Çok fazla mining postu gördüm ve aklıma birkaç soru takıldı. Bu mining'de ne hesaplaması yapılıyor, bu konu hakkında bir bilgi var mı ve bu hesaplamalar kim veya hangi kurum,firma vb.
için yapılıyor ? Ayrıca ben mining ile para kazanmanın ilk zamanlarında ki gibi kolay olmadığını, çok zor olduğunu duymuştum.Bir anda bitcoin fiyatlarının artması ile mi mining işi bu kadar büyüdü?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • BAkts @bakts

  Bitcoin değil diğer birimler de revaçta bu aralar, etherium' du galiba

 • arsenik @sha-2

  Not: Bilgiler 2-3 sene öncesine dayandığı için değişiklik gösterebilir. 2-3 sene önceki öğrendiklerime göre kazma aşamasında ne hesaplaması yapılıyor sorusuna cevap dosyaların hash fonksiyonları ile hash kodlarına ulaşılması olmalı. Şöyle düşünün. Elinizde 10 gblık bir mkv dosyası var. Bunu hashleme fonksiyonu tiplerinden sha-256 ile hashlediniz. Bu size atıyorum 100 karakterlik bir sha-256 kodu veriyor. Bu kod bu dosyanın tüm dünyada bu numara ile tanındığını belirtiyor. Siz bu mkv dosyasında herhangi bir değişiklik yaptığınızda tüm kod tekrar değişir. Microsoft'un sitesinden orijinal iso dosyası indirdiyseniz hiç orada yazar md5 : 2342pkp2kp23k4234234234şk2nş3n24 sha-256: 34234234234k2p4k2ğ4234234234jı2p34 gibi kodlar.

  Herhangi bir yerden windows isosu diye indirdiğiniz dosyanın microsoft'un dağıttığı orijinal iso olup olmadığının denetimini kendi bilgisayarınızdaki bu iso dosyasının hash kodu ile öğrenebilirsiniz.

  Bir dosyanın hash kodunu öğrenmek için de işlemcinin belli bir süre işlem yapması gerekiyor. Tonlarca dosyada bu işlemin aralıksız yapıldığını düşünün.

  Bitcoin için konuşacak olursam 3 sene önce de rx480 alıp kazma işlemine başlayabilirdin bugün de başlayabilirsin. Her geçen gün daha da zorlaşmış diyenler neden böyle bir şey diyor onu öğrenmek lazım. Ben böyle bir şeye inanmıyorum. Bundan üç sene önce de miner rent firmaları kurulmuştu şu anda da var.

  Coin fiyatları son 3 senedir uçuk düzeydeydi zaten. Bizim ülkemizde kendine medya deyip temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyorlar bitcoin haberlerini. Bilmeyenler de 3 ay önce çıktı sanıyor bu para birimini.

  Şu ethereum para birimini henüz pek bilmiyorum ama ben de son birkaç gündür duymaya başladım. İncelemek lazım.

  Ekleme: Ha bu arada bitcoin mining için özel bir yetenek falan gerekmez. Yabancı kaynakları açıp okumak lazım diye düşünüyorum.

  • 3dfx @3dfx

   Zorluk seviyesi yalan bisey degil. Denklemlerin derecesi artiyor gibi dusun. Ayrica blok basina olan odulu azaltmakta zorlugu arttirmakla ayni sey. 1 ay calisinca kazandigin geliri 2 ayda calisip kazaniyorsun. Antminerlarin surekli yenisi cikiyor mesela, hesalama gucleri artiyor tabii.

  • arsenik @sha-2

   @3dfx Zorluktan kasıt nedir? Ben onu anlamadım. Farklı algoritmalar ile farklı hash fonksiyonların yaratılması sonucu oluşan bir zorluktan mı bahsediyorsunuz?

   Atıyorum dogecoin bir blok 15 dakikada çözülürken litecoin aynı donanım ile 45 dakikada çözülüyor dersek buradaki litecoin'in dogecoin'e oranla 3 kat zor olduğunu mu söylüyorsunuz? Olay bundan ibaret ise bu altcoin türlerinden kaynaklanan bir zorluk olmuyor mu? 3 sene önce bitcoin'i 20 dakikada çözerken bugün 45 dakikada çözüyorum diyen biri var mı?

  • nonname @nonname

   Yerli basın takip etmiyorum, ben bu işin arttığını teknoseyirdeki akıştan ve hgd'den öğrendim. Bu hash kodu Lp'nin Windows kopyasını torrentten indirirken kontrol ettiği şey değil miydi. Ben zorluk olaraktan bitcoinde verilen paranın kademeli olarak azaldığını biliyorum, herhalde bahsedilen zorluk o.

  • arsenik @sha-2

   @nonname Evet LP'nin dediği şey. Bitcoin'de verilen paranın azalması ile ilgili bilgim yok. Doğru olabilir ama neden öyle olduğunu bilmek isterim.

  • nonname @nonname

   @sha-2 aklıma sadece bitcoine değer kazandırmak için elde edilen bitcoin miktarını azalttıkları geliyor. Keşke bilen biri olsaydı da , cevaplasa. İnternette pek kesin bir bilgi bulamadım.

 • ssaygin @ssaygin

  Algoritma mine eder , ancak bunlarda zaman geçtikçe mine etmek zorlaşır ve kazandığın coin miktarı düşer ancak kazıdığın altcoinin değeri yükselebilir.Karlılık hesabı nice hash'ten yapılabilir. https://www.nicehash.com/?p=calc

 • HasanEmre Tonguç @hasanemretonguc

  boş işlem değildir yani o kadar bilgisayar gücünü boşa harcamazlar bence

 • Alp @acpcore

  Hocam mine falan hikaye, kim yapmış bu tanımı bilmiyorum. Amaç algıriyma çözümüne katkıda bulunmak ve dünyada dönen şifreli paranın bir şekilde dönmesine yardımcı olmak. Şuan bankalar dahil günde milyarlarca işlem yapılıyor ve bu işlemler kriptolanıyor, paket direk karşıya gitmiyor ama dönüyor, o dönmesine katkıda bulunuyorsunuz sizde kısacası. Herkes bitcoin falan diyor ama kimsenin basit bir açıklama dahi yapabildiği yok, bende yanlış açıklamış olabilirim ama izlediğim belgeselde bu şekilde anlatılıyordu temelde

  • Alp @acpcore

   Bu anlattığım olaya karkıda bulunanlara ise sistem belli bir pay ödüyor o paradan. Sonuçta 10 bilgisayarla o paranın paylaşımı 1000 bilgisayar için aynı sadece bilgisayar kişi başına düşen para sayısı azalıyor. Ayrıca tabi direk sistem para olarak vermiyorda kriptolu şekilde bitcoin denilen bir birimden bu para ödeniyor. Sen ise bu birimi bozduruyorsun birşekilde diğer ğara birimlerine karşı. Bu da ulusu olmayan para birimi olmuş oluyor

  • Alp @acpcore

   @acpcore tabi para arttıkça sistemdeki borsası oluştu vs. O kısımlar ise bildigin ekonomik boyutu olayın.
   Tavsiye; boşverin, hiç bulaşmayın. Şuanda sizin gibi bulaşmayı düşünen yüzbinlerce insan var çünkü. Ayrıca buradaki ekonomi aynı kalsada insanlara yayıldıkça ülkeler hükümetler işkillenecek bu durumdan, çünkü aynı zamanda direk yasadışı işler için kullanıyorlar bu oaralar. (Yukarıdaki nedenden ötürü bitcoininde takibi zor, haraket ediyor çünkü)

  • nonname @nonname

   @acpcore Hiç girmek gibi bir niyetim yok. Bu ara da seti projesi gibi işlem gücüne ihtiyaçlari olan bilimsel projelere yardım etmiştim (bilgisayar hesapladı , ben bir şey yapmadım 😀) . Benim merakım da acaba bu mining işi böyle bir bilimsel araştırma için mi yoksa hackerların kötü amaçlı bir işi için mi kullanılıyor?yani tamamen ne olduğunu ve neden bir anda arttığını (özellikle neden insanların ilgisinin bir anda arttığını) öğrenmek.

 • nonname @nonname

  Aklıma diğer para birimleri hiç gelmemişti , dediğiniz gibi bitcoin elde etmek zor olduğu için diğer para birimlerine bir yönelim vardır.

 • nonname @nonname

  @orcun borsadan oldum olalı hiç anlamam 😀 . Bakalım bu işler nasıl ilerleyecek

 • LOOP @loop

  Bu çözülen matematiksel işlemmi her ne zıkımsa onun bilime ilime bir katkısı var mı?