Paylaş Paylaş

Cosa Akıllı Kombi Kiti incelemesi

Cosa, kombinizi verimli şekilde kullanmanızı sağlayan bir ölçme ve raporlama sistemi. Kombinize bağlanan cihaz ile evinizin sıcaklığına bağlı olarak, kombinin çalışma aralıklarını belirleyebiliyorsunuz. Evinizin dışında bile olsanız uygulaması sayesinde erişebiliyorsunuz.
Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

TeknoSeyir kanalı, Türkiye'nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir'in teknolojiyle ilgili son gelişmeleri verdiği YouTube hesabıdır. Teknolojik ürün incelemelerine, teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu hesaptan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • isa @isasntrk

  ilginç ve güzel bir inceleme 🙂

 • Mehmet Özcan @ozcanm

  Arduino'cular bunu beğenmedi 🙂

 • Kaan Baylas @kaanbaylas

  Vodafone Süpernet aboneleri için bir kampanya var bu ürün ile ilgili ihtiyacı olan bakabilir. İnternet tarifesine 15 TL gibi bir ek ücret ödeniyor 2 yıl boyunca ve kurulum ücreti alınmıyor.

 • Player 1 @player-1

  Editörün Seçimi
  "Biz iade etmedik"

 • HasanEmre Tonguç @hasanemretonguc

  bu parası kadar tasarruf ettiriyomu abi çok lazım aslında boyle bısı

 • Tirido @tirido

  Bu kış şöyle bir deney yaptım:
  Sürekli, en azından minimumda yakın, söndürmeyin diyorlar da düşündüm, o kadar da mantıklı gelmedi. Evde 9 saat yokken yarım saatte bir çalışsa sıfırdan ısıtma 18 kez çalışmaktan daha fazla yakıt yakar mı?
  Arka arkaya iki gün denedim. Minimumda açık bırakıp akşam geldiğimde ne kadar yaktığına baktım: 3,5 m3. Diğer gün sabah çıkarken kapattım, akşam gelince açtım. Sıfırdan kombinin minimumu olan 40 dereceye çıkması (40'a ayarlı olsa da 49'a kadar 18dk çalışarak ısıttı) 0,5 m3'e mâl oldu. Sonuç, hergün 3m3'ü boş eve vermem, evde yokken kombi kapanır 🙂 En azından benim durumunda uygun yöntem bu.
  Sürekli minimumda yakın diyorlar diye peşin peşin kabul etmeyin, deneyin.
  Cihaza gelince, geçen sene alt ve üst katlar boş olduğu için sağlam fatura ödeyince bir ara alsam mı diye düşünmüştüm. Şu an komşular taşındı, durum fena değil, belki ileride alabilirim. İnceleme için teşekkürler 🙂

  • turker @turker

   hesabınız hatalı.
   İlk senaryo: oda sıcaklığı 10derece. kombiyi açıp oda sıcaklığı 22derece olana kadar çalışıtıyorsunuz. kullanılan yakıt X metre küp.

   İkinci senaryo: kombi min sıcaklığa ayarlı olduğu için oda sıcaklığı 18 derece altına düşmüyor. yine aynı oda 22 derece olana kadar kullanılan tüm yakıt = y metre küp.

   eğer tek oda yada 2 oda ısıtmyırosanız, tüm ev ısıtılıyorsa ve nispeten kışın ağır geçtiği yerlerdeyseniz %90 X>Y olur.

   İşin "konfor" kısmını pas geçiyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Biz şu kar tatili olan günler ofiste olmadığımız için kapattık sonra da pişman olduk. Ofis ısınmak bilmedi. Ve tabii kombi deli gibi çalıştı.

  • arandur @arandur

   @gamsizm Murat Bey @turker in hesabı doğru, kapat-aç taktiği sadece ılıman kış günlerinde ve sabah-akşam aralığını geçmeyen kapatma işlemleri için makul olabilir. Duruma göre kapat-aç ile daha çok tasarruf eden de var.

  • Tirido @tirido

   @turker
   Hatalı değil. Varsayım üzerinden bu sonuca varmadım. Birbirine çok yakın koşullarda denedim, sayaçtan okuduğum veriye göre bu sonuca vardım. Sizin yaşadığınız şehir, binanızın yalıtım durumu, alt komşunuzun ne kadar yaktığı, kombinizin performansı, sizin içerisi soğuk deme eşiğinizin kaç derece olduğu gibi etkenler bu sonucu değiştirebilir. O yüzden diyorum ki benim durumumda uygun yöntem bu. O yüzden diyorum ki peşin fikirle yaklaşmamak lazım. @gamsizm 'ın durumunda kötü etki yapmış. O durumda sürekli yakmak daha mantıklı olabilir. Benim durumumda evde kimse yokken sürekli yakmak fazladan yaklaşık 3 m3 demek ve sürekli yakmanın eve geldiğim saatte sıcaklığına ciddi bir etkisi olmuyor. Ev ben geldikten 1,5-2 saat sonra hissedilir şekilde soğumaya başlıyor.
   Kombinin dışarısı -1 derece iken sistem suyunu 20 dereceden 49 dereceye çıkarması 18 dk sürdü ve 0,5m3'e mâl oldu. Sürekli 40 derecede tutması ise 8 saatte 3,5m3. Boş ev için saatte yaklaşık 0,5m3 yaktı yani. Sonuç gayet açık.

  • turker @turker

   @tirido eğer tüm evi ısıtmıyor sadece 1-2 oda ısıtıyorsanız kapatıp açmak daha az maliyetlidir. sistem suyunun ulaştığı sıcaklık önemli değil, odanın belirlenen sıcaklığa ulaşması için geçen süre önemlidir. kombinin sistemde dolaşan suyu 5dereceden 90dereceye ulaştırması max 15-20dk sürer ama oda 5derece iken onu 22dereceye getirmek için geçen süre daha fazla olacaktır. hesaplanması gereken süre budur. .

   çok dağıtmayalım. binada iyi yalıtım varsa, alt ve üst komşular evin büyük kısmını ısıtıyorsa, sizde de gündüz evde kimse yoksa o zaman kapatıp açmak daha az tüketim sağlayabilir.

  • Tirido @tirido

   @turker Evin tamamı ısınıyor.

 • erdinc @erdinc

  Kış bitti yav , 1 haftadır kombi çalışmıyor.

 • karasimsek @karasimsek

  350 tl lik gaz alırım kafama göre yakarım. Cihazın handikapı şu sadece bulunduğu odayı ölçüyor iyide ev sadece 1 oda değilki. O yüzden bence saçma.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Benim de merak ettiğim bir ürün ve @tirido'nun deneyi de denemeyi düşündüğüm ama fırsatım olmayan bir denemeydi. Ellerinize sağlık, @tirido'ya katılıyorum. Minimumda yakmak yerine aralıklı yakmak daha mantıklı geliyordu bana da, ancak donma problemi nedeniyle muallakta kalmıştım.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Bu cihazların kesinlikle dış ortam ölçme aparatı da olmalıdır. Binada ne kadar yalıtım olsa da, dış ortamdan bilgi de almalı böyle cihazlar...

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Alıyor zaten. Bölgenizin hava durumunu internet üzerinden alıyor.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @gamsizm; Murat Bey, evet alıyor da, o aldığı bölgenin ortalama hava durumu (çoğu yerde birden fazla ölçüm istasyonu olmuyor) ve evin bulunduğu bölgeyi belli bir hata payı ile temsil edecektir. Ancak, evin bulunduğu bölgenin hava durumu (özellikle sıcaklık) farklı bir değer alacaktır. Almadığını, ortalama değerle aynı olduğunu varsaysak bile evin bulunduğu bölgede sıcaklığı etkileyecek başka hava koşulları da olacaktır. Örneğin ayaz, ıslak ortama daha yakın olması nedeniyle nem vb. Dolayısı ile hemen dışarı, mesela balkona veya cam kenarına konabilecek ekstra bir ölçüm eklentisi daha olmalıdır bence.

  • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

   @lterlemez cosa bir Türk firmasıymış, bu düşüncenizi yetkililere bildirmeniz faydalı olacaktır

 • İhsan Cengiz @ihsancengiz

  Vaybe dünya nerden nereye geldi. Bizim çocukluğumuzda kömür odun vardı sıcağa dayanamaz kapıyı pencereyi açardık :)))) Şimdi millet milyarlar harcayıp eve kombi taktırıyor yok efendim yalıtım yaptırıyor, yok efenim bide termostat taktırıyor herşeyin akıllısı var insanın akıllısı yok :))))))))

 • turker @turker

  bu cihazla ilgili detaylı şikayetleri donanımhaber forumlarında okuyabilirsiniz. almadan önce göz atın.

 • Deli Kadir @akilli_kadir

  Bizim ev sobalı, soba incelemesi de yapın biz üvey evlat mıyız. Dolaba 2 renk kupayı aldım ama.

 • ilter @ilter

  Bu tarz incelemelere bayılıyorum. Tamda merak ettiğim bir üründü. Birde ''Nest Termostat''ı değerlendirseniz çok hoş olur.

 • Yetkin @tozyet

  Pahalı. Kurulumu sıkıntılı. Kombi şirketleriyle anlaşmaya gitmeliler.

 • Tuna CENGİZKANER @tunakaner

  Kombiyi bilmem de ortak sistemli binalarda 24 saat yanan kalorifer, günün belirli saatlerde yananına göre çok daha az yakıyor. E mantıklısı da bu cihaz otomatik termostatlı, aç kapa yapmaya gerek yok, ayarla ideali ısı düştükçe ufak ufak yaksın sen kapatırsan öğlen akşama kadar soğuyan duvarları ısıtıyorsun, ev buz gibi oluyor üstüne 250 tl fatura ödüyorsun, ama 24 saat yanınca hem ev tertemiz hem de fatura geliyor 160-180tl.

 • umut666 @umut666

  @hkellecioglu her '' o görüntüler de girecektir '' dediğinde @gamsizm ya da montajı yapan kişi içinden sövüyor mudur acaba? 🙂

 • Galaksi Taksi @myownkaos

  Nest i Türkiye' de kullanamıyor muyuz? Piyasada tek bu ürün mü var? ifttt desteklediğini sanmıyorum. 🙂

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  bizim evden örnek vereyim, Evin en soğuk noktasını bulup, Oraya bu tip termostantları o noktaya koyarak çok güzel ekonomi sağlanabilir. Bizim kombi ile birlikte gelen termostatı giriş kapısının karşısındaki duvar ki en soğuk yer oarası. koydum ve kombi normal şartlarda 1. kademede kanıyor 30-40 C derece arasında en 21,5 C derece oluyor. geceleri de kapatıyorum komple ev kuzeye bakmasına alt ve üst boş olmasına gağmen yalıtımı iyi ve kolay kolay soğumuyor.

 • Altay Sertaç Ankay @sertac_ankay

  Oda termostatları malesef bu işi yapanlar&son kullanıcılar tarafından pek bilinmiyor. Yeni evimde Bosch Condens 2500w ve FR10 oda termostatı ile kullanıyorum. Oda termostatıda kendi içerisinde aslında iki tip olarak değişiyor. Bildiğim kadarı ile Cosa on/off modunda olan bir cihaz. Yani istenilen sıcaklığa erişmek üzere kombiyi ayarlanmış ısı (misal 50derece) çalıştırıp, oda sıcaklığına erişildiğinde direkt olarak kombiyi kapatıyor. FR10 gibi modülasyonlu olan oda termostatlarında ise (tabi kombinin destekliyor olması lazım.) istenilen sıcaklığa erişmek için kombi kademeli olarak çalışıyor. (Yani kombi yanma derecesi 35, 45, 50 gibi tamamen termostat tarafından kontrol ediliyor.)

  Gelelim tasarruf kısmına. Oda termostatı kullanımı ile kesinlikle tasarruf ederseniz. Konfor yönüne hiç girmiyorum bile:) İnsan kombinin yerini unutuyor. Oda termostatının montaj kurallarına uyulması lazım, zaten bu kurallar kendi kitapçıklarında belirtiyor. Ama kısaca;
  - Direkt güneş ışığı almamalı
  - Evin genel sıcaklığını kontrol edeceği orta bir yere konumlandırılmalı
  - Yerden min 120cm yukarıda olmalı
  - Yakınında petek v.s olmamalı.

  Montajı servise yaptırmanız önerilir. Benim şansım ürünü kombi&termostatı sıfır olarak aldığım için ek ücret almadan servis tarafından monte edildi.

 • KorkutSA @korkutsa

  Wi-fi destekli, cep telefonundan uzaktan yönetebildiğiniz oda termostatları markalara göre değişiklik gösteriyor olsa da Örneğin Vaillant'ta eRELX ürünü 750₺ satış fiyatı var. Bu ürün markaların oda termostatlarına göre ortalama yarı fiyatına alınmış olacak. Bence güzel bir girişim olmuş. Tebrikler.

 • Kayrakli @kayrakli

  ben demirdöküm kombi ve demirdöküm rf6001 termostat kullanıyorum. adapazarında yoğun kar günlerinde günde 13 mküpten, 7 mküpe kadar düştük. genel anlamda kesinlikle tasarruf sağlıyor ama kullanıma göre değişiyor.

  rf6001in dezavantajı 1 derece aralıklı çalışıyor. yani siz 23 derece ayarladınız oda sıcaklığını 22 dereceye kadar düşmesini bekliyor, 22 dereceye düşünce çalışıp 24 dereceye kadar ısıtıyor ve duruyor. ben sabah 8de evden çıkıp 19da geliyorum; o vakte kadar neredeyse hiç çalışmıyor.

  öncelikle her eve lazım ama evde bulunma saatleri, evde bebek olup olmadığı gibi etkenlere göre tasarruf derecesi değişiyor.

 • Hasan OĞUZ @kyha

  çok iyi bir inceleme olmuş, eve termostat taktırmak istiyordum ama salona kadar çekilecek kablo filan sıkıntı olacaktı bu aletide görmüştüm ama aklıma yatmamıştı, şu anda listeye aldım.

 • merdogmus @merdogmus

  İstanbul'da kış olmuyor ki, kombi 2-3 ay anca yanıyor zaten böyle bir cihaza ne kadar gerek var bilmiyorum, ama uzaktan kontrol işi güzel.

 • ozgurcaliskaner @ozgurcaliskaner

  İncelemeniz çok başarılı olmuş. Cosa'yı Ankara'da 2 kıştır kullanıyorum. İlk çıktığında 150 Tl ya almıştım. Çoktan kendini amorti etti. Halen de çok memnunum.