#teknoyardım #ikinciel #satılık
2. el masaüstü fiyatlarına baktım, benimkini satmayı planlıyorum çünkü. Fiyatlar saçma salak. Ne yapsam bilemedim.
970a-g46 anakart
gtx 960 2gb
fx8320 + hyper 212evo
4x4gb ddr3 1600 soğutuculu bellekler
120gb ssd
1tb hdd
xigmatek asgard 600w kasa.
logitech c270 kamera, görüntü kalitesi baya iyi 😀
a4tech x7 klavye + fare
Snopy Sn-r5 kulaklık
philips 21" 1080p standart dvi monitör. Bir tane yarı ölü pixel var, arada sırada yanmıyor. Aynı boy grundig monitörde var sorunsuz. Pixel sorunu yapana onu veririm.
Mousepad gibi ıvır zıvırı saymıyorum zaten.

sahibindendeki ilanlara bakarsak etikete 2800 falan yazmam lazım. Ama o kadar etmez haliyle. sizin görüşlerinizi almak istiyorum. Kaça gider bu? İlgilenen olursa buradanda satabilirim tabiiki. Ankara içi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Adblock'un mobilde de yaygınlaşması lazım 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Oculus Rift ve HTC Vive ile VR deneyimlerim. #oculusrift #htcvive

HTC vive'yi Oculus'dan önce aldım. Oculus'u önce spariş geçmeme rağmen htc daha önce geldi elime.

1. Kurulumu uğraştırdı, yok duvarı del, yok kabloları bağlar, yok şu bu derken 2 saat uğraştım.

2. PC'ye bağlama işi kolaydı, steam gördü, Türkçe olarak kurulumu yaptı, sorunsuz kullanmaya başladım.
3. Cihazın gözlük kullanımına uygun yapısı çok hoşuma gitti bir de yüzümüzün önüne gelen pad değişiyor, hatta internetten satın alabiliyorsunuz ki almanız lazım, terden ölüyorsunuz.
4. Kablo çok fazla, hatta "çook" fazla, insanı bunaltıyor.
5. Oyun kolları "tek" kelimeyle muhteşem, elinizde silah dediğinde silah, ok dediğinde ok tutuyorsunuz, bire bir oyunun içinde kolları görmek, gerçekten etkileyici, tepkileri falan harika. Hiçbir "tepkimi" yanıtsız bırakmadı ve anında yanıt verdi cihaz, o anlamda süperdi.
6. Kulaklık çıkışı "tam" bir ızdırap, mecbursunuz takmaya, karşıdan ses geldiğinde saçma oluyor hani takmayım da pc'den devam edeyim derseniz, çünkü dönüyorsunuz, yürüyo, çöküyor, zıplıyorsunuz, haliyle ses "sizinle" harket etmeli, kablosuz kulaklık bir nebze daha iyi oluyor.

7. Steam'in arşivi bu cihaz için tek kelimeyle dev bir kaynak, gün geçmiyor ki yeni şeyler çıkmasın, fiyatları da makul ama sıkıntı şu ki "oyun" değiller, neredeyse "hepsi" insana "demo" hissi yaratıyor. Bir giriyor bakıyor çıkıyorsun, hani şöyle oynadığım oyun sayısı sürekli elin parmaklarını geçmez.

8. Mide bulantısı, baş dönmesi, şu bu yok. Hiç olmadı sadece "yorgunluk" oluyor, kafanızdaki şey ağırlaşıyor her saniye, sonunda ter de olunca bitkin düşüyorsunuz. Kablonun durumu çok sıkıcı bu cihazlar kablsouz olduğu gün "herkes" alacak.

9. Hafta sonları kullanıyorum, çünkü geniş alan istiyor, o "gösterilen" az alanlar falan yalan, geniş olacak, çünkü içinde geziyorsunuz, eğiliyor, zıplıyor, bakıyorsunuz, hele bir ok oyunu var, saatlerce oynarım, o kadar güzel ama zorluyor kablo ve geniş alan yoksa.

10. Mercek kalitesi, şu bu zaten internette var yeterince içerik, ben kişisel fikirlerimi anlatmak istedim daha çok.

Oculus'u Amazon'dan aldım, kapıma kadar geldi, sorunsuzca.

 

 1. Kurulumu 10 dakika sürdü, taktım çalıştırdım, 2-3 kablo bağladım. Çok rahat o anlamda.
 2. Tasarlımı çok daha iyi, çok daha hoş ve daha hafif, kablo bir tane ve KULAKLIK var. insanlar "bu" fark eder mi diyecekler ama öyle fark ediyor ki anlatmamam. Kulaklıkları çok kaliteli, sesi çok iyi, bir anda içine sokuyor insanı.
 3. Steam'in vr'ı ile çalışıyor ama kendi oculus yazılımının uygulamaları ve programı var, orada oyun sayısı kısıtlı, ama bir ara yüzü var, htc'den o anlamda iyi. Video izleyebileceğiniz bir platrofmu var.
 4. Öte yandan, htc de oculus'da 3. parti yazılımlara destek veriyor, engellemiyor hiçbirini. Ya da sabote etmiyor, sadece oculus bazen, Steam'den eklenmiş oyunlarda takılıyor, kitleniyor 1-2 denemeden sonra çalışıyor.
 5. Her iki ürün için de vr player'ler var, go pro'nun bir uygulaması var hatta, iki cihazla da sorunsuz çalışıyor, samsung 360 ile çektiğiniz videoları atıp izleyebiliyorsunuz "her" iki cihazla da.
 6. Vr player sayesinde, evinizdeki bütün filmleri izlersiniz. Alt yazı desteği var denilen bir vr player vardı ama ben beceremedim.
 7. Oculus'un oyun kolu yanında geliyor ve bir küçük oyun kolu daha var yanında.
 8. Haliyle bu küçük şey "çok" işlevsel, sadece onu kullanarak oyun da oynayabilirsiniz desteklerse, film falan çalıştırma işlerine de yarıyor.
 9. Oculus'un "kafa" algılama sistemi var, vive'den başka olarak, düzgün çalışıyor, vive gibi "odayı" değil kafanızı algılıyor. bu cihazda da baş dönmesi falan olmuyor.
 10. Oculus'un kaskı "hafif" ve kablosu az, oldukça "kolay" takıluıyor ve çıkıyor. Bu avantaj ama "gözlerin" etrafındaki pad çıkmıyor.

Gelelim herkesin "hangisi" diye sorduğu yere. Şimdi "bu" iki cihaz "bence" vr tecrübesi vermesine rağmen farklı bir algı sunuyor. burada "şu iyi bu iyi" demek doğru değil, sistemleri aynı. Fark şurada çıkıyor "oturmak mı istiyorsun yoksa ayakta mı durmak istiyorsun.."

 

Eğer "oturmak" içinse oculus muhteşem. Ben vive'yi hafta sonraları kullanıyorum ama oculus hep yanımda duvarda. Video izlemek, film izlemek yada samsung 360 ile çektiğim görüntüleri aileme izletmek istediğimde hemen izliyorum. Ayrıca "oyunları" uygulayan vorpx diye bir uygulama var, bu uyguılama sayesinde "bir" çok oyunu gözlükle oynayabiliyorsunuz.

https://www.vorpx.com/

"ha" mükemmel mi, değil ama belli ki kısa sürede bu sorun da çözülecek.

Eğer "ayakta" duracağım diyorsanız, vive muhteşem. Oyunları olsun, dünyası olsun "vr'ın" tam içindesiniz, nefes nefese ok atabilir, bilardo salonuna girip oyun oynayabilir, arkadaşlarınızla yarışabilir, sohbet edebilirsiniz, tabi ki "tek" başınıza bir kaskla oluyor bu, ve her iki üründe bencil. size bakanlar "bu ne ya" diyorlar, tek başına dön baba dön odada.

 

İkisi de harika "ilk" örnekler, bunlar "kablosuz" olduğu gün herkes alacak ama oraya daha var görünüyor. Yine de bir çok insana denettim, herkes her iki cihazın bazı özelliklerini sevdi, bazılarını beğenmedi, ikisinin "alaşımı" harika bir vr olacak. yakında oculus'a da kontrolcüler gelecek ön sparişe çıktı, onları da almak istiyorum ama vive'nin tecrübesi başka bu anlamda.

 

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar, tecrübelerim bu kadar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 13
 • defy @defy

  Sizin görüşünüze göre görüntü kalitesi, çözünürlük ve görsellerin akıcılığı bakımından hangisi daha başarılı?
  Ek olarak Oculus'u Amazon'dan almışsınız. Gümrüğe takılmadan gelmesi şansa bağlı bir faktör mü yoksa takılmadan geleceğinden emin olarak mı satın aldınız?
  Bir de aldığınız kişinin amazon ilan linki varsa belirtirseniz memnun olurum.

  • vural balıkçı @vuralbalikci

   Her şeyiyle Vive iyi pc'niz varsa alınacak en iyi vr cihazı. sonrasında oculus sonra ps4 vr geliyor.

   Amazondan alırken gümrük vergisini aldılar zaten, öyle bir durum yok, yüksek meblağlarda otomatik alıyorlar zaten. Linki htırlamıyorum ama bulunca eklerim.

  • defy @defy

   @vuralbalikci HTC Vive ve Oculus'un TR fiyatıyla, Playstation Pro + VR tam bir set dizmek mümkün. Bu noktada kafam karışık. Bir tarafta tek bir gözlük, diğer tarafta aynı fiyata ve hatta daha da ucuza komple bir Ps Pro sistem. Playstation ile aralarındaki fiyat farkına değecek kadar kaliteli mi bu HTC veya Oculus emin olamıyorum. Sonuçta sadece gözlük olarak kıyasa gittiğimizde Playstation gözlüğü TR satış fiyatı 1500 TL iken diğerleri 4000-5000 TL dolaylarında.

 • vural balıkçı @vuralbalikci

  Dostum "kafanın" karışmasını anlıyorum. Şimdi ps vr'da var bende. Aldım kenara koydum, neden "oyun" yok, var olanlar "çok" pahalı. Adam gibi vr'ı aldığında yanına oyun olsun dediğinde 500 tl ekliyorsun. Yetmiyor kameran yoksa onu da ekliyorsun. Ama yine de "OYUN YOK demo var.

  Htc'de ise steam'de bir sürü oyun var. Hatta ps4'de vr'da çıkanlar 3'de 1 fiyatına satılıyor. O anlamda htc "hepsinden" önde çünkü içerik var. Oculus'da da tam oyunlar var, yani "Demo'dan" daha çok oynanan biten oyunlar.

  ps vr oyun gelirse olacak ama oyun gelecek, kaçtan gelecek ne kadar vr olacak.

  Bu üçünün de eksisi ve artısı var. ve sana şunu söyleyim, hangisini alırsan bir yanın eksik kalacak. Oculus alsan kontrolcüleri ayrı para, oyunları yüksek ama en konforlusu. ps vr alsan evet donanım sadece ps4 istiyor ama ps4 pro daha iyi çalışıyor ama oyun yok. htc alsan güçlü sistem ve geniş alan istiyor ve bir sürü oyun var.

  üçünden hangisini seçersen seç, kötü yanı başka bir vr cihazında iyi durumda. Ben bana soranlara "iyi pc'in varsa ve geniş alalnın" htc al diyorum. Ha sadece pc başında otururum, oradan vr deneyimi istiyorum diyorsan oculus, ne pc ne de başka bir şeyim var diyene de ps4 pro ile ps4 vr'u söylüyorum.

  Bunlar "hangisi" diye soranlar için. sen dersen bana, ben alma, kablosuzları çıkacak diyorum. Çünkü vr'ı 10 gün sonra kutuya atıyorsun 🙂

  • defy @defy

   Sayende kafa karışıklığım kalmadı. Kararım Oculus'dan yana. Çünkü oturarak oynayabilirim sadece. Uygun fiyata 2. el bir ürün bulursam alırım artık. İnceleme için ve sorularıma detaylı yanıtların için teşekkür ederim.

  • vural balıkçı @vuralbalikci

   @defy oculus touch var bu arada çıktı, onun da göz ardı etmeyin. Çünkü "oturarak" video izlersiniz "oculus'un" oyunlarını ve destekleyen steam'deki oyunları oynarsınız. Oculus market'i çok ucuz değil. Bir bakın üye olup.

 • vural balıkçı @vuralbalikci

  Oculus'un kendi mağazası var, ve ayrıca steam'den alınıyor. HTC içinde aynısı geçerli, kendi mağazası var ama ben kurmadım ve steam'den. Cihazlara "dışarıdan" da satan varsa uygulama ya da oyun alabilirsiniz, ben bir ara normal oyunları vr'a çeviren bir uygulama almıştım, çalışmıştı ama kötü çalışmıştır.

 • vural balıkçı @vuralbalikci

  Anlamadım, oyunları zaten "taktığınızda" gözünüze, zaten "tek" görüntü alıyorsunuz. Kaydetmek için mi. Oculus'da böyle bişi yok, hepsinde değil bir çok oyunda "ben" gözlükten bakarken, ekranda, sizin dediğiniz gibi görünüyordu, bazılarında, çift olarak görünüyor, yani bir ayarı var mı bilgim yok, hiç bu konuda düşünmedim açıkçası.

Kargo Takip Merkezi (2019)

Yurt içi ve yurt dışından yapılan alışverişlerde paketlerini takip etmenizde sizlere kolaylık sağlayacak adresleri bir araya getirdim.

Açıklama: Aldığınız sitede kargo bilgileri bölümünde yazan taşıma şirketine göre aşağıda yer alan size uyana göre takibi yapın 🙂 Olur da aşağıda olmayan bir şeyler fark ederseniz yorum kısmına iliştirin listeye ekleyelim. Sorularınız için yorum kısmını dolduralım sitede kalabalık yapmayalım. 👍👍

Yurt Dışı 🇨🇳🇺🇸🇬🇧
Yurt dışından aldığınız ürünleri kargo takip numarasıyla altta verdiğim
sitelerden takip edebilirsiniz.
💢 https://www.aftership.com | Üye olup kodları ekleyebiliyorsunuz.
💢 http://www.17track.net/tr | Birçok  kargo firmasını destekliyor.
💢 http://global.cainiao.com/ | Aliexpress ve Çin’den gelen kargolar için

💢 http://www.pts.net/ptstrack.php | Amazon vs.. gelen kargolar için yurt içi

Bilgi: Amazondan aldığınız ürünleri Türkiye içerisinde ki takibini PTS ile yapmanız gerekiyor. i-parcel ve aramex kodlarınızı PTS ile de sorgulayabilirsiniz. Aynı zamanda kargonuzu size ulaştıracak firmanın takip numarasını da gösterir.

💢 https://www.i-parcel.com/ | Amazon vs… kargolar için yurt dışı.
💢 https://tools.usps.com/go/TrackConfirmAction_input | USPS ile gönderiler için.
💢 http://www.trackitonline.ru/?service=track | Bunu tavsiye ederim.
💢 http://www.xfl-express.com/ | Çin'den bazen bu firma ile gönderim yapabiliyorlar.
💢 http://www.postnl.post/tracktrace | Hollanda postası kargo takibi için.
💢 http://directlinktrackedplus.com/multipletrack-client2.php | İsveç postası için.
💢 https://www.packagetrackr.com/ | Birçok kargo firmasını destekler. Tavsiye ederim.
💢 http://www.trackntrace.com.sg/ | Singapur Post (Olabildiğince uzak durun 🙂 )
💢 https://www.aramex.com/express/track.aspx | Amerika’dan gelen kargolar için.
💢 http://intmail.183.com.cn/zdxt/yjcx/ | ChinaPost ile gelen gönderiler için.
💢 http://www.trackingcourier.com/china-post-tracking | ChinaPost için.
💢 http://www.mtytrack.com/ | Çin’den gelen birçok kargo şirketini destekliyor.
💢 http://www.parcelforce.com/track-trace | Birleşik Krallık için.
💢 http://www.17ckd.com/EN/index.htm | Çin’den yapılan alışverişlerde işe yarar.
💢 http://khcx.gdpost.com.cn/mgnt/StateBatchDemand/CustLogin.jsp | Nadiren kullanılır.
💢 http://en.4px.com/ | Singapur, China ve HongKong Post ile gelen kargolar için.
💢 http://www.yuntrack.com/track/detail | Yun Post ile gelen kargolar için.
💢 http://www.yw56.com.cn/english/index.aspx | YANWEN ile gelen kargolar için.
Yurt İçi 🇹🇷
Yurt içinden gelen giden kargolarınızı altta verdiğim linkler yardımıyla
takip edebilirsiniz.
💢 http://gonderitakip.ptt.gov.tr/
💢 https://www.turkiye.gov.tr/ptt-gonderi-takip
💢 http://www.yurticikargo.com/bilgi-servisleri/sayfalar/kargom-nerede.aspx
💢 https://www.araskargo.com.tr/functions.aspx
💢 http://www.suratkargo.com.tr/?p=content_online&i=373&l=kargom_nerede
💢 http://www.mngkargo.com.tr/tr/
💢 http://www.ups.com.tr/gonderi_takip.aspx
💢 http://kurumsal.horoz.com.tr/web_2008/web_kurumsal/_genel/frmgenelsorgu.aspx?
💢 http://tr.aktif.com/gonderisorgulama/
💢 http://www.pscturkey.com.tr/kargo-takibi.html
💢 http://www.dhl.com.tr/tr/express/tracking/monitor_shipments.html
💢 https://rl.telekurye.com.tr/Sorgula.aspx
Türk Kargo Firmaları Kısayol dan Sorgulama 📌
Aşağıdaki linklerin sonuna gönderi kodunuzu kopyalayarak kısayoldan 
öğrenebilirsiniz…
💢 https://www.araskargo.com.tr/tr/cargo_tracking_detail.aspx
💢 http://service.mngkargo.com.tr/iactive/popup/kargotakip.asp?k=
💢 http://selfservis.yurticikargo.com/reports/SSWDocumentDetail.aspx?DocId=
💢 https://pttws.ptt.gov.tr/BarkodHareket/faces/home.xhtml
Android Uygulamalar 📲
Aşağıda linkini verdiğim uygulamalardan istediğiniz telefonunuza 
yükleyerek istediğiniz yerden kargolarınızı takip edebilirsiniz.
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aftership.AfterShip
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=de.orrs.deliveries
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.metalsoft.trackchecker_mobile
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=yqtrack.app
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.uberblic.parceltrack
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.deniz.android.kargotakibi
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yurticikargo.android
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kardelenyazilim.pttpostasorgulama
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bildirbana.bikargomvardi
Canlı Uçak/GemiTakibi
Gözü karartıp kargonuzu getiren uçak/gemi bulabilirsiniz belki :)
💢 http://canli.ucustakibi.com/
💢 https://tr.flightaware.com/live/
💢 https://www.marinetraffic.com/tr/ais/home/shipid:289388/zoom:10
Kısayol: https://teknoseyir.com/blog/kargohttps://goo.gl/gZkyLg
18.11.2018 tarihi itibariyle liste günceldir.

#postatakip #alışveriş #tracking #chinapost #dhl #aftership #ptt #yurtdışıkargo #yurtiçikargo #mng #YurtiçiKargo #pttkargo #araskargo #airmail #iparcel #kargotakipmerkezi #kargotakip #iparcel #aliexpress #gearbest #amazon #kargo #TürkiyeKargo

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 25

Tüketici hakları ve hakem heyeti ile hakkımızı nasıl ararız?

Konuğumuz Niyazi Saral ile tüketici olarak sahip olduğumuz hakları ve bu hakları nasıl korumamız gerektiğini konuşuyoruz. Özellikle bizlerin mahkemeye gitmeden sadece hakem heyeti ile çözebileceğimiz sorunlara örnekler sunuyoruz.

Bazı konu başlıkları şöyle.

Tüketici hatası hangi hallerde geçerlidir?
Kargodan bozuk ya da kırık çıkan ürünler için ne yapılabilir?
Tüketici hakem heyetlerine kim baş vurabilir?
İthalatçı garantili nedir?
Bir firma kapanırsa mallarının garanti süreçleri nasıl devam eder?
Ürün iade hakkımız hangi hallerde geçerli?
Ölü piksel garantisi nedir?
Serviste hasar gören ürünlerle ilgili ne yapılabilir?
Kendi sistemimizi toplamak hangi riskleri barındırır?
Arızalı ürünleri kime teslim etmek bizim için daha avantajlıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 189
 • ibrahimkirtas @ibrahimkirtas

  Ben 2.el cihaz aldım cihazı şarja takarken cihaz durduk yere arıza yaptı aldıgım kişi aldıgı yerden fatura çıkardı garantiye yolladı cihaz için para istediler faturayı kabul etmediler ben şimdi cihazı hakem heyetine 2. El aldıgımdan dolayı şirketi şikayet edip paramı alabilirmiyim

 • SonGokTurk @songokturk

  merhaba bi siteden 3 defa alış veriş yaptım ilk alışverişim 1 ay içinde gömderildi 2 si 3 ay oldu gelmedi iletişime geçiyorum para iadesi yapıcaz diyolar yapmadılar ne yapmalıyım

 • Eylem Dalgıç @dalgiceylem

  Bu videoyu izledikten sonra Tüketici İl Hakem Heyeti'ne başvuruda bulundum. Satıcı firma batmış durumda ithalatçı firma da neredeyse öyle üretici firma olarak Samsung Electronics İstanbul Pazarlama ve Ticaret Limited Şirket'ini bildirdim ancak üretici firma olmadığını iddia etti ve talebim reddedildi, şimdi ne yapmam gerekiyor muhatap bulamıyorum.

 • Çelik Murat @celik-murat

  Mrb. Ben eve internet çektim. İlk 3ay ücretsiz. Kurulum gerceklestikten sonra sorunsuz kullandım ama 1hafta. Ve şuan 1 aydır eve çektiğim interneti kullanamıyorum. Ve digi arızadan dolayı. 1 ay içerisinde defalarca Msteri hizmetlerini aradım. Bahane üretiyorlar yada öyledir. Nyse 1 aydır arıza giderilmedi. Ne yapabilirim. Tahattut var yani anlaşma galiba 2yil. Hakli olarak tahattut u fes edeblirmyim. İptal ettirmek istiorm ama ceza gelir ni. Bilen bir yol gösterir mi lutfen

http://www.minifabrikam.com/ 'da 3D baskı taleplerinizde Teknoseyir kullanıcılarına %25 indirim.

Fiyatlandırma formülümüz : kullanılan plastiğin gramı için 50 kuruş + 3D yazıcının çalışma saati başına 15 TL + %18 KDV'dir. Teknoseyir'den gelen taleplerde toplam fiyat üzerinden %25 indirim uygulanır.

Minifabrikam Anasayfa

Minifabrikam'da 3 boyutlu baskı alabilirsiniz.Türkiye'nin heryerine İzmir'den ürün gönderiyoruz.*.stl uzantılı dosyalarınızı 3 boyutlu yazıcılarımızda bastıktan sonra tarafınıza uygun fiyata gönderiyoruz.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18

#akış #Microsoft #DreamSpark #Windows Embedded 8.1 Industry Pro kullanıcıları işletim sisteminizi Windows 10'a yükseltmek için aşağıdaki güncellemelerden uygun olanı indirmeniz gerekmektedir.

64 Bit (x64) Kullanıcıları için indirilmesi gereken:
http://download.windowsupdate.com/d/msdownload/update/software/updt/2015/05/windows8.1-kb3035583-x64_d8cd2e0f87835a50599c26eb3d974e526e7c3025.msu

32 Bit (x86) Kullanıcıları için indirilmesi gereken:
http://download.windowsupdate.com/d/msdownload/update/software/updt/2015/05/windows8.1-kb3035583-x86_7e7959687879fb4ca23561df51096bb0b842b1aa.msu

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Güzel bir açıklama olmuş bence. Yanlız bir sıra da odak ile ilgili olması gerekir miydi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap