Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2016/02

11 - 16 Ocak 2016

Ülkemizden ve Dünyadan Teknoloji Gündemi

- KlikSA, küçülerek yeniden TeknoSA’nın altında bir girişim haline geliyor.

- Türkiye’de de İHA’lara kayıt zorunluluğu geliyor.

- AİHM kararına göre işverenler mesai saatleri dahilinde özel mesajlarınızı okuyabilir.

- iOS 9.3 güncellemesiyle yatakta iPhone kullanmak uykunuzu kaçırmayacak.

- Apple Music, Spotify’ın paralı üye sayısının yarısına ulaştı.

- HTC, Vive VR seti siparişlerini 29 Şubat’dan itibaren toplayacak.

- ZTE, ülkemizde teknik servis merkezi açıyor.

- General Electric, elektrikli ev aletleri bölümünü, Çinli Haier’a 5.4 milyar dolara sattı.

- Remix OS nedir?

- OpenSSH’ta bir güvenlik açığı bulundu.

- Microsoft, Bing’in logosunu yeniledi.

- Intel 2016 yılında PC dışında kar getirecek alanlara yatırım yapacak.

- AMD, ARM temelli Opteron 1100 işlemcisini satışa sundu.

- Samsung’dan 128GB kapasiteli DDR4 bellek modülleri.

- Netflix, kullanıcıların VPN ile başka ülkenin kütüphanesine ulaşmasını zorlaştırıyor.

- Elon Musk, Apple’ın elektrikli araba üretmeye çalıştığını iddia etti.

- SpaceX bir sonraki roketini deniz platformuna indirmeyi deneyecek.

- Wikipedia 15 yaşında.

Oyun Dünyasından

- Bilgisayar oyunları, Norveç’de bir okulun müfredat progamına alındı.

- EA Access hizmeti PC için de kullanıma sunuldu.

- Grand Theft Auto serisinin yaratıcılarından Leslie Benzies, Rockstar’dan ayrıldı.

- That Dragon, Cancer oyunu hafta boyunca konuşuldu. Razer, oyundan gelen kazancı kanserle savaşan hayır kurumlarına bağışlayacak.

- Yeni Hitman oyunu bölüm bölüm satılacak.

- Full Throttle yeniden yapılıyor, Psychonauts da yeni oyunuyla geri dönüyor.

- Rise of the Tomb Raider, Ocak ayı sonunda PC’de çıkıyor.

- The Division için kapalı beta çıkış tarihi belli oldu.

- Langırt oyunu serbest.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Hep bu saate denk gelse keşke, Doktor gidiyor LP'ynen Gamsızm geliyor 😛
  edit: İndirme linki kayıp 😀

 • Agab @agab

  Enee, bu saatte gündem 😀

 • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

  2. Yorum (1.'nin altında geçen 😀 )

 • Efe @efe

  Podcast te gözükmüyor?

 • Yakup Demir @yakupdemir

  Teşekkürler teknoseyir ailesi 🙂

 • cinnabon @cinnabon

  Kar marjı falan tamam da kurlar "boru" gibi, sonuçta müşteri de zorlanıyor. Satıcıyı düşünmeye mecali kalmıyor kimsenin.

 • Akif Sever @pauselife

  #TozluRaflar geri dönüyor 👾🎉

 • Onur ARICAN @monura

  Apple araba çıkartırsa ilk 2-3 modelde koltuk ve direksiyon ayarı olmaz, hatta belki aynaları bile kendinize göre ayarlayamazsınız 🙂 Bununla birlikte çalan radyoyu bile değiştiremeyebilirsiniz, çünkü Apple kişiselleştirmenin ne olduğu hakkında pek fikre sahip değil 😛 Eğer sinyal kolunu da arabanın ana menüsüne koyarlarsa hiç şaşırmam 🙂 Her şeyi onlar bildiği için bizim gittiğimiz yola karışabilir, onun istediği güzergahtan gitmemizi de pekala isteyebilir.

 • Mamba @blackmamba

  Eski tozlu raflar bölümlerinde mikrofonlardan dolayı sesler ve görüntü kalitesi kötü. "Remake" ini yapsanıza 🙂 @gamsizm @leventp

 • Firat Erdem @ferdem

  1:10:39' da ki levent abinin bahsettiği konu şu: geçen haftaki gündem değerlendirmesinde save dosyası kaybolmasın diye 20 yıl konsolunu açık tutan adam hakkındaki yorumları: https://youtu.be/yqHkUKIIjXk?t=6525

  bu da ekşide ki başlık ve orjinal! entry: https://eksisozluk.com/entry/57629812

 • taner222 @taner222

  hamdi bey satrançtan daha fazla kombinasyonu olan bir oyun yok bilginize

  • Türker Sezer @dirigeant

   Oyunlarin karisikligini belirleyen birden fazla faktor var. Ornegin bu konuda ilk akla gelen ve yaygin olarak bilinen Go oyunu satranctan daha karisiktir.
   Farkli oyunlarin karisiklik duzeyi konusunda fikir edinmek icin https://en.wikipedia.org/wiki/Game_complexity adresindeki tabloya gozatabilirsiniz.

  • TozluRaflarFan @tozluraflarfan

   "Go" gibi hamle serbestliği fazla olan oyunlarda satranca göre daha fazla olasılık vardır. Satranç oyununda ilk yarım hamle için 20 olasılık , ikinci yarım hamle için 20, tam hamle (bir beyaz bir siyah) için 400 olasılık vardır. Go oyununda ise ilk taş (siyah) için 361 olasılık , ikinci taş (beyaz) için 360 olasılık, toplam 129.960 olasılık vardır.

   Bu yüzdendir ki "Go" oyunu için yapılmış verimli bir program yok. Orta seviye bir Go oyuncusu en iyi "Go" bilgisayarını yenebilir.

   not: Türker Sezer ile aynı konuyu neredeyse aynı anda yazmışız. Tabi bunun da bir olasılığı var 😀 .

  • fsh77 @fsh77

   Shannon sayısı, 10^120, olası satranç oyunlarının toplam sayısına dair tahminin alt sınırı olarak kabul edilir. Sade bir satranç oyununda beyazın tek bir hamlesine karşılık siyahın yaklaşık (20*20=400) hamlesi vardır.Ortalama bir satranç oyununun taraflardan birinin 40. hamlede çekilmesiyle sonuçlandığı göz önüne alınırsa bu hesaplama akılcı görünebilir ancak bu durumda bile oyunun başlangıcından itibaren hesaplanacak varyasyon sayısı 10^120'dir. Bir varyasyonu (değişimi) hesaplaması 1 mikrosaniye süren bir makine ilk hamlesini yapabilmek için 1090 yıla gerek duyacaktır!

  • TozluRaflarFan @tozluraflarfan

   Shannon sayısına ek : Satrançta 10^120 olan sayı "Go" 'da 10^360 , "Stratego" 'da 10^535 .

  • fsh77 @fsh77

   Zaten alt sınır 10^120 deniyor 🙂 ayrıca sırf karmasıklık değil insan psikolojisi sabır,irade ve insanı tanıma gibi bir çok kriteride var satrançta.Hem diğer oyunlar bu kadar çok bilinmediğine göre insana daha yararlı olan satrançtır 🙂

 • Kala Mazoo @kzoo

  Sonda verilen bomba haber guzel oldu... Efsane pazartesi geri donuyor!!

 • Fırat ➕ @frt

  @gamsizm @leventp 'bakalım vatan ne yapacak' diye sormuştunuz...

  • erdinc @erdinc

   bimeksde de kar oranı Yüzde 18 gözüküyor, ceosu bayiler yüzde 30 karla satış yapıyor demişti tvde. Geçen hafta lp karları az deyince videoyu aradım bulamadım. Ancak yıl sonu raporunda kar yüzde 18 gözüküyor.

 • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

  Ağzınıza sağlık abilerim gerçekten özenerek dinledim sağolun var olun

 • Nida Yıldız @nida_yildiz

  Selam herkez e ii geceler. Teknosa Kliksa olayına gelirsek Sabancı grubu kendi kendine yapıyor ne yapıyorsa. Teknosa dan alıcanız bir ürünü Kliksa da baktığınızda daha ucuza alabiliyorsunuz. Birde Teknosa nın turuncu kampanyaları ayda yada iki ayda bir olurdu. Şimdi her hafta sonu var. Müşteri hafta içi gelip ürüne bakıyor nede olsa hafta sonu turuncu var diyip hafta sonunu bekliyor. Eski bir Teknosa çalışanı olarak söyleyebileceğim tek şey var. İçeride çalışan personel mutsuz olduğu sürece geriye doğru gitmesi çoooook ama çok normal. Teknosa nın eski parlak günlerine geri dönebilmesi için bölge yöneticilerinden başlayıp üst tarafa doğru bir silkelenmesi lazım. Gold mağzalarının bu duruma gelmesinin sebebi ise Teknosa dan ayrılmış olan yöneticileri vs leri bünyesine katmış olup Teknosa daki saçma sistemi Gold mağazalarına entegre etmeye çalışmalarıdır. Nokta .

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  1) vatan bilgisayarı bilmiyorum ama media market ankara şubelerinde küçülmeye gidiyor. Optimum, next level gibi şubelerinde küçülme var. 2) vatan bilgisayar zaten piyasada hep uygun fiyata sattığını iddia eden ama yüksek fiyata satan bir yer. Ve hiç sevmiyorum. 2) düzgün ürün getiren firma yokken bu işi " görece " düzgün yapan yabancılara kalışı kötü bir şey. 3) şube kapatmalarının marka bağımsız nedeni ise bence her şubede hep aynı ürünü satıyor olmak. Ben aradığım ekstra kaliteli markayı yada modeli, bulamıyorsam isterse beşyüz tane marka ve mağazası olsun. Hepsi aynı usb 'yi ve aynı çantayı satıyor.. Farklı bir şey yapan yok.. VE mağaza personellerinin yüzü hiç gülmüyor... Bu iğrenç iş sisteminin birer ucuz çalışanı olarak iş yapıyorlar.. Ve malesef onlara da güvenilmiyor, prim aldığı ürünü satmak derdindeler..

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  ayrıca, media markette aynı ürün bir mağazasında 1.500 TL iken diğer mağazasında 1.000 TL (kahve makinesi) yine aynı firmada, ssd disk mağaza 170 tl iken internet sitesinde 150 tl... kargo da bedavaya gelirse iş süper.. ve bunu mağazaya gittiğimde ürünü almak üzereyken internet sitesine bakmış ve biliyor olduğum için fark ettim. Şimdi nasıl güvenip bu adamlardan bir daha gözü kapalı ürün alayım ki ?

  • Nida Yıldız @nida_yildiz

   Bizim halkımızda kampanya yazınca ucuz olduğu fikri yerleşmiş. En basit örnek elektronik mağaza kampanya yapıyor. Tv+Oyun konsolunu paket yapıyor ve bir fiyat belirliyor. Reklam broşür vs de boy boy resimler. Aynı Tv ve Oyun konsolunu aynı elektronik mağazadan ayrı ayrı aldığınızda 100 ila 200 Tl arasında daha ucuza alabiliyorsunuz. Büyük bir market çikolata kulesi yapıyor ve kampanya diyor. Çikolata kampa.nyada 60 Krş. Millet deli gibi alıyor. Aynı çikolata çarşıda bir büfede yada bakkalda 50 Krş. 🙂

 • Nida Yıldız @nida_yildiz

  Personeli her ay üstüne yüklenen yüksek hedefler yoruyor. Böyle oluncada personel in kullandığı bir kelimeyi paylaşmak isterim. En iyi ürün stoklu ürün. Siz mağazaya X marka televizyonu almaya gelirsiniz mağazanın elinde yoktur. Satış temsilcisi bir başlar anlatmaya farkında olmadan Y marka televizyona ikna eder ve sizi yolcu eder 😛

  • ahmthmdi @ahmthmdi

   hadi sen ben ne alacağımızı biliyoruz, bir sürü insan bilmiyor ve bilmek de zorunda değil. o mağazda bir adam var orada ve seni bütçe ve ihtiyaç skalasında bir yere koyup istediğini al demesi lazım. ama adamın elinde ya bol stoklu sattıkça prim kazancağı ürün var, yada elinde kalmış çıkarmak istedği ürün var. satayım da kime denk gelirse.. Tamam anlıyorum iş hayatında sömürülüyoruz, mide bulandırıcı bir hal var ama adama gerekli şeyleri bildiğini ve bilmediğin şeyi sorduğunda verdiği cevabın bile yalan olduğunu bildiği halde yüzüne baka baka söylemesi mide bulandırıcı.. Bugüne kadar satış temsilcisi ile alışveriş yapmadım, sadece kapalı raftan ürünü istedim ama onu isterken bile başka bir şey satmaya çalışanı bile oldu.. 😀

 • 536f @5468696e6b206d6f7265

  Mediamarkt bütün elektronik marketler içerisinde en güvendiğim ve en çok alışveriş yaptığım elektronik markettir. Diğerlerine sadece fiyat araştırması yapmaya girerim. Vatana ve Mediamarkt'a uzun vadede bişi olacağını sanmıyorum. Benim ileride olmasını beklediğim asıl şey fiziksel market olayının kalmaması. Her teknoloji marketin bir online satış platformu var zaten. Bu marketlere gidenlerin bir çoğu da sadece görmek ve deneyim edinmek için gidiyor. E bunun içinde sağolsunlar memleket teknoloji editöründen geçilmiyor (sözüm meclisten dışarı). Kim ne yapsın teknosayı goldu vatanı mediamarktı.
  Hele de bir kere aliexpress'ten ebay'den GB'den filan alış veriş yaptıktan sonra o ürünün tee nikahından (çinden) evine sağasalim geldiğine şahit oldun mu bu zamana kadar aptallık ettiğini düşünmeden edemiyorsun. Nerde abidik gubidik şey var (bide ucuz tabi) almak istiyosun. Birde şu vergi olayı olmayacak ki gör o zaman şenliği.
  nese demem o ki yakında böyle mağaza filan kalmaz. belkide bu mağazaların kendi teknoloji editörleri olur sitelerinde yayınlar filan filan..

 • Türker Sezer @dirigeant

  Netflix uyelik sirasinda adres ya da kredi karti ile kullanicinin ulkesini belirleyip, o hesapla sadece o ulkeye ait icerige ulasilmasini saglayabilir. VPN'i engellemekten kasitlari heralde budur. Gundemdeki senaryo olacak is degil. @hkellecioglu

 • erdinc @erdinc

  Hitmanin son filmi güzel değil mi yav. ben beğendim bayağı. öncekiler kötü idide bu sonuncu bence güzeldi . @gamsizm

  Ekleme: Masaüstü futbol oyunu incelemesi
  https://www.youtube.com/watch?v=1EyX5N_WdFU

 • skyforce @skyforce

  Selamlar... Arcade makinelerinin hakkında yazacak olursam şunu söyleyebilirim. Bir kere o makineler jetonlu olmasından dolayı tam bir para tuzağıydı. Şimdi gidersin bir internet kafeye açarsın emülatörü metal slug ın herhangi bir bölümünü bir saatte bitirirsin. Veya dilediğin kadar pong oynarsın. Ama jetonlu makinelerde çocuksan acemiysen birde yetenek yoksa oyna başlar başlamaz ölürsün. Birde bağımlılık yapıyordu o oyunlar bazı çocuklara bir ton para harcatıyordu. Sabah gidip öğlene kadar veya öğle gidip akşama kadar kalanlar vardı. Ben de bazen öyle kalırdım. Annemin verdiği bütün harçlıkları o makinelerde harcamışımdır. Lise yıllarında bıraktım gitmeyi atari salonlarına. Üniversitede de artık internet cafeler zaten patlama yapmıştı. Gerçi şimdi online Free to Play oyunlar o tip çocukların baş belası.

  @leventp

  Tozlu raflarda çıktımı bilmiyorum eğer çıkmamışsa atari 2600 ü konu ederseniz çok harika olur. Onunla birlikte river raid oyunuda oldumu tadından yenmez.

 • umitt @umitt

  qualcomm'un samsung'a işlemci ürettirmesi haberini atlamışsınız, kayda değer mi bulmadınız gözden mi kaçtı nedir.

 • Emre @emre1393

  SPOILER

  Pazartesi tozlu raflar videosu gelecekmiş

 • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

  @leventp wikiye alternatif dediğiniz site adını anlayamadım. koar, kora gibi bi şey adres verir misiniz?

 • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

  aynen bende onu yazdım şimdi gördüm senin mesajı da

 • Mesut Soylu @onexey

  @gamsizm @leventp küçük işletmeler hakkında konuşmuşsunuz ama bir noktayı atlamışsınız, bu işi yalan dolanla iş yapan, bilmeyeni kazıklamaya çalışan esnaf bu kadar hızlandırdı. insanlar da kurumsal olan, güvenilir duran yerden mal almaya yöneliyorlar.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Ve daha da beter kandırılıyorlar 🙂 Kurumsal yerlerde çalışan satış temsilcisi, bir markanın oraya koyduğu satış temsilcisi. Ya da biraz yukarıda yazıldığı gibi, satış elemanı kendi kotasını doldurmak zorunda. O yüzden size değil kendine yarayan ürüne yönlendiriyor. Ben eski esnaftan çok alışveriş yaptım. Kesinlikle daha bilgilendirici insanlar vardı. Teknik servisleri dandikti sadece.

  • Mesut Soylu @onexey

   Düzgün iş yapan adam yoktur demiyorum ama kota doldurmak için yönlendirdiği mal da iyi kötü bir standardın üzerinde. Çinden kilo usulü bilgisayar parçası alıp millete satan küçük esnaf da biliyorum.

 • Ali C. DAYAN @dayance

  Kliksa, Teknosa'nın fırsat sitesidir. Mediamarkt'ın aynı kategorideki sitesi Delitilki.com'dur. @gamsizm Bunlar stok fazlası ve outlet ürünleri çok düşük fiyatlara elden çıkarmak amacıyla kuruldu.

 • Afsinyus @ufo

  İşverenin çalışanın maili görebilmesi konusunu yorumlarken şunu düşünün. Bu kanunu yapan ülkelerde fazla mesai ödenekleri ve maaşlar astronomik. Bizdeki gibi fazla mesai yaptırıp bedava çalıştırmıyorlar. Ayrıca mesai dışında evden çalışırsanız da mesaiye giriyor ki bizde de böyle (yargıtay kararı var) Yani bizdeki kara düzen, hırsız bozuk sistemin üzerine mail okuma vs yok. Adamlarda iş zamanı iş var. Herşey kanuna nizama göre..

 • Afsinyus @ufo

  Teknosa web sitesi büyük zincirlerle yarışan ve mağazada bulabileceğiniz ürünleri sitesinden satan bir sitedir. Teknosa web sitesinde 1 milyoncu gibi ürün satamazsınız. N11 ile rekabet edemezsiniz. Yaparsanız markaya zarar verirsiniz.

  Kliksa ise aynı grubun outlet ürünleri ağırlıklı olmak üzere satan, fırsat siteleriyle yarışan, Teknosa'nın fiyat politikasını sekteye uğratmayan, grey markete de açık apayrı bir yer. Yönetimi aynı veya ayrı önemli değil.

  Şöyle düşünün Becel yağlar unilever'in. Algida da unilever'in. Omo ve Rinso da unilever'in. Peki bu adam deterjanına niye Becel demiyor? Algida niye dondurmasına Omo demiyor? Peki algidanın altında niye max gibi carte dor gibi alt markalar var (ilk aklıma gelen örneği verdim) ? Sizce neden?

 • lterlemez @lterlemez

  @gamsizm; Levent Bey'in wikipedia başlığında bahsettiği sitenin linki nedir?

 • lterlemez @lterlemez

  Satrançta, kısıtlı sürede ileriye dönük planlama yapma ve sonuç değerlendirme söz konusudur. Ancak, sınırlı bir gelişmeye sahiptir. Çünkü 2x16 taş ile 64 kare üzerinde oynan bir oyundur. Yani oyun başlangıcında değişmeyen sayıda kombinasyon söz konusudur. Bilgisayar oyununda ise, özellikle karşı taraf da insan ise olay değişmektedir.

  • lterlemez @lterlemez

   Tam yazarken de @gamsizm aynı şeyden bahsetti.

  • fsh77 @fsh77

   Shannon sayısı, 10^120, olası satranç oyunlarının toplam sayısına dair tahminin alt sınırı olarak kabul edilir. Nerede kısıtlıymış 🙂 ayrıca isin icinde insan psikolojisi, stres altında karar verme,karşısındakinin sınırları zorlama, sabrını ,siniri zıplatma gibi bir çok yan taktikleri vardır rakibin hamlesi neden öylede böyle değil gerçek amacını çıkarma gibi bir çok analizde vardırki tam bir hayat örneğidir yılların icinde de oyun stiliniz (amaca ulaşmadaki düşünce şekliniz) insanların kişilikleri gibi belli bir düsünme tarzı sahibi yapar sizi, insanlar sizi oyun tarzınızdan tanır aynı bu inatcı,o sarsak,şu ciddi nasıl derseniz kişilere satranç da belli bir düşünme şekli verir-kişilik oluşturur ,bunda başarılı olanın yaşamda sırtı yere gelmez.Başda her şey sınırlıdır aynı yaşam gibi tek adımlar başlarsınız herşeye.

  • lterlemez @lterlemez

   Shannon sayısı haricinde söyledikleriniz her şey için geçerlidir. Bunların aynı olduğu varsayımı altında karşılaştırma yapıyoruz doğal olarak.

  • fsh77 @fsh77

   Zamana karşı bir satranç oynayın derim yada körleme satranç 🙂 şeyle 40-50 kişiye karşı aynı zamanda sonra yine yazın bunları .)

  • lterlemez @lterlemez

   Sizin söylediğiniz, 40-50 kişiye karşı oynayın önerisi özel bir durum ama. O oyunu oynayabilecek oyuncu sayısı bir elin beş parmağını geçmez. Burada yapılan tartışma, ilgili toplumun (burada bahsettiğim ortalama matematiksel) ortalama bireylerinin gelişimi için neler yapılması gerektiği veya neler yapılmalıdır. Ha satranç bir halta yaramaz demiyorum ama tek başına da bir yere kadar. Mesela karar, ileri görüş, planlama, planlı riske girme yeteneği kazandırır ama refleks, dolaylı düşünme, alternatif plan yapma, çoklu değerlendirme, telafi, kontra düşünme gibi şeyleri pek fazla sağlamaz. Örneğin, planlı riske girmeyi öğrenirsiniz ama satranç riski sevmez çünkü telafisi yoktur (çok ama çok nadirdir). Ama (gerçek bir amacı olan) bilgisayar oyunlarında planlı/plansız riske girdiğinizde bunun her zaman olmasa bile telafi etme şansınızın (ne zaman telafi edebileceğinizi ne zaman edemeyeceğinizi) olduğunu öğrenirsiniz.
   Spor da benzer özellikte bir hobidir. Bir gencimizi, özellikle takım sporlarında bu tür şeyleri çok daha güzel öğrenecektir. Elbette hiç birisinin sabahtan akşama kadar bilgisayar başında vakit geçirmesini istemeyiz.

 • lterlemez @lterlemez

  Hayır, langırt kumar aracı olarak yasağı çok eski değil. 10 senelik bir geçmişi var...

 • Daviance @daviance

  Kliksa outlet olacak hikaye küçülecek diyememişlerde ,iyi oldu bence çok fazla tekno market açıldı ve millette tüketimden kendini kaybetmişti.Yalnız sadece krizle ilgili birşey olduğunu sanmıyorum alttan alttan birinin kuyusunu kazıyorlar ama adını veremiycem bir sitenin şuan tüm tekno marketler buraya diş biliyor.

 • MustafaYavas @mustafayavas

  Gece kullanımında notebook'un ekran ayarını değiştire bilir miyim ? Bu bahsedilen programların isimleri neydi ?

 • fsh77 @fsh77

  Satranç öğretenler yada öğrenmek kişilere en iyi satrancı olmayı amaçlatmıyor yaşamda sorun çözmeyi o soruna konsantre olup çıkışı bulmayı öğretiyor oyunlarda zaman bol hatada yapsanız başka yerde zamanda yada koşulda durumu toparlarsınız ama satrançda tıpkı yaşam gibi cezanızı anında çekersiniz.İkisi çok farklı bir tutmayın derim.Ayrıca konuşmada paradan falan bahsettinizde 🙂 üst seviye satranç turnuvalarında dönen paralar duduğınızı uçuklatır tek yatırım oyun tahtası ve taşlaradır öyle kucak dolusu para saymazsınız para kazanmaya başlamak için dağdaki çocuk bile yeteneği varsa başlar ve en tepeğe gidebilir.Parası olmayana dur demez bilgisayar oyunu gibi 🙂

 • Paralelport @paralelport

  Teknosa'nın kur sorunu yok. Vatan'ın da yoktur. Gold'un da olduğunu pek sanmıyorum. Zaten ürünleri toptancıdan TL ile alıyorlar, USD ile değil. Pazar konsalide oluyor: zaten pazar raporlarında 2015 sonu bunun olmasını bekleyen analistler vardı. Analist olmaya da gerek yok; balon tarzı büyümelerde bu hep olur. Şimdi fazla açılan mağazalar kapatılacak, fazla personal işsiz kalacak sektör ufalacak. Az kar ile bu pazardan pay kapmaya çalışan ufaklıklar silkelenecek. Bu büyüklerin kar marjlarını biraz daha rahat arttırabilmelerini de sağlayacak. Sonuçta daha iyi fiyat çekebilen ve ismi bilinir rakip olmayacak.

  Kliksa low cost dedikleri bir fikirdi. Mağaza, personel masrafı yok, ürün muhtemelen senin depona da girmeden tüketiciye ulaştırıyorsun. Dolayısı ile daha iyi fiyat çekebiliyorsun. Örneğin Samsung Evo serisinde mağazada o kadar indirim yapamazsın, kliksa'da yaparsın. Sen yapmazsan başkası yapacak, bu pazara girmeye mecbursun. Teknosa.com ve kliksa Teknosa'nın %10'una kadar gelmişlerdi. Niye kapattılar? Vardır bir sebebi, para istedikleri kadar getirmemiştir. Sabancı bu. DiaSA vs nasıl kapattı ise bunu da kapatır. Açık tutması için bir sebep yok. Rakamları biz görmüyoruz sonuçta. Fiziki mağazası olanların bir ikilemiydi bu; mağaza fiyatının altına satmak mümkün ama satamıyorsun. Hepsiburada gibilerin de şimdi mağaza ikilemi olacak. Karışık iş.

  Özetle: pazarda az sayıda ve büyük oyuncuların olması bizim için çok iyi değil. Ama olacağı buydu. Şöyle bir bakıyorum da eskilerden bilindik sadece birkaç firma kalmış; bakalım 2016 sonunda kaçı ayakta kalabilecek.

 • Mechanix @mechanix

  1. olarak Dron hakkındaki kanunda zaten 500 gram alt sınır olarak belirlenmiş hürriyetin haberi yanlış.

  2. olarak Kliksa ile teknosa.com farklıydı kliksada tabakta satılıyo terlikte laptop ta telefonda tokada satılıyor genel kitleye hitap ediyordu teknosa da sadece elektronik ürünler satılıyor.

 • TFatih @tsfatih

  Sizi yaklaşık 1 senedir takip ediyorum. Geriye dönük bütün videolarınızı izledim ve HGD dinledim. HGD Podcast olarak dinliyorum ve bitmesin diye dua ediyorum. Sitenin bir mobil uygulaması olsa ne güzel olurdu. Mobilde sitenizi okumak zor oluyor. Bu konuda bir çalışmanız var mı?

 • tbpmlk @tbpmlk

  "ortaya karışık deyince karnım acıktı"

  tam yerinde kesmişler yoksa muhabbet yemeğe kayardı kesin :))

  şöyle sağlam bir yemek muhabbetli "gurme gündem" yapmayı hiç düşündünüz mü ? (1 nisan'da falan )

 • Paralelport @paralelport

  Şimdi LOL oynayan çocuklar yarın strateji ustaları mı olacak 🙂 Dünün Civ'cileri oldu da sanki.
  Satrancın da bir faydası olduğu konusunda net değilim, kaybettiğin zamana değiyor mu bilemiyorum. Kendim sevmediğim için objektif olamıyor olabilirim.

  Beyni çalıştırmak için ne oynasan güzel ama şu bağımlılık dezavantajı yüzünden e-oyunlar batıyor, batacak. Zamanının sigara reklamlarına benzetiyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Her şeyin sonu var 🙂 O son gelene kadar malın sahipleri parayı koyacak yer bulamayacak. Sonra batarsa batsın zaten. Apple yarın batsa ne olur Tim süper markette işe mi girecek 🙂

  • Paralelport @paralelport

   @gamsizm ben tüketiciler gözünden yazmıştım 🙂 oynayan ne vaktini ne zamanını ne de kariyerini geri alamayacak.

   Siteve'in milyar dolarları vardı da ne oldu be hocam. Süpermarkette bir gün çalışmak için neler vermezdi. Allah öyle de imtihan etmesin adamı :/ Yaşasa Apple şimdi böyle Musk'ın diline mi düşerdi, hey gidi hey.

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  Media Markt'ın mağazalarda küçülmeye gittiği yazılmış, doğrudur. Taksim'de Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazası olarak açtıkları mağazalarını 3 kattan tek kata indirdiler. Bir başka şubelerinde de benzer bir durumu gördüm. Büyük showroom ile reklam yapma dönemi bitti. Alışverişler giderek webe kayıyor. Media Markt Türkiye'ye ilk geldiğinde sanal mağaza açmadı("Bakmadan almam" 🙂 ) sonradan o da mecbur kaldı. Bu sene kendim kıyafet alışverişlerimin %70-80'ini webden yaptım(bakmadan da oluyormuş). Mağazalar sadece teşhirden ürün bakmalık, içeride zaman öldürmelik hale geldi. Bu gidişle gelecekte hepsi kapanacak teşhirden ürün deneyecek showroom bulamayacağız diye düşünmeye başladım. 🙂 Türkiye'de INDEX ARENA ARMADA gibi tedarikçiler her sene kar rekoru kırıp büyürken parakendecilerin batıyor olması da ilginç geliyor.

  • Paralelport @paralelport

   MM online'a tüm ülkelerde aynı anda geçti. TR'ye ilk geldiğinde Almanya'da da sanal mağazası yoktu. Yani TR'den kaynaklanan bölgesel bir adım değil. Yıllardır bu sorun yüzünden sıkıntıda idiler.

   Maalesef VR vs ne getirir bilemem de görmeden hissetmeden alma devri bitmez. Her şey SSD almaya benzemiyor, eline almak görmen lazım. Mağaza işletmeyen adam tabii ki daha ucuz fiyat etiketi sunma avantajına sahip olacak. Fakat işleten adam da bu artı değeri sonuna kadar kullanacak. Markafoni'ler Amazonlar boşuna mağaza açmıyorlar.

 • exxory @exxory

  İha kayıt ettirme konusunda 500 gramın altında olanlar oyuncak statüsünde değerlendirildiği için kayıt ettirmeye gerek olmayacak. @gamsizm yorumlarda yazildiysa bilmiyorum

 • Enes Ensar Eyetem @enesensareyetem

  LP'nin bahsettiği ekşi sözlük olayını bilen varmı hangi entry

 • Kaan @k

  Langırt yasağının kalkmasını bekliyorduk. 😀

Benzer Videolar