#Signal
"Açık kaynak da olsa server'da ne çalıştırdıklarını bilemeyiz." argümanıyla ilgili:
Bu kesinlikle doğru, ancak Signal özelinde şöyle bir olay var kayıtlara geçen, onu paylaşmak isterim:

Signal 2016'da mahkemeye çağrılmış ve 2 belli kullanıcı için "kullanıcı adı, adres, telefon numarası, email adresi ve ödeme yöntemi" gibi bilgileri vermesi istenmiş. Ancak tek verebildikleri Signal'a üye olma tarihi ve Signal serverlarıyla kurulan son bağlantının tarihi olmuş. İstenilen diğer bilgileri verememişler çünkü bunlar zaten ellerinde yok, bu bilgileri vermeleri imkansız yani.

Bu olay sayesinde en azından 2016 yılında gerçekten Github'daki kodu çalıştırdıklarını düşünebiliriz.

Ayrıca Signal kâr amacı gütmeyen bir organizasyon, yani motivasyonları para kazanmak değil. Bu sayede başka bir şirket tarafından satın alınamıyorlar ayrıca. Varoluş sebepleri güvenli ve gizli iletişim sağlamak.
Whatsapp ve Telegram ile karşılaştırırken bunları da hesaba katmak lazım. Kayıtsız şartsız her şeyimizle güvenelim demiyorum ama en azından Whatsapp ve Telegram'dan çok daha güvenilir olduğu açık.

https://arstechnica.com/tech-policy/2016/10/fbi-demands-signal-user-data-but-theres-not-much-to-hand-over/

FBI demands Signal user data, but there’s not much to hand over

Signal parent company Open Whisper Systems hired ACLU, which helped fight gag order.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ömer akgül @oglusumben

  Telegram'da kar amacı gütmeyen kuruluş olarak çıkmıştı başta piyasaya. Pavel abi finanse ediyordu ama aralıkta Pavel abi masraflar çok arttığı için business tarafı için paralı özellikler getirme kararı aldı. İlerde de büyük guruplar için grup yöneticilerine reklam koyma imkanı verebileceğini ve bundan grup yöneticilerinin para kazanabileceğini söyledi. Kar amacı gütmeyen hizmetlere örnek olarak Archieve.org'u verebiliriz. Adamlar her yıl masraflarını karşılamak için 10 milyon dolarlık bağış hedefi koyuyor ve o paralarla dönüyor sadece. Baktığınızda o adamlar için çekirdek parası diyebilirsiniz ama Pavel için de bu adam için de son para kazandıkları işin parasını yıllardır yiyolar diyebiliriz. Signal bağış kabul ediyo ama Telegram kabul etmiyor bir dönem etmeyi denemiş olsa da. Belli bi boyuta ulaştıklarında sanmıyorum masraflarının bağışlarla karşılanabileceğini. Bilmiyorum

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Signal amerikan firması değil mi? Oradan suç işlensin ve çat diye enseleyelim diye basında çıkartılıyor olabilir bu tür haberler. Sonuçta her zamanki gibi yüksek sesle bağıra bağıra konuşamayacağımız şeyleri internet üzerinden de konuşmamakta fayda var.

  • Outrun @outrun

   Şüphecilik çok önemlidir. Ben de şüpheciyim hatta profilimde tek yazan şey "bilimsel şüpheci". Ama bu artık şüphe değil komploya giriyor. Adamlar iyi niyetli. Böyle şeylere girişecek motivasyonları yok ki. Varoluş sebepleri gizli iletişim sağlamak. Zaten firma değiller, Signal bir vakıf. Reddit gizlilik forumlarında (r/privacytoolsIO, r/privacy) ve hackernews'daki kullanıcı yorumlarına bakın, oradaki kullanıcıların ortak özelliği gizliliklerine önem vermeleri. O kullanıcıların büyük çoğunluğunun Signal kullandığını ve tavsiye ettiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

   privacytools.io sitesini araştırın. Oldukça saygın ve kafaya gizliliği takmış bir ekip olduklarını görebilirsiniz. Reddit'te de büyük bir toplulukları var. Yaptıkları şey toplulukla birlikte karar alarak güvenlik ve gizliliğe önem veren uygulamaları tavsiye etmek ve bunu sürekli güncel tutmak (bir uygulama artık kriterleri sağlamıyorsa tavsiyelerden çıkarılıyor). Bu topluluğun tavsiye ettiği anlık iletişim uygulamalarından biri de Signal.

   eff.org 'un da tavsiye ettiği uygulama yine Signal. EFF 30 yıldır gizlilik ve özgürlük haklarını savunan, son derece saygın bir vakıf. EFF'i tanıtmaya gerek yok.

   Ek olarak haberi yapan ars technica da 20 küsür yıllık saygın bir haber sitesi.

   Şüphe duymalıyız tabii ki ama komplo teorisi üretmek iyi değil. Signal'a diğer uygulamalardan (whatsapp, telegram) daha fazla güvenebilmek için sebeplerimiz çok yani.

   Geçenlerde redditte yaptıkları AMA'ya da bakabilirsiniz:
   https://www.reddit.com/r/technology/comments/kt91qk/signal_private_messenger_team_here_we_support_an/

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @outrun hocam adamların gizli iletişim için bu işi başlattıkları vs.adamların kendi söylemleri. İçlerini okuyamıyoruz ya aslında olay orada kopuyor. Komplo teorisi değil bence illa yapıyorlar vs. demiyorum çünkü bilemeyiz diyorum. Ha ben de katılıyorum daha mantıklı olabilir signal açıkçası. Bırakın art niyeti 3. Bir şahıs telegramınızı hacklese 5 senelik foto video vs. ulaşır signal ve whatsappta ise o foto ve videolar sunucuda değilde telefonda olduğu için bir şekilde hacklenseniz ulaşamazlar. Ama işte telegramında sunucu bazlı olmasının büyük avantajları da var.

   Kısaca demek istediğim markalar uygulamalar bizi düşünüyor bizden yana gibi düşünmemeliyiz hiçbir zaman.

 • Doktor Yapay Zeka @dr-yapayzeka

  @outrun hocam email konusunda bir öneriniz okur mu?

Kıyı şekillerinin görsel anlatımı. Isthmus “Kıstak” demekmiş ve denizde iki yeri birbirine bağlayan dar kara parçası anlamına geliyormuş, yeni öğrendim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yıl, muhtemelen 1995. Hikayesi olmayan, bir şey anlatmayan oyunları oyun yerine koymamaya başlamam o zamanlara dayanıyor. Bir elimde sözlükle hayatımda oynadığım ilk macera oyunu; Beneath a Steel Sky'ın 26 yıl aradan sonra çıkan devamı... #BeyondASteelSky. Charles Cecil abimiz bakalım hala formunda mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Sevgili arkaşlarım, parfüm konusundan anlamam o yüzden sizlere danışmak istedim.

Bi’ 4 sene önce filan şöyle bir parfüm listesi yapmıştım;

- [ ] Bulgari Aqua
- [ ] Burberry Classic
- [ ] Paco Rabanne One Million
- [ ] Xeryus Rogue Givenchy
- [ ] Hugo Boss
- [ ] Pi Gicenchy
- [ ] Joop Classic
- [ ] 212 Sexy Men

Şimdi bu parfümlerin hangisi iyidir, hangisini önerirsiniz? Ben hangisini almalıyım ? Bu konuda uzman arkadaşların önerilerini bekliyorum. 😊 Şimdiden teşekkür ederim...

#TeknoYardım #Soru #birsorumvar #ParfümTavsiyesi #TeknoParfüm #parfüm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 40

MOBA Oyun Yapıyoruz (Unity) Part 2

#akış #MOBAOyunYapıyoruz

Part 1:

https://teknoseyir.com/blog/moba-oyun-yapiyoruz-unity-part-1

Kullanılacak Assetsler:

1- MOBA Game Barbarian mage - https://assetstore.unity.com/packages/3d/characters/humanoids/moba-game-barbarian-mage-59074

2- Photon Unity Networking Free - https://assetstore.unity.com/packages/tools/network/photon-unity-networking-free-1786

 

1- Barbarian mage prefabını ekleyip scale 4 yaptım.

2- Photon Ayarları:

https://www.photonengine.com/en-us/dashboard

Adresinden Create a new App Photon Pun seçerek oluşturun.

Photon assetini import ettiyseniz ekrana PUN Setup gelir. Gelmediyse Window'un altından açılaiblir. Photon sitesinden app oluşturduktan sonra verdiği AppId yi buraya girip Setup Project diyoruz.

 

Not:

Bir önceki partta eklediğim Unity Chan Scriptlerinin içinde ThirdCamera da hata verdi onun class ismini ThirdCameraUnityChan yaptım.

 

Photon Ayarları bu şekilde:

 

3- GameManager

GameObject -> Create Empty ve ismini GameManager olarak değiştirin. Ve GameManager adında bir script ekleyin.

 

4- Spawn Spotları belirleme:

GameObject den 3D Cube ekledim birkaç tane:

 

5- GameManager.cs:

https://paste.laravel.io/172f6724-e514-403a-8ca8-f41da72e8a69

 

Bu partın sonu 😀 Çalıştırdığınızda sol üstte Connect yazan bir buton olucak ona tıklayınca Connected yazması gerekir:

----------------------------------------

Güncelleme: GameManager.cs v2

https://paste.laravel.io/04606a98-962b-4f64-8ddc-e18e216cf27a

BeğenFavori PaylaşYorum yap

DOOM (2016) PC Steam Key 24TL
https://www.cdkeys.com/pc/games/doom-pc-cd-key-steam

#DOOM #Steam #Oyun #İndirimliOyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 31