LEGO Buildable Figure - K-2SO (Rogue One)

     Star Wars serisinin Disney'in eline geçtikten sonraki ikinci droid kahramanı; k-2so. Benim de şimdiden favorilerimden olmuş, sözünü sakınmaması ve cesaretiyle Rogue One'damgasını vurmuş bir karakter.

    Star Wars serisi LEGO ailesiyle uzun süredir haşır neşir, binlerce çeşit ürün var desek yanlış olmaz. Bu sefer daha farklı bir seriyle beraberler; buildable figures(birleştirilebilir figür). Action Figure denilen, gerek koleksiyon değeri taşıyanları gerekse oyuncak amaçlı satılanları ile fandom kültürünün önemli bir parçası ve modası haline gelmiş bu sektör LEGO'nun da ilgisini çekmiş olacak ki böyle bir seriye başlamışlar. Eh, bu işe en sadık fandom kitlesine sahip Star Wars evreniyle başlamak çok mantıklı tabii...

k-2so benim Rogue One'da en sevdiğim karakter oldu, o yüzden ilk olarak onunkini aldım. Bu noktada belirtmem gereken şey, daha önce HİÇ LEGO yapmadım.Çok zor olmadığını, hatta "çocuk oyuncağı" olduğunu biliyordum ama özellikle figürlerin hareketli parçaları da olduğu için ne kadar becerebilirim emin değildim. İlk etapta yabancılık çekmedim değil, özellikle iki ucu birbirine benzeyen parçalarda hangisinin ne tarafa takılacağı konusunda birkaç sıkıntı çektim. Kutu içinden çıkan kılavuz toplam 56 birleştirme hareketi gösteriyor, Tabii bu hareketlerin bazıları 2 parçayı birleştirmekten ibaret, bazıları 7-8. Toplamda 2 saatimi aldı diyebiliriz tamamlanması, kolları hareket ettirmeye sağlayan parçayı takarken geçirmek üzere olduğum cinnet sebepli verdiğim uzun arayı dahil etmiyorum tabii ki.... Genel olarak zorlanmadığımı söyleyebilirim ama, zor ya da kafa karıştırıcı parçalar çok az.

Bittiğinde ortaya çıkan şeyden çok memnun kaldım, alırken bu kadar büyük olacağını (29cm) düşünmemiştim. Bir lego ne kadar hareketli olabilir ki diye sorarken biten ürünü aşağıda görebileceğiniz üzere "çeşitli" şekillere sokabildiğimi görünce şaşırdım. Hatta o kadar çok hareket eden eklem bölgesi var ki şekilden şekle sokarken ayakta durabilmesi için uğraşmak gerekiyor. Parçaların uyumu güzel, malzeme kalitesi standart LEGO kalitesi diye düşünüyorum.

Normal satış fiyatı 99 lira, ben toyzz shop'ta 49 liraya satıldığını görünce aldım hemen.  Açıkçası 100 lira çok fazla, bu seriyi tercih edecek kitle figürüm olsun diyen ama o paraları kolay veremeyen kitle olacaktır. 200 lira civarına bakmaya doyulacak kalite bir action figure bulmak mümkün olduğu için bunun gibi daha çok "oyuncak" görüntülü bir ürüne yarısını vermek pek mantıklı durmuyor.

Serinin diğer ürünlerine şuradan bakılabilir.
https://www.lego.com/en-us/starwars/products

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • baba jo @baba-jo

    @distance aliexpress gearbest gibi sitelerde 10-15 dolara satılıyor bu tarz buildable figürler, bir de onlardan alıp denemek istiyorum. lego kadar kaliteli olmaz ama belki fiyat farkına değer, alınca bir de karşılaştırma yaparım.

  • baba jo @baba-jo

    @engin1984, 100 lira yazıda da belirttiğim gibi bence çok, şu sıralar star wars filmleri uğruna indirim olabilir farklı yerlerde, aklınızda bulunsun. olmadı aliexpress vb. sitelerde muadilleri var. dolar uçunca ben alamadım ama çok satılanları alınabilir duruyor; bilginiz olsun.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler