Letgoda ilan açar açmaz hesabım askıya alındı. Ne yaşıyor bu site beyler? 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar merhaba, ben İtü Makine Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Hazırlıkla beraber 3 senedir bu okuldayım. Aşırı gelecek kaygısı yaşıyorum. Bölümüme odaklanamadığım için ortalamam da vasat. Bırakıp tıp(yatay geçiş) okumayı düşünüyorum.Lütfen ne kadar aptalsın daha önce neden bırakmadın demeyin. Elimdeki durum bu. Kendimi kurtarmaya çalışıyorum. Sizce değer mi? Kaygılarım gerçekçi mi? Hangisi maddi açıdan daha mantıklı? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler. @brave @makineci #yardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 32
 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  İngilizce'nin varsa ver derdiniz sadece gelecek kaygısı ise yani "Aslında ben mühendislik isemiyorum" demiyorsanız;

  Türkiye'de İnşaat Mühendisi ile Makine Mühendisi eninde sonunda iş bulur. İşsiz kalmaz.
  Daha da önemlisi İngilizce tamam ise ilk fırsatta yurt dışına gidin olsun bitsin. Mesela Avustralya yeni mezunlara 2 yıl çalışma vizesı veriyor zorlamadan. O iki yılda kendini kanıtlarsan, yani çalışırsan ve saçma sapan olaylara karışmazsan sonrasında oralısın...

  Bence gerek yok TIP gibi sırf para için asla okunmayacak bir bölüme geçmeye.

 • Emre Yüce @emreyuce

  Gıda Mühendisiyim. Bölümümde iyi sayılabilecek bir üniversiteden iyi bir ortalama ile mezun oldum ancak inanın ortalamaya hiç önem vermedim. Sadece yüksek lisans yaparsam diye çalıştım ortalamam da iyi gel gör ki işte maddiyat yüzünden yüksek lisans yapamıyorum. İş bulma olayı yine sıkıntı öyle sanıyordum ama 3 hafta iş aradım buldum. 1.5 ay çalıştım kötü şartları yüzünden bıraktım. Şu anda karamsarım ama elbet bir düzene girer diye düşünüyorum. Tek pişmanlığım okurken İngilizce'ye gereken önemi veremedim. Okul derslerine öyle asıldım ki ve çan olmadığı için açıkçası ve kasıntı hocalar sağ olsun. Neyse şuan bir yandan KPSS çalışıyorum kalan sürede yüksek almam imkansız ama en azından denerim. Özel sektörde ilerleyebilirim tabi ki ancak hayalim çok daha büyük işler yapmak. Bu yolda katlanıyorum biraz. Bir yandan da diyorum ki çalış bir daha ki KPSS'ye atan bir yere maaşın gelsin hakkın korunsun yat kazan ve sessizce yaşa. Ailem hep asgari ücret civarı kazandığı için inanın memur maaşı bizim için hiç az değil, memur maaşını biz ancak 3 kişi çalışınca kazanıyorduk o yüzden memur kötü hayat yaşıyor demeyin en az stresle en rahat koşullarda çalışıyor ama büyük işler için olan ümidin ve hevesin kayboluyor işte. Bakalım hayat neler gösterecek.

 • Makineci @makineci

  Ben mezun durumundayım, İTÜ/TIP tutturacak bir puanım yoktu ancak mesleğimi severek tercih ettim, hazırlık için her gün topgear izliyordum, tercihlerde de makina yazdım..

  3. sınıfa kadar ortalamam 1.80-2.10 civarındaydı, bu arada ben biraz tek takılırım sınav soruları ödevler felan elimden geçmez öyle Yani kimse "knk geçen sene şu soruyu sormuş şuna çalış" demedi bana. (Son sınıfa kadar.)
  Neyse bir staj yeri arayım dedim bulamadım tabi tüm arkadaşlarım torpiliyle Arçelik, Tai,tei, roketsan, FNSS sürüyle firmaya gittiler. Ben sanayide Ahmetler makinaya gidiyordum ortalamam 2.10 almıyor adam.. Neyse oturdum gün boyu ağladım 😀 sonra dedim bir daha köpekler gibi sabaha kadar çalışacağım ve dönem başından köpekler gibi çalıştım.( saçlarımda bu ara beyazladı) ama vicdanım hür.

  şuan 2.5-3.0 arası bir ortalama ile mezun olacağım, iş ilanlarına bakıyorum millet CNC torna başına koymaya mühendis adam arıyor. Benim çizim bilgim var, ingilizcem fena değil, analiz yapabiliyorum, excel word desen var bir şeyler sürüyle rapor verdik, projede görev aldık... eee torna başında 2400 maaş mı alacağım?neyse.

  Sendeki TIP imkanı bende olsa kesinlikle TIP ardından göz hekimliği yazar, cart curt makinadan numara verir geçerdim.
  Hem çalıştığın ortam vasat, hem çalıştığın insanlar hemde sanayiye gidiyorsun her sabah, şehirden uzak.. Ben analizde kendimi geliştirip biraz para biriktirip yurtdışına kapağı atmayı düşünüyorum. Eğer benim gibi çevren yoksa, yavşak'a (isim olarak kullandım) yavşak diyen bir karakterin varsa, stajlarını torpille değil kendin arayarak bulduysan işin zor. İTÜ mezunu olman neyi değiştirir şu anki tecrübemle bilemiyorum.

 • qubit @qubit

  Okulda muhabbet edecek asistan, üst sınıf öğrenci vs. yok mu? Zoom, Skype vs. danışmanızı öneririm. İnsani yönü kuvvetli ders aldığınız sizi tanıyan bir hoca varsa o da olur. Öncelikle bir mezun ne yapıyor ne ediyor nerelerde iş bulabilir fırsatlar neler bunları öğrenmeden hangi bölümde olursanız olun sıkıntı yaşarsınız. Doğru insanlara danışın.

  Ülkenin iyi bölümlerinden birindesiniz, kendinizi de yetiştirirseniz iş bulma sıkıntısı olması düşük.
  Ortalama düşükse bile daha 2 yıl var. Bölüme girdiğinize göre matematik şu bu arkaplan sıkıntınız yoktur.

  Tıp çok ayrı bir vaka, çok daha zor bir meslek. Ama tabii mühendislikten daha yukarıda tutuluyor, doğruya doğru.

Bende bunları birde dishonored u aldım şimdilik. Daha istek listemde 30 oyun var ancak bu sezonu birkaç tane daha alıp kapatacağım 🙂 . #steamindirimleri #steam

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Uğur Yurtsever @ugury

  Çok güzel seçimler. İyi oyunlar.

 • furkan1zek @furkan3ze3

  Bende aynı fikirdeyim.Zaten indirim oran olarak benim biraz beklentimin altında kaldı. Birçok oyun en düşük fiyatlarının baya üzerindeydi. Eskisi gibi indirimlerin gün gün değil de bir anda tamamının belirlenmesi hariç olumlu bir şey yok aslında :).

 • Executioner @executioner

  Dishonored'u almıştım , yeni bitirdim, şu an brigrmore witches dlc'sine başlıyacağım. Oynarken kesinlikle hard seçip, gizli gtimeye odaklanın. Hard bile olsa milleti öldürerek gitmek çok kolay. Gizli gitmek biraz daha zorluyor ve zevkli. ve hep bahsedilen iyi sona gizlilik odaklı oyunla ulaşabiliyorsunuz. Oyun şeklinizden bağımsız olarak iyi son, kötü son olayına pek takılmayın. Oyunun 3 sonu var bir tanesiyle bitirdikten sonra diğerlerini youtube'dan izlersiniz.

  • furkan1zek @furkan3ze3

   DLC leri bende almak istiyordum özellikle brigmore witches ve knife of dunwall çok güzelmiş. Ancak her birinin oyundan pahalı olması yüzünden açıkçası almadım. DLC leri almak yerine farklı oyunlar aldım. Keşke DLC ler her oyunda paket halinde uygun fiyatlara satılsa ancak oyun %75 e girerken DLC %50 ye giriyor derken avantajlı olmuyor.

 • Executioner @executioner

  İlginizi çeken bir oyun varsa ve oynamaya niyetliyseniz nasılsa düşer diyip beklerken steam'in dolar kuru+ yüzde 18 kdv ayarlamasıyla terste kalma ihtimali var. Bunu da hesaba katın derim.

Algoritma ve Programlamanın Temelleri (Ücretsiz Kurs Daveti)

Algoritma ve Programlamanın Temelleri
(Herkesin katılımına açık Sertifikalı ücretsiz kurs)

"Algoritma ve Programlamanın Temelleri" kursu EDUKEY ve Eğitmen Emrah YÜKSEL tarafından sunulan tamamen ücretsiz bir kurstur. Bu kurs önceden hazırlanmış ve izlemeye hazır diğer EDUKEY kurslarının aksine Eğitmen tarafından programlandırılmış süre zarfında güncel olarak ilerleyecek ve kurs boyunca için her bir ünite sonunda geçerli olan bir online sınavı olan bir kurstur. Katılımcı tüm öğrencilere kurs bitiminde EDUKEY tarafından katılım sertifikası sunulacaktır.

Kayıt ve Detay Bilgi: https://goo.gl/6TZ2K7 

#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

SMS'ler telefonuma geç ulaşıyor. Örneğin internet bankacılığı için gelen SMS'ler. 3 dakikayı aştığı için timeout oluyorum her seferinde. Bu sorunu yaşayan var mı? #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Android ile hiç aram yok, annemin Moto G4'ü var bir tane. 1 senedir kullanıyor, temiz bir format atayım diyorum. Telefonun içindeki sıfırlamayı kullansam yeterli olur mu yoksa Apple'daki gibi daha temiz sıfırlamaya yarayan bir yöntemi var mı kolay?
#akış #android #motog4 #format #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

35 numaralı anahtarlık sahibi burada mı 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 42