#corona
#Covid19

Covid19 ile ilgili veri yayımı yapan bir sürü sayfa var, fakat sözcü'nün haberinde denk geldiğim üzere Google Data Studio ile yaptıkları veri sayfaları gayet derli toplu olmuş:

https://datastudio.google.com/reporting/1GEUxSCE2LHl1QJlt-Ak1i8dZT2scb7NB/page/qCuJB

Diğer bir interaktif istatistik sayfası ise şurrada, diğer ülkeler ile karşılaştırmalı olarak veri analizi yapılabiliyor:
https://91-divoc.com/pages/covid-visualization/

SÖZCÜ - TÜRKİYE CORONA VİRÜS İSTATİSTİKLERİ

Google Data Studio turns your data into informative dashboards and reports that are easy to read, easy to share, and fully customizable.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uzun zamandır alışveriş yaptığı bir siteyi paylaşmak istedim, bal alacaksam buradan alıyorum yoksa almıyorum net, adamların balları gerçekten bir harika , ben bal ve su bazlı propolis alıyorum sürekli, kızımın bağışıklığını (evvel Allah) propolis kurtardı diyebilirim. Bir öneri ile almıştım ama artık sürekli alıyorum.

https://www.egricayir.com/

Organik Bal ve Arı Ürünleri | Eğriçayır

Organik gerçek bal çeşitlerimiz, çam balı, petekli bal, çiçek balı, kestane balı ile propolis, polen, arı sütü ürünlerimizin tamamı organik ve katkısızdır.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

MIT Üniversitesinden bilgisayar bilimleri derslerinde genelde pek anlatılmayan, öğrencinin zaten biliyor olduğu varsayılan şeylerin (git kullanımı, shell scripting, komut satırı ve vim kullanımı vb.) anlatıldığı video ve ders notları serisi. Mutlaka bir göz atın ilginizi çeken konular vardır.

"The Missing Semester" (Kayıp Dönem)

Web sitesi: https://missing.csail.mit.edu/
YouTube Oynatma Listesi: https://www.youtube.com/playlist?list=PLyzOVJj3bHQuloKGG59rS43e29ro7I57J

#Programlama #Git #shell #faydalıbağlantılar #vim #mit

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Coronavirüse karşı korunma ve maskeler

Coronavirüse karşı korunma ve maskeler gündemde. Bilinçli hareket etmek için yaptığım araştırmalardan genel bir özetlme yapmak istedim.

Uzun lafın kısası;
N95, FFP2 veya daha üst bir standarda sahip bir respiratör kullanmak gerekiyor. Daha üstü N99, N100 veya FFP3. Yani sayılar büyüdükçe daha iyi koruyor.
Maskenin yüze oturması, yüze temas ettiği yerde sakal olmaması önemli. Özetle erkeklerin çok geniş olmayan bıyık hariç tüm sakallarını kesmeleri gerekiyor.

Şimdi biraz daha detay:

Öncelikle gerçek bir koruma istiyorsak ameliyat maskelerini konu dışı bırakmamız gerekiyor. Bunların pek bir koruyuculuğu yok. Buna daha sonra değineceğim. Esas kullanılması gereken maske değil respiratör. Bunların tek kullanımlık olanları veya filtre kartuşu değiştirilerek tekrar kullanılanları var.

Filtreleme özelliklerini belirtmek için dünyada kullanılan birkaç tip standart var, bunlar esas olarak ürünün havadaki partikülleri filtreleme oranını belirtiyor.

Avrupa birliği standardı: 
P1 = FFP1 = %80
P2 = FFP2 = %94
P3 = FFP3 = %99,95

Amerikan standardı:
N95 şeklinde HARF ve RAKAM birleşiminden oluşuyor. Harfin anlamı:
N=Not oil resistant (Yağa dayanıklı değil)
R=Oil resistant (Yağa dayanıklı)
P=Oil proof (Yağdan etkilenmez)

Rakamın anlamı:
95 = %95
99 = %99
100 = %99,97

Yani N95 ve P95 aynı oranda filtreleme yapıyor ancak P95 yağdan etkilenmiyor.

Kore standardı:
Bir de kore standardı var ancak bu standart Türkiyedeki ürünlerde pek gözükmüyor.
KF80 = %80
KF94 = %94
KF99 = %99

Hangi respiratör?
Sağlık kurumlarının önerdiği, en az %94-95 oranında filtreleme yapan respiratörlerin kullanımı.
Yani; N95, FFP2 veya daha üst bir standarda sahip bir respiratör kullanmak gerekiyor. Daha üstü N99, N100 veya FFP3. Yani sayılar büyüdükçe daha iyi koruyor.

Yüze oturma ve sakal:
Maskenin standardı ve kalitesi dışında yüze oturması ve kaçak olmaması da çok önemli. Yani maskeyi kullanırken soluduğunuz tüm havanın maskeden geçmesini, yanlardaki boşluklardan kaçak olmaması gerekiyor. Bunun için erkeklerin sakallarını kesmesi gerekiyor. Maskenin yüze iy oturup oturmadığını test etmek için maskeyi takıp iki elinizle maskenin üstünü kapatıp güçlü bir şekilde nefes alıp verin. Eğer maskenin kenarlarından veya burun çevresinden hava kaçağı hissediyorsanız iyi oturmamış demektir.

Ameliyat maskesindeki durum:
Diyorlarki eğer hiç birşey yok, sadece ameliyat maskeniz varsa, hiç yoktan iyidir mantığı ile ilerleyecekseniz, o zaman maskenin yan taraflarını bant ile (tercihen sağlık sektöründe kullanılan kumaş bazlı bantlar) yüzünüze yapıştırınki yanlardan kaçak olmasın.

FFP: Filtering Face Piece

 

#coronavirus #koronavirüs

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://tsopenteam.github.io/gundem uygulamasını düzenli olarak kullanan (yer : Amsterdam) üyeye selamlar 🙂
Not : Vpn de olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

Ücretsiz 5 TB'lık Microsoft (OneDrive, Office) Hesabı Alma

Herhangi bir konuma VPN ile bağlanıyoruz. (Amerika, Avrupa fark etmez. Gizli sekme açarak Opera VPN'i kullanabilirsiniz)

Kaynak: muskafa.tk

Bu siteden geçici mail adresimizi alalım. Sağ üstteki düzenleme sembolünden istediğiniz bir isimde mail adresi alabilirsiniz.

Oluşturulan mail adresini kopyalayalım. Microsoft'un bu sitesinde ki mail alanı kısmına yapıştıralım ve Get Started diyelim.

Öğrenciyim seçeneğine tıklayalım.

Hesap oluşturma kısmına bilgilerimizi girelim ve mail adresimize gelen doğrulama kodunu ilgili alana girelim. Başlat'a tıklayalım ve davet kısmını atlayalım.

Ve 5 TB'lık Microsoft hesabımız hazır. Güle güle kullanın.

Kaynak: muskafa.tk
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 34

3 derste tüm temel olayı kavrattı sağolsun.. bana da yakınmış ekran kartımı bu adama tamir ettiririm...

https://www.youtube.com/watch?v=B6b0fkQZd3k

SMPS DEVRE ANLATIM #3 (doğru akıma dönüştürme)

arkadaşlar soru ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz mümkün olduğunca cevap vermeye çalışıyorum, çekmemizi istediğiniz konularda video önerilerinizi bekliyor...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Başımdan geçen bir sipariş sorununu ve bankamın bu sorunu nasıl çözdüğünü paylaşmak istiyorum. Günün birinde işinize yarayabilir.

Siparişi verdiğim şirket NanoKatalog. Siparişi vermeden önce biraz yorumlara baktığımda siparişleri geciktirdiğini gördüm ancak istediğim ürün sadece burada olduğu için ve ürüne yaklaşık 2-3 ay sonra ihtiyacım olacağı için (yeni sistemimi parça parça alarak 2-3 ay sonra toplamayı planlıyordum) riske girip sipariş verdim. Olay sırası şöyle:

* 3 Eylül - Sipariş

5-7 gün tedarik süresi yazmasına rağmen 5 gün sonra siparişin durumu "tedarik sürecinde" olarak değişti. Sabırla bekledim, tabi siparişe itiraz süresi de geçti.

* Ekim ayı

Site üzerinde zaman zaman çıkan (artık hiç görmüyorum, belki adım kara listeye alındı) sohbet penceresinden siparişimin durumunu aralıklarla 4 kez sordum. Hep tedarikçide sıkıntı var, ya da sevkiyat bilgisi gelmemiş, iki gün sonra döneceğiz şeklinde yanıtlar verdiler ve sonuncusu haricinde geri dönmediler. Bu yazışmalarda diyalogların gayet nazikçe yapıldığını belirteyim.

Sonuncu yazışma 28 Ekim'de yapıldı ve geri döneceğiz cevabına ne zaman dönüş yaparsınız, mail ile mi dönersiniz diye sorarak onay aldım ve gerçekten yazıştığım kişi 2 gün sonra dönüş yaptı. Ama şaka gibi, yine sevkiyat bilgisi gelmedi, iki gün sonra haber vereceğim yazdı ve bu şirketten aldığım son yanıttı. Daha sonra 1 Kasım ve 8 Kasım'da gelen mail'e dönüş yaparak durumu sordum. 2 gün aralıklarla şirketi aradım. Yazıştığım kişinin dahili numarası, satış bölümü, operatör dahil hiçbir numaradan yanıt almadım. Telefon sürekli çalıyor. Aldığım tek yanıt telefonun açılıp anında kapanması oldu 🙂

Bu arada bütün bu süre zarfında sipariş ettiğim ürün sitede sadece 1 hafta-10 gün kadar sipariş edilemez durumdaydı. Hep kontrol ettim, sipariş edilebilir durumdayen fiyatı da sık sık güncelleniyordu ve tedarik süresi hep 5-7 gün yazıyordu.

Neyse, bütün bunların olabileceğini tahmin ettiğim için web sitesi üzerinden yaptığım yazışmaların ekran görüntülerini almıştım. Son yazışmada "mail ile mi dönersiniz" diye sormam da elimde bir yazışmanın olması içindi açıkçası. Aklımda en kötü ihtimalle bunları tüketici heyetine vermek vardı.

* 21 Kasım

Bundan önce harcama itirazı imkanım var mı diye merak ettim ve durumu kısaca enpara'nın iletişim bölümüne yazdım. Yanıt olarak harcama itirazı için form gönderdiler. Formdaki seçeneklerden biri "sipariş edilen ürün/hizmet alınamamıştır"dı ve başıma gelen de buydu. Doldurup elimdeki bütün yazışmalarla, web sitesinin ekran görüntüleriyle gönderdim ki formda bu seçeneği seçerseniz böyle yapmanız da isteniyor.

* 3 Aralık

İtiraz işleme konuldu. Aslında daha önce de olabilirdi sanırım çünkü itirazdan bir hafta sonra bir dönüş olmayınca çağrı merkezini aradım, görevli talebiniz sistemde bekliyor, gerekli yere iletiyorum tarzı birşey dedi. İtirazların sonuçlanması 45 günü buluyor bu arada. Formda en az 45 gün olarak belirtiliyor.

* 23 Aralık

Sürecin devam ettiğine dair SMS geldi.

* 25 Aralık

İtiraz kabul edildi ve kartıma iade yapıldı.

Benim gözümde enpara açısından başarılı ve takdir edilesi bir süreç oldu. Genel olarak ne kadar bankaların yapması zorunlu bir durum, ne kadar enpara'nın insiyatifi bilmiyorum ama kredi kartı harcamasına itiraz maduriyetinizi gidermede kullanabileceğiniz bir yöntem. Aklınızda bulunsun.

Buraya kadar okuduysanız da ayrıca teşekkürler 🙂

Düzeltme:

Unutmadan bir ek yapayım. Ofisten arkadaşım Nanokatalog'tan 1,5 ay önce Wacom Cintiq sipariş etti. Piyasadan 8000 lira daha ucuzmuş. Tedarik sürecindeki bu bir ay zarfında ürünün fiyatında indirim olunca Nanokatalog'u aramış. Kimse açmıyordu, inatla aradım sonunda biri açtı dedi. Görevliye ürünün fiyatı düştü, ben siparişi iptal edip tekrar yeni fiyattan sipariş etmek istiyorum demiş. Görevli tamam deyip işlemi yapmış. 2 hafta önce de ürün teslim edildi. Yani şirket iş yapıyor ama artık sonuç şansınıza kalmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

bu 144hrz 1ms IPS monitörler ne ara çıktı ya...
aklımı çeldi bu nalet kapitalizm.
bu durumda tn panel alanları ıslak zopayla dövmezler mi?
şuan asus mx273h modelini kullanıyorum.2013ten beri bir sıkıntı da çıkarmadı maşallah.
lakin kin akıcılık gerçek anlamda ihtiyaç duyabileceğim birşey...
bu yeni çıkan monitörler kalite anlamında bir katakullisi var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6