Selamlar.

Geçenlerde sürücülerle ilgili bir soru sormuştum zaten. Ama şu an sormam gereken soru şu. AMD işlemcili (APU) ve AMD ekran kartlı bir bilgisayarda, harici ekran kartı sürücüsünü AMD'nin sitesinden mi indirmek gerekir yoksa laptop üreticisinin sitesinden mi indirmek gerekir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Harici ekran kartı olan notebook'ların driver'ları ile ilgili bir sorum olacak.

Notebooklarda tüm sürücüleri üreticinin sitesinden indiriyorum. Ama harici ekran kartını nVidia ya da AMD'nin sitesinden mi indirmek gerekli sizce?

Intel işlemcili, nVidia kartlı,
AMD işlemcili nVidia kartlı
Intel işlemcili AMD kartlı,
AMD işlemcili (APU) ve AMD ekran kartlı sistemlerde ne yapmak gerek?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

#yardım #akış

Asus'un Ankara'daki servisi bir kez daha yaşadığım problemlere rağmen "sorun yok" raporu vermiş anlaşılan. İNSANI APTAL YERİNE KOYUYORLAR. DAHA DA ASUS ALMAM!

Yarın bilgisayarı almaya gideceğim para iadesi istediğim halde. Ancak sormak istediğim bir şey var. Para iadesi için Tüketici Hakem Heyeti'ne e-devlet üzerinden başvuru yapacağım. Bu işlemi bilgisayar bende kaldığı süreç içerisinde yapabilir miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Merhabalar,

Dell servisleri nasıldır? G3 almayı düşünüyorum. Asus'un Ankara'daki anlaşmalı servisi insanı aptal yerine koyuyor. Pille ilgili şikayetim olmadığı "belirtilen şikayet" diye bir şey yazmışlar, BIOS güncellemişler ama en son güncellemeyi ben yapmıştım. ASUS almak istemiyorum bir daha. Para iadesinden sonra yeni bir bilgisayar almak istiyorum. Monster ve Dell arasındayım şu an.

Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • TongYabguHan @tongyabguhan34

  Dell'e Koç sistem bakıyor sanırım. Şirkette çoğu makine Dell. Bende bilgi işlemde olduğum için genelde süreçler ile ben ilgileniyorum. Şimdiye kadar hiç mağdur etmediler ama ben kurumsal tarafa hakimim. Bireysel kullanıcıda da hem çevremde hem burada ortalamanın üzerinde bir hizmet verdiklerini duydum. @orcun da bazı arkadaşlara sırf bu sebeple Dell önermişti. Tabii kötü deneyimlerde gelecektir. Ben olsam iki marka arasında Dell tercih ederdim özelliklerden bağımsız olarak.

 • Sertaç Aygün @sertacaygun

  @tongyabguhan34 @orcun

  Teşekkür ederim ilginiz için. Asus'un Ankara'daki servisi yine aptal yerine koymuş anladığım kadaryla. Yaşadığım sorunlara rağmen yine "sorun yok" deyip bilgisayarı elime verecekler belli ki. Asus almayacağım bir daha ama sonraki Dell mi Monster mı onu düşünüyorum. Monster'ın servisi çok iyi ama Dell'i de merak ediyorum.

 • turker @turker

  kurumsalı iyi, bireyselde üst düzey ürünlerde sıkıntı yaşayana pek denk gelmedim, giriş ve orta seviye ürünler için ne durumdalar bilemiyorum ancak kişisel kanatim, TRdeki servis hizmetini göz önüne alırsak "iyi" denebilecek bir durumdalar.

Merhabalar,

Tam bir ay önce Asus FX505Du aldım. 256SSD, 1TB HDD, 16GB RAM, 1660Ti ve Ryzen 5 işlemcili modeli. Logitech'in Bluetooth ses sisteminde kopmalar oluyor. Driverlarını silip tekrar yüklediğim halde, ikinci kez BIOS güncellemesi yaptığım halde. Evimdeki diğer cihazlarda sıkıntı çıkartmayan Wifi 5 (802.11AC Standartı 5Ghz)'te kopmalar, cihazı uyku modundan çıkarttıktan sonra tekrar bağlanmada problem yaşatıyordu. Sol tarafta USB2'ye takılı olan Logitech'in kablosuz alıcısı, sol tarafaki USB3'e takılan iki Hard Disk yüzünden harici klavye ve farenin perfomansında ciddi düşüş yaşadım. Bir de özellikle gri rengin yoğun olduğu ekranda görüntü titremeleri oluyordu. Bilgisayar yeniden başlatmak yerine tamamen kapatıp, tekrar açınca düzeldi. İki defa başıma geldi.

Daha önce iki defa Monster kullandım. İkisinde de basit hatalar yüzünden 1 yıl içinde servise gitmeleri gerekmişti ama custom bilgisayarlar diye dert etmemiştim. Fabrikasyon bir bilgisayarda bu kadar problem insanın canını sıkıyor. Wifi'a bağlanma problemlerinin resmi var. Tıkırtının da ses kaydı var. Onları drive'da bir klasöre atacağım. İsteyenler bakabilir. Aynı sorunları yaşayan var mı bilmek istiyorum. Paylaşırsanız sevinirim.

1060'lı Tulpar'ı Lenovo Thinkpad almak için satmıştım iş sebebiyle. İşten çıkınca bu sefer de Thinkpad yetmedi, 1660'lı Asus'a geçtim ama pişman oldum Monster'ı sattığıma. 1650'li Abra'yı satın alacağım bu sefer. Ya da Dell G315 düşünüyorum. Kararsız kaldım. Tavsiyeniz ne olur?

Paylaştığım klasör: https://bit.ly/37RL5yR
https://drive.google.com/drive/folders/0BxuLcYwifY-tSHlQWWEzdl85cWc

#akış #asus #notebook #problem #notebookproblem

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mr.Tekin @tekin224

  O kadar para ver basit ama insanı sinir eden hatalarla uğraş dur.

 • Sertaç Aygün @sertacaygun

  Ek yapayım: Dahili Hard Disk'in uykuya geçmesi, yani kafanın park konumuna geçip plakaların durması sebebiyle, harici disk üzerindeki dosyaların erişiminde sık sık yaşanan problemler de ayrıca canımı sıkıyor. Tüketici haklarının "6 ay içinde oluşan problemler, ürünün satıldığı anda olduğu kabul edilir" maddesine dayanarak iade talebinde bulunacağım. Asus'tan onay gelmesi gerekiyormuş. Hepsiburada'dan almıştım, Hepsiburada bugün öyle dedi. Yine HB'dan Monster alacağım iki kart kullanmam gerektiği için.

Arkadaşlar iyi akşamlar;

Bildiğiniz üzere site kısa kısa yazılım tavsiyeleri sunuyorum. Ama benim de şu an tavsiyeye ihtiyacım var. Internet Download Manager alternatifi ama Internet Download Manager gibi Youtube ve diğer tüm sitelerden tüm video içerikleri yakalayabilen bir program tavsiyeniz var mı?

#akış #windows #android #yazılım #yazılımtavsiye #FilmTavsiyesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu hızlı şarj olayını sevmeyen bi' ben miyim? Pile zararı var, uyumluluk problemi* var. Yahu arkadaş, bir adaptörün TEK VOLTAJI OLUR!

Allahını seven bana sadece 5V verebilen bir portu olan(başka bir portu 1GigaVolt verse de olur), dayanıklı, güvenilir bir powerbank tavsiye etsin.

*4-5 sene öncesi. TPLink'in kare prizması şeklinde 10400'lük powerbank'ini, Samsung Galaxy Note4'ün şarj aletiyle şarj etmeye çalışıyordum. Günlerdir şarj olmuyor. Telefonda da sıkıntı yok, o şarj oluyor. Yedekte Samsung tabletin şarj aleti vardı. Onla şarj etmeyi denedim, şarj oldu powerbank. "Ne fark var ki bunların arasında" diye baksam ki, birisi sadece 5V, diğeri bir de ayrıca 9V. Note4'ün şarj aletiyle şarj olmadı alet. O günden beri tiksindim açıkçası. Aliexpress'ten UGreen'in sadece 5V şarj aletlerinden aldım ben de. Kutu içinden çıkanları kullanmıyorum bile.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Joe @joe

  Mi5i s8in şarj aletiyle şarj edebilirken s10+ın kutusundan çıkan şarj aletiyle şarj edemedim mesela. 10 saniye sonra şarjı kesiyor.

 • BRN @brnspawn

  Telefonun içerisindeki pil beraberinde gelen adaptör ile uyumlu şekilde çalışıyor. Hızlı şarj normal kullanımda uzun vadede dramatik bir zara vermez. Ama hızlı şarj sırasında telefon(pil) ısındığından ekstra kullanımda pil zara görecektir. Genelde şarjda iken telefonun kullanınca hızlı şarj özelliği pasif hale geçer veya hızını düşürür. Dediğin TP-Link adaptör bende de vardı bazen adaptör ile şarj olan cihaz arasında uyumsuzluk olmakta. Ama bana ilginç gelen ben o powerbank ile Samsung Fast Charger beraber sorunsuz kullanmıştım.

  • Sertaç Aygün @sertacaygun

   @brnspawn, benim de bildiğim kadarıyla hızlı şarj işlemi pilin %70-80 doluluk oranına kadar çalışıyor, sonrası ciddi şekilde yavaşlatılıyor diye biliyorum. Buna sizin dediğinizi de eklersek, eğer telefonu ısıtacak bir şey yapmaya başlarsak (ekranı açmak, yoğum işlemci kullanımı vs), o tip durumlarda da pili yıpratmamak adına hızlı şarj devre dışı kalıyor.

   Yani hem belli bir orandan fazla dolduğunda hem de eğer pil BELLİ BİR LİMİTE YAKLAŞTIĞINDA, normal şarj işlemine devam ediyor. Doğru mudur?

   Güvensizlik olarak algılamayın ama sadece merakımdan ötürü, bunlarla ilgili bir kaynağınız var mı acaba? Okumayı, araştırmayı seven birisi olarak sormak istedim.

  • BRN @brnspawn

   @sertacthebassman Tecrübem var. Huawei'nin eski Super charger standartını babamın telefonu kullanmakta. Mate 9 ilk %50'lik birimi tam hızda(22.5 W) 27dk doldurmakta. %50-100 arasını standart 5V/2A(10W) olarak dolduruyor ve toplamsa şarj süresi 1.5-2 saat arası sürmekte. Bildiğim kadarıyla Huaweinin Super Charger eski sürümünde(Babamın telefonunun desteklediği tipte) yavaşlatma yok. Ama Qualcomm'un Quick Charger farklı gerilimlerde farklı akım verebeldiğinden efektif olarak hızı ayarlamakta.

#akış

Merhabalar. Annemde general mobile gm5 vardı. Son zamanlarda oyunlarını prize bağlı oynayarak geçirdiği için Lenovo p2mi anneme verdim. Şimdi bende gm5 var, pro olmayan.

Daha öncesinde mi max kullanmıştım. 3ünü bekledim ama fiyat tahmininden 700tl daha pahalı. Yeni telefon alınacak her halükarda. Mi max3 mu, Asus zenfone max pro mu, Nokia 7 plus mı ya da o fiyat seviyesini aşmayacak ne tavsiye edersiniz?

Asus type c değil ve dual band WiFi yok. Bazen hotspot ile çok dosya atıyorum ve 5Ghz kanalı çok hızlı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeniden selamlar. Sizce GTX1060 seviyelerinde ekran kartına sahip notebook almak için mantıklı zaman mı? (Dell ve Monster var) 11 ya da 20 serisi, artık adları ne olacaksa, onlar notebook'a 2-3 ay içerisinde gelir. Türkiye'ye gelecek olan modeller de 2-3 ay daha sonra gelir. O zamanaca stoklar güncelleneceği için fiyatlar da uçar diye TAHMİN EDİYORUM. Ryzen'li adam akıllı notebook gelecek gibi de görünmüyor. Bir de şu an kullandığım notebook'un ekranı kırıldığı için yeni notebook düşünüyorum. Bir de marka olarak Monster düşünüyorum. Daha önce kullanmıştım ve servis anlamında mutlu etmişlerdi. Bir de servise göndermeden önce diski sökme gibi şansım falan da var, ya da kendi temizliğimi kendi yapmam gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 13

Merhaba 🙂 yeni nesil gelecek olan nvidia kartlarda performans artisi ciddi bir sekilde olur mu sizce? Yoksa fiyatlar iyice ucmadan ihtiyac varsa alinmali mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6