Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2020/08

- Kolay kırılabilen kripto cihazlardan Türkiye de almış. 

- Harita hizmetleri sunanlara yeni vergi.

- Rekabet Kurumu, Google’a ceza verdi.

- Telefon operatörlerine deprem cezası kesildi. 

- Asus RX 5700’lerin görülen ısınma sorunu için AMD’ye suçladı.

- Microsoft, Windows 10 güncellemeleriyle yine kullanıcıları mağdur etti.

- Samsung, 1 Milyon telefon kullanıcısına yanlışlıkla bildirim gönderdi.

- Spotify, şarkı sözü desteği sunacak.

- MGM Oteli 10 milyon ziyaretçisinin bilgisini kaptırdı.

- İstanbul Üniversitesi, eski gazeteleri tarayıp internete koydu.

- Adobe Photoshop, 30 yaşında. 

- Kes / Kopyala / Yapıştır sisteminin mucidi Larry Tesler hayatını kaybetti. 

- Mount & Blade 2: Bannerlord fiyatı ve piyasaya çıkış tarihi belli oldu.

- Cyberpunk 2077, çıkar çıkmaz GeForce Now sistemine eklenecek.

- Activision oyunlarının GeForce Now sisteminde olmamasının suçlusu NVIDIA.

- EA ve Valve anlaştı. EA Access, Steam’e geliyor.

- Bioware, Anthem’i yeniden yapacak.

- Sony, PS5’in maliyetini düşürmekte zorlanıyor.

- Saber Interactive, 150 Milyon $ bedelle satıldı.

- GDC 2020 de Corona tehditi altında.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Umut Koçak @umtk

  Tadımlık gündemleri görünce içimi hüzün kaplıyor.

 • Ceyhun @_amuderya

  Samsung bildirimini bende gördüm.

 • eyup a @eyyub

  Çay demledim, menemen yaptım gündem gelmeyince yemek zorunda kaldım

 • Makineci @makineci

  35 dakika? Bulaşık yıkanmaz bu gündemle! Ben yemek yerken izliyordum!

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  dişe değer ilgi çekici hiç haber yok, şunarı başkası anlatsa töbe dinlemem

 • KodSeven.Dev @kod7dev

  Abi ben 35 dk da uykuya dalamam ki ama. 🙂

 • D.Tspnr @tibaldo

  Diğerlerine ceza veriyoruz Turkcell'ede verelim kavga çıkmasın kasa kazansın modu olmuş.
  Asus tamam ekran kartı hata olmuşta bu kronik siyah ekran sorunu ve 5600XT'nin 5700 gibi ısınmaması tamamı ile AMD'nin saçmalaması gpu tasarım sorunu bence ve bunu yazılım ile düzelteceğiz filan diye bi açıklama yapmışlar ama kullanıcıların gazını almak için olduğunu düşünüyorum. Düzelse şimdiye kadar düzelmesi gerekiyordu.

  • Temp @temp

   @epalo Ama amd ucuza f/p donanım yapıyor, Nvidia ve Intel alan salaktır (!)

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bende iki aydır 5700 var hiç böyle sorunlar yaşamadım.

  • D.Tspnr @tibaldo

   @gamsizm saphhıre 5700 kullandım ve siyah ekran sorunu sevdiğim oyunlardan Crysis serisi anlık takılma sorunu bir türlü düzelmeyince normal masaüstünde bile siyah ekran alınca iade edip 1660Ti aldım ne problem kaldı ne başka bir şey. 9 gün boyunca sinir stres acı acı sövdüm. İşin enteresan tarafı AMD forumlarda fresync kapat, msı afterburner kullanma gpu hızını düşür vs. çözüm olarak yazıyordu. Bunları görünce ben bunlarla uğraşmak için mi aldım bu kartı dedim ve iade ettim :))

  • Temp @temp

   @gamsizm Bu konuyu gördünüz mü ? Ben bu tarz konuları nedense gündemde göremiyorum: https://teknoseyir.com/durum/1216518
   Karttan memnun olan vardır illaki ama sorun yaşayan da çok. Aynı olay ryzen 3000 serisi için de geçerli.
   Bunları da gündeme taşıyalım, objektiflik bunu gerektirir.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @temp Gündeme ne diye taşıyacağım ki? Arkadaştaki kartın aynısıymış bendeki de üstelik. Sorun yoktur demiyorum da hepsinde sorun var demek için gerçekten de 5700 takılan her sistemin sorun yaratması lazım.

  • Temp @temp

   @gamsizm En azından; böyle bir iddia var, forumlarda insanlar bu tür şikayetler üstüne çokça geri bildirimde bulunuyor diye belirtirseniz insanlar böyle bir şeyin başlarına gelebileceğinden haberdar olup tercihlerini ona göre yaparlar. Kimsenin de başı ağrımamış olur.
   Mesela Ryzen 3000 serisi içinde çokça ısınma şikayeti var. Bunu geçmiş gündemlerin birinde kullanılan anakartın donanımsal olarak kötü olmasına bağlamıştınız ama bu sorunların x570 li sistemlerde de görüldüğü ortaya çıktı.
   Ryzen 3600'lü bir sistem incelemenizde cpu sıcaklığı da gözükmüyordu. Hiç o konulara girmemiştiniz.
   Yani demek istediğim bu şikayetler herkeste görülmese dahi en nihayetinde bir veri niteliği taşıyor. İnsanlar iddia olarak da olsa bunları duysun, bilsin. Tercihlerini de ona göre yapsın.
   Sırf sizin için demiyorum yanlış anlamayın ben Türkiye'deki hiç bir teknoloji basınında bu konular hakkında yorum yapıldığını görmedim. Bu da bende haklı olarak amd hakkında "kimse kötü konuşmak istemiyor, tarafsız davranmıyor" şüphesini akıllara getirdi.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @temp Bu arada 3000 serisi işlemcim yok ama olması için uğraşıyorum bu konudaki en güncel sorunları bana iletin ilgileneyim.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @temp Uyarı konusunu düşünüyorum evet. Gerçi benim Asus XT testimde de kart ısınmış ve yüksek devirde çalışmıştı bunu belirtmiştim. Kendim de XT yerine düz 5700'deyim. 1080P için yeter. Ama 2K söz konusu olunca XT daha iyi. 2070 Super alınamıyorsa o alınacak.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @temp Teknoloji basınını gözünüzde büyütüyorsunuz. O kadar detaya inen kimse kalmadığı için kaçıyor o detaylar. Bunlar için bir editörün belki günlerce test yapması lazım. Uğraşacak kimse kalmadı.

   Basın halı altına süpürdü diyemem. Çünkü onu yapmak için bile bu sorunları önce görmek lazım. Ki bazı yerlerde okuduğuma göre basın örnekleri ile vatandaşa satılanlar farklı saat hızlarına ulaştığı için yabancı basın o sorunları yaşamamış.

   Öte yandan misal ilk Ryzen'lerin bellek sorunlarını birebir gördüm AMD de söylemişti zaten. Nasıl düzeldiğini vs de yaşarayarak gördüm.

   Hem AMD hem Intel, basına ürünleri kit olarak verir ve o kitler firma tarafından sorunsuz çalıştığı onaylı kitlerdir. Ama piyasada sizler her marka ve model üründen sistem toplarsınız. Dolayısıyla bize göre hata görme ihtimaliniz artar.

   Bakalım kendi sistemim Ryzen olacak o zaman daha detaylı bakma şansım olur.

   Her firmanın hata sicili kabarık. Şu an mesela Intel'in tüm güvenlik açıkları benim sistemimde var. Bir tane bile BIOS gelmedi. Yeni işlemci ile de hepsi kapanmayacak.

   NVIDIA'nın 3.5GB bellek sorunu vardı yakın geçmişte. GF Experience'ın login istemesi bile benim için başlı başına bir sorun. O yüzden takipte olup ne düzeldi ne düzelmedi görmek gerekiyor.

  • Temp @temp

   @gamsizm 3000 serisi hakkında forumlarda da çok araştırma yaptığım için baya bir geri bildirim okuma fırsatım oldu. Sırasıyla aklıma gelenleri yazayım sizin için:
   1- Ryzen 3000 serisi 65w tdp değerine sahip olmasına rağmen önceki serilere göre çok daha fazla ısınıyor. Ben buna en az Intel'in 95w tdp li işlemcileri kadar ısınıyor diyorum.
   2- Bir voltaj sorunsalı var. Herkes işlemciyi; sabit frekans ve olabildiğince düşük voltaj vererek ısıları hizaya getirmeye çalışıyor. Hatta çoğu amd fanı arkadaşlar da amd alacaksanız biraz uğraşırsınız gibi söylemlerle bu durumu kabul etmişti.
   3- Noctua SSS kısmında Ryzen 3000'lerin fazla ısınmasıyla ilgili açıklama yapmıştı.
   4- Ryzen 3000 serisinde sıvı soğutmayla bile 85-90 dereceleri gördüğünü söyleyenler vardı ki ben bunlara inanmamıştım fakat kendim deneyince aynısının başıma geldiğini gördüm.
   İlginç olan bir başka konu ise amd nin kendi forumunda sıvı soğutmayla 95 derece gören bir kullanıcıya amd yetkilisi; "gayet normal, sıcaklık çalışma sıcaklıkları içerisinde" gibi bir cevap vermişti.
   5- Birden fazla anakart denedim, biosların çoğunda slow post sorunu var. Power tuşuna bastıktan sonra 17 ile 30 saniye arası bekletebiliyordu ki en son denediğimde de 17 saniyenin altını görmemiştim.
   6- Ani ısı artışları Ryzen 3000 serisinde eski serilere göre çok daha fazla görülüyor. İşlemci mouse hareket ettirdiğinizde, sadece tarayıcı açtığınızda bile birden 10-15 derece kadar ısı atlaması gerçekleştirebiliyor.
   İşlemcinin masaüstü kullanımında 50-55 derecelerin altına neredeyse inmiyor.
   Hatta şöyle söyleyeyim stok fanla bilgisayar açıldığı esnada işlemcinin 69 dereceye kadar fırladığını gözlemlemiştim.
   Hatta bu ani ısı değişimleri çok fazla olduğu için stok fanın devri sürekli olarak artıp artıp azalıyor. Zaten ben de işlemcinin ısındığını ilk bu belirtiyle öğrenmiştim.
   Bu ani ısı artışları için bazı arkadaşlar için Microsoft'u suçluyor.
   Amd kendi güç planımı kullanın diyor ama o da fayda etmiyor, ben hepsini deneyerek test ettim.
   Bide hep söylüyorum 7 nanometreden övgüyle bahsedenler, bunun zar alanının daralması sebebiyle ısınma sorununu birlikte getirdiğinden bahsetmiyorlar. Tabi ben bu ısınma sorununun büyük oranda Amd'den kaynaklı olduğunu düşünüyorum, Intel 7 veya 10 nanometreye geçince anlarız onu da.
   Genelde ısınma sorunu anakartla veya montajla ilgili diyorlar ama ben farklı anakartlar da defalarca montajlayarak denedim bunun anakartla veya montajla ilgili olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.
   Zaten sorun bu kadar basit bir şey olsa forumlarda bu kadar fazla 3000 serisiyle ilgili ısınma konusu açılmazdı. Google'da "Ryzen 3600 Isınma Sorunu" olarak aratırsanız istemediğiniz kadar şikayet görebilirsiniz.
   Hatta ben ilk stok fanla varsayılan bios ayarlarında yaşadıklarımı anlatayım.
   İşlemci masaüstü kullanımında 60-70 derece arasıydı. Gta 5 de 90 derecelere kadar çıkıp sistem kitlenmişti.
   Montajı bilgi sahibi birine yaptırmış olmama rağmen söküp macunu yeniledik ona rağmen değişen bir şey olmadı. Bİostan boost ayarlarını kapatın 3.6 ghz de çalışsın dediler.
   Öyle yaptım bu sefer boşta 40 dereceyi gördü fakat 4.2 ghz diye satılan bir işlemciyi ayar kapatarak kullanmak canımı sıkmıştı.
   Bu arada stok fanla varsayılan bios ayarlarında işlemci aida64 de cpu ve fpu seçili olarak stress test altına girdiğinde çok kısa bir süre içerisinde 92-94 dereceyi görüyordu. (95'de sistem mavi ekran veriyor)
   Kule soğutucu ve sıvı soğutma dahil bir çok şey denedim fakat bu ısınma sorunlarından tamamıyla kurtulamadım.
   Servisten gelen yeni işlemcide de benzer sorunlar olunca pes edip para iadesi aldım.
   Sırf bu işlemci yüzünden sistem dağıttım.
   https://forum.donanimhaber.com/3600x-bosta-70-dereceyi-goruyor--141991031
   Bu ve buna benzer tonla şikayet var yine siz de araştırıp görebilirsiniz.
   Ek olarak: Farklı güç kaynağı da denedim, farklı anakart da denedim, farklı soğutucu da farklı işlemci de denedim ne yaptıysam olmadı.

 • Temp @temp

  @emmi Hocam kusura bakma da Asus'a bile donanım piyasasında kötü diyorsan diğer firmalara direk çöp demen lazım.
  Şimdiye kadar kullandığım hiç bir asus markalı bir üründe düşük kalite bir şey görmedim. Laptoplar, anakartlar, ekran kartları da buna dahil.
  Piyasadaki çoğu markadan daha kalitelidir.
  Amdci arkadaşlar kabul etmek istemiyor da işlemcilerde de ekran bileşenlerinde de ısınma sorunları var. Bu 5700 lerdeki ısınma sorununu farklı markalarda da görmüştüm.
  Aynı şekilde bu siyah ekran ve crash olayları da var. Farkettiysen bunlar hiç gündemde konuşulmuyor yada gündeme getirilmiyor.
  Amd hiç de masum değil bence hiç tartışmayalım bu konuyu.

 • muhalif @muhalif

  Mağdur olan vatandaş parayı toplayan devlet ne güzel iş ya! O paranın mağdur olan vatandaşa ödenmesi lazım.Verilen cezalarda komik türk telekom 27 saat kesinti yaşamış 5 milyon ₺ nedir? adamlar için çekirdek parası, 100-150 milyon ₺ ceza ver bakalım aynı kesinti bir daha yaşanıyor mu? Holding ve spor kulüplerinin milyonlarca ₺ borcunu silen devlet bu cezaları gerçekten tahsil ediyor mu o da ayrı mevzu.

 • sstercan @sstercan

  Aldus'u Adobe satın aldı ve yok etti ürünlerini. Daha doğrusu ürünlerin işe yarayan özelliklerini kendi ürünlerine dahil ettiler. Adobe rakip satın alıp yok etmede çok başarılı.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Find my mobile bana da geldi, sabah saat 5'te.
  Google hesabim kirildi herhalde dedim, hesaptan bakltim supheli aktivitelere bir sey de gorunmuyor...
  Testmis 😡

 • Ekrem @huseyinekrem

  @emmi Asus ve MSI zaten eski anakart üreticileri olarak mimlenmiş markalar. Sözde orta seviye diye alıyorsun adam diğer markaların giriş seviyesi ürünleri kadar VRM çiplerinden koymuş meğerse yada termal padlerin yağı akıyor falan. Bunlar hep üçün beşin hesabı. RX 5700 tamam driver sorunundan oluşan bir kart ama Asus ve MSI da kesinlikle iyi marka sayılamaz. Belli başlı iyi modelleri var sadece.

 • blacklogic @blacklogic

  En gereksiz haber;Mount & Blade 2: Bannerlord

 • Temp @temp

  @emmi Bu anakartı bizzat denemedim fakat Asus'un vrm ve mosfetleri baya iyi olan x570 model anakartını, msi nin tomahawk max ve mortar modellerini denedim.
  Hepsinde de ısınma sorunu yaşadım. Hatta sorunun güç kaynağından olduğunu söyleyenler bile oldu.
  Sıvı soğutmaya kadar denedim ama ısınma problemleri çözülmedi.
  Ben çözümü işlemciyi iade etmekte buldum. Bu ısınma olayları hiç de anakarttan değildi yani ben deneyerek bizzat gördüm.
  Sizin de dediğiniz gibi Amd her zaman Intel ve Amd den daha sıcak çalışır bunu da acı bir deneyimle öğrenmiş oldum ve şuan sırf bu illet firma yüzünden sistemim dağıldı rezil oldum.
  Şuanda da çaresizce yeni Intelleri bekliyorum.

 • umitt @umitt

  @emmi bir kaç cent için hepsi bu tür alavareler yapıyor. gigabyte anakartımda revizyonlar arası farklara bakayım demiştim adam her revizyonda bir kaç devre elemanını sökmüş.

 • Kent @kent

  - Adobe Photoshop, rakibi değil ama amatörlerin her işi görür PhotoFiltre Studio

 • altalena @altalena

  @huseyinekrem @emmi bu markalar yerine önerebileceğiniz bir marka var mı anakartta? hiç bilmiyordum bunları öğrenince şaşırdım.

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  @gamsizm
  Spotify'da şarkı sözü vardı. Musixmatch ile anlaşmışlardı. Sonra Musixmatch, Apple'a kaçtı.

 • Temp @temp

  @emmi E hocam sen piyasada anakart bırakmadın bu millet ne alsın?
  Tomahawk max dediğimiz model B450 ler arasında en serin çalışan anakart.
  Asus x570 tuf plus dediğimiz model yine en serin çalışan üç x570 den biri.
  Sen bunlara kötü diyosa kimse amd de almamalı o zaman.
  Ama bi konuda sana hak veriyorum.
  Mesela B450 Tomahawk max ile z390 tomahawk max arasında teknik fark çok bariz.
  İkiside aynı markanın tomahawk modeli diye geçiyor fakat faz sayıları falan değişik.
  Yani özetlemek gerekirse B450 tarafındaki anakartlar sırf ucuz olsun diye çıkarılmış, aslında beş para etmeyen anakartlar.
  Intel in anakartları pahalı ama amd tarafındaki kadar dandik değil.
  Ama sen x570 lere de laf ediyosun orda faz sayıları baya yüksek, fiyatları da hayli yüksek.
  Bu işin direkt olarak anakartla ilgili olduğuna inanmıyorum.
  Amd nin rezilliğini başkalarına yüklemeyelim, kimsenin suçu yok.

 • huseyin/azuren @hegemen

  Devlet her yere ceza kesmeye başladı.Bunun geri dönüşü olmuyacaktır artık.
  Yukarda yazmış arkadaş vatandaş mağdur, parayı alan devlet vergiyi veren vatandaş.
  Bakalım bizede yeni cezalar vergiler neler gelecek yakında 🙁
  Artık tüm oteller tüm veriler güvensiz e mi düştü ?
  Hack ve veri çalma işlemleri son zamanlarda arttı.
  Ağzınıza sağlık.Kendi adıma teşekkürler.

 • Temp @temp

  @temp Ek olarak Windale 6 ile yükte 60-70 derece arası olmuyor, olmaması gerekiyor.
  Aida 64 de cpu ve fpu seçili olarak en az 80 dereceyi görüyor olman lazım.
  Bunları teorik olarak söylemiyorum, test ettiğim ve edeni gördüğüm için biliyorum.
  O işlemci o kadar az ısınmıyor dostum. Biz sabahtan beri ne anlatıyoruz sıvı soğutmayla 85-90 derece gördük diyoruz mesela.

 • Temp @temp

  @emmi Bak 3600 işlemci Windale ile ne kadar ısınmış.
  Gerçi sıcaklıklar kişiye göre o kadar değişiyor ki bişey de diyemiyorum o yüzden.

 • blacklogic @blacklogic

  Bannerlord’a kibar kibar açıklamalar sonrasında gelen oyuna yok beklentiyi bu kadar yükseltmemeli, yok her yerde duymaya başladım vs. 😃

 • Temp @temp

  @emmi Bak bu da çift fanlı arctic freezer esports 34 duo.
  65w tdp diyorsun kule soğutucuyla bile 81-83 dereceleri görüyor.
  Olacak iş değil.

 • Temp @temp

  @emmi https://youtu.be/7D2Az8Cgapk
  Dark Rock Pro 4 gibi baba bir soğutucuda dahi 81 leri gören bir işlemciden bahsediyoruz.
  Fsp windale 6 sence bu soğutucudan daha mı iyi?

 • Temp @temp

  @emmi Son olarak soğutucuları kıyaslamak adına şunu da incele.
  http://tech-legend.com/wp-content/uploads/2019/05/freezer-34-load-temp.jpg
  İşlemcinin ne olduğu önemsiz Windale 6 ile Arctic freezer arasında 2 derecelik bir fark gözüküyor.
  Sen 70 i geçmiyor diyosun ama 3600 işlemciyle arctic in 81-83 gördüğü test videolarıyla da kanıtlı.
  Hadi bakalım söz sende.

 • Ekrem @huseyinekrem

  @altalena Öyle direk şu şu kartı al diyemeyiz sonuçta biz de internetten testleri ve incelemeleri izleyerek yorum yapıyoruz. Ama fikir verebiliriz mesela RX5700'ler şuan tam bir çorba yani bir sürü sorun yaşayan da var, çok memnun olan da. Ben şimdi alacak olsam o riske girmezdim. Yada MSI Evoke serisi almazdım VRM soğutucuları çöp direk, gerçi zaten haberler çıkınca kart silindi piyasadan. Veya RTX 2060 KO model kartın aslında 2080'den türetildiğini, bu yüzden Blender veya diğer profesyonel işlerde normalin çok üzerinde performans verdiğini görebiliriz. Bu da evgayı süper düper iyi yapmıyor zira o kartında VRM soğutucuları üst üste 5kat yapıştırılmış gibi kalınlar, üzerindeki hava soğutması iş görse de ideal değil.

  Kısaca bakılması gereken çok şey var ve bahsi geçen her hangi bir sorun farklı fabrikalarda yada zamanlarda üretilmiş kartlarda olmayabilir. İngilizceniz varsa Gamers Nexus'un videolarına şöyle bir göz atabilirsiniz. Donanım anlamında yüzeysel bir sorunu olan kartlar direk ortaya çıkıyor böylece. Tabi seven adam için bir iş yoksa sevmeyen adamı çileden çıkartır 😀
  https://www.youtube.com/user/GamersNexus/videos

  İlla boşver oltayı bana balık ver dersen bu aralar gözüme Gigabyte çarpmaya başladı. Piyasada yeni olduğu için kartların fiyatları daha iyi ve genelde slikonu iyi ürünler çıkıyor. Ya da tüm inceleme yapanlara özel olarak iyi kartları yolladılar bilmiyorum 😀 Uyguna bulunursa Galax'ın adı da pek sorunlarla anılmadı. Galax kim diye soracaksan eski adıyla Galaxy, ASUS ve MSI daha ortada yokken çeşitli kartlar üreten bir firmaydı.

 • ersoy @ersoy

  Tam MSI B450 Tomahawk Max karar kılmıştım gene kafamı karıştırdınız 🙄 OC falan yapmasan bir şey olmaz herhalde..

 • Temp @temp

  @emmi Tüm ölçümleri piyasaki 100 tl lik en pahalı cooler master maker macunla yaptım.
  100 tl lik macun da sürsen o ısılar daha aşağı düşmez. Zaten şuan bile normalden daha düşük çıkmış sıcaklıklar sende.
  Dark Rock Pro 4 dediğimiz işlemci soğutucusu ile senin windale 6 arasında 4 derece var gözüküyor.
  Linki attım yukarda adam bu baba soğutucuyla 81 görüyorsa senin 77 falan görmen lazım en az.
  O değer daha aşağı inmez, zaten şuan bile iyi çıkmış.
  İşlemci frekans kısmış, genelde 3.9 civarlarında takılmış.
  4200 ü sabit versin bide öyle görelim.
  Ryzen high performance planıyla test etmeni tavsiye ederim.
  Bende anakart 33 derecelerde
  Mosfet ise 43 derecelerdeydi diye hatırlıyorum.
  Yani kağıt üstünde benim anakart seninkinden serin çalışıyodur ama sonuçlar gördüğün üzere herkeste farklı çıkıyor.
  Bu da olayın anakartla ilgili olmadığını gösteriyor.
  Oyunda 80 leri gördüğünü sonunda birinin kabul etmesi güzel.
  Ben 360mm radyatörlü sıvı soğutmayla 85-90 dereceleri görmüşüm daha ötesi yok bu işin.
  Aklıma 2. i7-7700k vakası geliyor.
  Fsp Windale 6 ile arctic arasında 2 derece fark gözüküyor bu sonuca göre arctic soğutucu da windale 6 dan kötü bir soğutucu değil.
  Seninki 60-70 lerdeyken o 80 görüyosa burda da bi saçmalık var.
  2 derecelik farkın 10 derece olmaması lazım.
  Sorun amd nin ta kendisinde başından beri söylüyorum.
  Sorun sadece bana has da değil, forumlarda sıvı soğutmayla ısınma sorunu yaşayan da gördüm.
  Bu da olayın vehametini açıklıyor zaten.

 • Tekin ÇETİN @tekincetin

  Levent bey ve Murat bey, tozu alınan raflar isimli bir program ve programın ilk konusu olarak ZX Spectrum Next incelemesi istiyoruz

 • mrsocrates @mrsocrates

  Amd radeon alırken ASUS’tan UZAK DURUN. yıllardır aynı olaylar hala düzeltemediler bir de utanmadan amdyi suçluyorlar.

 • Tegin @tegin

  ASUS efendi AMD nin verdiği değerlere göre vida sıktık demek ne demek. Kartları üretimden sonra hiç mi test etmedin?

 • Gökhan @gokhans19

  Şu konu dakikalarını niye hala yazmıyorsunuz? Youtubeda ve ekşide millet her hafta isyan ediyor. Her hafta youtubeda birileri hayrına yapıyor. Bilim gündeminde ve oyun gündeminde var ama haftalık gündemde yok.

  Hiç eleştirilere bakıpta şurda eksiğimiz varmış tamamlayalım diye bir düşünceniz yok.

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  " Mount & Blade 2: Bannerlord fiyatı ve piyasaya çıkış tarihi belli oldu. "

  Hem Türk hem de Sponsor firma olunca çok yumuşak dokunarak geçmişler...:=)))

 • Cem Umut @cemumut

  Turkcell güzel destek olmuş 🙂

 • lightostekmegi @lightostekmegi

  35 dakika gündem mi olur? Gündem yoksa Survivor konuşun, Korona virüs konuşun, olmadı Erling Haaland'ı konuşun.

 • Adem Gdk @aguduk33

  @gamsizm Anladığım kadarıyla vergi 1/1000'lik her pafta için 50TL olarak belirlenmiş. Ödeme yükümlüsü de haritalama hizmeti yapanlar. Derken sahada ölçümler vs. yapıp bunu haritaya çevirip kağıda dijital ortama aktaranlar. Başka deyişle düzenlemenin muhatapları Başarsoft gibi haritalama yapan ve bu yaptığı haritayı para karşılığı Google, Yandex gibi firmalara satan kuruluşlar. Bu firmalar en az onlarca firmaya bu haritayı sattıkları için çok bir problem olmayacaktır. O 50 TL böylece eriyip gidecektir. Aracı firmaları bırakıp sahaya inmedikleri sürece, başkasından toptan harita satın alarak, son kullanıcıya harita hizmeti verenler için bir sıkıntı yok.
  Sonuç olarak çok endişelenecek bir durum yok şimdilik.

 • aytin horasan @aytinh

  #WindowsUpdateÇözümü #windows10update
  2014 yılında Microsoft, Windows test ekibini işten çıkardı ve şirket, çoğunlukla gerçek dünya yapılandırmalarında ki güncellemeleri sınamayı bıraktı.
  https://teknodiot.com/windows-10-guncellemelerinin-neden-sorunlu
  https://www.windowslatest.com/2020/01/26/microsoft-windows-10-updates-mess/

  Çözümü ağ bağlantısını tarifeli ağ olarak ayarlamak, otomatik güncellemeyi engellediğini söylüyor. https://10.enpedi.com/2016/08/windows-10-ethernet-baglantsn-tarifeli.html

 • aytin horasan @aytinh

  Wuhan corona salgını teknolojik ürün üretimini ve dolayısı ile fiyatları vurursa o zaman, bu olaylar hep RETRO camiasına yarar🕹📺. Mesela @leventp ile daha çok Tozlu Raflar bölümü içerikleri bekliyorum. Youtube'ta da Retro, Nostaljik içeriğin artmasını bekliyorum.

 • Afsinyus @ufo

  @temp iste bu yuzden laptop alıyoruz. Sene 2020 hala cozemediler bu sacma sorunlari. 95ten beri muhabbetler hep ayni.. benim gibi hardcore masa üstü kullanicisini bile kacirdilar. Siz de boşverin. Laptop alin keyfinize bakin.