Rotring 500 Mekanik Kalem

 • Rotring'in kalem dünyasında fiyat/performans oranı yüksek kalemleri pek yok aslında. Neyse ki 500 bunlardan birisi. Kardeşi 300 için de benzer iltifatlarda bulunacağım. Günümüz fiyatları ile çok olumlu konuşmak mümkün olmasa da hâlen belli bir ilgiyi hak ediyor. Özellikle ülkemizde isminin popülerliği bu kalemin yüksek fiyatlarda da işine yarayabilir.
 • Ailesinin tam ortasında yer alması onu ne çok mütevazı, ne de çok havalı tavırlara sokuyor. Bunun avantajını kullanmakta da oldukça başarılı. Metal klips ve grip, gövdesi ile plastik. 14,1 cm boyu ve 13 gram ağırlığı ile hafif kalıp ağırlık merkezini kalemin tutulduğu grip noktasına yoğunlaştırıyor.

 

 • Mekanizma bu kalemde en beğendiğim noktalardan birisi. 05 ve 07 modellerinden memnun kaldım, isteyenler için 0.35mm olan bir varyasyonu var ancak henüz deneyimleme fırsatım olmadı. Graph 1000'de olduğu gibi mekanizmanın etrafında bir plastik koruma var, tam benim beğeneceğim bir türden.
 • Uç yoğunluğu her zaman olduğu yerden kontrol ediliyor. Uç çıkarırken de oldukça tatmin edici, tok bir hissiyatı var arka kapağın. Sanatçıların da ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

 

 • Tırtıklı metal grip adeta zımpara gibi parmağa yapışıyor. Bunu ben ne kadar beğensem ve rahatsızlık duymasam da kimileri için rahatsızlık verici olabiliyor. Avantaj olarak da terleme gibi durumlarda kalemin parmaklardan kayma ihtimalini ortadan kaldırıyor.
 • Ne kadar pozitif yönlerinden bahsedilmiş olsa da negatif yönleri yok değil ama en azından çok kötü bir durum yok. Kalemin ucu gizlenebilir değil ve masadan düşme durumunda yamulması çok olası. Olabildiğince düşürmeden kullanmak gerekiyor. Düşürüldükten sonra çok hafif bir yamulma durumunda uç kırmaya başlayabilir, hazırkıklı olmak gerek.
 • Rotring 300 ile grip dışında çok bir fark yok denebilir. Ciddi anlamda biri diğerini yeniyor demek zor. İkisini tercihlerinize göre karşılaştırıp seçmeniz en doğrusu.

 

 • Schediwy'den €15'ya elden aldım. Herhangi özel bir sunumla gelmiyor. Türkiye'de fiyatının da yükseldiğinin farkındayım ancak yine de kendine bir yer edinebilir. Uç konusunda bir revizeye gidilebilir ancak Rotring muhtemelen benimle aynı fikirde değildir. Serinin en sevdiğim kalemi olmasa da bahsetmeden geçilemeyecek bir kalem. İyi bir grip hakimiyeti isteyen öğrenciler ve sanatçılar için bire bir. Uzun zaman boyunca parmakların terlemesine rağmen sağlam bir grip hakimiyeti sunması ve markasının ismi bu fiyatlarda Rotring'in 500'ünün neden bu kadar gözde olduğunu anlamak için yeterli.

 

#Rotring #500 #Mekanik #Kalem #İnceleme #MechanicalPencil #Review

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Efe Kayrak @shyrelia

  d&r'da 50tl, 15€ bana biraz fazla geldi.

 • Mehmet Can @dogan_mcan

  O kadar uzun yazı yazanların pek tercihi olacağını düşünmüyorum. Sırf dış görünüşü ile okulda hedef olması çok muhtemel bir kalem. Çizime daha uygun ancak çizim yapacak olsam 600 alır rahatıma bakarım. Ucuz olsun iyi olsun diyenler için de Zebra Drafix gibi taht sallayan oyuncular mevcut.

  Yazı yazanlar için çok daha farklı versatil kalemler mevcut. Dolma kalemleri ben de çok seviyorum, ki birkaç inceleme o alanda da gelecek. Bir kere tabii ki bu bir tarz ve zevk meselesi. Rahatına düşkün olanlar için Uni Alpha Gel Kuru Toga gibi bir kalem de var. Ben şahsen daksil tarzı şerit düzelticileri kullanmaktan haz etmiyorum. Versatil kalemlerin çeşitliliği gerçekten ayrı bir dünya. Sakura Sumo Grip ve Pentel Ain-Stein favorilerim olsa silgi ve uç çeşitleri ayrı bir dünya. Öte yandan dolma kalemlerde de inanılmaz güzel mürekkep seçenekleri mevcut. Günlük kullanım kesinlikle alışkanlığa bakıyor.

 • Mehmet Can @dogan_mcan

  @shyrelia Bir sınıfın yüzde 80'i Faber Castell kullanınca böyle oluyor. Öte yandan burada ne kadar 50-60 TL fiyatlarına olumlu olarak konuşsak da çoğu kişinin bir kaleme 10 liradan fazla vermek kitaplarında yok.

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Digital kalem var mı? Kendi ayarını mevcut mürekkebe, kağıt kalitesi hatta renge, tutuş hissiyatına ve açıya, vb.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   Öyle bir kalem maalesef yok. Sizin seçmeniz gerekiyor. Kalem seçmek de kimileri için yorucu oluyor, bunu da anlıyorum. Ben de benzer bir durumu mouse alırken yaşadım. Aynı düşünce ile Razer Ouroboros aldım ama bir türlü memnun kalamadım. Daha sonra uzun bakınmalar neticesinde Rival 600 aldım ve çok memnun kaldım.

   Aslında iPad Pro gibi kalemlerin en büyük avantajı her türlü kaleme bürünebilmeleri. İleride iPad olmasa da başka bir tablete ait bir kalem değerlendirmesi gelecek. İşler her zaman hayal edildiği gibi yürümüyor. Umuyorum ki haftaya bir versatil kalem satın alma rehberi gelecek. Orada birçok modele yer vereceğim. Belki içlerinden birisi hoşunuza gidebilir.

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   @dogan_mcan Hayalim ileride Rival 310 sahibi olabilmek. Aslında memnunum, Bloody A60 kullanıyorum.

   Aslında takıldığım bunun digitali yoksa ikide bir Mekanik ibaresini neden ortaya çıkartıyorsunuz. Biliyoruz, sakin...:=))) Rotring sevmeyenlerdenim. Fiyatına göre verdiği konfor az, kalite düşük.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   @kadirg1976 Sanırım sorunuzu yanlış anladım hocam. Mekanik kalem "mechanical pencil"in Türkçesi. Versatil kalem veya uçlu kalem de diyebilirsiniz. Hepsi aynı anlama geliyor. Zaten inceleme içeriğinde zaman zaman versatil kalem de yazıyorum.

   Rotring herkesin seveceği kalemlere sahip değil. Eski kalemleri benim daha çok hoşuma gidiyor. Nispeten ucuz fiyata bulunanları da çok stabil bir kaliteye sahip değil. Yine de Faber-Castell'in daha üstünde yer aldığını düşündüğüm için incelemelerde daha çok yer veriyorum.

   Yarın bir gün dolma kalem, tükenmez kalem veya dokumatik kalem incelemesi çıktığında onların da başlığı kendilerine göre olmalı ki insanlar başlıklardan hangi kalemin incelemesini okuyacaklarından emin olsunlar. Daha önce incelemiş olduğum tükenmez (mürekkepli) kalemler de var. Onların başlığına sadece isimlerini yazıyorum. İleride yayınlayacağım dolma kalemlerin başlıklarında "dolma kalem" yazacaktır.

 • ömer özn @omerozen1111

  varya bu 500 ün rapid pro gibi ucu gizlenen bir modeli çıksa düşünmeden alırım

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler