Arkadaşlar merhaba, ben İtü Makine Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Hazırlıkla beraber 3 senedir bu okuldayım. Aşırı gelecek kaygısı yaşıyorum. Bölümüme odaklanamadığım için ortalamam da vasat. Bırakıp tıp(yatay geçiş) okumayı düşünüyorum.Lütfen ne kadar aptalsın daha önce neden bırakmadın demeyin. Elimdeki durum bu. Kendimi kurtarmaya çalışıyorum. Sizce değer mi? Kaygılarım gerçekçi mi? Hangisi maddi açıdan daha mantıklı? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler. @brave @makineci #yardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 32
 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  İngilizce'nin varsa ver derdiniz sadece gelecek kaygısı ise yani "Aslında ben mühendislik isemiyorum" demiyorsanız;

  Türkiye'de İnşaat Mühendisi ile Makine Mühendisi eninde sonunda iş bulur. İşsiz kalmaz.
  Daha da önemlisi İngilizce tamam ise ilk fırsatta yurt dışına gidin olsun bitsin. Mesela Avustralya yeni mezunlara 2 yıl çalışma vizesı veriyor zorlamadan. O iki yılda kendini kanıtlarsan, yani çalışırsan ve saçma sapan olaylara karışmazsan sonrasında oralısın...

  Bence gerek yok TIP gibi sırf para için asla okunmayacak bir bölüme geçmeye.

 • Emre Yüce @emreyuce

  Gıda Mühendisiyim. Bölümümde iyi sayılabilecek bir üniversiteden iyi bir ortalama ile mezun oldum ancak inanın ortalamaya hiç önem vermedim. Sadece yüksek lisans yaparsam diye çalıştım ortalamam da iyi gel gör ki işte maddiyat yüzünden yüksek lisans yapamıyorum. İş bulma olayı yine sıkıntı öyle sanıyordum ama 3 hafta iş aradım buldum. 1.5 ay çalıştım kötü şartları yüzünden bıraktım. Şu anda karamsarım ama elbet bir düzene girer diye düşünüyorum. Tek pişmanlığım okurken İngilizce'ye gereken önemi veremedim. Okul derslerine öyle asıldım ki ve çan olmadığı için açıkçası ve kasıntı hocalar sağ olsun. Neyse şuan bir yandan KPSS çalışıyorum kalan sürede yüksek almam imkansız ama en azından denerim. Özel sektörde ilerleyebilirim tabi ki ancak hayalim çok daha büyük işler yapmak. Bu yolda katlanıyorum biraz. Bir yandan da diyorum ki çalış bir daha ki KPSS'ye atan bir yere maaşın gelsin hakkın korunsun yat kazan ve sessizce yaşa. Ailem hep asgari ücret civarı kazandığı için inanın memur maaşı bizim için hiç az değil, memur maaşını biz ancak 3 kişi çalışınca kazanıyorduk o yüzden memur kötü hayat yaşıyor demeyin en az stresle en rahat koşullarda çalışıyor ama büyük işler için olan ümidin ve hevesin kayboluyor işte. Bakalım hayat neler gösterecek.

 • Makineci @makineci

  Ben mezun durumundayım, İTÜ/TIP tutturacak bir puanım yoktu ancak mesleğimi severek tercih ettim, hazırlık için her gün topgear izliyordum, tercihlerde de makina yazdım..

  3. sınıfa kadar ortalamam 1.80-2.10 civarındaydı, bu arada ben biraz tek takılırım sınav soruları ödevler felan elimden geçmez öyle Yani kimse "knk geçen sene şu soruyu sormuş şuna çalış" demedi bana. (Son sınıfa kadar.)
  Neyse bir staj yeri arayım dedim bulamadım tabi tüm arkadaşlarım torpiliyle Arçelik, Tai,tei, roketsan, FNSS sürüyle firmaya gittiler. Ben sanayide Ahmetler makinaya gidiyordum ortalamam 2.10 almıyor adam.. Neyse oturdum gün boyu ağladım 😀 sonra dedim bir daha köpekler gibi sabaha kadar çalışacağım ve dönem başından köpekler gibi çalıştım.( saçlarımda bu ara beyazladı) ama vicdanım hür.

  şuan 2.5-3.0 arası bir ortalama ile mezun olacağım, iş ilanlarına bakıyorum millet CNC torna başına koymaya mühendis adam arıyor. Benim çizim bilgim var, ingilizcem fena değil, analiz yapabiliyorum, excel word desen var bir şeyler sürüyle rapor verdik, projede görev aldık... eee torna başında 2400 maaş mı alacağım?neyse.

  Sendeki TIP imkanı bende olsa kesinlikle TIP ardından göz hekimliği yazar, cart curt makinadan numara verir geçerdim.
  Hem çalıştığın ortam vasat, hem çalıştığın insanlar hemde sanayiye gidiyorsun her sabah, şehirden uzak.. Ben analizde kendimi geliştirip biraz para biriktirip yurtdışına kapağı atmayı düşünüyorum. Eğer benim gibi çevren yoksa, yavşak'a (isim olarak kullandım) yavşak diyen bir karakterin varsa, stajlarını torpille değil kendin arayarak bulduysan işin zor. İTÜ mezunu olman neyi değiştirir şu anki tecrübemle bilemiyorum.

 • qubit @qubit

  Okulda muhabbet edecek asistan, üst sınıf öğrenci vs. yok mu? Zoom, Skype vs. danışmanızı öneririm. İnsani yönü kuvvetli ders aldığınız sizi tanıyan bir hoca varsa o da olur. Öncelikle bir mezun ne yapıyor ne ediyor nerelerde iş bulabilir fırsatlar neler bunları öğrenmeden hangi bölümde olursanız olun sıkıntı yaşarsınız. Doğru insanlara danışın.

  Ülkenin iyi bölümlerinden birindesiniz, kendinizi de yetiştirirseniz iş bulma sıkıntısı olması düşük.
  Ortalama düşükse bile daha 2 yıl var. Bölüme girdiğinize göre matematik şu bu arkaplan sıkıntınız yoktur.

  Tıp çok ayrı bir vaka, çok daha zor bir meslek. Ama tabii mühendislikten daha yukarıda tutuluyor, doğruya doğru.