Başımdan geçen bir sipariş sorununu ve bankamın bu sorunu nasıl çözdüğünü paylaşmak istiyorum. Günün birinde işinize yarayabilir.

Siparişi verdiğim şirket NanoKatalog. Siparişi vermeden önce biraz yorumlara baktığımda siparişleri geciktirdiğini gördüm ancak istediğim ürün sadece burada olduğu için ve ürüne yaklaşık 2-3 ay sonra ihtiyacım olacağı için (yeni sistemimi parça parça alarak 2-3 ay sonra toplamayı planlıyordum) riske girip sipariş verdim. Olay sırası şöyle:

* 3 Eylül - Sipariş

5-7 gün tedarik süresi yazmasına rağmen 5 gün sonra siparişin durumu "tedarik sürecinde" olarak değişti. Sabırla bekledim, tabi siparişe itiraz süresi de geçti.

* Ekim ayı

Site üzerinde zaman zaman çıkan (artık hiç görmüyorum, belki adım kara listeye alındı) sohbet penceresinden siparişimin durumunu aralıklarla 4 kez sordum. Hep tedarikçide sıkıntı var, ya da sevkiyat bilgisi gelmemiş, iki gün sonra döneceğiz şeklinde yanıtlar verdiler ve sonuncusu haricinde geri dönmediler. Bu yazışmalarda diyalogların gayet nazikçe yapıldığını belirteyim.

Sonuncu yazışma 28 Ekim'de yapıldı ve geri döneceğiz cevabına ne zaman dönüş yaparsınız, mail ile mi dönersiniz diye sorarak onay aldım ve gerçekten yazıştığım kişi 2 gün sonra dönüş yaptı. Ama şaka gibi, yine sevkiyat bilgisi gelmedi, iki gün sonra haber vereceğim yazdı ve bu şirketten aldığım son yanıttı. Daha sonra 1 Kasım ve 8 Kasım'da gelen mail'e dönüş yaparak durumu sordum. 2 gün aralıklarla şirketi aradım. Yazıştığım kişinin dahili numarası, satış bölümü, operatör dahil hiçbir numaradan yanıt almadım. Telefon sürekli çalıyor. Aldığım tek yanıt telefonun açılıp anında kapanması oldu 🙂

Bu arada bütün bu süre zarfında sipariş ettiğim ürün sitede sadece 1 hafta-10 gün kadar sipariş edilemez durumdaydı. Hep kontrol ettim, sipariş edilebilir durumdayen fiyatı da sık sık güncelleniyordu ve tedarik süresi hep 5-7 gün yazıyordu.

Neyse, bütün bunların olabileceğini tahmin ettiğim için web sitesi üzerinden yaptığım yazışmaların ekran görüntülerini almıştım. Son yazışmada "mail ile mi dönersiniz" diye sormam da elimde bir yazışmanın olması içindi açıkçası. Aklımda en kötü ihtimalle bunları tüketici heyetine vermek vardı.

* 21 Kasım

Bundan önce harcama itirazı imkanım var mı diye merak ettim ve durumu kısaca enpara'nın iletişim bölümüne yazdım. Yanıt olarak harcama itirazı için form gönderdiler. Formdaki seçeneklerden biri "sipariş edilen ürün/hizmet alınamamıştır"dı ve başıma gelen de buydu. Doldurup elimdeki bütün yazışmalarla, web sitesinin ekran görüntüleriyle gönderdim ki formda bu seçeneği seçerseniz böyle yapmanız da isteniyor.

* 3 Aralık

İtiraz işleme konuldu. Aslında daha önce de olabilirdi sanırım çünkü itirazdan bir hafta sonra bir dönüş olmayınca çağrı merkezini aradım, görevli talebiniz sistemde bekliyor, gerekli yere iletiyorum tarzı birşey dedi. İtirazların sonuçlanması 45 günü buluyor bu arada. Formda en az 45 gün olarak belirtiliyor.

* 23 Aralık

Sürecin devam ettiğine dair SMS geldi.

* 25 Aralık

İtiraz kabul edildi ve kartıma iade yapıldı.

Benim gözümde enpara açısından başarılı ve takdir edilesi bir süreç oldu. Genel olarak ne kadar bankaların yapması zorunlu bir durum, ne kadar enpara'nın insiyatifi bilmiyorum ama kredi kartı harcamasına itiraz maduriyetinizi gidermede kullanabileceğiniz bir yöntem. Aklınızda bulunsun.

Buraya kadar okuduysanız da ayrıca teşekkürler 🙂

Düzeltme:

Unutmadan bir ek yapayım. Ofisten arkadaşım Nanokatalog'tan 1,5 ay önce Wacom Cintiq sipariş etti. Piyasadan 8000 lira daha ucuzmuş. Tedarik sürecindeki bu bir ay zarfında ürünün fiyatında indirim olunca Nanokatalog'u aramış. Kimse açmıyordu, inatla aradım sonunda biri açtı dedi. Görevliye ürünün fiyatı düştü, ben siparişi iptal edip tekrar yeni fiyattan sipariş etmek istiyorum demiş. Görevli tamam deyip işlemi yapmış. 2 hafta önce de ürün teslim edildi. Yani şirket iş yapıyor ama artık sonuç şansınıza kalmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap