Paylaş Paylaş

İtopya Kronos-3670 Yüksek Performanslı Oyun Sistemi Testte

Konfigürasyonunda bizim de katkıda bulunduğumuz İtopya Kronos oyun sistemini inceliyoruz. Yüksek performans, sessizlik ve serin çalışma hedeflenen sistemi, bu linkten görebilir, istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tony Montana @tonymontana

  Bence artık incelemelerde oyun testlerinin yanı sıra ekran kartının hesaplama gücü (mh/s) testlerini de yapmalısınız. Çünkü şu sıralar bu ekran kartları daha fazla bu amaçla kullanılıyor 🙂

 • Erhan M. @erhanm

  Uzun zamandır sistem yoktu, heyecan yaptım. Dur oturayım.

  Linke tıklıyorum ama bir türlü yönlendirme ekranı geçmiyor.

 • Hamdi @hamdi

  Sessiz ve serin çalışma konusunu duyunca mutlu oluyorum. Traktör gibi çalışan sistemlere son 🙂

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Link, sürekli "itopyaya yönlendiriliyor" mesajı ile birlikte yükleme sayfasında takılı kalıyor. @gamsizm.

 • Temp @temp

  İtopya video yayınlandığı sıralarda çökmüş durumda.
  ---
  Ben sistemde kullanılan parçaları çok doğru bulmadım ama iyi bir fiyatla tercih edilir tabiki orası ayrı.
  Bir kere masaüstü sistemde neden mAtx anakart kullanmışlar onu anlamadım. Daha büyük formda güzel ve dolu bir anakart seçilebilirmiş.
  1 TB 970 Evo SSD kullanıp da 1 TB HDD ile gelmesi çok tutarsız geldi bana. 1 TB SAMSUNG SSD alan adam zaten zengindir dolayısıyla bu adam HDD alıyorsa dahi 1 TB değil en az 2 veya daha fazla kapasiteli bir HDD alır. Hatta gürültü olmasın diye 1 TB SSD alan adam hiç HDD almaz.
  Sıvı soğutma olarak da H110İ yerine H115i veya farklı bir 280mm radyatörlü sıvı soğutma kullanılabilirmiş.
  Kasa, güç kaynağı, ram ve ekran kartına lafım yok.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Videoyu izlemeden yapıldığı hemen belli oluyor yorumun 🙂

  • Temp @temp

   @gamsizm Vallahi izledim abi ama atlayarak izledim. Tümünü izleyeceğim zaman bulunca. Yanlış gördüğüm kısım neresi tam olarak? 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @temp Senin dediğin şeyler var videoda 🙂

  • Temp @temp

   @gamsizm Videonun hepsini izledim ve eksik söylediğim, eksik görerek yaptığım bir yorum yokmuş.
   Hani konfigürasyondan tasarruf etmek için parça çıkartılabilir ve düşürülebilir ama stok olarak böyle geldiği gerçeğini değiştirmiyor yinede. Çünkü bu tarz hazır sistemlerde bir şey ekleyip çıkarınca genelde o fiyat dengesi ve indirimli fiyat kayboluyor. Cazibesini yitirebiliyor.
   Bu arada fiyatı dışında her şeye rağmen güzel sistem, seviyoruz bu tarz videoları emeğine sağlık abi.
   Son olarak 19 bin tl ye mobilite imkanı da sağlayan RTX 3070'li laptop alırım. Bence bu fiyatlara alınmaz bu sistemler. Bide üstüne monitör ıvır zıvır masrafı var bunun, onları hiç saymıyorum bile. 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @temp Ben de zaten aynı şeyler var dedim 🙂 Parça değişiminde sistemin fiyatını bozacak şeyleri seçenek olarak sunmuyorlar. Misal X markanın ürünü var diye ekstra indirim varsa alternatifi de o marka oluyor. O şekilde fiyatı düşük tutmaya devam ediyorlar. Hepsi böyle yapıyor.

  • Temp @temp

   @gamsizm Sıvı soğutma konusunda H115i veya H100i'nin daha iyisi bir seçenek sistem konfigürasyon aracına konmamış. Aynı zamanda Sıvı soğutmayı da sistemden çıkarıp tasarruf yapamıyoruz.
   Keza HDD de aynı şekilde konfigürasyon aracında onu da çıkartıp tasarruf sağlayamıyoruz.
   SSD olarak da Samsung dışında bir tercih olmadığı için orda da Adata alayım tasarruf yapayım esnekliği sağlanmamış. Anakart olarak da Wifi'li olduğu için mAtx olmasına rağmen seçili gelen anakart daha cazip.
   Fakat ben isterdim ki Atx formda Wifi'li bir anakarta geçme esnekliğim olsun. O da sunulmamış.
   Bence sistemi böyle alıp gitmek mantıklı diğer türlü oynama yapmak makul bir sonuç doğurmuyor gibi.
   Yani bence eleştirilerim doğru olmuş abi ama yinede sen bilirsin. 😂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @temp Zaten mesele bu. Donanım çeşidi çok fazla. Bunda boğulacak kişilere hazır seçenek olsun diye var bunlar. Yoksa parça bilgisi olan kişi kendi işini kendi görür. Bu nedenle tüm parçaları iyisinden seçiyorum. Ben zaten bu sistemde Samsung dışında bir ürün alsın istemiyorum. ADATA almasın. Daha çok versin sorun değil. Karşılığı var.

   Soğutucu yüzünden bu sistem bir ay gecikti. Seçtiğimiz soğutucu değişti. Maalesef ürünü seçmek yetmiyor. Stok sorunu olmayanı da seçmelisiniz.

   Anakart güzel. Ben ATX formatını X570'te seçiyorum daha çok. Çünkü onun zaten sunduğu PCIe 4.0 çok daha geniş bağlantı seçenekleri sunuyor. Çok fazla kart takacak ya da M2 kullanacak kişilere ATX X570 öneriyorum. B550'de anakartın büyük olması oyun sisteminde pek avantaj sağlamıyor. Takacak kart kalmadı.

  • Temp @temp

   @gamsizm 333 TL düşüyor fiyattan çıkarınca evet.
   Ama sanırım sadece bu anlamda bir esneklik yapmayı tercih edecektir kullanıcı.
   Diğer parçalarda çok bir şansı yok.
   Bu arada Adata'yı gömdün abi ama ben de M.2 desteklemediği için Sandisk Ultra 3D Sata kullanıyorum 1 TB.
   Ben alırken 860 evo ile aralarında 300-400 tl olduğu için hiç düşünmemiştim ama şimdi doların aşağı gelmesi ve ssd lerin ucuzlamasından kaynaklı heralde Samsung 870 EVO 1 TB Sata yı 960 tl ye satıyor Amazon.
   Tamam Samsung iyi güzel ama benim kullandığım SSD de kötü değil ki. DRAM'i olan TLC bir ssd.
   Isınma ve yavaşlama problemi de ben duymadım.
   Samsung'un kendi yongalarını kendi ürettiğini biliyorum ama adamlar biraz da adını satıyor diye düşünüyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @temp ADATA kötü demedim zaten. Belli bir mantıkta seçenekleri azaltıp teke indirmek gerekiyor. Son tercihte tercihim Samsung. Burda da misal B550+5600X+3070 üçlüsü önemli. Bunu sağlayınca ben de öneren olarak memnunum alan da memnun olacak.

 • urzais @urzais

  Miningciler yağmaladı.
  Gerçi bu ortamda 19 bin tl çok para normal alacak adamda yanaşmıcaktı bu sisteme.

 • Realblue1 @realblue1

  32 gb yerine 16 gb ram ve nvme ssd yerine sata ssd kullanılmalıydı fiyat gereksiz şişirilmiş, Bunlar dışında 3070'e yakışan güçlü bir işlemci seçilmiş dengeli bir sistem olmuş o açıdan beğendim.

 • Ekrem @huseyinekrem

  Bunların yanında keşke uygun fiyatlı kasalar da toplasanız. DonanımArşivindeki çocuk bile öyle yapıp kampanya koparıyor. TS'den de görmek isteriz böyle şeyler.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Biz belli bir çizgiyi koruyoruz. Altına inersek tepki geliyor. Bizim kitle bu sistemleri alıyor. Aldıklarını artık yazmıyorlar ama biz firmalardan öğreniyoruz.

  • Batuhan @achfighter

   @gamsizm 3060 oyunculara özel olarak geleceği için erkenden onunla ilgili bir video baya tutar zannediyorum.

  • kirazerik @kirazerik

   @gamsizm aldıklarını artık yazmıyorlar kısmı manidar olmuş. Başka konu ama benim merak ettiğim şey şu, bu sıkışıklık yarı iletken ve kontayner sıkıntısı ile bu dönem geçti. Seneye yeni gpu lar geldiğinde ki gelirse piyasa ne olacak merak ediyorum. 3000 ler nasıl fiyatlanır sizce 4000 ler gelince

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @kirazerik Valla öyle. Aldıkları ürünle ilgili merak ettikleri bir şey olunca bana direkt yazıyorlar. Eskiden video altına yazılırdı.
   Çok bilinmeyen var bu konuda. Üç şey etki ediyor. Pandemi, talebi patlattı. Pandemi geçerse herkes sokağa fırlayacak talep azalacak. Üretim için yatırımlar var onlar yetişirse yine talep karşılanır. Son olarak coin işi bitirilirse yine rahatlama olur. Orda da 3060'ı takip edeceğiz. İşe yararsa sonra çıkacak ürünler aynı tedbirlerle gelir. Zaten 3000 serisine güncelleme gelecek bir şekilde.

  • Jpage @jpage

   @gamsizm hocam son dönemde Teknoseyir videolarında ucuza ürün, fırsat içerikleri ve Türkiye şartları vb. duymaktan sıkılan bir kitle olduğunu düşünüyorum (yanılıyor da olabilirim sizde analizi vardır). Öyle olunca çok yazası da gelmiyordur bu ürünleri alanların. Levent abinin yerinde sözü: dolar yükseliyorsa yükseliyor arkadaşlar bizim işimiz bu değil.

 • CKabil @moshck

  Siteden HDD yi iptal etmeyi denedim ama sistem izin vermedi. Ön tanımlı gelmiş gibi davranıyor. Onu listeden çıkarma eklemeleri lazım

 • CimAdam @cimadam

  Işıklı olmuş, pek siz seçmemişsiniz gibi :))

 • BRN @brnspawn

  Levent abiden de bit küp kasa önerisi bekliyorum. Ama o işi yapan bir Teknobiyotik var herhâlde.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  20.000 TL'nin ne kadar değersiz hale geldiğini görüyoruz aslında.

 • Alptekin @alptekinck

  rekabetçi oyun oynayan gitsin 1650 alsın

  • Alptekin @alptekinck

   @nostromo cs için şöyle kasa alıyorlar sonra hüü miningciler

  • Alptekin @alptekinck

   @nostromo ilk bilgisayarı olduğu için bilmiyordur belki ama bilerek yapıyorsa çok kötü durum ya. zaten ayarları kısınca ekran kartı bellek hızını düşürüyor daha düşük fps alınıyor cs gibi basit oyunlarda.

  • Alptekin @alptekinck

   @nostromo ben bilgisayardan çok iyi anlıyorum diyenlerin %90'ı hiçbir şey bilmeden forumlarda insanlara akıl vermeye devam ettiği sürece devam eder o iş. Daha kötüsü şimdiki nesil asla bir denemiyor ve öğrenmek istemiyor, böyle miymiş tamam deyip devam ediyor.

  • reducto @protego

   @nginx Yalnız o oyuncular oyunda 1000fps almak için çözünürlüğü düşürüyorlar. Bunun için de iyi bir ekran kartı ve işlemci gerekiyor. O milyon dolar kazanan oyuncular içinde 1650 ile oynayan yok. Aynısı tüm diğer rekabetçi oyunlar için geçerli. Verdiğiniz örnek çok yanlış

  • Zendagi Migzara @nginx

   @protego alakası yok 🙂 çoğu oyuncu fps_max 300 veya 400 yaparak oynuyor, görüş açısıyla ve daha iyi nişan alma ile ilgili olay. 4/3 olduğunda daha az alana daha yüksek hakimiyet ile oynuyor oyuncular, sonuçta amaçları hs atmak, çözünürlük ve ayarları da gereksiz detaylardan kaçınmak için kısıyorlar, 1.6'dan gelen bir alışkanlık.

  • reducto @protego

   @nginx 4/3 olması görüş açısından ancak çözünürlük düşürmek ve low grafik ayarlarına almak fps artırmak için. Milyon dolar kazanıp CS'yi 1650 ile oynayan birini görürsem buna inanacağım. Kaldı ki rekabetçi oyun demek sadece CS demek de değil. Warzone da rekabetçi R6 da.

  • Zendagi Migzara @nginx

   @protego savunduğun şey ne ? Benim savunduğum düşük ayarlarda ve 4/3 ekran boyutunda oynamak saçma değil sebepleri var ve o yüzden ilgili linki attım sen neyi savunuyorsun tam olarak?

  • reducto @protego

   @nginx Saçma olduğunu söylemedim ki. Aynı şeyi söylüyoruz. Söylediğim "rekabetçi oyun oynamak için yüksek kart almak saçmadır" "düşük çözünürlükte oynuyor zaten yüksek karta ne gerek var" söyleminin yanlış olduğu

  • altalena @altalena

   @protego @nginx Şöyle bir ekleme yapayım, 4:3 çözünürlük yapanlar ve grafikleri low'a çekenler bunu hem daha iyi görüşe sahip olmak için hem de eski oyuncu oldukları için, 4:3'e alıştıklarından ötürü değiştirmiyorlar. 1080p oynayan prolar da çok. FPS kaygılarının olduğunu özellikle CS için çünkü istedikleri 250+fps'i zaten çok rahat alabiliyorlar. Ama pro düzeyde oynayan kişi de tutup 1650 gibi bir kart alacak kullanacak hali yok, adamın işi oyun oynamak ve iş için kullandığı cihazın fiyatı onun için çerez parası gibi gelir ve fazlasını almaktan kimse çekinmez.

  • Alptekin @alptekinck

   @altalena eski alışkanlık mı? 30 yaş üstünde profesyonel cs oyuncusu kaç tane var? başta benim de aklıma geldi ama o yaşta oyuncu yoktur diye düşündüm.

  • altalena @altalena

   @alptekinck ben 23 yaşındayım ve çocukluğumda çok fazla cs 1.5, zero ve 1.6 oynadım. Ben çok oynasam da 1.6 özellikle tam devriydi 😀 Benim yaşım bile yetişiyor yani 😀 O zamandan itibaren düzenli ve üst düzey CS oynayanlar alışkanlığını bozmayıp 4:3 ile devam ediyorlar.

  • Alptekin @alptekinck

   @altalena bizim gibi fakir ülkelerde olabilir belki de benim bile çok kısa crt tecrübem oldu.

  • altalena @altalena

   @alptekinck cs 1.6 4.3 çözünürlüğe göre yapılmış ve hitboxları ona uygun bir oyundu, yani 4:3 ile oynandı. Geçmişte en çok tutmuş oyun da o. Bunların çoğu da çocukluktan CS'ci olduğu için ve o zamanlardan itibaren 1.6'yı hardcore oynadıkları için böyle bir alışkanlık ortaya çıkmış.

   @nostromo Alışkanlık lafı benim değil, 4:3 kullananların kendi lafı, araştırabilirsiniz. Benden falan önce değildi, ben 4 yaşımda yani 2002 civarı PC sahibi olmuştum ve ilk oynadığım oyunlardan biri CS'ydi. CS:GO'ya kadar çıkan tüm sürümleri hem botlarla hem internet kafede LAN'dan hem online olarak oynamışlığım var 😀 bu süreçte tüplü monitörüm de oldu, 4:3 çözünürlüklü coby markalı ince kasalı monitörüm de 😀 tam aksine bilgisayarım kötü olduğu için en geç oynadığım oyun cs:go oldu bunların arasında.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Tehlikeli sularda yüzüyorsunuz.. Bu firma hakkında şikayet rekorları kırılıyor son zamanlarda... Çok fazla sponsorlu içerik yaptırıyorlar. Acaip kıllanıyorum bu firmadan. Umarım ben yanılıyorumdur ama ikinci İstanbul Bilişim olacaklar diye hissediyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   İB'nin iş modeli en başından beri tartışmalıydı. Ama ucuz satınca bazı şeyleri kimse ses etmedi. İtopya klasik bir bilgisayarcı aslında. İB gibi değil. Sorunları çözmek için atılan adımları gördüm. Zaman içinde şikayetlerin azalacağını tahmin ediyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bu arada İtopya'nın aldığı siparişi diğer bilgisayarcılara yüklerseniz aynısı hatta daha beteri olur. Geçen bir arkadaşım benzer formatta bir firmadan ürün almaya çalıştı. Montajlı istersen min bir hafta beklemen gerek dediler. İş hacmi çok daha küçük bir yer. Yetişemedikleri için bana hemen lazım diyenlere satış yapmıyorlar 🙂

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @gamsizm Bu dediğinizi anlarım ama gelen şikayetlerin çözüm oranı %10 olunca iyi niyetlerine inanasım gelmiyor.

  • Alptekin @alptekinck

   @gamsizm sevilmeme sebebi benim gördüğüm kadarıyla, basit bir problemde bile zorluk çıkartmaları. kullanıcı dostu görünmüyorlar. müşteri hizmetlerine cüzi miktarda yatırım yapsalar sorun çözülür bence, tek çalışanla olmuyor işte.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @alptekinck Hiçbirimiz böyle bir iş yapmadık o yüzden kesin söylemlerden kaçınıyorum. Müşterilerin isteklerinin ne olabildiğini de çeşitli firmalardan duydum. Bizzat benden garanti sürecini işletmek için kartı nasıl düzgün bir şekilde bozup yeni kart alabileceğini soranlar oldu. Ben yardım etmedim ama yardım bulduklarını düşünün. Benim gördüğüm siparişlerin yetiştirilememesi en büyük sorun. Bu da aslında gelip TR'de eticaretin hala sorunlu olmasına dayanıyor. Tek bir yeri düzelterek sorunu çözemiyorsunuz. Misal ben Hepsiburada'nın kendi kargo hizmetinden çok memnunum. Ama aynı Hepsiburada'da sahte ürün satıldığını da biliyorum bizzat yaşadım. Arkadaşım üç tane sahte Jabra kulaklık aldı bu şekilde. Şimdi kargosunu övsem biri gelip ne kadar iğrenç bir firma olduğunu yazacak. Hangi firma ile çalışırsak çalışalım sadece o firmalarla sorun yaşayanlar yorum yazar kural gibi bir şey. O yüzden memnun olanların yüzdesini bilemezsiniz. Halbuki bu şikayetler firmanın genel işleyişi olsa ortada firma falan kalmaz. Bu adamlar yeni mağazalar açıp büyüyorlar. Demek ortada bir ticaret var birileri de satın aldıkları ürünü alıyor olmalı. Ama kim bunlar bilmiyoruz. Çünkü memnun olan kişi arkasına bakmadan işine gücüne bakar.

  • OptimusPrime @optimusprime

   İtopya başlığı bile eminim çoğu insanı sinirlendirmeye yetmiştir. Hakkı Alkan'ın İstanbul Bilişim yağlaması midemizi yeterince bulandırmıştı. Şimdi nerede görsem o gevşek gülüşü aklıma geliyor.

  • Orcun @orcun

   @gamsizm Valla Murat hocam DH'de bu firma konu sildiriyordu. Adam sistem alıyor 1 ay 45 gün bekletiliyor ne parası iade ediliyor nede sistem gönderiliyor. O da yetmiyor maillere cevap verilmiyormuş, telefonla arıyor adam 45 dk 1 saat bekletiliyormuş ekran görüntülerini herşeyini eklemişti. Olay büyüdü popüler konulara çıktı etti 6 7 sayfa oldu derken aaa konu bir anda siliniverdi. Sonra bakıyoruz başka itopya konularına oraya da gidip millet '' hayret ya itopya konusu nasıl silinmemiş ? '' diye yazıp altına gun kullanıcı isimli DH'in sahibi Gün Oksay'ı falan etkiletliyordu millet. Onun harici ama tek parça mouse klavye kasa ne bileyim böyle tek parçalık şeyler alırsan da pek sorun yaşanmıyordu. Şikayetlerin neredeyse tamamı böyle hazır sistemlerdi. Çok nadir gördüm yani ssd aldım gelmedi diyen vs. hayır mağdem iş gücün yetmiyor o zaman niye oraya buraya '' geymır '' arkadaşlara sponsorluk veriyorsun ? iş gücün belli demek ki ? ondan sonra insanlar mağdur 1 ay 45 gün bekletilmek nedir ya ? ha birde paranı iade etmiyorlar ? etse ne olur ki ? 1 hafta sonrasını ne doların ne de ekran kartı piyasasının kestirebiliyoruz öyle inişli çıkışlı borsadan farksız halde şuan.

  • Alptekin @alptekinck

   @orcun @gamsizm geç kargolanmasını anlarım gayet makul bir durum ondan şikayet edenleri kale almam zaten. ama gelmeyen ürünün iadesinin bile uzatılması güven vermiyor.

  • Bezmialem @bezmialem

   @orcun Sadece bir adet kasayı 10 gün boyunca göndermedi, siparişi iptal ettim. İptal ettiğim gün başka bir satıcıdan sipariş geçtiğim kasaya kurulum yaptığımda hala para iadesi yapılmamıştı. 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @alptekinck O konuları da biraz tecrübe ettim. Eğer gerçekten dolandırılırsanız, banka üzerinden ödemeye itiraz edip paranızı almanız mümkün. Firmaya sormanız bile gerekmez. Prosedürü belli. Ürünün gelmemesi zaten yeterince geçerli bir sebep. O yüzden para alamamaktan ziyade insanların ürünü alamamaları isyan ettiriyor doğal olarak. Parayı da bugün başvurup ertesi gün iade alamıyorsunuz bankadan. Ama alırsınız. Bu arada dikkat ederseniz firmaya gidip ürün alanlardan pek bir şikayet duymuyorsunuz. Araya ne zaman kargo girse sorun oluyor. Mağaza stoğunda hazır olan ürünü o an vermek zaten klasik ticaret. Kargoya vermek üzere sipariş almak ise ızdırap olabiliyor. 2021 yılında bunu konuşmamalıydık ancak görülüyor ki eticaretin, korona çarpanı da eklenince, böyle büyüyeceğini kimse öngörmemiş. Çok araba satıp yol yapmamaya benziyor. Yine de geçen seneye göre sanki daha iyi gibi ama yeterli değil.

   Bu arada konu sildirme konusuna da değineyim biz de yaptık. Dandik firmalar oldukları için haberiniz olmadı. Bazen üç yıl geçen mesajı sildiren de oldu. Mesajı yazan göçmüş gitmiş haberi yok.

   Sebebi de basit. Haklı da olsanız firmaya ya da çalışanlarına hakaret edemezsiniz. Yasal olarak ticari itibarı zedelemeden o yazıyı kaldırırlar.

  • Orcun @orcun

   @gamsizm Murat hocam öyle diyorsun ama o para da yüzde yüz iade olmuyor. Beni geçen sene trendyol üstünden biri kart bilgimi kullanıp harcama yapıyor. 5 bin lira limitim vardı ben marketten 2 tane içecek almışım çıkarken öderken farkettim limit yetersiz. Sonra bir baktım garantinin uygulamasından benim limiti köklemişler. Ama ne kökleme, bak 100 lira 200-300-400-500 tl deneye deneye limit bitene kadar köklemişler. E benim kartta 3d secure var 3d securesiz işlemde banak reddediyor nasıl aldı bunlar ? haaaa sonradan öğreniyorum ki mail order sistemi açıkmış oradan hüpletmişlerde ya trendyol da sene 2020 bunun önlemi yok mu ya ? o zaman bende milletin kartını çalıp çalış trendyol'dan istediğimi alayım ? böyle saçmalık mı olur ya ? garanti bankası bana diyor ki bu borcu ödeyin yoksa icraya vereceğiz. Kredi skorum zaten sıfırdı annemin adına kredi çekip kartı komple kapattım. Bankaya da harcama itiraz dilekçesi doldurup gittim verdim. Bana dediler ki kesin iade olur inceleniyor. 7 ay MI ? 9 ay mı ? öyle bir sürede boyna inceleniyor efendim deyip sallandım. Sonuç ne oldu peki ? reddedilmiş. Uygun değilmiş reddedilmiş. Yani çıldırır mısın ? kendini mi yakarsın sinirden ne yaparsın bilemiyorum. Mahkemeye verecektim bankayı araya pandemi yok adliyeler kapalı şu bu derken o da yalan oldu veremedim. Ha giren bana girdi ? 5 bin buhar oldu uçtu.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @orcun Bankalar zaten iade etmemek için uğraşıyor. O yüzden önce bir avukata danışmak lazım. Hatasız bir başvuru ile alınıyor. Süresi belli değil. Aynıayak direme satıcı firma ile alıcı arasındaki iade süreçlerinde de var. O yüzden insanlara para iadeleri hemen yapılamıyor. Hatta misal bizim iyzico vs ödeme araçlarında belli bir iade oranını aşarsan kardeş ne iş diye soruyor hatta ikna olmazlarsa hesabın kapanıyor satış yapamıyorsun. İade, özellikle arada banka ya da ödeme aracı firma olduğunda çok sıkıntılı bir süreç.

 • Bezmialem @bezmialem

  Seçeneklerle beraber gayet geçerli sistem olmuş. Ben fiyatı 17.300₺'ye düşürdüm.

 • altalena @altalena

  Toplam fiyattan %20 gümrük vergisini çıkartınca 18 bin lira gibi bir fiyat oluşuyor ki 2585 dolar ediyor güncel kurla. Hesaplarım yaklaşık değerler. 3070'li bir sistemin hakkı 2585 dolar değil.

  Muhtemelen ekran kartının astronomik fiyatından ötürü böyle ama şu zamanda sistem toplamanın hiçbir mantığı yok, tavsiye sistem yapmanız bence doğru olmamış çünkü bizzat siz Ts'den "bu fiyatlara ekran kartı almayın" demiştiniz. 22 bin liraya hem iş ve hem günlük kullanım için çok iyi bir pc (10 bin TL) + hem güzel bir 4k televizyon(6 bin) ve ps 5 (6 bin TL) alınır. Hiç beklemek istemeyen bol koyduğum pc bütçesinden kısıp, Ps5 yerine xbox series x alır yine olur. Ekran kartı fiyatları düzelince de konsolu 2. Elden satıp sıfır ekran kartı alınır yine bu kadar pahalıya gelmez. Konsol oyunculuğuyla pc oyunculuğunun aynı olmadığının da farkındayım, amacım sadece fiyatın saçmalığını göstermek. Türk lirasının değersiz oluşuyla dolar kuruyla ilgisi yok bu fiyatın, ekran kartlarının stok sorunundan ötürü astronomik fiyatlara satılmasıyla ilgisi var.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bu sistemlerdeki ekran kartları piyasadaki tek ekran kartlarından oldukça düşük fiyata satılıyor. Hatta madenciler bu sistemleri alıp kartı söküp gerisini satıyorlar.

  • altalena @altalena

   @gamsizm tek tek parça fiyatlarını hesaplamadım ama 500 dolarlık msrpsi olan bir kart için çok çok daha yüksek bir fiyat belirlenmiş gibi duruyor, toplam 2585 dolar ettiğini düşünürsek.

   Bu kartların şu an Amazon'da dahi satış fiyatı dahi 3080 fiyatlarında, muhtemelen Asus, zotac gibi üreticilerden direkt olarak yüksek fiyata geliyor. Yani en baştan yüksek. Miningçiler anında alıyor, oyuncular bile kabullenip alır durumda.
   Türkiye'de ise bu yüksek fiyatı dahi sadece hazır sistemlerde görebiliyoruz, tekli satışlarda firmalar inanılmaz kar koyuyor. Miningçiler yine alıyor ama koskoca firmaların karaborsacılık yapması akıl alır gibi değil. Bu yüzden kıyas aldığınız yer çok yanlış bir yer.

   Sizin sistemde ise muhtemelen Amazon fiyatları gibi 3080 fiyatına yakın bir 3070 var en iyi ihtimalle(fiyatları hep gümrük vergisi hariç olarak baz alıyorum)Yarın kripto para piyasası çakılsa ve artık kart almaktan vazgeçseler msrp fiyatlarına dönüş başlayabilir. 1 ay sonra 3070'e bu fiyatı veren adam çok üzülebilir. Bir de bunlardan bağımsız 16gb vramli fiyatı iyi bir 3070ti/super çıksa çok daha üzülür. Noktamı anlatabilmişimdir umarım, olağan üstü şartların fiyatları piyasaya hakimken sistem önerisi yapmanızı bu bağlamda doğru bulmuyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @altalena Şöyle, coinciler piyasayı basmadan önce zaten üretim sıkıntısından dolayı hiçbir kart, açıklanan fiyatına sahip olamadı. Yani biz o fiyatları hiç göremedik.

  • altalena @altalena

   @gamsizm Nvidia tarafında öyle olsa da ilk etapta 600 euro bandında satıldı 3070'ler. Şu anda Amazon'da dahi 700 euro üstüne satılıyor hatta 800 euroları da görüyor. AMD tarafında ise Rx 6800 Türkiye'de geçmişte en dip 6000TL'ye satıldı ve AMD hala referans modellerini MSRP'den veriyor. Nvidia gibi direkt üretici sürümlerine ve fiyatlarına doğrudan teslim olmuş değil, stok az da olsa açıkladığı fiyatta bir alternatif sunuyor. Bu tabloda, 3070'in güncel fiyat durumu ilk halinde korkunç olduğu gibi şimdi çok daha korkunç.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @altalena AMD'nin NVIDIA'dan pahalı satma lüksü yok yalnız.

 • serifozay @serifozay

  @gamsizm Merhaba,

  Bu içerik ile sistemi topladım ve gayet iyi. Çok teşekkür ederim.

  Sadece ekran kartı ve sıvı soğutma kaldı. Üst panele takılan sıvı soğutmayı 280mm. olarak düşünüyorum.
  Acaba bu kasa üst panelde 280mm. sıvı soğutma destekliyor mu?

  Bu konuyu deneyimlediyseniz destek rica ediyorum.