Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2015/23

1 - 6 Haziran 2015

Dünyadan ve Ülkemizden Teknoloji Gündemi

- Windows 10, 29 Temmuz’da çıkıyor.  Home versiyonunda güncellemeler otomatik yüklenecek. Terfi sürümünde de sıfırdan Windows 10 kurulumu mümkün olacak.

- Broadcom, Avago tarafından satın alındı. 37 Milyar Dolar’a anlaşıldı.

- Intel, Altera’yı 16.7 Milyar Dolar’a satın aldı.

- Silk Road’un başını kestiler.

- Dark Web sanıldığından küçük olabilir.

- NVIDIA GeForce GTX 980 Ti çıktı.

- NVIDIA Mobile G-Sync’i tanıttı.

- AMD’nin yeni GPU’su Fury X.

- AMD Carrizo duyuruldu. Kaveri’ye Godavari güncellemesi geldi.

- AMD, Intel’den bir ismi transfer etti

- AMD, FreeSync’i HDMI üzerinden de sağlayacak.

- Samsung Pay, Eylül ayında Amerika ve G.Kore’de kullanıma sunulabilir.

- Sony TV ve telefon işinden çıkmayacak.

- Intel, Thunderbolt 3 için USB 3.1 Type-C kullanacak.

- Skype’da kilitleyen mesaj mağduru

- Çin Amerika’nın 4 milyon devlet görevlisine ait bilgilerini çaldı.

- Vimeo paralı abonelik sistemini devreye soktu.

- Facebook seçimler için ‘oy verdim’ butonu koyacak

- Tim Cook, veri madenciliğinden para kazanan firmaları eleştirdi.

- Kulaklık tasarımında yenilikçi düşünce.

- Change.org üzerinde kotalara karşı imza kampanyası.

Oyun Dünyasından

- X-COM 2 çıkıyor!

- Fallout 4 duyuruldu!

- LEGO, Minecraft’ın rakibi bir oyun yaptı

- Steam para iadesi şartları

- Steam donanımları siparişe açıldı. Ekim - Kasım aylarında kullanıcılarla buluşacaklar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Yalnız, bizimkiler ne çekmiş bu a.k.k dan baya baya kızdılar 😀 ya benim anlamadığım, bu hatlar herkesin kendi paketinde zorlanıyorsa, niye 2 ye 3 e düşüyor, yarıya çek. 50 kullanana 25 ver. 16'lığa 8 ver. Yarıya düştü bak!

 • Yunus @yunus

  İlginç 🙂 Bu saatte 🙂

  Artık minimum hız 8 mbps olmalı. AKK dan sonra falan bu hız aşağısına inmemeli. AKK kalkmaz ama mantıklı olan AKK ‘yı yükseltmek. 300 GB AKK ver tamam. 50GB ne ya Allah aşkına ne 50GB! Telefonlar kendi başına zaten 1 ay da yer o 50GB ‘ı. 1 hafta net ile ilişkisini kesmiştim telefon ve tabletimin. Açtığımda her ikisinde de 50-60 tane uygulama güncellemesi vardı. Bilgisayar desen bir sürü güncelleme alıyor. Artık televizyonlarda almaya başladı. Sırf güncellemeler ile kotanın yarısı gidiyor. Oyun güncellemelerini katarsak kota falan kalmadı zaten. Yani basitçe dünya kadar para veriyor ama 3mpbs hız alıyoruz. Upload’a değinmiyorum bile. Rezillik ya.

  Fiber desen kaç sene oldu daha adam akıllı yaygınlaşamadı. Sitelere getiriyorlar. Eski yerleşim yerleri yani nüfusun asıl olduğu yerler mal gibi bakıyor. Neymiş imza topla. Lan niye imza toplayayım. Para vermek için niye imza toplayayım. Sanki babanın hayrına yapıyorsun. Fiberi getirsen hizmet alacaz senden. Bu bizde ki firmalar mal öküz ve hiç bir şeyden anlamıyorlar. Tek dertleri bazı şeyleri nasıl paraya çeviririz. Yok başka bir şey. Beyinsizler.

  Bu nokta da tüm mesele BTK’da bitiyor. Minimum hız 8 mbps minimum akk paketi 300GB demediği sürece bu mallar hiç bir şey yapmayacak.

 • Tarık KAYA (35) @tarikkaya

  Demek oluyor ki gelecek canlı yayın da.

 • mhozcan @mhozcan

  boyle bir bucuk saatin ustunde olunca nasilda mutlu oluyorum, anlatamam... valla milyonluk dizilere bedelsin levent abi @leventp

 • Deli Yusuf @akilli-yusuf

  yeni mad max ardından fallout 4. post apokaliptik severleri yaşadı

 • Kaan @akaanunlu

  Murat abi twitch kanalımız yazısını biraz yukarı alırsanız daha iyi olur ,player küçükken barın altında kalıyor

 • cyrix386 @cyrix386

  hep bu, iki kişi olsun. laf kalabalığı olmuyor, negzel... çohoş gerçekten.

  • cyrix386 @cyrix386

   bu arada bir yanlış anlaşılmayı düzeltelim!

   deep web ile dark web aynı şeyler değil. dark web, deep web'in altında bir küme. @leventp 'nin dediği gibi indekslenmeyen, domain'i olmayan her site ille de "dark web" olmuyor. olsa olsa "deep web" olur.

 • Fatih @fatihy

  Her kurumsal şirket işi doğrultusunda yendi adına ya program yazdırır ya da var olan kurumsal Çözümleri alırlar..
  Senin benim gibi gidip marketten program alınmaz.
  Mesela otel yönetim programı benim kullandığım fidelio- opera gibi otelin ne kadar büyükse o kadar çok para verirsin. Oda başı para alırlar sürekli destek sağlarlar vs vs

 • ad33p @ad33p

  720p Gündem Değerlendirmesi 800mb, 4 hafta'da 4 gb 🙂

 • umut666 @umut666

  O değil de şu mobildeki giriş reklamı rezaletine ne zaman son verilecek?

 • merty @merty

  @hakan-3210 ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) yazılım uygulama projelerinde özellikle yabancı yazılımlar kullanıldığında bu rakamlar olabiliyor. En iyi örnek SAP firmasının çözümleri bu bedellerle kullanılıyor. Tabi kullanılan modüller, kullanıcı sayıları gibi çok etken var bu bedellerin oluşmasında. İnan milyon dolarlar tutuyor

 • Koray Üstüner @korayus

  Facebook, amazon, ebay web sitesi yazılımları, olabilir

 • Levent Güngör @leventgungor

  Intel 4 çekirdekli brodwell işlemcilerini duyurdu. Iris Pro 6200'ün testleri ortaya çıktı. AMD APU ları bildiğin ezip geçiyor. Bunlar niye hiç konuşulmadı. Haberiniz mi yok yoksa arada kaynadı mı?
  http://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i7-5775c-i5-5675c-broadwell,4169-6.html

  • Murat Gamsız @gamsizm

   AMD'nin APU'larının bir özeliği ucuz olması. Misal FX sersinin işlemci performansı APU'ardan üstün. Ama FX'ler pahalı ve harici grafik kartı ile kullanım için uygun. Bu yeni işlemcilerin de fiyatı önemli. Yani AMD'nin karşısına koymak için fiyat uygunluğu da gerekli. Yoksa AMD'nin Dual Graphics özelliği ile minik bir crossfire sistem kurmak da mümkün.

   Öte yandan bizim haberdeki AMD işlemcisi laptoplar için. Sizin bahsettiğiniz işlemciler masaüstü. Intel'in Iris 6000 serisini kullanan bir laptop bulmak çok zor. Herhalde fiyatları nedeni ile uzak duruyor firmalar.

  • Levent Güngör @leventgungor

   Iris Pro 6200 laptoplara da gelecek 1-2 ay içerisinde tabi üst seviye 4 çekirdek i7 işlemcilerde olacak sadece. Şuan 13" Macbook Pro larda Iris 6100 kullanılıyor ama performansı önceki nesile göre pek fark yaratmıyor. Apple yeni 15" Macbook Pro lara broadwell ekleyemedi intel in gecikmesinden dolayı. Yoksa düşünüyordum base modelini almayı ama artık Skylake i bekleyeceğiz.
   Uygun fiyatlı olup olmamasına bakmıyorum ben. Amd nin onboard grafiklerde süregelen bir liderliği vardı ATI yi aldığından beri. Intel bunu aşmayı başarmış görünüyor. Skylake'de kim bilir neler olacak hep beraber göreceğiz.

 • skyforce @skyforce

  Deep web & Dark web hakkında iyi bir kaynak. Merak edenlere tavsiye ederim.

  https://www.youtube.com/watch?v=7jLjROgg9JA

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Pis herifler bi tarafları yemeyince kaldırdılar. Bir tonda bahane sunuyolar kerizizya biz.

 • Ömer Özgür @omc43

  Turuncu yerdeki konu kapanınca insanlar toplanamiyor akk hakkında

 • Osman @osmank

  Eğer maillerinizde güvenliği istiyorsanız protonmail.ch kullanabilirsiniz. Bu servis ile gönderilen maillerinizin mail sağlayıcı tarafından okunamaması için özel şifreleme sistemleri kullanmaktadır. Ayrıca sözleşmede size bunu garanti etmektedir.

 • lterlemez @lterlemez

  Adamlar Bilgi Toplumu Stratejik Planını bekliyor. Eğer bu hali kabul edilirse, alt yapıyı devlet yapacak. Bu ne demek peki? Şu demek; geçici deprem vergileri kaldırılacak iken, "kaldırmayın, maliyetlerimi karşılayamıyorum" diye engelleyen bir firmanın, yine bizim vergilerimizle yapılacak olan alt yapıyı kullanarak haksız karına daha çok kar katacak.

 • lterlemez @lterlemez

  – Windows 10, 29 Temmuz’da çıkıyor. Home versiyonunda güncellemeler otomatik yüklenecek. Terfi sürümünde de sıfırdan Windows 10 kurulumu mümkün olacak.

  Ev kullanıcısı direkt kapatır güncellemeleri....

 • Ajan @ajan

  @leventp nin anketler konusunda söyledikleri kafama takıldı. Basit istatistik dersleri alan herkes bilir doğru örneklem alındığı zaman anketlerde kişi sayısı önemli değildir şirketler doğru örneklem seçimine önem verir buna göre anketlerini yaparlar...

 • dramorey @dramorey

  ERP yazilimlari ediyor. Bizim firma yilda 1.5 milyon euro ödüyor.

 • skyforce @skyforce

  @leventp

  Selam Levet bey. Biliyorum dial-up zamanları yavaş ve pahallı olmasından dolayı pek hafızalarda iyi yer etmedi. Fakat o hemen her şeydeki ilklik ve amatör ruhu şimdi yok. O ixir ve e-kolay net reklamları. Web sayfasına 10-15 freeware veya shareware program koyma, bir kaç gif animasyonu, her teli ele alan bir kaç yazı ve olmazsa olmaz dost sitleri koyduktan sonra onu free hosting sunan yerlerde yayınlama. Oyun odalarında takılma. Sohbet odalarında takılma. Mirc, iCQ derken çok renkli ve yeni bir dünyaydı. Hayatımdaki hiçbir anı o anlar kadar özlemiyorum açıkcası. Sanki hepsi bir anda bir yelkenli ile bir limandan bir daha dönmemek üzere ayrılmış gibiler.

 • lterlemez @lterlemez

  TTNet zaten youtube'a kesin fren koyuyordur. Çünkü IPTv'sini kakalamaya çalışıyor ve kimseye kakalayamıyor. Böyle olunca da alternatiflere fren koyuyor.

 • Murat S @atehaa

  @gamsizm Tam bu internet mevzularını dinlerken TTNET'in araması ve videoyu duraklatıp hız artışı için aylık +3.99 lirayı kabul etmem (hız kotası aynı ama ! ) 🙂 Ahhh ahhh

 • lterlemez @lterlemez

  TTnet şikayet etmiştir, Donanım Haber ile TTNet Destek Hattı anlaşması var. Başkası şikayet etmiş olamaz.

 • Mypat @mypat

  @leventp @gamsizm Sanırım Altera'yı Atheros ile karıştırıp yanlış yorumlar yapmışsınız. Altera FPGA yongaları üreten büyük firmalardan biridir, pazar lideri de Xilinx'dir. FPGA programlanabilir devre olduğu için bunun üzerinde x86 da çalıştırabilirsiniz, görüntü işlemek için özel bir işlemci olarak da kullanabilirsiniz ya da kendi işlemcinizi de geliştirebilirsiniz. Üniversitede iken bir dersin projesi olarak Mips mimarisinin belli komutlarını içeren bir işlemci geliştirmiştik.

 • Rasko @rasko

  "İnternet tüm dünyada kotalı, sınırsız vermek mümkün değil" gibi laflar edilmiş. Bulgaristan'da hiçbir firmanın hiçbir tarifesinde kota, AKK vs. yok. Herkese tam sınırsız internet veriyor adamlar. Üstelik 100mbit down / 40mbit up hızındaki interneti 35TL gibi bir fiyata almak da mümkün. Bütün bunlar sınırımızın 5 metre dışında, bir "üçüncü dünya ülkesi"nde oluyor. Demek ki neymiş? İstenince oluyormuş. "7 milyonluk Bulgaristan'ı, 70 milyonluk Türkiye ile kıyaslama" diyenler olacaktır, şunu gözden kaçırmamak lazım; nüfus ve yatırım miktarı arttıkça, kazanılan para da doğru orantıda artıyor, onun için karşılaştırma yapmakta bir behis yok.
  "Ben kotaya karşı değilim, miktarı artırılsın" demek, internet yayıncılığı yapan bir teknoloji editörünün kendi ayağına sıkmasıdır. Zira birkaç sene sonra o artırılan kota da yetmemeye başlayacaktır. 4-5 senede bir kota artırımı için kampanya mı yapmamız lazım yani? Levent Bey'in bu kadar vizyonsuz biri olduğunu sanmıyorum, yorgunluğuna vermek lazım herhalde.

 • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

  ya abi deepi darkı, deep derin yani demek istiyor, darkta karanlık. fazla derinlere dalınca deep web oluyor, lambaları kapatıp girince dark web oluyor. bunlar hep sanal şeyler yani.danny darko falan da bunla alakalı hep.

 • fehim @fehim

  Levent beyin açıklamasını izlemedi daha ama kendisi uydu net 5Mbps ful sınırsız kulanmakaydı 4 ay öncesi kadar falan şimdi değiştimi bilemem.Bu yorumu bencede yanlış türkiye ile kimi kıyaslarsak kıyaslayalım bariz bir şekilde kazılkalnıyoruz soyuluyoruz sömürülüyoruz dahası yok bu durumu düzeltmeyen BTK Rekabet kurumu Tükoder de dahil tüm kurumları tebrik ediyorum.Şunu unutadan Tekel Telekomu da tebrik etmek lazım

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  açıklama yapsınlar, totomuz yemedi desinler tamam. Onuda yapmıyorlar.

 • eq109 @eq109

  son zamanlarda ağır teknoloji konuları konusulmaya basladı, Hamdi Kelleci uzay haberleriyle renk katıyordu.

 • Cavid CV @cv

  Ben Gürcistanda birara bi Casinoda çalışıyordum. Orda 3 farklı programlar üzerinde çalışıyordu makineler. Çok karmaşık yazılımlardı. Çep telefonlarıyla entegre, uzaktan idare sistemi falan özellikleri vardı. Makinelerin oyun algoritmlerini zaten söylemiyom. Bu yazılımın maliyeti 12 milyon dolardı.

  Ah bi makinenin diskini elegeçiremedimki, oyunların algortmini öyreniyim 🙂

 • Cavid CV @cv

  Arkadaşlar! 1 Herhangibir devletin bir internet iletişimini izlemesinden dogal ve doğru siber savunma yöntemi yoktur. 2 hərkesin bunu anlaması lazımki, devletin vatandaşının bilgilerine sahib olması tamamıle legaldır, çünki savunma konusunda devlete sınırsız yetkiler verilmiştir. Ve birkişinin herhangise hesabını izlemesi onun hayatına veya gizliligine müdahle degildir, çunki üst kimlik olarak devletden gizli diye anlayış yok hükükta. Ha devletinde sınırları vardır ( asıl önemli budur ) 1 devlet bubilgilerisadece devlet ve vatandaşlarının güvenliyi için kullanmalıdır. Yanı devlet kimsenin bilgilerini yayamaz aksı halde bilgileri toplama, analiz etme ve s dogal hakkıdır.
  ABD deki olaya baktıkda adam Uyuşturucu satıcısı, bir insanın olüm emri vermiş biri. Şimdi söyleyin devlet internet trafigini izlemekle kötümü etmiş bu durumda ?
  Kisaca internet ortamında tutduğun bir projen ve s eger devlet tarafında açık ediliyorsa bu suçtur, aksı halde savunma amacıyla izlenme tamamıyle dogaldır.
  Siz devleti bizi izliyor diye degil, bilgilerimizi saglıklı korumuyor diye eleştirin. Bu işlere sadece teknoloji olarak bakmayın. Devletin bazı mecburiyetleri var.

  • salihcln @salihcln

   Kaç senedir hukuk ile iç içeyim bu dediğinizin hiç bir legal yanı yok. 1.sınıf hukuk fakültesi öğrencisi bile devletin herşeye hakkı var söyleminde bulunmaz. Devletin sınırsız hakkı yoktur.

  • Cavid CV @cv

   1 Devletin sınırsız hakkı var demiyorum. 2 madem diyorsuz legal degil tavsiyem sizdeki MİT teşkilatının nizamnamesini ve adı polis teşkilatının nizamnamesini okuyun ve bunları karşılaştırın. Ozaman anlıyacaksınız nedemek istedigimi. Bir devlet için devletin ve vatandaşlarının güvenliği ( haksız ifşa dışında ) bilgilerinden önde gelir.

  • salihcln @salihcln

   Devletin vatandaşların bilgilerine sahip olmasının hiç bir düzlemde legalliği yoktur, çünkü bilgilerin ucunun ne zaman özel hayatın gizliliği veya doktor hasta gizliliği gibi konulara dokunacağını kimse önceden tahmin edemez. Bunu legal diye Nixon'da anlatmaya çalıştı Watergate sonrası istifa etti. Benim önerim taraf olduğumuz insan hakları sözleşmelerini okumanız.

  • Cavid CV @cv

   Siz insan hakları diyorsunuz. Ancag anlamıyorsunuzki devletden kastım üst kimlik insan değil. Devletden gizli yok. Ve Devlet hukuku ve devlet savunma sistemi bilmiyorsunuz. ALTINI ÇIZEREK SÖYLÜYORUM HAKSIZ İFŞA DIŞINDA bilgilerin üst kimlikde yani devletde olması legal. Ayrıca insan hakı diyorsanız, bu konuda devletin öncelikli gorevi insanın güvenliğini sağlamaktır. İşte bu görev insanı insandan korumak prinsipiyle bilgi analizi etmesi mütlakdır. YİNE SÖYLÜYORUM SADECE GÜVENLİK AMACIYLA, HAKSIZ İFŞA DIŞINDA. Aksı halde dediğiniz gibi bu özəl hayata müdahle ve bilgi ifşası süçdur.

  • Cavid CV @cv

   Devlete diyorsunki beni koru, uyuşturucunu falan yoket,ABD dr olduğu gibi biri gelib mükəmməl sistem kürüb internet üzerinden uyuşturucu satıyor. Sende diyorsun yakala ama trafiği izlemesine izin vermiyorsun, özel hayat diye. Ee nasıl buiş ?

  • salihcln @salihcln

   Devlet kimsenin özel hayatının gizliliğine karışamaz. Farklı yollar ile uyuşturucu kaçakçısını bulmak zorundadır. Bir tane tehdit için herkesin bilgilerine ulaşması bunları depolaması muz cumhuriyetleri dışında kabul edilemez.
   Devlet koruma görevi için herkesi kafese koysuna gider bu dedikleriniz. Devlet dediğiniz üst yapı zamanında psikoloğa giden herkesin kayıtlarını tutup insanları mesleklerinden ihraç etti. Şimdi bu hareket ile devlet güvenliği mi sağlamış oldu?

  • Cavid CV @cv

   Ben deminden ne diyorum HAKSIZ İFŞA DAVRANIŞ DIŞINDA. Eger görevi kötüye kullanma varsa onun cezası bellidir. Aksı halde hak sahibi devletdir..

  • Cavid CV @cv

   Benim açımdan tek mesele devletdeki insan faktorunun ciddi kontroludur. Levent abininde söylediği gibi pc başına oturup eski sevgilini izleme, İnternetde trafiğim karşıma herhangi şekilde olurolsun kötübir amacla, bana zarar verecek şekilde çıkmaması. Aksı halde güvenliğim için izlemmeme sonunakadar desteğim.

  • Cavid CV @cv

   @madiko Google gibi özel firmaların durumu farklı. Onlar verdikleri bedava hizmetlerin karşılıgını bulmaları lazım birşekilde, Yasaya uydurub yapabilirler bunu onda sorun yok. Gerci bazı sivil toplum örgütleri googlenin email analizine karşı çıkıyorlar ama netice olacagını sanmam. Özel firmaları tartışırım izleme log tutmalarını, Devletleri ama tartışmam.

  • Cavid CV @cv

   @kytrnexprs Çünki Devletin varlıgı ve güvenligi herşeyden önde. Neticede savaşdada Devletiçin olüyorsun.

 • memedeath @memedeath

  Açıkçası dinlemeye başlarken moralim yerlerdeydi ama 47:47 ve devamındaki "yanında kaç kişi çalıştırabilirsin ki" yorumu birleşince sinirlerim boşaldı. Eşim garip garip bana baktı. Ne diyeyim Levent Bey; Allah da sizi güldürsün.

 • Fatih Erdöl @red_baron

  Benim anlamadığım neden USB 3.1? Bana kalırsa asıl devrim şimdi oldu. Neden USB 4 demediler? Bir de type-c varken denen başka tiplerini de yapıp mahvediyorlar itibarlarını? USB 4 diyecektin ve sadece type-c çıkaracaktın. Bu kadar basit yani...

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Bu hafta biraz yüzelsel geçilmiş sanki gündem ? Hem Hamdi bey yok hemde Levent bey yoktu, tek tabanca kalmış Murat bey. Bu kadar çıkmış 🙂 @lwntgngr 1 saat 40 dakikalık içerik yok gündemde.

 • Recep Çakan @recepchakan

  akk ilk çıktığı zamanlarda ben arkadaşlara hepsine demiştim bakın yapmayın etmeyi geçmeyin bak bu kota bir haftada biter sonra bağlantınız eskisinden kötü olur dedim ama kimseye dinletemedim. Bende 2 yıl direktikten sonra artık akksız paketlerin çok pahalı olmasından dolayı akklı paketlerin akk hızlarına göre alıyorum adam her seferinde 8mb diyor ben o önemli değil akk bitiği zamanki hızı söyle diyorum.

 • Markasız kot @markasizkot

  Birçok Log kolerasyon yazilimlari (SIEM) bu fiyatlarda.

Benzer Videolar