Hasan Alp İNAN paylaştı.

BitTorrent Sync

Bit torrent , torrent yazılımından gelen p2p tecrübesini yeni bir yazılıma harmanlamış ve kullanıcıların beğenisine sunmuş. Bu yazılım çok yeni değil ancak yeni yeni oturmaya başladı.

Temel çalışma mantığı kullanıcıdan direkt kullanıcıya veri gönderme şeklinde işliyor. Kendi cihazlarınız veya arkadaşlarınızın cihazları arasında araya sunucu vb. ek bir depolama karıştırmadan dosya transferi yapabiliyorsunuz. Bu sayede sınırlar tamamen ortadan kalkmış oluyor. (Tek sınır kendi upload hızınız.)

Bilgisayarınızdan yada mobil cihazınızdan işaretlediğiniz bir klasörü paylaşım için yazılıma ekliyoruz. Ardından Bittorrent Sync bize bunu nasıl paylaşmak istediğimizi , ne kadar süre ile bu dosyanın paylaşıma açık olduğunu , kaç kere bu dosyanın indirilebileceğini , yazmaya karışı korumalı olup olmayacağını ayarlayabiliyoruz.
Paylaşım seçenekleri olarak link olarak paylaşma , kare barkod kodu olarak paylaşma şeklinde iki seçenek var. Linki gönderdiğiniz kişide bu program yüklü olmak zorunda. Barkod okutmada da aynı şekilde barkodu okuyan cihazda bu uygulama bulunmak zorunda.

Uygulamanın en etkileyici özelliği ise telefonunuzdaki kamerada bulunan fotoğrafları bilgisayarınız bağlandığı zaman otomatik olarak eşitliyor yani yedekliyor. Aynı dosyayı PC, tablet , akıllı telefon , NAS olarak hangilerinde işaretlerseniz hepsinde eşitleniyor. Bu sayede bulut yedeklemeye güvenemeyenlere yepyeni bir kapı açıyor.

NELER YAPABİLİRİM ?
- Kullandığınız cihazlar arasındaki belirli dosyaları sürekli eşitleyebilirsin.
- Telefonundaki fotoğrafları kaybolmaması için başka cihazlara yedekleyebilirsin.
- Önemli verilerini Google , Dropbox , Yandex vb. güvenmediğin servisleri araya karıştırmadan gönderebilirsin.
- Daha bir çok şey yapılabilir. İmkanları düşünmen yeterli.

Windows Phone: http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/bittorrentsync/61b549d6-0d88-4db3-b336-670473e4b7ef
Google Play Store: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bittorrent.sync
AppStore: https://itunes.apple.com/us/app/bittorrent-sync/id665156116?mt=8
PC: http://getsync.com/intl/tr/

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=044jIZfnyqQ
Windows - Mac OS - Linux ile uyumlu.

TERİMLER
p2p: peer to peer = Kullanıcıdan direkt kullanıcıya.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

AMD Radeon RAMDisk

AMD firması uzun yıllardır bilgisayar donanım pazarında ürünleriyle yer almış ve günümüze kadar farklı çözümlerle kullanıcılarına ürün sunmuş bir firmadır. Bu incelememde AMD firmasının bir donanım ürünü olmayan tam tersine bir yazılım ürünü olan Radeon RAMDisk uygulamasını sizlerle paylaşıyorum.

AMD Radeon RAMDisk Nedir?

Bilgisayarın en hızlı veri yazma ve okuma yapılabilen yeri bellektir. Tüm uygulamalar belleği kullanır; bilgisayar iş ve işlemlerini gerçekleştirir. Her iş ve işlem için çalışma alanları bellekte oluşturulmaktadır. Bellek alanının çalışma mantığında bilgilerin kalıcı olarak tutulması yer almamaktadır. Bu nedenle elektrik kesilmesi veya bilgisayarın kapanması gibi durumlarda burada tutulan veriler yok olmaktadır. Bu kadar hızlı bir alanın içine konulan verilerin bilgisayar kapıp açılsa bile tekrar kullanabilsek ve yüksek hızda bu verileri kolayca kullanabilsek ne güzel olurdu diye düşünüyor insan. İşte bu düşünceyi gerçek hayata geçiren uygulama AMD Radeon RAMDisk. Yazılım Dataram firmasının ürünü olup; AMD kendi adıyla kullanıcılara lisanslayarak satıyor.

Nasıl Çalışıyor?

Radeon RAMDisk bilgisayar belleğinde (RAM) bir disk sürücüsü oluşturarak, bu diske bir sürücü harfi atayıp kullanıma sunan bir yazılım. Sürücüyü oluşturduktan sonra sistem otomatik olarak disk imajını yapıyor ayrıca disk alanını otomatik olarak NTFS dosya sistemi olarak biçimlendiriyor. Uygulama sistem açılışında otomatik olarak başlatılıyor. İstenirse devre dışı bırakılabiliyor. Kullanım ve ürün tanıtımı ile ilgili video'ların bağlantısını aşağıda paylaştım.

Özellikler
Ücretsiz olarak sunulan Radeon RAMDİSK ile oluşturduğunuz bellek diskinin kalıcı olarak sabit disk üzerine yazılmasını ve bilgisayarın açılışında yüklenmesini ve bilgisayarın kapanışında kaydedilmesini sağlayabiliyorsunuz. Disk büyüklüğü ücretsiz sürümde azami 4GB büyüklüğünde olabiliyor. AMD Radeon marka bellek kullanıyorsanız ücretsiz sürümde izin verilen kullanım alanı 6GB'a çıkıyor. Ücretli sürümlerde ise azami 64GB bellek alanını kullanabiliyorsunuz. Ücretli sürümde belirli aralıklarla disk üzerine yazma işlemi yapılabiliyor. Ücretsiz sürümde bellekteki verileri bir düğmeye basarak sabit diskteki imaja yazılmasını sağlayabiliyorsunuz. Böylece elektrik kesintisi gibi olumsuz bir durumda bellekte tutulan bilgiler kaybedilmemiş oluyor. Ücretsiz sürüm için önerilen en düşük sistem belleği kapasitesi 8GB olarak belirtilmiş.

Test
Kullandığım test sistemi
Dell Precision T3500
İşlemci: Xenon W3550 3.0GHz
Bellek: 6GB
Sabit Disk: Raid 0 (2 disk), BitLocker Aktif
İşletim Sistemi: Windows 7 64bit
Diğer: Antivirus Kapalı
Test Yazılımı: CrystalDiskMark 3.0.3 x64
RAMDisk Büyüklüğü: 1GB

İlk disk başarım testim. Daha önce hiç yapmamıştım. Test için değerler elde etmek ve karşılaştırmak için CrystalDiskMark uygulamasını kullandım. Sonuçlara fotoğraflardan bakabilirsiniz. Tahmin ettiğim üzere AMD Radeon RAMDisk'in başarımı yüksek.

Lisanslar ve Maliyet
Ürün lisans maliyet bilgilerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
http://www.radeonmemory.com/software_downloads.php

Kişisel Görüşlerim
Yazılımın kullanımı kolay. Herşey anlaşılır ve yerli yerinde. Kararlı çalışması güven veriyor.
Açılışta sabit disk imajından verilerin RAMDisk'e yüklenmesi sistem açılışında az da olsa bir yavaşlamaya neden oluyor. Bu yavaşlamayı hafifletmek için RAMDisk imajının tutulduğu alan için SSD bir disk kullanmak doğru bir seçim olacaktır. Ayrıca seçeneklerde bulunan bir ayar ile RAMDisk'in açılışta devreye girme süresini geciktirebiliyorsunuz. Gerçek hayatta başarımını görmek için Eclipse IDE'yi bu bölüme kopyalayıp çalıştırdım. Eclipse'in açılışı fark edilir düzeyde hızlandı. Bellek kapasitesi yüksek olan bir bilgisayarda bu bölüme kurulu olan bir oyunun başarımının iyi olacağını düşünüyorum. Uygulamanın şu an için Türkçe dil desteği yok. Ürünü tavsiye ederim.

İşinize yarayacak bağlantılar.
http://www.radeonmemory.com/support_tutorials.php
http://www.amd.com/tr-tr/products/memory/ramdisk
http://www.radeonmemory.com/software_downloads.php
http://memory.dataram.com/products-and-services/software/ramdisk

#TeknoSeyir #RamDisk #AMD #AMDRadeonRAMDisk #CrystalDiskMark

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9