#Python için güzel bir kaynak: Fundamentals of Programming Python (Richard L. Halterman)
Henüz taslak olarak işaretlenmiş olsa da 669 sayfa bayağı dolu bir kaynak olabilir.
İndirme Adresi (9.5 MB): https://python.cs.southern.edu/pythonbook/pythonbook.pdf

#Programlama #EKitap #Ücretsiz

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hybrid Kulaklıkların Farkını Daha İyi Ortaya Çıkaran Şarkılar 2 (Liste Güncellemesi)

Orijinal konu 

-------------------------------------------04.02.2017 Güncellemesi-------------------------------------------------

Bir bloga çok fazla bağlantı koyamıyormuşuz, o yüzden ikinci bir liste hazırladım, keyifli dinlemeler.

Önemli not: Bağlantıları şarkı isimlerine ekledim, tıklayınca bağlantıların YouTube sayfaları açılacak.­­­­

The Do – Slippery Slope

­

­­

-

Litle Mix - Little Me

-

Alan Walker - Routine

-

Yann Tiersen - la Valse d'amelie

-

Yellow Claw - Love and War

 

LP - Lost On You

-

Hailee Steinfeld - You Are Such A

-

Rihanna & Jay Z - Umbrella

-

R Kelly - Thoia Thoing

-

Sarah Connor - You Are My Desire

-

Pink - Get the Party Started

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Microsoft üzerinden Windows Sürümlerini ISO Olarak İndirme

Arkadaşlar burdaki yöntem, çoğu kullanıcının işine yarayacağını düşündüğüm bir kolaylık. Çoğumuzun istediği dokunulmamış Windows sürümlerini internette kolayca bulabilmek.Burda size bunu anlatacağım. Hepinize kolay gelsin.

 

 

 

 1. Öncelikle Microsoft'un sitesine giriyoruz.  https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10ISO/

 

 

 

2. Daha sonra aşağıya kaydırıp Windows 10 için "Select Edition" kısmına geliyoruz.

 

 

3. "Select Edition" kısmına sağ tık ve incele (inspect) diyoruz.

 

 

 

4. Bu adımda mavi seçili bir kutucuk geliyor. Yanındaki küçük oka basıp genişletiyoruz.  Burada o "Select Edition" kısmındaki Windows 10 sürümlerini görüyoruz.

 

 

5.Şimdi asıl yer burası herhangi bir sürümün "Value" değerini değiştiricez.

 

 

 

 

6."Value" kısmına (Türkçe ise 'değer' olarak görülebilir.) çift tıklayıp istediğimiz sürümün kodunu yazıyoruz. (Aşağıda kodları verdim.)

 

 

 

7. Örnek olarak "Windows 7 Home Premium Sp1" sürümünü buraya girdim. Value değeri "6" .  Değiştirdiğiniz Windows sürümünün ismine de çift tıklayarak ismini yazabilirsiniz.Bu seçerken kolaylık sağlıcaktır.

 

 

8.Buraya değerleri yazıp bırakıyoruz ve sayfamızdan "Select Edition" yerinden kendi değiştirdiğimiz sürümü seçip "Confirm" e tıklıyoruz.

 

 

9.Son olarak "Select the product language" kısmından istediğimiz dili seçip "Confirm" e tıklıyoruz.

 

 

10. VE SONUÇ!

 

11.Kodlar Burada.

 

 

13. EKSTRA ADIM.  BIR NEVİ YENİ BİR KOLAYLIK.

http://pastebin.com/EHrJZbsV bu adresteki kodu Kopyalayıp https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10ISO/ adresine girip  "Chrome" için F12'ye "Firefox" için Ctrl+Shift+J bastığımızda açılan "Console" kısmına Yapıştırıyoruz ve Enter'a basıyoruz.Varolan diğer sürümleri de görebilirsiniz böylece.

 

#akış #windows10 #windows7 #ISO #Windows8 #Teknoyardım

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17

Asrock X99E-ITX/ac Anakart ve NZXT Manta ITX Kasa İncelemesi

Tekrar merhabalar. Daha önce bir duyuru olarak paylaştığım sistemi artık detaylarıyla birlikte inceleyeceğiz.

Öncelikle neden ITX sisteme geçmeye karar verdiğimi belirteyim:

Bilenler vardır. DDR4'e Asus X99 Rampage V Extreme anakart ile geçiş yapmıştım. Kendisi EATX olduğu için Corsair 500R kasaya sığdırmakta güçlük çekmiştim. Sonra bir fırsat yakalayıp Corsair 900D almıştım. Kasa kangal köpeği büyüklüğünde olduğu için eşim "Ya bu kasa ya da ben, ikimiz arasında seçim yap" diyecek noktaya gelmese bile kasanın eve girişinden duyduğu memnuniyetsizliği gizlememişti. Şansım yaver gitti ve anakart ile birlikte gelen OC ön panelinin LCD ekranı bozuldu. Anakartı Vatan PC aracılığıyla (ASUS TR oldukça ahlaksız bir teknik hizmet veriyor, giden hemen her anakartın CPU soketinde kullanıcı hatası var bahanesiyle ücretli soket değişimi yapıyor ve kartı garanti dışı bırakıyordu) CPU soketi mükemmel durumda raporuyla ASUS TR'ye gönderdim. Vatan'a verdikten 9 gün sonra ASUS karta RMA açtı. Sonrasında da "parça değişimi için gereken bileşen ancak yurtdışından gelecek ve yasal süre aşılacak" raporu ile para iadesi yapıldı. Israrla USB 3.1 olan yeni modelini alma hakkımı kullanabilirdim ancak para iadesine razı oldum çünkü ASUS anakart kullanmamaya karar vermiştim. Aynı sıralarda olabilecek en ucuz X99 anakart ile maliyeti azaltmayı düşündüm ama bu kadar dolu bir karttan başka karta insanın içi elvermiyor.

Asrock ITX ise çıktığı günden beridir ülkemize gelmesini beklediğim bir anakarttı. Ancak ülkemizde ITX platformu pek rağbet görmüyor. Hele ki konu X99 chipset olursa... Amazon ABD TR'ye anakart göndermiyor ancak İspanya Amazon'da kartı buldum ve 252 Avro + Kargo + Gümrük= 340 Avro tutan siparişimi verdim. Hesaptan 1140 TL çekildi. Elimdeki 4x4 Quad Channel 3000 MHZ Gskill RAM'leri sattım. Corsair Vengeance 2x8 3200MHZ RAM aldım. Keza anakart X99 chipset ancak quad 256bit yerine Dual 128bit RAM çalıştırıyor. ITX olduğu için 4 RAM slotu sığdırmak imkansız.

İlk başta işlemciyi de satayım, Z170 platformuna geçeyim istedim ancak anakart para iadesi, 900D'nin ve 4x4 RAM kitin satışı vs... zaten toplamda 60 günü bulmuştu. İşlemcinin satılması da nereden baksan 15 günü bulur ve ben de bu esnada anakart - işlemci seçmeliydim ki süre iyice uzayacaktı. Hem küçücük bir anakartın üzerine 5930K gibi bir kuduz köpeği monte etmek de ilginç olacaktı. Kasa olarak da belirlediğim 3 seçenek arasında NZXT Manta'yı beğendim. Çünkü bu kasa hem ITX hem de 2 adet 280mm radyatör sığdırılacak kadar geniş bölümlere sahipti.

 

Neyse artık resimlerle birlikte incelemeyi tamamlayalım:

 

Kutu içeriği oldukça dolu.

 

DDR4 ve 3200MHZ

 

Sata Express'in hemen yanında gördüğünüz M2 porttaki NVME SSD SATA Express portları öldürdü. Bu arada işlemcinin soğutucu montajı için vida boşlukları arasındaki mesafe standart 2011v3 soket değil. Hiçbir platformun standardı ile uyuşmuyor. Kendinden menkul. Bundan sebep 22$ daha masraf yapıp ancak Ebay'de satılan ASETEK firmasının ürettiği narrrow (dar) 2011 ring aldım. H115i'nin pompasındaki orijinal ring'i söküp, yeni aldığımı takacağım. O vakte kadar soğutucu ne yazık ki kafa ütüleyecek. Yani bu anakartı aldığınız zaman piyasadaki hiçbir hava soğutma monte edilemiyor. Bildiğim kadarıyla sessiz soğutmanın en ucuz yolu Seidon V2 sıvı kit. Yalnız kartla birlikte gelen metal dönüştürücü H100i'yi de ufak bir hile ile CPU'ya monte etmeyi başarıyor.

 

Klasik bir ITX. Yani 17x17 cm2 bir anakart. Ancak buna kuduz köpek bir işlemci takacağız.

 

Pek resimlemedim ancak Wifi adatörü taktıktan sonra anakartın arkasından 2 adet anten kablosu çıkarmak için biraz "lego"vari işlemler yapmanız lazım.

 

Adaptörü takmak basit iş. Ancak anten kablolarını bağlayıp anakartın arkasından çıkarmak için ince parmaklı olmak favorim.

 

Odanız uçak pisti kadar gürültülü oluyor. Soğutma çözümü sunucularda kullanılan cinsten. Ancak o sunucu odalarına bakım dışında kimse girmiyor. Girse bile kulaklarını korumaya alıyor.

 

Güç avucunuzda!

 

Intel'in mavisi ve Nvidia'nın yeşili bu küçük mekanda buluşuyor.

 

Üstte 2 adet Cougar Vortex 14MM fan var. Bunlar Sıvı kit montajında radyatöre push (it) görevi görecekler. Şimdilik üstte takılıyorlar.

 

Kasanın power bölmesinde de var ancak burayı tercih ettim. HDD'nin içinde Steam yedekleri var. SSD'ye yükleyince görevini tamamlayıp kasadan defolup gidecek. Meydan 800GB'lık SSD'lere kalacak.

 

Buraya bir adet 280MM'lik Corsair H115i takılı durumda.

 

6 fan bile sığabilir!

 

Kasayla birlikte önde 2, egzoz'da 1, toplam 3 adet NZXT kasa fanı geliyor (1200RPM ve sessiz) Ancak hiçbiri bu kasada kullanılmayacak.

 

H115i Ebay'den sipariş verdiğim Narrow 2011V3 yüzük gelene kadar sadece görselden ibaret.

 

Karanlıkta port aramaya son!

 

Kasanın alt kısmındaki ayaklar gayet sağlam ve kaymaz bir duruş yaratıyor.

 

Asrock ASUS'un markası. ASUS'un kaburga kemiğinden yapılmış. ASUS anakart kullananların kolayca hakim olacağı bir menüye sahip. Alışılageldik tüm araçlar tanıdık yerlerde.

 

Bu ufak soğutucu oldukça kaliteli malzemeye sahip. Cinebench ile %100 yük altındaki işlemcimiz H115i'nin performansına kafa tutacak gibi görünüyor. Termal macun soğutucunun temas yüzeyindeki stok macun.

 

 

Sonuç olarak bu BLOG denen zımbırtıyı ilk kez kullandığım için kaydet ve yayınla dedikten sonra karşıma ne çıkacağını bilmiyorum. Az sonra ormanda odun kesmeye gideceğim için şimdilik diyerek, yayınla butonuna basıyorum. Sonrasında söylemeyi unuttuğum şeyleri ekler veya sohbetini yapabiliriz.

SES:

https://youtu.be/GSBTf9IHgzk

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 45

#akış
25 YAŞ ALTI ÖĞRENCİYE HARÇSIZ PASAPORT
Geçen haftalarda bir dostum bedava pasaport çıkarttığını söyleyince internette ufak bir araştırma yaptım ancak bu konuyla alakalı güncel yazı bulamadım. Demin kapı çaldı ve pasaportum geldi. Belki bilmeyen vardır işine yarar diye süreci paylaşmak istiyorum
1.adım https://epasaport.egm.gov.tr/ sitesinden randevu aldım.
2.adım okuduğum üniversiteden öğrenci belgemi alıp randevu günümü bekledim.
3.adım 2adet biyometrik vesikalık fotoğraf isteniyor.
4.adım herhangi bankaya gidip "pasaport defter bedeli" 87.5tl yatırılması gerekiyormuş. bunu ben pasaportşubede sıramı beklerken öğrendim hemen en yakın bankaya koştum : ) randevudan evvel yatırılmalı ve dekont alınmalı.
6.adım parmak izi kağıdı alınmalı. bunu bankaya parayı yatırıp tekrar geri döndüğümde memur evraklara bakarken söyledi bende eski kağıt vardı bunun yenisini alman gerek dedi bi daha koşarak hemen parmak izi bölümüne gidip daha önce vermiş olduğumdan doğrudur kağıdı verdiler. parmak izi kağıdını randevudan evvel gidip alırsanız rahat olur.
7.adım kendiniz orada bulunmalısınız (18 yaşından küçükler velileriyle beraber) tüm evrakları nüfus cüzdanınızla beraber memura veriyorsunuz 5dk sonra işlemler bitiyor.
Ben 18nisan pazartesi de başvurumu yaptım, bugün 22nisan cuma pasaport elimde.
Pasaportun geçerlilik tarihi 25 yaşınıza girdiğiniz güne kadar. (doğum tarihim 23eylül1993 - pasaport geçerlilik tarihi 22eylül2018)
inşallah faydalı olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 30

E-MU 0404 USB - O bir klasik o bir fenomen hepsi bir arada.

Merhabalar ;
Bu sefer ki incelemeye aldığımız ürün yeni bir ürün değil. Ancak güncelliğini koruyor. Mevcut teknolojilerin bir çoğunu barındırıyor.

Bir usb ses kartından bahsediyorum. Ancak bu öyle bir ses kartı ki bir çok özellik bir arada.
Cihaz Windows PC, mac ile çalışabiliyor. Profesyonel uygulamaları destekliyor. Hatta kutu içinden cubase gibi programlar bundle olarak çıkıyor.
Peki bu ses kartı ile neler yapılabiliyor. Ve ben ne için kullanıyorum.

Bu ses kartı ile Gayet güzel müzik dinleniyor. Hi-end kalitede üstelik. Cihazda çift dac mevcut. Biri sadece dijitalden analog a dönüştüren asahi kesei Ak4396. Bu dac 117dn snr ile gayet başarılı. 3.5 mm line out ile stereo çıkış alınabildiği gibi 6,3 jack ile ister balanslı ister balanssız çıkış alınabilir. Bu kısım çok önemli. zira balanslı çıkış her DAC üzerinde yok. (Balanced diye geçer )

32 bit işlemci ile 24 bit derinlikli ses dosyalarını 192 khz örnekleme hızına kadar çözebiliyor.

Anti pop sistemi mevcut. Yani açıp kapatırken ses çok az yapıyor.

Diğer yandan optik ve coaxiel dijital giriş ve çıkışları da var. Bu çıkışlar s/pdif ( sony philips digital interface ) veya Aes/ebu formatlarını destekler.

Ayrıca Bir de yine lineout ile aynı DAC ı kullanan kulaklık amfisi var ki Class A topolojide. Gayet başarılı bir amfi. Ses çıkış gücü çok yüksek değil ancak her kulaklığı bayılmadan sürebiliyor. AKG Q701 dahil. 114db snr. Ayrıca 600 ohm destekli.

Bu kısmıyla standartların ötesinde kaliteli bir ses kartı olduğunu anlamışsınızdır. CS : Go oyununda soteye yatıp geleni gideni avlamada çok yardımcı oluyor.

Giriş özellikleri :

Cihazda yine profesyonel kullanıma yönelik bir çok giriş mevcut.
Bunlardan Midi olanları hiç kullanmadım ancak klavye benzeri enstrumanlar için kullanılıyor. 1 giriş 1 çıkış mevcut.

Mikrofon girişi 2 adet. TRS Ve xlr girişleri destekler. 48 volt phantom desteği mevcut. Kendinden mikrofon premp ı var.
Kayıt için mevcut bir çok teknoloji var üzerinde tek tek saymıyorum.

Ben özellikle Ses kalitesini anlatayım. Genel müzik dinlemede kullandığım kadarı ile cihaz tam bir stüdyo aleti olduğu belli. Sadece sesi ısıtıyor. Lambalı tınısı katıyor. Ses son derece doğal ve detaylı. Ayrıca sesi son derece analog tarzda veriyor. Kendi kulaklık amfisi ile 24/192 müzikleri plak dinler gibi dinliyorum. Mevcut windows sürücüleri yanında asio sürücüler de kullanılabilir. Böylece Odyofil camia daha memnun kalacaktır. Sesin doğallığı olsun harmonikler , reverb ler çok güzel sunuluyor. Tizlerin uzaması ve havadarlık ,basların kontrollü olması çok memnun edici. DAC olarak kullanılabilecek f/p oranı en iyi cihazlardan birisi. Bu cihazdan belirgin şekilde iyi çalan DAC fiyatları 2. el araba paralarına geliyor. ( Sıfır fiyatı 300 $ + KDV şeklinde , ikinci elde ise 350 400 tl civarına kolayca bulunur ) Cihazın bir diğer güzel yanı başlangıç seviyesi USB kablolarla bile karakterini değiştirebiliyor. Hatta kendi yaptığım USB kablo dahi ciddi fark oluşturdu.

Bu cihazı müzik çalmada kullanmak dışında bir de Samson MM01 mikrofon ile akustik ölçümlerde kullanıyorum. Özellikle araç içi akustiğini ölçüp düzenlerken çok işe yarıyor.

Piyasada sıfır ve ikici el bolca bulunuyor.

 

Sonradan ekleme : Cihazı satıp belli bir süre çin işi ancak kaliteli DAC kullandım. Sonradan tekrar aynısından alıp kullanıyorum.

testlerde kullanılan ekipmanlar :

Kulaklıklar : Sony MDR V6 , Sony  MDR-1RBT , Creative Ep630 , Creative HQ1600 , Steel Series Siberia V300 , Ostry KC06 , AKG Q701 , COLOUD No:8

 

Amfiler : Sedef Lambalı , Sedef SE III lambalı , Fiio K5 , Sony STR 485E , Sony STR DH520 , Denon PMA510AE

 

Speaker setleri , Çeşitli Custom speaker setleri ( Kendi ürettiğim ) , Tannoy MX , Dali AXS 5000

 

Kablolar : Çeşitli el yapımı USB kablolar. Supra USB , Analysis Plus Black USB , Techlink RCA ve Speaker kabloları , Focal RCA kablolar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 16
 • Hasan ilker Com @ilkercom

  daclar aynı mı tam bilmiyorum. ama aynı olsa bile sesi aynı olmaz. çünkü ses işi sadece dac dan ibaret değil. daha bir sürü bileşen var. Tabii bu demek değildir ki daha kötü olsun. Daha iyi de olabilir. bir arkadaşımda pci modeli vardı. 404 den iyi değil sesi ama piyasadaki çoğu son model karttan yine iyi.

 • Fatih Tunçezer @fatih-tuncezer

  Merhaba bu kartı 10 yıldan fazla süredir kullanıyorum. F/p ürünü olduğu için 2.el yedekte aldım 🙂 ama daha kendi kartımı bozamadım. delice gelmesin gerçekten iyi bir kart. Kulaklık preampları özellikle monitoring için oldukça yeterli. Home studyom da gayet temiz işler çıkarıyor ki bir de topraklama olmayan elektrik tesisatlarında kartın altında opsiyonları bulunuyor. Kayıtlarda çok işe yarıyor.Dip sessiz temiz işler çıkıyor. Birçok monitör kulaklık ve hoparlör ile en az 20 farklı kondansatör mikrofon ile binlerce kayıt aldım..son derece memnunum. Ancak kart üretimden kaldırıldı. Creative olduguna bakmayın creative ile uzaktan yakından alakası yok. E-mu yu satın aldığı için creative sadece markasını yapıştırmış üzerine. Üretimden kaldırılma sebebine gelince kartı aldığım zamanlar e-mu ile iletişime geçmiştim. bana atılan mailde son kullanıcı şikayetleri demişlerdi. daha sonra farkettim ki bu kart bazı laptop ve bazı desktop anakartlarında ki bunlar foxconn un ürettiği anakartlar, onboard ethernet ya da laptoplardaki wifi kartlarıyla çakışma yapıyor. Aygıt yöneticisinden kaldırmanız ya da devre dışı bırakmanız bile yeterli. Kartın içini dışını defalarca kurcaladım. Bu fiyata alabileceğiniz en iyi kart diyebilirim. Kartla ilgili benzer problemler yaşayanlara yardımcı olabilirim. bol müzikli günler.

 • Muzik ve Yasam @iemecen

  Çok uzun süre geçmiş ama belki aydınlatan olur.

  Emu 404 pci ses kartı kullanıyorum.Zamanında gitar çalmak için almıştım. Ses kalitesi mükmmel ona diyecek birşey yok fakat simulator programları kullanırken beni nedense tatmin etmiyor gibi hissediyorum.

  Günümüz teknolojilerinden usb focusrite bir kart ile kıyaslarsak ne gibi farklar oraya çıkabilr acaba.

  Yani bu karttan daha fazlasını yakalarmıyım yoksa aşağı yukarı aynı olacaksa almaya gerek varmı?

  su anda 256 sample 44khz değerleri ile 6ms gecikme süresi ile çalıştırabiliyorm.

Kargo Takip

Yurtdışından ve yurtiçinden alışveriş yapan dostlar sizin için takibi kolaylaştıracak siteler; ⚡

Bundan sonra burada ki blog https://teknoseyir.com/blog/kargotakip güncellenecektir.

Yurtdışı; 🇨🇳🇺🇸🇬🇧
💢 https://www.parcelmonitor.com/ (Birçok ülkenin kargo firması ile takip mevcut.)
💢 https://track.aftership.com/ (Telefon Uygulaması da var)
💢 http://www.17track.net/tr (Telefon uygulaması da var)
💢 http://global.cainiao.com/ (Aliexpress ve Çin’den gelen kargolar için)
💢 http://wp.pts.net/gonderi-takip/ (Amazon vs.. gelen kargolar için Yurtiçi)
💢 https://tracking.i-parcel.com/ (Amazon vs… kargolar için Yurtdışı)
💢 https://tools.usps.com/go/TrackConfirmAction_input (Bu firma ile gelen kargolar için Yurtdışı)
💢 https://tr.trackitonline.ru/?service=track () )
💢 http://www.xfl-express.com/ (Çinden bazen bu firma ile göderim yapabiliyorlar )
💢 http://www.postnl.post/tracktrace (Hollanda postası kargo takibi için)
💢 http://directlinktrackedplus.com/multipletrack-client2.php (İsveç postası kargo takibi için)
💢 https://www.packagetrackr.com/ (Bunu da tavsiye ederim 🙂 )
💢 http://www.trackntrace.com.sg/ (Sinagapur Post 🙁 bu firmayı görünce kanım çekiliyor )
💢 https://www.aramex.com/express/track.aspx (Amerika’dan gelen kargolar için)
💢 http://intmail.183.com.cn/zdxt/yjcx/ (ChinaPost ile gelen gönderiler için)
💢 https://dey.11185.cn/web/#/waybillno (Chinapost ve EMS ile gelen gönderiler için.)
💢 http://www.trackingcourier.com/china-post-tracking (ChinaPost ile gelen gönderiler için)
💢 http://www.mtytrack.com/ (Çin'den gelen birçok kargo şirketini destekliyor)
💢 http://www.parcelforce.com/track-trace (Birleşik Krallık taraflarından alınan ürünler için)
💢 http://www.17ckd.com/EN/index.htm (Çin'den yapılan alışverişlerde işe yarar. 🙂 )
💢 http://khcx.gdpost.com.cn/mgnt/StateBatchDemand/CustLogin.jsp (Satıcıların gönderdiği kargo yöntemi .. )
💢 https://www.trackyourparcel.eu/ (Interpost ile gelen gödneriler için.)
💢 https://www.speedpost.com.sg/track-and-trace (SingapurPost ile gelen gönderiler için.)

Yurtiçi; 🇹🇷
💢 http://gonderitakip.ptt.gov.tr/
💢 https://www.turkiye.gov.tr/ptt-gonderi-takip
💢 https://www.yurticikargo.com/tr/online-servisler/gonderi-sorgula
💢 https://www.araskargo.com.tr/tr/index.aspx?cargo=1
💢 http://www.suratkargo.com.tr/?p=content_online&i=373&l=kargom_nerede
💢 http://www.mngkargo.com.tr/tr/
💢 http://inter.mngkargo.com.tr/Index#Tracking
💢 http://www.ups.com.tr/gonderi_takip.aspx
💢 http://kurumsal.horoz.com.tr/web_2008/web_kurumsal/_genel/frmgenelsorgu.aspx?lng=tr
💢 http://tr.aktif.com/gonderisorgulama/
💢 http://www.rcsasia.net/hava-kargo/gonderi-sorgula.php?
💢 https://www.turkishcargo.com.tr/tr/e-kargo/kargo-takibi
💢 http://95.0.174.10/ (KKTC Posta Dairesi)
💢 http://tracking.ase.com.tr/tr/cwb
💢 https://www.tnt.com/express/tr_tr/site/shipping-tools/tracking.html
💢 https://www.kargomkolay.com/Takip
💢 https://www.fedex.com/tr-tr/home.html
💢 https://kargoweb.com/kargo-takip/
💢 https://www.dhl.com.tr/tr/express/tracking/monitor_shipments.html
💢 http://www.globalkargo.com/kargotakip.aspx
💢 https://www.aramex.com/tr/track/track-shipments

Kargo Firmaları Kısayoldan Sorgulama; 📌
⏩ Aşağıdaki linklerin sonuna gönderi kodunuzu kopyalayarak kısayoldan öğrenebilirsiniz...
💢 http://service.mngkargo.com.tr/iactive/popup/kargotakip.asp?k=
💢 http://selfservis.yurticikargo.com/reports/SSWDocumentDetail.aspx?DocId=

Android Uygulamalar; 📲
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aftership.AfterShip
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=de.orrs.deliveries
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.metalsoft.trackchecker_mobile
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=yqtrack.app
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.uberblic.parceltrack
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.deniz.android.kargotakibi
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yurticikargo.android
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kardelenyazilim.pttpostasorgulama
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bildirbana.bikargomvardi

🆗Kısayol Olarak: https://teknoseyir.com/kargo 👈👈 / https://goo.gl/Ed2Hd2 👈👈
Sürekli güncel kalacak 🙂 17.11.2018 Tarihi itibari ile günceldir 🙂


#postatakip #alışveriş #tracking #chinapost #dhl #aftership #ptt #yurtdışıkargo #yurtiçikargo #mng #YurtiçiKargo #pttkargo #araskargo #airmail #iparcel #17track #KargoTürkiye #TürkiyeKargo #kargo

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 24
 • My_Techno @my_techno

  Dostum Çinden çıkan kargo ortalama kaç günde ülkemize giriş yapıyor? Uçakla geliyorsa gün sürmemesi lazım aslında şu kargoların nasıl geldiğini söylermisin sana zahmet 🙂

  • isa @isasntrk

   Şöyleki 🙂
   Çin için söylüyorum 🙂 Hatalar olabülü belki gidipte izlemedim valla 😀
   İlk olarak siparişi verdin, satıcı hazırladı ve seçtiğin şirkete göre bölgesindeki kargocuya verdi. Yolculuğu başladı. Kargo firması gidecek bölgeye göre kargoları ayırır ve transferinin gerçekleştirir. Bu işlem yaklaşık 3 gün içinde sonlanır ve havaalanına gelir. Burdaki sorun şu, aşırı miktarda teslimat yapıyorlar ve mecburen bir sıraya sokuyorlar. Bu arada kargolar kontrol ediliyor, sıkıntısı var mı diye. Şüphe edilen kargolar geri gönderilir. (Bazen kargo şirketinin eksik form doldurması yüzünden yüzlerce kargo geriye kargo şirketine gönderilir. Başımıza geldi çünkü 😀 ) Nerden baksan havaalanındaki sırada 5 ila 10 gün bekliyor kargolar. Uçağa atıldıktan sonra bizim gümrük depolarına geliyor.
   Orada da birkaç gün bekliyor. Sonra Posta İşleme Merkezinde abile başlar barkodlarını okutmaya 🙂 ) Güzelce ayrılır kargolar. Ordan memlekete dağıtım için PTT'ye teslim ederler. Bu süreç birkaç gün sürer bazen araya hafta sonu girince sisteme geç düşebiliyor. Oradan da sana gelir işte 😀

   Bu işlemler ChinaPost için falan geçerli 😀 DHL, FedEX gibi şirketler aradaki aracıları kaldırıyor, direk kendisi kargoyu alır, gidecek yere ayırır ve transferi aynı gün yapar. Uçağa 2. gün bindirir. 3 veya 4.gün memlekete gelir. Burdan da 1 veya 2 gün içinde şirketlerin dağıtım için anlaştığı şirketlere verilir ve sevk edilir 😀

   Avrupa için;
   Ürünü alırsın, hazırlarlar söyledikleri sürede kargoya verirler, gidicek yere göre kargolar ayrılır, ana depolara taksim edilir. Havaalanına gelir ve oradan da ülkene gelir. Bizde önce bi UKİM(Uluslararası Kargo İşleme Merkezi)'e gelir(Kargolar ukime girdiyse genelde bi para ödersin 1 lira 2 lira neyse artık. Gümrük sınırının üstünde ise de eve geliyor kargon, kapıda veriyosun parasını 😀 ), sonra işlemler bitince Türkiye'de anlaşmalı olduğu firmaya sevk edilir. Oradan da sana gelir zaten 3 ila 5 gün içinde. (Yurtdışından gönderen firma atıyorum i-parcel ise o Türkiy'de yurtiçi ile anlaşmalı olduğu için onun sistemine otomatik olarak ilk kargoya verildiği gün mesaj düşer bak kargon var Türkiye'ye gelince teslim al diye 😀 ).

   NOT: Bu arada paket her geçtiği yerde barkod okutuluyor ve sisteme otomatik mesaj gidiyor, Ben geldim, ben gittim, uçuyorum tarzında 😀 @my_techno56 Yoruldum be 😀 😛

  • My_Techno @my_techno

   Detaylı anlatım için teşekkürler 🙂 Amma gülmüşün hahaha 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

  • isa @isasntrk

   @my_techno56 ağlıyımmı 🙁

  • isa @isasntrk

   @my_techno56 Kargo işi beni yoruyor ya 😀

 • Tolgahan @tolgahan22

  düşük fiyatlı ürün alındığında takip nosu vermiyorlar fakat bunuda aşan firmalar olmuş kendim denemedim ama işe yaradığını deneyip söyleyenler var birkaç spariş verdim bende bir haftaya denerim site https://track24.ru/ uygulamasıda varmış sanırım ama bakmadim isteyen deneyebilir.

  ayrıca konu çok güzel olmuş emeğine sağlık.

li-ion pillerde sağlık
Li-ion pilerin kullanımı üzerine bir süredir araştırma yapıyorum ve sonuçlarını sizlerle paylaşmak istedim
Öncelikle lityum ion pillerin sağlığını korumak eski pillerin sağlığını korumaktan daha farklıdır bunun sebebi hafıza etkisidir Özellikle nikel kadmiyum döneminde piller, tam şarj olmadan şarja, ya da batarya tam dolmadan şarj ile irtibatı kesildiğinde içerisindeki kullanılmayan atomlar donmaktaydı. Lityum iyon pillerin ise belli bir şarj döngüsü vardır ve bu döngüde sağlıklıdır
Şimdi lityum iyon pilerin sağlığını arttırmak için gereken önerilerden bahsedeyim

li-ion pillerle ilgili yapılması ya da yapılmaması gerekenler:

1. pili her fırsatta şarja takın. li-ion pil ne kadar aktifse o kadar uzun ömürlü ve sağlıklı olur.

2. li-ion piller sonuna kadar bitirilmemelidir. sürekli bunu yaparsanız kimyasal olarak pile hasar verirsiniz.

3. sabaha kadar şarjda bırakabilirsiniz. problem olmaz (orjinal şarj aleti ve pil olmak kaydıyla).

4. 2-3 ayda bir, sadece 1 defaya mahsus pili sonuna kadar bitirin ve sonra kapalı olarak %100'e kadar doldurun. bu sayede pil ölçer kalibre olur ve daha doğru yüzde değeri gösterir.

5. li-ion pillerde hafıza etkisi olmaz. ni-mh pillerden çok farklıdır. ayrıca yaklaşık olarak sabit bir döngü sayısı vardır. Bir döngüyü tek seferde de yapabilirsiniz (%100'den sonuna kadar harcayıp %0'a inmek=1döngü ) ya da birden çok seferde de (%100'den %50'ye inip şarja takmak, ertesi gün yine %100'den %50'ye inmek=0.5+0.5=1 döngü).

6. Pili her fırsatta şarja takarak hem döngü süresini uzatmış olursunuz (yani 1 döngüyü belki 2-3 günde tamamlamak) hem de pili aktif tutarak sağlıklı kalmasını sağlarsınız.

7. li-ion pillerin en büyük düşmanı sıcaklıktır. kullanım, şarj ya da saklama durumlarında mutlaka fazla ısınmasına izin vermeyin. kesinlikle çok sıcak ortamlara (yazın doğrudan güneş ışığı altına uzun süre, kapalı araba içinde, ısıtıcı, fırın gibi cihazlar üzerine) bırakmayın.

8. şarj sırasında cihazınız ister istemez ısınacaktır. siz şarj sırasında cihazı kullanırsanız aynı zamanda işlemci, ram vs gibi donanımlar da kullanılacağı için daha da fazla ısınacaktır. yani bu durum bataryanızın ömrünün kısalmasına sebep olacaktır. mecbur kalmadıkça şarj sırasında cihazı kullanmamaya özen gösterin.

9. aynı şekilde cihazınızı bir kılıf ya da koruma içerisinde kullanıyorsanız, bu kılıf şarj sırasında cihazınızın fazla ısınmasına sebep olabilir. mümkünse kılıfı çıkartarak ve cihazı dock üzerine yerleştirerek, ya da ısıyı kolayca dağıtacak bir konumda (dik olarak ya da batarya yukarı gelecek şekilde ekranının üzerine yatırarak) şarj etmelisiniz. şarj sırasında fazla ısınacak kapalı, küçük ortamlardan kaçınmalısınız (açıkçası bu kılıf çıkarma olayında ben üşeniyorum biraz 🙂

10. mümkün olduğu kadar orjinal şarj cihazı kullanmaya özen gösterin. ya da orjinal cihaz değerleriyle aynı olan ve kaliteli malzeme kullanılmış cihazları kullanın. düşük amper çıkışlı şarj cihazları bataryanın şarj tutma kapasitesini düşüreceği gibi yüksek amperli cihazlar bataryanın fazla ısınarak patlamasına sebep olabilir.

11. Cihazınızı uzun süre kullanmayacaksanız ve saklayacaksanız, batarya seviyesi %50'ye yakın bir değer olacak şekilde ve serin bir ortamda saklayın.

bir de çok sorulan, "telefon ilk alındığında nasıl şarj edilmeli?" sorusunun cevabı:

1. Telefonu açın. Kullanmadan tam şarj oluncaya kadar şarj edin.
2. Şarjdan çıkarın ve telefon kapanana kadar kullanın. Arada şarj'a takmayın.
3. Daha sonra şarja takın ve %100 şarj edin. Tam dolumdan sonra 1-2 saat daha şarjdan çıkarmayın.

Bu şekilde telefonunuzdaki batarya göstergesi kalibre olmuş olacak ve doğru bir değer gösterecek. Ancak sadece 6-7 ayda bir yapın. Daha sık yapmayın! Bu işlem sadece batarya göstergesi kalibrasyonu içindir. Hatam ve eksiğim varsa belirttiğiniz taktirde düzeltirim.
Kaynak http://www.apple.com/batteries/

Apple - Batteries

Learn about the rechargeable lithium-based technology in your Apple laptop and iOS devices. Get tips for maximizing battery life and lifespan.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11

Xperia s inceleme
Xperia s sony nin ericssonu aldıktan sonraki ilk amiral gemi telefonudur. Bu telefonu bundan yaklaşık 2 yıl önce aldım ve hala kullanmaktayım.
Incelemeye dönersek içinde çift çekirdekli 1.5 ghz hızında çalışan bir işlemci , adreno 220 gpu ve 1 gb ram yer almakta ekran tarafında o zaman yeni yaygınlaşan 1280x720 yani 720p bir ekran var. Telefonu alırken beni asıl etkileyen 12 megapixel kamerasıydı. O zaman s3 daha yeni çıkmıştı ve 12 megapixel kamerası olan bir telefon yoktu. Telefonun tasarım konusu bana göre gayet güzel. Ekranın altında üç aded led den oluşan beyaz ışık bildirimlerde ve düğmeye basıldığında aktif oluyor ve o kısım şeffaf. altında ise antenler yer alıyor fakat bu kısım son altı aydır gıcırdıyor. Telefon güncel oyunların çoğunu kaldırıyor. ( modern combat 4,asphalt 8, real racing 3) vs yazılım konusunda ise telefon 2.3 ile geldi ve 4.0.4 ve en son 4.1.2 yi aldı. Telefonun bataryası ise 1750 mah her ne kadar küçük görünsede hemen hemen günü tamamlıyor. Xperia s bu kadar başka incelemelerde görüşmek üzere.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Transcend JetDrive Lite 130

Transcend'in düşük disk kapasitesine sahip taşınabilir cihazları hedefleyerek üretmiş olduğu JetDrive lite serisi, okuma yazma hızıyla da oldukça dikkat çekici. 95MB/s'a kadar okuma 60MB/s'ye kadar yazma hızıyla oldukça başarılı. Her cihaz için farklı seçenekler var, ben #Apple Macbook Air 13' için üretilmiş olan 130 modelini satın aldım. Takıldığında dışarıda hiç fazlalık kalmaması en büyük artısı. Bu okuma yazma hızları ile sanki ikinci bir disk takmış gibi kullanabilirsiniz.
Ürünle ilgili detaylar için web sitesine bakabilirsiniz. http://www.transcend-info.com/apple/jetdrivelite/ Son olarak Amazon.com satış fiyatı 79$. Herhangi bir sorun olmadan 3 gün içerisinde Amerika'dan Muğla'ya UPS ile ulaştı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10