Mac'in pil durumunu iyi şekilde tutmak için sürekli şarjda mı kullanmak lazım yoksa %100 yapıp şarjdan çekip %20 olunca yeniden mi takmak lazım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 46
 • Alptekin @alptekinck

  doldur boşalt hemen öldürür, full tutmak da aşırı şarjdan dolayı çok yıpratır. ideali %50 civarında tutmaktır. eğer limit özelliği varsa %50-70 arası bir değerden sonra pili şarj etme ve pili kullanma seçeneğini denemek en iyisi.

 • arvelo @arvelo

  ben şarjda kullanıyorum. şarjdayken gucu gücü pilden değil prizden alıyor diye biliyorum, burada gönderi atmıştım ben de bunun hakkında.

 • Agab @agab

  Bu durumda dünya 2ye ayrılıyor:
  1) Şarjda kullan
  2) 20 ile 80 arasında tut

  • qubit @qubit

   1) Lityum iyon pil konusunda bilgisi olmayanlar
   2) Bilgisi olanlar
   diye ayırırsak daha sağlıklı olur 🙂

  • Agab @agab

   @qubit Valla 2015’te aldığım mac’i çoğu zaman şarjda kullandım, %95 diyebilirim. Pil sağlığı hala 80. 20 ile 80 arasında tutmak evet daha sağlıklıdır ama pratikte bunu takip etmek çok zor. Kaldı ki zorlayıcı yerlerde hızlı tüketim olacak; nasıl hızlı şarj pili öldürüyorsa, hızlı tüketim de pili öldürür.

  • Alptekin @alptekinck

   @agab bizim 2012de aldığımızın da şarjda kullanmaktan 2013te pili öldü. sendekinin bms ona göre demek aşırı şarj etmiyormuş pilleri.

  • Agab @agab

   @alptekinck olabilir. ben de iphonedo’dan görmüştüm şarjda kullanıyorum bir sorun yok diye. O zamandır şarjda benimki.

  • qubit @qubit

   @agab %80 demek zaten bitik demek. Açın bir Zoom pil uçar gider. %10-15'ten sonra ne zaman kapanacağı belli olmaz, 5'e kadar da dayanır, hop diye de hibernasyona geçebilir.

   Sürekli elektriğe takılı kaldı ise ilk 2 yıl içinde zaten performansını kaybetmiştir. Bu pil zaten 5 yıl dayanacak değil, maksat ilk 1.5-2 yıl yerine 3-4 yıla performansını uzatabilmek.

  • Agab @agab

   @qubit Eski maclerde pil sağlığı göstermiyor. Bu pil sağlığı CoconutBattery uygulamasından. Dolayısıyla o dediğin şeyler olmuyor, hala 5-6 saat götürüyor. Apple’ın sayacı olsaydı 80 oldu mu öldü demek.

  • qubit @qubit

   @agab Coconut iş görür, o da sonuçta ioreg -l -r -n AppleSmartBattery gibi komutları çalıştırıp hesaplamaya çalışıyor.

   6 yaşını devirmiş bir sistemin 5-6 saat götürmesi mümkün ama işlemci kullanan bir uygulamada süre bilgisi dalgalanır ve yarısı ancak götürür. %15'e geldi mi hop diye kapatır. Hangi ürün bilmiyorum tabii; büyük kapasiteli zayıf işlemcili bir sistem ise olabilir (ilk yılında 10 saat üstü dayanıyordur).

  • Agab @agab

   @qubit Valla ani kapanması yok. Macbook Air. 7 yaşında bir bilgisayarın 6 saat gitmesi benim için harika bir olay.

  • qubit @qubit

   @agab Zoom'da 6 saat gitmez 🙂 Hangi model bu?

  • Agab @agab

   @qubit Zoom demedim ya. Web surfing 6 saat. MBA 2015

  • qubit @qubit

   @agab Yanlış anlamıyorsunuz değil mi? Donanım merakımızı gidermek için soruyorum, fazla soru sorunca buradaki genç arkadaşlar tam anlayamayabiliyor (yalanlamaya çalışıyoruz filan mı sanıyorlar bilemiyorum).

   Modeli sordum çünkü bunun 6 yıl sonra pil kapasitesi normal web kullanımında (cycle sayısı da düşüktür) 5-6 saat ise orijinali kaçtı acaba diye bakmak istedim. Meraktan.
   https://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Air-13-2015-Notebook-Review.144375.0.html#toc-4
   Bu model ise çıktığında 10 saat kadarmış. Eh nazar değmesin, belki dikkat etseniz birkaç saat daha uzun gider miydi bilemiyorum ama 5-6 saat hala güzel rakam. Hele depremi, afeti bol ülkede yeni makine alsam yine elimin altında tutardım.

  • Agab @agab

   @qubit İlk aldığımda 12-13 saat veriyordu internet gezintisi yanılmıyorsam. Hatta daha 2 sene önce, Prison Break’i yalnızca bir kere şarja takarak ilk sezonu bitirmiştim. 2 sene öncesine kadar bu 12-13 saat sözünü neredeyse tutuyordu cihaz. Apple telefonlarda bataryayı tırt yapıyor ama Macbook’lar rakipsiz.

 • berkerden @berkerden

  https://apphousekitchen.com/ Aldente adlı uygulama var, istediğiniz yüzdeye ayarlayıp şarjın durmasını sağlayabiliyorsunuz. Ben 80 e sınırladım, doldur boşalt 30-80 arası kullanıyorum. Hep şarjda kullanacak olsam 55-60 a ayarlar orada tutardım.

windows 10 key satıcılarını uçurmuşlar ucuz key var mı bildiğiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

MacBook Air için kılıf almayı düşünüyorum. Monitöre bağlıyken masanın altında duruyor ve çıkarmak istediğimde sağa sola çarpma ihtimali olduğundan uzun vadede çizilmesini önlemek amacıyla alacağım.

Bu ürünü kullananız veya kılıflar hakkında şuna dikkat et diyeceğiniz bir şey var mı?

https://www.hepsiburada.com/codegen-apple-13-macbook-air-a2337-m1-seffaf-kilif-koruyucu-kapak-cmatm-133t-p-HBCV000003A1FM?magaza=Codegen%20Shop

BeğenFavori PaylaşYorum yap

türkiye'nin en iyi podcast yayını #gerisihikaye dir. uyku sorunu ve gündemden kopmak için tavsiye edilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

blutv saolsun 3 günlük hediyemiz var ayağına 1 aylık üyeliği kitledi 9.90'a çöktü. neyse masum izleriz bari.

diziye gelirsek. eksikleri bence çok ama şu anki haliyele bile hollywood standartlarında bir dizi olmuş. aslında senaryo çok özgün değil. çakallarla dans, beautiful mind, true detective gibi dizilerden (ç)alıntılar yapmışlar. yusuf karakteri bence olmamış. ali atay yumsak kalmış bence o role. yada benzer rolü cem yılmazın çok daha psikopat oynadığından kesmemiş gibi görünmüş olması olabilir. haluk bilginer gerçekten oyunculuğunu konuşturmuş.

sinematografi anlamında çok birşey yok, müzikler bende daha iyi seçilebilinirmiş. opening harika olmasa da bir tık aldı olmuş tebrik ediyorum kendilerini. seçilen renk gamotu biraz daha kasvetli olabilirmiş şu anki haliyle çok soluk ve tek düze.

dizinin nereye varacağını merak ediyorum açıkçası. flashback'ler falan hoş olmuş izlerken tek bir dizi değilde oynayan karakterlerin olduğu 2. bir dizi varmış gibi kurgulanmış hikaye. arka planda farklı bir hikaye ilerlerken ön planda ilerleyen hikaye arka planda işleneni açıklamaya çalışıyor gibi diyebiliriz. ama bu geçişleri falan olaylardan bağımsız yapması sanki 2 farklı dizi izliyormuş izlenimi vermiyor.

ali atay bence olmamış. o karakter için yumuşak kalmış bence. anne rolünü oynayan karakter çok fazla psikopat bu da bence biraz abartı olmuş. haluk bilginer ve oğulları gerçekten güzel oynuyorlar. kendilerini rollerine çok iyi vermişler diyebiliriz. bakalım diğer bölümlerde dizi nasıl ilerleyecek. unutmadan küçük kız zorlama bir karakter olmuş. söylediklerinden tutun da yaptıklarına kadar iğreti duruyor. yapmacık da olan karakter olayların nedense hep merkezinde. birşey söylüyor çat orda bir olay ve söylerken olay geliyorum diyor. karakter biraz daha sisli olabilirmiş.
#dizi #Yerlidizi #BluTV #Masum

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Vural @vuralt62

  Daha yeni izledim. Anne karakterine katılıyorum. Dizinin daha kasvetli olmasına da katılıyorum ama ali atay dediğimiz insan arap atı gibi sonradan açılır. He bence kesinlikle biraz sert olması gerekiyordu. Oyuncular demişken ali atayın kızı rolüdeki kız da çok iyi oyuncu beş kardeşten bu yana çok gelişmiş. Blu tv yi de yaklaşık 2 aydır kullanıyorum(KYK da ne kadar izlenirse, o da dizileri indirip izliyorum ama filmler inince açılmıyor) gayet memnunum. Tabi içerik çok yeni değil ama 9.90 a gayet gideri var.

  • civilization @civilization

   Mevzu kızın oyunculuğu değil kıza yazılanlar. Bir yere gidiyor ben o arada "bak bişey olacak"diyorum ve çat bişey oluyor kıza. Yani kızın senaryosu çok belli edilmiş diğer karakterlerdeki kasvet yok. Çok net.

   Ali atay'ı ben pek sevmiyorum. Muhallebi çocuğu gibi konuşuyor. Ağzına küfür yakışmıyor.

  • Vural @vuralt62

   @civilization ali ataya harbiden yakışmıyor. Küfür deyince erdal beşikçioğlu geliyor aklıma. Kıza yazılanları bende sevmedim.

Sinirimi atmak için girdiğim BF4 de daha da sinir oldum. Hack varmı bilmiyorum adam haritanın bir ucunda ben diğer ucunda beni öldürüyor. Hemde defalarca ve herkes chat de aynı şeyi söylüyor. Birde bir araç var edd bot gibi ama daha gelişmişi önünü kim gelirse vuruyor mbar mıydı neydi adı üzerine neler attıysak hasar bile almıyor. Bilenler yazsın özellikle @superiyot .#akış #bf4

BeğenFavori PaylaşYorum yap