Ders için Arduino ile bir bonibonları renklerine göre ayırıcı bir makina tasarladık. Bu sistem için bonibonların renklere göre sayılarını bilgisayar arayüzünde göstermem gerekiyor. Arayüzü sadece yazı ve sayı gösterecek şekilde yapmayı düşünüyorum. Arduinodan sadece bilgi çekeceğiz, herhangi bir bilgi akramı olmayacak. C++'da temel komutları (if else gibi) biliyorum, bunları kullanarak matematiksel hesaplamalar yapabiliyorum, ancak daha önce Arduinodan veri çekme programı gibi programlar yazmadım. Bu işi yapmak için birkaç program (Labview, Processing ve C#) gördüm, ama hangisini kullanacağıma karar veremedim. Arayüz hazırlmayı en basit ve hızlı şekilde hangi programla yapabilirim? #arduino #bilgisayararayüzü

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Biraz geç olacak ama yaklaşık 1 ay önce çekmişim. 2-3 ay kadar öncede dükkan açılmış diye duydum. Taksimde alman konsolosluğunun çaprazında, zaten camda konsolosluğun yansımasın var

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Lenovo bir laptop aldık . Daha kurulum yapmadık, 10-15 saniyede bir tık diye fandan ses geliyor. Bu geçici bir ses mi yoksa bir sorun mu var?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İyi akşamlar, Gearbest'ten Xiaominin bir kulaklığını aldım.İlk on gün Processing aşamasında kaldı, mail atmam ile Shipped out aşamasına geçti ve Gearbest bana bir takip kodu verdi. Postnl sitesinde bu takip kodu ise beş-altı gündür "The item is pre-advised" diyor. Bu pre-advised tam olarak ne demek, internette bu ifade hakkında Postnl'ye daha kargo gitmedi ve 3-4 güne bu aşamadan çıkar diye okudum. Çinden ilk siparişim, bu yüzden sürece pek hakim değilim. Postnl nerededir , Postnl'ye kaç günde varır. Elime varması ne kadar sürecek?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok fazla mining postu gördüm ve aklıma birkaç soru takıldı. Bu mining'de ne hesaplaması yapılıyor, bu konu hakkında bir bilgi var mı ve bu hesaplamalar kim veya hangi kurum,firma vb.
için yapılıyor ? Ayrıca ben mining ile para kazanmanın ilk zamanlarında ki gibi kolay olmadığını, çok zor olduğunu duymuştum.Bir anda bitcoin fiyatlarının artması ile mi mining işi bu kadar büyüdü?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 21
 • arsenik @sha-2

  Not: Bilgiler 2-3 sene öncesine dayandığı için değişiklik gösterebilir. 2-3 sene önceki öğrendiklerime göre kazma aşamasında ne hesaplaması yapılıyor sorusuna cevap dosyaların hash fonksiyonları ile hash kodlarına ulaşılması olmalı. Şöyle düşünün. Elinizde 10 gblık bir mkv dosyası var. Bunu hashleme fonksiyonu tiplerinden sha-256 ile hashlediniz. Bu size atıyorum 100 karakterlik bir sha-256 kodu veriyor. Bu kod bu dosyanın tüm dünyada bu numara ile tanındığını belirtiyor. Siz bu mkv dosyasında herhangi bir değişiklik yaptığınızda tüm kod tekrar değişir. Microsoft'un sitesinden orijinal iso dosyası indirdiyseniz hiç orada yazar md5 : 2342pkp2kp23k4234234234şk2nş3n24 sha-256: 34234234234k2p4k2ğ4234234234jı2p34 gibi kodlar.

  Herhangi bir yerden windows isosu diye indirdiğiniz dosyanın microsoft'un dağıttığı orijinal iso olup olmadığının denetimini kendi bilgisayarınızdaki bu iso dosyasının hash kodu ile öğrenebilirsiniz.

  Bir dosyanın hash kodunu öğrenmek için de işlemcinin belli bir süre işlem yapması gerekiyor. Tonlarca dosyada bu işlemin aralıksız yapıldığını düşünün.

  Bitcoin için konuşacak olursam 3 sene önce de rx480 alıp kazma işlemine başlayabilirdin bugün de başlayabilirsin. Her geçen gün daha da zorlaşmış diyenler neden böyle bir şey diyor onu öğrenmek lazım. Ben böyle bir şeye inanmıyorum. Bundan üç sene önce de miner rent firmaları kurulmuştu şu anda da var.

  Coin fiyatları son 3 senedir uçuk düzeydeydi zaten. Bizim ülkemizde kendine medya deyip temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyorlar bitcoin haberlerini. Bilmeyenler de 3 ay önce çıktı sanıyor bu para birimini.

  Şu ethereum para birimini henüz pek bilmiyorum ama ben de son birkaç gündür duymaya başladım. İncelemek lazım.

  Ekleme: Ha bu arada bitcoin mining için özel bir yetenek falan gerekmez. Yabancı kaynakları açıp okumak lazım diye düşünüyorum.

  • 3dfx @3dfx

   Zorluk seviyesi yalan bisey degil. Denklemlerin derecesi artiyor gibi dusun. Ayrica blok basina olan odulu azaltmakta zorlugu arttirmakla ayni sey. 1 ay calisinca kazandigin geliri 2 ayda calisip kazaniyorsun. Antminerlarin surekli yenisi cikiyor mesela, hesalama gucleri artiyor tabii.

  • arsenik @sha-2

   @3dfx Zorluktan kasıt nedir? Ben onu anlamadım. Farklı algoritmalar ile farklı hash fonksiyonların yaratılması sonucu oluşan bir zorluktan mı bahsediyorsunuz?

   Atıyorum dogecoin bir blok 15 dakikada çözülürken litecoin aynı donanım ile 45 dakikada çözülüyor dersek buradaki litecoin'in dogecoin'e oranla 3 kat zor olduğunu mu söylüyorsunuz? Olay bundan ibaret ise bu altcoin türlerinden kaynaklanan bir zorluk olmuyor mu? 3 sene önce bitcoin'i 20 dakikada çözerken bugün 45 dakikada çözüyorum diyen biri var mı?

  • nonname @nonname

   Yerli basın takip etmiyorum, ben bu işin arttığını teknoseyirdeki akıştan ve hgd'den öğrendim. Bu hash kodu Lp'nin Windows kopyasını torrentten indirirken kontrol ettiği şey değil miydi. Ben zorluk olaraktan bitcoinde verilen paranın kademeli olarak azaldığını biliyorum, herhalde bahsedilen zorluk o.

  • arsenik @sha-2

   @nonname Evet LP'nin dediği şey. Bitcoin'de verilen paranın azalması ile ilgili bilgim yok. Doğru olabilir ama neden öyle olduğunu bilmek isterim.

  • nonname @nonname

   @sha-2 aklıma sadece bitcoine değer kazandırmak için elde edilen bitcoin miktarını azalttıkları geliyor. Keşke bilen biri olsaydı da , cevaplasa. İnternette pek kesin bir bilgi bulamadım.

 • ssaygin @ssaygin

  Algoritma mine eder , ancak bunlarda zaman geçtikçe mine etmek zorlaşır ve kazandığın coin miktarı düşer ancak kazıdığın altcoinin değeri yükselebilir.Karlılık hesabı nice hash'ten yapılabilir. https://www.nicehash.com/?p=calc

 • HasanEmre Tonguç @hasanemretonguc

  boş işlem değildir yani o kadar bilgisayar gücünü boşa harcamazlar bence

 • Alp @acpcore

  Hocam mine falan hikaye, kim yapmış bu tanımı bilmiyorum. Amaç algıriyma çözümüne katkıda bulunmak ve dünyada dönen şifreli paranın bir şekilde dönmesine yardımcı olmak. Şuan bankalar dahil günde milyarlarca işlem yapılıyor ve bu işlemler kriptolanıyor, paket direk karşıya gitmiyor ama dönüyor, o dönmesine katkıda bulunuyorsunuz sizde kısacası. Herkes bitcoin falan diyor ama kimsenin basit bir açıklama dahi yapabildiği yok, bende yanlış açıklamış olabilirim ama izlediğim belgeselde bu şekilde anlatılıyordu temelde

  • Alp @acpcore

   Bu anlattığım olaya karkıda bulunanlara ise sistem belli bir pay ödüyor o paradan. Sonuçta 10 bilgisayarla o paranın paylaşımı 1000 bilgisayar için aynı sadece bilgisayar kişi başına düşen para sayısı azalıyor. Ayrıca tabi direk sistem para olarak vermiyorda kriptolu şekilde bitcoin denilen bir birimden bu para ödeniyor. Sen ise bu birimi bozduruyorsun birşekilde diğer ğara birimlerine karşı. Bu da ulusu olmayan para birimi olmuş oluyor

  • Alp @acpcore

   @acpcore tabi para arttıkça sistemdeki borsası oluştu vs. O kısımlar ise bildigin ekonomik boyutu olayın.
   Tavsiye; boşverin, hiç bulaşmayın. Şuanda sizin gibi bulaşmayı düşünen yüzbinlerce insan var çünkü. Ayrıca buradaki ekonomi aynı kalsada insanlara yayıldıkça ülkeler hükümetler işkillenecek bu durumdan, çünkü aynı zamanda direk yasadışı işler için kullanıyorlar bu oaralar. (Yukarıdaki nedenden ötürü bitcoininde takibi zor, haraket ediyor çünkü)

  • nonname @nonname

   @acpcore Hiç girmek gibi bir niyetim yok. Bu ara da seti projesi gibi işlem gücüne ihtiyaçlari olan bilimsel projelere yardım etmiştim (bilgisayar hesapladı , ben bir şey yapmadım 😀) . Benim merakım da acaba bu mining işi böyle bir bilimsel araştırma için mi yoksa hackerların kötü amaçlı bir işi için mi kullanılıyor?yani tamamen ne olduğunu ve neden bir anda arttığını (özellikle neden insanların ilgisinin bir anda arttığını) öğrenmek.

Wonder women filmini Türkçe dublaj izledim. Filmde oyuncuların elinde tuttuğu bir kağıttaki ve bilgisayardaki yazı Türkçeydi. Bu filmlerin renderlerı çok uzun sürmüyor mu ? Nasıl farklı bir dil için filmin içeriğindeki bir yazıyı değiştirebilmişler. Ben ilk kez bu filmde gördüm. Uzun süre sonra Türkçe dublaj film izlediğim için buna benzer bir film daha var mı bilmiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

Amazon.de den ayakkabı sipariş edenler olmuştu . Ayakkabılar geldi mi? Söyleyenler bir sıkıntı yaşadı mı? Amazon.de den bot almayı düşünüyorumda. #akış #amazon.de #Amazon

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 16
nonname paylaştı.

Ücretsiz/Açık Kaynak Program Arşivi
[SON GÜNCELLEME: 20.04.2018]

Kategorilere göre düzenledim bu şekilde daha iyi oldu. Bu yazıyı okuyor ve bildiğiniz başka yazılım varsa yorum yapmayı unutmayın.
Liste sürekli uzamaktadır 🙂

---CAD Programları

FreeCAD : 2D ve 3D mühendislik tasarım programı. Boyutu az ve ücretsizdir. AutoCAD ve SolidWorks alternatifi olamasa da zor durumlarda hayat kurtarabilen, hatta basit modeller ile çalışılıyorsa sürekli kullanılabilecek efsane yazılım. Windows/Linux/Mac
http://www.freecadweb.org/

QCAD : AutoCAD alternatifi açık kaynak ve çaprak platform bir uygulama. Denediğim en iyi ücretsiz 2D tasarım programlarından birisi. Windows/Linux/Mac
http://www.qcad.org

DoubleCAD XT 5 : AutoCAD Lite alternatifi (fakat kaynak kodu kapalı) işe yara bir program. Köşede durması yararlı. Windows.
http://www.doublecad.com/DoubleCAD/DoubleCAD-XT-v5

Draftsight : CAD yazılımı. Windows/Linux/Mac
https://www.3ds.com/products-services/draftsight-cad-software/

Fritzing : Devre çizim programı. Proteus ISIS ARES alternatifi kullanımı kolay açık kaynak bir devre tasarım programı. Windows/Linux/Mac
http://fritzing.org

--Muhasebe Programları

Tekir Otomasyon : Açık kaynak bir muhasebe otomasyonu. Önerilen kurulum şekli sanal makine. CentOS tabanlı ve yerel ağdan internet tarayıcısı ile kontrol edilebilmektedir. Minimum 2GB ram istemektedir. Sanallaştırma desteği olan herhangi bir donanım ve işleitm sistemi
http://www.tekir.com.tr/

Bilsoft Cari Takip Ön Muhasebe Programı : Reklam destekli ücretsiz bir muhasebe programı. Güncel tutulmaktadır ve bir sorunda karşınızda yetkili bulabiliyorsunuz. Windows
http://www.bilsoftyazilim.com/ucretsiz_cari_takip.asp

---Grafik Düzenleyiciler

GIMP : Bahsetmeye bile gerek yok. Yılların fotoğraf işleme programı. Windows/Linux/Mac
http://www.gimp.org/

Paint.net : Fotoğraf düzenleme aracı. Windows
http://www.getpaint.net

Inkscape : Vektör grafik programı. Windows/Linux/Mac
https://inkscape.org

Krita : Gelişmiş bir çizim programı. Windows/Linux/Mac
https://krita.org

---Medya Oynatıcıları

VLC Player : Her türden videoyu her platformda oynatır. Windows/Linux/Mac/Android/IOS
http://www.videolan.org/vlc/

Amarok Music Player : Müzik oynatıcı. Windows/Linux/Mac
https://amarok.kde.org/

Mpv Media Player : Medya oynatıcı. Windows/Linux/Mac
https://mpv.io/

SPlayer : Medya oynatıcı. Windows
http://splayer.org/index.en.html

Miro: Müzik ve video oynatma, dönüştürme ve podcast indirme uygulaması. Windows/Linux/Mac
http://www.getmiro.com/

Syncplay : Senkronize bir şekilde grup olarak medya oynatılabilen bir yazılım. Bir oynatıcıda durdurma/oynatma/ileri alma vs işlemler yapıldığında gruptaki tüm üyelere yansır. Windows/Linux/BSD/Mac
http://syncplay.pl/

AIMP3: Birçok özellik barındıran bir müzik çalar. Windows/Android
http://www.aimp.ru/

---Video ve Ses Düzenleme Yazılımları

Kdenlive : Sağlam ve geleceği olan bir video edötör. Linux
https://kdenlive.org/

OpenShot : Video Editör. Linux -Live DVD seçeneği de var.
http://www.openshot.org/

Pitivi : Video düzenleme yazılımı. Linux
http://www.pitivi.org/

Blender : 3D tasarım, animasyon ve video düzenleme programı. Windows/Linux/Mac
https://www.blender.org

Shotcut : Ücretsiz ve açık kaynak çapraz platform video editör. Windows/Linux/Mac
http://www.shotcut.org/

Avidemux : Çapraz platform ve açık kaynak bir video editör. Windows/Linux/Mac/PC-BSD
http://www.avidemux.org

Lightworks : Açık kaynak değil fakat ücretsiz sürümü mevcut bir video editör. Bazı codec ve çözünürlük sınırlamaları var. Windows/Linux/Mac
https://www.lwks.com/

QWinFF : Video ve ses dönüştürücü. ffmpeg yüklü olmalı. Windows/Linux/Mac/FreeBSD/OS/2 & eCS
http://qwinff.github.io/

WinFF -- QWinfFF alternatifi. QWinfFF’e göre avantajı encode ve bitrate ayarlarını değiştirip kaydetmeye izin vermesi. Windows/Linux
http://winff.org/html_new/downloads.html

Format Factory : Birçok resim, ses ve video dosyasını dönüştürmeye yarayan açık kaynak olmayan bir yazılım. Windows
http://www.pcfreetime.com/

ClibGrap : YouTube, Vimeo, Metacaf gibi sitelerden video indirme ve çevirme programı. Windows/Linux/Mac
http://clipgrab.org/

Internet Friendly Media Encoder : Videolarınızı H265 formatına çevirmeye yarayan başarılı bir yazılım. Denemelerimde AVC codec i olan bir videonun boyutunu kalitede gözle görülür kalite farklılığı yaratmadan uzun işlemede %60 kısa işlemede %20-30 azaltabilecek sonuçlar elde ettim. Windows/Linux
https://x265.github.io/

Handbrake : Video dönüştürme programı. Windows/Linux/Mac
https://handbrake.fr/

Pivot : Animator yapma programı. Windows
http://pivotanimator.net/

Mixxx : Ses karıştırma programı. DJ. Windows/Linux/Mac
http://www.mixxx.org/

---Ses Düzenleme Yazılımları

Audacity : Ses düzenleme ve kayıt yazılımı. Windows/Linux/Mac
http://audacityteam.org/download/

Ardour : Açık kaynak bir ses düzenleme yazılımı. Windows/Linux/Mac
https://ardour.org/

XMedia Recode : Ses ve video dönüştürme yazılımı. Windows
http://www.xmedia-recode.de/en/download.html

PowerEnc : Ses dönüştürme yazılımı. Windows
http://www.benware.de/?page_id=4

TeamTalk : TeamSpeak alternatifi. Windows/Linux/Mac/Raspian/Android
http://bearware.dk/?page_id=353

---Oyun

0 A.D. : Age of Empires tarzı gelişmekte olan bir açık kaynak oyun. Kesinlikle bir bakmak lazım. Windows/Linux/Mac
http://play0ad.com/

---Ofis Yazılımları

Libre Office : Microsoft Office alternatifi ofis programı. Windows/Linux/Mac
https://tr.libreoffice.org/

WPS Office : Bir başka ofis programı. Özellikle Microsoft Offfice uyumluluğuyla meşhur. Android/IOS/Windows/Linux
http://wps.com

OpenOffice : Açık kaynak ofis programı
https://www.openoffice.org/

---Ekran Yakalama Yazılımları

Kazam Screencaster : Ekran yakalama programı. Linux
https://launchpad.net/kazam

GTK+ UVC Viewer : Bir başka ekran yakalama programı. Webcam de yakalamaktadır. Linux
http://guvcview.sourceforge.net/

Sharex : Ekran görüntüsü alma, gif olarak ekran kaydetme, resim-yazı ve ya herhangi bir dosyayı önceden ayarladığınız bir siteye kolayca yükleme. Windows
https://getsharex.com/

---Torrent İstemcileri

EagleGet : İndirme yardımcı programı. Windows
http://www.eagleget.com/

Deluge : Torrent istemcisi. Windows/Linux/Mac
http://deluge-torrent.org/

qBittorrent : Bir başka torrent istemcisi. Windows/Linux/Mac
http://www.qbittorrent.org/

Tixati Torrent : Torrent istemcisi. Windows/Linux
http://www.tixati.com/download/

---Dosya İndirme Yazılımları

FileZilla : Ücretsiz ve açık kaynak FTP yazılımı. Windows/Linux/Mac
https://filezilla-project.org/

JDownloader : İndirme yöneticisi. Windows/Linux/Mac
http://jdownloader.org/

4K Video Downloader : Youtube vb sitelerden basit bir video indirme aracı. Windows/Linux/Mac
https://www.4kdownload.com/

---Diğer

Thunderbird: Mail istemcisi. Windows/Linux/Mac
https://www.mozilla.org/tr/thunderbird/

Turtl : Google Keep alternatifi açık kaynak bir proje. Windows/Linux/Mac/Android/IOS
https://turtl.it

ROSA ImageWriter : ISO dosyalarını USB ye yazdırmak için basit ve güzel bir araç. Windows/Linux/Mac
http://wiki.rosalab.com/en/index.php/ROSA_ImageWriter#Where_can_I_take_it.3F

Simplenote : Not tutma uygulaması. Kendi sunucusu ile eşitleme yaparak notlarınızı heryerde tutmanızı sağlıyor. En büyük artısı her not için geçmiş halini görebilme özelliği var. Web/Windows/Linux/Mac/Android/IOS/Kindle
http://simplenote.com/

MuseScore : Muse Score nota bazı müzik oluşturabilir ve kendi sitesindeki müzikleri indirip kullanabileceğiniz bir yazılım. Windows/Linux/Mac/Android/WindowsPhone/IOS/Kindle
https://musescore.org

NVDA: Görme engelliler için ekran okuyucu. Windows
http://www.nvaccess.org/download/

Open Broadcaster Software : Açık kaynak yayıncılık yazılımı. Windows/Linux/Mac
https://obsproject.com/

7-zip : Winrar alternatifi dosya sıkıştırma programı. Windows/Linux
http://www.7-zip.org/

PeaZip : 7-zip tabanlı açık kaynak bir başka arşiv ve sıkıştırma yöneticisi. Windows/Linux
http://www.peazip.org/

Stellarium : Bilgisayarınızı bir gözlem evi olarak kullanıp tüm gök cisimlerine bakmanızı sağlayan bir yazılım. Gelişmiş arama seçenekleri ile tüm evreni keşfetmenin kapısı bu yazılımda. Windows/Linux/Mac
http://www.stellarium.org/

Atom Text Editor Windows/Linux/Mac
https://www.atom.io/

OSFMount : Sanal disk. Windows
http://www.osforensics.com/

EmulationStation : Retro oyun emülatörü. Windows/Linux
http://emulationstation.org/

KDEConnect : Android telefonunuzu PC'den kontrol edebilen bir yazılım. Linux
https://community.kde.org/KDEConnect

Pushbullet : Telefon kontrol yazılımı. Android/IOSWindows/Linux/Mac
https://www.pushbullet.com/

QGIS : Ücretsiz ve açık kaynak coğrafi bilgi sistemi. Windows/Linux/Mac
http://www.qgis.org

Balabolka: Kitapları sesli hale getirir. Birçok dosya tipini açabilir. İstenirse sesi bile yazıya çevirebilir. Windows
http://balabolka.tr.softonic.com/

PSPP : SPSS alternatifidir. Sosyal bilimler için istatikstik programı.
https://www.gnu.org/software/pspp/

#akış #GNU #Linux #ücretsizprogram #ücretsizoyun #OpenSource #ÖzgürYazılım #AçıkKaynak #AçıkKaynakDeposu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 33

Teknoseyir 5 yaşında videosunu 25:25 ten 25:37 ye kadarki bölümünü 0,5 hızda izleyin aşırı derecede komik oluyor.Youtube yorumlarında biri deneyin demişti, bende buraya yazayım dedim 😀 #akış #mizah https://www.youtube.com/watch?v=OKbK2xtVu24#t=25m25s

TeknoSeyir 5 yaşında!

TeknoSeyir'in beşinci yaşını birkaç istatistik ve çekim hataları ile kutluyoruz. Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z...
BeğenFavori PaylaşYorum yap