Paylaş Paylaş

Arkanoid'i Yeniden Yorumlayan Yerli Oyun Doughlings Arcade İncelemesi

Yerli oyun firması Hero Concept'in ilk oyunu Doughlings Arcade'i inceliyoruz. Köklerini Arkanoid'den alan Doughlings Arcade, kendine has dokunuşları olan ve her adımı ile profesyonelce hazırlanmış bir oyun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Musa AKKAYA @musyakkaya

  Levent abi de hastalanmış sanırım geçmiş olsun.

 • Endoskop @endoskop

  pokemon karakterlerine benziyor oyun karakterleri 😀 ayrıca indirme linklerini de koyarsanız iyi olur..

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  Bunlar çizgi roman kahramanları değil mi ya? 😀

 • aslanmurat @aslanmurat

  Ben buna benzer bir oyunu eskiden goldmaster uydu alıcısında oynuyordum 😁

 • Alptekin @alptekinck

  zamanında ne sarmıştım arkanoide

  • bosu @bosu

   Thunder & Lightning (Seta, 1990) 'yı hatırlarmısın ? Bence harika bir arkanoid oyunudur ve farklıdır.

  • bosu @bosu

   @agg1401 bu oyunu günümüzde PC de oynamak mümkün bunun için MAME isimli yazılımı indirip ardından Thunder & Lightning romunu indirmek gerekli. Yani oyun 1990'larda arcade oyun solanlarında (tr: atari salonları) çıkmış bir oyundur.

   Mame'yi her yerde bulabilirsin, oyunun romunu ise buradan indirebilirsin: https://www.emuparadise.me/M.A.M.E._-_Multiple_Arcade_Machine_Emulator_ROMs/Thunder_&_Lightning/17466

   Sadece 1.1 MB boyuta sahip olması seni şaşırtmasın. Mame ise 50 ile 100 MB arasında bulabilir ve indirebilirsin. Mame'nin hem windows hem linux hemde macintosh versiyonları olduğu için ne kullanıyorsan kullan bu oyunu garanti oynayabilirsin.

   Mame indirilir. kurulur, bir defa açılır sonra kapatılır. (olmayan dosyaların oluşması için), ardından mamenin kurulu olduğu yerde rom yada roms klasörü bulunup oyun romu zipli şekilde oraya atılır. zipten kesinlikle çıkartılmaz.

   Sonra mame yeniden açılır F5 ile refreş edilir ve büyük ihtimal ile oyun listesinde oyunun ismi görünür. Mouse ile çift tıklanarak açılır. Bir ihtimal bir uyarı çıkarsa O ve K tuşlarına sırayla basılır yada direk ENTER ile oyuna geçilir.

   Oyunu açmadan önce joistik takılıp mame de ayarlar kısmından tuşlar ayarlanırsa joistik desteğide mevcuttur.

  • bosu @bosu

   @agg1401 birde bunu gör; Arkanoid Returns

  • bosu @bosu

   @agg1401 8 bit oyunlar güzel oluyor 🙂

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Jewels oyunu vardı 3 tane aynı renk kristali birleştirince puan veriyordu. Şimdiki CandyCrush gibi ama bölüm geçmeli değil kristalleri yan yana getiremeyene kadar devam ediyorsunuz oynamaya. Öyle telefonda oynayabileceğim bir oyun biliyor musunuz ?

 • İbrahim @fidotrr

  Bende değisik bir şeyler var herhalde diye izliyorum oyun bildigimiz tuğla kırma oyunu çıktı rıza baba.Neyse bir şey demiyorum.

 • rugudesign @rugudesign

  Bu tarz oyunlara dayanamıyorum. Bu tarzı develer için güzel sanırım.

 • Adnan008 @adnan008

  eskiden az dxball oynamadık 😀

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Tamam iyi güzel ,oyun yapımına destek de olmak isteyenler olabilir ama hani bu video 2. ek video olsaydı keşke bugün için... Pztesi sendromunu atlamaya yetmez 🙂

 • Berk @brk

  Gömlek cebinin asimetriği beni çıldırttı, ne izledim hatırlamıyorum.

 • Buğra Keskinlioğlu @bugra07

  Multiplayer konuk etmişti oyunda emeği geçen 2 kişiyi, siz de çağırabilirsiniz, küçük çocuk değil oyunu yapanlar.
  Baya bir emek var aslında oyunda.
  Ve fiyatı gerçekten çok uygun

 • Doğan Çevikol @dowan_42

  Aralarında bir kaç yıl var biliyorum ama ben bu tip oyunlara referans olarak Arkanoid'i değil de Krakout'u alıyorum. C64'de çok saatimi yemiştir, müziği de bence çok güzeldir.
  https://www.youtube.com/watch?v=PQZtK-pRk88
  Bu oyunda eksik gördüğüm, 2018 şartları düşünülünce top ve oynadığımız karakterimiz arasındaki temas ilişkisi çok zayıf. madem böyle bol eğimli, yumuşak hatlı bir karakter seçilmiş. topun temas noktasına verdiği tepkiler; falso, yön değiştirme gibi, çok daha çeşitli olabilirdi, olmalıydı.

 • Gökhan @vatandas

  Karakterler Amiga'daki Super Frog oyunundaki karaktere benziyor.

 • Fatih Göksel @goksel-fatih

  Şu oyunun incelemesi için kamera karşısına geçmek büyük bir amatörlüktür. Teknoseyir gibi bir kanala hiç yakışmıyor. Son derece keyfi bir şekilde bizi hiç düşünmeden seçilmiş bir konudur bu. Plus aboneliğe geçtiysen izleyicilerin senden daha kaliteli içerik bekliyor demektir. Bu video ne allah aşkına? Seviye ilkokul seviyesi. Hiç hoş değil gerçekten.

 • maxido @maxido

  bir sonraki inceleme, yerli malı çorba kaşığı incelemesimi? bu kötü makyajlı 100 yıllık oyun tanıtımını teknoseyir sitesinde levent ve murat beyin sunması ancak kötü bir rüya gibi..Bu oyun niye bu iki usta tarafından tanıtılıyorki. Oyun yeni bir konseptmi? Hayır! peki oyun yeni bir konsept olmasada grafik ve içerik tarafından çok geliştirilip harika ve göz kamaştırıcı bir işmi çıkmı? Hayır! Bu oyunu yeni bir youtuber kanalı açan 7-8 yaşındaki çocuk tanıtsa tamamdır 10 numara, Afferim derim! bu oyun oyun sektörünü ileri götürecek bir oyunmu? hayır! 3599 tane benzeri olan -basit- bir oyun..bizim oyun sektörünü ileri götürecek arkadaşlar zaten var.İnanılmaz yetenekler var. amaç oysa çıkarırsın onları tanıtırsın, işlerini hedeflerini gösterirsin. Kalite iyice düşerken birde paralı üyelik filan istemek ayağına kurşun sıkmak gibi birşey..açıkçası ben bu siteyi uzun bir süredir takip eden biri olarak eski kaliteli içerikli günlerini özlüyorum.

 • Tyler @tyler

  Bu oyuna 10 Lira verip alan var mi ? Cocuk oyunu bildigin

 • Bener Helvacıköylü @leander

  Yakında tetris incelenirse şaşırmam. Hadi ben marabayım, maddi olanaksızlıktan plus üye olamadım ama pluslara ayıp olmuş.

 • Fatih Göksel @goksel-fatih

  Bizi aptal yerine koymaktır özetle. Köşeye "Bu bir tanıtımdır" yazsınlar canımı yesinler.

 • Mahtan Sirfalas @mahtan

  Oyunu yapanlar, kendi türüne ek bir şeyler getirmeye çalışmış gibi evet, bu az görüntüyle yazılım konusunda yeterli iş yapılmış gibi ama sanat yönetimi bence hiç olmamış. Renk paleti, GUI vs. bana çok yapay geldi, yani assetler bir sanatçının 1$'lık arşivinden satın alınmış gibi. Sanki ücretsiz, çinli/hintli mobil oyun oynuyormuş hissini aldım.

  Amatör olarak oyun tasarımıyla ilgileniyorum, şöyle diyim, 3 günlük challengelarda daha iyi cilalama yapılmış oyunlar gördüm. Yani o işi yapabilen, o yönde becerikli, kalifiye insanlar var. En azından öyle birisinden yardım alınabilirdi. Indie dünyasına çalışan, cüzi rakamlara iyi bir sanatçı bulunabilirdi.

  Bizim ülkeminizin problemi, illa tanıdıkla iş yapmak derdi. Çünkü yabancılarla anlaşabilecek kadar açık insanlar değiliz. Terimlerle konuşursak "kendini açma" problemi var bizde, bu kendini anlama ve üstüne birde kendimize güvenmeme problemi doğurduğu için risk almıyoruz; para vermek istemiyoruz yani. Şimdi bu amatörlüğü ben yapsam normaldir çünkü zaten amatörüm. Ama bildiğim kadarıyla bu oyunu yapanlar tecrübeli insanlar. Serkan beydi sanırım, İstanbul kıyamet vakti'nde çalışmış birisi diye hatırlıyorum. İlk ekiptendi galiba.

  Yani bu insanlar bu hataları yapmaması lazım. Gerçi benim hata gördüğüme kimisi zevk diyebilir. Ama asıl sonuç ancak verilerle ortaya çıkabilir. Yani oyunun tasarım sürecinde acaba dürüst cevaplar alabilecekleri yabancı kişilerle araştırma yaptılar mı?(Bunu çok merak ettim) Yani ilk aşamada renk paletleri, karakterler ile ilgili seçenekleri içeren bir görsel üstüne geri dönüş alımı mesela, üstüne oyun içinde uygulamaya başlandıktan sonra oyun içi görselleri üzerinden geri dönüş, daha sonrasında oynanabilir bir demo üzerinden, oyunun hissettirdikleri üzerine aynı şekilde geri dönüş. Bence çoklu platforma çıkan ve endüstriyel bir işte olması gereken veriler. Acayip güvenirsin yaptığın işe o zaman anlarım. Ama bunu yapan ve batan çok proje var ve onların genelde sanat ekibi kendisini bir şekilde ispat etmiş bireylerden oluşuyor.

  Biraz sert olmuş olabilir zaten o yüzden ilk başta yazmak istemedim ama burada "eleştiri yapıyorum" diye eleştiri yapmayan, garip tepkiler veren, olayla alakası olmayan yorumlar görünce yazmak istedim.

  Video ile ilgili ise, inceleme değil "ilk izlenim" video'su olarak düzeltilmeli. Çünkü bu inceleme değil maalesef.

 • tekhne @tekhne

  İnceleme deyip yerli-milli oyun sektörünü desteklemek adına reklam yapmak pek hoş olmamış. Sohbet havasında inceleme yapmak zaten Teknoseyir'den beklenen bir şey. Fakat sohbet havasında reklam yapılacaksa en azından buna inceleme dememek lazım.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Ben TS'ye reklam verebilecek bir bütçeleri olduğunu sanmıyorum. En azından şimdilik.

  • Fatih Göksel @goksel-fatih

   @gamsizm Bu kadar iddialı konuşabiliyorsanız iddialı hareketler bekliyoruz sizden. Ne demek bütçeleri yok? Nedir işin aslı? Ben iletişim okudum gazetecilik yaptırmayın bana.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @goksel-fatih buyrun yapın bakalım ne bulacaksınız merak ediyorum. Çocukların yolladığı oyun keyini bile kullanmadan satın aldım. Fatura gösterip utandırmayayım reklam diyenleri.

  • Fatih Göksel @goksel-fatih

   @gamsizm Takipçileriniz ile şeffaf olmak zorundasınız. Bunu fatura göstererek değil ama belirli kurallar çerçevesinde gösterekek açıklamak zorundasınız. Bizim derdimiz zaten bunlar değil. Sizin eski samimi hoş sohbetinizi arıyoruz ama kendimizi bu bataklıkta buluyoruz ne yazık ki.

  • Fatih Göksel @goksel-fatih

   @gamsizm Doughlings oyunu bir reklamdı deyin bitsin bu iş.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @goksel-fatih Doughlings oyunu reklam değildi. Reklam içeriklerinde TS editörleri yer almaz. Reklam videolarında biz profesyonel oyuncu kullanırız ki kullandığımız kişi bir reklam ünlüsü hatta. Ek olarak o videolar mavi intro ile başlar. Bunu bütün TS takipçileri bilir. O videoları TS'de site üzerinden de genelde yayınlamayız. O günün içeriği olmasını geçtim anasayfada gözükmeden giderler. Çünkü reklam veren YouTube hedeflemesi ister genelde.

   Ama şunu diyebilirim. Bu normalde ikinci içerik olacak video. Ancak bunun yanına gelmesi gereken ana video gelmedi. Plus işlerinin oturması 15 gün kadar sürecek o yüzden videolarda ikinci içerik de olsa boş geçmeden gitmeye çalışıyoruz.

  • tekhne @tekhne

   @gamsizm Görünen o ki reklam veren değil alan para vermiş - oyunu satın almak için 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @tekhne Böyle ekonomik oyunları 'key yollayın yoksa incelemeyiz' demek çok ayıp olur 🙂 O yüzden yerli oyunları genelde satın alıyoruz. Çoğu zaman incelendiğini oyun sahipleri bilmiyor bile. Misal bu arkadaşlar da muhtemelen bilmiyor. Yoksa gelip eleştirilere yanıt yazarlardı diye tahmin ediyorum.

   Biz daha önce çok söyledik sesinizi duyurmak için yaptığınız işi sunma şekliniz önemli. Birçok yerli oyun için bize talep geliyor ama işte işini iyi anlatan kazanıyor. Oyun tutar turmaz onu biz bilemeyiz. Ama yayın şansı elde etmek için ya bizim görüp beğenmemiz ya da oyun yapımcısının bize ürünü iyi anlatan bir mail ile gelmesi gerekiyor ki denemeye zorlasın bizi. Zaten deniyorsak ve facia değilse inceliyoruz.

   Bu oyun da birçok açıdan profesyonelce hazırlanmış. İş anlamında doğru yaptıkları çok şey var. Gençlerin örnek alabileceği noktaları da sıraladık zaten. Yoksa bize göre bir oyun olmadığı kesin 🙂

  • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

   Parayı verdim, her türlü haklıyım kafası...

 • bosu @bosu

  Plus üyelik sisteminden önce oyun videoları için bu kadar kötü eleştiriler gelmezdi 😕

 • acankat @acankat

  Biz teknoseyir'i ciddiye aldigimiz icin uye olup destek olmaya calistik, olmaya da devam edecegiz fakat teknoseyir de bizi biraz ciddiye alsa? Tek basina bir vaka olarak ele alirsak bu incelemede (daha dogrusu reklam videosunda) bir sorun yok, ama gun gelir de insanlar arzu ettikleri icerigin yerini bu tur videolarin aldigini, yani bu tur videolara ayrilan zaman ve kaynak sebebiyle bekledikleri tarzda incelemelerin bir turlu gelemedigini hissetmeye baslarlarsa baska denizlere yelken acarlar.

  ENG - TR sozluklerde Overqualification'in taniminin altina bu incelemenin linkini verebilirler, ama telefon oyunlari dunyasinda dahi "basit" sayilacak bu oyunu @leventp ve @gamsizm 'in incelemesi bile durumu kurtarmamis.

  Siki bir takipciniz olarak rica ediyorum lutfen sunu unutmayin, bu sitenin katma degeri sizlersiniz; ben Ryzen 2 incelemesine, ustelik sizin incelediginizden daha detayli bir sekilde baska yerlerden ulasabilirim, ama ben buraya o incelemeyi "sizden" izlemek icin geliyorum.

  Yani reklam yapacaksaniz yapin ama bunu reklam adi altinda yapin, inanin biz yine gider onu izler size (veya destek olmak istediginiz yazilimci arkadasiniza) destek oluruz. Aksi halde her incelemenin bir soru isareti oldugu diger siteler gibi kredibilitenizi kaybedersiniz.

  Bu ikili bunun yerine orjinal Arkanoid'le tozlu raf cekse 3 saat olsa izlerim.

  Dedi ayda bir hamburger menu parasi veren ukala kullanici...

  Duzelme : Incelemede defalarca belirttiginiz gibi Ryzen 2 degil, Ryzen + 🙂

  • Mahtan Sirfalas @mahtan

   Ben reklam olduğunu zannetmiyorum, yerli diye bir iltimas söz konusu olabilir.

  • acankat @acankat

   @agg1401 Bunun kinle ne alakasi var, her elestiri kin degildir; biz elestirecegiz ki onlar daha iyiye dogru yol alacak. Biraz elestri almayi ve kaldirmayi ogrenmemiz gerekiyor.

  • acankat @acankat

   @mahtan Evet, reklam derken Teknoseyir maddi bir kazanc elde etmistir anlaminda kullanmadim, ben de oyle oldugunu dusunmuyorum, belki de hatali bir kullanim yaptim; reklamdan kastim uygulamanin tanitim/destek amacli inelenmesiydi; ki belirttigim gibi bu da dozunda olmasi gereken bir sey, sadece bunu yaparken birtakim hassas noktalara dikkat etmek gerekiyor diye dusunuyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bizim mücadele ettiğimiz zihniyetin bir örneği bu. Yerli oyunların reytingi doğal olarak zayıf. Üstüne oyunların aldığı yorumlar genele olumsuz, onun üstüne yayınlar da bunlara yer vermeyin diye eleştirilirse, yerli oyunların medyada yer bulmaları imkansız hale gelecek. Yani baktığınız zaman bizim sırf bu oyunu değil öncekileri bile incelememiz lazım. Hiçbir faydası olmadığı gibi, zararı var. Ancak biz Gamescom'da bile yerli oyunculara en çok yer veren yayın olmuştuk gittiğimizde. Bizim tavrımız ortaya çıkan oyunu incelemenin yanında bu oyunlar üzerinden o oyunu yapanlara hem de yapmak isteyenlere bir şeyler anlatıp yol göstermek. Şu oyunda beğenmeseniz bile doğru yapılmış ve örnek olacak çok şey var.

   Konu yerli bir şeyler olunca gelişmesine katkıda bulunma sorumluluğumuz var. Her şey reyting değil.

  • Fatih Göksel @goksel-fatih

   @gamsizm Benim yırtındığım konu bu değil ki? Yerli oyun yapımcılarına destek olacaksınız tabii ki. Reklam da alabilirsiniz bu en doğal hakkınız. Ama bunları yaparken ilkokul çocuğu gibi yapıyor olmanız benim canımı sıkıyor. Yılların tecrübesini hissedemiyorum bu videoda. Olmamış bu. Gerçekten kusura bakmayın ama bu videoyu bu şekilde yüklemiş olmanız büyük bir hezimettir. Benim bu fikrimi hiç bir şey değiştiremz. Daha düşünüp taşınılmış işler bekliyoruz. Reklam da alın herkesi de destekleyin ama Teknoseyir'e yakışan şekilde yapın bunu. Derdim bu.

  • Mahtan Sirfalas @mahtan

   @goksel-fatih Fatih fikrini kimse değiştiremezse neden sürekli yazıyorsun? Seni anlamaya çalışıyorum, yani bütün başlık boyunca bir Teknoseyir'den bahsediyorsun ama o Teknoseyir'i yapan yöneten insanlar cevap verince daha da sert cümleler kuruyorsun. Bu video ile bu kadar umutsuz vaka haline geldiyse durum senin için, bu kadar duygusal yaklaşarak kendini yıpratıyorsun.
   Sağlıklı bir tartışma dönemiyor böyle bir durumda. Yani hem kendini bu kadar sıkıntıya sokmaya hem de bu sağlıklı tartışma ortamına zarar verecek kadar sert davranmaya gerek var mı gerçekten?
   Bir de sürekli biz biz diye bahsediyorsun ama biz dediğin kim? onu da merak ettim. Benim görmediğim, bilmediğim bir Teknoseyir değerlendirme forumu falan mı var?

   Belki de yazı dilinden dolayı benim tarafımdan böyle anlaşılmıştır, öyleyse kusuruma bakma Ama;

   "O zaman o adamları konuk olarak getirirsin oyun yapımcılığı ve Türkiye’de oyun dünyası hakkında derinlemesine bir program yaparsın" demiştin mesela bu faydalı, güzel bir öneri. Duygusal patlama yerine bu yönünü tercih ederim ben açıkçası.

  • Fatih Göksel @goksel-fatih

   @mahtan Öncelikle bu gayet pozitif yaklaşıma teşekkür ederim. Duygusal patlamaların sebebini tahmin etmek zor değil. Çünkü bu adamları çok seviyorum. Ben bütün yazdıklarımdan sonra nasıl olması gerektiğine dair çözüm önerisi hep sunmaya gayret ediyorum. Biz çok kalabalık bir kitleyiz bu arada emin ol. Sadece sivrilmek istemiyor diğerleri. Benim bir çekincem yok kimseden. Hakaret etmiyorum. Sadece sert konuşuyorum. Konuşmamın sertlik derecesi konusunda da kimseden icazet alacak değilim.

 • Mahtan Sirfalas @mahtan

  Bu arada oyunun soundtrack'i bence düşük bütçeyle güzel olmuş. Dinlemeyen varsa;
  https://www.youtube.com/watch?v=rTBvOhudTwA