#Su #Arıtma Su arıtma cihazları hakkında Genel Bilgi verebilecek var mı?Eve damacana almaktan sıkılmadım ama getiren adamlarla uğraşmaktan bıktım.Bir arıtma cihazı almayı düşünüyorum.Alkali filtre ekleyerek ph seviyesini arttırmak istiyorum.Apartman girişinde bir arıtıcı var.Bina 3 katlı ben birinci kattayım.Pompalı ve kapalı kasa bir model düşüyorum tezgah altına koymak için.Bir uzman yada konu hakkında detaylı bilgi verebilecek arkadaşların bilgisine ihtiyacım var.

Şimdiden Teşekkürler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  Uzman değilim, yıllardır kullanıyorum ve memnunum. Ürünleri satanla da konuştum, standart sete alkali filtre ekleyip kullansan yeter demişlerdi ama eklemekle uğraşmadım.

  • RockandRage @rockandrage

   Yorum için teşekkürler.Siz hangi marka/model kullanıyorsunuz kaç filtreli suyun tadı nasıl Biz hep Erikli su içtiğimizde tadına alıştık.Bazı arıtıcılardan çıkan su ekşi vs olabiliyormuş.Sizin deneyiminiz nasıl ?Hangi suya yakın bir tadı var.Gerçi şebeke suyunun kaliteside önemli ama her faktörü hesaba katarsak işin içindende çıkamayız.Şimdiden teşekkürler.

  • arandur @arandur

   @rockandrage arıtma sistemim boş bir su tadı veriyor, yani en ufak bir tadı yok. Zaten tds metre cihazıyla 16 gibi düşük değer okuyorum. Satın sularda bu değer en az 50-60, kaynak sularında yüzlerle ifade ediliyor. Bu sistemde şebeke suyunun önemi düşük, daha çok arıtma cihazının ömründe etkisi olabilir. Bir de yorumum alkali filtre vs. eklentiler olmayan standart set için. Ben HB'den Conax almıştım zamanında. Gerçi hepsinde sistem ve filtreler aynı.

 • Erdinç B. @erdincb

  Arıtma cihazı ile ilgili şöyle bir sorun yaşamıştım. Birkaç tip filtre var. Değişim zamanları farklı ama tam takip edemiyorsunuz. Belli bir süre sonra suyun tadı bozuluyor. Acaba hangi filtre değişmeli? Aldığınız yerden adam çağırsanız gelir değiştirir 2 liraya aldığı malı 10 liraya satar. Astarı yüzünden pahalı geliyor böyle. Yok ben alayım filtreleri dersin oturur forum forum gezersin bir iki marka belirlersin bu sefer sahte mi orijinal mi onla uğraşırsın. Diyelim ki filtreleri aldın, takması dert. Ben kendim değiştirdim hepsinde ilk anda su sızdı sızıntıyı bulana kadar uğraşıp durdum. En sonunda damacana ya geri döndüm. 3 liraya damacana su alıyorum tadı da çok güzel. Kendim gidip alıyorum. Arabadan asansöre taşıyorum tek derdi bu.

  Su getirenlerle ne gibi bir sorun yaşadığınızı merak ettim. Paylaşmak isterseniz tabi.

  • RockandRage @rockandrage

   Teşekkür yorum için.Sucular ile çalışma saatleri uymuyor su getirirken trip atıyor.Biz 7'de eve geliyoruz adamlar 7:30'da servisi bitiriyorlar.Eve gelmeden sipariş veriyoruz.Gelmiyor.Arıyoruz siz damacanayı dışarı koyun altınada para koyun diyorlar.Öyle yapıyoruz başka eleman gelip biz öyle yapamayız diyor vs vs.Akşamları gidip 5 litrelik su alıp geliyorum damacana bitince.Çağrı merkezine şikayet ediyoruz su getiren adamı isten çıkardılar adamın ekmeği ile oynadık dedim sonra adamı geri işe aldılar aynı adamı bize servise gönderiyorlar falan.Uğraşmak istemiyorum artık.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  en ucuzunu bile alsan iş görür. Tabii reverse osmos olanlardan diyorum. alkali konusunu bilmiyorum ama en önemli konu filtrelerin belli periyotta değiştirlmesi gerekiyor.

  ayrıca ne yaparsan yap suda ki mineraller azalacak. maden suyu tüketimini arttırman lazım.

  Eve aldığın suların da filtreden geçtiğini unutma.

 • teknomoron @teknomoron

  Tezgah altı kullanıyorum ben ama aylık ödemesi pahalı kullandığım firmanın. Daha ucuz olarak yapı marketlerde aynı ürünler satılıyor ama filtre süresinin takibi, teknik sorun olursa ne yapılacağı konusu ile uğraşmak istemediğim için sesimi çıkarmıyorum 😀

  6 ayda bir firma gelip filtreleri değiştiriyor, bir kez sorun yaşamıştım. Onda da gelip hallettiler. Bir çok firma var böyle çalışan farklı fiyatlarla. Kendin uğraşmak istemiyorsan görüşebilirsin bence.

  • RockandRage @rockandrage

   Yorum için teşekkürler.Kendim söküp monte ederim dert değil sorunları evde kendim çözerim.Tamirci işi bilinçsiz yaptığı için ha ben ha o yapmış fark etmiyor.(İşini iyi yapanlar için geçerli değil tabiki )Ben hiç olmazsa daha titiz yapıyorum yapılacak işi.Genelde 6 ay da bir ve 1 senede bir değişim gibi filtreler var.Değişimini yaparım kendim takibini sağlarım.Bu konularda hassasım.

  • arandur @arandur

   @rockandrage filtre değişimlerini not alıp kendin takip et hocam. İki tip filtre ömrü var. 6 ay-1 sene olanlar ile 1 sene-2 sene olanlar. Kullanım yoğunluğun yüksekse düşük süreleri, tek kişi yaşıyorsan yüksek süreleri alabilirsin.

  • RockandRage @rockandrage

   @arandur Kullanım oranı az 2 kişi bir bebek akşam eve geliyoruz.Haftada 1 bilemedin 2 kez çay demlenir.Daha çok ufaklık için mama ve içme suyu olarak kullanıyoruz.

 • RockandRage @rockandrage

  Teşekkürler yorumunuz için.Şimdilik bakınıyorum fiyat alıyorum.Filitreler çeşit çeşit ama hepsi standart sanırım.Farklı markalar kullanılabiliyor anladığım kadarı ile.Burada base uniti seçerken biraz malzeme kalitesine bakacağız sanırım.

 • arandur @arandur

  @rockandrage contalar yedek filtre satın alırken beraberinde geliyor. Kaliteli filtre almak önemli, yoksa hızlıca tıkanıp arıtma hızı çok yavaşlayabilir. Ama suyu arıtmadan geçirme yapma durumuyla hiç karşılaşmadım.

 • CimAdam @cimadam

  Getir'i kullanmayı denediniz mi?

 • RockandRage @rockandrage

  Evet arkadaşlar dün bir kaç yerden fiyat aldım.Ravent marka 1200 civarına 5 yada 6 filtreli, pompalı ,tezgah altı ve kapalı kutu ürünler önerildi.Şimdilik filtre değişimleri 1 sene olarak görünüyor ve servis 2 sene boyunca kendisi değiştirmek istiyor. Waterbox 6 LT marka için de 1850 TL gibi rakam sarf edildi.2 senede bir filtre değişimi değişim bedeli 380 TL.İş yerine yakın bir komşu esnaf olan ve 25 senedir bu işi yapan firma ile görüştüm.5 filtre sonrasında takılan filtrelerin bir etkisinin olmadığını ,kaynak suyu satan firmalara bir argüman sunabilmek için alkali ve mineral filtrelerin koyulduğunu belirtti.Bu filtrelere sahip cihazdan çıkan numuneyi analiz ettirdiğinde gözle görülür bir fark yaşanmadığını anlattı.Henüz bu konuda ikna olabilmiş değilim ama elimde de aksini kanıtlayacak bir veri yok.Araştırmalar sonucunda karşıma çıkan enterasan bir bilgide arıtıcı cihazdan uzun süre su kullanımından sonra dişlerde oluşan problemlermiş.Sanırım bazı eksik mineraller nedeni ile diş mineleri zayıflıyormuş.Genel olarak fayda zarar ilişkisine bakarak karar vermek gerekecek.Antalya'da sular çok kireçlidir.Çay demlediğinizde anında tabanda kireç tabakasını görürsünüz.Bu kireç ve benzeri şeylerin ileride böbrek taşı olarak geri dönme ihtimali var.Şimdilik araştırmaya devam.

  • LOOP @loop

   Workstation değil toplama yapın derim 🙂 @rockandrage
   Hem marka kalite filtrelerden seçmiş olursunuz bu sayede...

  • RockandRage @rockandrage

   @loop Merhaba Bende o aşamaya geldim zaten.Araştırınca her firmanın filtreleri paketleyip sattığı görülüyor.Siz yapmışken size sorularımı sorayım o zaman 🙂

   1- Siz kaç aşamalı bir inline sistem kurdunuz ben 6 düşüyorum.Belki mineralde olur emin değilim.

   2- Pompa kullanmamışsınız gibi anlıyorum.Bir dez avantaj yaşıyormusunuz ?

   3- Su çıkışını nereye verdiniz.Musluk ,sebil yada başka bir şey mi ?

   4- Mebran filtrede 1 giriş 2 çıkış var diye biliyorum çıkışlardan bir tanesi atık su için.Bunu gideremi verdiniz,verdiyseniz bu tarz dönüştürücü aparatlar falan kolay bulunabiliyormu ?

   Şimdiden teşekkürler

  • LOOP @loop

   @rockandrage Hiç gerek yok o kadar aşamaya sadece osmosis filtresini koruyacak bir ön karbon bir de osmosdan sonra bir tatlandırıcı yeterli. 3 aşama. Su çok kireçliyse ilk girişe farklı şeyler de eklenebilir ama size kalmış.. Osmosu çok koruyup uzun kullanmaktansa ben sık değiştirmeyi tercih ederim . Hem yenilenmiş olur. Osmosun önüne sedimentler bilmemneler v.s. sadece osmosu korumak için konuluyor ve bence fazlası gereksiz sadece karbon kloru alsın yeter.

 • Düriye Nur Uygun @duriye-nur-uygun

  Merhaba biz de Antalya’da yaşıyoruz espring kullanıyoruz saç telinden 300 kat daha küçük zararlı maddeleri bile tutuyor. Karbon blok filtre, nsf wqa gibi kuruluşlarca onaylı. 5000 litre su arıtıyor. 6 kişilik ailenin 1 yıllık yeme içme suyu ihtiyacını karşılıyor. Akıllı çip var. Filtrenin bitişine yakın haber veriyor. Fiyatı da uygun 6 taksit imkanı da var. Şuan da indirimde üstelik. 16 Ağustos’a kadar . Antalya’da yaşıyorsanız yüz yüze görüşüp detaylı anlatabilirim. Fiyatta da yardımcı olurum. Biz siparişle getirebiliyoruz çünkü.