Death Stranding Director's Cut İncelemesi

2019'un en iyi oyunlarından biri olan Death Stranding'in şimdilik yalnızca PlayStation 5'e özel olan Director's Cut sürümünü inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 16

Anlatan kişinin önemi.

Zevkle izledim. https://youtu.be/GdiFy8znBc4

Elektrik I - Olmaz Öyle Saçma Bilim - Prof. Erkcan Özcan - B08

Yeni yılın ilk günü çok özlediğiniz bilim serimiz karşınızda! Bu bölümde elektrik konusuna başlıyoruz. Elektrik nedir? Elektriğe dokunmak mümkün mü? Elektrik...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tanrılar KaOS istiyor.

KaOS – A Lean KDE Distribution

Tightly integrated rolling and transparent distribution for the modern desktop, build from scratch.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

KDE Plasma Masaüstü için Tema ve Kısayol İpuçları

Bu içerikte KDE Plasma Masaüstü'nün işlev ve yetenekleriyle ilgili birtakım ipuçları (klavye kısayolları, fare kısayolları, temalandırma) paylaşılmaktadır.

Birkaç resim, Plasma'yla tanışan birinin neden başka masaüstü ortamını yavan bulacağını anlamak için yeterli olabilir. 🙂

Yukarıdaki görsellerin asıllarını, Linux ve KDE hakkında bilgilendirici oturumlardan oluşan KDE Akademy 2021 kapsamında Reddit kullanıcısı wael_ch hazırlayıp paylaştı.

Klavye kısayollarını metin ve tablo hâlinde görmek için şu yazıya bakabilirsiniz.

Çeviride bir hata görürseniz veya öneriniz olursa lütfen paylaşın.

 

Etiketler #akademy #kde #plasma #linux #tema #ipucu #masaüstü

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tegin @tegin

  Görsellerde ki tuş haritası masa üstü Q TR klavye düzeninden farklılıklar gösterdiği için incelemeden hemen yazıcıdan çıkarttığım görseller boşa gitti. İyi ki gaza gelip kuşe kağıda baskı almamışım 🙂 Elinden gelen birisi TR klavye için baştan tasarlayıp buraya eklerse faydalı olur. Gerçi bu hal ile de faydalı.

  Aslında en büyük sıkıntım KDE nin çevirisinin yeterince Türkçe olmaması. Bunun dışında 10 aydır beğenerek kullanıyorum. Kullandığım dağıtım Kubuntu 20.04 LTS

  • sapnu puas @ugurcansayan

   Resimdeki QWERTY ile Türkçe QWERTY arasında = ve . yeri dışında fark var mı?
   Yakınlaştır/uzaklaştır için sorun olabilir, Sistem Ayarları > Kısayollar içinde kendi klavyenizdeki kısayolların yerini değiştirebilirsiniz. Ben bunları Num+ ve Num- düğmelerine yerleştirdim, pek sık lazım olmuyor ama arada çok işe yarıyor.
   Dil sorunu olduğu için vazgeçen kullanıcılar baya bir şey kaybediyor, kazandırmak lazım diye düşünüyorum. Türkçe çevirisi için henüz vakit ayıramadım, ancak bu yaz bir şeyler yapabilirim. Aslında ekim ayına dek tamamlanırsa harika olur. Çeviriyle ilgilenen pek kimse olmadığı için iş yükü bana fazla geliyor. Ama eminim uygun bir kaynakla tamamlanması bir ayı bulmaz.

  • Tegin @tegin

   @ugurcansayan Çevirilerdeki büyük eksiklerine rağmen neredeyse bir yıldır kubuntu kullanıyorum. Elinin altında yüzlerce mezun ve öğrenci kaynağı olmasına rağmen akademisyen Necdet Yücel bey bile çeviri konusunda pes etmiş birisi. Kolay gelsin.
   https://www.nyucel.com/search/label/%C3%A7eviri

  • sapnu puas @ugurcansayan

   @tegin önceki yanıtı yazdığım sırada çeviri ekibine katılmak üzereydim, fakat kendisi daha ilk mesajımda beni nazikçe tersleyip bir de olayı Twitter'da çarpıtarak laf soktu. Açıklamaya çalıştım ama oralı olmadı. Yaptığı işlere bir şey diyemem ancak tavrı hoşuma gitmediği için ekibe katılmama kararı aldım. Kendisinden başka da bir kişiden yanıt alabildim, çeviriyle ilgilenen kişi sayısı maalesef çok az. Siteler falan da uzun süredir kapalı. Birkaç yıl önce iyi işler çıkaran toplulukta şimdi in cin top oynuyor. Ben yine de hevesli birkaç kişiyle bile en azından Plasma'nın ve masaüstü paketlerinin çevirilerinin tamamlanabileceğini düşünüyorum. KDE'de Türkçenin eksik olması demek, Türk Linux ve BSD kullanıcıları için büyük bir eksik bence :/

Pardus ve pisiLinux'ü biliyordum ama bunu ilk kez gördüm.
https://distrowatch.com/table.php?distribution=archman

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Politik (Siyasi) Eksen Testi

Bu test size politik ekseninizi verecektir.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

WD_Black D50 Game Dock SSD İncelemesi

WD'nin oyuncular için tasarlanmış Game Dock SSD cihazını inceliyoruz. Game Dock, sadece harici bir SSD değil. Üzerindeki portlar sayesinde farklı cihazlar da bağlayabilir, kablolu ağ kullanabilir, ikinci bir ekrana görüntü alabilir ve 100 Watt adaptörü ile şarj cihazı olarak da kullanabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 26
 • kirazerik @kirazerik

  Arkadaş mac cephesini pek bilmiyor. 87 watt type c şarj acaba hangi cihazın ihtiyacı??? MacBook pro 15 inch adaptör özelliği bu. Hdmi ve teknoloji editörlerinin olmadığı için hep mızmızlandığı hafıza kartı okuyucu olmalı idi. Hdmi kesin olmalı idi. DisplayPort macbookda nasıl tepki verir merak ettim. Ürünü göndermeden @gamsizm bakmıştır umarım. Güzel cihaz ihtiyacı olmayan için pahalı cihaz. Oyuncu laptoplarının fazla ihtiyacı olmaz gibi geliyor bana. Macbook için yapılmış gibi. Ama o fan üç yıl sonra ne ses çıkartır endişe verici. Macbooku olanlar için pahalı değil. Çünkü dock alıyorlar, adaptör alıyorlar, harici disk alıyorlar. Bence makul fiyat ihtiyacı olanlar için.

 • OptimusPrime @optimusprime

  Teşekkürler. İçini açıp inceleme detayını arttırmak daha iyi olurdu.

 • godzilla87 @godzilla87

  Bu inceleme için naçizane bir eleştirim olacak. Başta söyleyeyim hatta, çok sığ kalmış. Yeni yeni piyasaya çıkan ürün kategorisi bunlar ve tam olarak bütün fonksiyonları ile ne işe yaradıklarını bilmiyoruz. ben şahsen çift ekran özelliğini uygulamada görmek isterdim. Muhtemelen hastalık şartları nedeniyle böyle bir inceleme oldu ama böylesine ilginç bir cihazı daha detaylı görmek isterdim.

 • Hasan ÖZKAN @hasanozkan3457

  Merhaba

  Bende bu cihazın 2 TB versiyonu var iş bilgisayarında thunderbolt 3 bulunduğu için tüm özellikleri sorunsuz olarak kullanabiliyorum.
  Fakat oyun bilgisayarımda (MSI Gp 65 leopard) tuhunderbolt desteği bulunmuyor. Type-c üzerinden bağladığımda bağlı olan usb cihazlarını çalıştıramıyor ssd lere ulaşamıyorum. Bunun bir yolu varmı, usb hub ve harici ssd olarak kullanamazmıyım ?

  Teşekkürler

1930'larda bir ilkokulun ders programı…
Güncel Bilim ve Teknoloji haberleri tek bir uygulamada

BeğenFavori PaylaşYorum yap

MESLEKTE 40. YILIM

Aşağıda bundan 40 yıl önce yüksek lisans tezimde kullandığım ve Zilog Z80 mikro işlemciyle yaptığım sistem görülüyor. Mesleğe başlangıç yıllarım 1980-81.

Mikro işlemci kontrollü bu devreler “wire rap” denilen bir tür tel bağlama tekniği ile “pin to pin” her bağlantının tek tek elle yapılmasına dayanıyordu. O zamanlar bizlerin Intel 8080, Zilog Z80 ve Intel 8085 ile tasarladığı değişik temel bilgisayar sistemlerinde Machine Language (Makina dili) ile yazılmış debuging, temel çalıştırma ve hata ayıklama programlarını da yine biz geliştirmiştik. O yıllarda assembler veya daha üst seviyeli bir dil ile hazır prototip bilgisayar sistemleri üzerinde herhangi bir "bilimsel" çalıştırmayı gerçekleştirmek lüksü yoktu. 1MHz’de çalışan ilk Intel 8080 CPU ile tezime başladığımda tezimin sonunda 4MHz’lik bir Zilog Z80’e ve 8 x 1KBit (8 tanesi 1 Kilo Byte) yerine de 2 x 4KBit (2 tanesi 1 Kilo Byte) geçerken teknolojinin çok hızlı değiştiğini düşünüyordum 🙂

Bütün olumsuzluklara karşın, yine de bitirme tezi sınavında bana sınav sorusu yerine “Mikro işlemcilerin son günlerdeki gelişmeleri nedir ?” şeklinde bir magazin sorusu soran bir kürsü profesöründen daha iyi durumdaydım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 12