Teknoseyir Lisanslı Kupa(İlk Seri) - Uzun Kullanım Testi

28 Şubat'ta almışım, 14 ayı bulmuş; yeterince uzun sayılır sanırım. İlk inceleme şurada: https://teknoseyir.com/inceleme/teknoseyir-lisansli-kupa

İş yerinde kullandığım için baya hor muamele gördüğünden olsa gerek, görüldüğü üzere rengi ruhsarı gitti. Bulaşık makinesi yok ama çaycı Dilek Ablamız kimyasal kullanmayı seviyor, yeterli gelmiş olsa gerek. Sonradan piyasaya sürülen porselen seriden olmadığı için bu bozulmayı beklemek normal, zaten uyarı da yapılmıştı.

Anahtarlık ve yeni tasarım çıkınca porseleni de alacağım, bakalım o ne kadar dayanabilecek Dilek Abla'ya...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

LEGO Buildable Figure - K-2SO (Rogue One)

     Star Wars serisinin Disney'in eline geçtikten sonraki ikinci droid kahramanı; k-2so. Benim de şimdiden favorilerimden olmuş, sözünü sakınmaması ve cesaretiyle Rogue One'damgasını vurmuş bir karakter.

    Star Wars serisi LEGO ailesiyle uzun süredir haşır neşir, binlerce çeşit ürün var desek yanlış olmaz. Bu sefer daha farklı bir seriyle beraberler; buildable figures(birleştirilebilir figür). Action Figure denilen, gerek koleksiyon değeri taşıyanları gerekse oyuncak amaçlı satılanları ile fandom kültürünün önemli bir parçası ve modası haline gelmiş bu sektör LEGO'nun da ilgisini çekmiş olacak ki böyle bir seriye başlamışlar. Eh, bu işe en sadık fandom kitlesine sahip Star Wars evreniyle başlamak çok mantıklı tabii...

k-2so benim Rogue One'da en sevdiğim karakter oldu, o yüzden ilk olarak onunkini aldım. Bu noktada belirtmem gereken şey, daha önce HİÇ LEGO yapmadım.Çok zor olmadığını, hatta "çocuk oyuncağı" olduğunu biliyordum ama özellikle figürlerin hareketli parçaları da olduğu için ne kadar becerebilirim emin değildim. İlk etapta yabancılık çekmedim değil, özellikle iki ucu birbirine benzeyen parçalarda hangisinin ne tarafa takılacağı konusunda birkaç sıkıntı çektim. Kutu içinden çıkan kılavuz toplam 56 birleştirme hareketi gösteriyor, Tabii bu hareketlerin bazıları 2 parçayı birleştirmekten ibaret, bazıları 7-8. Toplamda 2 saatimi aldı diyebiliriz tamamlanması, kolları hareket ettirmeye sağlayan parçayı takarken geçirmek üzere olduğum cinnet sebepli verdiğim uzun arayı dahil etmiyorum tabii ki.... Genel olarak zorlanmadığımı söyleyebilirim ama, zor ya da kafa karıştırıcı parçalar çok az.

Bittiğinde ortaya çıkan şeyden çok memnun kaldım, alırken bu kadar büyük olacağını (29cm) düşünmemiştim. Bir lego ne kadar hareketli olabilir ki diye sorarken biten ürünü aşağıda görebileceğiniz üzere "çeşitli" şekillere sokabildiğimi görünce şaşırdım. Hatta o kadar çok hareket eden eklem bölgesi var ki şekilden şekle sokarken ayakta durabilmesi için uğraşmak gerekiyor. Parçaların uyumu güzel, malzeme kalitesi standart LEGO kalitesi diye düşünüyorum.

Normal satış fiyatı 99 lira, ben toyzz shop'ta 49 liraya satıldığını görünce aldım hemen.  Açıkçası 100 lira çok fazla, bu seriyi tercih edecek kitle figürüm olsun diyen ama o paraları kolay veremeyen kitle olacaktır. 200 lira civarına bakmaya doyulacak kalite bir action figure bulmak mümkün olduğu için bunun gibi daha çok "oyuncak" görüntülü bir ürüne yarısını vermek pek mantıklı durmuyor.

Serinin diğer ürünlerine şuradan bakılabilir.
https://www.lego.com/en-us/starwars/products

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • baba jo @baba-jo

    @distance aliexpress gearbest gibi sitelerde 10-15 dolara satılıyor bu tarz buildable figürler, bir de onlardan alıp denemek istiyorum. lego kadar kaliteli olmaz ama belki fiyat farkına değer, alınca bir de karşılaştırma yaparım.

  • baba jo @baba-jo

    @engin1984, 100 lira yazıda da belirttiğim gibi bence çok, şu sıralar star wars filmleri uğruna indirim olabilir farklı yerlerde, aklınızda bulunsun. olmadı aliexpress vb. sitelerde muadilleri var. dolar uçunca ben alamadım ama çok satılanları alınabilir duruyor; bilginiz olsun.

Teknoseyir Lisanslı Kupa

Ve beklenen kupa geldi...
Yurtiçi Kargo'nun beni evde bulamaması ihtimaline karşı şubeye gittim, yine de içimde beni bulamayıp ürünü vermeyecekleri korkusu vardı. Neyse ki problemsiz teslim aldım ve koştum hemen.

@gamsizm origami derken abartmıyormuş, kartondan kasa yapmışlar; açmak için hayli zorlandım! (makasla açılıyor testereye gerek yok)
Kartonun içinden yeşilli bir başka kutu çıktı, sanırım üreticinin koyduğu ambalaj. Kupa içeride pıt pıt kağıtla sarılıydı, gerekli özen gösterilmiş anlayacağınız üzere.

Bardak görünenden ufak geldi bana ama perspektif vs. durumları sebebiyle normal; ekstra küçüklüğü söz konusu değil. Kırmızının tonu güzel, dedikleri kadar var. Devrenin siyahı ise, hmm bizim jargonla nasıl desek; ips-amoled farkındaki gibi, simsiyah değil. Detaylar başarılı, kalitesine nazaran çözünürlüğü yüksek bir panel kullanmışlar; buna da 720p diyelim(ppi ölçemedim takdir edersiniz ki).

Şaka bir yana, ürünü alış amacım tamamen destek olmak. Yine de, iş yerine götürüp reklam olsun diye çay ocağına vereceğim, isteyen istediği gibi kullansın diyeceğim. Bir sonraki tasarımlar güzel olacak gibi, onu da kendime alırım artık.
#teknokupa #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 16