36 aylık game pass'i ucuza almak için son kalan yöntem şu şekilde sanırım. Şu videodaki yorumlardan: https://www.youtube.com/watch?v=kELJz7zm7bc

Bu sefer alacağım. Bu yöntem gitgide zorlaşıyor, bir gün tamamen kaldırırlar büyük ihtimalle. Game pass fiyatı da uzun zamandır artmıyor zaten.

945 TL'ye geliyor 36 aylık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 13

TurHiLL Live CD GOLD 2022

TurHiLL Live CD GOLD 2022

 

TurHiLL Sitesine Git...

#turhilllivecd #livecd #turhilllivecdgold2022

LİVE USB OLARAK GÜNCELLENDİ: https://teknoseyir.com/blog/turhill-live-usb-2024-livecd  ulaşabilirsiniz yeni konuya.

 

 

4. hazırladığım live cd medyasını kullanıma açıyorum. İstediğiniz gibi kullanabilir istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Sadece acronis.wim dosyasını kaldırdım. Acronis.wim dosyasını elde ederek kullanabilirsiniz. Ayrıca Wİndows 10 kurma ve kurtarma aracıyla beraberde geliyor. Yapmanız gereken istediğini w10 isosunda yer alan source klasöründe ki dosyaları boot.wim dosyası hariç. Kopyalarak USB bellekteki sources klasörüne kopyalamanız yeterlidir. Böylece bu usb bellek ile windows 10 kurulumuda yapabileceksiniz.

Kurtarma live cd de ise bir çok faydalı program ekledim. İsterseniz sizde program kurabilirsiniz bu live cd de. Ama bilgisayarı kapatırsanız veya yeniden başlatırsanız kurulum sıfırlanacaktır. Ayrıca yine restar isteyen programlarda kurulamıyor malesef.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@gamsizm  @umtk  @leventp   Haberiniz olsun.

@awsalli @massive-attack @awsalli @peace @kortex @72pinedoram @ademalp @hegemen @mr-bell @mhcycle @burakadagun
@huseyinekrem @iboocum @wallace @aliud @izzetdemir @gurveer-ponce @aponshell @orcun @l0st

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 24

Disk Modellerinde SMR / CMR Kullanımına Bir Bakış

 

Merhabalar, Black Friday gibi indirim zamanlarında takip edeceğimiz ürünlerden biri de dahili diskler. Bu tür ürünlerdeki fiyat artışı nedeni ile karar verirken çok detaylı bakıp en az sorun çıkaracak ürünü seçmeyi hedefliyoruz. Bu noktada, disk üreticileri tarafından 2013 yılından itibaren kullanılmaya başlayan SMR Diskler üzerine bazı tartışmalar mevcut.

 

SMR aslında bir kayıt teknolojisi ve diskin üzerine yazılacak verinin hangi yöntemle yazılacağı ile ilgili bir kavram, üreticilerin buna geçişi de temel olarak depolama yoğunluğunu ve yazılabilir disk kapasitesini arttırmak idi. Fakat SMR diskler ile ilgili bir sürü tartışma mevcut. Bu tartışmalarda bu diskleri satın alan kullanıcılar diskin yavaşlığı ve performans kayıpları ile ilgili birçok yerde yazılar yayımlandı (Reddit / Extremetech).  NAS kullanıcıları ise bu sıkıntılardan en fazla etkilenen grup oldu ve bu durum üreticileri SMR olan ve olmayan disklerde marka ve model açısından ayrıma gitmeye ve mevcut modellerdeki SMR / CMR kullanımı ile ilgili tablolar yayınlamaya zorladı.

 

Bu notlar ışığında satın alacağımız disklerle ilgili araştırma yapmadan önce kullanıcı olarak bir senaryo oluşturdum:

Yoğun bir bilgisayar kullanıcısı olarak verileri depolayabileceğimiz ve yoğun yazma okuma işlemleri yapılacak, aynı zamanda dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarda ihtiyaca göre dahili disk olarak kullanabileceğimiz tercihen 2TB veya üstü ve tercihen 2,5 inch olacak bir disk satın almak istesek, mevcut disklerden hangisi alınabilir?

Bu senaryoya göre Amazon Amerika sitesindeki disk modellerini arattım, fazla ürün içerdiğini gördüğüm 3 marka WD, Seagate ve Toshiba marka diskleri göz önüne aldım ve bu markalara ait disklerde model bazında hangi yazma teknolojisi var güncel tarihi baz alarak araştırdım.

 

Bulgular

1. WD Diskler : Western Digital, SMR ve CMR yazma içeren modellerini şu tablo ile özetlemiş:

Belirtilen modellere ait disklerin tasarımları şu şekilde:

Link

WD için konuşursak,

 •  2,5 inch diskler
  •  500 GB ve altı CMR'li
  • 1 TB için: WD Red CMR, diğer ürünler ise SMR'li
  • 2 TB için : Tek ürün olan Blue Serisi, SMR'li
 •  2,5 inch diskler
  • Sadece 2-6 TB arasındaki WD Red /WD Blue Ürünleri SMR/CMR (kesin ayrım belirtilmemiş) içeriyor, diğer ürünler CMR teknolojisine sahip.

Hedefimiz olan 2,5 inch için 2 TB- SMR içermeyen bir disk modeli bulunmuyor. Eğer SMR istemiyorsak WD için mecburen 3,5 inch disklere yönelmek zorundayız. Eğer 3,5 inch seçecek olursak Red Pro / Black ve Purple Modelleri CMR'li olduğu için bu modelleri dikkate alabiliriz.

 

2. Seagate Diskler

Link

Segate'in verdiği tabloya göre:

 • 2,5 inch diskler
  •  Barracuda Serisi: SMR
  •  Firecuda 1-2 TB: SMR
  •  Skyhawk: 1-2 TB: SMR
 •  3,5 ich disklerde
  • Barracuda 2-8 TB arası ürünler SMR içeriyor,1 TB Barracuda ve diğer tüm diskler CMR'li.

Seagate için de 2,5 inch için aradığımız koşullara uyan bir disk modeli yok. Ama 3,5 inch için Barracuda serisi hariç geniş bir ürün seçeneği var, burada bütçe ve ihtiyaçlar devreye giriyor, ilk bakışta genel kullanım için Barracuda Pro serisi göz önüne alınabilir duruyor.

 

3. Toshiba Diskler

Link

 

 

Değerlendirme

Disk modellerinde ürün ailesi, fiyat ve yazma teknolojisi gibi değişkenler için işine girince ihtiyaca göre disk belirlemek zorlaşıyor. SMR halen daha performansı tartışılan bir teknoloji fakat artan disk gereksinimlerini karşılamak için üreticiler bu tür teknolojileri kullanmak zorundalar.

Eğer NAS gibi yoğun veri yazılan ortamlarda iseniz veya disklerinizde çok yoğun yazma ve okuma gerçekleştiriyorsanız SMR disklerin dezavantajları belirli, fakat bu dezavantajları fiyat ile kapatmaya çalışıyorlar. Alışveriş sitelerine göz atarsanız en uygun fiyatlı disklerin WD için Blue, Seagate için Barracuda serilerinin olduğunu göreceksiniz.

Bu nedenlerle disk alırken bütçe ve ihtiyacı çok iyi belirlemek gerekiyor, sadece basit veri depolama ihtiyacı varsa da CMR disklerinin peşinde koşmak mantıklı değil, ama eğer yoğun okuma yazma yapılacaksa SMR / CMR farkı da karar verirken göz önüne alınmalıdır.

Bizim senaryomuzda ise hedef ürünümüz olarak 2,5 inch olup 2 TB veya daha üstü boyutta olup SMR olmayan bir disk modeli tespit edemedik. Bu nedenle 2,5 inch disklerde çok fazla seçim şansımız yok bunu görmüş olduk, CMR disklere ihtiyaç duyuluyorsa 3,5 inch disklere bakılması gerektiği sonucu ortaya çıkmış oldu.

 

Kaynaklar

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Shingled_magnetic_recording

2. https://www.reddit.com/r/DataHoarder/comments/aor9f1/what_are_the_drawbacks_of_smr_drives/

3. https://www.extremetech.com/computing/309389-western-digital-seagate-reportedly-shipping-slow-smr-drives-without-informing-customers

4. https://arstechnica.com/gadgets/2020/04/caveat-emptor-smr-disks-are-being-submarined-into-unexpected-channels/

Üretici Linkleri

https://nascompares.com/answer/list-of-wd-cmr-and-smr-hard-drives-hdd/

https://www.seagate.com/tr/tr/internal-hard-drives/cmr-smr-list/

https://www.toshiba-storage.asia/use-of-shingled-magnetic-recording-smr-technology-in-toshiba-consumer-hard-drives/

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Hangi Maske: Evony, Goodcare ve Peva Bag

#maske Geçen evony kullanmıştım bugünde goodcare kullandım. Öncedende peva bag kullanmıştım. Bana göre farkları:

- Evony daha sert, goodcare daha yumuşak, Peva bag yumuşak.
- Evonyde ipler daha yumuşak ama tasarım hatası var. Dikey yerine yatay olmalıydı. - Goodcarede ipler ne süper ne kötü. Orta karar ipleri var. Evonydeki 4 kenar ucun ip tasarımı yüzünden açık kalma sorunu goodcarede yok. Her iki maskede daha önceki peva bag maskeden yatay olarak daha küçük. Dikeyde hepsi alt ve üstü gayet iyi kapatıyor. Peva bag maskedeyse ipler uzun ve çok sağlam. Yanlarıda gayet iyi kapatıyor.
- Her üç maskeninde telleri gayet iyi. Hiçbir sıkıntıları yok.
- Peva bagla beraber her üç maskeninde ce belgeleri var. Peva bag maskede tse yok. ISO sertifikası olarak kutuda 9001:2015 ve 13485:2016 yazıyor. Elimde evony kutusu olmadığı için yazanları pek hatırlayamadım. Goodcare paketinde ISO 13485, CE, TSE EN 14683, TİP 2R yazıyor.
- Her üç maskede nonwoven demiş. Onun dışında paketlerde yazmıyor ama evony ve goodcare maskede her üç katmandada meltblown filtre ile diğer malzemenin karışık olduğu söyleniyor. Yani sms kumaş deniyor.
- Yokuş çıkarken yol uzunsa peva bag maske ile biraz nefessiz kalabilirsiniz. Evony ve goodcarede nefes alışta bir sıkıntı çıkmadı.
- Peva bagde özel bir bilgilendirme yok ama evony ve goodcarede cerrahi maske yazıyor.

Peva bag maskeyi Anpa marketten 50li 17,50 tlye, Evony maskeyi yine Anpa marketten 10lu 7 tlye, goodcare maskeyide Bimden 10lu 5 tlye aldım. Peva bagle evony alış tarihi arasında 3 ay var. Evony ile goodcare alış arasında 1 ay var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Programlama ile ilgilenenler için bir site önereceğim: https://roadmap.sh/

Frontend/Backend/DevOps/Android/PostgreSQL DBA/React alanlarında geliştirme yapmak isteyenlerin hangi konulara hakim olmasının gerektiği ile ilgili kullanıcılar tarafından oluşturulmuş kategoriler ve akış şemaları mevcut. Bu alanlarda merakı olan ve kendim gibi hangi konseptleri öğrenmesi gerektiğine karar veremeyenler için yol gösterici 🙂

Örneğin Frontend için şöyle bir tablo oluşturulmuş, oldukça detaylı: https://roadmap.sh/roadmaps/frontend.png

#programlama
#yazılımgeliştirme

Developer Roadmaps

Community driven roadmaps, articles, guides, quizzes, tips and resources for developers to learn from, identify their career paths, know what they don't know, find out the knowledge gaps, learn and...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Asus TUF VG279QM Kullanıcı Deneyimi:

LG 29UM68-P Ultrawide kullanırken o ekranı evdeki diğer bilgisayara geçirince kendime yeni bir ekran almak istedim ve FHD ile QHD arasında gidip gelirken ASUS'un bu yıl başında piyasaya sürdüğü bu modeli hedefe koyarak internetteki çeşitli incelemelere kullanıcı yorumlarına bakarak tercih ettim. İki gündür kendimce amatör olarak deneyimlerimi yazmak istedim. Olur da almayı düşünen olursa belki bi nebze olsun faydam olmuş olur.

Panel Tipi ve Yineleme Hızı:
Ürün kutusunda ne var ne yok bunu geçerek direk konuya giriyorum, Ekran IPS bir panele sahip ve Asus buna Fast IPS demiş. Ürünün tazeleme hızı ise muazzam."280HZ" Tabi bu 280Hz hızını alabilmek için ürünü Display port ile bilgisayara bağlamak gerekiyor. Ve ekran menüsünden Overdrive seçeneği ile hız aşırtılarak kullanılıyor.

Üründe bunun dışında iki adette HDMI çıkışı var. Bunlar HDMI 2.0 iken DP çıkışı ise bir adet ve 1.4 sürümüne sahip. Bir de kulaklık çıkışı mevcut. Bunun dışında üründe Asusun geliştirdiği ELMB SYNC özelliği de var. Bu da oyunlarda piksel aydınlatması ve tazelemeyi daha keskin hale getirmekle ilgiliymiş fakat ben denemedim.

27 İNÇ ve 1080P:
Normalde ekran büyüdükçe piksel yoğunluğu azalacağından bazı arkadaşlarım 2K ekranın daha iyi olacağını söylemişlerdi. Elbetteki haklılar. 2K olan bir model alsaydım daha fazla PPI değeri ile daha iyi bir kullanıcı deneyimi olacaktı şüphesiz. Fakat 27 İnç için FULL HD son sınır kanımca. Ekranın dibine girmedikçe pikseller belli olmuyor ki benim gibi ekrana en az 60-70 cm den bakıyorsanız bu kesinlikle bir sorun yaratmayacaktır. cmye kadar çok farketmiyorsunuz ki göz sağlığı açısından da ekrana yakın olmak zaten iyi değil. Uzun lafın kısası 27 inçte ben Full HD görüntüden rahatsız olmadım. Aksine gayet güzel ve keskin bir görüntü elde ettiğim için mutluyum. Asus iyi iş çıkarmış.

Keskinlik:
Panelin keskinliği çok iyi. Menüsünden Vividpixelden keskinliği arttırabiliyorsunuz.

SRGB, Adobe RGB değerleri ve Ekran Bit Değeri:
Ekran gerçek 8 bit değerine sahip. Bu tercih etmemdeki ikinci sebep. Önceki ekranım 6bit+FRC idi. 8 Bit olması benim gibi bazen fotoğraf işleyen biri için biraz daha avantaj. Ürün SRGB renk gamının %99'unu, DCI 3P'nin ise %80'ini destekliyor. Önceki ekranıma göre çok daha iyi renk değerlerine sahip. Bu açıdan benim için avantajlı durumda.

Ürün gecikme değeri ve INPUT Lag değeri:
Eski ekranım 5MS GTG değerine sahipti ve Input Lag değeri de 14MS gibi yüksek bir değerdi. FIFA oynarken adamın arkasından gölgesi gelir gibi bir efekte neden oluyordu. Çeşitli strateji oyunlarında da aynı sorundan muzdariptim. Fakat bu yeni aldığım VG27QM 1MS GTG değerine ve 2.4MS Giriş gecikmesine sahip ki bu çok çok iyi bir değer. Bu konuda oyun oynayan herkesi fazla fazla tatmin edecektir. Ne de olsa en hızlı Asus IPS monitör diye lanse edildi ki gerçekten hakkını veriyor. Bunun dışında internette gezinirken sayfayı kaydırdığınızda ya da çizim yaparken ekranı kaydırarak hareket ettirdiğinizde bile 280HZ'in ekranı nasıl akıcı smooth hale getirdiğinin farkına varıyorsunuz.

Parlaklık Kontrast ve HDR400:
Açıkçası ürünün parlaklık ve kontrastından memnun kaldım. Ürün 400 Kandela parlaklığa sahip ve pik değer olarak 500 kandela. Eski ekranıma göre çok daha iyi bir parlaklık seviyesi mevcut. Eski ekranımda bu değer 300 civarıydı. Statik kontrası ise 1000:1 değerinde. Üründe bir de HDR 400 Desteği var fakat kullanmadım. Sanırım giriş seviyesi deniyor buna. Fakat benim gibi bazen fotoğraf ya da grafik işleyen biri için renklerin gerçekliğini abartacağından kullanmayı düşünmüyorum.

Panel Işık Sızması:
Normalde IPS panellerde hep olan birşey bu. Bazı markalarda çok belirginken bazılarında ise oldukça düşük seviyede oluyor ışık sızması. Şahsen ekranda çok düşüktü fakat paylaştığım fotoğrafta belirgin görünmesinin nedeni monitörün maksimum kontrast ve parlaklık ayarında açıkken telefonun da çekim yapabilmek için ISO değerini arttırmasından kaynaklı. Fotoğraftaki gibi belirgin bir ışık sızması mevcut değil. Karanlıkta çıplak gözle fotoğraftakinin yarısından bile az gözüküyor. Gözle farkedilmiyor. Normal ışık altında ise hiç bir şekilde belli olmuyor. Ya da ben şanslı bir şekilde iyi bir panelle denk geldim. Bu ancak kullanıcının kendi gözüyle görmesiyle inanıp tecrübe edeceği birşey olduğundan sadece ışık sızması çok az demekle yetiniyorum.

Oyuncular için ek özellikler Özel Modlar:
Oyunda oynadığınız oyun tiplerine göre renk profilleri mevcut. Manzara modu yarış modu sinema modu, FPS Modu, RTS/RPG Modu, SRGB Modu, Moba Modu gibi modlar var. Oynadığınız oyuna ya da kullanım şekline göre ayar atayabiliyorsunuz. Bunun dışında Oyunda yine FPS tarzı oyun oynayanlar için nişangah moduda bulunuyor. Rekabetçi oyun oynayanlar sevecektir. Bir de gölgelerdeki düşmanı daha iyi görmek için shadow boost ayarı bulunuyor bununla da karanlık alanları daha iyi görüyorsunuz beş adet tonundan size uygun olanı aktif ederek.

GSYNC - FreeSYNC ve Adaptive SYNC
Ürün resmi olarak her ikisinide destekliyor. Eğer 280HZ olarak kullanırsanız 48-280 Arasında FreeSYNC ya da GSYNC Çalışıyor. HDMI ise 48-24Hz aralığında. Yani 48-240FPS aralığında kullanabiliyorsunuz.

Ürün Malzeme Kalitesi:
Normalde ROG ailesini tercih eden biri olarak bu TUF serisi monitörden kesinlikle bu kısa tecrübeme rağmen memnun kaldım. Malzeme kalitesi iyi denilebilir bir ROG olmasa da.

Sonuç:
Ekran değiştirmeyi ve yeni bir ekran almayı düşünen herkese bu saydığım tecrübeme göre öneriyorum. Pişman olacağınızı sanmıyorum. Herkese keyifli vakitler dilerim..

#Monitör
#monitörtavsiyesi
#Asus
#VG279qm
#akış
#TümAkış
#TeknoSeyir
#kullanıcıdeneyimi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Eğer kaliteli 3 katlı maske arıyorsanız Ak-yel alabilirsiniz.
4 kutusu kargo dahil 115 lira.
1 Kutusu 28.75 yapıyor, alabileceğiniz en ucuz ve en kaliteli maskelerden.
Meltblown ismi verilen, dandik maskelerde bulunmayan katmanı da var.

Standart bi maskeyle karşılaştırmasını yorum olarak ekleyeceğim.
https://urun.n11.com/medikal-maske/ak-yel-3-katli-filtreli-bez-maske-tam-ulstrasonik-4x50-li-P427369752
#Maske

AK-YEL 3 katlı Filtreli Bez Maske Tam Ulstrasonik 4X50' li Fiyatları ve...

AK-YEL 3 katlı Filtreli Bez Maske Tam Ulstrasonik 4X50' li en iyi özellikleri ve gerçek kullanıcı yorumları en ucuz fiyatlarla n11.com'da. Kampanyalı ve indirimli fiyatlarla satın al.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 25

Drone(iha) lisansı almak isteyenler varsa sivil havacılık internet üzerinden veriyor. 20 soruluk online bir sınav var ona giriyorsunuz sadece bu ay ücretsiz yapmışlar.
1200tl idi sonrada 480 tl ye düşmüştü şimdi bedava olmuş.
iha.shgm.gov.tr
Ye girip
1. Kayıt oluşturun
2. Hem telefona hem emaile kod gelecek
3. Bilgilerinizi yazdıktan sonra
Çıkış yapın
4. Tekrar şifrenizle girin
5. İHA Pilot Kayıt Başvurusu seçiyoruz
6. IHA 1 - Seçeceksiniz
7. Sınav ol seçiyoruz
Cevaplar sırayla :point_down: aşağıda
20 soruyu cevaplayın bu şekilde
Vesikalık foto yükle diyecek, bilgisayarda fotonuz hazır olsun.
Onuda yükleyin bitti
Onay geliyor 1 gün sonra
IHA 1 - Seçeceksiniz
İHA 01. Seçeneği 0-25kg ya kadar İHA uçurabilirsiniz demek :+1:
1- EVET
2- HAYIR
3- EVET
4- HAYIR
5- EVET
6- EVET
7- HAYIR
8- EVET
9- EVET
10- HAYIR
11- HAYIR
12- EVET
13- EVET
14- HAYIR
15- EVET
16- EVET
17- EVET
18- HAYIR
19- HAYIR
20- HAYIR

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 81