GitHub ve BitBucket'e Git ile Dosya Aktarma, Çekme ve Ortak Çalışma - (Basitçe)

Öncelikle tabiki Git'i kurmamız lazım => https://git-scm.com/downloads

1- Daha sonra adımlarımız şöyle GitHub veya BitBucket hesabımıza giriyoruz anasayfada "New Repository" 'ye tıklıyarak yeni bir depo oluştur diyoruz.

GitHub için:

BitBucket için:


2- GitHub'ta açılan yeni depo ekleme ekranında "Repository Name" kısmına depo adımızı giriyoruz burda şunu belirtiyim GitHub özel depo oluşturmaya izin vermiyo bunun için ödeme istiyo sadece public depo oluşturabiliyosunuz fakat BitBucket'te kendinize özel şifreli depo oluşturabilirsiniz. "Initialize this repository with a README" 'yi işaretleyerek bilgisayarımıza sorunsuz bir biçimde clone yapabilmemiz için gereken readme dosyasını otomatik oluşturuyoruz fakat bu bitbuckette otomatik olmuyo menuel olarak oluşturacağız bunuda aşağıda anlatacağım.

BitBucket'te ise "Repository name" 'e depo ismini giriyoruz başka bişeye dokunmamıza gerek yok eğer özel depo istiyosanız "This is a private repository" 'yi işaretleyerek şifrenizle sadece erişebiliyorsunuz "Advanced Setting" 'ten eğer ortak bir developer çalışması ise "Language" 'den dilinizi seçebilirsiniz daha sonrasında "Create repository" diyerek depomuzu oluşturabilrsiniz.

GitHub için:

BitBucket için:


3- Gelelim README dosyasını oluşturmaya GitHub için zaten otomatik oluşturmuştuk şimdi BitBucket için oluşturalım "Create a README" butonuna tıklayarak dosyamız karşımıza geliyo sonrasında içindekiler silerek "Commit" diyoruz

 

GitHub için:

BitBucket için:


4- Şimdi clone yapacağımız linkimizi  GitHub'ta "Clone or Download" butonuna tıklayarak açılan pencereden linki kopyalıyoruz.

BitBucket'te ise "Overview" menüsünden link kopyalıyabiliriz.

 

GitHub için:

BitBucket için:


5- Şimdi Git'i depomuzu nereye oluşturmak istiyorsak orda sağ tık->Git bash diyerek açıyoruz ben masaüstünde oluşturacağım. Bunun için "git clone (githubdan veya bitbucketten kopyaladığımız link)" olacak şekilde yazarak enter'liyoruz ve depomuzu çekme işlemini başlatıyorız.

 

GitHub ve BitBucket için aynı kod sadece doğal olarak kopyaladığımız link farklı:

Gördüğümüz üzere depoyu çekti ve depo ismimizde masaüstünde bir klasör oluşturdu, depomuzda olan readme dosyasınıda indirdi.


6- Daha sonra masaüstümdeki depoma yani klasörün içine deneme ve gösterme amaçlı bir adet resim atıp bunu Git'le yollayacağım tabi siz bütün dosyalarınızı aynı şekilde yollayabileceksiniz. "Untitled.png" adında resmimizi depomuza atıyoruz sonrasında şu kodu "git add *(çarpı) " girip enter'leyerek depomuzun içindeki bütün dosyaların yüklenmeye hazır hale gelmesini sağlıyoruz.

 

GitHub ve BitBucket için aynı komut:


7- Şimdi "git commit -m '(buraya ne yaptığının özeti gelecek, çift tırnak içinde)' " diyerek bir resim eklediğimizi blirtiyoruz ve bunu commit olarak depomuza yükleyeceğiz şimdi komtumuzu yazdıktan sonra enter'e basarak bu işlemide gerçekleştiriyoruz

GitHub ve BitBucket için aynı komut:


8- Sıradaki komutumuz "git push origin master" ile bütün depo içeriğimizi yüklüyoruz. Bu komutu girdikten sonra eğer GitHub için yapıyorsak GitHub login penceresi, BitBucket için yapıyorsak BitBucket login penceresi açılıyor buraya bilgileri girip login olarak sunucudaki depoylada pcmiz arasında irtibatı kurmuş oluyoruz.

GitHub ve BitBucket için aynı komut:

 

ve artık mutlu son gördüğünüz üzere dosyalarımız sunucudaki depomuza yüklendi.

GitHub için:

Yüklediğimiz resim

yaptığımız commit ile yolladığımız ileti

 

BitBucket için:

Yüklediğimiz resim

yaptığımız commit ile yolladığımız ileti

Eğer yüklediğimiz dosyaları yaptığımız push'u başka bi yerde indirmek isityorsak yaptığımız gibi "git clone ..." işleminden sonraki pushları için "git pull" komutu ilede verileri yerel depomuza çekebiliriz.


Şimdi gelelim ortak çalışmak nasıl oluyor, public yani genel olarak depo oluşturduysak kopyaladığımız linkte yaptığımız gibi işlemleri gerçekleştiriyoruz arkadaşımızın yaptığı pushları ise yine "git pull" komutu ile çekebiliyoruz çektiği dosyaları otomatik sizinkilerin üstüne yazdığı için aynı dosyalarda değişik yapmamalısınız eğer yaparsanız hata alırsınız ve komple yerel deponuzu silip tekrar "git pull" edersiniz tabi yedeğinizi alarak.Ama özel bi depoda çalışacaksanız arkadaşlarınızla ortak bi GitHub veya BitBucket hesabından "git push" veya "git pull" ve diğer komutları kullanarak çalışabilirsiniz.

 

 

 

#git #GitBash #GitHub #BitBucket #Repository

BeğenFavori PaylaşYorum yap

General Mobile 4G Dual Stock Rom Yükleme

Merhabalar. Önceki yazımda (https://teknoseyir.com/inceleme/general-mobile-4g-miui-7 ) General Mobile 4G cihazlara (Dual modeli de dâhil.) MIUI romu kurmayı anlatmıştım. Bu yazımda ise orijinal yazılıma nasıl geri döneceğinden bahsedeceğim. Linkini vereceğim rom dosyası sadece Dual modeli geçerlidir..! #akış #GeneralMobile4G #AndoridOne

Romu geliştiren TURKDEVS ekibine teşekkür ederim. Kendi sitelerindeki makaleyi okumak isterseniz: http://forum.turkdevs.com/konu-6-0-1-4g-general-mobile-4g-dual-stock-rom-mmb29k.html

⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️
OLUŞABİLECEK TÜM SORUNLARDAN KULLANICININ KENDİSİ SORUMLUDUR. YEDEK ALMAYI İHMAL ETMEYİN.
⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️

✅ Neden stock rom yüklenir?
Cihazı rootladıysanız ya da custom rom yüklediyseniz cihazınız güncelleme almayı keser ve garanti kapsamı dışında kalır. Stock roma geçerek bu sorunları çözebilirsiniz. Belki de yüklediğiniz romu beğenmediniz 😀

✅ Stock rom nasıl yüklenir?
General Mobile 4G Dual cihazınızı orijinal yazılımına çevirmek için sırayla şunları yapmanız gerekmektedir.

1⃣️ 🔴 Bilgisayarınızda telefona ait USB sürücüleri ve ADB araçlarının yüklü olması gerekmektedir. https://goo.gl/0tAubA adresinden bunları indirin ve kurun.

2⃣️ 🔴 http://bc.vc/GMiUSl adresinden rom dosyasını indirin.

3⃣️ 🔴 Telefonunuzun OEM kilidini geliştirici seçenekleri menüsünden açın. Yine de hata alıyorsanız telefonu bootloader moduna alıp bilgisayarınız komut penceresine şu komutu yazın.
fastboot oem unlock-go

4⃣️ 🔴 Telefonunuz bootlader modundayken rom dosyasının bulunduğu klasörü açın ve Install ROM.bat dosyasına çift tıklayın. Kurulum başlayacaktır. Bu işlem biraz uzun sürebilir. Aceleme etmeyin. Telaşa gerek yok. 🙂

5⃣️ 🔴 Kurulum bittikten sonra kurtarma menüsünden wipe data yaparsanız önbellekteki dosyalar temizlenir daha temiz bir kurulum yapmış olursunuz. 👍🏽

⚠️ Hatırlatma
Cihazı kurtarma menüsü açmak için ses açma ve güç tuşuna basılı tutarak açın. Android logosu gelince bırakın. Daha sonra güç tuşuna basılı tutup ses açma tuşuna bir kere basın. Kurtarma menüsü açılacaktır. Bootlader moduna da bu ekran erişeceksiniz.

✅ Sonuç
Tüm işlemleri doğru bir şekilde yaparsanız cihaz stock roma dönecektir ve güncellemeleri düzgün bir şekilde almaya başlayacaktır. Bu işlemlerden sonra OEM kilidi vs. orijinale döndüğü için cihaz garanti kapsamına tekrar giriyor.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. İyi romlar 😀 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 36

#CommandConquer #RedAlert2 de siyah ekran sorununun #Windows10 için çözümü şu şekilde:
(1 buçuk saattir araştırıyorum, siz araştırmayın diye yazıyorum)

1-) http://www.stuffhost.de/files/cnc/ adresindeki zip dosyasını indirin ve oyunun içine çıkartın.

2-) Uygulamayı çalıştırın.

3-) http://bitpatch.com/ddwrapper.html adresindeki zip dosyasını indirin ve oyunun içine çıkartın.

4-) aqrit.cfg ye notepad de açarak şu değişiklikleri uygulayın:
NoVideoMemory = 1
forcedirectdrawemulation = 1

5-) game.exe ye sağ tık yapıp özelliklere girerek hedef kısımındaki yazının sonuna -win ekleyin. Örn: "C:\Users\Roberto\Desktop\Red Alert 2\gamemd.exe" -win

6-) Daha sonra Uyumluluk ayarlarını şu şekilde düzeltin:
Win Xp Service pack 2
Reduced colour mode : 16bit
Run as Administrator

7-) Son olarak .ini dosyasından çözünürlüğü ayarlayabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

#linuxkomutları Arkadaşlar elinizin altında olsun ne olur ne olmaz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Windows10 Taskbar için siyah fon üzerine beyaz simgeler.
https://drive.google.com/file/d/0Bx7_7DUEGATbY0I2blZqRjBwMVU/view
Kaynak: https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/3fjaj5/i_made_some_white_icons_for_the_taskbar/

Görev çubuğuna atadığım bir programın simgesini değiştirmek için önce linkini verdiğim simge dosyalarını belgelerimde bir klasöre attım.
Simgesini değiştirmek istediğim programı açtım mesela Firefox, sonra görev yöneticisini kullanarak açtığım programa sağ tıklayarak dosya kaynağına git dedim. Firefox.exe'nin kısayolunu belgelerimde açtığım klasöre attım, ve onun simgesini beyaz yaptım.

Son olarakta beyaz yaptığım o Firefox kısayol simgesine sağ tıklayıp görev çubuğundan çıkar, sonra tekrar aynı işlemi yaparak görev çubuğuna sabitle dediğimde simge beyaz oldu.
Kısa bir webm videosu hazırladım nasıl yapıldığını gösteren.
http://gfycat.com/SkinnyLastArabianwildcat

Şimdilik güzel duruyor yeni bir güncelleme geldiğinde görev çubuğunun da rengini değiştirebiliriz diye umuyorum. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Malum 1 mayıstan itibaren bazı şeyler değişecek, gördüğüm kadarıyla bazı yanlış anlaşılmalar olmuş, bilgilendirmek isterim

1- Bu kanun sadece şirketlerin bireysel kullanıcılara(tüketici, üye vs.) gönderdiği sms ve emailleri kapsıyor. Bireysel olarak gönderilen ve kurumların diğer kurumlara gönderdikleri kapsam dışı.

2- Bankacılık işlemleri için gerekli gönderiler kapsam dışında

3- Birşekilde birileri sizi sisteme kayıt etmişse ve sizden çıkmanız sms veya email ile geri dönüş talep ediyorsa, siz cevap vermek durumunda değilsiniz. Sessizlik hayır demek, aksi belirtilse dahi.

4- Sisteme giriş hangi kanaldan yapıldıysa yine o kanaldan çıkış imkanı olmalı.

5- Sistemden çıkış kesinlikle ücretsiz olmalı. Eğer bir şekilde ücret ödemek durumunda kalırsanız bunu firmadan talep edin gerekirse tüketici hakem heyetine başvurun.

6- İstediğiniz an, neden belirtmeden sistemden çıkabilmelisiniz. Talebiniz en geç 3 gün içinde yerine getirilmeli.

Aksi durumlarda gümrük ve ticaret bakanlığı, btk veya tüketici hakem heyetine şikayette bulunabilirsiniz.

#spamsms

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6
 • Endoskop @endoskop

  geçen ülke tv göndermişti,gerçi turkcell bilmem kaç dakika bedava verdi diye spama evet demiştim pişman oldum

 • Merih @merih

  2. maddede "Bankacılık işlemleri için gerekli gönderiler kapsam dışında" demişsiniz, ek bilgi vermek isterim: Bankalar da izin almak için mesaj gönderiyor şu aralar (İşbank bu yüzden XboxOne veriyor mesela 🙂 ). Tabii sadece reklam ve kampanya sms'lerini kastediyorum. Bankacılık işlemleri nedeniyle yapılan bilgilendirmeleri (gelen EFT, fatura ödeme bildirimi, vb.) kapsamıyor dediğiniz gibi.

 • teknokolog @teknokolog34

  2 gündür onlarca bültenden çıkmak istiyorsanız iptal yazın şuna şuna göncerin diye mesaj geliyor

 • Mesudum @mesudum

  Maaş aldığım bankaya davet ettiler. Sadece 5 dakikanızı alacak bir işlem diye cevap verdiler telefonuma.
  Gittim. Hanım kızımız bir A4 formunu doldurmuş. "Bilgilendirme servisi için gerekecek izinleri kapsıyor" gibi yuvarlak bir gerekçesi hazır.
  Okudum. Her şeyi serbest bırakmış. Ama her şey! bilgilendirmeler, kampanyalar, reklamlar... ve verdiğim bu onayın gelecekteki diğer imkanları da kapsayacağı otunu düşmüşler.
  Formu imha ettirdim. Kendim seçtiklerimi dikte ettirip online forma işlettim.
  Şimdi kafam rahat. Sadece ekstre ve hesap uyarıları geliyor.
  Tabi iş 5 dakikayı biraz aştı 🙂

#TeknoSeyir’e özel #TeknoSeyirCraft, #Minecraft Sunucumuz açıldı!

Tüm teknoseyir ailesi şuan şu dakika davetlidir.

IP: teknoseyircraft.bounceme.net

Başlıca notlar:
-Stabilize açısından en uygun görülen sürüm 1.7.2 olduğundan sunucumuz 1.7.2 desteklemektedir.
-Girişte ilk sefere mahsus olmak üzere “/register kendişifrenizi” yazarak kayıt olun daha sonraki girişlerde “/login kendişifrenizi” yazarak giriş yapabilirsiniz.
-Sunucumuz şuan da dahil olmak üzere, 7/24 açıktır.
-Sunucumuz survival'dır.
-Sunucumuzun (en kötü ihtimalle yılbaşına kadar) kalıcı olarak açık olması planlanmaktadır.

Gerekli Dosyalar:
Gerekli dosyalar için mail adresinizi bildirmeniz yeterlidir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

bu çok iyi oldu. takip etmek biraz zor ama olsun 🙂
yurdun upload hızı yüksek anlaşılan bu iki yayını aynı anda takılmadan açtığına göre

BeğenFavori PaylaşYorum yap