15 Kasım 2018 - 9 Şubat 2019 arası alımlara seçeceğiniz 2 oyun Hediye!!! (Resident Evil 2, Devil May Cry 5, Tom Clancy’s The Division 2)

https://www.itopya.com/sapphire-pulse-itx-rx570-4gb-gddr5-256bit-amd-radeon-dx12-ekran-kart/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 17

Merhaba, eve gelen bakır kabloyla ilgili bir şey sormak istiyorum.
Evime gelen kablo (ttnet'e ait olan) bir kutu içerisinde değil, açıkta duruyor ve ben de onu açıktan cat6 bir kabloya bağlayarak odama getiriyorum. Çok yağmur yağdığında o kablonun birleşim yerinde parazitlenme oluyor galiba ve internet hızım çok düşüyor. Ayrıca çok sık kopma yaşıyorum. Böyle içeri alınması mümkün olmayan bağlantılar için yağmurdan koruyacak bir bağlantı tipi var mıdır?
Ben klasik olarak bakır kabloyu cat6'ya elektrik bandıyla bağlayıp iyice sarıyorum ama yine de su alıyor. Başka ne yapabilirim?
Bu arada bakır kabloyu içeri almam pek mümkün değil, epey kısa ve yağmurun altında.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar.

Kablosuz şarj özelliği bulunmayan telefonuma (Mi 5) kablosuz şarj aleti arıyorum. Tavsiye edebileceğiniz bir ürün olursa sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#millenicom'dan 70 liraya 93 megabit alabileceğimi öğrendim. Şuanda Turknet'ten 65 lira karşılığında 35 megabit net alıyorum. Aranızda kullanan varsa yorumlarda paylaşmanızı rica ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12

Güzel bir sohbet
"İnternete RTÜK sansürü mü geliyor? Netflix ve benzeri online dizi/film platformları engellenebilir mi? Nevşin Mengü ile Bire Bir’in konuğu İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi, siber haklar uzmanı Yaman Akdeniz."
https://youtu.be/gN2cFPJSzis
#rtük #sansurehayır

Nevşin Mengü ile Bire Bir'in konuğu siber haklar uzmanı Prof. Yaman Akdeniz...

İnternete RTÜK sansürü mü geliyor? Netflix ve benzeri online dizi/film platformları engellenebilir mi? Nevşin Mengü ile Bire Bir’in konuğu İstanbul Bilgi Üni...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Site bitmiş, ne paylaşım var ne etkileşim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Benzinli-Dizel Karşılaştırması 1 (Ford Fiesta 2017)

Merhaba,
Uzun süredir birçok platformda sorulan "Benzinli araç mı yoksa dizel araç mı?" sorusuna cevap aradığım bir seriye başlıyorum. 🙂

Serinin ilk yazısında 2017 model Ford Fiesta'nın Trend X donanım paketine sahip benzinli ve dizel modellerinin toplam maliyetlerini karşılaştırıyoruz. Bu karşılaştırma için 1.4 benzinli motor yerine 1.25 motoru seçmemdeki sebeplerden ilki motorların güçlerinin ve 0-100 hızlanma değerlerinin birbirine yakın olması, ikincisi de 1.4 benzinli motor seçeneği ile Trend X donanım seçeneğinin bulunmamasıdır.

Kullanım Senaryosu:

Maliyet hesaplarken araçların sıfır kilometre olarak satın alındığını, 5 yıl ve 75 bin kilometre kullanıldığını, kullanım süresince tüm rutin bakımların yetkili serviste yapıldığını ve aracın rutin bakımlar dışında herhangi bir masraf çıkarmadan 75 bin kilometredeyken ikinci elde satıldığını varsayıyoruz.

Maliyetler:

Aşağıdaki tabloda maliyet karşılaştırmasını ve hesaplama ile ilgili detayları görebilirsiniz.
(İlk hesaplamada MTV'yi unuttuğum için tablonun altına ekliyorum.)

Motorlu Taşıtlar Vergisi:

1.25 Trend X (1300cm3 ve aşağısı):
İlk 3 yıl: 646x3=1938₺
Son 2 yıl: 450x2=900₺

Toplam Ödenen MTV: 2838₺

1.5 TDCI Trend X (1300cm3-1600cm3 arası):
İlk 3 yıl: 1035x3=3105₺
Son 2 yıl: 776x2=1552₺
Toplam Ödenen MTV: 4657₺

Sonuç:

5 yıllık kullanım ve aracın satışı sonunda, MTV farkı da göz önüne alındığında, dizel aracın benzinli araçtan yaklaşık 4 bin 800 lira daha yüksek bir maliyete sahip olduğunu görüyoruz. Hesaplamaların tamamı 15 bin km kullanım üzerinden yapıldığından, yıllık kullanımı bu değerin altında olan kullanıcılar için benzinli araç mantıklı seçim olacaktır. Fakat yıllık 20 bin kilometreye yaklaşan kullanımlarda dizel ile kâra geçmeniz mümkün olabilir.

Ayrıca cebimizde benzinli aracı alacak kadar nakit para olduğunu, ve dizel farkını banka kredisiyle ödediğimizi düşünürsek 3 bin lira civarında kredi faizi de masrafa ekleniyor ve benzinli-dizel arasındaki maliyet farkı 8 bin liraya yaklaşıyor.
Örnek: VakıfBank Doğa Dostu Otomobil Kredisi (1,13)
24 ay vade ile 16.000₺ kredi çekilmesi durumunda;
Toplam ödeme: 785,49x24=18551,76₺
Toplam faiz ödemesi: 2851,76₺
(Teşekkürler @ksamil)

 

Önemli not: Sonuç başlığındaki tercihle ilgili yorumlar tamamen kişisel tercihten ibarettir, kimseye hiçbir şeyi kanıtlama kaygısı gütmez, eleştiriye ve yoruma son derece açıktır 🙂

#Otoseyir #Ford #Fiesta #Benzin #Dizel

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 41
 • Suheyb Başalan @suheybbasalan

  Buradaki farkın asıl sebebi dizelde satarken fiyat 31000 benzinlide 19000 tl düşmüş. Yoksa benzinlinin avantajlı olduğundan fln değil. 2. elde dizeli aldığınız fiyata çok rahat satarsınız yıllık yakıt masrafı da cebinize kalır.

 • Anıl @themknst

  Bundan tam 1 yıl önce aynı şartlar ve aynı araç karşılaştırması ile düşünceleri içerisindeydim. Düşünmenin verdiği sıkılma ve kredisinin sıfır faiz olması cazip gelip egea sedan 1.3 aldım. Tamamen alakasız bir seçim ve sınıf olarak karşılaştırılmaz, motor ve kullanım açısından kendi deneyimim ise 1.3 motor uzun yolda 100-120 sabit hızlarda gerçekten de çok az yakıt tüketimi sunuyor şehir dışı uzun yol 3.2 şehir içi ise istanbul trafiğinde 5in üzerini geçmedi. Klima genelde hep açık. Bu şartlarda yakıt tüketimi konusunda oldukça memnunum ( akaryakıt fiyatları hariç ), Araç dolu olduğunda aşırı dik yokuşları çıkmasında ve üst hızlara ~180 çıkma performansında 1.6 olsa daha iyi verim alabilirim diye düşünüyorum. 1 yılı bu ay doldu 8 Bin km'ye yakın yol yaptım.

 • batuhan.sener @batuhan-sener

  Bence yıllık km falan önemli değil, paranın yettiği beğendin bir dizel araç varsa al, yoksa benzinlilere bak. Dizel yakıtta her türlü çok avantajlı az da gitsen çokta gitsen. 2. Elde satarken de benzinliden daha pahalıya satılıyor. Bakım masrafları da turbo benzinli motordan farklı değil. Tek sıkıntı dizel motorlar turbo benzinli motorlara göre daha güçsüz oluyor.

 • Metanet @metanet

  Merhaba. 2.el Fiesta düşünüyorum. Fakat kararsız kaldım. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim. 2008 model düz vites benzinli mi yoksa 2005 model düz vites dizel mi tercih edeyim?

#benimmasaüstüm

BeğenFavori PaylaşYorum yap