E-MU 0404 USB - O bir klasik o bir fenomen hepsi bir arada.

Merhabalar ;
Bu sefer ki incelemeye aldığımız ürün yeni bir ürün değil. Ancak güncelliğini koruyor. Mevcut teknolojilerin bir çoğunu barındırıyor.

Bir usb ses kartından bahsediyorum. Ancak bu öyle bir ses kartı ki bir çok özellik bir arada.
Cihaz Windows PC, mac ile çalışabiliyor. Profesyonel uygulamaları destekliyor. Hatta kutu içinden cubase gibi programlar bundle olarak çıkıyor.
Peki bu ses kartı ile neler yapılabiliyor. Ve ben ne için kullanıyorum.

Bu ses kartı ile Gayet güzel müzik dinleniyor. Hi-end kalitede üstelik. Cihazda çift dac mevcut. Biri sadece dijitalden analog a dönüştüren asahi kesei Ak4396. Bu dac 117dn snr ile gayet başarılı. 3.5 mm line out ile stereo çıkış alınabildiği gibi 6,3 jack ile ister balanslı ister balanssız çıkış alınabilir. Bu kısım çok önemli. zira balanslı çıkış her DAC üzerinde yok. (Balanced diye geçer )

32 bit işlemci ile 24 bit derinlikli ses dosyalarını 192 khz örnekleme hızına kadar çözebiliyor.

Anti pop sistemi mevcut. Yani açıp kapatırken ses çok az yapıyor.

Diğer yandan optik ve coaxiel dijital giriş ve çıkışları da var. Bu çıkışlar s/pdif ( sony philips digital interface ) veya Aes/ebu formatlarını destekler.

Ayrıca Bir de yine lineout ile aynı DAC ı kullanan kulaklık amfisi var ki Class A topolojide. Gayet başarılı bir amfi. Ses çıkış gücü çok yüksek değil ancak her kulaklığı bayılmadan sürebiliyor. AKG Q701 dahil. 114db snr. Ayrıca 600 ohm destekli.

Bu kısmıyla standartların ötesinde kaliteli bir ses kartı olduğunu anlamışsınızdır. CS : Go oyununda soteye yatıp geleni gideni avlamada çok yardımcı oluyor.

Giriş özellikleri :

Cihazda yine profesyonel kullanıma yönelik bir çok giriş mevcut.
Bunlardan Midi olanları hiç kullanmadım ancak klavye benzeri enstrumanlar için kullanılıyor. 1 giriş 1 çıkış mevcut.

Mikrofon girişi 2 adet. TRS Ve xlr girişleri destekler. 48 volt phantom desteği mevcut. Kendinden mikrofon premp ı var.
Kayıt için mevcut bir çok teknoloji var üzerinde tek tek saymıyorum.

Ben özellikle Ses kalitesini anlatayım. Genel müzik dinlemede kullandığım kadarı ile cihaz tam bir stüdyo aleti olduğu belli. Sadece sesi ısıtıyor. Lambalı tınısı katıyor. Ses son derece doğal ve detaylı. Ayrıca sesi son derece analog tarzda veriyor. Kendi kulaklık amfisi ile 24/192 müzikleri plak dinler gibi dinliyorum. Mevcut windows sürücüleri yanında asio sürücüler de kullanılabilir. Böylece Odyofil camia daha memnun kalacaktır. Sesin doğallığı olsun harmonikler , reverb ler çok güzel sunuluyor. Tizlerin uzaması ve havadarlık ,basların kontrollü olması çok memnun edici. DAC olarak kullanılabilecek f/p oranı en iyi cihazlardan birisi. Bu cihazdan belirgin şekilde iyi çalan DAC fiyatları 2. el araba paralarına geliyor. ( Sıfır fiyatı 300 $ + KDV şeklinde , ikinci elde ise 350 400 tl civarına kolayca bulunur ) Cihazın bir diğer güzel yanı başlangıç seviyesi USB kablolarla bile karakterini değiştirebiliyor. Hatta kendi yaptığım USB kablo dahi ciddi fark oluşturdu.

Bu cihazı müzik çalmada kullanmak dışında bir de Samson MM01 mikrofon ile akustik ölçümlerde kullanıyorum. Özellikle araç içi akustiğini ölçüp düzenlerken çok işe yarıyor.

Piyasada sıfır ve ikici el bolca bulunuyor.

 

Sonradan ekleme : Cihazı satıp belli bir süre çin işi ancak kaliteli DAC kullandım. Sonradan tekrar aynısından alıp kullanıyorum.

testlerde kullanılan ekipmanlar :

Kulaklıklar : Sony MDR V6 , Sony  MDR-1RBT , Creative Ep630 , Creative HQ1600 , Steel Series Siberia V300 , Ostry KC06 , AKG Q701 , COLOUD No:8

 

Amfiler : Sedef Lambalı , Sedef SE III lambalı , Fiio K5 , Sony STR 485E , Sony STR DH520 , Denon PMA510AE

 

Speaker setleri , Çeşitli Custom speaker setleri ( Kendi ürettiğim ) , Tannoy MX , Dali AXS 5000

 

Kablolar : Çeşitli el yapımı USB kablolar. Supra USB , Audio Analysis USB , Techlink RCA ve Speaker kabloları , Focal RCA kablolar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Kıvılcım Gürkan @kivilcimgurkan

  Selamlar, aynı ürünü ben de kullanmaya çalışıyorum ancak hata veriyor. Windows için hangi driverlar ile kullanıyorsunuz acaba. Windows 8 kullanıyorum

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Ve efsane geri döndü. Piyasanın mevcut şartları yüzünden ortalama bir dac dünya para tutuyor. Bu yüzden yine bildik kalite dedim aynı cihazdan bir daha aldım.

  Bu cihaz ile aynı dac ı kullanan Audio engine D1 ikinci elde 600 lira. Ben arkadaşımdan aldım. Piyasası 350 lira civarı.

 • bosu @bosu

  PCI olan 0404 modeli deneyebildin mi ? PCI modeldeki dac'lar ile usb 0404 modeldeki daclar aynı mı ve ses kaliteleri aynı mı ?

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  daclar aynı mı tam bilmiyorum. ama aynı olsa bile sesi aynı olmaz. çünkü ses işi sadece dac dan ibaret değil. daha bir sürü bileşen var. Tabii bu demek değildir ki daha kötü olsun. Daha iyi de olabilir. bir arkadaşımda pci modeli vardı. 404 den iyi değil sesi ama piyasadaki çoğu son model karttan yine iyi.

 • Fatih Tunçezer @fatih-tuncezer

  Merhaba bu kartı 10 yıldan fazla süredir kullanıyorum. F/p ürünü olduğu için 2.el yedekte aldım 🙂 ama daha kendi kartımı bozamadım. delice gelmesin gerçekten iyi bir kart. Kulaklık preampları özellikle monitoring için oldukça yeterli. Home studyom da gayet temiz işler çıkarıyor ki bir de topraklama olmayan elektrik tesisatlarında kartın altında opsiyonları bulunuyor. Kayıtlarda çok işe yarıyor.Dip sessiz temiz işler çıkıyor. Birçok monitör kulaklık ve hoparlör ile en az 20 farklı kondansatör mikrofon ile binlerce kayıt aldım..son derece memnunum. Ancak kart üretimden kaldırıldı. Creative olduguna bakmayın creative ile uzaktan yakından alakası yok. E-mu yu satın aldığı için creative sadece markasını yapıştırmış üzerine. Üretimden kaldırılma sebebine gelince kartı aldığım zamanlar e-mu ile iletişime geçmiştim. bana atılan mailde son kullanıcı şikayetleri demişlerdi. daha sonra farkettim ki bu kart bazı laptop ve bazı desktop anakartlarında ki bunlar foxconn un ürettiği anakartlar, onboard ethernet ya da laptoplardaki wifi kartlarıyla çakışma yapıyor. Aygıt yöneticisinden kaldırmanız ya da devre dışı bırakmanız bile yeterli. Kartın içini dışını defalarca kurcaladım. Bu fiyata alabileceğiniz en iyi kart diyebilirim. Kartla ilgili benzer problemler yaşayanlara yardımcı olabilirim. bol müzikli günler.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler