İşlemciyle, işletim sisteminin farkını bilmez; şu oyunu benim bilgisayar kaldırır mı diye soru sorar. Sonra gözlerini devirip bi bakarsın adama senle aynı sınıfta bilgisayar mühendisliği okuyor.

Gözlerimin içine baka baka windows 7 işlemci var dedi.

Hayatında linux' u ilk defa hocadan duymuş gelir bana linaks diye okunuyor diye çıkışıyor illa gidip döve döve linux diye okuduğunu öğreteceksin.

#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 24

Breakthrough Starshot: Hedef yıldızlara ulaşmak

Bilim dünyasını heyecanlandıran gelişmelerden biri bu hafta yaşandı. Daha önce gidilemeyen yerlere gitmek için, daha önce denenmemiş bir yöntem, saygın bilim adamları tarafından teorik olarak açıklandı. Pratik olarak uygulanması için de çalışmalara başlandı. Hedef, küçücük bir uyduyu ışık hızının %20'si kadar bir hızla fırlatmak. Biz de bu gelişmeyi detayları ile değerlendirdik.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 99
 • Görkem Koray Öz @acrux

  Çok teşekkürler Hamdi abi. Yine süper araştırma, en ufak detaylara kadar yalın ve anlaşılır anlatım. Proje gerçekten heyecan verici görünüyor. Ancak aşılması gereken çok çok fazla mühendislik zorluk var. Tabii, yine de başlamak gerek; zira bu zorlukların çözümleriyle uğraşılması yeni teknolojilerin geliştirilmesini sağlıyor. Büyük çaplı projelerde bu hep böyle olmuştur.

  Burada aklıma takılan birçok soru var. İlgili tabloda elektronik bileşenler ve uydunun ağırlıkları verilmiş. 370 mg gerçekten çok düşük bir ağırlık miktarı, bunu nasıl sağlayacaklar acaba? Güç konusunda ise radyoizotop üreteçlerin bahsinin geçmesi beni çok şaşırttı. Tabii ki güneş sistemi dışına gönderilecek bir uzay aracında güneş enerji panellerinin kullanılması söz konusu olamaz. Günümüz teknolojisiyle radyoizotop termoelektrik jeneratörler (RTG) kullanılıyor ancak bunlar çok büyük ve hantal bir yapıya sahipler; tabii ki bunların kullanıldığı uzay araçlarındaki bileşenlerin güç gereksinimleriyle bu "mikro" ölçekteki uzay "yelkenlisi"nin güç gereksinimi çok çok farklı. Bunu o denli minyatürleştirmek için, nesil sonrasındaki teknolojik birikime ihtiyaç duyulacak gibi geliyor bana. Lazer işi ise bambaşka br durum. Bir hedef verilmesi gerekiyor tabii ki ancak 2030 yılı bence bu işleri gerçekleştirmek için biraz erken bir tarih olacaktır. Yine de umarım gerçekleşir.

  Başka benzer "yelkenli" projeleri de hali hazıda sürmekte, tabii ki onlar lazerden bağımsız; güneş ışığını kullanarak ivmelenen uzay yelkenlileri. Aklımda olanlardan birisi bu tür yelkenlilerin uzaydaki ilk başarılı denemesini gerçekleştiren Japonların uzay ajansı JAXA'dan: IKAROS. Deneysel amaçla yapılmıştı ve 2010 yılında fırlatıldı. Amacı kullanılan teknolojileri test etmek ve yelkenine düşen güneş ışığının yarattığı itme gücünü hesaplamak vs. En son geçen sene Mayıs'ta beşinci kez uyku moduna geçti ve şu sıralar o uykudan uyanmasını bekliyorlar. Amerika tarafında ise The Planetary Society tamamen bağışlarla yapılan yine benzer bir uzay yelkenlisini dünya yörüngesine göndermeyi planlıyor. Bir prototipi geçen sene yolladılar, testleri başarıyla tamamladılar. Bu sene yollanması planlanıyor. Böyle projeleri gelecekte daha fazla görebiliriz.

 • onurd @onurd

  @hkellecioglu güncel bir olay değil ama seti@home ile ilgili bir bölüm cekseniz gerçekten çok iyi olur. bir iki kişi tav olup projeye katılsa o bile bir kazanimdir. 🙂

 • Fırat ➕ @frt

  Bu kadar küçük bir cisim kütle çekim kuvvetlerinden etkilenmeyecek mi peki? @hkellecioglu

Ev yapımı sanal gerçeklik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Wintergatan - Marble Machine
Tam anlamıyla bir sanat eseri yaratmış. Ağzım açık izledim
https://www.youtube.com/watch?v=IvUU8joBb1Q
#akış #müzik #yaratıcızeka #müzikseyir

Wintergatan - Marble Machine (music instrument using 2000 marbles)

Marble Machine built and composed by Martin Molin Video filmed and edited by Hannes Knutsson Costume designed by Angelique Nagtegaal www.wintergatan.net
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kütleçekimsel dalgalar ilk defa gözlemlendi

Einstein'ın 100 yıl önce öngördüğü uzay-zaman dalgalanması (Gravitational Waves) ilk defa gözlemlendi. Bilim dünyasını kökten değiştireceği söylenen bu gelişme tam olarak nedir? Bilim insanları neyi ölçtüler? Bu önemli gelişmenin bilime ve günlük hayatımıza yansımaları ne olacak?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 178

Tüketici hakları ve hakem heyeti ile hakkımızı nasıl ararız?

Konuğumuz Niyazi Saral ile tüketici olarak sahip olduğumuz hakları ve bu hakları nasıl korumamız gerektiğini konuşuyoruz. Özellikle bizlerin mahkemeye gitmeden sadece hakem heyeti ile çözebileceğimiz sorunlara örnekler sunuyoruz.

Bazı konu başlıkları şöyle.

Tüketici hatası hangi hallerde geçerlidir?
Kargodan bozuk ya da kırık çıkan ürünler için ne yapılabilir?
Tüketici hakem heyetlerine kim baş vurabilir?
İthalatçı garantili nedir?
Bir firma kapanırsa mallarının garanti süreçleri nasıl devam eder?
Ürün iade hakkımız hangi hallerde geçerli?
Ölü piksel garantisi nedir?
Serviste hasar gören ürünlerle ilgili ne yapılabilir?
Kendi sistemimizi toplamak hangi riskleri barındırır?
Arızalı ürünleri kime teslim etmek bizim için daha avantajlıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 196
 • ibrahimkirtas @ibrahimkirtas

  Ben 2.el cihaz aldım cihazı şarja takarken cihaz durduk yere arıza yaptı aldıgım kişi aldıgı yerden fatura çıkardı garantiye yolladı cihaz için para istediler faturayı kabul etmediler ben şimdi cihazı hakem heyetine 2. El aldıgımdan dolayı şirketi şikayet edip paramı alabilirmiyim

 • SonGokTurk @songokturk

  merhaba bi siteden 3 defa alış veriş yaptım ilk alışverişim 1 ay içinde gömderildi 2 si 3 ay oldu gelmedi iletişime geçiyorum para iadesi yapıcaz diyolar yapmadılar ne yapmalıyım

 • Eylem Dalgıç @dalgiceylem

  Bu videoyu izledikten sonra Tüketici İl Hakem Heyeti'ne başvuruda bulundum. Satıcı firma batmış durumda ithalatçı firma da neredeyse öyle üretici firma olarak Samsung Electronics İstanbul Pazarlama ve Ticaret Limited Şirket'ini bildirdim ancak üretici firma olmadığını iddia etti ve talebim reddedildi, şimdi ne yapmam gerekiyor muhatap bulamıyorum.

 • Çelik Murat @celik-murat

  Mrb. Ben eve internet çektim. İlk 3ay ücretsiz. Kurulum gerceklestikten sonra sorunsuz kullandım ama 1hafta. Ve şuan 1 aydır eve çektiğim interneti kullanamıyorum. Ve digi arızadan dolayı. 1 ay içerisinde defalarca Msteri hizmetlerini aradım. Bahane üretiyorlar yada öyledir. Nyse 1 aydır arıza giderilmedi. Ne yapabilirim. Tahattut var yani anlaşma galiba 2yil. Hakli olarak tahattut u fes edeblirmyim. İptal ettirmek istiorm ama ceza gelir ni. Bilen bir yol gösterir mi lutfen

Beyler bayanlar dün gece köyde çektim. Muhteşem bir manzara vardı, sizinde görmenizi istedim. Kendimi çok şanslı hissettim, gece dışarda izleyeyim derken dondum ama değdi buna. #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 32