2019 yılının bana göre en iyi internet servis sağlayıcılarından ve tarifelerinden bahsettim. İnternet aboneliği alacaksanız veya halihazırda kullandığınız firmadan memnun değilseniz mutlaka okuyun. 🙂 #turknet #millenicom #netspeed #internet #blog

Not: Tabi ki müşteri hizmetleri ve servis kalitesiyle alakalı yorum yapabilmem mümkün değil. Daha çok tarifeler ve fiyatları açısından bir kıyaslama yaptım. Bunu dikkate alırsanız sevinirim 🙂

En İyi İnternet Servis Sağlayıcıları 2019 - Hamdi Çatal

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıllar içerisinde adil kullanım kotası BTK tarafından tamamen kaldırıldı. Bu kısıtlamanın kaldırılmasıyla beraber de kimi firmalar internet hizmetlerinin...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 20 / 21
 • BlueFear @bluefear

  DH'deki konularda biraz gezinirseniz o bahsettiğiniz artılar ve eskilerde bayağı değişiklik olur. 🙂

  • Hamdi @hamdi

   Olabilir. Bakıyorum arada. Telekom, Uydunet, Superonline dahil tüm firmalarla alakalı bir ton şikayet var. Ben memnuniyetten ziyade tarifeler üzerinden bir değerlendirme yaptım.

   Kaldı ki ben yıllardır Türknet kullanıyorum, hiç sorun yaşamadım. Şuan bana kimsenin sunamayacağı hızı sunuyorlar. Yalnız sorun yaşasamda nasıl ulaşabileceğimi biliyorum, sorun olmuyor. Müşteri hizmetleri olmayınca insanlar şikayetçi oluyor haliyle.

  • BlueFear @bluefear

   @hamdi Ben de şubat 2020'de TT taahhütüm bitecek diye şimdiden son 1 aydır günlük olarak konuları takip ediyorum. İçim karardı resmen. TT'de kalmaya devam mı etsem diye şimdiden düşünmeye başladım lanet olsun parasına diyerek. Vakit yaklaşınca bir karar vereceğim bakalım.

  • Hamdi @hamdi

   @bluefear hocam o kafayla düşünürseniz işin içinden çıkamazsınız. Herhangi bir ürünle alakalı bir konuya girdiğinizde de sürekli sorunlarla alakalı mesajlar görürsünüz mesela. İnternet işi biraz altyapıyla alakalı olduğundan kişiden kişiye çok değişiklik gösteren bir konu. Mesela ben Telekom'da çok iyi ADSL bağlantısı alıyordum. Ping vs baya iyiydi. Türknet'e geçince de aynı devam etti. Daha sonra VDSL e geçince ping yükseldi biraz ama fiber olmadığı sürece normal görünüyor bu değerler.

  • Hamdi @hamdi

   @bluefear alternatif operatörlerde problem daha çok bağlatma aşamasında(port yok vs diyebiliyorlar) ve sorun yaşandığında çözülürken oluyor. Bunlar da bana göre büyük oranda Telekom'un tutumundan kaynaklanıyor. Sonuçta altyapı telekomun. Bu firmalarda sorun yaşandığında Telekom'a haber veriyor. Telekom'da tabi kendi hizmeti kadar özenmiyor. Biraz şans işi açıkcası.

  • BlueFear @bluefear

   @hamdi Benim de hat değerlerim ve ping açısından sıkıntım yok. 50-75mb arası sorunsuz alabilirim gibi duruyor. 10 senedir TT'deyim son 2 seneye yakın VDSL olarak bir sorunum olmadı. Konularda da insanlar TT'de bi sorunum yoktu x firmasına geçtim sürat-ping yerlerde diyince mesele altyapıdan başka gibi duruyor ve kafamı karıştırıyor o yüzden.

  • Hamdi @hamdi

   @bluefear normal şartlarda öyle bir fark olmaması lazım. Ama mesela santralde Telekom sorunlu portlara bağlayabiliyor diyenler var diğer firmaların abonelerini. Hiçbir şekilde itiraz edemiyorsunuz, ispatlayamazsınızda. Ben yerinizde olsam iyi bi alternatif seçerim ve denerim bir süre. Birkaç ay biraz uğraşırsınız ama memnun olursanızda taahhüt derdiniz olmaz en azından. Telekom 85 liraya 16Mbps internet veriyordu hala. Birde taahhütlü yani. Ama kafam ağrımasın, zaten interneti kapattırma ihtimalim de yok, senelerce kullanırım diyorsanız ve maddi problem yoksa Telekom en iyisi tabi. Kendi altyapıları sonuçta 🙂

  • BlueFear @bluefear

   @hamdi Bazı firmaların 1 ay bedava deneme kampanyalarından şimdiden yararlansam mı diye düşündüm. Şimdi aynı anda 2 abonelik olacak düzgün şeyi de bozarlar mı diye vazgeçtim. Bitince deneme atışları yapacağım. Sorun olmayanda kalırım. Eğer ki TT dışındakinde sorun olmadan kullanabiliyorsam aynı interneti, maddi problemin olup olmaması enayi yerine konulduğumuzu değiştirmez. 🙂 Tabii ki geçeriz alternatife.

  • BlueFear @bluefear

   @hamdi Geçiş yaparken de mevcut portumu değiştirebiliyorlar mı?

  • Hamdi @hamdi

   @bluefear pek bilgim yok. Telekom altyapısından kullanacağınız için değiştirilmesinin de bir mantığı yok aslında. Ben mesela Telekom'dan geçtiğimde 1-2 gün içerisinde hallolmuştu. İnternetsiz kalmamıştım pek.

  • BlueFear @bluefear

   @hamdi O 1-2 günde TT açık kalıyor değil mi? Yoksa 2 taraftanda da mı internetsiz kalınıyor?

  • Hamdi @hamdi

   @bluefear tam hatırlamıyorum, yıllar oldu. Ama mantıken gün içinde telekomu kesip, diğerini bağlarlar. Yada aynı port kullanılacaksa modem kurulumu için siz kesersiniz. Ama büyük ihtimalle geçiş esnasında kısa sürede olsa internet kesilir. Geçecek olursanız iki tarafa da sorup, bilgi alırsınız.

  • Hamdi @hamdi

   @bluefear bu geçiş sürecini biraz araştırın mutlaka. Ben genelde iptal edip, yeni abonelik alanların sorun yaşadığına denk geliyorum. Ben iki farklı şehirde Telekomdan geçtim mesela Türknet'e. İkisinde de sıkıntı olmadı. Belki 1-2 gün internetsiz kaldım, o kadar.

  • BlueFear @bluefear

   @hamdi Evet geçişi tavsiye ediyor herkes. Kapatıp tekrar açtırmak daha sıkıntılıymış.

 • Batuhan @achfighter

  Netspeed'de 6 aylık taahhüt yapılınca da aktivasyon ücreti ödenmiyor.

 • vaJkean @vajkean

  Alternatif olarak #ORISTelekom var. Butik ve iyi firma...

https://www.freedownloadmanager.org
https://youtubemultidownloader.net
Bu iki araçla bir youtube kanalı veya çalma listesini kolaylıkla indirebiliyorsunuz. Sitenin verdiği çıktıyı programa kopyalamanız yeterli. Özellikle bir eğitimi hızlıca indirmek yada internetsiz kalacağınız bir dönem için stok yapmak için birebir. Mobilde de videoder uygulaması ile aynı işi yapabilirsiniz.

Free Download Manager - download everything from the internet

Use Free Download Manager to download movies, torrents and other files at top speed!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Guzel insanlar, bana 10 gun kadar bir VPN lazim (Turkiye'ye tatile geliyorum). Kullandiginiz veya tavsiye edeceginiz, sorunsuz siteleri acacak ve pahali olmayan, datalarimi calmayacak bir VPN tavsiyeniz var mi? (Evde prizi kapatinca, Asus Router'in VPN'i gitti. Super salaklik....)
Referansli linkleriniz de kabulumdur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

UUP dump downloader kullanımı

Merhaba, Windows 10 Insider Preview Build 18282 isosunu elde etme örnek yönetmiyle yeni çıkacak tüm windows 10 sürümlerinin isolarını elde etme yolunu anlatacağım.
İşlemi bitirdiğinizde elde edeceğiniz tam iso ismi  " 18282.1000.181109-1613.RS_PRERELEASE_CLIENTPRO_OEMRET_x64FRE_TR-TR.iso"

Öncelikle kullanacağımız program kaynağı : https://forums.mydigitallife.net/threads/discussion-download-uup-dump.75052/ Forumu bilen bilir, bu işlerin yıllardır kökü burasıdır, hem legal hem illegal anlamda.

Kullanacağımız program https://gitlab.com/uup-dump/downloader/tags

Son sürüm için siteyi ziyaret edin.  Şuanki son sürüm: https://gitlab.com/uup-dump/downloader/uploads/a2944a36ed71b9e1788a91f078f6b05e/uupdownloader_1.2.4.exe

Program ekran görüntüsü ;

 

Kullanım basit, build yazan yerden istediğiniz mimariyi seçiyorsunuz ve OK'a basıyorsunuz. Sonra dil ve sürüm seçiyorsunuz. Daha sonra kaydedilecek yeri de seçtikten sonra start dediğinizde işleme başlıyor.

Bundan sonra bir cmd ekranı çıkacak ve internet bağlantı hızınıza göre yaklaşık 3gb dosya indirecek. Tüm işlemler otomatik olacak, sanırım ilk önce .esd dosyaları indiriyor sonra bunu final .iso formatına çeviriyor, bu süreçte bir katılımınız olmayacak, sadece indirmesini bekleyeceksiniz.

Tüm dosyalar orjinal microsoft dosyaları, ellenmemiş bir isonuz olacak.

#windows #windowsinsider  #iso

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şuan popüler olan "Windows 10 version 1903" dahil olmak üzere, çıkmış veya çıkacak tüm Windows 10 versiyonlarını, direkt olarak windows serverlarından çekip, güvenli iso'ya dönüştürmek isterseniz kolay bir yöntem var, geçen aylarda blog'da yazmıştım. Göz gezdirmenizi tavsiye ederim. #windows10may2019update #windows10
https://teknoseyir.com/blog/uup-dump-downloader-kullanimi

UUP dump downloader kullanımı - TeknoSeyir

Merhaba, Windows 10 Insider Preview Build 18282 isosunu elde etme örnek yönetmiyle yeni çıkacak tüm windows sürümlerinin isolarını elde etme yolunu anlatacağım. İşlemi bitirdiğinizde...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kara delik konusuyla ilgili yazıları okurken aklıma "55 milyon ışık yılı uzaklıktaki kara deliği gözlemlemek yerine neden içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi'nin merkezindeki ve 26 bin ışık yılı uzaklıktaki "Sagittarius A*(Sgr A*)" kara deliğinin fotoğrafını çekmiyoruz?" sorusu geldi ve bununla ilgili güzel bir kaynak buldum.

https://earthsky.org/space/imaging-black-hole-sgr-a-jet-pointing-toward-earth

Ayrıca kara deliklerin görüntülenmesi ile ilgili güzel de bir video;
https://www.youtube.com/watch?v=v9gPAj7lXU0

Spoiler: Etrafındaki gaz bulutları önümüzü kapatıyor 😀

#blackhole #karadelik #messier87 #EventHorizonTelescope

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Su #Arıtma Su arıtma cihazları hakkında Genel Bilgi verebilecek var mı?Eve damacana almaktan sıkılmadım ama getiren adamlarla uğraşmaktan bıktım.Bir arıtma cihazı almayı düşünüyorum.Alkali filtre ekleyerek ph seviyesini arttırmak istiyorum.Apartman girişinde bir arıtıcı var.Bina 3 katlı ben birinci kattayım.Pompalı ve kapalı kasa bir model düşüyorum tezgah altına koymak için.Bir uzman yada konu hakkında detaylı bilgi verebilecek arkadaşların bilgisine ihtiyacım var.

Şimdiden Teşekkürler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 31
 • CimAdam @cimadam

  Getir'i kullanmayı denediniz mi?

 • RockandRage @rockandrage

  Evet arkadaşlar dün bir kaç yerden fiyat aldım.Ravent marka 1200 civarına 5 yada 6 filtreli, pompalı ,tezgah altı ve kapalı kutu ürünler önerildi.Şimdilik filtre değişimleri 1 sene olarak görünüyor ve servis 2 sene boyunca kendisi değiştirmek istiyor. Waterbox 6 LT marka için de 1850 TL gibi rakam sarf edildi.2 senede bir filtre değişimi değişim bedeli 380 TL.İş yerine yakın bir komşu esnaf olan ve 25 senedir bu işi yapan firma ile görüştüm.5 filtre sonrasında takılan filtrelerin bir etkisinin olmadığını ,kaynak suyu satan firmalara bir argüman sunabilmek için alkali ve mineral filtrelerin koyulduğunu belirtti.Bu filtrelere sahip cihazdan çıkan numuneyi analiz ettirdiğinde gözle görülür bir fark yaşanmadığını anlattı.Henüz bu konuda ikna olabilmiş değilim ama elimde de aksini kanıtlayacak bir veri yok.Araştırmalar sonucunda karşıma çıkan enterasan bir bilgide arıtıcı cihazdan uzun süre su kullanımından sonra dişlerde oluşan problemlermiş.Sanırım bazı eksik mineraller nedeni ile diş mineleri zayıflıyormuş.Genel olarak fayda zarar ilişkisine bakarak karar vermek gerekecek.Antalya'da sular çok kireçlidir.Çay demlediğinizde anında tabanda kireç tabakasını görürsünüz.Bu kireç ve benzeri şeylerin ileride böbrek taşı olarak geri dönme ihtimali var.Şimdilik araştırmaya devam.

  • LOOP @loop

   Workstation değil toplama yapın derim 🙂 @rockandrage
   Hem marka kalite filtrelerden seçmiş olursunuz bu sayede...

  • RockandRage @rockandrage

   @loop Merhaba Bende o aşamaya geldim zaten.Araştırınca her firmanın filtreleri paketleyip sattığı görülüyor.Siz yapmışken size sorularımı sorayım o zaman 🙂

   1- Siz kaç aşamalı bir inline sistem kurdunuz ben 6 düşüyorum.Belki mineralde olur emin değilim.

   2- Pompa kullanmamışsınız gibi anlıyorum.Bir dez avantaj yaşıyormusunuz ?

   3- Su çıkışını nereye verdiniz.Musluk ,sebil yada başka bir şey mi ?

   4- Mebran filtrede 1 giriş 2 çıkış var diye biliyorum çıkışlardan bir tanesi atık su için.Bunu gideremi verdiniz,verdiyseniz bu tarz dönüştürücü aparatlar falan kolay bulunabiliyormu ?

   Şimdiden teşekkürler

  • LOOP @loop

   @rockandrage Hiç gerek yok o kadar aşamaya sadece osmosis filtresini koruyacak bir ön karbon bir de osmosdan sonra bir tatlandırıcı yeterli. 3 aşama. Su çok kireçliyse ilk girişe farklı şeyler de eklenebilir ama size kalmış.. Osmosu çok koruyup uzun kullanmaktansa ben sık değiştirmeyi tercih ederim . Hem yenilenmiş olur. Osmosun önüne sedimentler bilmemneler v.s. sadece osmosu korumak için konuluyor ve bence fazlası gereksiz sadece karbon kloru alsın yeter.

 • Düriye Nur Uygun @duriye-nur-uygun

  Merhaba biz de Antalya’da yaşıyoruz espring kullanıyoruz saç telinden 300 kat daha küçük zararlı maddeleri bile tutuyor. Karbon blok filtre, nsf wqa gibi kuruluşlarca onaylı. 5000 litre su arıtıyor. 6 kişilik ailenin 1 yıllık yeme içme suyu ihtiyacını karşılıyor. Akıllı çip var. Filtrenin bitişine yakın haber veriyor. Fiyatı da uygun 6 taksit imkanı da var. Şuan da indirimde üstelik. 16 Ağustos’a kadar . Antalya’da yaşıyorsanız yüz yüze görüşüp detaylı anlatabilirim. Fiyatta da yardımcı olurum. Biz siparişle getirebiliyoruz çünkü.

İkinci el alışverişte dikkat edilmesi gereken 18 madde

Merhaba arkadaşlar bu  ilk yazım olacak umarım beğenirsiniz.

Yakın zaman da türk lirasının dolara karşı değer kaybetmesi ile beraber biz teknoloji severlerin de ihtiyaçlarını karşılayan elektronik ürünlerdeki fiyatlar da bu durumdan doğrudan etkilendi ve fiyatlar alabildiğine yükseldi. Bu dönemlerde de bazı teknolojik ihtiyaçlarımı sıfır ürünler ile karşılamak benim için çok büyük bir masraf olurdu bende eski ürünlere yöneldim bu konuda edindiğim tecrübelerle özellikle ikinci el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler neler onları maddeler halinde anlatacağım.

 

19.12.18 5.317 ve 25.3.19  7.826 tarihleri arasında aynı ürünün değişen fiyatı


Öncelikle almayı planladığınız ürün ile halen satılıyorsa sıfırı arasında bu ürünü almaya değer bir fiyat farkı olması bence çok önemli bir husus, almayı planladığınız ikinci el ürünün size ekonomik bir kazanımı olmayacaksa veya cüzi bir miktarda katkısı olacaksa ikinci el ürün almak hata olur. Tabi çok aciliyeti olan bir işiniz yoksa.

 


İkinci el bilgisayar alırken;

 

1-Alışveriş yaptığınız kişi ile aranızda geçen yazılı  "Görüşmeleri kayıt altına alın" ve bu görüşmeleri uzunca bir süre saklayın, mümkünse özellikle yazılı olarak mail veya whatsapp gibi kanallar ile görüşün. Bağlantıyı lütfen inceleyin.

 

2-Yerel bölgenizden almıyor ve ürünü elden almıyor iseniz mutlaka GET (Güvenli Elektronik Ticaret) yöntemiyle bu ürünü alın aksi halde sorunlar yaşayabilirsiniz. !GET  alışverişinde aracı internet sitesinin haklarınız ne kadar koruduğunu iyi araştırın.

 

3-Kalabalık yerlerde buluşmaya özen gösterin ve buluşmaya mutlaka beraberinizde biriyle beraber gidin.

 

4-Ödemeyi havale olarak yapın bu daha güvenli olacaktır.

 

5-"Ürünün çalıntı olup olmadığını teyit edin"; bunu yapmanın en iyi yolu ürünün faturasını istemek ve faturadaki ismin satıcıya ait olduğuna emin olmaktır. Apple marka bir cihaz alıyorsanız bunu Apple in müşteri temsilcisinden de araştırabilirsiniz.

6-"Garantisi var mı" veya yok mu diye araştırın; eğer satıcı ürünün seri numarasını sizinle paylaşmışsa  bu seri numarayı ürünün web sitesi üzerinden sorgulayabileceğiniz bir ekran çıkar bu ekrandan bu sorgulama işlemini yapınız. Eğer garantisi var ise; Cihazın kullanıcı tarafından açılmadığına garanti şartlarının ihlal edilmediğine emin olunuz. Bu garanti süresini teyit edin. Almayı planladığınız ürünün garanti süresinin uzun olması bir avantaj olacaktır Eğer garantisi yok ise; cihaza yüksek fiyatlar vermeyiniz. Sorun çıktığında pişman olursunuz.

 

7-"Cihaz modeli" alışverişte dikkat edilmesi gereken önemli bir husus zira bazı eski bilgisayarların aynı modelde yeni kombinasyonları olabilmektedir. Aldığınız ürünün hangi ürün olduğuna çok dikkat etmelisiniz.

 

8-Uzunu süre kullanılmış çoğu üründe batarya/pil ömrünü doldurmuştur ve ilk günki performansı beklemek hata olur bu yüzden en azından 15-20 aydan daha eski ürünlerde cihazın batarya/pil yenilenmesine ihtiyaç duyulabilir. Bu çoğu defa karşılaştığım bir sorun oldu eski bilgisayarların pilleri bitik oluyordu. ve eğer cihaz iyi bir markaysa orijinal batarya ürünü göre çok ciddi farkları olmakla beraber 250 lira  ile 1000 lira arasında mal olabilir. Fiyat için en doğru fiyatı bulmanın yolu cihazın modeline uygun batarya fiyatını internette sorgulamaktır.

 

9-İkinci el bilgisayar alırken hard diskinin bozuk olabileceğini bad sector hatası verebileceğini unutmayın. Bunu ölçmenin kolay yolları var, cihaza yükleyeceğiniz Harddisk Sential vb. programı ile bilgisayarın hard diskinin sağlam olup olmadığını inceleyebileceksiniz. Bu işlem birkaç dakika sürüyor ve harici harddisk alırken de bu yöntemi kullanabilirsiniz onlarıda bu şekilde test edebilirsiniz.

 

 

10-Laptoplarda ekran kabloları yıpranmış olabilir veya menteşe arızalı olabilir böyle sorunları cihazının kapağının açıp kapamakla ölçebilirsiniz ama bunun yeterli olmayacağını unutmayın.

 

11-İşlemci serisi çok önemlidir. Bir ara i7-2630qm işlemcili bir cihaz almıştım performansı çok yüksekti, performans açısından işlemcinin nesli değilde karşılaştırmaların yapıldığı benchmark testleri daha önemli. Almayı planladığınız bilgisayarın işlemcisinin serisini google de aratırsanız benchmark testlerini görüntüleyebilir ve bu işlemciye sahip bir bilgisayarın iş görüp görmediğini öğrenebilirsiniz.

 

12-Alışveriş yaptığınız kişiler bu ürünleri çok farklı nedenlerden ötürü satıyor olabilir, fakat siz bir sebepten ötürü alıyorsunuz bu da ucuz olması, eğer ki beğendiniz bir cihaz görürseniz fiyatını yüksek buluyor iseniz veya cihazın piyasa değeri  daha düşük ise bu fiyatı iyi tespit edin ve satıcıyla onun belirlediği yüksek fiyattan sizin belirlediğiniz/tespit ettiğiniz fiyata gelmeye ikna edin onunla bu kendi fiyatınız için sıkı pazarlık yapın.  Pazarlık yaptığınız da kafanızda ciddi bir rakam muhakkak olsun böylelikle süreci çok daha iyi yönetebilirsiniz.

 

13-Almayı planladığınız ürünlerde kozmetik kusurlar olup olmaması bu ürünün sizin tekrar satışında zorlanıp zorlanmayacağınıza işaret olabilir evet belki kozmetik kusurlu iyi performanslı bir ürünü siz satın alabilirsiniz ama bu ürünü bir başkasına satmak sorun olabilir. Bazı kişiler bunu sorun olarak gördüklerinde cihazınızı aldığınız fiyata satamayabilirsiniz, Bu yüzden almayı planladığınız ürüne eğer deforme yok ve dış görünüşü sizi rahatsız etmiyorsa kozmetik olarak çok iyiyse bu cihaza satıcının lehine iyi bir ödeme yapabilirsiniz, ama kozmetik kusurlu bir bilgisayarı asla eşdeğerleriyle aynı fiyata almayın mümkün mertebe çok daha ucuza alın. Fakat şunu unutmayın ki eğer bazı kırıklar var ise bu kırıklar muhtemelen çarpmalar ve düşmeler sonucu oluşmuş olabilir ve bu durum bilgisayarın ana kartının kırılmasına kadar varan sonuçlar doğurabilir. Nitekim böyle bir durumla da karşılaşmıştım fakat benim avantajım cihazın kozmetik kusurlarını gördüğüm için ona  çok yüksek bir fiyat vermedim ve aldığımdan daha yüksek bir fiyatla satabildim.

 

14-Ölü pikselleri kontrol edin.

 

15-Klavye ve touchpadi kontrol edin  çalışmayan basmayan tuşlar olabilir.

 

16-Almayı planladığınız ürünün aksesuarlarını (kutusu, driver cdleri, çantası, mouse, garanti evrakları, faturası, priz/kablo dönüştürücüleri şarj adaptörü, koruyucu silikon kılıflar) isteyin. 

 

17-Cihazın vidalarının yıpranmış boyasının kalkmış olması cihazın açıldığını gösterir. Bunları kontrol ederek cihazın açılıp açılmadığını anlayabilirsiniz.

 

18-Eğer Apple bilgisayar satın almayı planlıyorsanız Almayı planladığınız cihazın İşletim sistemi desteği olup olmadığını kontrol edin. Örneğin 2019/4/14 itibariyle;

Macbooklarda 2015 modelinden öncekilere,

Macbook Air  ve Pro larda 2012 ortasından öncekilere,

Mac mini ve İmac lerde 2012 sonundan öncekilere,

iMac pro modelinde 2017 yılından öncekilere,

Mac pro larda 2013 sonundan öncekilere bu tarihle Apple güncel işletim sistemi Majova desteği vermiyor.

İşin aslı hiçte yaşlı olmayan bu modellere desteğin kesilmesi bu cihazları bir süre sonra çöp yapıyor. Zira işletim sistemi desteği olmadan güncel programları kullanamıyorsunuz ihtiyacınız olan yeniliklerden faydalanamıyorsunuz, bilgisayardaki programlar zamanla çöküyor, güncelleme isteyen yazılımlar eğer güncel işletim sistemi olmadan çalışmazlarsa vaktiyle kullandığınız programlara tekrar erişemiyorsunuz. Bu sebeple Apple marka cihazları alırken ayrıca bu konuya da dikkat ediniz lütfen

Apple cihazlarının donanımlarının yetersiz olmasına rağmen güncel işletim sistemini yükleyip yüklemeyeceği kullanıcıya bırakılmalı, yukarıda bahsi geçen bazı modellerde olduğu gibi iki yıl kadar komik sınırlar getirilmemelidir.

 

 

Okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi alışverişler

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Stellaris oynamaya başladım. Ve daha ilk saatinde çok hoş bir gönderme ile karşılaştım. tamamen sanayileşebilecek kadar "zeki" hiç bir ırk kendini yanlışlıkla yok edecek kadar "aptal" olamaz... 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap