#HaftalıkGündemDeğerlendirmesi
VMware Fusion Pro ve Workstation Pro artık kişisel kullanım için ücretsiz!

VMware's Fusion Pro and Workstation Pro are now free for personal use - here's...

More than a consolation prize for ESXi users, Broadcom's surprising move makes advanced virtualization tools more accessible than ever - empowering students, hobbyists, and independent developers.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

1971 de adamlar bunlarla uğraşırken ... Uydu olmadan navigasyon sistemi.

#TozluRaflar #icatlar
https://youtu.be/4qqnHtH1RAs

Sat nav - without a satellite - in 1971? | Tomorrow's World | Retro Tech | BBC...

Michael Rodd demonstrates an extraordinary new invention that could transform the way drivers negotiate the roads forever. A nifty control unit reads informa...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Death Stranding Director's Cut İncelemesi

2019'un en iyi oyunlarından biri olan Death Stranding'in şimdilik yalnızca PlayStation 5'e özel olan Director's Cut sürümünü inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 18
 • Halil Kantarcı @kantarci

  Yıllardır ilk kez, bir oyun incelemesini severek izlediğim, geribildirimim olsun.
  Bir köşede selfi kamerasının olmaması daha samimi olmuş.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @terminator Neyi eleştirdiğini anlamadım. İçerik üretmeyelim mi?

  Yok, Director's Cut sürümünü eleştiriyorsan; PS5'te eski PS4 versiyonu zaten çalışıyor. Oyunu oynamak için tekrar satın almaya gerek yok. 10$ karşılığında da incelemede bahsedilen yeni içerikler ve PS5 özellikleri geliyor. Oyunu bugüne kadar hiç satın almamış olanlar da PS5'te sadece bu sürümü satın alabiliyorlar zaten.

  Bunun bizim eleştirdiğimiz konularla da hiç alakası yok yani. Yeni içeriklerle dolu bir DLC bu özünde, yeniden satışa çıkarılmış ve insanların satın almaya zorlandığı yeni bir oyun falan değil.

  Diablo 2 Resurrected veya Mafia 1 gibi zaten 20 senelik bir oyunu tekrar tam fiyatla satmaya çalışmıyorlar yani.

  Kaldı ki hem Ghost of Tsushima'da hem de burada yeni nesil yükseltmeleriyle, hatta içeriklerle alakalı gerekli eleştirileri de yaptığımı düşünüyorum. En azından Death Stranding'de Ghost of Tsushima'daki gibi yeni içerikler ile yeni nesil yükseltmesi ayrı ayrı fiyatlandırılmıyor. 10$'a hem yeni içerikler, hem de PS5 yükseltmesi geliyor.

  10$ bu paket için gayet güzel bir fiyat. Kimse bir şey sağmaya çalışmamış. Ülkemizde bu yükseltmenin 90-100 liralara varmasıyla, sefalet içinde yaşıyor olmamızla oyunun artistik değerinin en ufak bir bağlantısı da yok bu arada. Bu yüzden hazırladığım içeriklerde "fakirlik edebiyatı" yapmıyorum.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @terminator

   Yani kızmayayım kalp kırmayayım diyorum; ama anlamadan etmeden, hiç araştırmadan, saçma sapan yorumlar yapıyorsunuz.

   Yorum yapıp eleştirmek çok doğal bir hak elbette; ama en azından hiç değilse şu platformda, en azından benim şu incelemeyi hazırlarken sarf ettiğim emeğin trilyonda birini falan sarf edip biraz oturup düşünerek içi dolu eleştiriler yapmak lazım.

   Dostum her şeyden önce; Kojima narsistliği dediğin isimlendirme; Kojima'ya değil Sony'e ait. Kojima, Director's Cut isimlendirmesini beğenmemiş ve saçma bulmuştu. Buna da incelemede kısaca değindim zaten. Kaldı ki buralarda narsist biri olacaksa bu da Kojima'dan başkası değil. Sev ya da sevme.

   Ayrıca kimse yeni sürümü al diye ümüğüne çökmüyor. Bu, oyunu hiç satın almamış PS5 sahipleri için alınabilecek TEK SÜRÜM.

   Paket PS4'te zaten yok. PS4'ten PS5'e geçtiysen de tamamen opsiyonel bir içerik bu. Piyasadaki diğer bir sürü DLC paketi gibi. İçerikler ilgini çekmiyorsa, almana gerek yok. İncelemede anlattık işte. Muhtemelen 5x hızda falan izlediğin için de eleştirdiğim yerleri kaçırmışsın.

   Öte yandan bu bir yeni nesil yükseltmesi ve yeni nesil yükseltmeleri zaten aylardır eleştirdiğimiz gibi (son Ghost of Tsushima incelemesinde de üzerine basa basa eleştirdiğim gibi) Sony tarafında ücretli. 2K ve Activision da yeni nesil yükseltmeleri için 10$ istiyor. Önümüzdeki yıl EA ve Ubisoft da istemeye başlayacak.

   Yeni nesil yükseltmelerinin ücretli olması Kojima'nın politikası değil yani. Oyunun PS cephesindeki dağıtımcısı Sony'nin politikası.

   Kojima'nın yaptığı ise, yeni nesil yükseltmesinin yanında BENCE FİYATINI GAYET HAK EDEN yeni içerikler de sunuyor olması. Bence günümüzün sadece kontrolcü iyileştirmeleri ve iki tane kaliteli doku içeren yeni nesil yükseltmelerinin yanında fevkalade makul bir paket bu. 10$.

   Ben hala senin neyi eleştirdiğini anlamış değilim. Bundan sonra da anlamak için bir çaba sarf etmeyeceğim. Bu da buralarda yazdığım son yorum olarak kayıtlara geçsin.

   İyi geceler.

 • maxemilian @maxemilian

  Oh yeaaaaaaah
  Oyun biraz daha kötü görünüyor bazı anlarda oyun motoru ne acaba? 2K, 4K falan varmı diye merak ettim şimdi?
  Gerçi o zamanda 4K decoder falan lazım görüntüyü almak için

 • Alptekin @alptekinck

  inceleme harika olmuş. birkaç yıl içinde oyunu tamamen unutsam da yeniden başlasam keşke

Anlatan kişinin önemi.

Zevkle izledim. https://youtu.be/GdiFy8znBc4

Elektrik I - Olmaz Öyle Saçma Bilim - Prof. Erkcan Özcan - B08

Yeni yılın ilk günü çok özlediğiniz bilim serimiz karşınızda! Bu bölümde elektrik konusuna başlıyoruz. Elektrik nedir? Elektriğe dokunmak mümkün mü? Elektrik...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tanrılar KaOS istiyor.

KaOS – A Lean KDE Distribution

Tightly integrated rolling and transparent distribution for the modern desktop, build from scratch.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

KDE Plasma Masaüstü için Tema ve Kısayol İpuçları

Bu içerikte KDE Plasma Masaüstü'nün işlev ve yetenekleriyle ilgili birtakım ipuçları (klavye kısayolları, fare kısayolları, temalandırma) paylaşılmaktadır.

Birkaç resim, Plasma'yla tanışan birinin neden başka masaüstü ortamını yavan bulacağını anlamak için yeterli olabilir. 🙂

Yukarıdaki görsellerin asıllarını, Linux ve KDE hakkında bilgilendirici oturumlardan oluşan KDE Akademy 2021 kapsamında Reddit kullanıcısı wael_ch hazırlayıp paylaştı.

Klavye kısayollarını metin ve tablo hâlinde görmek için şu yazıya bakabilirsiniz.

Çeviride bir hata görürseniz veya öneriniz olursa lütfen paylaşın.

 

Etiketler #akademy #kde #plasma #linux #tema #ipucu #masaüstü

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tegin @tegin

  Görsellerde ki tuş haritası masa üstü Q TR klavye düzeninden farklılıklar gösterdiği için incelemeden hemen yazıcıdan çıkarttığım görseller boşa gitti. İyi ki gaza gelip kuşe kağıda baskı almamışım 🙂 Elinden gelen birisi TR klavye için baştan tasarlayıp buraya eklerse faydalı olur. Gerçi bu hal ile de faydalı.

  Aslında en büyük sıkıntım KDE nin çevirisinin yeterince Türkçe olmaması. Bunun dışında 10 aydır beğenerek kullanıyorum. Kullandığım dağıtım Kubuntu 20.04 LTS

  • dQw4w9WgXcQ @ugurcansayan

   Resimdeki QWERTY ile Türkçe QWERTY arasında = ve . yeri dışında fark var mı?
   Yakınlaştır/uzaklaştır için sorun olabilir, Sistem Ayarları > Kısayollar içinde kendi klavyenizdeki kısayolların yerini değiştirebilirsiniz. Ben bunları Num+ ve Num- düğmelerine yerleştirdim, pek sık lazım olmuyor ama arada çok işe yarıyor.
   Dil sorunu olduğu için vazgeçen kullanıcılar baya bir şey kaybediyor, kazandırmak lazım diye düşünüyorum. Türkçe çevirisi için henüz vakit ayıramadım, ancak bu yaz bir şeyler yapabilirim. Aslında ekim ayına dek tamamlanırsa harika olur. Çeviriyle ilgilenen pek kimse olmadığı için iş yükü bana fazla geliyor. Ama eminim uygun bir kaynakla tamamlanması bir ayı bulmaz.

  • Tegin @tegin

   @ugurcansayan Çevirilerdeki büyük eksiklerine rağmen neredeyse bir yıldır kubuntu kullanıyorum. Elinin altında yüzlerce mezun ve öğrenci kaynağı olmasına rağmen akademisyen Necdet Yücel bey bile çeviri konusunda pes etmiş birisi. Kolay gelsin.
   https://www.nyucel.com/search/label/%C3%A7eviri

  • dQw4w9WgXcQ @ugurcansayan

   @tegin önceki yanıtı yazdığım sırada çeviri ekibine katılmak üzereydim, fakat kendisi daha ilk mesajımda beni nazikçe tersleyip bir de olayı Twitter'da çarpıtarak laf soktu. Açıklamaya çalıştım ama oralı olmadı. Yaptığı işlere bir şey diyemem ancak tavrı hoşuma gitmediği için ekibe katılmama kararı aldım. Kendisinden başka da bir kişiden yanıt alabildim, çeviriyle ilgilenen kişi sayısı maalesef çok az. Siteler falan da uzun süredir kapalı. Birkaç yıl önce iyi işler çıkaran toplulukta şimdi in cin top oynuyor. Ben yine de hevesli birkaç kişiyle bile en azından Plasma'nın ve masaüstü paketlerinin çevirilerinin tamamlanabileceğini düşünüyorum. KDE'de Türkçenin eksik olması demek, Türk Linux ve BSD kullanıcıları için büyük bir eksik bence :/