualbox-guest-utils virtualbox-guest-x11

 • soyuhan @riverraid

  sayın hamdi bey özellikle @hkellecioglu size bir sorum olacak;
  elemantary'i kullanıyorum ancak windows yanında kullanmayı tercih ediyorum. kullanım senaryom ise şöyle; hızlı bir şekilde internete girmek veya müzik dinlemek gibi hafif konularda elementary, oyun,word,excel vb uygulamalar için windows. sorum ise şudur;
  pcyi açarken bios üzerinden seçim yaparak vakit kaybedeceğime klavye üzerinde fiziksel bir tuş ile elementary'i açmam mümkün mü? yani bir fizksel düğmeyi(ki zaten her laptopta açma düğmesi mevcut) windows'a başka bir düğmeyi de elementary'e atayarak açılıştaki bios ekranından kurtulmamı sağlayacak bir yöntem önerebilir misiniz? @gamsizm @hkellecioglu

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   Bildiğim kadarıyla böyle kolay bir yöntem yok. Ama yeni BIOS'ların çoğunda açılış sıralamasını BIOS'a girmeden değiştirebileceğiniz bir tuş oluyor. Mesela F7 tuşuna basınca BIOS'a girmeden açılış diskini seçebiliyorsunuz.

   Bir de Linux'u kurarken Grub açılış yöneticisini kurabilirsiniz. O zaman her açılışta hangi işletim sistemini çalıştırmak istediğinizi soran bir ekran gelecektir. Belirli bir süre bir tuşa dokunmazsanız varsayılan işletim sistemi açılacaktır.

  • kizilsakal @kizilsakal

   Asus laptop da vardı ama şöyle normal açma tuşu win açıyor express gate asında linux ve sadece int müzik bideoya yarıyon işletim ssiste var 1-2 sn yede açıkıyor o tuşa basımcada o açılıyor bu dediğim yazılımımbir araştor nasıl yapmış asus

  • soyuhan @riverraid

   teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. şu anda zaten belirttiğiniz grub yöneticisi aktif durumda 7sn boyunca klavyede hareket olmaz ise seçili olan OS aktive oluyor. Bu konuyu biraz derinlemesine araştıracağım. alternatf bir bilgi bulursamda sizlerle paylaşacağım. iyi çalış[email protected]

  • soyuhan @riverraid

   asus laptoplarda söylediğiniz sistem mevcut @kizilsakal . zaten asus kullanıcısıyım. fakat asusun linux tabanlı yazılımı yetersiz kalıyor ve güncellenmiyor. ancak söylediğiniz gibi asusun bunu nasıl yaptığını incelemek lazım.

 • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

  Ücrretsiz işletim sistemleri bazı durumlarda zorunluluk haline gelebiliyor...Bu durumda bazı eksiklikleri göz ardı edilebiliyor..

 • cinnabon @cinnabon

  Bir Xubuntu/Mint sakini olarak bu ElementaryOS kardeşimizi VMWare ile tecrübe etme fırsatım oldu. Valla dürüst olasım var, adını değiştirip "PrimitiveOS" koysunlar, Elementary az gelir buna.

  System-wide file search utilty ("dosya bulucu") yok mesela son beta olmayan stable sürümde. El insaf.

 • Abbas Dehmen @abbasdehmen

  Ellerinize sağlık. Bir dahaki Linux incelemenizde https://forum.ubuntu-tr.net de Linux formlarının can damarı olan heartsmagic ile temasa geçilmesi ve fikir alınması; hatta ve hatta konuk edilmesi bu tür incelemelerin kalitesini artıracağı düşüncesindeyim.

 • Kesb-i @kesb-i

  Hayatım boyunca bir daha linux türevi bişeyle uğraşacağımı sanmıyorum. 2 yıl önce bıraktım kurtuldum. Dünya varmış oh be dedim. Yine de izlerim bir ümit gelişme var mı diye ama yok hala aynı tas aynı hamam.

  • cinnabon @cinnabon

   Sakın yüklemeyin şimdi bi özellik getirmişler bilgisayarın çipini yakıyor alev alev. Yanıyor alet duman çıkarıp. Hebisi üçkaatçı bunların. Yayalım bu bilgiyi insanlar mağdur olmasın.

  • fareli_kavalci @fareli_kavalci

   çipni yakıyor alev alev demişsiniz. ben her hafta mutlaka bir linux dağıtımı denerim. elementary os da denedim son cıkan beta da dahil buna. daha boyle bir seye rastlamadım. karalama yapmaktan vazgecin bence

  • Kesb-i @kesb-i

   Evet arkadaş mizah yapmış ama ben ciddiyim. Beş para etmez. Herkes farklı telden çalıyor. Linux benim için hem geliştiricilerin, hem de kullanıcıların boşa zamanlarını harcadığı israftan başka bişey değil. Gömülü sistemler ve serverlarda kalsın. Yıllarca bir arpa boyu yol alamamışlar yazık. Herkes kafasına göre takılıyor. Biz de sanıyoruz bişeyler gelişiyor.

 • FT19 @ferhattnctn66

  Kendine yapacak özgün bir taban bulamayan Apple'ın imdadına BSD ve Unix yetişiyor 🙂 Windows MacOS'u kopyalar MacOS geliştiricileri Xerox işletim sistemini kopyalar. Kimse tüm bunlar olurken gıkını çıkarmaz ama her nasılsa bir Apple herşeyi yoktan varettiğine inandırıp başkalarını kopyacılıkla itham eder. Neyse işte böyle sürer gider.

 • cod4 @cod4

  Tüm Linux dağıtımları gibi bu da çöp

 • serdarservet --update @serdarservet

  İsteyen kurcalıyor tabii o ayrı konu 🙂 Merhaba Fardin 😀

 • serdarservet --update @serdarservet

  Biliyorum geçici olduğunu. Tasarımına bayılıyorum sadece. Zaten bir dağıtım daha kurup günlük işlerimi elementary'de, geri kalanları kurduğum diğer distroda yapmayı düşünüyorum. Diskte yer hazır zaten, geriye kalan şey sadece kurmak.

 • Taylan Derinbay @derinbay

  Sanki yosemite'yi linuxa port etmişler gibi 🙂

 • Cavid CV @cv

  Vallah Linuxcuların haline 🙂

 • Cavid CV @cv

  Fardin birax bu işlərii. Sən özgür yazılım deyıl, özgür ızdırab nedir diye başlıq atsaydın əla olardı.

 • Sadık Poyraz @sadikpoyraz01

  Bu incelemeyi yeni gördüm içime bişeyler oturdu. 2 gün önce yüklemeye çalıştım da uefi dalgasına bir türlü masaüstü gelmedi. pff..

 • Cavid CV @cv

  @fardin_temp Fardin bes niye butun böyüg ve ciddi servisler ASP ile yazılır. Azərbaycanda bütün e-Dövlət sistemi ASP ilə yazılıb. Türkiyədə bütün önəmli saytlar ASP ilə. Yəni artığ Serverdede Windowsun hakimiyyeti var.

 • Cavid CV @cv

  @vgnfz Windows gercekliligini danamazsiniz...

 • Cavid CV @cv

  @fardin_temp Səndə ne deyirsən de. Ancaq qebul efinki php ancag pul xerclemeg istəməyənlər istifade edir. MS servere pul verə bilən 90% MS SQL i seçir. Haa hele linuxun kod bazli qarmaşıglıgından danışmlram.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Bildiğin MacOS X bu ya. Bence tek yaptıkları bunun adı "Elemantary" demek olmuş.

 • Arif Gürü @nefesalanadam

  Linux konusunda şüphesiz bir eksiklik söz konusu o yüzdende bu incelemeden çok; ''bir windows kullanıcısının linuxla tanışması'' niteliğinde bir iş ortaya çıkıyor. Ancak bir yerden başlanması gayet güzel ve hoş. Bir de Haftalık Gündem Değerlendirmelerine Linux haberleri eklense tadından yenmez. Ama sanırım böylesine bir şeyi yakın gelecekte göremeyeceğiz, ne yazık ki

 • Murat Gökoğlu @muratgokoglu

  @hkellecioglu abi, incelemeden sonra ben de elementary kurdum ama hiçbir repository'de sublime text'i bulamadım. Var olan paketlerin yüklemesi de çok dertli. Yaptığın kurulum çok dertli değilse anlatabilir misin?

 • Meric gur @rageus0

  Arkadaşlar manufacturer reburfished g930 almayı düşünüyorum ebayden fikri olan vsr mı

 • Timur Demir @timurdemir

  Bu güzel inceleme için teşekkürler. Sayenizde uzun süredir ertelediğim Ubuntu'dan Elementary OS'e geçişimi bugün gerçekleştirdim.
  Videodan gördüğüm kadarıyla Spotify'ı Elementary OS içerisinde kullanabiliyorsunuz. Ben de yüklemeyi denedim fakat şu an Spotify'a tıkladığımda hiçbir tepki alamıyorum. Acaba siz de aynı sorunu yaşadınız mı? @hkellecioglu

 • DalgaMotor @dalgamotor

  Ubuntu, Mint, Elementary.. Bunlar hep Debian bazlı. Sırada da OpenSUSE var, büyüklerden gidiyorsunuz. Ama bence artık bir rolling distro tanıtmanızın vakti geldi. Tek tuşla sadece işletim sistemini değil tüm programları update etmek gerçek bir konfor. Antergos'u öneriyorum, Arch bazlı, mükemmele yakın bir distro. Arch bazlı olması sayesinde AUR sayesinde aradığınız programların %99'u hazır. Kesinlikle Antergos'a demir attım ben laptopta. OpenSUSE'nin de rolling'i var Tumbleweed adında ama AUR olmadığı için bir Arch değil.

 • cinnabon @cinnabon

  Hız veya "responsiveness" farkı var mı Arch tabanlı olmasından dolayı? Yoksa belli bir donanımdan sonra fark etmiyor mu?

 • DalgaMotor @dalgamotor

  Sanırım masaüstü ortamı tercihi hızda en önemli şey. Gnome3 ile kullanıyorum (baya bir ayar çektikten sonra iyi bence). Mint'teki Cinnamon'dan daha hızlı o kesin. Onun dışında her zaman en yeni kernel, Xorg vb. olduğu için biraz daha hızlı olabilir. Bu arada Antergos çok kolay kurulumu Ubuntu gibi. Düz Arch'ı becerememiştim mesela.

 • DalgaMotor @dalgamotor

  Antergos'un kurulum iso'su LiveCD. "Try it" mi ne öyle bir seçenek vardı diye hatırlıyorum.

 • ekmbr @ekmbr

  farklı farklı dağıtımlara odaklanmak yerine tek bir dağıtımda profesyonelce ilerlense daha iyi olmaz mı ?

 • firtina limani @firtinalimani

  Elementary OS 0.3 Final Sürüm Duyuruldu .
  İkinci beta sürümü 9 Şubat 2015‘te duyurulan “Pantheon” adlı özel bir masaüstü ortamı ile sunulan “Freya” kod adlı elementary OS 0.3’ün kararlı sürümü duyuruldu. UEFI desteği ile gelen sürüm; yeni bir güvenlik duvarı programı, tasarlanmış yönetimsel araçlar, tümleşik giriş/kilit ekranı, geliştirilmiş etkileşimli bildirimler gibi özellikler içeriyor. elementary çevresinin elementary OS Freya’yı duyurmaktan gurur duyduğu ifade edilirken, Bir yıllık sürecin sonunda, binden fazla hata ve sayısız kod satırı düzeltmesi içeren bir geliştirme sürecinin tamamlandığı belirtildi. elementary OS’un en son sürümü olan Freya’nın masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için tasarım odaklı açık kaynak Linux tabanlı bir işletim sistemi olduğu ifade edildi. elementary OS 0.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz. http://bit.ly/1aCQTPb
  elementary OS 0.3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.
  http://bit.ly/1yfUCNt

 • erol4203 @suleyman-erol

  Pardus incelemesi yapsanız birde ?

 • imdat Beşikçi @imdatbesikci

  Video da Excel dosyalarını editlemenin zorluğundan bahsedildi size wps-office öneririm, Microsoft un Excel ine çok benziyor ve ücretsiz

 • imdat Beşikçi @imdatbesikci

  Hamdi Bey, wps-office, microsoft office lie tam uyumlu çalışıyor, xls veya xlsx dosyalarınız ile çalışıp yine aynı şekilde kaydedebiliyorsunuz, görünüm olarak office xp nin aynısı, bende libre office de sorun yaşadım ve bu programı buldum, ayrıca windows için de free versiyonu var, şirkette excel dosyaları ile çalışmam gerektiğinde wps i kullanıyorum yine aynı şekilde elementary freya da kullanıyorum, kendi oluşturduğum dosyalarda online tercih ediyorum ve genelde gmail in excelini kullanıyorum, wps i denemenizi tavsiye ederim.

 • Vialpando @vialpando

  Merhaba, uzun zamandır anonim olarak teknoseyir takipcisiyim fakat artık bu günden itibaren siteye kayıt oldum, dualboot olarak üç sistem kurulu bilgisayarımda
  Windows 7 Ultimate 64 Bit
  Elementary
  Ubuntu 14.04
  Linux kullanmak gerçekten farklı bir deneyim, teknoseyir olarak linux yazılımlar üzerinde daha fazla durmanız gerçekten çok güzel olur.

 • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

  Kısa bir süre kullandım ama şimdiye kadar kullandığım Linux sürümlerinden çok farklı üzerinde daha fazla zaman harcamak gerekiyordu diğer işler ağır basınca peşini bıraktım. Belki başka dağıtımları araya alıp sonra tekrar bakarım OpenSuse'ye.

 • Batuhan Tosun @fedaii629

  Yükledim ancak teamwire ve flash player gibi programları yükleyemedim ben windows 7 den geçtim anlayabileciğim şekilde açıklar mısınız

 • Sinan Namur @sinannamur

  Masaüstü ortamı Gnome 3'ün makyajlanmış hali olmuş biraz ama çok da güzel olmuş.

 • Boffin @boffin

  @hkellecioglu opensuse bekliyorum