Youtube twitch vs. videolarını uygulamaların üstünde (oyunun üstünde) oynatabilen bir eklenti var mı chrome için? androiddeki picture-in-picture özelliği gibi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ThrottleStop ve Undervolt Rehberi

ThrottleStop'a https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-throttlestop/ bu linkten ulaşıp indirebilirsiniz. Arayüzü gördüğünüz gibi oldukça sade.

DİKKAT!!! YAZININ BUNDAN SONRAKİ AŞAMALARINDA BULUNAN UNDERVOLT VE HARİCİ İŞLEMLER, VRMLERİNİZE VE BİLGİSAYARINIZA ZARAR VEREBİLİR. BÜTÜN RİSK UYGULAYANIN SORUMLULUĞUNDADIR.

Programın sol üst kısmından 4 tane ayarladığınız profili seçebilirsiniz. Sol alt kısmından, profillerin alt ayarlarını yapabilirsiniz. Sağ üst kısmından anlık vid, frekans, çarpan ve baz frekans'ı görebilirsiniz. Sağ orta kısımdan anlık olarak çekirdeklerin sıcaklık, çarpan, dts, kullanım vb. detaylarını görebilirsiniz. Sağ alttan ve en alt butonlardan ise ayarlar kısmına geçebilirsiniz.

Tavsiyem önce Options'dan temel profilleri ayarlamaktan geçiyor.

Fotoğraftaki gibi 1'den 3'e Performance, Battery ve Low Battery profillerini oluşturun. Hemen sağ tarafından AC ve Battery tiklerini işaretleyip profil numaralarını yazın. Buradayken CPU-GPU Temp ve CPU Mhz'i açmanızı tavsiye ederim. Hwinfo yada Hwmonitor gibi olmasada ikinci bir program açık olmadan min/max anlık sıcaklık değerlerini doğru şekilde veriyor. Start Minimized ve Minimize on Close'u da seçmenizi tavsiye ederim ki program otomatik olarak başlangıçta çalışmaya başlasın. Burada dikkat etmek gereken yer DTS ve GPU kısmı. Sıcaklığa bağlı Throttle yaptırabiliyoruz. Programın default Prochot değeri (Throttle, sıcaklığa bağlı yavaşlatma eşiği) 98 derece yada 7 DTS. DTS ters çalışma mantığına sahip bir sistem. Ben undervolt yapıp Turboda kalma sürelerini baya açtığım için Prochot'umu 95 derecelere (10 DTS) çektim. User profile'i 3 yaptım ki sıcaklıklar 95'e vurunca low battery profile'e geçsin, cihazın 95'den hızlıca soğuyabilmesi için safe mode gibi olsun.

(DTS'in çalışma mantığı örnek olarak max sıcaklığı 105C olan işlemcide; anlık sıcaklık 60 derece ise DTS 105-60=45 oluyor, 95 derece ise DTS'i 10 oluyor.)

Sırayla CPU-GPU Sıcaklık, Kırmızı ise (28)00Mhz'deki Frekans. GPU 0 olduğunda nvidia gpu, inaktif demek.

Undervolt mevzusu FIVR menüsünde hallediliyor. Bütün profilleri tek tek buradan ayarlamak gerekli. Hızı artırmak ve undervolt yapmak için adımlar; Performance profili için non-turbo'da lock varsa kaldırın. Böylece işlemci Turbo yapabilir hale gelecek. Eğer Turbo'da ark.intel.com'daki verilen specificationslardaki gibi Turbo yapmıyorsa işlemci Turbo Ratio Limits'leri sonuna kadar açın. Cpu Core ve Cpu Cache için Adaptive Voltage'ı açın. Internetten araştırmalarınız sonucunda kaç -mV undervolt yapabileceğinizi öğrenin ve buradan deneme yanılma yapın. Bildiğim kadarıyla 6700HQ -0.125mV ila -0.175mV arası undervolt olabiliyor. 7700HQ ise -0.075 ila -0.125mV arası undervolt yapılabiliyor. Burada şu kadar mV undervolttan ziyade işlemcinin stock vid değeri ve undervolt sonrası vid aralığı önemli. Misal kendi işlemcim -0.100mV ile 0.9132V'da tam yükte çalışırken, başka gördüğüm 7700HQ'larda -0.175mV'da 0.92V olan vardı. Stock vid ve son vid değeri önemli yani. Biraz internetten kaç mV indirebilirim ve sonrasında deneme yanılma yapmak önemli.

Battery profillerinde de non-turbo ratio'dan işlemcinin turbosuz son hızını frenlemek oldukça iyi bir getiri kazandırıyor. İşlemcimi gözlemlediğimde yüksek performans profilinde, boşta en çok 2.4Ghz'de takılıyordu. O yüzden çarpanı 24'e sabitledim. Lock'u ticklediğiniz anda alttaki 1-2-3-4 core devre dışı kalıyor. Bunun dışında cpu core ve cpu cache'i -0.100 yerine -0.105 yaptım. Normalde Intel Gpu'ya performans profilinde dokunmamıştım çünkü nvidia gpuyu kullanıyorum. Ha ama ben sadece işlemciyle takılıyorum derseniz o profilde de Intel Gpu'nun voltajını biraz kısabilirsiniz. Genelde -0.050 ila -0.075mV arası düşüş öneriyorlar. Kalan 2 değeri normalde oynamayı pek önermiyorlar ama ben ikisinden de -0.025mV düşürdüm. Bana bu kadar düşüş, işlemcinin düşük frekansa kitlenmesiyle, düşük ışık, kapalı wifi vb. ile toplam 2.5 saat kadar bataryamın artışına yansıdı.

TPL'den ise Performans profilinde işimize yarayacak Turbo Power Limits'i ve SpeedShift'i ayarlıyoruz. SpeedShift kapalı gelirse açmanızı tavsiye ederim. Çok daha dinamik ve etkili frekans geçişlerine sahip oluyoruz. Burada maksimum performansı hedefliyorsak gözüken 2 sliderıda sonuna kadar artırın. Ya da mevcut durumu ısınma durumunuza göre deneyerek artırın. Turbo değerinde ne kadar kalacağını bu sliderlar belirliyor.

Ayarlar bitince profilleri tek tek gezerek kontrol edin. Son ayarlamanız gereken SpeedShift - EPP değeri. Bu da ters mantık çalışan bir değere sahip. Performans profilinde 0'a yakın bir değer verebilirsiniz. Battery'lerde 255'e yakın verebilirsiniz. Yaptığı iş işlemcinin genel olarak hangi frekans bölgesinde durduğunu belirliyor. Ben performans'a 32 verdim. 2100-3800MHz arası takılıyor. Battery 192'de 800-1500MHz gibi takılıyor. Low Battery 254'de 800-950MHz gibi takılıyor.

En son olarak TS Bench'de stabil kalıyor mu, skorunuz artıyor mu bir kontrol edin. Sonrasında ise işlemcinizi en az 2-3 saat Aida64 FPU, prime95 vb. işlemcinin cılkını çıkartan iyi bir stabilite testini sokmayı unutmayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Microsoft Windows 10'u Resmi Şekilde ISO Olarak İndirme (ve Yasal Yollarla Sınırsız, Ücretsiz Kullanma)

Konu Windows olunca insanların eski zamanlardan aklında kalan korsan kullanımlardan dolayı başlıkta 'resmi şekilde' ve 'yasal yollarla' ifadesini ayrı ayrı vurgulamak gerekiyor ki bir yanlış anlaşılma olmasın. Neyse efendim lafı uzatmayalım. Sırasıyla:

 • Google Chrome'u açıp bir arama motoruna 'Windows 10 indirme' yazıp ilk çıkan sonuca tıklayın veya direkt şu bağlantıya gidin.

https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10ISO

 

 

 • Klavyeden şu tuşlara basın ya da ekran görüntülerini takip edin.

Ctrl+Shift+ı > Ctrl+Shift+M > F5

 

 

 • Kendinize uygun sürümü, dili ve mimariyi seçip indirmeyi başlatın.

 

 

 • Kurulum ekranında anahatarınız olmadığını belirterek Windows'u deneme sürümünde sınırsız sürede kullanabilirsiniz. Deneme sürümünde bazı kişiselleştirme ayarlarını kullanamazsınız ancak Microsoft'un Fotoğraflar uygulaması ile örneğin bir görsel dosyayı arka plan veya kilit ekranı yapabilirsiniz
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 28

https://www.youtube.com/watch?v=Tqim3-6uqG0

Gerçekten iyi fikir. Benim hiç aklıma gelmemişti.

KENDİ BİLGİSAYARINI KENDİN YAPABİLİRSİN | DEKOTA İÇERİR - YouTube

Bu videoda notebook kullanarak masa üstü pc yaptık umarım beğenir ve paylaşırsınız. Beğendiğim Ucuz ve Güzel Teknolojik Ürünler -Ultra HD 4K Aksiyon Kamera...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Kadir @abdlkadrergin

  Bu dayıya ısınamadım bir türlü. Abartı ve yapmacık geliyor tavırları, hiç samimi bulmuyorum konuşmalarını. İlginç sayılabilecek bazı çalışmaları var ama genelde derme çatma işler gibi geliyor bana.

  • skyforce @skyforce

   Hani bir laf vardır fala inanma falsız kalma derler. Bu da biraz da o misal. İşine yarayan şeyleri al işine yaramayanları bırak. Bu çalışmanın gerçekten süper bir çalışma olduğunu belirtmek isterim. Bir kursa gitsen sana böyle öğretmezler. Bir yerde çalışsan çalıştığın yerdeki usta sana bunu öğretmez. Adam yapmacık veya değil. Sonuçta arkadaşım değil, patronum değil. Youtube üzerinden onunla bir nevi iş alışverişi yapıyorum. Yolda görsem belki tanımam. Youtube u iyi bilirsin genellikle çöplüktür. Bunun gibi ve bundan daha iyi kanallar sayesinde en azından bir şeyler öğreniyoruz.

   Sürekli eleştirdiğim bir konu var. Forumlarda ve Teknoseyirde olsun. Siyaset , Spor, Eğlence konulu paylaşım yapıldığında onlarca kişi konuşur ve cevap yazar ama söz konusu teknik bir bilgi , iş üzerine yardım, iş, okul üzerine hayat tecrübesi istersen çoğu zaman ya hiç cevap alamıyorsun ya da bir iki kişi cevap veriyor. Bazen de aldığın cevaplar kasıtlı bir yanlış yönlendirme olabiliyor.

   Hani Haticeye bakma neticeye bak derler ya. Adamın öğrettiği şeyleri okulda bir çoğu öğrenciye öğretmezlerken kendi öğretiyorsa bu iyi bir şeydir.

   Sonuçta eğer elimdeyse ben babama bile kefil olmak istemem ama yapılan işe bakarım. O yüzden böyle şeyleri takma. Adamın vidyolarından bir şeyler öğrendiysen bir beğeni atmak kötü değil.

   Dediğim gibi işe yarayan şeyleri al yaramayanları bırak.

Merhaba 6000Tlye kadar bütçe. Okul ve oyun için kullanılacak. i7 7700HQ GTX1050Ti veya 1060 ssd+hdd tercih ediyorum. Laptop önerebilir misiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11