General Mobile 4G Dual Stock Rom Yükleme

Merhabalar. Önceki yazımda (https://teknoseyir.com/inceleme/general-mobile-4g-miui-7 ) General Mobile 4G cihazlara (Dual modeli de dâhil.) MIUI romu kurmayı anlatmıştım. Bu yazımda ise orijinal yazılıma nasıl geri döneceğinden bahsedeceğim. Linkini vereceğim rom dosyası sadece Dual modeli geçerlidir..! #akış #GeneralMobile4G #AndoridOne

Romu geliştiren TURKDEVS ekibine teşekkür ederim. Kendi sitelerindeki makaleyi okumak isterseniz: http://forum.turkdevs.com/konu-6-0-1-4g-general-mobile-4g-dual-stock-rom-mmb29k.html

⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️
OLUŞABİLECEK TÜM SORUNLARDAN KULLANICININ KENDİSİ SORUMLUDUR. YEDEK ALMAYI İHMAL ETMEYİN.
⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️

✅ Neden stock rom yüklenir?
Cihazı rootladıysanız ya da custom rom yüklediyseniz cihazınız güncelleme almayı keser ve garanti kapsamı dışında kalır. Stock roma geçerek bu sorunları çözebilirsiniz. Belki de yüklediğiniz romu beğenmediniz 😀

✅ Stock rom nasıl yüklenir?
General Mobile 4G Dual cihazınızı orijinal yazılımına çevirmek için sırayla şunları yapmanız gerekmektedir.

1⃣️ 🔴 Bilgisayarınızda telefona ait USB sürücüleri ve ADB araçlarının yüklü olması gerekmektedir. https://goo.gl/0tAubA adresinden bunları indirin ve kurun.

2⃣️ 🔴 http://bc.vc/GMiUSl adresinden rom dosyasını indirin.

3⃣️ 🔴 Telefonunuzun OEM kilidini geliştirici seçenekleri menüsünden açın. Yine de hata alıyorsanız telefonu bootloader moduna alıp bilgisayarınız komut penceresine şu komutu yazın.
fastboot oem unlock-go

4⃣️ 🔴 Telefonunuz bootlader modundayken rom dosyasının bulunduğu klasörü açın ve Install ROM.bat dosyasına çift tıklayın. Kurulum başlayacaktır. Bu işlem biraz uzun sürebilir. Aceleme etmeyin. Telaşa gerek yok. 🙂

5⃣️ 🔴 Kurulum bittikten sonra kurtarma menüsünden wipe data yaparsanız önbellekteki dosyalar temizlenir daha temiz bir kurulum yapmış olursunuz. 👍🏽

⚠️ Hatırlatma
Cihazı kurtarma menüsü açmak için ses açma ve güç tuşuna basılı tutarak açın. Android logosu gelince bırakın. Daha sonra güç tuşuna basılı tutup ses açma tuşuna bir kere basın. Kurtarma menüsü açılacaktır. Bootlader moduna da bu ekran erişeceksiniz.

✅ Sonuç
Tüm işlemleri doğru bir şekilde yaparsanız cihaz stock roma dönecektir ve güncellemeleri düzgün bir şekilde almaya başlayacaktır. Bu işlemlerden sonra OEM kilidi vs. orijinale döndüğü için cihaz garanti kapsamına tekrar giriyor.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. İyi romlar 😀 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 36

#CommandConquer #RedAlert2 de siyah ekran sorununun #Windows10 için çözümü şu şekilde:
(1 buçuk saattir araştırıyorum, siz araştırmayın diye yazıyorum)

1-) http://www.stuffhost.de/files/cnc/ adresindeki zip dosyasını indirin ve oyunun içine çıkartın.

2-) Uygulamayı çalıştırın.

3-) http://bitpatch.com/ddwrapper.html adresindeki zip dosyasını indirin ve oyunun içine çıkartın.

4-) aqrit.cfg ye notepad de açarak şu değişiklikleri uygulayın:
NoVideoMemory = 1
forcedirectdrawemulation = 1

5-) game.exe ye sağ tık yapıp özelliklere girerek hedef kısımındaki yazının sonuna -win ekleyin. Örn: "C:\Users\Roberto\Desktop\Red Alert 2\gamemd.exe" -win

6-) Daha sonra Uyumluluk ayarlarını şu şekilde düzeltin:
Win Xp Service pack 2
Reduced colour mode : 16bit
Run as Administrator

7-) Son olarak .ini dosyasından çözünürlüğü ayarlayabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

#linuxkomutları Arkadaşlar elinizin altında olsun ne olur ne olmaz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Windows10 Taskbar için siyah fon üzerine beyaz simgeler.
https://drive.google.com/file/d/0Bx7_7DUEGATbY0I2blZqRjBwMVU/view
Kaynak: https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/3fjaj5/i_made_some_white_icons_for_the_taskbar/

Görev çubuğuna atadığım bir programın simgesini değiştirmek için önce linkini verdiğim simge dosyalarını belgelerimde bir klasöre attım.
Simgesini değiştirmek istediğim programı açtım mesela Firefox, sonra görev yöneticisini kullanarak açtığım programa sağ tıklayarak dosya kaynağına git dedim. Firefox.exe'nin kısayolunu belgelerimde açtığım klasöre attım, ve onun simgesini beyaz yaptım.

Son olarakta beyaz yaptığım o Firefox kısayol simgesine sağ tıklayıp görev çubuğundan çıkar, sonra tekrar aynı işlemi yaparak görev çubuğuna sabitle dediğimde simge beyaz oldu.
Kısa bir webm videosu hazırladım nasıl yapıldığını gösteren.
http://gfycat.com/SkinnyLastArabianwildcat

Şimdilik güzel duruyor yeni bir güncelleme geldiğinde görev çubuğunun da rengini değiştirebiliriz diye umuyorum. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Malum 1 mayıstan itibaren bazı şeyler değişecek, gördüğüm kadarıyla bazı yanlış anlaşılmalar olmuş, bilgilendirmek isterim

1- Bu kanun sadece şirketlerin bireysel kullanıcılara(tüketici, üye vs.) gönderdiği sms ve emailleri kapsıyor. Bireysel olarak gönderilen ve kurumların diğer kurumlara gönderdikleri kapsam dışı.

2- Bankacılık işlemleri için gerekli gönderiler kapsam dışında

3- Birşekilde birileri sizi sisteme kayıt etmişse ve sizden çıkmanız sms veya email ile geri dönüş talep ediyorsa, siz cevap vermek durumunda değilsiniz. Sessizlik hayır demek, aksi belirtilse dahi.

4- Sisteme giriş hangi kanaldan yapıldıysa yine o kanaldan çıkış imkanı olmalı.

5- Sistemden çıkış kesinlikle ücretsiz olmalı. Eğer bir şekilde ücret ödemek durumunda kalırsanız bunu firmadan talep edin gerekirse tüketici hakem heyetine başvurun.

6- İstediğiniz an, neden belirtmeden sistemden çıkabilmelisiniz. Talebiniz en geç 3 gün içinde yerine getirilmeli.

Aksi durumlarda gümrük ve ticaret bakanlığı, btk veya tüketici hakem heyetine şikayette bulunabilirsiniz.

#spamsms

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6
 • Endoskop @endoskop

  geçen ülke tv göndermişti,gerçi turkcell bilmem kaç dakika bedava verdi diye spama evet demiştim pişman oldum

 • Merih @merih

  2. maddede "Bankacılık işlemleri için gerekli gönderiler kapsam dışında" demişsiniz, ek bilgi vermek isterim: Bankalar da izin almak için mesaj gönderiyor şu aralar (İşbank bu yüzden XboxOne veriyor mesela 🙂 ). Tabii sadece reklam ve kampanya sms'lerini kastediyorum. Bankacılık işlemleri nedeniyle yapılan bilgilendirmeleri (gelen EFT, fatura ödeme bildirimi, vb.) kapsamıyor dediğiniz gibi.

 • teknokolog @teknokolog34

  2 gündür onlarca bültenden çıkmak istiyorsanız iptal yazın şuna şuna göncerin diye mesaj geliyor

 • Mesudum @mesudum

  Maaş aldığım bankaya davet ettiler. Sadece 5 dakikanızı alacak bir işlem diye cevap verdiler telefonuma.
  Gittim. Hanım kızımız bir A4 formunu doldurmuş. "Bilgilendirme servisi için gerekecek izinleri kapsıyor" gibi yuvarlak bir gerekçesi hazır.
  Okudum. Her şeyi serbest bırakmış. Ama her şey! bilgilendirmeler, kampanyalar, reklamlar... ve verdiğim bu onayın gelecekteki diğer imkanları da kapsayacağı otunu düşmüşler.
  Formu imha ettirdim. Kendim seçtiklerimi dikte ettirip online forma işlettim.
  Şimdi kafam rahat. Sadece ekstre ve hesap uyarıları geliyor.
  Tabi iş 5 dakikayı biraz aştı 🙂

#TeknoSeyir’e özel #TeknoSeyirCraft, #Minecraft Sunucumuz açıldı!

Tüm teknoseyir ailesi şuan şu dakika davetlidir.

IP: teknoseyircraft.bounceme.net

Başlıca notlar:
-Stabilize açısından en uygun görülen sürüm 1.7.2 olduğundan sunucumuz 1.7.2 desteklemektedir.
-Girişte ilk sefere mahsus olmak üzere “/register kendişifrenizi” yazarak kayıt olun daha sonraki girişlerde “/login kendişifrenizi” yazarak giriş yapabilirsiniz.
-Sunucumuz şuan da dahil olmak üzere, 7/24 açıktır.
-Sunucumuz survival'dır.
-Sunucumuzun (en kötü ihtimalle yılbaşına kadar) kalıcı olarak açık olması planlanmaktadır.

Gerekli Dosyalar:
Gerekli dosyalar için mail adresinizi bildirmeniz yeterlidir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

bu çok iyi oldu. takip etmek biraz zor ama olsun 🙂
yurdun upload hızı yüksek anlaşılan bu iki yayını aynı anda takılmadan açtığına göre

BeğenFavori PaylaşYorum yap

PC bileşenleri söz konusu olduğunda, ürünü satın aldığım Türk mağazasını hiç devreye sokmadan direk üretici ile iletişim kurarak RMA süreçlerini işletiyorum. Tabii ucuz yollu parçalar dışında. Nokia'ya yalvardım bu telefonu TR'de işleme koymayın diye. Elimiz kolumuz bağlı tek yolu Teleservis dediler. Nokia müşteri hizmetlerine Teleservis ile çalıştıkları sürece bu güzel telefonları kullanmak istemediğimizi belirten bilgilendirmeler yaparsak belki mesafe kaydedebiliriz.

Bu arada bugün KVK'da satış bürosunda idareciliğe yeni terfi etmiş birisiyle tanıştım. Ona sorduğum sorulara samimiyetle cevap verdi. SAtışta olduğu için hiçbir eleştiriyi üzerine alınmadığından rahatça konuştuk her şeyi. Aslında ona soru sormaktan ziyade iddialarımı ilettim itiraz etmedi diyebiliriz.

1- Türkiye'deki servis hizmeti veren firmaların insan kaynakları, 3 açıdan yetersiz:

- Yetersiz teknik personel sayısı
- Personelin çalışma şartları
- Personelin alan bilgisi yetersizliği

Bunlara Türkiye'de satış sonrasının kapkaççı bir mantıkla yönetilmesini eklediğinizde tadından yenmiyor. Servise gelen cihazın sayısını Tsunami, bu şiddeti göğüslemeye çalışan personel sayısı bırakın dalgayı rüzgarla devrilecek kadar yetersiz. Hem çok kazanmıyorlar hem de olması gerekenden 4 - 5 kat daha az sayıda istihdam edilmişler.

2- Bu kar odaklı minimum maliyetli yapılanma, haddini aşmış işlerin altından elbet kalkamıyor. İşin altından kalkamamak şirketin zaten maliyet ve istihdam politikasının sonucu. İşin en hafif tabiriyle puştluklarına odaklanarak mevcut şartları değiştirmeden iş bitirmeye çalışıyorlar. Bazen çalışanlar, çoğu zaman yönetimin direktifleri ile Türk işi çözümler üretiliyor:

- Gelen ürünün 20 iş gününde tamir veya değişiminin yapılamayacağı ortaya çıkınca (çıkmasına gerek yok aşikar), özellikle de il dışı teslimlerde ürün tamir edilmeden müşteriye gönderiliyor. Müşteri "tamir edilmiş" ürününü kullandıkça - kullandığı anda sorunun çözülmediğini anlayıp basıyor kalayı. Firmanın karnı geniş. Ne yaptığını zaten biliyor. Yediği zılgıt zaten işlemiyor o geniş mezhebine... Tamam diyor tekrar gönderin. Bu sayede aynı ürün için zaman kazanılmış olunmuyor çünkü kayıt altına alınınca aslında o üründen daha sonra servise gelmiş ürünlerin iş sırasının arkasına düşüyor ama Allah büyüktür ya, yardım eder Müslümana...

- Olay tamamen Teleservis firmasının üreticiyle yapmış olduğu anlaşmada garanti ettiği çözüm hızı ve kapasitesini asla karşılamayacak donanımını ört bas etmek. Düşünün ki Teleservis 7 firmanın telefonunu garanti kapsamında tamir etmek için sözleşme imzalamış, dünya kadar söz vermiş ama maksimum kar için miinimum maliyet adına insan kaynaklarının sayısını ve eğitimini minimum düzeyde tutmuş. Teknik personel kürek mahkumu gibi ama sonuçta mesaisinde mümkün olduğunca hızlı olabilmek adına kendince "dahiyane" yöntemler üretiyor firma politikası ile eş güdümlü.

- Olayın kilit noktalarından biri, Üreticinin Türkiye'de satış sonrası hizmeti Türkiye içinde vermesi zorunluluğu. Yoksa maliyet ve kendi servis yükü artıyor. E tabii Teleservis ve benzer firmalar bunun farkında. Yani mesele hizmet değil. Sadece güç / mecburiyet / kazanç üzerine kurulu. Servis firmaları yasal iş günü aşımı yüzünden üretici firmaya açıklayacak hiçbir sözcük kuramaz. Çünkü ortada bağlayıcı ve şartları kesin olan bir sözleşme var. En kritik nokta da bu. Bundan dolayı tamir görmemiş bir sürü ürün tamir görmüş ayağına müşteriye gönderiliyor.

Daha yazacak çok şey var ama bende vakit yok. Özetle, telefonda arıza olursa bu işi kargo yoluyla değil, bir şekilde elden teslim ile sürdürmek lazım. Servisten telefonu almaya gittiğinizde tamir görüp görmediğinden emin olmadan, değişen bir parça varsa ve bu özellikle de anakart ise, değişimin sağlam - sıfır bir parça ile sağlandığını hem servis hem de üretici üzerinden belgelenmesini sağlamak lazım.

Her zaman söylediğim bir şey var. Fİrmalar iyi hizmet vermek için aklı başında müşteriye en hafif tabiriyle köpek gibi muhtaçlar. En basitinden şöyle bir örnek vereyim. Turkcell bana diyor ki, çözüm merkezimiz hakkında şikayette bulunabilmenizi sağlayacak bir prosedür yok. Ben de "O zaman bu prosedürün olmayışını şikayet ediyorum, buna da engel olabilecek misiniz?" Yaklaşık 1 ay boyunca sevdiklerimden daha fazla Turkcell çalışanları ile görüşüyorum ancak çözüme kavuşuyorum. Şimdi bendeniz İstanbul'daki arkadaşım vasıtası ile telefonu elden teslim aldıracağım ve teslim almadan önce yaklaşık 30 - 40 dakika kurcalatıp sorunun kesin çözümünün sağlanıp sağlanmadığından emin olacağım. Çünkü dokunmatik en fazla 3 - 4 dk. içinde tekrars sapıtıyordu. Değişen parçanın - yurtdışından gelen parçanın, irsaliyesini ve ürün kodunu alacağım, Nokia'ya onaylatacağım. Yoksa o telefona el sürmeyeceğim ve teslim aldığıma dair bir belge imzalamayacağım. 20 iş gününün geçmiş olmasını hesap ederek paramı isteyeceğim. Sorun çıkarsa THH'ye gideceğim ve süründürüldüğüm 3 ayın hesabını sormak için gerekirse mahkeme açacağım. Hiçbir hırsıza ve yağmacıya kaptıracağım ayak kirim bile yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali Emin Uzun @aeminu

  Doğru bir yazı, ama düzen THH süreçleri ile iyileştirilemiyor. THH kararı sonucunda sadece tüketici hakkını alabiliyor, o da gecikmeli olarak. THH veya mahkeme kararı ile haksız bulunan firmaya ise herhangi bir yaptırım yok. Oysa THH'de haksız olduğu karara bağlanan firmaya önemli miktarda para cezası verilse son derece caydırıcı olur. Kanun bu şekilde düzenlenmeli.

 • Gerginix @gerginix

  Şu an herhangi bir firmanın hizmet sınırlarını ölçmem için satış sonrası süreç ile ilgili birkaç saat boyunca doğru soruları sorup, verilen cevapları değerlendirmem yeterli. Tahminen 2005 yılında TTNET ile girmiş olduğu muharebeden bugüne kadar Turkcell - Digiturk - Kablonet - Vatan PC - Eksa PC aklıma gelenler... Bu firmalara tek bir kuruş kaptırmadım. Ancak yaşadığım süreç he şekilde bana yol ve telefon masrafı yarattı. Kısacası @aeminu haklı. THH süreci iyileştirmiyor. Süreç sırasındaki vakit ve nakit kaybının üstesinden gelmediği gibi firmalar terbiye olmuyor. @gordonfreeman agresif - takipçi - bilgili olmadıkça bu vakaların sayısı azalmıyor. @wise firma belli ölçülerde sürünmeyi göze almış ve hesaplamış. Arada bir sürünmek, yoğun müşteri memnuniyeti yaratmaktan daha masrafsız.

  Teknik servis meseleleri bu ülkede soytarılık olmuş. Pişkin - umursamaz - kendi derdinde call center ve temsilciler. Kimsenin ulaşamadığı bir gezegende yaşayan teknik servis personelleri, ezilmiş çimler...

  "Tüketici her zaman haklıdır"a inanan biri değilim ama yağmacılık ve dolandırıcılık yapmak için yasal prosedürlere uygun davranan aromalı firmalar karşısında tüketici her zaman haklı.

 • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

  Vakit kaybı, sinir, stres. Bu ülkede adil hukuk sistemi yok. Hukuk her zaman güçlüden yana. Bu tarz firmalar ile çok fazla kavgaya girdiğiniz taktirde zararlı siz çıkarsınız. Nasıl ki bankaların müşterileri için tuttuğu ve kredibilite değerlendirmesi için kullandığı bir kara listesi var. Benzerleri bunlarda da mevcut.

  • Gerginix @gerginix

   @serhatsoylemez Girmiş olduğum mücadelede ben zararlı çıkacaksam terk edeyim bu ülkeyi. Yağma yok. Her tarafları kara liste tutsa ne yazar. Şahsen kaybedeceğim bir davayı hem açmam hem de bu tür manipülasyonlarla sineceksem bana şimdiden, ilelebet, her türlü geçmiş olsun.

   Bu arada şunu da belirteyim. Benim olay henüz çözümlenmedi, tam olması gerektiği gibi de çözümlenebilir. Konuyu açmamın sebebi içinde bulunduğum şahsi durum değil zaten. Genel bir değerlendirme yapabilmek...

Benim gibi eski uydu alıcısı olupta ayarlayamayanlar için ipucu;
- Önce tüm kanalları silin veya benim gibi basın reseti geçin 🙂
- Uyduda kayıtlı TP(TransPonder) frekanslarının alayını silin.
- Sonra (11844 - Dikey - 2222 - 3/4 | 11747 - Yatay - 27500 - 5/6) TransPonder'a ekleyin.
- Arama bölümüne girin. Şebeke aramayı açın ve şov başlasın 😀

NOT: Direk şebeke arama yaparakta çıkabilir ama bende bir türlü olmadığı için bu yöntemi uyguladım. Belki benim gibi sorun yaşayan arkadaşlar vardır 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap