Çiçek dayı, oyunlardan günlük hayata, hatta iş hayatına kadar günümüzün kanseri haline gelmeye başlayan politik doğruculukla alakalı çok güzel noktalara parmak basmış. Özellikle verdiği ilk örnek, oyun endüstrisinde bugünlerde büyük tartışma haline gelen crunch kültürünü de açıklıyor.

Slavoj Žižek: Political Correctness is a More Dangerous Form of Totalitarianism

Slavoj Žižek doesn't buy into political correctness. In fact, it frightens him. The famed philosopher and social critic describes political correctness as a ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evrim Teorisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Evrim Ağacı'nın kurucularından Dr. Çağrı Mert Bakırcı ile evrim ve evrim teorisi üzerine sohbet ettik.

00:47 – Evrim teorisi çöktü mü?
04:56 – Teori, yasa, hipotez nedir?
12:05 – Evrim nedir?
17:38 – Evrim nasıl bilim olabiliyor?
20:27 – Tür nedir?
26:08 – Gözlemlenmiş bir tür değişimi var mı?
33:28 – Fosil kayıtlarındaki boşluklar bir dezavantaj mı?
36:47 – Ara geçiş formu bulunmadı mı?
43:46 – Evrim tamamen rastgele bir şeyin sonucu mu?
50:18 – Göz gibi karmaşık bir organ nasıl evrimleşebiliyor?
55:38 – Evrim bizi daha karmaşık canlılara doğru mu götürüyor?
58:16 – “İlk canlılık nasıl oluştu” sorusunun cevabı evrimin içine giriyor mu?
1:04:32 – Tek hücrelilerden çok hücrelilere geçişte bir basamak var mı?
1:07:54 – Moleküller nasıl doğru yeri bilip oraya gidebiliyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 193
 • Can Yapıcı @canyapici90

  Uzun bir süre bulunamadığı için "God damn particle" yani lanet olası parçacık olarak ismi konmuş fakat argo bulunduğu gerekçesiyle akademisyenler ve bulan bilim adamının editörü tarafından god particle olarak geçmiş. Bunun tanrıyla veya dini bir referans ile alakası yoktur. Ama evrenin oluşum sürecini inceleyen bu kadar merak uyandırıcı ve büyülü bir hikayeye tabi ki inananlar tanrı anlamı yükleyebilir. Ama "bilim tanrının varlığını kanıtladı" vs. bu tür olmayan heveslere kimse kapılmamalı yanlış anlamayın sizin için demiyorum. Gereksiz yere algı karmaşası yaşamasın kimse diye diyorum.

 • Powerhand @kergit

  @fatih_u sanırım herşeyi yanlış anlamak gibi bir huyunuz var.
  ben hamdi bey yanlış yapamaz diye bişey dedim mi ?
  teknoloji ve bilim notlarını yapan adam bilimsel bir konuyu tabiki bu çatı altında ele alabilir.
  dayatma yapıldığını nerden çıkardınız?
  adamlar güzel güzel konuşuyor.
  ateist düşünceyi yaymaya çalışan kim? evrim = ateizm diye bir kural mı var?
  ateizmden bir cümle bile geçmeyen bu konuşmada nasıl iftira atıyorsunuz.
  Siz gülebiliyorsanız takdir ediyorum ama ben sizin kafanızdaki insanları görünce üzülüyorum

 • Can Yapıcı @canyapici90

  Bilimsel konular kendi içinde deney, gözlem, araştırma ve karşılaştırma gibi yollarla ilerler. Evrimsel biyoloji de yüzlerce bilim dalından biridir ve aynı prensiplerle yoluna devam ediyor. Herhangi bir dine mensup herhangi bir kişi bunu kendi dinine aykırı bulabilir ama bu konuda yapacak birşey yok. Bilimsel ilerlemeler din,dil,ırk,mezhep,inanç,kültür gibi etkenlerden bağımsız hareket eder. Dünya'nın düz olmasını isteyen birçok insan olabilir ama bilim böyle istendiği için Dünya düz demez.

  Herkesin dini,inancı,görüşü farklı olabilir. Bilimin her kesimi memnun edip onların istediğini doğrulamak gibi bir fonksiyonu da amacı da yok. Verileri ve araştırmaları ortaya koyar ve ilerler. Isteyen memnun olur istemeyen memnun olmaz ama güneş balçıkla sıvanmaz; kimse bilimsel bir konuya yer verildiği için Teknoseyiri kötüleyemez. Beğenmeyen izlemesin zorla tutan yok bildiğim kadarıyla. Bilimsel konularda bir sürü video paylaştılar kimse gık demedi de şimdi tüm bilim camiasının kabul ettiği bir konuyu şahsi inancınıza ters düşüyor diye sansürlesin mi istiyorsunuz...

 • s.usta @s-usta

  Evrim, sadece doğanın değil kainatın yasasıdır. Her şey hareket halindedir, değişir ve dönüşür. Bizim Alevi kültüründe, felsefesinde bir deyim vardır, "Bütün evren semah döner" diye. İşte tam da kadim toplumların gökyüzünü rasat eden mekanik materyalist bilim insanlarının gözlemine dayanan bu tespit inancımıza bu deyimin tanımladığı şekilde girmiştir. Modern toplumlardaki bilimsel gelişmeler de bu yasayı açıklayan teoriler ortaya çıkarmışlardır. Evrim teorisi Kainatın, Doğanın, canlı ve cansız tüm formların değişim ve dönüşüm mekanizmalarını ve sonuçlarını açıklamaya çalışan bir teoridir velhasıl... Kabul edersin veya etmezsin, senin bileceğin iş. Ama senin de bir parçası olduğun madde yine evrimin kazandırdığı bir özellik olan senin sübjektif yargılarına göre işlemiyor!

Başıma gelen ilginç bir problemi ve çözümünü kaynak olması amacıyla burada paylaşmak istiyorum.

Google tarafından biz kullanıcılara sunulan, fotoğraf düzenleme konusunda oldukça başarılı olan snapseed uygulamasını oldukça uzun bir süredir kullanıyorum. Snapseed uygulaması ile RAW fotoğraflar da düzenlenebiliyor. Ben de Canon RAW formatı olan CR2 uzantılı fotoğrafları snapseed ile başarıyla düzenleyebiliyorum. Fakat snapseed ile düzenlenen raw fotoğrafları Instagram'a yükleyemiyordum. Bunun sebebi snapseed ile düzenlenen fotoğraf dosyasının exif bilgilerine boş gps koordinatlarının eklenmesi imiş. Exif datasında GPS olup da bu veriler boş olunca fotoğrafı Instagram hiçbir şekilde kabul etmiyor. Bu sorunu çözmek için herhangi bir exif editor uygulaması ile GPS bilgilerini veya tüm exif bilgilerini silmek yeterli.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Mi4 kullanırken bir ara beta güncellemesinde GPS'i bozmuşlardı. Benzer bir sıkıntı yaşamıştım bir hafta.

 • Burak @burakk

  Bu snapseed ile ilgili ya da senin cihazınla tam bilmiyorum. Çünkü GPS ile ilgili bir kısım Exif editor kısmında (macbookta bakar ve editlerken sık sık görüyorum) boş olsa bile o fotoğrafı telefona alıp ordan da instagrama attığımda kolaylıkla paylaşabiliyorum. GPS kısmı bomboş olsa bile 🙂 Çünkü her fotoğraf makinesi dahili gps ile gelmiyor. Canon 6D Mark2 falan olsa tamam dahili gps var. Bir de sen acaba direkt RAW'ı mı atmak istiyorsun instagrama yoksa raw'ı düzenleyip jpg olarak export edip paylaşmak istiyorsun da o zaman mı oluyor? (yukarıda az önce yazdığım şekilde jpgleri gps bilgileri olmadan rahat rahat paylaşabiliyorum ben,) snapseed ile SRW CR2 vb. rawları editlediğimde (bazen nadir de olsa mobilde editliyorum dışardayken) jpg export alınca ordan doğrudan instagramda paylaşabiliyorum aslında. Benzer şekilde lightroom CC mobil ile de sorunsuz paylaşıyordum editleyip raw'ı ardından export jpg ve bam bam bam instagram.

 • Burak @burakk

  Ekteki ekran görüntüsünde göründüğü gibi bomboş o kısım.

#googledrive Gecenin ipucu: Google drivedan bir dosya indireceğinizde dosyaya çok erişim olduğu için geçici olarak dosyaya yeni erişimleri kapatıyor. Ama bunu aşmanın bir yolunu buldum.

Google Drive ile nasıl indirilir (indirme sınırını atlayın)

1. Kimliği bu bağlantıya ekleyin: https://drive.google.com/file/d/ENGELLİ-LİNK-ID-KODU-BURAYA-GELECEK/view

2. Google Drive'ınıza sağ üstten ekleyin

3. Google Drive'ınıza gidin ve sağ tıklayın, ardından bir kopya oluşturun.

4. Az önce yaptığınız kopyaya sağ tıklayıp indirebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gerekenler:

- Drive kotanızdan yediği için eğer hesabınızda yeterli alan yoksa kopya oluşmayacaktır. Hesabınızdaki alana dikkat edin. İşiniz bitince oluşan dosyayı silinki kotanız şişmesin.
- Benim denememde dosya sonlarına isim değiştirseniz dahi indirirken kopya dosya diye uzantı eklediği için İDM yakalayamıyor ve tarayıcının kendi indirme yöneticisiyle iniyor. Ayrıca bu durumda inen dosyayı diskinizde yeniden adlandırmanız gerekmekte. Ben İDMye yakalattıramadım ama indireceğiniz dosyayı paylaş deyip link alıp bu linki jdownloadere ekleyince indirebiliyorsunuz. Artık dosya inincede yeniden adlandır deyip isimdeki fazlalık kısmı silersiniz. Ayrıca Backup and Sync from Google programıyla eşitleme özelliğini kullanarakta indirme yapabiliyorsunuz ama jdownloader daha basit ve zahmetsiz göründü bana. Zaten googleın programı biraz yavaş dosya transferi yapıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

bir şey almadan önce amazon yorumlarını inceleyenlere gelsin..
istediğiniz ürün amazon linkini yapıştırıyorsunuz, yorumları kategorilere ayırıp olumlu veya olumsuz olarak yüzdeye vuruyor.
gayet kullanışlı
#Amazon #AlışVeriş #akış

https://thereviewindex.com/us

User Review Summaries for Gadgets

Summary of millions of user reviews and opinions, organized feature wise, along with pros/cons, price, specs for easy compare.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu metal maket işi çok iyiymiş yahu. Geçen ay bir indirim anında 2$'a aldığım Tie Fighter Warplane metal puzzle dün geldi. Akşam oturdum biraz uğraştım. Malzeme kalitesi, detayları, parça kesimleri çok iyi. 10 numara kaliteli. Yapıştırıcı veya havya türü bir cihaz kullanmadan tamamen tırnakları geçirip eğerek tamamlanıyor. Küçük bir kargaburun ve ince düz saatçi tornavidası ile hallettim. Hiç pürüz çıkmadı cillop gibi oldu 🙂 Sıradaki X-wing Warplane... Tavsiye ederim ucuz bulursanız kaçırmayın.

#puzzle #maket #StarWars #tiefighter

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 17

Bilgisayarında kaliteli müzik dinleyenler ( özellikle iyi kulaklıklarla ) son dönemde aliexpress , banggood vs sitelerde 15 dolar 100 dolar aralığında çok çılgın ürünler mevcut. DAC ve kulaklık amfisi bir arada.

Bundan 10 sene önce binlerce lira verip elde edilen ses kalitesi şimdi Malum ortamlardan indirlen flac + chineese DAC + ortalama bir kulaklıkla elde ediliyor.

Tek yapmanız gereken biraz araştırma yapmak , üzerinde AK4396 , CS4398 ,WM8740 , PMA1792 gibi kaliteli dönüştürücüler , opa1612 gibi bileşenler olsun.

Dinlediğim bir kaç üründe çok etkilendim. Adamlar 100 dolar altınaDSD çözebilen dac satıyor.

Daha önce burada incelenmiş audioengine D1 dac var. AK4396 çipli. Onun ayarında bir dac 30 -50 dolar arasında satılıyor.

Bence inanılmaz bişey.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Kesin bilgidir yayalım 😀
SSD'de yer açma

===========================================
Güncelleme 1 - Bunu gerçekten önemli şeylerde kullanmadan önce bir deneme yapın, nasıl oluşturuluyor, ne neyi etkiliyor, nasıl doğru siliniyor filan anlayın ondan sonra esas işlemi yapın derim ben.

Güncelleme 2 - Aslında bir kullanma alanı daha var. İlla SSD'den harddiske atmak zorunda değilsiniz, SSD'den başka bir SSD'ye de aktarabilirsiniz. Mesela bende C: 256 SSD ve D: 1TB HDD var. 256 SSD yetmiyor, ama oradaki programları harddiske atıp yavaşlatmak istemiyorum. Daha büyük bir ssd alacağım ama ona da yeniden windows kurmak istemiyorum. Bu nedenle C: 'deki programları yeni alacağım E:'deki SSD'ye aktaracağım. Hatta Harddiske aktardığım ama hızlı olmasını istediğim şeyleri de E:'ye aktaracağım. Yeni kurulum yapmadan ve hızdan feragat etmeden C: SSD'de yer açmış olacağım.

===========================================

Diyelimki bilgisayarınzda hem SSD (C:) hem de harddisk (D:) var. Ara yüklemeler hızlı olsun diye Battlefield (Photoshop / Android SDK / Autocad... install edilen ve çok yer tutan şey) SSD'ye kurdunuz, oynuyorsunuz. Ama bir süre sonra ssd'de yer açmanız gerekti şu 60 GB'lik Battlefield 'i keşke kolayca D'ye (bilgisayarın dahili harddiski) taşıyabilsem ama oyunu da bozmasam, yavaş mavaş çalışmaya sorunsuzca devam etse diyorsunuz ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Sonuçta kurulumu yapılan bir uygulama, sadece dosyaları C'den (SSD) D'ye taşırsanız çalışmayacak. Windows'un bir özelliği olan ve çok az kişinin bildiği *Junctions* yardımınıza koşuyor.

Directory junction ile 60GB'lik klasör D'deki yeni yerindeyken hala C'deymiş gibi davranıyor. Böylece kurulumunuzu hiç bozmadan 60GB'lik oyunu SSD'den harddiske aktarıyorsunuz. Nasıl mı, gelin hep birlikte bakalım 🙂

1- Battlefield'i D'deki (veya başka bir lokal path) yeni yerine taşıyoruz.
Yani örneğin "C:\Program Files\Battlefield 4" klasörünü "D:\Games\" altına taşıyoruz.
Artık "C:\Program Files\Battlefield 4" diye bir klasör yok. SSD 'de 60 GB yer açıldı, harddiskde 60 GB yer doldu.

2- command prompt'u açıyoruz.

3- mklink /j "C:\Program Files\Battlefield 4" "D:\Games\Battlefield 4"
diyoruz, alttaki gibi sonuç veriyor:
Junction created for "C:\Program Files\Battlefield 4" "D:\Games\Battlefield 4"

C:\Program Files\ 'ın içine gittiğinizde "Battlefield 4"'ün orada 60 GB olarak durduğunu göreceksiniz ancak SSD'nin kapasitesine baktığınızda hala 60 GB'lık açıklığı göreceksiniz.

Yani "C:\Program Files\Battlefield 4" klasörü 60 GB ama C'de yer tutmuyor. Çünkü burası aslında "D:\Games\Battlefield 4" bir yansıması.

Windows'a "C:\Program Files\Battlefield 4" dosya yoluyla ilgili bir işlem talebi geldiğinde bu işlemi "D:\Games\Battlefield 4" üzerinde yapıyor, yani tüm programlar ıvır zıvır herşey Battlefield hala C'deymiş gibi çalışmaya devam ediyor. Bu windowsun kendi özelliği.

"C:\Program Files\Battlefield 4" klasörü içinde bir değişiklik yaparsanız "D:\Games\Battlefield 4" içinde yapmış olursunuz.

"D:\Games\Battlefield 4" içinde değişiklik yaparsanız "C:\Program Files\Battlefield 4" içinde de o değişiklik gözükür.

Silmek için "C:\Program Files\Battlefield 4" 'i silmeniz yeterlidir bu durumda D'deki esas klasöre birşey olmaz. Ancak "C:\Program Files\Battlefield 4" içindeki klasörleri veya dosyaları silerseniz gerçek klasör ve dosyaları da silmiş olursunuz.

===========================================
Detaylar:
===========================================

C:\>mklink /?
Creates a symbolic link.

MKLINK [[/D] | [/H] | [/J]] Link Target

/D Creates a directory symbolic link. Default is a file
symbolic link.
/H Creates a hard link instead of a symbolic link.
/J Creates a Directory Junction.
Link Specifies the new symbolic link name.
Target Specifies the path (relative or absolute) that the new link
refers to.

===========================================

A junction is definitely not the same thing as a directory symbolic link, although they behave similarly. The main difference is that, if you are looking at a remote server, junctions are processed at the server and directory symbolic links are processed at the client. Also see Matthew's comment on the fact that this means symbolic links on the local file system can point to remote file systems.

Suppose that on a machine named Alice you were to put a junction point c:\myjp and a directory symbolic link c:\mysymlink, both pointing to c:\targetfolder. While you're using Alice you won't notice much difference between them. But if you're using another machine named Bob, then the junction point

\\Alice\c$\myjp will point to \\Alice\c$\targetfolder

but the symbolic link

\\Alice\c$\mysymlink will point to \\Bob\c$\targetfolder

(Caveat: by default, the system doesn't follow symlinks on remote volumes, so in most cases the second example will actually result in either "File Not Found" or "The symbolic link cannot be followed because its type is disabled.")

The difference between a directory symbolic link and a file symbolic link is simply that one represents a directory and one represents a file. Since the target of the link doesn't need to exist when the link is created, the file system needs to know whether to tell applications that it is a directory or not.

It should also be noted that creating a symbolic link requires special privilege (by default, only available to elevated processes) whereas creating a junction only requires access to the file system.

===========================================

Junctions , Hard Links, Soft Links, Symlink, Sembolik Link, Symbolic Link

#akış #junction #symlink #SymbolicLink #hardlink #softlink #semboliklink #bilelimöğrenelim #teknikkonu #SSD #disktemizleme #BirazYerAc #ssddeyeraçma

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12
 • nukleer @nukleer

  Bu aslında Windows'tan ziyade NTFS'in bir özelliği. Komut satırıyla hiç muhatap olmayayım diyenler için şöyle de bir tool var.

  http://schinagl.priv.at/nt/hardlinkshellext/linkshellextension.html

 • lterlemez :) @lterlemez

  Yalnız "Silmek için “C:\Program Files\Battlefield 4” ‘i silmeniz yeterlidir bu durumda D’deki esas klasöre birşey olmaz. Ancak “C:\Program Files\Battlefield 4” içindeki klasörleri veya dosyaları silerseniz gerçek klasör ve dosyaları da silmiş olursunuz." açıklaması çok kafa karışıtırıcı, yanlış bir şeyler yapmaya çok meyil ediyor. Biraz daha düzgün şekilde ifade edilmeli.

 • Ali Pektaş @alipektas

  Bi' arkadaşım masaüstünü bu şekilde yapıyordu uzun zaman önce. Sorduğumda anlatmıştı da ben niye bir yerlere not etmedim diye dert yanıyordum, sonra da unuttum zaten. Sağ ol, hem hatırlattığın için, hem bilgi için 🙂

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  DriveStore'da da 23 GB duruyor. Çoğu boşuna duran 23 GB'lik driver...

  Here I’ll explain you how safely release some space on your Windows Driver Store folder.

  What is DriverStore folder? This is a system folder that contains all your drivers, those that your Windows OS need, might need or was having installed recently. If you will remove something from this folder, device that utilize those drivers could stop working properly so do not remove anything without understanding what you’re removing and always do backup of your system 😉

  I’ll told you my story. My Windows folder on my newly updated Windows 10 was 50+GB and this Driver Store folder was around 12 GB. Digging in the deep of Driver Store folder I’ve found that nvlt.inf_amd64_41f5c7d134ee4285 folders taking about 350 MB each and I have around 30 of them for some reason. Clearly for the naming of nvlt.inf_amd64_41f5c7d134ee4285 it is NVidia driver (I have NVidia video adapter on my laptop). I don’t know how I’ve got 30 NVidia drives and why but I clearly do not want having all of them taking my disk space.

  To cleanup Driver Store folder, you need identify which of those drivers are in use by OS. To do this you need run in elevated (Run as Administrator) cmd command line: pnputil.exe -e that will enumerate all driver packages installed on a system, output will be something like this:

  pnputil

  For easier reading, I’ve exported all output to file like this: pnputil.exe /enum-drivers > c:\driveroutput.txt. Reading through my list I’ve found out that I can remove around 28 video driver packages 350 MB each and save almost 10 GB of space.

  Before removing any driver packages, I suggest backup them with this command: pnputil.exe /export-driver * c:\backup. Just keep in mind that this backup will take same or around same space that your current Driver Store folder occupied.

  Now, when I have backup I can remove all unused NVidia drivers with the following command: pnputil.exe /delete-driver nv#.inf. This command will remove all NVidia relate drivers except those which are now in use by the system.

  Basically, you can try remove all unused drives, but I would not suggest you doing this because there could be some hidden devices that might need these driver packages.

  If something gone bad, you can install packages from backup, just reference to pnputil.exe application help.

  That is it. With this little command, I’ve saved 10GB of space by cleaning up Driver Store folder on my Windows OS.

  https://sysadminstricks.com/tricks/windows-tricks/cleaning-up-windows-driver-store-folder.html

bi de şu kasayı yorumlar mısınız fiyatına 233₺ göre iyi gibi ferah, hava akışının iyi olması önemli fanların kalitesi nasıl bilmiyorum ama 5 tane takılı geliyor. ekstra fan içim masraf yapamam.
ts sistem toplamıştı şimdi onuda izliyorum
http://www.hepsiburada.com/dark-n10-usb-3-0-5x12cm-fan-fan-kontrolculu-pencereli-atx-kasa-dkchn10-p-BD804083?magaza=Hepsiburada

Dark N10 USB 3.0, 5x12cm Fan, Fan Kontrolcülü, Pencereli ATX Fiyatı

Dark N10 USB 3.0, 5x12cm Fan, Fan Kontrolcülü, Pencereli ATX en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

size faydalı bir program önereceğim.

dijital monitör çıkışlarının(dvi, hdmi, dp) şöyle bir özelliği var. direkt ddc diye bir arabirimden monitörünüzün parlaklık, kontrast, renk gibi ayarlarını yapabiliyorsunuz. laptoplarda standart windows özelliği fakat masaüstü pc'de sıkıntılı parlaklık ayarlamak monitör tuşlarından.

bu program ile monitör parlaklığınızı ayarlayabiliyorsunuz. ayrıca kontrast vs ayarları da var kullanmak isterseniz. ayrıca program ayarlarından kısayol atayarak belirli parlaklık seçeneklerini belirli tuşlara atayabiliyor, daha da ötesi laptoplardaki fn + parlaklık tuşuna basılmış gibi 10% arttırıp azaltabiliyorsunuz.
örneğin ben ctrl + sağ ve sol yön tuşalrını 10% parlaklık arttırıp azaltsın diye ayarladım, gece olunca kısabiliyorum rahatça. ctrl + üst ve alt yön tuşlarını da ses tuşu yaptım aynı şekilde.
ayarlarım şu şekilde;
https://puu.sh/x0Nk9/065a4300ab.png

programın sitesi: http://clickmonitorddc.bplaced.net/

ClickMonitorDDC is a portable freeware tool to adjust brightness or contrast of...

Simply click the notification icon in the taskbar tray area to adjust brightness or contrast, much more comfortable and faster than manually messing around with monitor buttons, works with external...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • BURAK A. @brkadgn

  Aradığım uygulamaydı fakat Dell U2312H (DP) ve HP W1972A (DVI) ile pek sağlıklı deneyim sunmadı.

  Dell, konutlara çok az cevap verdi ve bir kez boş bir OSD ekranın açıldı. HP ile komutlar daha fazla anlaştı. Sorun olan bir diğer konu ise komutlar işlendikten sonra fare kullanımı bir kaç saniyeliğine ağırlaşması.

  Alternatifi var mı?

 • Mypat @mypat

  Bu bilgi iyi oldu. Bu program Windows için ama araştırınca Linux için de bir uygulama buldum ve parlaklık ve kontrastı değiştirebildim. Teşekkür ederim.