Paylaş Paylaş

Volkswagen emisyon skandalının kullanıcılara yansıması

Ülkemizde birçok modeli ile hayli ilgi gören VW Grup otomobillerin, emisyon skandalı “dieselgate” ardından kullanıcılarını bekleyen süreci günlük hayatında 2.0TDI motorlu bir araç kullanan Emre Çelikkol ile değerlendirdik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Veysel @spectrum

  İşte; beklenen kişiyle, beklenen inceleme 🙂

 • Mamba @blackmamba

  Doğru kişiyle olunca mevzu da süper özetlenmiş.Teşekkürler @lawnmower @can

 • Akif Sever @pauselife

  Can abi bu yazılım olayının SADECE TEST sırasında devreye girdiğini kendisi de biliyor. Ama videoda servise gidecek kullanıcıların bundan sonra “yazılımının düzenlenmiş halleri ile muhatap olacaklar” diyor ve 32:30’da aydınlanma yaşıyor. 🙂

  • Can Akbulut @can

   Test esnasında onay almış araba. Yasal düzenlemeye uyması için test kondisyonuna çekilmesi lazım. Emre Abinin kendi kanaati araçların geri toplanmasının uzun ve çetrefilli bir süreç olacağıydı. Ben bütün araçların motoruna optimizasyon yapılacağına inanıyor, hukuken daha isabetli bir hareket olacağını görüyorum. Umarım sizi aydınlatabilmişizdir…

  • Akif Sever @pauselife

   Bu ortalığı daha kararttı.
   Şimdi “test” olayını hiç karıştırmadan düşünelim. VW aracı kullanan biri servise gidiyor (kandıran
   yazılım yüzünden ), orada yazılıma düzenleme yapılıyor, servisten çıkıyor.
   Bundan sonra sürüş performansında bir değişiklik olur mu, olmaz mı? @lawnmower

  • Can Akbulut @can

   Olur tabi ki. Hissedilir hem de. Yazılım değişikliğinin yapılması hiçbir parçayı değiştirmeyi gerektirmediği için sakin kullanan birinin ruhu duymayabilir, o başka.

   En nihayetinde bir kez daha belirteyim: Firmanın size sattığı mal ayıplı haliyle ilginizi çekiyor. Ayıbını düzeltmeye mecbur. Dolayısı ile duruma motor gücü düşürme değil çevreci vasfının arttırılması olarak bakarsanız serviste size bedava hizmet verilecek yazılım güncellemesiyle.

  • Burakzdnr @burakzdnr

   VW önünde iki seçenek var ya vergi cezası ödememek için (yada daha az ödemek için) mevcut arabaları vergi dilimine uygun hale getirecek, yada o arabaların tümü için aradaki vergi farkını ödeyecek. her iki durumda da hem devletler le hemde tüketicilerle papaz olacak. Aracı test optimizasyonuna düşürülen tüketici düşen performans yüzünden mağdur olacak ve bu seferde bireysel davalar ardı ardına patlayacak. yada diyelim ki devlet ile anlaştı ve araç başına ödemesi gereken vergiyi verdi, bundan da hemen sıyrılamaz çünkü pek çok ülkede aynı bizde ki gibi yıllık vergi var, bu vergide emisyona göre belirleniyor. bu aracı düşük yıllık vergi nedeni ile alan tüketici bu seçenekte de mağdur olacak çünkü bu seferde ödeyeceği yıllık vergi artacak, yine tüketici mahkemelerine yol görünecek. Vw gen yapıp yapabilceği en makul şey, motorların performansını düşürmeden istenilen emisyon değerlerini yakalamak olacak. bu şekilde sadece geriye dönük ceza ile kurtulabilir. Bu teknik olarak ne kadar mümkün @can a sormak gerek.

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  Bu video güzel oldu, bir çok konuya açıklık getirildi en azından. Dizel motorlar hakkındaki düşüncelerim diğer karşı karşıya videosunda vardı hala aynı düşüncelerdeyim. Halkın arabası malesef biraz günah keçisi gibi görünüyor. Ben diğer dizel üreticilerin de benzer cinlikler yaptıklarını düşünüyorum. Dizel motorlara binek araçlarda tümden karşıyım. Ancak bizim gibi geri kalmış ülkelerdeki petrol fiyatlarını düşünürsek malesef çoğu insan için bu motor bir avantaj. LPG veyahut farklı yakıtlı sistemleri bundan bağımsız düşünüyorum.
  Bazı çevreci arkadaşların da tepkilerini anlamıyorum. Çevrecilerin dizeli savunması kadar saçma bir durum olamaz. Fosil yakıtların çevreye ne kadar zarar verdiğini herkes biliyor. Bu tip insanların alternatif motorları savunması gerekirken magazinsel yaklaşıp dizeli ya da herhangi başka bir şeyi savunmaları çok tezatlık oluşturuyor. Bu doğa dostuyuz diyerek 5.0 hacimli araçlarla dağ tepe gezen insanların zihniyeti malesef.
  Burada esas tepki dolandırıcılık noktasında olmalı. Olaya bu açıdan bakılırsa bence daha doğru olacaktır. Kirletsin ama biz bilelim ona göre tercih edelim ancak yazılımla, katkıyla dolandırıcılık yapacaksa kimse kusura bakmasın babamın malı da olsa o marka batsın abi. Malesef herkes olaya motor olarak bakıyor ancak şu 2 dakikada bilim programındaki gibi her iki motor da ihtiyacın olduğu yerlerde kullanıldığı sürece bence hiç bir problem yok. Üreticiler malesef daha fazla mercek altına alınmalı ve devletler el birliği ile ortak bazı normlar belirlemeli.

 • pureman @pureman

  güzel bir özet olmuş.. temennilere katılmamak mümkün değil.. vw küçülmesi iyi olur, ama batması yine tüketiciye giren bir kazığa döner rekabet azalacağından..

 • Orcun @orcun

  Güzel anlatmışsınız teşekkürler ancak aracım 1.2 tdi polo 2011 model http://teknoseyir.com/durum/381374 durumda açmıştım benim aracımıda kapsadığını öğrendim,servisle görüştüm bana yazılım atılacak denildi ancak içerik belli değil,başka servisine sordum aynı şekilde cevap aldım,bu yazılım olayının netliği nedir ? hep 2.0 tdi araçlar konuşuyor ancak 1.2 tdi da bile çıkması ironik oldu. @can @lawnmower

 • Tuncay Kızıldağ @tnc-designer

  vergi sistemi konusunda haklısınız, fakat araç birim maliyeti ortalama 2011 den 2015 ‘e kadar %20-35 arası arttı. ve bizim ülkemizde araçların büyük kısmı 2010 model altı araçlar.. şimdi emilsiyon değerlerine göre vergi gelse iyi de yıllık alınanı da buna göre belirlese 2000 model aracın vergisi 2015 modelden yüksek çıkacak.. ee adam en dandik araba 50 bin tl iken nasil değiştirsin… bu handikap nasil değişecek bilemiyorum..

 • tako00 @tako00

  can iyi bir analistci değilsinn kabul et yandaki adam işin piri can daha videoda çaktı olayı bu arada benzin parasını sen vericeksen tamamdır getirmesinler artık dizel motorlarını benim için hava hoş kim istemez 3 litre benzinli quatroo ya binmeyi vericen ama söz ver:=)

  • Can Akbulut @can

   Dar pencereden bakar, mevcut sınırlar dahilinde düşünürseniz çıkmaza saplanır kalırsınız. Bugün gelinen nokta uzun soluklu bir gelişimin sonucu. Otomobil tasarımına köklü müdahale edilerek hafifletilmesi lazım…

 • Cihan Ç. @cculha

  Eski yayını nereden izliyormuşuz 😀 😀 😀

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Güzel bir bölüm @lawnmower ve @can ben hala 845KG Alman Dresten üretimi Ford escort 1.3 ayarında araç bulamadım. Yeni modeller umarım hafiflerler ki az yaksınlar.

 • t_d @td

  @can @lawnmower LPG demişken, turbo araçlarda lpg kullanımı üzerine bir bölüm yapabilir misiniz

 • ehuseyin @ehuseyin

  kullanılan görsel sanki reklammış gibi geliyor insana

 • emrahkaracam @emrahkaracam

  Elektriğe fazla vergi koyamazlar. Çünkü toplumun her kesiminden vatandaş kullanıyor. Aylık 20-30 liralık elektrik çoğu kişinin arabasına yetecek düzeyde. Li-ion pil teknolojisinin yerine geçebilecek arabanın ömrü kadar giden, geri dönüştürülebilir bir pil teknolojisi akaryakıtlı arabaları mezara götürmeye yeter. Şu anki lityum piller de o kadar kötü durumda değiller. 10 yıl içinde satılan arabaların yarısının elektrikli olacağını düşünüyorum.

  Ama diğer taraftan bütün arabaları elektrikli yapsak bile bunun çevreye yararı çok az olur düşüncesindeyim. Çinin cayır cayır kömür yakan santrallerinin yanında arabaların çıkardığı co2 devede kulak kalır. Aynı şekilde biz de kömüre göre daha temiz olsa da elektriğin çoğunu doğalgazdan üretiyoruz. Daha temiz enerji bulmadan arabaları elektrikli yapmak çok fazla anlam ifade etmez.

  • pikapika @pikapika

   Hocam elektrik güneş enerjisinden ve rüzgardan tertemiz elde edilebiliyor. Şu an hedeflenen tüketimi karşılayacak seviyede olmayabilir ama yakın gelecekte hem bu tarz ürünlerin sayısı artacaktır, hem de verimleri artacaktır.

 • usermm1 @usermm1

  çok güzel yorumlar teşekkür ederim

 • internettin hoca @internettin-hoca

  Yerli otomobildeki gelişmeler üzerine tekrar video gelecek mi ???

 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  @can buradan izleyebilirsiniz
  (İZLEYEMEDİLER)

 • lterlemez @lterlemez

  %100 Elektrikli ulaşıma geçilebilmesi için hem pil hem de yenilenebilir enerji üretim teknolojilerinde büyük adımların alınmış olması gerekiyor. Bu adımlar atıldığı an %100 elektrikli ulaşıma geçilir. Aksi halde konvansiyonel yakıt devam eder. Ben Emre Bey’e de katılıyorum, hatta bu skandal ortaya çıktığı ilk gün söyledim aynısını, hatta en kötü Amerika Kıtasından çekilir. Ortalık soğur, yine Emre Bey’in dediği gibi Avrupa bir şekilde karşılığını alır, ondan sonra da Amerika’ya geri döner VW.

  • lterlemez @lterlemez

   Çünkü Emre Bey’in de dediği gibi şu an bile elektrik üretiminde konvansiyonel yakıtların kullanılıyor olması maliyetleri arttırıyor. En güzel örneği Ülkemizdir, ithal doğal gaz ile elektrik üretimimizin maliyetlerini biliyoruz.

 • patpat @pathologic

  Hele sukur su konuyu dogru duzgun ozetleyen biri çıktı. @lawnmover i sahalarda daha cok gormek isteriz. Kusura bakmayin ama bir onceki corba gibi birseydi. Emre bey konusurken can bey konuyu cok dagitiyor.

  • Ka-Ching @ka-ching

   Aynen katılıyorum. Can Beyin konuşmacıların sözünü sürekli kesmesi, araya girip uçuk örneklerle kendi argümanlarını savunmaya çalışması, gereksiz ayrıntılarla konuyu dağıtması can sıkıcı olmaya başladı. Üstelik de içeriğe tam hakim olmayıp yanlış ve/veya eksik bildigi bir konuda bu tür davranışlar daha da göze batıyor.

   @can araç incelemelerinde de diğer arkadaşların sözünü tamamlamasına izin vermiyor, lafları karşısındakinin ağzına tıkıyor. Ayrıca istisnai ayrıntılarla konu boğuluyor, teknik bilgiler ifade edilmeye çalışılırken daldan dala atlanıyor vs.

   Bu kadar emek harcanarak yapılan işlerin hepimiz farkındayız ve daha da güzel olmasını isteriz tabii ki. Umarım takdirlerimizin yanında olumsuz eleştirilerimiz de göz önünde bulundurulur ve biraz daha dikkat edilir.

   Bilgilendirici içerik ve güncelleme için teşekkürler. @can , @lawnmower

  • Can Akbulut @can

   @ka-ching daha evvel de açıkladığım halde gözünüzden kaçmış, süre tahdidi ile program yapıyoruz. Değinilmesi gereken hususları atlamamak adına konuşmayı da süratlendirerek mevzular arasında geçiş yapmak zaruretten.

   Çıktığım videoda konuya hakim olmadığım yönündeki iddianız son derece yersiz ve küstahça! Emre Bey konuğumuz olduğu, kendisine danışan yerde olduğumuz için benim kanaatimle çelişmesine rağmen itiraz etmedim, düzeltme gayretine girmedim. Bu, ondan kamera karşısında öğrendiğim manasına gelmediği gibi kafa kafaya serisindeki kurgu münakaşalar ile gerçeği ayırt edemeyen takipçilerin varlığıyla hala karşılaşmak moralimi bozuyor doğrusu.

  • ferturktw @ferturktw

   @can @lawnmower yukarıdaki arkadaşların yorumlarına kesinlikle katılmıyorum. İkinizin de harikasınız. Hatta otoseyir sadece sizlerle dönse benim için hayal olur

 • Burakzdnr @burakzdnr

  içerik çok güzel ama ülkemizde satışı durdurulan jetta ce caddy modellerinin üzerinde durmamışsınız, bizi etkileyen en önemli konu bu zire durdurulan aracı bir hafta önce 6 ay sıra bekleyip alan adam var.

 • Halid Bal @abdhbal

  Yorumlariniz icin agziniza saglik. Hazir konusu acilmisken alternatif yakitlar üzerine uzun vadede bir video bekliyorum sizden çünkü dünya Tesla’nin başarısından sonra bu yöne agirlik vermeye başladı.

  Simdi Reddit’de soyle bir haber paylaşıldı dün: http://www.forbes.com/sites/joannmuller/2015/10/27/hondas-new-hydrogen-powered-vehicle-feels-more-like-a-real-car/?utm_campaign=yahootix&partner=yahootix

  Burada diyor ki, Honda halihazirda sahip oldugu yakit hucresi teknolojisini daha da kucultup daha da ucuza mal etti. Su anda konusulmasi gereken enerji çeşidinin (Can Akbulut’un belirttigi gibi) elektrik degil hidrojen enerjisidir. Ancak Reddit’deki yorumcular bu duruma ayni gozle bakmamis ve hidrojenin eksi yonlerini siralayip elektrik kullanmaliyiz demisler. Siralanan bazi eksi yonler:
  – Hidrojen atomu cok küçük oldugundan taşıması ve depolamasi sıkıntı olacaktır. Güvenlik acisindan sivi halde tasinmasi gerekecektir, bu da cok yuksek basinc ve cok soguk ortam gerektirir.
  – Saf hidrojen elde etmek icin elektroliz gerceklestirmek gerekecek, bunun icin elektrik enerjisinden faydalanmak zorunda olacagiz. Elektrigi direk araca depolamak varken niye hidrojeni elektrikle uretelim de hidrojeni arabaya depolayalim?
  – Hidrojenin icten yanmali motorlarda yakilarak kullanilmasi düşünülürse bu yontem benzine gore dusuk enerjiye dahip hidrojenin verimsizligiyle sonuclanacaktir. (Bir yorumcu 1 galon benzine 4 galon hidrojenin eşdeğer oldugunu iddia etmis ancak kaynak belirtmemiş.)
  – Elimizde elektrik araclar varken neden hidrojen altyapısı kuralim?
  -Hindenburg faciası bu teknolojiye antipropaganda olarak kullanılıp önünü kesecektir diyenler olmuş.
  – Eksi yonlerinin en komplo teorisi olani da su: Hidrojen enerjisi ön plana çıkarılıyor çünkü elektrik araçlarda paya sahip olamayan akaryakıt sirketleri Hidrojen enerjisinde paya sahip olacak, bu yüzden hidrojen ile elektrik araclari yok etmek istiyorlar. (Hidrojen uretiminde dogalgaz gibi fosil yakitlar kullanildigindan akaryakit sirketleri hidrojen satabilecek demek istemisler.)

  İlgili Reddit gönderisi: https://www.reddit.com/r/Futurology/comments/3qfhu8/honda_unveils_hydrogen_powered_car_400_mile_range/

  Simdi bu kadar elestirilmisken benim de aklimda hidrojene karşı bir önyargı oluştu. Acaba bu yazilanlar patriotik Amerikan vatandaşlarının Elon Musk ve Tesla sevgisinin bir sonucu mudur?

  Ancak elektrigin de Can Akbulut’un bahsettigi eksi yonleri var. Honda boyle bir aracla meydana çıkmış, Toyota FCV konsepti (Mirai) 2017 de Avrupa’da satmaya baslayacakken, Tesla 35.000$ lık ucuz elektrikli arac sözü vermişken, bu karmaşa hakkinda bir video tadindan yenmezdi açıkçası 🙂 İstediginiz kadar vakit sizin olsun, odevinizi yapip bizi aydinlatirsaniz cok sevinirim @can hocam.

 • Neseli Enginar @neseli-enginar

  Volkwagen bu sene iscileri kar payi olan 9000 € vermiyecekmis… Biz BMWciler yasadik… 🙂

 • Hasan Alp İNAN @hainan

  Bence önümüzdeki 2-3 sene içerisinde Hibrit araç sayısında artış olacak. Fosil yakıtlardan, tam elektrikli araçlara geçişin hemen olması mümkün değil. Özellikle şarj ihtiyacı nedeniyle Avrupa kullanıcılarının bile tercih etmediği Toyota Prius plug-in hibrit araç istenilen başarıyı bu nedenle yakalayamamıştı. Yeni teknoloji, hafif, yüksek kapasiteli piller, verimli motorlar (elektrik ve içten yanmalı) ile hibrit araçlar önümüzdeki 10 senenin popüler araçları olacaktır.

 • paratoner @paratoner

  Tebrikler çok güzel bir bilgilendirme videosu olmuş, bilgi kirliliğinin had safhada olduğu şu devirde böyle video’lar hazırlayıp sunmak gerçekten takdir edilmesi gereken birşey, başarılı incelemelerinizin devam etmesini diliyorum. 🙂

 • cinnabon @cinnabon

  100 sene çok uzun olmuş. Taş çatlasın 30 yılı var. Ayrıca elektrik asla benzin kadar vergilendirilemez. Off-the-grid bin tane elektrik üretme yöntemi var. Güneşten tut kondisyon bisikletine kadar 🙂 @lawnmower

  • lawnmower @lawnmower

   Ya ben örnek olarak öylesine 100 sene dedim. 100 seneye petrol kuyusu kalmaz zaten.

  • cinnabon @cinnabon

   @jokermete Elektrikli araba hiçbir şekilde fosil yakıtlı araba kadar vergi sağma ineği haline getirilemez. Fabrika dışı imalatı çok daha kolaydır. Çok daha az hareketli parça içerir. Batarya teknolojisi şu anda yaygınlaşmasının önündeki tek engel.

   Ben 10 yıla oldukça yaygınlaşacağını, 20 yıl içindeyse kanıksanacağını düşünüyorum. Şu anda bile trafikte ara ara Fluence z.e. tarzı araçlara rastlıyorum. 50 yıl çok isabetsiz bir tahmin.

  • Ali Cengiz Tokmakçı @ali-cengiz-tokmakci

   Elektriği vergilendiremezler diyorsunuz jokerin dediği gibi pilleri vergilendirirler ya da yıllık bakım – çevre ıvır zıvır vergisi koyarlar o parayı yine alırlar. O da olmadı sorma ver vergisi koyarlar arabaya o parayı yine alırlar, olmadı evinin kapısını kırarlar pantolonun cebinden cüzdanını çıkarır içinden para varsa parayı yoksa banka kartından çekerler yine alırlar (bilale selamlar)
   Elektriği vergilendiremezler diyorsunuz amaç zaten elektriği vergilendirmek değil petrolden-içten yanmalı motorlardan kaldırdıkları parayı sistem elektriğe dönünce yine cukkalamak. Bu elektrik olur ,pil olur ,elektrikli araba dünya koruma pulu olur, yol aşındırma vergisi olur slim shady vergisi olur : olur da olur…

  • cinnabon @cinnabon

   @ali-cengiz-tokmakci Sizde bu kafa olduktan sonra, vergilendirmeyi kafada normalleştirmek için bu kadar uğraşacağına devletin bu tutumuna karşı durmayı düşünenlere yarım sayfa cevap döşenenler olduktan sonra donunuza kadar soyarlar elbette, iyi de olur. Olur da elektrikli araçlar yaygınlaşırsa ben bir yolunu bulur elektriği ucuza elde ederim güneş paneliyle, siz ödeyin o zaman kardeşim. Yakıt sıfıra yakınsadıktan sonra benzinden daha hesaplı olacağı kesin. Bu ülke işte bu zihniyet yüzünden kendi çamurunda debelenip duracak yüz yıl daha.

  • Ali Cengiz Tokmakçı @ali-cengiz-tokmakci

   @cinnabon
   Elektrikli arabayı da kendin yapıp trafiğe çıkarmadan arazide sürmeyi düşünüyorsun sanırım, çünkü sen o arabayı satın alırken zaten vergisini ödüyorsun sonra da çeşitli isimler altında yine o parayı ödüyorsun. Mtv-ztv-ktv-vb…
   Ben kendim yapacağım traifiğe çıkmayacağım arazide kullanacağım elektriği de kendim üreteceğim diyorsan o senin bileceğin iş. Ama elektriğe vergi koyamazlar vb. deme gülünç oluyor.

 • Kerem @kerem_a

  Emisyon skandalı sonrası birde ncap skandalı çıkarsa şaşırmam, özellikle renault her aracıyla 5 yıldız alinca insan huylanıyor.

 • BerkayGulers @berkaygulers

  @gamsizm xiaomi mi4 16gb ve lg g3 32gb arada kaldım yardımcı olursanız çok sevinirim

  • tachyon @tachyon

   G3 ekran olarak üstün ancak Lg’nin arayüz optimizasyonu çok kötü. Bir de G3’ün kasasında çatlamalar görünüyor. Ben yeni telefon alacak olsam hem fiyatı hem donanımı hem tasarımı hemde Xiaomi’nin yazılımına verdiği büyük destek açısından Mi4 alırım. Bir de Mi4’ün ahşap, bambu ve mermer desenli değiştirilebilir arka kapakları satılıyor. Yani telefonu istediğiniz gibi özelleştirebilme imkanı var.

 • seckin-asus @seckin-asus

  18 milyar dolar cezadan bahsediliyor uygulanır mı bilmem ama eğer olursa vw için gerçek küçülme o zaman olur.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Güzel sohbet dönmüş. Teşekkürler. 🙂 @lawnmower @can

 • Onur Seçkin İnal @seckin35

  Vee sonunda emre abi ile birlikte bir video geldi teşekkürler #OtoSeyir 😀

 • Murtaza Döngeloğullarından @cyraxus

  Araçlarda saclar inceliyor tamam da teneke fln değil HSLA çelik teknolojisi çok gelişti. Aynı mukavemeti çok ince sacla elde edebiliyorsunuz e buda hafiflik sağlıyor. Yani kısılan bir şey yok. Mesela dolu yağışı çok olan bölgelerde de araçlarda farklı alasimlar kullanılıyor Ayrıca darbeyide absorb ediyor. Yani o tenekeler hayat kurtarıyor.

 • Özkan Yılmaz @ultimance

  Şirket imajını çok zedeledi yaptıkları tam bir gerizekalılık.

 • Murtaza Döngeloğullarından @cyraxus

  Konuyla alakalı değil ama can sen bilirsin istanbul Anadolu’da plastidip yapan bir yer var mı. Bu boya koruma yada folyo tarzı şeyler yerine yaptırmak mantıklı mı sence?

 • Kenan Avcı @kenancanavci

  i3 incelemesindeydi sanırım, elektrikli otomobillerde gelecek görmediğimi, ancak bir geçiş formülü olacağını tahmin ettiğimi. Olaya tamamen dışarıdan bakan, otomotiv gündemini pek takip etmeyen biri olarak işin pirleri tarafından bu düşüncenin tasdiklendiğini görmek de güzel. Ama bu geçiş formunun yeşil enerjiye çok olumlu yansımaları olacak, Tesla’nın ev elektrik depolama ünitesi çok güzel bir örneği oldu bunun.

  Olayın özetiyse;
  “Amerika’yla oynama, söyledim sana…” Burak Kut, 1994
  “Erkekle erkeğin şakası dövüşle, Amerikan’la Alman’ın şakası söğüşle(!) biter.”Tıvorlu İsmail, 2005
  “Dünya Alman’ın gazını yesin.” Heinrich Himmler,1942

 • homosapien @biggestliar

  Woswos’u sütten çıkmış ak kaşık etmeyeydiniz iyiydi!… Bi 10 dk daha olsa Emre woswos’u değil Amerika’yı suçlayacaktı nerdeyse..

 • Dorum01 @dorum01

  can abi yeni jetta 1.6 tdi highline beyaz renk ne zaman siparişe açılıcak ben 1.6 tdi sinde start stop gördüm bize dediler ki sadece tsı motorda var bulemotıon teknolojisi ama 1.6 tdi ide de var bule motion teknolojisi

 • Helmoneous @ait

  0,6 – 0,3 arası beygir gücüm var. İşe bisikletle gidip geliyorum. NOx salınımım yok. CO2 salınımım araba kullanana göre şöyle:
  http://www.ecf.com/wp-content/uploads/ECF_BROCHURE_EN_planche.pdf

  Yıl olmuş 2015, her ay sıcaklık soğukluk rekorları kırılıyor, hala oturmuşsunuz, o kandırdı da bu kandırmadı mı, yada pişkin pişkin abi hepsi kirletiyor diyorsunuz. “Çalıyor ama çalışıyor da”nın vosvos versiyonu. 100 yıl sonra elektrik arabalar gelebilirmiş. Tabi öncesinde, şöyle bi 50 yıl sonra iklim değişikliğinden telef olmazsak.

  Çevreci araba satın almak, barış için silahlanmak gibi birşey; tezat.

 • lterlemez @lterlemez

  40.000’de de kalmayacak. Ben yeni bir veya iki vergi türü çıkacakmış gibi hissediyorum. Seçimlerden sonra herşey belli olur. Aslında, VW olayında kızılan şey vergi konusu olması bence. Eğer vergi kaçırma söz konusu olmasaydı, bu kadar fazla yaygara çıkmayacaktı. Ama vergi kaçırma söz konusu olduğu için ortalık karıştı, çabucak halı altı yaparlar bu olayı. Zaten Almanya daha ileri gitmemesini sağlayacaktır.

 • Daviance @daviance

  Bence Vw ye çok yükleniyorlar USA da bu işi sanki EU dan intikam almak için yaptı gibi geliyor USa da şuan gerçekten ciddi bir kriz var bunu fırsata çevirmek istiyor gibi geliyor hala toparlanma sinyalleri vermiyor USA o yüzden faiz arttırımını öteliyorlar sürekli ,bu ceza müthiş bir kaynak olucaktır onlar için.Ben VW den başka yatırım yapılacak bir marka göremiyorum özellikle ucuz mal alacak kadar zengin değilim diyenler için ,ha tabi bu işinde kuralları var VW de güvenmediğim şey DSG dir TSİ konusundada soru işaretleri var kafamda motor ömrünü bilemem ama turbo ömrü çok şaibeli TDİ güvenle kullanılabilir benim gözümde.

 • Yaman Eligul @yaman

  Benzinli araclarda da sikinti haberi duydum bugun. Bu vw batar mi acaba

 • erdinc @erdinc

  Bu olay sonunda Trdeki vosvoslara zam gelir kesin 🙂 İkinci elde emisyon nedeniyle gücünü düşürtmedim fiyat 5bin fazla ilanlarını görür gibiyim. iphoneda da güncelleme yüklenen teller daha ucuz yüklenmeyenler daha pahalı idi.

 • Can Akbulut @can

  Çevre Mühendisliğini referans vermeniz ne yazık; bu halinizle kötü eğitim sisteminin özeti gibisiniz.

 • Can Akbulut @can

  Saygısızsınız, uslupsuzsunuz. Şahsıma yönelttiğiniz itham benim mesajda neye sitem ettiğimi dahi anlamadığınızı gösteriyor. Üstelik müfterisiniz. İşte bu diplomalı cehaletin, kitap yüklü merkebin portresidir.

  Şahsınızı tanımıyorum, umarım bu çirkin yorumu kaleme alan haliniz bir istisnadır. Zira ciddi emek vererek, özenle derleyip aktardığımız bilgileri, tecrübemizle süzüp hazırladık programı. Çevre Mühendisliği şemsiyesine sığınmışlıkla meramınızı anlatmaktan acizseniz bir türlü yazık, hakim olmadığınız mecrada atıp tutarkenki ölçüsüzlüğünüz kültürünüzse başka türlü.

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  bu konuda @can akbuluta birde @lawnmower katılıyorum yalnız hasan ile hans karşılatırmassına biraz bozuldum ben dizel yernine benzinli tercih ederdim birde otomobilim 1977 model azlk moskovich 2140 modeli 1.5 benzin motorlusu birde elektirik tarifesinden bahsedicem ülkemizde elektirik saatleri gündüz puant ve gece tarifesinden ücretlendiriyorlar en ucuz tarife 22:00 06:00 saatlerine olan gece tarifesi bilginize