Gittiğimiz özel hastanenin prematüre bebek bölümü yokmuş doktor diyorki doğum başlarsa doğru eğitim araştırma hastanesine.. ne anladık ki bu işten devlette doğum olmasını istesem neden aylardır sana geleyim..

Neyse ki özel hastanelerin birinde prematüre bebek bölümü varmış oradan bir doçentten randevu aldım.

Sağlıkçı arkadaş var mıdır erken doğumda olması gereken süreç nedir (26w)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • deepL @deepl

  Benim çocuğum 30 haftalık doğdu. Kendi çalıştığım hastanede 2. basamak yeni doğan yoğunbakım birimi yoktu. En yakın özel hastaneye sevk olduk. Bizim doktor oranın doktoruyla iletişime geçti. 2 ay bu birimde yattı.
  Bizim de 25. haftada bi doğum riski oldu. Kanamayı falan transaminle kestiler, progestan ile falan hormon tedavisi oldu. İlk defa premetüre bebek nedir o zaman internette araştırdım. Doğum servisinde eşim uyurken yanında before after fotolarına falan baktım. Ebeveynler için zor bir süreç. 30 haftaya kadar dayanmaya çalışın. Uzman prof'ların muayenehaneleri oluyor. İyi birisini bulursanız çok güzel ilgileniyor ve yönlendiriyorlar.

 • eamedic @eamedic

  Prematür bakımı yandal uzmanı doktor ve uzmanlaşmış hemşire ile verilebilir ancak o yüzden her hastanede olması mümkün olmaz genelde buna uygun bazı özeller genelde eah ve üni hastanelerinde olur. Prematür doğumda bebek yoğun bakıma alınır, bakımı orada olur 26-28 sıkıntılı gerçekten 32 ye kadar anca prematür bakan yerlerde bakılabilir. 32 sonrası risk azalsa da yine de devam ediyor. Ama bu süreçler bebeğe ve anneye bağlı. Bir de doğduktan sonra iş pediatride kadın doğumcunuz hastanede pediatristle bu konuda irtibatlı olursa, postnatal bakımı iyi olacaktır. Zaten bu tarz süreçlerde, farklı bir yerde dahi olsa her şey olması gerektiği gibi yapılır gerekirse sevk edilir. Çok uç bi mahrumiyet bölgesinde değilseniz sorun yaşamazsınız. Ama yine de sürecin sonu bebeğe bağlı, inşallah sorunsuz tamamlanır.

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  Belki birinin başına gelir başımıza gelenleri ara ara ekleyim.

  Özelde ne operatör ne doçent riski gebelik denilen bu durumlarda bakmıyor boşuna benim gibi özel hastaneye para dökmeyin.

  Eğitim araştırma hastanesinde riskli gebelik konusunda uzman Bir prof ve altında 3 asistanı varmış özeldeki doçent ona yönlendirdi onunda hocasıymış.

  Bu arada askerde olduğu gibi, doktor camiasında da rütbe yükseldikçe daha mütevazi yaklaşık oluyor bunu hissettim.

  Doktorun adı, Prof.Dr. Selçuk ÖZDEN şekilde başınıza gelirse zaman kaybetmeden bu adamı bulun orada bekleyenlerin bir çoğu da İstanbul'dan gelmişti baya ünlüymüş sanırım. 50 55 yaşlarında.

  Gidip buldum anlattım durumu hemen öncelik verdiler muayenede öne aldılar randevum olmamasına rağmen ve operasyon gerektiğini az da olsa risk olduğunu söylediler kabul ettik hemen ameliyathane hazırlandı operasyon yapıldı.

  İlk 2 3 saat oldukça acı çekti ama doktorlar aşırı ilgiliydi hala da öyleler (önceki doğum özel hastanedeydi şimdi ikinciyi özelde olmam diyor.)

  Sonra ağrısı dindi ama bir hafta 10 gün kadar takip edilecemiş. İşlemin adı serklaj sütürasyon. Allah kimsenin başına vermesin.

  Odalar çok temiz steril ancak iki kişilik ve bu sebepten erkek refakatçi almıyorlar. Zor bela yanında gelebildim yangın merdiveninden aradan kaçarak tek kötü yanı bu.

Bu resmi dün çektim. Burası dikili, bademli, killik koyu. Hem hizmet alabileceğiniz beach'ler var hem de halk plajı olduğu için soru soran yok. Zındancık koyuna doğru sürmeye devam ederseniz araç park edebileceğiniz ağaç gölgeleri var. Camper araçlarla seyahat edenler dikili üzerinden geçenler buraya mutlaka girsin. Suyu ayvalıktan bi tık daha ılıktır. Renginde hiç oynama yok. Aynen bu renk. Bölgedeki beach'ler kişi başı 50tl. Otopark dahil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Anime severlere özel aşırı büyük anime tavsiye arşivi,biraz ingilizce gerektirir.Reddit'den alınma,Anime izlemiyorum ama yapan kişi (u/FetchFrosh) çok güzel hazırlamış.Anime izlemek istiyorsanız ama ne izleyeceğinizi bilmiyorsanız bir göz atabilirsiniz. #Anime #tavsiye

Fotoğrafın kayıpsız ve tam hali için imgur linki;

https://imgur.com/wAhZsbQ

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bütün Teknoseyir ahalisine merhabalar. 🙂 Bilindiği üzere bilmeyenler de olabilir tabi ki ama baya bir süredir #tamirtadilat işleri yapıyorum. Çevremden olsun, Teknoseyir ortamından olsun baya bir kişinin tamir işlerini yaptım. Sağolsun çok arkadaş cep telefonlarını, notebooklarını vs. hiç güven sıkıntısı olmadan yolladılar.

Malum bilenler biliyor gene aralık ayından beri neredeyse işsizim. Pandemi yüzünden fabrikada ücretsiz izne çıkartıldım. Çıkartılmadan öncesi de bu işi zaten yapıyordum ama daha çok hobi gibi 2. iş gibiydi. Ondan sonra oradan gelen para ile de kedilere sokak hayvanlarına mama vb. şeyler için yapıyordum. Haliyle son zamanlarda işsiz de kalınca bu iş ilk işim oldu. O yüzden bozulan tamir ettirmek istediğiniz cihazlar varsa tamirini yapabilirim.

Mesela ne tamiri ? Atıyorum telefonunuzun ekranı kırıldı, ahizesi bozuk, kamerası bozuk, pil değişecek, şarj soketi bozuk vs. bu gibi tamirleri zaten yapıyorum. Notebook içinde fiziki herhangi bir sıkıntıları da yapabilirim. Menteşe kırıkları, kasa kırıkları, bunların tamirini de yapabiliyorum. Aklınıza gelebilecek elektronik cihazlarında tamirini yapabiliyorum. Pc parçası mesela gamepad, mouse gibi gibi. Önceki yaptığım işlerin fotoğrafını isteyen olursa onlarıda ekleyebilirim. İşlemleri yaparken zaten Telegram'dan veya Whatsapp üzerinden detaylı her aşamanın resmini size iletiyorum ona göre aksiyon alıyorum.

Örnek vereyim hemen, ya bunun burası bozuk deyip kestirip atmıyorum. İşte telefonun şarj soketi bozuk ama neden bozuk ? soketin detaylı resmini sıkıntılı parçasını gösterecek şekilde atıp ona göre gösteriyorum.

İzmirde oturuyorum ancak elden ürünü teslim alma işini pandemi de araya girince o olaya hiç girmiyorum. Sadece kargo ile gönderim yapabilirsiniz. Teknoseyirden beni etiketleyip olmadı bu durum altından veya Telegram : @orcun89 ,mail : [email protected] üzerinden de iletişime geçebilirsiniz. Umarım akışta paylaşıyorum diye rahatsız olan olmaz, oluyorsa da kusurabakmayın. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 38

Tutankamon mezarının detaylı incelenebilen sanal turu. Çok başarılı ordaymış gibi hissettiriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün Amazon Prime ile başladık madem ben de başka bir öneride bulunayım.

TRT, Spotify tarzı bir müzik ve podcast stream uygulaması yayınlamış. İsmi TRT Dinle.

Tamamen ücretsiz ve reklamsız.

TRT Radyo 3 sağolsun konusunda profesyonel insanlar listeler oluşturmuşlar. Atıyorum caz programı yapıp yıllarca bu konuda deneyimi olan insana caz listeleri hazırlatmışlar ki internette herhangi birinin yapmasından daha değerli bu bence. Özellikle konu TRT radyoculuğu ise. Gayet hoşuma gitti. Kullanılabilir.

Podcast başlığı altında program kayıtları da yer alıyor. Hatta zamanında Aşık Veysel'in katıldığı bir program bile mevcut.

Modları da ilgimi çekti. Hem ruh haline göre hem de "Huzurlu Bir Akşam" tarzında duruma uygun oynatma listeleri mevcut. Anasayfadaki önerilen listeler programa girdiğiniz saate göre değişiyor.

Özellikle TRT'nin devasa Türk halk ve sanat müziği arşivi için bile kullanılabilir. Henüz birkaç gündür kullanıyorum fakat fena gelmedi şimdilik.

İl bazında türkülerin olduğu çalma listeleri var.

Sesli kitap ve radyo tiyatroları da mevcut. Sesli kitaplar henüz çok olmasa da artacağını umuyorum.

Çocuklara özel çocuk şarkılarının olduğu bir bölüm de var.

İçerikler çevrimdışı kullanılmak üzere indirilebiliyor ve profilinizden kolay ulaşabileceğiniz şekilde kaydedilebiliyor.

Açıkçası benim devletin şu iki imkanı çok tatmin ediyor.
1- TRT2 ve Radyo3.
2- Bedavadan biraz pahalıya bilet satan devlet senfoni orkestraları ve opera, baleler.

Özellikle senfoni orkestraları bir sosyal devlet olmanın verdiği avantajdan ötürü çok değerliler gözümde. Dünyaca ünlü orkestralar pandemi döneminde seyircilerden para dilenecek hale geldiler gözler önünde. Ki biletleri normal zamanda bile alınacak gibi değil. Kalite kıyaslamıyorum. F/P oranında ciddi anlamda bu konuda ileride Türkiye'deki devlet senfoni orkestraları.

Kısaca ben beğendim. Umarım daha da geliştirirler. Bakarsınız başka bir streamer'a gerek kalmayacak kadar güzel bir ürün olur ileride.

#TRTDinle

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.trt.trtdinle

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

TKDB Film Lisesi. 1 puan ile 10 puanlık filmlerin listesi.

Not: Bu liste TeknoSeyir sitesinde ki yaptığım film paylaşımlarını kapsar.

Not2: Film listesi güncellendikte txt dosyasını güncelleyeceğim.

https://drive.google.com/drive/folders/17xXafF4q98dwo1jiCtjdmgTdcT2umhiV?usp=sharing

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaş böyle bir sistem toplamış . Sizin önerilerinizi de alayım dedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17

wd mavi disk çok titreşimli çalışıyormuş bir süre kullanmayınca fark ettim gidici falan mı acaba çok uğultu yaptırıyor

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evde Spor Güncesi (İlk 2 Hafta)

Evet malumunuz 2 hafta kadar önce ''yahu ben evde spor yapmak istiyorum nereden başlamalı?'' gibisinden bir gönderi paylaşmıştım ve ben o günden sonra yaşadığım deneyimleri ilk 2 hafta nasıl geçti onlardan kısaca bahsetmek istiyorum.

Önce amacımdan bahsetmek isterim. Ben aman efendim deli gibi kasa sahip olayım zihniyetinde bir insan olmadım. Çok hafif vücudum şekillense bu bana gayet yeterli olacaktı. ''Skinny Fat'' dedikleri hafiften göbeğe sahip biriyim. Boyum 1.83 ve kilom 77 olmasına rağmen göbeğim vardı.

Öncelikle yeme alışkanlıklarımda değiştirdiklerimden bahsedeyim. Yemek yanında asitli içecekler içerdim bıraktım. Abur cubur yerdim bıraktım. Soda içmeye başladım bol bol. Onun dışında annemin yaptığı her yemeği yemeye devam ettim. Sadece bıldırcın yumurtası içtim her sabah 1 tane kırıp çiğ şekilde ve akşamları da 1 adet haşlanmış yumurta yemeye başladım. EKmeği TAMAMEN bıraktım çok istersem 1 dilim kepek yedim. Su tüketimine inanılmaz ağırlık verdim ve bol bol havuç, salatalık, çerez (ceviz, fındık, fıstık) yemeye başladım abur cubur olarak.

Sonra gittim Decathlon'a 4 tane ürün aldım.

 

Yere sermek için yer matı: https://www.decathlon.com.tr/900-comfort-pilates-mati-id_8527070.html?_sgm_campaign=product&_sgm_source=8527070&_sgm_action=search

 

Üst kol-Arka Kol için Lastik (Ön Isınmı İçin de Kullandım): https://www.decathlon.com.tr/direnc-ipi-id_8339227.html

 

Üst Kol ve Arka Kol için ayarlanabilir 10kg'a kadar çıkan dumble ben 4kiloda kullanıyorum: https://www.decathlon.com.tr/900-comfort-pilates-mati-id_8527070.html?_sgm_campaign=product&_sgm_source=8527070&_sgm_action=search

 

Ön Kol Çalışmak için el yayı:https://www.decathlon.com.tr/essentiel-el-yayi-id_8344977.html

 

Hangi Hareketleri Yapıyorum Günlük Çalışmam Ne?

Kol kaslarını burada resim olarak ekliyorum ki daha iyi anlaşılsın. İlk hafta çalışmamı 3X10 olarak yaptım aralarda 10 saniye durdum. İkinci hafta hareketleri 3x15 olarak arttırdım. Şimdi geleyim Hareketlere.

1- Aldığım Lastiği kullanarak dumble kullanır gibi 3*10 kaldırıyorum. Her 10'dan sonra 10 saniye soluklanıyorum. Hareketleri hızlı hızlı değil kasın kasılma süresini olabildiğine uzata uzata sindire sindire yapıyorum bu kasılma süresini olabildiğince uzatma kısmını tüm hareketlerde uyguluyorum bundan sonra yazmayacağım. Bu hareketin amacı da üst kolu çalıştırmak.

2- Lastik ile 3x10 yana açma. Omuzları ve göğsü çalıştırmak.

3- Lastik ile 3x10 vücut dik duracak şekilde lastik sırtımda başımın üstüne doğru çekiyorum. Arka üst kasları çalıştırmak ve az da olsa göğüs için.

4- Lastik ile 3x10 lastiğin iki ucu yanımda olacak kollarımı yere paralel şekilde kaldırmaya çalışıyorum. Hayat maksimumda reklamındaki gibi öyle düşünün 😀 Bunun da amacı az da olsa göğüs kollardaki yanal kaslar.

5- Dumble ile 3x10 normal kaldırma. Üst kol. (Dumble 2 adet ve her gibi 4 Kilo)

6- Dumble ile 3x10 kolları ilki yana açma.

7- Dumble ile 3x10 ağırlık sırtıma kafamın yukarısına kaldırıyorum.

8- El yayı ile 100 adet açma kapama yapıyorum.

9- Dumble'lar elimde ve yerer paralel şekilde 3x10 sırt olabildiğince dik oturup kalkıyorum. Ön kol ve bacaklara iyi geliyor.

Sonra yere matı seriyorum burada hareketler başlıyor.

10- Sırtüstü olacak şekilde ellerim popomun altında bacaklarımı 3x10 kaldırıyorum. Alt karın kasları için.

11- Sırtüstü olacak şekilde 3x10 mekik. Son onluda bir sağ bir sol hareket yepıyorum. Üst karın kasları ve yanal karın kasları için.

12- Dumble'lar ile ellerim iki yana açık ve sırt üstü şekilde ağırlıkları göğüs hizamda dik hale gelene kadar 10 sefer kaldırıyorum ve durmadan dikey kaldırıyorum gene 10 sefer. 3 kere tekrarlıyorum. Göğüs, Ön kol, Üst kol için.

13- Yanal Plank her iki yan için 1'er dakika duruyorum. Karın yanal kaslar ve bacak kasları için.

14- Normal Plank 1 dakika duruyorum. Plank garip hareket her yer çalışıyor neredeyse hangi birini yazsam boş plank mühim 😀

 

Şimdi sağol sen yazmışsın diyeceksiniz ama ne faydasını gördüm. 77 kilodan yememe içmeme dikkat ederek 2 haftada 68.8 kiloya düştüm. Ön kollarımdaki kaslarda damarlarım çok çok az belli olmaya başladı ve çok daha dinç hissediyorum kendimi. Ben bu işte profesyonel değilim ama spor yapıyorsan olabildiğince fazla kas gruplarını çalıştıracaksın bunun için zaten profesör olmaya gerek yok. Ben bir kaç işin uzmanına danışarak evde çalışmak içinm şöyle bir program çıkardım ve kendimi oldukça dinç, 15 gün gibi kısa sürede 8-9 kilo veren biri olarak bunu paylaşmak istedim.

Kendimi o gün içinde yeterince yorulmuş hissetmediysem o gün için bu 14 hareketi de 2. sefer yaptığım da oluyor.

Umarım yararlı bir paylaşımdır ve bence hiç. bir şey yapmamaktan iyidir. Komple bu çalışma ortalama 40 dakika sürüyor her şey dinlenmeler de dahil. Unutmadan ilk 1 hafta her yeriniz ağrıyacak üstüne gidin. Belli bir süre sona gerçekten geçiyor ve yapmadığınız zaman kendinizi kötü hissediyorsunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11