Herkese Selamlar,

Geçtiğimiz gün asus vivopc vm62 modeli bir mini pc aldım. Kullanım amacım daphile os yükleyip telefondan kumanda ederek amfiye yüksek çözünürlüklü müzik dosyalarını iletmek. Steamer olarak kullanacağım yani.Sıkıntı şu; benim aslında istediğim kullanım şekli 2.5" hdd ve ssd yi bir arada kullanmak ancak asus bazı modellerinde dualbay diye bir adaptör vermiş bazılarında vermemiş benim aldığımda yok. Ek olarak harici olarakta satılan birşey değil. bu aletin üzerinde 2 adet 2.5"(hdd +ssd olmak koşuluyla) diski bir arada kullanmaya yarayan kontrolcü mevcut.

Vm62 nin anakartını internetten bulduğumda üzerinde 2 adet sata girişi olduğunu gördüm. Ancak disk takılan yere yalnızca bir adet bağlantı vermiş asus.Yani bir şekilde kendi dualbay aparatı kullanılsın diye iki sata girişini aynı yere girmiş nasıl yapmış bilemiyorum. Bios ayarlarına baktığımda orada da sata 1 sata 2 şeklinde ibare var. Board üzerinde sata güç çıkışı bağlantısı için farklı bir çıkış var ve sanırım 1 adet çıkış mevcut. ilk fotoğrafta gördüğünüz soldaki boardın olduğu kısmın üst en sağda 2 adet sata bağlantısı göreceksiniz. İkiside dolu görünüyor. o hizanın alt kısımlarına doğru sarı siyah ve kırmızı kablo var anladığım kadarıyla güç sağlayan kısım bu ayrıca kontrol içinmidir nedir bilmiyorum onu 3 renk kablonun az yukarısında 3 siyah kablonun çıktığı yer yine disk bağlantısına gidiyor.

Mesela borddaki 2 sata veri kablosunu çıkartıp yerine 2 adet sata kablo taksam birinde ssd diğerine 2.5 inc hdd taksam ve güç kısmına hiç ellemeden aşağıda görselini eklediğim sata güç çoklayıcıyı kullansam istediğim şekilde kullanabilir miyim? daha doğrusu 2 adet 2.5" diski besleyebilir mi? tek çıkış

Bu şekilde kullanmak istememin sebebi windows 10 ve 2. bir linux dağıtımı yükleyip kullanabilmek 1 tb olan hdd ye flac arşivi yükleyeceğim.

#TeknoYardım #yardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Herkese Merhaba,
2012 yılından beri severek kullandığım ve gözüm gibi baktığım Asus ProArt pa246q modeli monitörümün üst arka kısmından ince bir duman çıktığından dolayı monitörümü kapattım. Bunun çok kısa süre öncesinde monitörde 1-2 defa görüntü gitti geldi ancak ölü piksel vs herhangibir bir sorunu bulunmuyordu. Sanırım artık son günlerini yaşıyor. Malum piyasa belli srgb ve adobergb desteği olan monitörü ucuza almak pek mümkün görünmüyor. henüz monitörde tam olarak bozulmadı. İzmirde ikamet ediyorum. Tanıdığınız düzgün bir tamrici mevcut mudur? veyahutda ne yapmamı önerirsiniz?

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap