Samsung'a "bulaşmak istemeyen" Android kullanıcısının en iyi "gerçekçi" alternatifi nedir?

  Samsung'a "bulaşmak istemeyen" Android kullanıcısının en iyi "gerçekçi" alternatifi nedir?
(Yazı biraz makale tarafına kayıp uzadığı için devamını okumayacaklar için özet soru)

  2007 yılında w810i efsanesiyle başlayan Sony maceram devamında Xperia S ve mevcut kullandığım Xperia Z1 ile birlikte ne yazık ki git gide düşen memnuniyetle devam ediyor. Fanboy'luk kavramına uzak olan ben işe "marka değeri" algısıyla değil "marka standartları" algısıyla bakıyorum. Sony'nin bana hitap eden belirli standartları piyasada sürekli bulundurmasu bu yolculuğumun bu kadar uzamasını sağladı; müzik, kamera ve yazılım-donanımsal sadelik-şıklık gibi. Bahsettiğim bu özellikler benim bir telefonda aradığım kriterler ve ben bunun hepsini sağlayan bir Android telefona çok uzun süredir rastlamadım, zaten Z1'i alırken de büyük hevesle almamıştım.

  Sony kullananların anlayacağı bir kullanıcı arayüzü meselesi var ki mevcut durumda kafamı en çok karıştıran konu bu. S6'lardan beri Samsung eksiklerini çok güzel kapatıp "olmuş" telefonlar yapıyor, mesela en çok eleştirilen yanlarından biri olan tasarım konusunda çok büyük adım attılar ve bu konuda benim de gönlümü çeliyorlar. Gel gelelim, Xperia arayüzüne alışmış bir kullanıcıya adeta "rahatsız edici" gelen arayüzüyle Samsung benim ancak ve ancak güzel bir objeye sahip olma dürtüme hitap ediyor.

  İşte burada malum soruya geliyoruz: Tamam Samsung almayalım da, ne alalım? "E taze taze Xperia XZ çıktı gardaş, niye tatava yabıyon al geç" diyeceksiniz, ben de kendime diyorum. Kamera dedik, benim için önemli; her ne kadar kendini geliştirse de S7'lerin gerisinde. Samsung olmuyor dedik, geriye LG ve HTC kalıyor.

-Bu noktada ilk soruda belirttiğim "gerçekçi" vurgusunu açmak istiyorum. Google Pixel ve Xiaomi Mi Mix bahsettiğim telefonlarla yarışabilecek düzeyde ama belirli sebeplerden ötürü alternatif dışı kalıyorlar. Pixel'in tasarımından hoşlanmadım ama asıl sorun tedarik etme sıkıntısı, kolay edinebilecek olsam tasarıma bir noktada göz yumabilirim. Mi Mix ise su götürmeyecek derecede şık ama cep telefonu olarak tam bir muamma; hala detaylı incelemesi gelmemiş, her ne kadar satışa sunulsa da "konsept" bir telefon. Pixel de ilk yarattığı heyecanla balon gibi şişti ve kimse gömmek istemiyor olacak ki "şu özelliği de kötüymüş" diyeni duymadım; ikisi için de beklemek lazım ve benim o kadar bekleyecek durumum yok, telefonum günden güne eriyor...-

  LG, G5 ve "arkadaşlarıyla" kendi ayağına sıktı ve gündemden düştü, Bang&Olufsen DAC modülüyle beni ilk başta heyecanlandırsa da sonradan gerçekçi düşünüp ben de gündemimden düşürdüm. HTC 10'u düşünüyordum bir ara, hatta hala düşünüyorum ama kamera performansının XZ'den iyi olmadığına kanaat getirdim. Güncelleme desteği ve en kötü tasarımlı "M" olması da beni düşündürüyor, aynı kefeye koyunca alıştığım arayüzlü Xperia'dan öne koyamıyorum.

Şöyle bir enteresanlık var ki LG'nin "V" serisi "underrated" kaldı, hatta benim naçizane düşüncem şudur ki "G" serisini çıkmaza sürükleyen LG'nin imdadına zamanında "S" serisine rakip olan Note'lar gibi arkadan gelip yetişecektir "V" serisi. V20 de güzel bir telefon ama çok devasa, büyük ellerim yok ve açıkçası LG'nin yazılım güncelleme desteğine güvenemiyorum. Ayrıca LG arayüz konusunda Samsung'un kötü bir benzeri olmaktan öteye gidemedi ki yazıyı şuraya kadar okuduysanız bu konuda ne kadar hassas olduğumu anlamışsınızdır, eheh.

  Bilinen bu "abi" markalar haricinde Huawei P9 ve Xiaomi'nin ayakları yere basan modelleri de mevcut ama hiçbiri tasarım açısından ilgimi çekmedi ve yazılım konusunda da ne kadar güvenilirler tartışılır. Geri kalanların "amiral gemi" özellikleri taşımadıklarını belirtmeme gerek yok sanırım.

  Bunca laftan sonra, ki sanırım kendimi yeterince ifade edebildim, bana önerileriniz ne olur? XZ alıp geçeyim mi cidden? Sony'nin telefonla kar edemediği ve büyük değişikliğe gitmedikçe(ve gidecek gibi görünmediği için) edemeyeceğini düşünürsek telefonun geleceği karanlık mıdır; yoksa "Sony bu abi öyle kolay terk etmez müşterisini" mi dersiniz?
Ya da Samsung'un arayüzü göründüğü kadar korkutucu değil mi? Hadi göze hoş gelmesini bıraktık diyelim bir kenara, hantallığı devam ediyor mu mesela?

  Bu aşamada Xperia'lardan geçiş yapmış kişilerin yorumlarını ayrıca merak ediyorum, Samsung'lar memnun etti mi sizi?

  Şuraya bir @gamsizm etiketi yapıştırmak istiyorum, kalbim kadar temiz bu berlin duvarından bozma yazıyı okumaya taakati olmayacağını bilsem de bir Xperia kullanıcısı olduğu için fikirlerini merak ediyorum.

  Vaktini ayırıp okuyanlara teşekkür etmezsem arayüz tanrıları beni çarpar, teşekkürler olsun!

#akış #Sony #SonyXperiaXZ #Samsung #SamsungGalaxyS7Edge #LG #HTC #GooglePixel  #Xiaomi #Xiaomimimix

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 32
 • Ömer SOLAK @ossolak

  hocam yıllardır sony ciyim şu zamana kadar beni şu mutlu etmedi diyebileceğim çok fazla şey olmadı. sonylerin her şeyden önce dayanıklı olması gerçekten takdire şayan. özellikle samsunglarda çokça görülen pil şişti durumu sonylerde kolay kolay olmuyor olsa bile oranları çok düşük. düşmeya karşı dayanıklılar ama hepsinden önemlisi suya karşı dayanıklılar normalde suya karşı dayanıklılık çok önemli değil gibi de eğri oturup doğru konuşalım neredeyse hepimiz telefonları alıp tin tin tuvalete koşuyoruz böylesi ortamlarda suya dayanıklılık çok önemli bir de yağmur durumu var tabi. abimin adını vermeyeyim telefonu terliyken konuştu diye bozuldu ıslak yüze koyunca bile bozuluyorsa telefon harbi çok sıkıntılı bir durum. saydığın modellerden bir tek google pixel i abime önerdim xiaomi mix görüntü olarak çok güzel olmasına rağmen düşmelere karşı çok dayanıklı değil drop testten çok başarılı çıkamadı telefon. samsung un hala neden bayıla bayıla alındığını bilemedim tamam fotoğraf kalitesi yüksek ama inceltip premium yapacağım derken inceltilen piller şişmeye çok müsait.

 • Robin @robin

  Şuan s4 mini kullanıyorum. Telefona yüklü gelen uygulamalar, benim yüklediklerimden daha fazla. Şuan hepsi devre dışı duruyor ama yine sömürmeye devam ediyor. Htc 10 nun fiyatının düşmesini bekliyorum. XZ de duyduğum kadarıyla htc m9 gibi ısınmaması için cpu frekansları azaltılmış yavaş modda takılıyormuş. Htc 10 ile Sony XZ arasında hangisine oy verirsiniz ?

 • baba jo @baba-jo

  bu kadar tatavadan sonra sonucu yazmazsam olmaz, yine dönüp dolaşıp xperia aldım, xz 😀 tam 1 gün oldu, o yüzden ne kadar değişir düşüncem bilmiyorum ama şu an iyi yapmışım diyorum. fikir veren yol gösteren herkese teşekkürler 🙂

 • Robin @robin

  Biraz zaman geçti ama şuan xperia m5 kullanıyorum aşırı derece de ısınma ve arada aniden reset atma durumları var bazen de ekranı kitlediğim de bir süre geri uyanmadığı tepki vermediği oluyor. Garantiye vermek yerine yeni telefona geçecek olsam xperia xz ve htc 10 arasında bir karar vermeyi düşünüyorum sizce xperia xz mi htc 10 mu ?