Xiaomi Hybrid HD Metal İncelemesi

Teknik Özellikler

 

  • Ağırlık: 14 g
  • Kablo uzunluğu: 1.25 m
  • Sürücü tipi: Armatür ve dinamik driver
  • Empedan değeri : 32 ohm
  • Hassasiyet: 101 dB
  • Jack Tipi:  3.5 mm altın kaplama
  • Giriş ve çıkış gücü: 5 mW ve 20 mW
  • Frekans aralığı: 20-20,000 Hz
  • Kutu içeriği : Kulaklık pabuçları

Tasarım ve Malzeme Kalitesi

Kulaklığın tasarımına bakacak olursak eğer gövde kısmı metaldan üretilmiş olduğunu görüyoruz. Bu metal önceki piston serilerine nazaran elde daha tok bir hissiyat uyandırıyor. Metal soğukluğunu ve sertliğini hissedebiliyorsunuz. Kulaklığın jak kısmıda aynı gövdesi gibi metalden yapılmış. Altın kaplama bir uca sahip. Kulaklığın kontrol kısmı nispeten metal gibi görünse de gövdede ki gibi bir hissiyat yok. Kulaklığın jack bölümünden kontrol ünitesine kadar olan bölümde örgü kumaş kablo kullanılmış. Fakat diğer kısımlar normal standart plastik kauçuk tipinde bir kablo yapısına sahip.

Kulaklığın kontrol ünitesinde bir adet mikrofon deliği mevcut. Üzerinde 3 adet tuş bulunuyor. Ortadaki tuş şarkıyı başlat/durdur görevi görüyor. Bu fonksiyonların sadece telefon üzerinde çalıştığını söyleyebilirim.

 

Ses Kalitesi ve Performansı

Öncellikle bu kısımdaki değerlendirmem standart bir kullanıcı gözünden olacaktır. Bu zamana kadar üst düzey hifi  ekipmanlara sahip olmadığım için değerlendirmenin bu ölçüler üzerinde olacağını söyleyebiliriz. Kulaklığı 4 farklı kaynaktan ; MSI A68HM-E33 V2 anakarta sahip olan bir PC’de  ,  Lenovo K5 , General Mobile 4G ve Avea İntouch 4 üzerinde deneyimledim. En yüksek ses şiddetine pc’de ulaşıyor. . PC’de %80-85 ses seviyesinde çıkan ses telefonlarda %100 ‘de iken ancak alınabiliniyor. Bunun sebebi ise kulaklığın empedans değerinin yüksek olmasıdır. Genelde standart kulakiçi kulaklıklar 16 ohm ile gelirken Hybrid HD 32 ohm iç direnc değeri ile geliyor. Bunun doğrultusunda kulaklık çıkışından yüksek voltaj sağlamayan kaynaklarda ses şiddeti daha az oluyor. Özellikle GM 4G modelinde kulaklık vasat bir performans sergiliyor. Telefonlar içerisinde en yüksek ve temiz sesi Avea İT4 üzerinde aldım.  PC’de ise en iyi ses deneyimini %80 ses seviyesinde ve Pot Player ile sağladım.

Kulaklıktaki çift sürücü yapısını baz alırsak ses profilinin dengeli bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz.  Yüksek frekanslı tiz ve mid sesler için kulaklık armatür sürücüsünden faydalanıyor. Düşük frekanslı yani bas sesler için ise dinamik sürücü devreye giriyor. Bass kısmına değinecek olursak ne az ne de çok olduğunu söyleyebilirim. Eğer yüksek bas performansı istiyorsanız bu kulaklık size göre değil. Küçük bir kıyasla yapmak gerekirse bas sesler Creative Ep 630’dan daha temiz üretiliyor fakat çok daha güçlü değil.  Hybrid HD’nin öne çıktığı kısım ise tiz sesler. Çok net ve berrak bir tiz performansı olduğunu söyleyebiliriz.  Akustik performansı da keza iyi olduğu noktalardan. Surround etkisi de gayet tatminkar.

Genel olarak değerlendirecek olursak ses netliği temiz ve  iyi  özellikle tizleri güzel , baslar yeterli seviyede ve midleri ise ortalama olan bir kulaklık ile karşı karşıyayız. Kıyaslama olarak İphone 6s’in kutusundan çıkan Earpods kulaklıklardan daha iyi bir ses deneyimi sunduğunu söyleyebilirim.

Fiyat konusuna gelecek olursak eğer TR’de şuan 80 TL civarına bulunabiliniyor. Yurt dışından Gearbest gibi siteler üzerinde 16 ile 20$ arasında bulunabiliniyor. Eğer ben kargo beklerim diyorsanız yurt dışından da alınabilinecek ve TR’den de alınabilinecek bu fiyat skalalarında iyi kulaklıklardan biridir.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler