cingibi paylaştı.

Xiaomi Hybrid HD Metal İncelemesi

Teknik Özellikler

 

 • Ağırlık: 14 g
 • Kablo uzunluğu: 1.25 m
 • Sürücü tipi: Armatür ve dinamik driver
 • Empedan değeri : 32 ohm
 • Hassasiyet: 101 dB
 • Jack Tipi:  3.5 mm altın kaplama
 • Giriş ve çıkış gücü: 5 mW ve 20 mW
 • Frekans aralığı: 20-20,000 Hz
 • Kutu içeriği : Kulaklık pabuçları

Tasarım ve Malzeme Kalitesi

Kulaklığın tasarımına bakacak olursak eğer gövde kısmı metaldan üretilmiş olduğunu görüyoruz. Bu metal önceki piston serilerine nazaran elde daha tok bir hissiyat uyandırıyor. Metal soğukluğunu ve sertliğini hissedebiliyorsunuz. Kulaklığın jak kısmıda aynı gövdesi gibi metalden yapılmış. Altın kaplama bir uca sahip. Kulaklığın kontrol kısmı nispeten metal gibi görünse de gövdede ki gibi bir hissiyat yok. Kulaklığın jack bölümünden kontrol ünitesine kadar olan bölümde örgü kumaş kablo kullanılmış. Fakat diğer kısımlar normal standart plastik kauçuk tipinde bir kablo yapısına sahip.

Kulaklığın kontrol ünitesinde bir adet mikrofon deliği mevcut. Üzerinde 3 adet tuş bulunuyor. Ortadaki tuş şarkıyı başlat/durdur görevi görüyor. Bu fonksiyonların sadece telefon üzerinde çalıştığını söyleyebilirim.

 

Ses Kalitesi ve Performansı

Öncellikle bu kısımdaki değerlendirmem standart bir kullanıcı gözünden olacaktır. Bu zamana kadar üst düzey hifi  ekipmanlara sahip olmadığım için değerlendirmenin bu ölçüler üzerinde olacağını söyleyebiliriz. Kulaklığı 4 farklı kaynaktan ; MSI A68HM-E33 V2 anakarta sahip olan bir PC’de  ,  Lenovo K5 , General Mobile 4G ve Avea İntouch 4 üzerinde deneyimledim. En yüksek ses şiddetine pc’de ulaşıyor. . PC’de %80-85 ses seviyesinde çıkan ses telefonlarda %100 ‘de iken ancak alınabiliniyor. Bunun sebebi ise kulaklığın empedans değerinin yüksek olmasıdır. Genelde standart kulakiçi kulaklıklar 16 ohm ile gelirken Hybrid HD 32 ohm iç direnc değeri ile geliyor. Bunun doğrultusunda kulaklık çıkışından yüksek voltaj sağlamayan kaynaklarda ses şiddeti daha az oluyor. Özellikle GM 4G modelinde kulaklık vasat bir performans sergiliyor. Telefonlar içerisinde en yüksek ve temiz sesi Avea İT4 üzerinde aldım.  PC’de ise en iyi ses deneyimini %80 ses seviyesinde ve Pot Player ile sağladım.

Kulaklıktaki çift sürücü yapısını baz alırsak ses profilinin dengeli bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz.  Yüksek frekanslı tiz ve mid sesler için kulaklık armatür sürücüsünden faydalanıyor. Düşük frekanslı yani bas sesler için ise dinamik sürücü devreye giriyor. Bass kısmına değinecek olursak ne az ne de çok olduğunu söyleyebilirim. Eğer yüksek bas performansı istiyorsanız bu kulaklık size göre değil. Küçük bir kıyasla yapmak gerekirse bas sesler Creative Ep 630’dan daha temiz üretiliyor fakat çok daha güçlü değil.  Hybrid HD’nin öne çıktığı kısım ise tiz sesler. Çok net ve berrak bir tiz performansı olduğunu söyleyebiliriz.  Akustik performansı da keza iyi olduğu noktalardan. Surround etkisi de gayet tatminkar.

Genel olarak değerlendirecek olursak ses netliği temiz ve  iyi  özellikle tizleri güzel , baslar yeterli seviyede ve midleri ise ortalama olan bir kulaklık ile karşı karşıyayız. Kıyaslama olarak İphone 6s’in kutusundan çıkan Earpods kulaklıklardan daha iyi bir ses deneyimi sunduğunu söyleyebilirim.

Fiyat konusuna gelecek olursak eğer TR’de şuan 80 TL civarına bulunabiliniyor. Yurt dışından Gearbest gibi siteler üzerinde 16 ile 20$ arasında bulunabiliniyor. Eğer ben kargo beklerim diyorsanız yurt dışından da alınabilinecek ve TR’den de alınabilinecek bu fiyat skalalarında iyi kulaklıklardan biridir.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12
cingibi paylaştı.

Xiaomi Mi Band 2 (10 günlük kullanıcı deneyimi)

Aliexpresten iki adet cam filmi ile 32$ gibi bir ücrete sipariş ettiğim ürünü yaklaşık 10 gündür IOS işletim sistemi ile kullanıyorum. Ürünü hakkında yığınla inceleme videosu var, ancak incelemelerde göremediğim bir iki husus vardı, onları da ekleyip artıları ve eksileri şeklinde kısaca kullanıcı deneyimimi yazmaya çalışacağım.

Artıları

 • Diğer ürünlere göre uygun fiyatı. Yurt dışı satış fiyatı 25$ civarında.
 • Batarya süresi. Bütün özellikleri aktif olarak 20 gün dayanıyor. 10 gün oldu şu an %50de.
 • Ucuz ve farklı kayış alternatifleri var.
 • Kullanmak için illa spor yapıyor olmanız gerekmiyor. Günlük hareketlerini ve uyku düzenini kontrol etmek isteyen herkesin basit olarak işini görecektir.
 • Titreşimi mevcut, telefonun sesini kapatıp alarm dahil bütün bildirimleri Mi Band üzerinden titreşimle alıyorum. Bazı durumlarda telefonun sesini açık unuttum, pardon durumu yok.
 • Ayrıca telefonu yan odada veya şarjda unuttuğunuzda, bu özellik kolaylık sağlıyor ancak bluetooth çekim mesafesinde bu durum geçerli tabi.
 • Su geçirmez olduğu kesin.
 • Eski modeline göre ilave olarak küçük ekranı ve dokunmatik tuş. İki tip saat modu var, biri sadece saati gösteriyor, diğeri hem saati hem tarihi gösteriyor. (Bazı yorumlarda tarihi göstermiyor demişler, gösteriyor)
 • Uyku takibini eğer isterseniz nabız ölçerek yapıyor. Uykumu alamadığım durumlarda derin uyku süresini doğru ölçtüğünü düşünüyorum.
 • Şarj süresi 2 saat gibi kısa sürede (powerbank üzerinden) tamamlandı.
 • Bazı yorumlarda bileği çevirince ekran otomatik açılmıyor demişler, öyle birşey yok kolunuzu çevirince ekran açılıyor.
 • Bütün ayarları uygulama üzerinden telefon ile yapıyorsunuz, güncellemeler dahil. 10 gün içerisinde iki defa güncelleme aldı.
 • Apple sağlık uygulaması ile uyumlu olarak çalışıyor. Oradan e-Nabız uygulamasını da veri aktarabiliyor.
 • Telefonla sürekli olarak iletişim kurmadığı için (aldığınız bildirim sayısına göre değişir) Şarja %5-%10 arasında bir etkisi oldu.

Eksileri

 • Su geçirmez ancak suyun altına tuttuğunuzda veya duşa girdiğinizde dokunmatik tuş saçmalıyor. Ayrıca 5 dakikalık bir duş süresinde 250 adım fazladan ekliyor.
 • Yine adım sayar özelliği kolunuzu durduğunuz yerde yürüyormuş gibi sallayınca adım sayıyor. ayrıca araç kullanırken çukurlu bir yolda ilerliyorsanız bunları da adım olarak sayıyor.
 • Dokunmatik tuşu doğru düzgün kullanamadım. Belki benim elimdeki arızalıdır bilemiyorum ancak hiçbir zaman inceleme videolarındaki gibi kullanamadım.
 • Ekran filmi yapışmıyor. (boşuna para vermeyin) Yapıştırsanız bile dokunmatiğin olduğu kısım havada kalıyor ve sanki yeni aldığınız bir ürünün üzerinden çıkarmaya kıyamadığınız etiket gibi duruyor.
 • Ekran çizilmeye çok müsait. Ona göre kullanın.
 • Standart kemeri 5 günlük kullanımdan sonra cildimde alerji yaptı. Temizliğine dikkat ettiğim halde kaşıntıya sebep oldu.
 • Nabız ölçümünü siz kendiniz yapıyorsunuz, kendisi periyodik bir ölçüm yapmıyor. Ancak IOS ta MI HR diye bir program var 2.7tl, onunla periyodik ölçüm yapabiliyorsunuz. Tabi bu durum batarya şarj yüzdesine olumsuz olarak yansıyor.

Sonuç olarak fiyatına göre güzel bir ürün. Tabi bizde dolar kuru yüzünden biraz pahalı görünebilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 65
cingibi paylaştı.

Özel Posta Kutusu Kiralama (PTT)

Posta kutusu kirama işlemini nasıl yaptığımı, ne gibi şartları olduğunu açıklamaya çalışacağım.

Takipsiz gönderilerimin kaybolması üzerine posta kutusu kiralama ihtiyacı hissettim. Sadece kimlik fotokopisi vererek (postanede kendisi fotokopi çekti), adres ve telefon bilgilerinin istendiği bir form doldurdum. Ardından görevli bir dolap anahtarı uzattı ve bunu çoğaltıp getirmemi istedi. Gerekli kopyaları edinip geldiğimde işlemlerini halletmiş olan görevli postacıyla görüştürüp kutuyu gösterdi, işlem tamam.
Postacı, adres bilgisi yerine; "adımı ve soyadımı, posta kutusu xx (posta kutu numaram) Mustafakemalpaşa/BURSA" şeklinde yazmam gerektiğini belirtti. Bir paket geldiğinde mesaj, çağrı gibi bir bildirim gelip gelmeyeceğini müşteri temsilcisini arayarak teyit ettirdim ki malesef öyle bir hizmetleri yok. Kiralanan kutular, Postane içerisinde vatandaşların sıra bekledikleri alanda bir köşede bulunuyor. Kutu boyutları itibariyle malesef pek yüksek değil, tahminen 10 cm kadar bir yüksekliği bulunuyor. Derinlik ve genişlik ise a4 kağıt sığacak gibi geldi bana. Adı posta kutusu ancak gelen kargolarda durum ne olur hâlâ emin değilim, muhtemelen o posta kutusuna büyük bir paket geldiğinde bir köşede bekletirler. Bu arada doldurduğum formda ailemden birileri geldiğinde, gelen postanın kendisine verilip verilmeyeceğini seçtiğim bir bölümde mevcuttu.
İnternette, bazı alışveriş sitelerinin posta kutularına gönderim yapmadığının söylendiğini gördüm ancak sorun olacağını düşünmüyorum.
Ücret kısmına gelir isek ilk açılışta 12 liralık bir depozito ücreti alınıyor, bunun dışında yıllık kiralama bedeli olarak 9 lira isteniyor yani 21 lira vermiş bulunmaktayım. PTT'nin kendi sitesinde belirttiği üzere kiralama süresi en az 1 ay, en çok 1 yıl.
Bununla birlikte aylık kira süreleri, kiralandığı ayın ilk gününden, yıllık kira süreleri de ocak ayının birinci gününden başlar ve yıllık abone olmak istediği halde yıl içinde başvuranların kira süresi yıl sonuna kadar aylık olarak hesaplanır şeklinde bir ibare var.

http://ptt.gov.tr/ptt/#!ptt_posta_abone_kutusu_kiralama

Ekleme (28.02.2016): Şu ana kadar 3-4 ürün posta kutuma gelmiş bulunuyor, Bunlardan takipli olanı için kapılara yapıştırılan kağıdı kutuya bırakmışlardı. Nedenini sorduğumda, takipli gönderi için imza almaları gerektiğini söylemişlerdi ve bir köşede kargoların yanında bekliyordu ürünüm. Diğer gönderilerim ise kutuya sığacak boyuttaydılar ve birden fazla ürünü bir arada buldum. Yukarıda bazı sitelerin posta kutusuna gönderim yapmadığı ile ilgili söylentiler duyduğumu belirtmiştim ancak bütün siparişlerim farklı yurtdışı sitelerinden yapılmıştı ve hiç bir sorun teşkil etmedi. Postaneye girip elinizi kolunuzu sallayarak kutunuzu kontrol edip, kargonuzu alabiliyorsunuz kimseyle muhatap olmadan. Bir not daha düşeyim, 9 lira vermiş olduğum depozito miktarı konusunda farklı miktarlar ödeyenler varmış. 6 ve 3 lira isteyen şubeler olduğunu söylüyorlar, emin değilim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 35

XiaoMi Water Quality TDS Tester Pen / Su kalitesi test cihazı

#akış #xiaomi #inceleme #gearbest
Gearbest sitesinden aldığım XiaoMi Water Quality TDS Tester Pen "SU kalitesi test cihazı"

Ürün ilk resimde görüldüğü gibi ince uzun bir kutu içerisinde geldi. Kullanımı çok basit ama içerisinden minik bir kağıt harici kılavuz çıkmadı oda çince zaten. TdsPen in ucunda titanyum elekrodlar bulunmakta 3.resimdeki gibi kalemin uç kısmını su içine yerleştirmeniz yeterli çok hızlı ölçüm yapıyor cihazın ekranın sol tarafındaki tds yazan butona basınca cihaz açılıyor su içine girince hemen ppm cinsinden değer okunabiliyor.
kalemin tepesindebir kapak var açtığınızda çalışması için gerekli olan iki adet küçük pili görebiliyorsunuz. ürünün fiyatı yaklaşık 8 dolar / 24 tl civarına geliyor
http://www.gearbest.com/home-gadgets/pp_216594.html?vip=98327
musluk suyu için 130ppm
damacana su için 248ppm değerlerini aldım.

ingilizce kullanım kılavuzu için http://files.xiaomi-mi.com/files/TDS_pen/TDS_pen_EN.pdf

bilgi notu :TDS (İngilizce : Total Dissolved Solids) suda bulunan toplam çözünmüş katıları ifade etmek için kullanılan bir kısaltmadır ve mg/L (miligram bölü litre) ya da ppm (milyonda bir birim) ile ifade edilir. Söz konusu katılar sudaki tuzlar, metaller, mineraller ve katyon-anyonlar’dan oluşmaktadır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 18

TW64 Smart Bracelet

#tw64 #akış #smartwatch #preo #pwatch #smartbracelet
http://www.gearbest.com/smart-watches/pp_144676.html 8.5$ a aldım.teknosada incelediğim http://www.teknosa.com/urunler/145055387/teknosa-preo-pwatch-akilli-saat ürünün birebir aynısı gibi görünüyor. windows phone uygulaması yok şimdilik bakalım windows phone ile çalıştırabilecek miyim

ürün gearbest sitesinden 8,5$/24Tl ye alındı 16 günde elime ulaştı

TW64 ismi nereden geliyor diye merak eden varsa
TW = twin (Çift) kelimesinin kısaltması 64 de ram ve rom miktarını simgeliyor

// TW64 teknik özellikleri //
Su geçirmezlik standardı: IP-X6
Kullanılan işlemci: Quintic QN9021
Bluetooth işlemcisi: Quintic QN9021
Bluetooth sürümü: 4.0 BLE (düşük enerji)
Hafıza: 64KB RAM + 64KB ROM
Algılayıcı: Gravity acceleration sensor
Ekran: OLED64 * 32
Pil: 301 425

kullanılan işlemci QN902x için donanım bilgisi
http://tr.scribd.com/doc/269172905/QN902x-Hardware-Application-Note-v0-7-pdf

IPX6= Cihazınızı 3 dakika boyunca yüksek basınçlı suya karşı korur.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

//Kullanılabilir uygulama linkleri//

runningplus
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ydp.soft.android.ijoy.running40&hl=tr android
https://itunes.apple.com/us/app/running-plus/id943300849?mt=8 ios

movingup
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ttx.soft.android.moving40 android

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TW64 ü şarj etmeye yarayan kablo kolay bulunacak bir kablo değil birde şarj eetmek için kablonun ucundaki mandalıTW64 ün altındaki 3 metal yere gelecek şekilde kıstırmak gerekiyor (resimlere bakabilirsiniz)

TW64 ün kordonu yumuşak plastik kolda rahatsızlık vermiyor uzun kullanımda terden etkilenirmi göreceğiz.

TW64 ün asıl iş yapan kısmı kordonun ortasından ufak bir hareketle çıkartılabiliyor. Çıkartılmış hali bluetooth kulaklıkları andırıyor. Sol tarafında küçük bir düğme var. Cihaz kapalıyken 3 saniye basılı tutunca cihaz açılıyor ve sizi bir hello yazısının ardından saat tarih ve batarya durumunu gösteren ekran karşılıyor. Kısa basmalarla saat - pedometre - kalori - uyku ekranı
menülerinde gezebiliyorsunuz. düğmeye uzun basarak (3 saniye) TW64 ü kapatabiliyorsunuz

TW64 ün üzerindeki tuş ile saat yada tarih ayarlanmıyor telefonla eşleştiği anda telefondaki saat ve tarihi alıyor.

ekran gün ışığında okunmuyor
android marketteki bileklik programların neredeyse tamamını denedim eşleştirmeyi başaramadım.kendi orjinal android programları runningplus ve movingup ikiside kurulduktan sonra hata verip kapanıyor kendim 8 farklı cihazda denedim tanıdığım arkadaşlara rica ettim onlarda kurunca çalışmadı
denemelerim sonucunda bluetooth eşleştirme şifresinin "000000" olduğunu buldum
ama şifre ile eşleştirmem de android marketteki diğer programlarla sonuç vermedi
iphone harici saat eşleşmiyor pili 4 gün civarı gidiyor

-------
windows phone ile eşleştiremedim program yok malesef
xperia z3c / samsung s3 / samsung s4/ note 4 ile denemelerimde de de başarılı olamadım runningplus ve movingup uygulamaları direk hata verip kapanıyor movnow plus eşleştirme işleminde başarılı olamadım

iphone 6 ile denenemde sorunsuz olarak ve gaet hızlı bir şekilde eşleştirebildim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8