Arkadaşlar Selamlar,

arkadaşımın tekir kedisi yavrulamış 1 tanesini sahipleneceğiz, ancak hiç kedi beslemediğim için bir kaç konuda fikrinizi almak istedim. Kedi diye aratıp bakan arkadaşları etiketledim 🙂

@hamitozlu @ronnie-kray @pope

öncelikle sahipleneceğimiz kedi 2 aylık bir dişi, oturduğumuz ev 1+1 olduğundan üstü kapalı olan kedi tuvaletlerinden almayı düşünüyoruz? kullanıp önerdiğiniz birşey var mıdır?

ikincisi mama konusunda hangi markayı tercih etmeliyim? yaş mama ve kuru mama olarak

üçüncüsü bu tırmalama tahtası gibi birşey almalımıyım bu kedi doğduğundan beri balkonda kardeşleriyle takılıyor sokak görmedi.

desteklerinizi rica ederim 🙂

#kediseyir
#tskedileri
#tsyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hasan ilker Com @ilkercom

  enerjisi düşük mama alın. steril ve kuru olsun. ilk fırsatta da kısırlaştırın. evin canına oklur. tekir kedi çok enerjik olur.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Kediniz hazır mama için henüz çok küçük, benim bildiğim hala doğal olarak beslenmesi lazım.

 • protego @protego

  Üstü kapalıdan kasıt tam ne bilmiyorum ancak, kum kabı geniş ve kedinin çok rahat hareket edebileceği şekilde açık olmalı. Dar olursa ve karanlık ortamda olursa yaptığının üstüne basabilir, sağa sola bulaştırabilir. Tırmalama için olan ürünlerden evet alınmalı ama kedi ona alışır mı alışmaz mı belli olmaz. Onu sevmezse halıları koltukları bulduğu yumuşak şeyleri tırmıklar. Tırmalama ürünlerine hemen alıştırmak önemli bu yüzden, evde koltuk mobilya sağlam bişey bırakmaz yoksa

  Mama işi de kediden kediye göre değişiyor. Birinin yediğini diğeri yemez. Bizimki çok ayırt ediyor mesela aynı yaş mamanın poşette olanını yer konservede olanını ağzına sürmez... Hamsi dışında hiçbir balığa dokunmaz. Tavuk veririz bir tek Banvit yer diğer markaları yemez, sosis salam eğer dana etinden olursa burun kıvırır tavuk etinden olursa yer, peynire süte dilini değdirmez 😀 Kuru ve yaş mama olarak Purina'nın ürünleri fena değil proplan, Felix falan.

 • totsu @totsu

  mama konusunda veterinerler tarafında söylenen ne kadar kaliteli(pahalı) mama kullanırsanız o kadar daha az hastalanıyor, uzun ömürlü oluyor. ben açık n&d marka kullanıyorum. kapalı tuvalet kullanın, açıklarda kumu çok dağıtabiliyorlar. tırmalama tahtası alın tırnaklarını törpülüyorlar. ben ilk sahiplendiğim zaman petshoptan topluca almıştım. yaş mama da hafta da 1 defa gourmet veriyorum.

 • thundermack @thundermack

  Kapalı kedi tuvaleti alıp kapısını çıkarmıştım.Girip çıkmasını beceremiyorlar diye. sağa sola sıçramıyor böylece.
  delikli paspaslardan alabilirsiniz tuvalet önüne. girip çıkarken dökülenler sağa sola saçılmaz.

  Royal kanin kitten veya proplan kitten alın. Sonra proplan steril somon deneyebilirsiniz.kısır mamasıdır.Ama en çok tercih edilen ürünü proplan'ın. royal caninde aynı kalitede.Orta kalite üründür.Hills nd gibi ürünlerde var. daha üst seviye olarak satılıyorlar.Ama benim Nd kullanmam tüm kedilerimde kusma ve tüy dökümüne yol açmıştı.Hangi marka ile başlarsanız o mama ile devam edin.Sürekli değiştirirseniz tüy dökümü artıyor.aşağısında bir mama kullanmayın. zaten o yaşta 1.5 kg alsanız 1 aydan fazla yeter normalde.

  1 kilo olmadan aşı veya parazit yapılmaz. 1 kg üzerine çıktığında karma aşı yaptırmıştım.Paraziti ise daha geç. bende bi sıkıntı olmadı.

  Plastik mama kapları yerine ahşap mama kaplarından aldım.Kalın olanlardan alın ince olanların kaplaması soyuluyor su değdiği anda.Ben ham ahşap olanı alıp zeytinyağı sürerek kullandım. sıvı temasında şişme yapmadı.ahşapa koruma sağlıyor.Plastik kaplar pek sağlıklı değil.Zorunlu değilseniz tercih etmeyin.

 • eaydogan @eaydogan

  Mama olarak Hill's Science Plan Kitten mama kullanıyoruz, tavsiye ederim.

  Kum kabı dediğiniz üzeri kapalı, kapaklı tip kullanıyoruz, alışma aşamasında bir problem çıkmadı, memnunuz tavsiye ederim.

  Kum çok önemli, ilk aşamada sakın kanıp sabun kokulu vb. herhangi bir kokulu kum almayın, asıl koku yapan kumun kokusu oluyor ve çok pis kokuyor. Şu an VanCat aktif karbonlu kokusuz kum kullanıyoruz. Zerre koku yok, dolayısıyla aynı miktar kum günlük olarak temizleyince daha uzun süre dayanıyor ve daha az kum harcanıyor. Daha temiz kalıyor, iyi topaklanıyor.

  Sağlık masrafları açısından, alır almaz iç ve dış parazit aşıları yapılacak ve üç ayda bir yenilenecek.
  21 gün arayla en az iki doz karma aşı yapılacak.
  Kuduz aşısı yapılacak.
  Lösemi aşısı yaptırmayı veteriner arkadaşım tavsiye etmedi, Türkiye'de görülmeyen bir virüs olduğunu bunun yerine bir doz daha karma aşı yaptırmanın daha mantıklı olduğunu söyledi, size kalmış, biz yaptırmadık.
  Aralık ayı sonuna kadar kimliklendirme çipi takılacak, ensedeki boşluğa minik bir rfid çip takılıyor, yasal zorunluluk olacak 1 Ocak itibariyle, havayolunda vb. sorgulanacağı söylendi, mümkün mertebe kedi büyüyünce taktırmakta fayda var, en azından Aralık sonunu bekleyin.
  Su ve mama kabı birleşik olmasın, mümkünse plastik olmasın seramik çerez tabakları bu iş için uygun. Suyu mutlaka hazır su olsun ishal olabiliyorlar bizi etkilemeyen içme sularımızdan.

  Kedi için mutlaka tırmanma tahtası alın. Bunun dışında çok fazla oyuncak masrafına gerek yok, olta gibi olan tüylü oyuncaklara bayılıyorlar. Bunun dışında kutu ve koliye bayılıyorlar. Uygun boyutlu bir tanesine birkaç yuvarlak delik açarak keserseniz çok memnuniyetle oynayacaktır.

  Küçük olduğu için kendini temizlemeyi öğrenmemiş olabilir. Kaka yaptıktan sonra bir peçeteyi ıslatıp poposunun etrafını ıslatabilirsiniz hafifçe. Islak olunca yalama ihtiyacı hissedecek böylece kendini temizlemeyi öğrenecek.

  İlk eve geldiğinde 20-30 dakikada bir kum kabının içine götürüp patileriyle kumu kazıyor gibi yapın, İlk gün sürprizi yapabiliyorlar yatağınıza vb. kumun yerini ilk geldiği andan itibaren sık sık göstermek faydanıza olur.

  Bu konularda dikkatli olunca evin bir bireyi, bir evlat, bir dost gibi oluyorlar. Şiddetle kedi sahiplenmenizi tavsiye ederim.

  Farklı sorularınız olursa yardımcı olurum. İyi akşamlar.

 • bitlikarinca @bitlikarinca

  geçen hafta ben de aldım eve, ~2 aylık tekir aynı şekilde.

  -tuvalet için ben biraz büyük boy amazon kolisi kullanıyorum şimdilik 😀 . kum daha gelmediği için saksı toprağı doldurdum içine, sıkıntısız yapıyor, hiç koku da olmadı ufacık odada. bir tanıdık çam peleti denen kumdan önerdi, tozutmuyor, kokuyu tutuyor, daha ekonomiğe geliyo vs diye ondan verdim sipariş. ürün şu: https://www.bigcattr.com/urun/bigcat-xlarge-ikili-kureksiz
  -mama olarak whiskas (zararlıymış, sonrada öğrendim), proline (ucuz bir mama) ve hills (kaliteli) verdim hepsini yedi hiç ayırmadı. arada tavuk haşlayıp ufak ufak onu veriyorum, daha vermedim ama yaş mama da var. serbest besleme denen şekilde besleniyor, mama kabı hep dolu. yavru olduğu için yedikçe yesin eksik kalmasın proteini, şişmanlamaya başlarsa kısarız 😀 . söylendiği gibi iyi mama vermek önemli araştırdığım kadarıyla. adını sık gördüğüm ve kaliteli denen markalar: orijen,acana,nd,hills,proplan,royal canine.
  -sağı solu çok tırmalıyor, tırmalama tahtası lazım gibi gerçekten. bir de büyüğüdünde elinizi ısırmasını engellemek için küçüklükten alıştırmak lazımmış. elini ısırırsa yüksek sesle uyarıp gerekirse burnuna hafifçe vurabilirsin.
  -temizlenme işini kendileri çözüyor ama eğer sokaktan geldiği için çamurlu falansa kedi şampuanıyla yıkayabilirsin. deri pH'ı bizden farklı olduğu için normal şampuan zararlı olabilirmiş.
  -daha veterine götüremedim, 3-5 güne kadar genel muayene+aşı için götüreceğim. masrafı ne olur onu da bilmiyorum ama halledeceğiz artık. aşıda 1kg sınırını bilmiyorum.

 • Papa Emeritus @pope

  1 - Bizim kedi açığa alıştığı için, kapalıya geçemiyorum. Önerebileceğim bir model yok ama kapalıya alışsın yoksa çok pisletiyor.
  2- Ben N&D, Orijen ve Acana kullandım gayet iyi kuru mamalar daha önce çok araştırmıştım.
  3- Alın ama büyük ihtimal onun yerine gidip koltuk falan tırmalar 😀 Alıştırmak gerçekten zor.

 • Kurabiye @kurabiye

  Kapalı kedi tuvaletini hiç düşünmeden alın. Kuru mama ND yada Royal Canin veteriner serisini alabilirsiniz. Bunlar pahalı mamalardır. Lakin tek kedi için hem uzun süre gider hemde ileride daha saglıklı ve uzun ömürlü olur. Kilosu 30 liralık mamayı da yer mi? Yer. Lakin 10 yaşını geçince çok çile çekersiniz. Ucuz etin yahnisi veteriner masrafı olarak çıkar. Tırmalama tahtası mutlaka alın, almazsanız koltuk yatak kıyıları delik deşik olur. Kum olarakta ne kötü ne süper diyebileceğim Vancat Aktif karbonluyu öneririm.

 • Orcun @orcun

  https://www.hepsiburada.com/catit-kapali-kedi-tuvalet-kabini-mavi-p-HBV00001BNWMP?

  https://www.hepsiburada.com/clean-paws-kedi-kumu-paspasi-60-x-45-cm-p-HBV00000P1FFB

  Bende bu üstü filtreli olandan var. İçinde koku bile olsa ki kumunu mutlaka kokuyu hapseden ve parfüm kokusu yayanlardan al ucuzuna kaçma. Birde bu paspaslardan al ki tuvaletten çıkarken patisine mutlaka kum giriyor onu da paspasa döküyor evde kum olmuyor. Açık türde olan tuvaletlerden uzak dur çünkü koku zaten dert ve de hayvan işerken sıçarken eşeyliyor kazıyor
  o kumlar evin 4 yanında dağılıyor saçılıyor o yüzden kapalı olsun.

  2 ayık olduğu için yavru kedilere özel yaş mamalarla beslersin. Kuru mama ile daha erken. 3. 4. ayı da dolduğunda veterinere gidip iç dış parazit aşısını yaptırtmalısın. Tırmalama tahtası alabilirsin oyuncakta alabilirsin ki kedi onlarla uğraşsın öbür türlü kedi ha bire sana dalar. 😀 mama olayına gelirsek şimdilik veterinere gidene kadar veya şimdiden de veterinere götürebilirsin mama tavsiyesi al. Her kediye her mama olmaz. Birşeye alerjisi olabilir bilmeyebilirsin. Ezbere şu mama iyidir bu iyidir al diyemem. Benim ayılar michoya bayılıyordu ama full zararlı mama minnoş ayısı hayvan gibi su içiyordu bu yüzden sıkıntı oldu veterinerin öneriyle uygun mama aldım rahatladı.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  MaşaAllah herkes yazmış 🙂 söylenecekleri söylemişler.