Paylaş Paylaş

Kristal Piksel 2014 etkinliği değerlendirmesi

Geçtiğimiz hafta sonu katıldığımız Kristal Piksel 2014 etkinliğini ve katılan oyunlar ile genel olarak yerli oyun sektörümüzü değerlendiriyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Okoroglu @okoroglu

  Gece gece iyi gider izleyelim 🙂

 • GungorGuzel @gungorguzel

  Allah' tan başka bişey istesem olacakmış 🙂 Deymeyin keyfime 🙂

  Gerçi biraz kısa olmuş sanırım 🙁

 • Canon Milliyetcisi @canon-milliyetcisi

  biride çıkıp demiyor ki 'özkan erden' nerelerde?....

 • umut666 @umut666

  joinz i hemen satın aldım. yarın bakacağım. videosu çok hoşuma gitti

 • dx486 @dx486

  Beğenerek izlediğim bir video oldu. Ödül alan ve katılan geliştiricileri kutlarım. Umarım bu gibi organizasyonlar Türk oyun geliştirme sektörünün gelişimine yarar sağlar. LP ve MG de bu organizasyona katılıp sonra da burada detaylı ve doyurucu şekilde notlarını bizlere duyuyarak bir katkı sağlamış oldular. Ellerine sağlık.

 • rumur24 @rumur24

  Murat abi BSC ekibiyle tanıştınız mı?

 • muakco @muakco

  İnciridible toys ücretsiz olmuş WP kullananlar indirip bakabilir 🙂

 • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

  Windows Phone platformunun bu ülkede en az iOS platformu kadar çok kullanıcısı var, küçümsemeyin.

 • Gerginix @gerginix

  Bu arada LP'nin telefonu sarı 1520 imiş.

 • Firat Erdem @ferdem

  keşke oyunların linklerini de koysaydınız

 • desidero @desidero

  Ödül törenini bizzat izledim şu videoda inanın törenden daha fazla bilgi ve ayrıntı mevcut.Oyuna ödül veriliyor tamam da birileri çıkıyor sahneye ,oyunun ismi bile yazmıyor arkadaki ekranda.Öncesinde hızlıca tüm oyunların adı,videosu yansıtılyor ardından ödülü alan kişi bir kere okunup geçiliyor arkada dev ekran var oyunun adını ,grafiğini veya tanıtan birşeyi yansıtmak ne kadar zor olabilir anlamadım.O kadar oyunun arasından hangisinin ödül aldığını akılda tutmak için not almak şart.Organizasyonun maksadı çok önemli olmasına rağmen maalesef hem teknik hem de pratik anlamda eksiklikler gözlemledim.Öylemesine yapılmış,hatta araya sıkıştırılmış bir etkinlik gibi geldi.Artık birilerinin suyuna gitmek için mi böyle yapıldı(gelmeyen ödül sahipleri beni bunu düşünmeye sevk etti) yoksa gerçekten yetersizlik ve tecrübesizlik mi onu bilemiyorum.Hele ki layık görüldüğü ödülü almaya gelmeyen 4-5 geliştirici beni baya düşündürdü.Yani önceden haber verilmez mi hadi verildi sen gelemedin gönder birini alsın senin adına bu kadar zor mu?Yine de olsun iyi yönlerini takdir etmemek elde değil,birçok insan teşvik eder nitelikte bir organizasyondu,emeği geçen herkesin eline sağlık.
  Bu arada @leventp ve @gamsizm ile tanışmak biraz eksik de olsa çok iyi oldu.Eksik dedim çünkü kendilerinde izlediğim,dinlediğim ve bugüne kadar kafamda oluşturduğum imaja göre birazcık Ankara grisi hissettim.Hatta bir ara pek konuşmamalarına istinaden bir saygısızlık mı yaptım acaba diye düşünmeden edemedim ama yorgunluktan herhalde dedim.Gerçekten ailem kadar yakın hissediyorum kendilerini herhalde bu yüzden uzak kalınca böyle düşündüm.Keşke misafir edebilseydik,Ankaramın az bilinen güzelliklerini gezdirebilseydik,tadına doyulmaz sohbetler edebilseydik.Umarım başka sefere.Tekrardan ayağınıza sağlık.Bana uzun bir süreden sonra güzel bir akşam yaşattınız.

 • Rasko @rasko

  Güzel video olmuş, tebrikler

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Angry birds xbox üstünde daha güzel durur. Sıkışmış kalmış yazık

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Ödülü almaya gelenlerde Maşallah hiç düzgün bir kıyafeti yok galiba veya bütün yazılımcılar mı böyle? Spor tarz.

 • ismail ozan izci @asaltek

  18 sene önce makina mühendisliğini değil de, bilgisayar mühendisliğini kazanmış olsaydım, büyük ihtimal ben de bir şekilde orada olurdum diye tahmin ediyorum. 🙂

  Ülkemizde 20-25 sene önce bilgisayar kullanmaya hevesli gençlere antisosyal ve haylaz gözüyle bakılmasından ötürü, tabi ilerleyemedi böyle ülke için önemsiz zannedilen, fakat aşırı kritik önemli aktiviteler, hatta japonlarda çok ünlü olan robot savaşları vb, bizde çok geç kalındı.

  1994 yılında, ilk bilgisayarımı(286) babaya aldıramamıştım da, anneye aldırabilmiştim yalvar yakar. Şimdilerde ise çocuğuma 2-3 yaşından beri zorla andr.tablet-ps3-vita-bilgisayar oyunları oynatıyorum, önüne imkanlar dahilinde son teknolojiyi yığdım. half life1-2, portal1-2 gibi kritik serileri birlikte bitiriyoruz, tabi o levye ile kutuları parçalıyor şimdilik.
  Bunları aslında kendim için de almış olabilme ihtimalim de var hani 🙂

  80 kuşağı yaşadık hep biz bunları, ama şimdi ne oldu, makina imalatı yapıyorum, fakat işimin %90 ını bilgisayar ile yapmak zorundayım. Bazı becerilerimi belki de o 286 ya borçluyum, bilemiyorum. Oyun oynamıyorduk o zamanlar, basic ile windows yapmayı denemiştim bir keresinde 🙂 öğretmene inandıramamıştım tabi kendi başıma yaptığıma, o zamanlar da vardı az bir sivrilik.

  Ama ne olursa olsun, çok geri kaldık falan demeden, yine de ısrarla çabalamaya devam edilmeli.

  Bir de şu var tabi; kravatlı adamlar paranın kokusunu almaya başladı besbelli, tazı gibi o ibnlr. Bundan sonra bilgisayar kurtları değere binecek demektir.

 • Selim Kaltakkıran @mevzun

  Blizzard in bile AAA oyunlarını iptal ettiği, bütçesini azalttigi (hearthstone gelirlerini görünce) milyar dolarlık oyun sektöründe, mobil oyunlara yukardan bakmak cahilliktir. Clash of Clans ve Candy Crush Saga gibi yapımlar çoğu AAA yanımdan fazla gelir getiriyor. Bunları bilmek ona göre hareket etmek en doğru olanı. Türk oyun sektörü iyiye gidiyor

 • Selim Kaltakkıran @mevzun

  Bu arada tüm etkinliği @gamsizm kayıt ediyordu. Peak Games in ilk başta sektör hakkında verdiği bilgiler çok değerliydi. Onları da yayinlayabilirseniz katilamayanlar için çok iyi olur.

 • aslanmurat @aslanmurat

  levent abiye jurilik yakışmış 🙂

 • Alperen Öztürk @paranomy

  Bende bu sektörün kıyısından içinde olan biri olarak söylemek istiyorum toplanıp bir iş yapmadaki sorun şu: Too many chiefs and not enough Indians.

 • Kenan Avcı @kenancanavci

  Türkiye'deki geliştiricilerin oyunlarının dünya çapında bir başarı yakalayamama sebebi oyun dinamiklerinden çok grafiklerle ve seslerle uğraşmaları ve bunları da mümkün olduğunca ufak bir çekirdek kadroyla, hatta mümkünse tek başlarına yapmaya çalışmaları bence.
  Sadece grafik ve sesle başarı gelseydi Flappy Bird'ün indirilme sayısı 3 haneli sayılara çıkamazdı, Mount & Blade Türkiye'de dahi tutunamazdı. Küçük geliştiricilerin tamamen özgün fikirler dışında çıkar yolu yok. Amiga'lardan beri çıkarılmış onbinlerce örneği olan şerit değiştirmeli yarış oyunu, Angry Birds "esinlenmesi", penaltı atma oyunu vs. yaparak ancak günü kurtarırlar. Birlikte çalışamama sorunu ise bize eğitim sistemimizin bir hediyesi, bize birlikte çalışmayı öğretmedi hiçkimse.
  Bunlar değişebilir, düzelebilir şeyler ama bireysel seviyedeki en büyük engel forum kafasında yaşayan "emeğe saygı"cı elemanlar ve "kimse bizi desteklemiyor" kafası oluyor çoğu zaman. Etrafında bu tür pohpohçular varken bir insanın kendini geliştirmesi mümkün değil. Oldukça yapıcı eleştirilere bile küfürle karşılık veren binlerce boş beyin var bu emeğe saygı +rep kuşağında. Ve kimse durduk yere, bir potansiyel görmeden birini desteklemez. Potansiyeliniz varsa ve bunu doğru biçimde sunuyorsanız size teknik destek verecek insanlara da ulaşırsınız, yatırımcı da bulursunuz, insanlar çevrelerine sizden bahsederek gönüllü olarak pazarlamanızı da üstlenir, milyonlarca kullanıcıya da ulaşırsınız. Ama herşeyden evvel bireysel anlamda bu hastalıklardan arınılmalı, öncelikler iyi belirlenilmeli, lakin egonun büyüğü cilde zarar.

  • Selim Kaltakkıran @mevzun

   Bağımsız Türk yapımcıların grafik, ses, gibi nerede ise tamamen maliyet ile alakalı (parayı bastırınca yapılabilen, filmlerdeki özel efektler gibi) konular ile ilgilenmeyip, büyük yapımcıların ilgilenmeyeceği veya ilgilenemeyeceği kadar dikey oyun mekaniklerine yoğunlaşmaları ve bu oyun mekaniklerini geliştirecek kafa yapısına ulaşmaya çalışmaları gerekiyor. Şuan Türkiyede böyle bir ortam var.

 • Endoskop @endoskop

  levent abi en ön sıralarda,yakışır abimize

 • FreeRun @freerun

  levent abi ve murat abi en önde yakışır

 • Paralelport @paralelport

  Teknoseyir'i kutlamak isterim. Keza TS'yi jüriye çağıranları da.

  Yerli oyun yapımcılarını ufak büyük TS'ye davet etmek istediklerini söylüyorlardı, bu video güzel bir iş olmuş. Rating kaygısı güden bir bilişim yayını böyle bir videoyu yayınlamaya tenezzül bile etmeyecektir. İşte TS'nin farkı bu. Levent paşam sağolsun.

  TR ufacık Finlandiya'nın 10 katı oyun pazarından gelir elde edecek potansiyele sahip. Pazar büyük, imkan çok. Sorunumuz ehil olmayan yöneticiler ve dönen para tuzakları, yandaşçılık vs. Bu eksi yönlere rağmen bu fırtınadan sağ salim çıkıp bir Türk oyun sanayisi kurulabilir mi? Gençler iş bulabilir mi? Bak bugün beğenmediğim ahlaksız içeriği nedeniyle tasvip de etmediğim dizi sektörü milyonlarca dolarlık mal satıyor. Demek ki her şeyin bir yolu var.

  Sektörün bir snapshot'ını çekti ise bu paneli izlemek isterdim; dilerim ki @gamsizm bizimle paylaşır (izin vs gerekiyorsa elbet yaş). Niye izlemeli: TS gibi yayınlar ve bizler gibi bilişim tüketicilerinin yapabileceği ne var diye ipucu bulabiliriz. Daha düne kadar çoğumuz Talesworld'u tanımıyorduk yahu!! Bunun suçlusu hepimiziz.

 • fordod @fordod

  yaaaaaa sizce de tozlu raflara NFS UNDERGROUND 2 yakışmazmı