Paylaş Paylaş

Bilişim sektöründe kapanan firmalar ve geleceğe bakış

Niyazi Saral ile son dönemde kapanan bilişim firmalarının neden kapandığını ve bundan sonra neler olacağını konuşuyoruz.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ISA @isasntrk

  nokta atışı bir video daha

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  İşte beklediğim video gelmiş. İzleyelim bakalım. 🙂

 • Cüneyt Yılmaz @cnyylmz

  Bildirim fazlasıyla işe yarıyor.

 • Ali @norego

  Bildirim işi süper oldu 🙂

 • Batuhan K. @alcantara

  Bildirimin gücü adına 😀 Hemen izleyelim bakalım.

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  Oley push bildirim geldi ama ben yarın sabah izleyeceği malum mobil deki kota yoksa lise bir deyken 500 kontörü bir günde iç etme vakasının tekrarlamak için evden izlayeceğim

 • mAmiTo @mamimami

  Bildirimlere acil ayar getirmelisiniz ben sadece Teknoseyir içeriği hakkında bildirim almak istiyorum Otoseyir veya Gamende içerikleri ile ilgilenmiyorum...

 • Teknikfan @teknikfan

  Konu mükemmel 🙂 bildirim işi de iyi olmuş

 • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

  Çok önemli bir program olmuş ve aslında, "batan firmalar" diye başlanması talihsizlik olmuş. Bu programdaki kilit kavram "katma değer". Niyazi beye teşekkür ediyorum, Anadolu'da olmayı hiç bir katma değer olarak görmemiştim. O zaman sormak istiyorum, Türkiye'de olmak da bir katma değer değil mi? Yani, Aliexpress'ten, Amazon'ndan bedava kargo ile ürün alabiliyoruz. Ama ürünün gelmesi Aliexpress'te 20-40 gün sürüyor veya Amazon'dan alınan üründe problem çıkarsa iadesi sıkıntı oluyor vs. O zaman, bu küresel markalara göre Türkiye'deki e-ticaret sitelerinin temel avantajı Türkiye'de olmak mı?

  • lterlemez @lterlemez

   Tabi ki, sormaya bile gerek yok. Yerel firma, makul kar marjları ile çalıştığı sürece avantajlıdır. Ancak, ülkemizde maalesef çok geçerli değil. Aşırı vergi oranları, kur farkı, müşteri hizmetleri, vb nedenlerle dezavantaja dönüşmektedir.

  • Lucky @massimo

   Evet aynen öyle Türkiye'de olmak. Çünkü çoğu tüketici fiyat farkında uçurum olmadığı sürece 20-40 gün tedarik süresini beklemek istemez artı garanti olayından, iade avantajından vs.. dolayı Türkiye'deki e-ticaret sitelerinden alışverişederler. Örneğin leptop alacak birisini düşün Türkiye'de x sitede 3000 tl ama aliexpress 2500 tl. 500 tl için tüketicilerin %90ı 20-40 gün arası tedarik süresini beklemez artı ürün arızalı çıkarsa ne olacak bunun korkusu vardır, artı garantisi olmasını isterki elektronik cihaz servise gitmeye en yatkın tüketim ürünüdür. ama düşük fiyatlı garantisi olsada olur olmasada olur ürünlerde bu kurallar geçerli değildir. örneğin telefon kılıfı veya apple watch kordonu bunlarda garantiye bakılmaz bunların arızalı olma durumu çok nadirdir ve kaybetsede giden 10 tl 20 tl 50 tl kaç tl ise olsun derler.

 • qx5 @qx5

  Niyazi hocamda tipik Türk halkı olarak işini son güne bırakmış ve kafadan 500 TL vermiş 🙂 Bu arada bilişim sektörünü ayakta tutan Türkiye de ki kısıtlamalar. Örneğin yarın cep telefonu yasağı kalkarsa sıra sıra dizilen telefon dükkanları kapanır, çünkü çinde adam 70 dolara telefon satıyor. Sen aynı paraya burada telefona ekran taktıramıyorsun.

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  Notebook sitesi bilinçli olarak battı, Gold kötü yönetim galiba. 🙂 32 yıllık firmayı da merak ettim. *** bilgisayar olmasın?

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  @gisele-bundchen Ben o mevzuya çok inanamadım. Sektörden tanıdıkları olanlara sormak lazım. Bu arada V***da sıkıntıda olabilir. Hatta *** yerine V*** diyorum. 4-5 senedir borsa ile ilgilenirim. Borca sıkışmayan şirketin halka arz olduğunu kolay kolay görmedim. Hem de aile şirketiyse o iş hiç olmaz.

 • Afsinyus @ufo

  Niyazi Bey'e katılımı için teşekkürler. Ancak stratejik yönetim konusunda dediklerine katılmıyorum. İflas erteleme isteyen firma bugüne kadar bilançosunu muhasebesini düzgün tuttu da bu sene mi tutamadı?

  Öte yandan üreticilerin firma batırma konusuna da katılmıyorum. Asus'un veya diğerlerinin malum satıcıya gıcığı mı var? Senelerdir satıyor bu sene mi gıcık oldu?

  Değinmediniz ama Darty, Electroworld gibi çok büyümesi beklenen devler neden gitti?

  Asıl konu pazar küçülüyor ve küçülen daralan gölde balıklar ölüyor. Bu ölümleri hızlandıran etkenler de var(internet üzerinden fütursuz satışlar, gri marketin çok büyümesi,tefecilerin elinden çıkan ürünlerin artması vb)

 • Afsinyus @ufo

  Bana nakit lazım, sıkışığım. Gidiyorum 500 TL'lik süpürgeyi 650 TL'ye taksitle alıyorum. Satıcı bana elden 500 TL veriyor. Ben 650 TL'yi 12 taksitle bankaya ödüyorum. Veya tam tersi ürünü de alıyorum, süpürgeyi de elden çıkarmak için (lazım değil çünkü) 450TL 'ye veya daha azına okutuyorum.

 • Afsinyus @ufo

  Mal satmak zorsa da katma değer hizmetleri artırsınlar. Firmalar tam gerizekalı. Satış zekaları sıfır. Adam diyor ki SSD 256gb internet sitesinde %30 indirimli. Mağaza evin dibinde. Gidiyorum istiyorum yok vermem diyor. Ulan hıyar ayağına gelmiş adama versene yok diyor internetten al.

  İnternete giriyorum x sitesinde daha ucuz. Madem öyle ben de ordan alıyorum, o avel de mağazada laklak yapıyor. Para alıyor.

  Mağazacılara duyrulur. Aloooo 🙂

  Şunlardan birinin patronunu görsem bizzat söylemek istiyorum da karşılaşamadım hiç .

  • Gürkan @krky26

   Bir telefonda yaşadım; interrnette 700 tl olan telefon dükkana gittim 750 tl döndüm eve başka bir internet sitesinden 680 tl ye aldım. 🙂

  • Serkan kaya @serkan23

   İnternet sitesinden alımı önlemek için kendi içlerinde bir çözüm yolu bulmuşlar. Ürüne yanaşınca satıcı arkadaş kendinde en ucuz olduğunu ispatlamak için "isterseniz diğer sitelerden bakalım en ucuz bizde boşuna aramayın" diyaloguna gidiyor. daha ucuza bulursa kendi fiyatında indirim yapabiliyor.
   hatta alacağım ürün için 800 tl bütçemiz vardı görevli arkadaş numaramı aldı urun fiyatı 800 e düşünce arayıp bilgilendireceğim dedi.
   lafın kısası firmalar arasında müşteri memnuniyeti ön planda olanlar ayakta kalır. adamın yüzüne bakmayanlar batsın hakediyorlar

  • lterlemez @lterlemez

   @serkan23; Zaten bir birleriyle danışıklı dövüşüyorlardır onlar (özellikle büyükler). Çünkü çoğu üründe en fazla 1-2 lira fark ediyor fiyatlarda, özellikle ürün taze ürün ise neredeyse hiç değişmiyor.

  • Volkan Erhan @fnxcoder

   Fikrinize saygı duyuyorum siz sanırım aynı mağza için nette ucuz mağazada pahalı olmasından bahsettiniz.
   bende netteki fiyatların toptancıdan aşşağıda olmasından bahsedeyim :
   internetteki fiyat lar toptan yada aratoptan fiyatının altında ola biliyor iş böyle olunca mağzadaki adam malı satamıyor
   Ben de bu işle uğraşan biri olarak söylüyorum kar marjı diye bişey kalmadı 1500 TL lik bir PC yi 50 tl karla satıp adam ayağına götrüp teslim ediyorsun içine istediği bütün yazılımları kuruyorsun makineyi kutudan çıkartıp kuruyorsun sonra adam kalkıp bak VATAN 'da vs. de 70 TL ucuz diyor ama bak ben senden aldım bilerek kazıklandım sana dergibi tribe giriyor.
   Artık müşteri fiyat araştırması yapıp öyle geliyor. örneğin daha 2. saat önce bir müşterim bir notebook fiyatı sordu telefon ile tam modelide şu bakabilirsiniz. Lenovo G5030

   http://www.hepsiburada.com/lenovo-g5030-intel-celeron-n2840-2-16ghz-2-58ghz-2gb-500gb-15-6-tasinabilir-bilgisayar-80g000ggtx-p-BD601892?magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.elk.bilgisayar.urun.pla&gclid=CNzHs4Wm1coCFQaNGwod9ZcPJA

   Linkte 898TL toptancımda 983 TL bırak para kazanmayı gelde sat.
   halbuki tam tersi bi durum olması gerekiyordu ki bizlerde iş yapalım karımızı düşük tutalım
   ama 898 e alıp atıyorum 950 ye satıp müşterimizede internetten 33 tl ucuza verebilelim.
   He şu şartlarda sadece Teknik Servis ile ayakta duruyoruz. satış sadece yok dememek adına yapılan karsız bir iş.

  • umitt @umitt

   benzer bir durumu mm'de yaşamıştım araştırdım mm'de uygun bir fiyata buldum internet alırsam kimbilir ne gönderecekler mağazadan alayım dedim. mağazada 100 tl daha pahalı internet mağazasında daha ucuz deyince kontrol edip internet mağazası fiyatından verdiler. bu sefer de kutuyu açın garanti belgesini onaylayın dedim, fatura garanti belgesi yerine geçer zart urt yaptılar üsteleyince kutuyu açtılar kutudan garanti belgesi çıkmadı.

 • Mehmet Matematiksel @matematiksel_

  Biraz korkutucu bir video olmuş internet üzerinden para kazanan kişiler için. Ben kendim için değil de Teknoseyir için korktum.

  Teknoseyir'in gelecekte sorun yaşamaması için bir video çekseniz. Mesela adblock da güvenli listesine şöyle eklenir.

  Sitemizde bir reklam görürseniz şöyle yaparsanız daha iyi olur gibi konuları içeren bir videoyu sürekli görülebilecek sabit bir yere koysanız en azından reklam gelirlerinde artış sağlanabilir.

  Bir de bazı siteler rütbe tarzı şeyler yapıyorlar. Teknoseyir'e katkı sağlayabilen üyelere rütbe tarzı şeyler verilse. Veya reklamını engelleyen üyeleri anlayabilen sistem olsa, ziyaretçiye deseniz ki senin tarayıcı bizim reklamları engelliyor. Bize destek olmak istiyorsan şu işlemleri yapmalısın.. Bunu yapabilen sitelere rastlamıştım.

 • Zeratul @zeratul

  Gold'un asıl batma sebebi Ordu Belediyesine yaptığı MOBESE sistemi olduğunu söylüyorlar, 60 milyon lira civarında bir işten bahsediliyor, kesilen trafik cezalarından paranın verilemesi şeklinde anlaşmışlar aralarında, tabi vatandaş da ödemeyince cezaları hal böyle olmuş, Son günlerde Ordu-Samsun arası gidenlere yüksek miktarda trafik cezası kitlenmesinin de muhtemel sebebi buymuş, maksat yapılan sistemin masraflarını çıkarmak, ama herkesin elinde patladı.

 • Alp @acpcore

  sözü edilen bilanço açıkları ve firmaların düştüğü zor durumlar sadece bilişim sektörü için geçerli değil ne yazık ki, tekstilden tutunda hizmet sektörüne kadar çoğu alanda firmalar zorda, ödemeler yapılamıyor, borçlar arttı. sürekli söylenen sözleri tekrarlamak için söylemiyorum, 2014 başındaki durumumuzla 2015 sonu aynı değildi. özellikle 2016 ya sıkıntılı girdik, çok büyük firmalar dahi ödemeleri içim kaynak bulmakta zorluk çekiyor, ucu açık vade istiyor, çekler senetler veriliyor.. insanlar ciddi olarak hem kişisel hem şirket olarak bankalara borçlanmış durumda, sektörler krılgan, bir yanlış haraket, özellikle ülkemiz farklı konularda sıkıntılı iken, ülke çapında finansal krizi getirir. Gerekirse Kademeli olarak küçülmekte ve yeni yatırım yapmak yerine bu dönemde birar tutumlu olmakta yarar var diye düşünüyorum.

 • Batuhan K. @alcantara

  Bildiğim kadarıyla Gold'un iflas ertelemeye gitmesinin altında çok ciddi ve derin mevzular var. Geçen yıl İsimtescil'in yaşadığı olayın bir benzeri Gold için yapılıyor öyle diyeyim. Yurtdışından büyük iddialarla gelen şirketlerin patır patır gitmelerinin sebebi de tecrübesizlik. Eğer sektörün havasını koklayan kişiler o organizasyonların önemli kademelerine transfer edilseydi tekel konumda olan meşhur turuncu mağazanın bayağı zarar göreceğini söyleyebilirim.

  Ayrıca Aliexpress'in Türkiye'de depo açma hazırlığının ve Media Markt'ın operasyonlarını yerli bir gruba satma hazırlığında olduğu duyumunu aldım. Eğer Aliexpress'in çantasında Türkiye için ciddi bir master planı varsa ülkemiz e-ticaretinde domino etkisi yaratır. Yoksa hiç istemesem de diğerleri gibi korkup kaçanların arasına katılır.

  Niyazi beye verdiği önemli bilgiler için de teşekkür ederim. Özellikle şu elektrik süpürgesi örneği kafamda bazı taşları yerine oturttu.

  • Tarık Behlül Karagöz @tarik

   Gold ve isimtescil olayını biraz daha açıklasanız...? MM'da küçülme gördüm. Taksim'deki Demirören'deki şubeleri 3'te birine inmiş. Orada da birşeyler olabilir. Sadece en güçlüler ayakta kalacak gibi. Bir de bahsedilmedi ama fiili olarak kapanan kliksa.com var.

  • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

   Belki 10-15 yıldır Wal-Mart'ın Türkiye'ye gelmesinin Türk ekonomisinde domino etkisi yapacağı söylenirdi. Şimdi Aliexpress mi almış Wal-Mart'ın yerini? 🙂

  • Batuhan K. @alcantara

   @tarik İsimtescil'e 2015'te bir baskın yapıldı. Cemaatin para kasası olmakla suçlanıyordu ve açılan dava devam ediyor. Ordu'daki Mobese sisteminden doğan büyük bir alacaktan söz ediliyor bu onları sıkıntıya sokmuş olabilir. Yani dolaylı yoldan bir batırılma olayı olma olasılığı var.

   Media Markt'ın gördüğüm bütün şubelerinde daha önce görmediğim kadar büyüklükte "Depoları boşaltıyoruz." yazıları var. Mağazaların içinde de bir boşluk var, ya toptan çekilecekler ya da mağazaları ve operasyonu dediğim gibi ismini açıklayamayacağım yerli şirkete satacaklar. Kliksa'nın konsept değiştirmesi önemli bir oyuncu olamadığı için o kadar önemli değil, Sabancı e-ticaret işini beceremedi bildikleri işten devam etmek istiyorlar olarak yorumlanabilir.

  • Batuhan K. @alcantara

   @sevketzaim Wal-Mart'ın Türkiye'ye girmesi imkansız gibi bir durum. Sıkı rekabetten dolayı eğer BİM gibi bir hard discount mağaza zincirini alıp kafadan girmezlerse geldikleri gibi giderler.

   AliExpress'in Türkiye'ye girmesi biraz daha farklı olacak, bir mağaza zinciri gibi değil de bir transfer deposundan söz ediliyor. Bu durum özellikle 20-30 günlük bekleme sürelerini ortadan kaldıracağı için mevcut kullanıcıların ve güvenilirlik açısından tereddüt yaşayanların işine gelir. 100 liralık bir ürünü Türkiye'deki teslimat koşullarında 20 dolara almayı kim istemez 🙂

  • qx5 @qx5

   @batuhan_3000 Aliexpress burada depo açsa bizim küçük yaşta ki alıcılar gider kapısında yatar, benim siparişimi hemen verin diye 😀 İki handikapı olur firmanın, birincisi Türkiye de ticari faaliyet gösterip ancak vergiden muaflık için satışlar çin üzerinden yaparlarsa, 2 ay sonra maliye kapısına dayanır hani bizim vergi nerede diye? İkincisi kargo işini çinden bedavaya yaparken burada en az 3 TL ürün başına(Türkiye için) yurtdışına daha fazla kargo ödemek zorunda kalırlar ki bu işlerine gelmez.
   Son olarakta bangood gibi bir site değiller yani stokları yöneten merkezi bir mağaza değil, hepsi birbirinden bağımsız milyonlarca satıcısı olan bir site, bu kişiler çinde yaşıyor, nasıl bir depo işletilecek ki burada hazır stok bulundursun ? Bir ihtimal Çok yüksek işlem hacmine sahip kullanıcılarına bu depoda yer almaları için teklif götürebilirler ancak bu seferde diğer satıcılar haksız rekabetten alibabayı terk edebilirler ya da şikayet edebilirler. Keşke bi bangood gibi geekbuying gibi siteler burada depo açsa. En azından orta doğu ve afrikayı yeni pazar olarak ekleyebilirler ve rusya içinde transfer süresini kısaltabilirler. Tabi aramız düzelirse 😀

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  saçma sapan aç gözlü yerli firmaların halkın " yoksunluğundan " faydalanarak yokluk zamanında fahiş fiyatla kötü ürün sattığını hepimiz biliyoruz. Bunları halk arasında " esnaf " olarak nitelendiriyoruz.. Bu yüzden bir pazar içerisinde tekel olma yada bir başkasını yok etme çalışması haricinde ortada bir ahlaksızlık yok.. Aşırı kar hırsı, düzenlenmeyen piyasa ve eksik kanunlar bu problemlere yol açıyor.. Batan firmalar için üzülüyorum ama yerli satıcılardan çok yabancı satıcıların ülkeden çıkmasına da üzüldüğümü belirtmeden edemeyeceğim..

 • Mert Türköz @merttrtz

  Bushnell Pp1011bg Bushnell Bear Powersync Solar güneş enerjisi ile şarj cihazı bu alet nedir ne kadar işe yarar yada benzeri daha iyi birşey varmıdır sizden incelemesini izlemekte güzel olurdu 🙂 eğer bununla telefon şarj edilirse bazı kişiler için powerbanktan daha çok işe yarayabilir taşıması bile kolay 🙂 @gamsizm

 • aslanmurat @aslanmurat

  Bende alışverişlerimi internetten yapıyorum hem acayip ucuz hem kolay

 • orboris @orboris

  Katma değer mevzusuna bir örnek vereyim. Kedim için X siteden ikinci kez kuru mama alıyorum. Ürüne hep aynı hediyeyi veriyorlar, yazdım buna ihtiyacım yok, bedeli yakın başka bir hediye gönderir misiniz? Adamlar telefon edip ne talep ettiğimi sordular, istediğimi de gönderdiler. Hepsiburada üzerinden Y siteye kedi oyuncağı siparişi verdim, kargodan alakasız, bedeli çok daha düşük bir şey çıktı. 10 defa telefon ettikten sonra paramı geri alabildim. Sonuç bir sonraki alışverişte ilk gidilecek yer X sitesidir, Y sitesinin yanından geçmem. Y sitesi aynı ürünü yarı fiyatına veriyor olsa da almam oradan.

  Fahiş karlar peşinde koşmayan ama zararına da satmayan kazanır. Bir başka örnek vereyim. Vatan'dan 846 liraya bir Acer notebook aldım, 3 gün sonra fiyat 677 liraya düştü. Telefon ettim, "kendimi kazıklanmış hissediyorum, farka yakın bir hediye çeki falan tanımlayamaz mısınız" dedim. Olmaz dediler, cayma hakkımı kullanıp iade ettim,, aynı gün 677 liraya yeni bir tane sipariş ettim. Burası biraz karışık, haksızlığa uğramadım, mağdur olmadım ama bu fark 15. gün olsaydı canım çok sıkılırdı. Vatan'a hem + hem - veriyorum.

  Müşteriyi sadece fiyat konusunda memnun etmek değil olay. Güven vermelisiniz, esnekliğiniz olmalı, alışveriş sonrası sorun çözebilmelisiniz.

  Gold-HızlıAl'ın sıkıntısının siyasi olduğunu düşündüğümü de ekleyeyim.

 • Lucky @massimo

  Niyazi bey ile güzel bir sohbet olmuş. Bu gibi videoların devamını bekliyoruz. Sektör ile ilgili şunu söyleyim bazı arkadaşlar aliexpress gibi sitelerin Türkiye2ye gelirse sektörü domine edebileceğinden bahsetmiş. Türkiye ciddi ve büyük bir pazar ama bir okadar'da zor bir pazardır. aliexpress Türkiye'ye diyelimki geldi asla ve asla şuan olduğu gibi o cazip fiyatları ile gelmez gelemez. Oyüzden sektörde tutunabilir ama dömine edemez. Birde devlet şu tefecilik işine ciddi manada el atmadığı sürece hiçbir sektörde tefecilik bitmez..

 • Onur @megadro

  @niyazi-saral tefecilikle ilgili kismi tam anlayamadim. Aslinda tefecilik nedir onu da tam bilmiyorum ama okuyacagim birazdan.
  Internet sitesi urunu daha ucuz satinca aradaki fark kimin sirtina binmis oluyor tam olarak? Ve finans sirketlerinin bundan cikari ne oluyor? Eger biraz daha aciklarsaniz cok sevinirim.
  Amerika'da da araliklarla "cilgin" kampanyalar oluyor. benzer sebeplerden dolayi mi merak ediyorum.

  Ayrica alakasiz olacak ama zamaninda ASUS servisini verdiginiz donemlerde Amerika'dan aldigim tabletimle ilgili Turkiye'de beni cok ama cok sevindiren bir servis hizmeti almistim. Kendi kendine durduk yere bozulan tabletin 1 yillik Amerikan garantisi dolmus olmasina ragmen ucretsiz tamiri yapilmisti. Size ve calisanlariniza tekrar tesekkur ederim.

  • Realblue1 @realblue1

   Tefeciden para alan kişinin sırtına binmiş oluyor.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   Senin paraya ihtiyacın var borçlar faizler banka kredi kartı artık dayanılmaz bir hal aldı
   Ben geliyorum tüm borcunu kapatalım diyorum 10 bin olan borcu 12 bin e faiz ile anlaşıyoruz.
   Ancak yasal olarak suç tefecilik kılıf bulmam lazım.
   Bak tükkandan sana şu dolabı 10 bine satmış gibi yapacam kredi kartından 12 bin çekecez. Önce tüm borçlarını ödüyor sonra kredi kartından 12 bin çekiyorum. Sen artık yavaş yavaş kazığı yiyorsun. Ben artık hem mal satmış hem de faiz elde etmiş oluyorum . Kazancım %40 geçiyor kimi zaman

  • serkan @fake_hesabim

   zamanında altın satışlarında da tefecilik yapılıyordu. taksitli altın satışı yasaklandı bu yüzden.
   gidip bir kuyumcuya 10 tane tam altın alıp kredi kartına çektirip taksitleyenler vardı tabi 12 altın fiyatı çekilirdi karttan. altınlarda aynı kuyumcuda bozdurulduğu için kuyumcunun 2 altın cebine kalırdı. tabi altın bile olmasına gerek yok bu tür alışverişlerde. satış göstermen yeterli. son dönemde bu altın satışına taksit durduruldu bu yüzde

  • Onur @megadro

   @hamitozlu Tamam o kismi zaten dogru biliyormusum. Peki Niyazi Bey'in bahsettigi gibi ben ayni dolabi nasil oluyor da piyasanin cok cok altinda bir fiyata alabiliyorum? Adam niye zararina satiyor ki? Nasilsa tefecilikten asil parayi kazaniyorum, dukkanin satislari cok gozuksun diye mi?

  • Realblue1 @realblue1

   @megadro Zararına satmıyor tefeciden para alacak adam tefeciden 12 taksitle 5 bin liralık televizyon alıyor onu tefeciye 4 bin liraya geri satıp nakit paraya çeviriyor tefeci de aldığı televizyonu zaten para kazandığı için 4,5'a satıp elden çıkarıyor.
   Ben böyle anladım en azından.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @realblue1 dediği gibi @megadro %40 kar var. Maliyetin TV nin maliyeti 1 000 tl kar elde etti zaten mal elinde. Karı 200 tl daha maliyet aşağı düştü 800 tl tv satıyor.

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  @niyazi-saral bey sanal açık pazar yerlerini neden skandal olarak değerlendiriyorsunuz anlamış değilim. Gelişen internetten alışveriş kültürünün, firmalar için reklam/tanıtım ayağı için çözüm getiren bir sistem ve tüm dünyada'da kabul görmüş bir oluşum. Skandal olan türkiyedeki bankaların uygulamış olduğu kredi kartı ve bireysel kredi kullanım ve limitleri.

 • Emre Akar @zurrani

  aynı sanal mağazada bir X ürününün ortalama fiyatı 100TL gibiyken neden bir kaç satıcıda o ürün 180-200 TL şimdi anlamış oldum

 • Uğur Gök @ugur_1

  Niyazi bey çok cana yakın geldi, biraz araştırdım Çizgi Elektroniğin sahibiymiş :)) Hatırlarımda Asus destekleri inanılmazdı, anakart, gpu ile ilgili ne sıkıntım olsa m.köyde yaptırırdım. Acaba bundan sonra alacağım Asus ürünlerinin yine çizgi desteği olacak mı tam anlayamadım. Yada çizginin satış kanalı hangi site tam bilemiyorum

  • Emre Akar @zurrani

   ben de bu programdan sonra öğrendim çizgi tagem projesinin onun olduğunu. çizgi tagem sitesinde dükkan kısmında bir kaç ürün var sadece. bir de tüm eğitim içeriğini HDD veya bulut olarak satın alma opsiyonu koymuşlar. boş bir zamanda edinmeyi planlıyorum.

 • Uğur Gök @ugur_1

  Çizgi tagem inanılmazdır, orada ben illustrator öğrenmiştim =)

 • deathline @deathline

  @niyazi-saral Aşağıdaki haberi gördüyseniz durum nasıl oturup düşünmek lazım , kredi kartı tefeciliği yetmedi artık faturalara dadandılar, yani diğer sektörler dibi gördürdüler anlaşılan.
  http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2016/01/29/batik-avcilari-faturalara-da-talip

 • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

  İlginize teşekkürler. Tek tek cevap veremiyorum. Farklı bir işe yoğunlaşmam lazım; özür dilerim. Dikkat edilirse videoda ben isim vermedim. Bazı mesajlarda Türkiye'nin en güvenilir şirketleri hakkında bile ileri geri yorumlar var. Bunlara katılmak mümkün değil, ayrıca çok saçma. Tüm yorumlar yorumu yapanı bağlar.

  Saygılar,

 • Mustafa Tayfur @mtayfur83

  Bahse konu sektörde yer alıp ta geleceğe dair atılacak adımları merak edenler için gündemi anlatan harika bir söyleşi olmuş. Teşekkürler @niyazi-saral

 • turker @turker

  insanlar amazondan sadece "en ucuz" diye satın almıyor. hizmet sadece ürünü tek tıkla bana ucuza satmak değil. tabiki en ucuza da talep her zaman olacaktır ama insanlar "hizmete" her zaman daha fazla para vermeye gönüllü olur.

 • likeable @likeable1

  Emeğinize sağlık @gamsizm faydalı bilgiler.

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  Satıcılar malı tl alıp tl satıyor aslında. O ithalatçıların sorunu ama onlar bu konuyla baş etmeyi biliyorlar.

 • Daviance @daviance

  Kredi kartı sayısındaki artma ticaret yapan insanlarada cesaret verdi ve çok açıldılar her malı satmaya kalkmak demek bu durumlara yol açmak demek ,zamanla piyasa kk ye doyunca krizde gelince halk daha çok temel ihtiyaçlara yöneldi ve sanıldığı kadar kkda insanları harcamaya yönlendiremeyince bu durumlar kaçınılmazdır ,çoğu ticarethane sanıyorki harcama yapan her kk sahibi futursuzca kredi çekiyor kazın ayağı öyle olmadı işte ,devletin son 2 yıldır uyguladığı kk limitlendirmeleride buna tuz biber oldu ki şimdi martta torba yasayla bunu esnetmeye çalışacaklar ki buda ikiyüzlülüktür bence ,ikinci bir hususta TR piyasası artık teknolojiye doydu ve eski harcamaları yapmıyor yabancıların gözünde gelişen piyasalar algısı yavaş yavaş geriliyor ki bu bizim için daha iyi bizi ancak pazar olarak görmekten vaz geçsinler artık.

 • Zibrokan @zibrokan

  Yukarıda bir kişi amazon'dan aldığımız ürünlerde iade sıkıntısı oluyor demiş. Hiç ama hiç katılmıyorum.

  Daha 2.5 hafta önce 1800 TL'ye 980Ti ekran kartı aldım kampanyadan.(gift'te kullandım) Ürün geldi, denedim arızalı çıktı. Amazon'la her zaman olduğu gibi iletişime geçtim. Ürünü gönderin değiştirelim dediler. Ben de yolladım ve kendilerine kargo takip bilgilerini ilettim. Sağolsunlar her zaman olduğu gibi ürün daha onlara ulaşmadan DHL ile kargomu çıkarttılar ve 2 gün önce geldi yeni kartım. PTT ile onlara gönderdiğim bozuk olan kartsa henüz ulaşmamış onlara. Gönderirken 50 TL kargo parası ödedim. Ama ürün ellerine geçince bu parayı da iade edecekler kartıma. Ben ürünü alırken en düşük kargo bedelli seçeneği seçmiştim ve 10$ civarıydı. Adamlar bana yeni ürünü DHL ile bedava gönderdiler ki 55$ tutuyor normalde. Bu 1 kere olsa tamam derim ama amazon'dan defalarca alışveriş yaptım, hiç ama hiç üzmediler. Karşılıklı güvene dayalı bu sistemlerini seviyorum. Düşünün şimdi Türkiye'den aldığımı o kartı? Neler olurdu? "Efendim servise yönlendirelim" "Ama ben yeni aldım bu kartı" "Olsun efendim prosedür bu". 30 gün işin yoksa bekle. Sonra? Kullanıcı hatası diyip uğraştırıp duracaklar.

  Kusura bakmasın ama yerli firmalar batmaya mahkumlar. Adamlar bana 2 sene garanti var palavrasını söyleyip duruyor. Yahu sen firma olarak o 2 senenin arkasında bile duramıyorsun ki! Her seferinde, önce "kullanıcı hatası" arayan, karşısındakine güvenmeyen sensin firma olarak. Ben müşteri olarak neden sana güveneyim ki? Bedel iadesine yanaşmayan, mahkemelere hakem heyetlerine yönlendiren bu firmalar, daha yeni aldığınız ürünü bile önce servise göndermek istiyorlar.

  Hep söylüyorum Türkiye'de herhangi bir firma amazon'la aynı fiyata satsın ki satamaz ama varsayalım ki satsın, yine de gider amazon'dan alırım.

  • Archbrook @archbrook

   Turkiye'de de aldigin kart bozuk cikti mi degistirebiliyorsun sorgusuz sualsiz. Internetten almissan. Hatta bozuk cikmasa da degistirebiliyorsun bir sikinti yok bu konuda. Ancak Amazon'dan aldigin kart 3 ay sonra bozulursa soguk suyu icersin uretici garanti vermiyorsa. Ki her urunde garanti yok. Mesela 1.5 sene once sisme yatak almistim. 2 ayi bulmadan patladi. Ne amazon ne uretici yardimci olmadi. Ureticiyi defalarca aradim, Target'tan yapistirici al yama yap diye nasihat aldim ala ala. Eksi puan ve negatif yorum da yazdim ama nafile.
   Kisacasi Amazon'dan alinan urunde sorun cikmayacak basiniz agrimayacak diye genellemeler yapmak dogru degil.

  • Birol Kara @birol666

   amazondan aldığın tüm elektronik ürünler aksi belirtilmedikçe (us yasalarında bir madde var min garanti suresi, muhtemelen 2 yıldı) üretici garantisindedir, üretici firmaya 3 ay sonra bozulan kartı yollarsın (amazona değil) almıyorlar mı tüketici hakları heyetine başvuruda bulunursun ve incelenir bir şekilde para iade veya değşim yapılır, şişme yatakla sen gidip ekran kartını karşılaştıramazsın, o ekran kartının içindeki yuzlerce bileşen var o bileşenleri üreten yuzlerce firma var, garanti süresi o küçük parçayı üreten firmalardan teyidini alarak anlaşma dahilinde üretici productiona geçiriyor, şişme yatak türk işi olmuş..

  • Daviance @daviance

   Her zaman böle olmuyor ama 3 ay sonra geri yolla bakalım alıyorlarmı TR den aldığım bir monitörü sorgusuz sualsiz değiştirmişlerdi her zamanda kullanıcı hatası demiyorlar haksızlık etmeyelim ,garanti önemli.

  • Zibrokan @zibrokan

   Bazı arkadaşlar 3 ay geçince gönder bakalım ne oluyor Amazon'a demişler ama yazımın içinde zaten dolaylı olarak değindim. Ben amazon'dan defalarca alışveriş yaptım. Bazı ürünler bırakın 3. ayı, 6. ayında arızalandı. Hatta su soğutma sistemimi 10. ayda amazon'a geri gönderdim. Hiç problem yaşamadım. Hani bir tane üründe "geri gönderemezsin" vb. gibi bir tepkiyle karşılaşsam, onu da buraya yazarım. Ama gerçekten amazon beni hiç üzmedi. Dikkat ettiğim konu amazon'da satılan ürünlerin gerçekten amazon.com'dan direkt satılan ürünler olması. Yani amazon.com'da satış yapan dükkanlardan alışveriş yapmıyorum. Belki de bundandır bilemem.

  • Archbrook @archbrook

   US yasalarinda garanti maddesi bulunmuyor. US de devlet herhangi bir konuda garanti vermez. Herhangi bir sirketi de bu konuda kisitlamaz. Saticilar piyasa kosullarina uymak icin, rekabetten geri kalmamak icin kendileri garanti verirler.
   Konuyu bilmeden atip tutmak tam turk isi olmus.

  • Birol Kara @birol666

   http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees/index_en.htm

   europa ta 2 yıl min USA da da buna benzer bir kanun var oldugunu biliyorum, şirketler açıkca belirtmesine gerek yok, garantisiz elektronik ürün satmak legal değil.

 • Cihan Ç. @cculha

  @niyazi-saral Üstadım değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Verdiğiniz birçok örneği yaşamış biri olarak söylediklerinize harfiyen katılıyorum.

 • Burak Özkes @burakozkes

  Niyazi Saral çok şık giyinen biri aslında kendine yakışanı biliyor

 • Mehmet Çelen @mehmtcln

  teknoseyir ekibi türkiyedeki internet hızını akn sınırınıyla ilgili bir video hazırlayabilirmisiniz. protesto amaçlı

 • sarp @sarp

  Niyazi beyin anlattıkların hiç bir şey anlamadım. Çok farklı konulara değindi ve o konudan o konuya atladı. Tefecilik ve kredi kartı dolandırıcılığı olayına kafam hele hiç basmadı.

 • Birol Kara @birol666

  tefecilik konuyu gerçekten sığlaştırmış, kaç tane ürünü tefecilikle satabilirsiniz ? yani niyazi saral dan şöyle gerçekten bir şeyler dinleyip kapmak istedim ama çok genel geçer şeyler ne yazık ki değinilmiş, ben amazon a gidip i pad gelmedi diye mail attığımda adamlar özür dileyerek 2. sini yolluyorlar oda mı tefecilikle alınan bir IPAD ?

 • ferturktw @ferturktw

  Keyaccount yanı zincir mağaza sisteminde çok ucuz fiyatlar söyle ortaya çıkıyor. Spot piyasa, yani anlık piyasa anlamında. Bir üretici bir zincir mağaza bir de spot al sat yapan küçük satıcılar var ama çok da küçük değiller. Üretici firma temsilcisi x zincir mağazaya fiyat teklifi verir, müzakerede fiyatı düşürme karşılığında mağazadan alım taahhüdünde bulunmasını ister. 5000 adet satabilirsen 849 TL ama 15.000 adet satacağını yanı aslında alacağını taahhüt edersen 749 TL ye sana bu urunu sattırabilirim. Zincir mağaza rekabetçi olabilmek icin 15.000 adet alımı taahhüt eder. Fiyat duyulunca spotçu devreye girer ve zincir mağazanın satın alma sorumlusuna şöyle bir teklifte bulunur 10.000 adet bana peşin 749 TL ye ver. Alır ve zincir mağazanın elindeki indirimli ürünlerin ya da kampanya döneminin bitmesini bekler, zincirde fiyat normale donup 849 TL ye dönünce spot firma 780 TL den satmaya baslar. Gida sektöründe x marketin büyük mağazalarından birine gidin (Bim vs discount degil ) mağaza müdüründen o an indirimde olan bir üründen mağazanın bir ayda satabileceğinden çok daha fazlasını peşin alacağınızı söyleyin , muhtemelen o müdür merkezdeki satınalma sorumlusunu arar ve böyle bir sipariş olduğunu söyler ve siz o an raftaki fiyattan daha dusuk fiyata dahi bu mali alabilirsiniz. Akabinde mağazanın indirim donemi bitince firmanın liste fiyatının altında bunu satarsınız. Sonuç aslında Zincir Mağazaya kredi veren gibi oldunuz. Üretici firmanın o dönemki satış hedeflerine katkida bulundunuz. Ve bir sonraki ay da herkesten ucuz ürünü satmaya başladınız. Bir garip döngüdür bu bastan ya da tersten başlar. Alan memnun veren memnun da olsa uzun vadede üretici firmanın marka algısı zarar görür. Piyasada oluşan fiyat dengesizlikleri tüketicide markaya ve onu satan mağazalara karşı güvensizlik yaratır. Çoğu Zaman orta ya da üst düzey yöneticilerin günü ayı yılı kurtarma derdinin sonucudur.
  Uzun oldu kısaca anlatamadım. Hoşçakalın

 • Birol Kara @birol666

  aynı ürün gamı için geçerli, diğer tüm ürünleri de bu şekilde mi alıyorlar, içi boşaltılmış market zinciri hiç görmedim, bu basit bir kural toptan almak ucuzluk getirir her zaman belirli ürünlerde, toptancıdan almaktan farkı ne bunun ? sen bu şekilde bir zincirden almış oluyorsun bunu diğer zincir firmalar ? tefecilikle ne alakası var ?

 • ferturktw @ferturktw

  @birol666 İflas erteleme gibi şeylerle uğraşan firmada yöneticisin, düşün, bir teklif geliyor. "500.000 adet sipariş vereyim x ürününden 700 + KDV den verirsen nakit alırım" tedarikçine dönüp fiyat teklifi alıyorsun 750 + KDV veriyor ama yaptığın yıllık anlaşma gereği tedarikçiden 90 gün vadeli alıyorsun. 50 TL *500.000 yani 2,5 M TL faiz ödüyorsun aslında sadece 90 gün için, ama 100 muhasebe kodlu Kasa hesabın 350M TL fazla veriyor 3 ay boyunca %28 ile borçlanmış oluyorsun. İşte oradaki alıcı da Tefeci konumunda aslında. Senden nakit gücü ile 700 TL ye aldı ve sanal market'lerde 720 TL şok fiyat verdi.
  Bu sadece bu piyasada değil tüm emtia piyasasında böyle. Niyazi Saral'ın "emtia'dan para kazanmak çok zor" demesinin nedeni de bu. Oysa sen hizmet satıyor ya da yazılım satıyor olsaydın böyle bir döngü çıkmazdı. "Box forwarding" piyasalarda kaçınılmazdır bu tür ticaretler

 • emel yagci @kreditaksitlendir

  Bahsettigi firma gold pc, arti bu dedikleri kulliyen yalan, adam 10 bin alıyomuş 12 ödüyormuş, banka faiz i aylık 2.3 yıllık %40 ediyor, bunu %12 ile kapattımı bankalar böyle birilerine para verip aman bizim paralar gidiyor çık tefeci de yüklen filan diyolar, banka ne iş yapar, faiz ile para verir ama bunun gibiler buna tefe demez

 • Starvault @starvault

  bence niyazi saral in ben biliyorum ve yukardan bakan tavri hic hos degil, global dunya pazarinda ne oluyor ordaki sirketler bu durumda ne yapiyor hic deginilmemis, 40 milyar dolarlik sirkete tutup arkasindan geldiginiz gibi gidersiniz soylemleri irite edici (sanirim best buy a salliyor) biz buyuz abicim bukadariz kafamiz tefeye calisiyor bu kadar basite indirgiyoruz mevzulari, bir tane analiz yok sadece arkasindan sallama soylemler.. yazik.

 • cinnabon @cinnabon

  380 liralık süpürge 250 liraya nasıl satılıyor, bunun tefecilikle ne ilgisi var anlamayan arkadaşlar olmuş sanırım. Olay şu: Aynı süpürge aslında 2 kere satılıyor. Daha doğrusu bir defa kağıt üzerinde, bir defa da gerçekten satılıyor. İlk "satılışı" aslında banka harici kurum ve kişilerin yapması yasak olan kredi verme işine kılıf bulmak için, adama mal teslimi yapılmıyor, satılan "para" için yüklü -ama bankanın istediğinden az- komisyon alınıyor. Sonra zaten kar aracı olmuş ürün, bu sefer "gerçekten", internetten -normalde zarar ettirecek bir fiyata- birilerine satılıyor. Ama maliyetini zaten çıkardığı için sattığı rakam safi kar. %100. Umarım netleşmiştir. Eğer olayı anladıysanız şu an "vay canına" diyor olmanız gerekir, sağlamayı oradan yaparsınız 🙂

 • Cihan Ç. @cculha

  Öyle deme, herkes üstad, herkes bilir kişi. Klavyenin onlara verdiği yetkiye dayanarak 🙂

 • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

  İnsanların düşüncelerini açıklamaları yeni demokrasi anlayışının bir parçası. Tamam kabul ediyorum. Bu sebeple "Kanımca..." veya "bence.." şeklinde başlanılan her cümleyi saygı ile karşılarım. Bir de şu şekilde gelen mesajlar var İşte buna sadece ağlamak istiyorum: (Çizgi Tagem'den bahsediyor)

  "size sölüm sitenizde eğitime dair hiç bir şey yok yararlı hiç bir şey . geçenlerde anakart tamiri ile ilgili video falan bakim dedim hani çizgi elektronikya bişeyler ögreniriz dedim tamamen çok ordan burdan alınma videolarwar ne oldukları belli belirsiz siz o videolarla kimseye anakart tamiri ögretemessiniz sölim boşuna duruyor orda.. üstelik sizin teknik ekibin anakart tamir ederkenki videoları falan sanırdım hiç öle bişey yok..."

 • Ela @ela

  Bütün bu ekonomik sıkıntıların sebepleri şu belgeselde anlatılıyor http://www.imdb.com/title/tt1232207/

 • ygurbuz @ygurbuz

  Aynı google çevirisi gibi olmuş 🙂

 • serkan @fake_hesabim

  peki sektörün geleceği nasıl olacak? herkes internetten mi almak zorunda kalacak yoksa büyük olanlar ayakta mı kalacak diğerlerini yutup?