Yeni İnternet Düzenlemesi İçin Gece Torrent Ayarı

Yeni düzenlemeye göre AKK'nizden yemeden gece nasıl indirme yapabilirsiniz onun ayarını göstericem*

İstemci arayüzünde Seçenekler>Tercihler>Schduler sekmesine gelip resimde gösterilenleri yapmanız yeterli.

 

 

Bu ayarları aktif hale getiridiğinizda olacaklar şunlar;

1. Sadece 02:00 ile 07:59 saatleri arasında indirme ve gönderme yapabileceksiniz.
2. 02:00 ile 07:59 saatleri dışında ise sadece gönderme yapabileceksiniz. (Dosyanızı alıp kaçmayın,seed de edin )

Bu durumda gün içinde de indirme yapmak istersiniz zamanlayıcıda gerekli saat düzenlemelerini yapabilirsiniz. Yada zamanlayıcı direk iptal edip devam edebilirsiniz. Sonrasında gece indirmeye bırakacaksanız zamanlayıcı aktif etmeyi unutmayın!

Birde hattınızda stabil indirme yapabilmek için genel bir ayar yapmanız gerekiyor. Bunun içinde yüklemeye bir hız sınırı getirmeniz icab etmekte. Benim hattımda 3mbit yükleme hızı tanımlı olduğu için kullandığım ayarlar aşağıdaki gibi. Bu ayarlara Seçenekler>Tercihler>BandWidth sekemsinden ulaşabilirsiniz.

 

 

Gördüğünüz gibi 3mbit yükleme hızı için 150 kb/s şeklinde bir hız tanımladım. Bunu indirme hızını çok olumsuz etkilemeden 200-225 gibi bir değer olarakta atayabilirim ama yinede indirmede herhangi bir dalgalanma yaşanmasını istemediğim için 150'ye sabitledim. Onun dışında, alttaki kutucuğu işaretleyerek indirme olmadığı zamanlarda göndermeyi sınırsız yapması için programa bir komut vermiş oluyorsunuz. Başka bir yerden dosya indiricekseniz, çevrimiçi vidyo izleyecekseniz yada herhangi bir şekilde indirme faliyeti içinde olacaksanız bu kutudaki onayı kaldırmanızı tavsiye ederim. Onun dışında bırakın öyle kalsın. Ben paylaşımcı ruhumdan dolayı! (fahiş fiyat ödediğim o hattı inadına sonuna kadar kullanırım) bu şekilde kullanıyorum. Size de tavsiye derim.

Aklınıza takılan bir konu olursa sorun, bildiğim kadarıyla yardımcı olurum.

*Bende μTorrent 2.2.1 var. Onun üzerinden gösterdim ama diğer istemcilerde de aynı olduğunu düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Popüler Laravel Paketleri

Geliştirici Araçları


Debugging


Üyelik


Araçlar


daha fazlası için TIKLAYIN

 

#laravel54 #laravel #phpframework

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Telefon ile Youtube ve Soundcloud’dan Video Müzik İndirme Uygulaması

 

 

Bu Uygulama Sayesinde Sevdiğiniz şarkıları YouTube,Soundcloud vb sitelerden ister Url adresini kopyalayarak isterseniz de Şarkının İsmini Yazıp Mp3 Olarak İndirebileceksiniz.

İlk olarak Uygulamayı İndirin

|Peggo Uygulamasını İndir|

 Uygulamayı kurarken açılan pencereden “Bilinmeyen Kaynaklara İzin Ver” i İşaretleyin ve uygulamayı Kurun;

İndirme Yöntemleri

En Basiti

Yöntem 1:

Youtube ve soundcloud’da videoyu,müziği paylaş butonuna tıklayıp açılan pencereden Peggo’yu seçin ve Müzik için Record MP3 video için Record Video Ya tıklayın hızlı bi şekilde  indirecek.

Kaynak: http://www.teknofalcon.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap

WannaCry'dan korunmak için SMB 1.0 Nasıl Kapatılır?

1-PowerShell'i yönetici olarak açıyoruz

önce SMB 1.0 pc'mizde açıkmı onu kontrol edelim aşağıdaki komut powershell'e girerek

"Get-SmbServerConfiguration"

gödüğünüz gibi açık "true" şimdi powershell'e aşağıdaki kodu yazarak kapatıyoruz

“Set-SmbServerConfiguration -EnableSMB1Protocol $false -Force”

görüldüğü üzere artık SMB 1.0 pc'miz için tehtid değil yinede tedirgin olanlar şu adresten tamamen SMB 1.0'ı pclerinden silebilirler

#wannacry #wanacryptor

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mikail toretto @mikail-toretto

  yav ben windowsa para vermişim kendisi kapatması gerekli neden ben uğraşayım.

 • serhanhepsen @serhanhepsen

  Kapattım. Ancak bu kapatmanın başka bir yan etkileri olur mu acaba? Hiç bir işe yaramıyorsa niye açık olarak geliyor?

 • figyelem @figyelem

  win 10 kullanıyosan zaten etkilenmiyosun gerek yok.

  • Paralelport @paralelport

   Otomatik güncellemeler açık ve yüklendilerse evet Mart'ta açığı kapatmışlardı. Yani etkilenmiyorsun şayet güncelledi isen: https://technet.microsoft.com/en-us/library/security/ms17-010.aspx
   Kafadan Win 10'a bir şey olmuyormuş diyemeyiz, tüm Windowsları etkiliyor bu hata.

  • Temp 🔚 @temp

   @paralelport Aslında hata değil.Siber saldırı da değil.
   Bitlocker virüsü gibi dosyalarını şifreliyor.Microsoft bunun için çözüm sunabilirdi aslında.Böyle siteler var.Kriptolu dosyayı seçiyorsun anahtarı söylüyor.Heralde güvenlik zaafiyeti olmasın diye bir şey yapmıyor.

  • Paralelport @paralelport

   @temp Nasıl hata ve siber saldırı değil? Düpedüz bir siber saldırı. Nasıl çalıştığı ne şekil kendini yaydığı açık açık #wannacry etiketinde paylaştığımız linklerde anlatıldı, anlatılıyor. MS'in haberi olmayan, ABD milli güvenliği için araştırılıp bulunduğu iddia edilen bir açığı kullanıyor.

   MS'in yapabileceği bir şey pek yok, Mart'ta bir şekil açıkları önceden öğrenip açıkları kapatan yama çıkardılar, haftasonu da XP gibi sistemleri yamadılar. Güncellemeleri zorunlu hale getiriyorlar millet kıvranıyor.

   Böyle devletler arası büyük bir savaş varken, hepsi harıl harıl açık ararken MS'in ticari pek şansı yok. iOS gibi ayara özelleştirmeye müsaade etmeyen tek donanımda çalışan bir işletim sistemi çıkarsalar Xbox dışında bir şey satamazlar.

  • Temp 🔚 @temp

   @paralelport Hata değil çünkü açık kapı bırakılmış olabilir.Bilerek açık bırakılmadıysa bile buna hata değil güvenlik zaafiyeti, bug, sistem açığı gibi şeyler söylenebilir.Siber saldırı değil derken, Siber saldırıda bir banka, kurum, kuruluş belli bir yer hedef alınır.Saldırı yaparak veya açıklardan faydalanarak saldırı yapılır felan filan.Ama burda belli bir hedef yok.Virüsü kapanların neyden kaptığı da belli değil.Bilinçli olarak bir yer hedeflenmemiş.Sadece düzensiz bir şekilde dünyaya yayıldı.Onu kastediyorum.Ha genel olarak siber saldırı desek de işin iç yüzü öyle değil demek istediğim bu.
   Durduk yere sistemine böyle bir şey bulaşmaz.Anca bir şeyleri açmalısın ki o zaman hedef olursun.

  • Paralelport @paralelport

   @temp kod hatası işte. Belli bir paket trafiği belli bir talep gelince kodun ona hazır değildir, çuvallar, sistemde komut çalıştırmana müsaade eder, sunmaması gereken bilgileri sunar. Arka kapı koymuştur bir çalışanın, bu da sonuçta bir hata. Bug. Gerçek sebebini MS tabii ki açıklamayacak. Burada genel bir tabir kullanmaya mecburuz: Windows'ta bir "hata" vardı bu kullanıldı. Hatadan daha genel bir tabir bilemiyorum.

   Burada hedef var: herkes. Tüm gezegendeki Windows sistemler. Gerçek hedefleri ister NeSeA'nın elini zayıflatmak olsun ister başka bir şey gizli çıkar-emel, bu adamların bir görünür hedefleri var: para. Para kazanmak için de tüm internete saldırıyorlar. Kimi bulurlarsa. Stux değil bu. Kimi bulursan (sandbox değilse) çalış ve şifrele denmiş.

   Bu saldırının altında belki ana niyet sadece tek bir yere zarar vermek. Küresel bir saldırı görüntüsü altında tek yere saldırı gizleniyor olabilir. Onu da biz gariban kullanıcıların bilmesi mümkün değil.

Çöken Bilgisayardan Veriler Nasıl Kurtarılır

Bilgisayarınız açılmadığında veya çöktüğünde bilgisayarınızdaki önemli verilerinizi kurtarmak basittir.İşletim sisteminiz ne olursa olsun (Windows xp-vista-7-8-10 veya linux dağıtımları)aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini uygulamanız yeterli olacaktır.

1.Yöntem

Çökmüş sistemden veri kurtarmada en basit yöntemdir. Bilgisayarınızın HDD’ini sökün ve harddiski harici yapma aparatı alın ve alırken hdd nin 2.5 inç mi yoksa 3.5 inç olduğuna dikkat edin (Laptop’larda 2.5 inç tir ama masaüstü bilgisayarda 2.5 veya 3.5 olabilir) Bu aparatı hdd ye takın ve başka bir bilgisayara bağlayın ve verilerinizi aktarın.

2.Yöntem

Aşağıdaki Linkten Windows 7 Live ı indirin ve bir Usb belleğe veya Cd ye  yazdırın ve bilgisayarınızı Usb bellekten veya  cd den başlatın.Bilgisayarınız açılınca verilerinizi başka bir medyaya kopyala yapıştır yapın bu kadar basit.

Nasıl Yapılır;

Öncelikle bu linkten Windows 7 Live indirin(300Mb) Windows 7 live İndir

ve bu linke tıklayarak Windows 7 Live i usb ye nasıl yazdırılacağını öğrenin (Bu linkte ubuntuyu usb ye yazdırmayı anlatmıştık  tek fark ubuntu yerine windows 7 yi seçin)Windows 7 Live Oluşturma

Usb yazdırdıktan sonra bilgisayarınız kapalıyken açma tuşuna basın ve F12 tuşuna basıp çekin sürekli ve açılan ekrandan Usb nizi seçin ve Enter tuşuna basın ve bekleyin Bilgisayarınız açılacaktır sonra başka bir hdd ye verilerinizi kopyalayıp yapıştırın.

Not:F12 Tuşu marka veya modele göre Delete-F2 olabilir siz kendi markanızınkine bas çek yapın.

3.Yöntem

Bir Linux dağıtımı işletim sistemini indirin ve usb ye veya cd ye yazdırın ve Live olarak çalıştırın sonra verilerinizi başka bir hdd ye kopyalayıp yapıştırın

Nasıl Yapılır;

Ubuntu Kullanabilirsiniz.Bu Linkten Ubuntuyu indirin.Ubuntu İndir

şimdi bu linke tıklayarak nasıl usb ye yazdıracağınızı öğrenin Ubuntu Usb-CD oluşturma

Usb yazdırdıktan sonra bilgisayarınız kapalıyken açma tuşuna basın ve F12 tuşuna basıp çekin sürekli ve açılan ekrandan Usb nizi seçin ve Enter tuşuna basın ve bekleyin Bilgisayarınız açılacaktır sonra başka bir hdd ye verilerinizi kopyalayıp yapıştırın.

Not:F12 Tuşu marka veya modele göre Delete-F2 olabilir siz kendi markanızınkine bas çek yapın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Müşteri Hizmetlerine En Kısa Yoldan Bağlanmak İçin Tuşlama Kısayolları

Müşteri hizmetlerini arayıp telefonda masal dinlemek istemeyenler için gerekli kısa yollar.

Bankalar
akbank: 08502222525 4+2
albaraka türk: 4445666 0
bank asya: 4444888 2+2+4
burgan bank: 08502228222 0
cepteteb: 08502220929 0
denizbank: 08502220800 3+0
enpara: 08502223663 (herhangi bir tuşlama gerekmiyor)
finansbank: 08502222900 3+2+6+2
garanti: 4440333 1+3+5
halkbank: 4440401 0
hsbc: 08502110111 1+4+5
ing bank: 08502220600 3+0
iş bankası: 08507240724 5+6+1
kuveyt türk: 4440123 5
şekerbank: 4447878 (herhangi bir tuşlama gerekmiyor)
yapı kredi: 4440440
teb: 08502000666- 4440666 3+2+2
türkiye finans bankası: 4442444 (bu kadar)
vakıfbank: 08502220724 3 + 0
ziraat bankası: 4440000 2+1+kart şifresi+0

Mobil Operatörler :

avea: 444 1 444 1 + 6 + 0
bimcell: 4444551 0
turkcell: 05325320000 sesli yanıt sistemi ( "müşteri temsilcisine bağlanmak istiyorum" diyorsun. önce bağlamıyor, "ne istiyorsanız buraya söyleyin" diyor. tekrar "müşteri temsilcisine bağlanmak istiyorum" dediğinde bağlanıyorsun.) *
vodafone: 4440542 1+0

Online Alışveriş :

n11: 08503330011 1+1+0 (siparişleriniz hakkında)

Diğer :
digiturk: 02124737373 0
tivibu: 4440375 4
ttnet: 4440375 1+6 (teknik destek)
superonline internet: 08502220222 2 + 1 + 6 + 0 (şifresiz), 2 + 1 + 6 (şifreli)
superonline arıza yardımla alakalı 3+4+0
vodafone süpernet: 08505420542 1+5+6
yurtiçi kargo: 4449999 2+8
aras kargo: 4442552 6
mng kargo: 4440606 1+0 *
sürat kargo: 4440127 0
PTT çağrı merkezi: 08502221788 8+1
passolig: 08507243344 önce tc kimlik numaranızı tuşlayın. mevcut banka kartınız ile devam etmek için 1'e basınız. (başvuruyu yeni yaptınız fakat kartınız size ulaşmadıysa 9'a basın) daha sonra aralarda iki saniye bekleyecek şekilde 2 - 4 - 3 - 4 numaralarını tuşlayınız.
erikli: 4440222 2

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Visual Studio ile Sınıf Diyagramı Oluşturma

Bir program parçalarını şekilli olarak daha kolay kavrayabilmek için Class Diagram kullanılabilir.

Visual Studio ile Class Diagram yapısını resimdeki gibi kullanabilirsiniz.

2. resimde ise class gibi yapıların tüm özelliklerini diyagrama eklemek için seçilmesi gereken seçenek gözükmektedir.

 

 

 

#programlama #visualstudio

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • onelitersoftears @onelitersoftears

  Öncelikle basit bir programcı olarak sorularımı mazur görün.Program parçalarını şekilli kavramakdan tam olarak kasıt nedir.bu tam olarak neye yarar.Barkod programları yazan biri olarak benim için ne anlam ifade ediyor ki ben genelde class tanımlayan biri değilimdir.Bu kavramları okuyorum ve görüyorum ama kod yazarken %90'i for,if,while döngülerinden ve sql sorgularından oluşan benim için daha ayrıntılı açıklayabilir misiniz

  • arsenik @sha-2

   Barkod yazılımlarında nasıl bir yapı kullanıyorsunuz bilmiyorum ama gelişmiş bir yapıyı tek bir class üstünden kullanmanız çok karmaşıklaştıracaktır projenizi. Mesela sql sorgularınızı tek bir string içinde

   insert into ogrenci values(1,'Ali','Veli');
   diye göndermek yerine
   string tabloAdi = ogrenci;
   int id=1;
   string ad = "Ali";
   string soyad = "Veli";
   değişken isimlerini üstteki gibi değiştirip

   "insert into " + tabloAdi + " values("id,ad,soyad)" diye göndermek daha mantıklıdır. Çünkü daha sonra düzenlemeniz gerektiğinde tek bir yerde değiştirip her yerde otomatik değiştirilmesini kolaylaştırabilirsiniz.

   Aynı kodu birden fazla kez yazmak yerine bir kere yazıp her yerde onu kullanmak daha bağımsız bir yapı sunar. Bütün mesele bu. Mesela 3 sınıf(class ) içinde aynı metotları kullanmak için 30 kere aynı şeyleri kopyala yapıştır yapmaya gerek yok. Bir şablon(interface) içinde 10 metod yazarsınız ve bu şablonu class'a gösterdiğinizde o sınıfa şablondaki 10 metod da geçmiş olacak.
   Daha az kod ile daha çok iş yaptır.

   Bilmem anlatabildim mi? Varsa sorunuz yazın.

(Taslak) Dizüstü Sistem Önerileri (Ocak 2017)

Hmm. Şöyle bir blog metni hazırlamak gerektiği aşikar. Fakat henüz formatına karar veremedim. Yorumlarınız beklenir. Taslak aşamasında bir karalama farzedin.

Achtung! Şu an bunlar sadece TS'de zikredildiğini gördüğüm modeller. Öneri olarak kabul etmeyin. Modellerin bir kısmı kanımca para israfı.

Nasıl akıl danışırım?

Üye olun, tüm akış seçeneği seçili halde şunları yazarak akıl danışın:

 • Bütçe aralığınız?
 • Ne için kullanılacak? Hangi yazılımlar?
 • Oyun oynanacak mı? Hangi oyunlar?
 • Pil süresi, taşınabilirlik önemli mi?
 • Metninize #dizüstü etiketini de eklemeyi unutmayın.

Buraya soru olarak yazarsanız diğer üyeler farketmeyecektir, akışa yazılırsa herkese ulaşır.

Dizüstü seçerken dikkat edilecekler

 • Fan sesi. İyi tasarlanmamış bir dizüstü kendini soğutamaz. Fan sesinden fan sesine fark var: biri tırmalar diğeri rahatsız etmez.
 • Pil kaç hücre kaç saat gidiyor (şayet ofiste sürekli elektriğe bağlı kullanmayacaksan)
 • Ağırlık 2.30 diyelim; her gün taşıyacaksan her 500 gramın önemi var demek.
 • TR servis kalitesi
 • Ekran nasıl bir şey? TN mi IPS mi? TN olması problem mi? Renklerin düzgün gözükmesini istiyor musun? 1366x768 bugün çekilir bir çözünürlük değil, ama harici ekrana bağlayacaksan düşünebilirsin. Dış ortamda kullanacak mısın? Yani parlaklık senin için ne kadar önemli? Çoğu firmanın ucuz sistemlerinde panel parlaklığı çok kısık oluyor. Yansımalı ekran? Bu senin için dert mi? Mat ekran istiyorsan baştan elemen gereken yüzlerce model var.
 • Ekran rahatsız eden PWM tip mi? (yani titreşim yapıp göz yoran panel ve lamba mı var)
 • Arka kapağı açıp disk değiştirilebiliyor mu? -> RAM ve SSD güncellemesi için.
 • Touchpad kalitesi. En iyi touchpad her zaman Apple'da oluyor. Diğerleri için kullanıp bakmalısın. Oyunda veya ofis programlarında kapatılamayan bir touchpad sürekli sıkıntı oluşturabilir. İyi cihaz bileğini tanır ve sıkıntı çıkartmaz.
 • Klavye. Denemen lazım.
 • Şasi. Plastik gövdeler maalesef sıkıntı demek. Dışı plastik içi düzgün bir şasi olsa hadi neyse. Malzeme seçimi soğutmayı da etkileyen bir kriter.
 • İşçilik. Adı Dell olsun HP olsun, işçiliklerine güvenmeyin. Bilhassa ekonomik serilerinde işçilik, parça kalitesi (mesela menteşeler..) sinir edebilir.
 • Segment. HP'nin Pavilion'u, Dell'in Inspiron'u gibi seriler maalesef düşük kalite seriler. İş serilerinde mesela bir Dell Latitude'da bileşen ve montaj kalitesi farkedebiliyor. En basitinden kullanılan panel aydınlatması farka neden oluyor.
 • Yedek parça. 8 yıl sonra kalkıp yedek parça (adaptör, yeni pil vs.) almak istiyorsan büyük bir markadan almalısın.
 • Dokunmatik ekran?

Bu detaylar genelde notebookcheck.net'in testlerinde sunuluyor. Gerisi için kullanıcı yorumlarına bakmalı.

Ne zaman almalı?

 • Vatan gibi satıcılar düzenli olarak dizüstü sistemlerde indirim kampanyası düzenler. Maalesef internet sitelerini takip etmeye mecbursunuz. İndirim 500-600TL'yi rahat bulabilir.
 • Yeni model geliyorsa stok eritmek için de bir önceki seride indirimler gelecektir. Yeni bir mobil işlemci mi duyuruldu? Bil ki önceki seride indirim yakındır.

GPU'lar?

 • En temizi şu siteye bakıp ürünleri kıyaslaman. Özellik listesinden grafik çipi nedir öğren, sonra karşılaştırmak istediğin diğer modelin ki ile birlikte yanlarına tık atıp tabloyu filtrele:
 • 920, 940'lar, Intel'in dahili yongaları, AMD R5 330M...: Modern oyunlarda pek şansları yok. Eski veya fazla bir şey istemeyen oyunlara bkz. Kaç fps hangi oyun için notebookcheck'e bkz.
 • 950M, 960M: Nvidia'nın 2015 yılı grafik çipleri. Oyun oynatıyorlar da detayları kısman gerekecektir:
 • Nvidia 10 serisi: 1050, 1060. 2016 yılı çipleri. Pazara yıl sonu girdiler. TS incelemelerine bkz.

 

1000TL altı

?

2000TL altı

 • Acer E5-573G-55UZ Intel Core i5 4200U 1.6GHz / 2.6GHz 4GB 500GB 15.6" Taşınabilir Bilgisayar NX-MVMEY-017. İşlemci 4. nesil 2013 model Haswell. 2 çekirdek. Nvidia 920M. 1366 x 768
 • HP Pavilion 250-G4 Intel Core i5 6200U 2.1GHz / 2.5GHz 4GB 500GB 15.6" Taşınabilir Bilgisayar P5U05EA. İşlemci 6. nesil 2015 model Skylake. 2 çekirdek. AMD Radeon™ R5 M330 harici grafik çipi. 1366 x 768.

 • HP 250 G5 Intel Core i5 6200U 2.3GHz / 2.8GHz 4GB 500GB 15.6" Taşınabilir Bilgisayar X0N63ES. İşlemci 6. nesil 2015 model Skylake. 2 çekirdek. AMD Radeon R5 M330. 1366 x 768.

3000TL altı

 • ASUS K556UQ CORE İ5 7200U 2.5GHZ-12GB RAM-1TB HDD-2GB-15.6"W10 NOTEBOOK. İşlemci 7. nesil 2016 model Kaby Lake. 2 çekirdek. RAM bol. Disk mekanik.
 • HP PAVILION 14-AL007NT CORE İ5 7200U 2.5GHZ-8GB-256GB SSD-14"-2GB-W10. İşlemci 7. nesil 2016 model Kaby Lake. 2 çekirdek. SSD var. GPU 940MX. 1366 x 768.

 • Acer E5-575G-51PV Intel Core i5 7200U 2.5GHz / 3.1GHz 8GB 1TB 15.6" Taşınabilir Bilgisayar NX.GDWEY.012.  İşlemci 7. nesil 2016 model Kaby Lake. 8GB bellek koymuşlar. Cihazda USB3.1 çıkışı da var gözüküyor. Ekran çözünürlüğü yine düşük 1366x768. GPU yine eskilerden 940MX. Enter tuşu biraz garip. Klavye geniş, sayılı-nümerik kısım da var.
 • Lenovo Ideapad 510 Intel Core i5 6200U 2.3GHz / 2.8GHz 8GB 1TB 15.6" FHD Taşınabilir Bilgisayar. Üstteki Acer'a alternatif olarak önerilmiş. Piyasada farklı bellek ile sunulan modelleri var. Her mağazada farklı kodlu. Ekranı FullHD yani 1920x1080 olduğu için. Grafik işlemcisi yine zayıf.
  • En yakın NC incelemesi: http://www.notebookcheck.net/Lenovo-IdeaPad-510-15ISK-Notebook-Review.179300.0.html Ana eksiler: zayıf pil, ekranda PWM, SSD olmaması (biliyoruz), ekranın dar renk uzayı..

 

4000TL altı

5000TL altı

 • DELL GAMING PANDORA 7559-B70F161C-128SSD i7-6700HQ 16GB 128SSD+1TB 4GVGA FHD IPS. 4 çekirdekli 6.nesil 2015 model SkyLake. RAM gani. Ekran IPS ama PWM mi incelemeye bakmalı.

  • Kimde var: @ardazeytin ( http://ardazeytin.com/dell-inspiron-7559-incelemesi/ )
 • Asus N552VW serisi. Yığınla modeli var. Nisan 2016'da pazara sürmüşler bu seriyi. 960M. İşlemci Skylake. 256GB'lık bir modeli halen 5000TL altı. Yine Arda'nın yorumuna bakılabilir: 5 ay önce. Ürünün teknik özelliklerini iyi araştırmak gerek. Ekranı IPS mi değil mi satıcılar düzgün belirtmiyorlar. Fiyatı kontrol altında tutmak için kim bilir nereden kıstılar? Pili mesela 4 hücreli, süresine bakmak lazım. Plastik yerine alüminyum bir dış gövdesi var ki bir artıdır. Örneğin bu cihazda 802.11ac'yi kırpmışlar.
 • Asus UX303UB-R4088T Intel Core i7 6500U 2.5GHz/3.1GHz 8GB 256GB SSD 13.3" Bu bir ultrabook. i7 ama 2 çekirdekli. 6. nesil yani SkyLake serisinden. 940M ile geliyor. Ekranı TR'de ekseriyetle FullHD. Mat ekran ile de gelebilir. 8GB bellek 4+4 olarak geliyor, 4'ü lehimli, diğer 4 ise çıkartılabilir.

6000TL altı

 • 13.3 Apple Macbook Retina. 2016 sonu. 6. nesil 2015 model Skylake ile gelir. 2.1GHz'lik i5 ile 2.9'luk i5 arasında çok da bir fark yok. Bellek lehimli!?. Disk değişmesi zor ötesi. Ekran güzel. USB-C var ama sayısı az. Bolca adaptör almak şart ve adaptörler pahalı. SSD disk gayet hızlı. Taşınabilir. Pil sabit ama uzun süreli. Modern oyunları oynamayı bekleme. Sessiz, fan sesi yükseldiğinde çok rahatsız etmeyen tonlarda. %6 eğitim indirimi mümkün. 16 GB'lık serileri için sipariş verip 2 hafta beklemen gerek. Klavyesi maalesef kötü: derinliği ve yolu kısalmış tuşlarla yaşamak hiç kolay değil, kullanıp denemeden almayın.
  • 8 yerine 16'lık alınırsa fiyat yükselecek.

7000 TL altı

 • Dell XPS 15. Bu serinin 8GB'lık modeli 7000TL altında. Fakat ne kadar burada kalır söylemek imkansız. Mediamarkt'ta yılbaşında 6000TL olan ürün 6 Ocak'ta 7500TL oldu. Cihazın özellikleri güzel ama FullHD panellerinde PWM var, %50 altı parlaklıkta kullandın mı titreme yapıyor. İşlemci i7 Skylake. Grafik: 960M malum artık eski seri sayılıyor, Nvidia'nın 1000'li serisi yakında gelir, ürün güncellenir. İşlemci gaz kesme gibi problemleri de var. Bu fiyata kusurlarını kabul etmek pek kolay değil. Kasanın dış kaplaması kir konusunda iyi değil.

 

8000 TL altı

 • HP SPECTRE 13-V101NT CORE İ7 7500U 2.7GHZ-8GB-512GB SSD-13.3"-INT-W10. 7. nesil Kaby Lake işlemcili. i7 ama 2 çekirdekli. 8GB bellek var
  • Bir önceki modelin testi: http://www.notebookcheck.net/HP-Spectre-13-Notebook-Review.165463.0.html Negatif yanları: kasa rijitliği, dongle şart, fan sesi, ortalama pil ömrü (düşük pil kapasitesi)..
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11

Bir podcast bağımlısı olarak en yoğun günümde bile en az yarım saat podcast dinliyorum.
Hal böyle olunca dinlenmiş ve dinlenecek listemde epey podcast serisi birikti. Bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.
Keyfiniz bol olsun.

#podcast #PodcastTavsiye #akış

1- Efecast - Herşeyin başı
Efe Aydal'ın filmcilik, genel sohbet, din, ateizm konularını işlediği uzun soluklu podcast serileri.

2- Gerisi Hikaye Korku Konuşmaları - 3 korku yazarının korku hikaye ve konularını irdelediği ciddi anlamda kütür kütür genel kültür deposu kaliteli ve uzun soluklu bir podcast.
http://www.galipdursun.com/gerisihikaye/
RSS: http://www.galipdursun.com/gerisihikaye/feed/podcast/

3- Teknoseyir - Teknoloji ile ilgili en kaliteli podcasttir. TR'dek en eski podcastlerden de birisidir heralde. 2011'den beri var diye biliyorum.
Youtube :https://www.youtube.com/playlist?list=PLImzRKDoJEgHyeIWtq60bav801SWwt515
RSS : https://teknoseyir.com/feed/podcast

4- Retro Podcast - Konu olarak eski oyun konsollarını işleyen muhabbeti güzel bir podcast serisi.
http://retropodcast.blogspot.com.tr/
RSS: http://retropodcast.blogspot.com/feeds/posts/default?alt=rss

5- Kaçık Prens Podcast: Psikoloji ve Günlük Hayat Üzerine Söyleşiler - İsminden de anlaşıldığı gibi psikoloji üzerine ama isminden anlaşılmaması gereği çok eğlenceli sohbetleri barındıran tavsiye edilecek bir podcast.
http://kacikprens.blogspot.com

6- Havadan Sudan - Fotoğraf ve retouch işi yapan Mehmet Turan ve özel bir üniversitede kamu yönetimi bölümünde akademisyen olan eşi Hande Tek Turan'ın sunduğu gayet güzel bir podcast. Özellikle görüşleri ve kafalarının belli bir seviyenin üzerinde olması kafa dengi bir podcast yapıyor kendisini. Tavsiye ederim.
http://www.35milimetre.com/havadan-sudan/

7- Bilim Kazanı - Amerikada yaşayan bikaç genç Türk bilim insanının bilim haberleri ile doldurduğu kaliteli bir podcast. Bilim kazan, onlar kepçe efendim.
https://bilimkazani.org/

8- Yalansavar - Orda burda gördüğümüz bilime batırılmış veya yanından bile geçmeyen yalan haberlerin neden yalan olduğunu ortaya koyan bir blog iken podcast işine de girişmiş çeşitli mesleklerden sunucuları ve konukları olan 2-3-4 kişilik podcastler. Her bölüm bir konu ile ilgili uzunca sohbetler yaparlar. Cidden iyiler. Amerika'da tıp hekimi olan Işıl Arıcan sunuyor genel olarak.
https://yalansavar.org/

9- Bahri Karaçay ile Bilim - Yine Amerika'da yaşayan bir Türk bilim insanı olan Bahri Karaçay'ın gençleri yönlendirme ve bilim dünyasındaki yenilikleri anlatma amacı ile oluşturduğu podcastler. Bilimin dışında özellikle verimli çalışma ile ilgili güzel ipuçları veriyor.
http://bahrikaracay.com/turkce/medya/

10- Kayıt Başladı - İki genç bilişimcinin komikli, bazen de çaktırmadan bel altlı, teknoloji içeren podcastleri.
http://kayitbasladi.com/

11- Ünsüz Hayatlar - Bir garip ünsüzün bir grup ünsüzü teker teker konuk etmesi ve muhabbet etmesi üzerine dayalı bir podcast. Ama nedense her konuğun başarılı ve yurtdışına bir şekilde gitmiş olması insanı kıskandırmıyor değil. Bir süredir güncel değil ama iyidir. Sıla Yücesoy'un bir girşimi.
http://unsuzhayatlar.tumblr.com/
(Galiba ulaşılamıyor bu podcaste artık)

12- Girişimci Muhabbeti - Girişimcilik üzerine güncel olayları konu alan ve muhabbet eden bir podcast. Konuyla ilginiz yoksa sıkabilir. Ben de alışmaya çalışıyorum.
http://www.girisimcimuhabbeti.com/

13- Dr X - Eğer zamanında Teknoloji TV'yi takip ediyorsanız hatırlama ihtimaliniz yüksektir. Kendisi bilgisayarı ile televizyona çıkar ve mail olarak aldığı sorunlara deva olurdu. Canlı yayınlara başladı geçen sene. Podcast niyetine dinleyebilir.
https://www.youtube.com/channel/UCCRDKHTXHuGCB6_UPe4R3AQ

14- BolaykimFanSub - Anime üzerine bir podcast. Henüz yeni tanıştım. Anime severlerin ilgisini çekebilir.
http://bolaykimfansub.com/?s=radyo

15- TRT Podcasting - Özellikle Radyo 3 seviyorsanız tam size göre. Büyük bir liste fakat ben aralarından "Dünyadan Yerel Sesler", "Kitaptaki Müzik" ve "Türk Masalları" podcastlerini takip ediyorum. Dünyadan Yerel Sesler müzik ufkunu açmaya birebir özellikle.
http://www.trt.net.tr/ondemand/podcastkategori.aspx?KategoriKodu=e9a28733-5767-4fc9-90c6-21a06f3e1210

Sonuç olarak geriye doğru baktığımda efecast, teknoseyir, havandan sudan ve yalansavar podcastlerini birden fazla kez dinliyorum. Onları özellikle tavsiye ederim. Gerisi hikaye ve kaçık prens de kalitelerini bozmayan arşivlik seriler.
Kulağınız boş kalmasın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 20