Haberleri takip etme ile ilgili kısmının yan etkilerini etrafımızda çok görüyoruz. Özellikle teknoseyirde acı bir şekilde tecrübe ediyoruz bu semptomlara. Biraz uzun ama güzel bir yazı.
https://idratherbewriting.com/blog/awakening-moment-to-how-smartphones-fragment-our-attention/

My awakening moment about how smartphones fragment our attention span

I recently realized that absorbing the constant inflow of information from my smartphone, always readily available in my pocket to capture any free moment of attention, had fragmented my attention...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Top Gun Maverick izleyip uçaklara doyamamışlara özel; 8k F22 resitali.

"Phantom of the Raptor 8K"

Same video remastered and enhanced in 8K resolution. My IG: https://www.instagram.com/dustin_farrellJoin this channel to get access to perks:https://www.yout...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Açık kaynaklı ve ücretsiz büyük metin dosyalarını açmanızı sağlayan çok platformlu bir yazılım.
https://github.com/variar/klogg

GitHub - variar/klogg: Really fast log explorer based on glogg project

Really fast log explorer based on glogg project. Contribute to variar/klogg development by creating an account on GitHub.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok doğru video. çok düzensiz uyuyordum 1 haftadır, Almanca çalışırken 2 dk önce öğrendiğim şeyi unutuyordum, yaşlandığımı düşünüyordum, bu videoyu izleyince 8-9 saat ve erken yatmaya çalıştığımda zeka seviyem yükselmiş gibi hissettim.
Gute nacht!
https://www.youtube.com/watch?v=yH2V5P8fJMI

Neden Uyuyoruz? Günde Kaç Saat ve Kaç Defa Uyumalıyız?

Her 3 saniyeden birinde nerede olduğunuzu ve ne yaptığınızı bilmediğinizi düşünün. Ne kadar tuhaf bir deneyim olurdu öyle değil mi? E bu her 3 saniyede 1 olm...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
 • Zdmr @zdmr

  3 vardiya çalışan ben . 😒

 • Rasko @rasko

  Günde 5-6 saat uyuyorum (doğal uyku, saat falan kurmam). Herhangi bir bitkinlik yaşamıyorum. Daha fazla uyumak için ya çok uykusuz olmam yada çok yorgun olmam gerek. Özellikle 7 saatten fazla uyursam aptal gibi oluyorum, gün boyu kendime gelemiyorum. Ergenliğimden beri bu böyle, ne kadar değiştirsem de dönüp dolaşıp bu düzene oturuyor doğal uykum.

  Zaten bu "günde 8 saat uyuyun" mevzusu, "günde 2 litre su için" gibi saçma sapan bir öneri. Her bünye farklı, bana günde 6 saat uyku yetiyor ama her gün 12 saat uyuyan insan da gördüm. Vücudunuzu dinleyin, onun ihtiyaçlarına göre karar verin.

  Her gün aynı saatler arasında uyuyup düzen kurmak iyidir ama "şu saate kadar uyumalıyım" diye kendini zorlamanın bir anlamı yok, bir yerden sonra patlar zaten, sürdürülebilir değil.

 • Rotten Pizza @pizza

  Bu gönderiyi 5 saatlik uykudan uyaninca görmem manidar oldu.

Ya bu CV hazırlamak ne kadar riskli bir iş 😀 2 gündür şablon bakıyorum ama bir tane dahi güzel istediğim tarz bulamadım. Hepsi çok karışık göz yorucu şeyler 😀 Sizin "bu olmalı işte heh" dediğiniz cv örneği varsa göz atmak isterim 😀
edit: Arkadaşlar ücretsiz cv hazırlamak değil benim derdim 😀 Güzel bir şablon bulmak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 31

Geçen gün Tunca Arslan saçma oyun fikirleri videosu yapmıştı. Onu görünce şu site aklıma geldi. Rastgele oyun fikri üreteci. Tıklayınca yeni fikirler üretiyor:
https://orteil.dashnet.org/gamegen
Bir de şu var:
https://ygd.bafta.org/resources/game-idea-generator
Saçma oyun fikirleri videosu:
https://youtu.be/t9sfIRAWbak

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni uygulama tasarımının XD'de prototipini oluşturmaya başladık. Back-end %90 oranında bitti ve şuan API ve servisler uygulamada kullanılmaya hazır. Mobilin prototipi bu hafta tam olarak bittikten sonra bir aksilik olmazsa mobilin kodlama başlayacak. Daha önce süreci ve uygulamayla ilgili bilgi paylaştığım için hem fikri takip olsun hem merak edenler ve fikrini beyan etmek isteyenler baksın diye prototip linki paylaşıyorum. Telefondan linke tıklarsanız tarayıcıda mobil uygulama gibi açılır.

Not: Ana sinyal ekranına dönmek için menüye buton koymamışız, şimdilik logoya tıklayarak ana ekrana dönebilirsiniz 😀 Her haltı yaptık ana ekrana dönüş için menüye link koymamışız 😀 Bunun gibi 3-5 eksik, hata, deneyimi kötüleştiren font boyutu vs gibi sorun var şuan üzerinde çalıştığımız.

https://xd.adobe.com/view/72c8ff05-9b22-476a-8e18-cc38e850ce1f-279b/?fullscreen

Trade and Me Uygulama

23 Screens, Last modified on Jun 01, 2022 15:57 GMT
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Papa Emeritus @pope

  Uygulama genel olarak güzel gözüküyor ama benim gibi tam native seven bir insana dokunan kısımları var 😀 Bence her uygulamada Tab Bar olmalı, telefonların devasa hale geldiği bu dönemde insanların parmakları üst tarafa yetişmiyor. Tab Bar zaten genel olarak çok güzel bir konsept, mesela bir tab'te geçmiş işlemlerim açıkken, aktif işlemlere gelmek istesem o an bulunduğum yeri kaybederim bu konseptte. Özellikle notification kısmının hamburger menüye saklanması sıkıntı yaratabilir çünkü uygulamaya girer girmez okunmamış notification'ların sayısını tab bar'da bulunan bir notifications kısmında badge ile göstermek iyi olabilir. XD tam yansıtamamış olabilir ama Buy/Sell gibi şeyler modal view olarak gelse güzel olur. iOS tarafında ek olarak Dynamic Type, Widget, iPadOS, iPadOS Split View, Siri entegrasyonu(Spotlight'ı etkiliyor) vs... önemli olabilir. Özellikle dynamic type çok önemli bir konu. Aslında aklıma çok fazla şey geliyor ama hepsini yazmak ciddi vakit alır.

Not: Yurt dışına gitmeyi isteyen, planlayan herkesin tamamını okumasını isterim. Aramızda konuşalım çünkü önümüzde bulunan 60-70 yılımızı etkileyecek bir iş.

Bazen TS'de insanlar neden ABD'yi övüp AB'yi sürekli yerdiğimi soruyorlar göçmenlik açısından. Buna detaylı bir açıklık getirmenin vakti geldi. Ben de pek çoğumuz gibi AB'yi severdim, 2017 Apple Developer Academy ile Italya'ya gidip 2018'de üniversite eğitimimi oraya taşıdım. Hayatımı orada veya başka bir AB ülkesinde devam ettirme planlarım vardı ama 2018'de WWDC sebebiyle ilk ABD ziyaretim sonrası her şey çok değişti. Bu hayatımdaki en önemli olaylardan biri olabilir çünkü şu an yaşadığım yerden, çalıştığım şirkete ve gelecek planlarıma etki etti. Bu ön bilgilendirme sonrası rasyonel sebepler sunacağım. Tek parça halinde yazmam çok zor ondan parça parça yazsam daha rahat ederim. Bugünlük ilk bölümünü paylaşacağım.

-- Gelir farkı, sosyal hizmet, sağlık ve "ekonomik sponsor" olma.

Öncelikle AB'de düşük gelirli kişilerin yaşamının, ABD'ye göre daha iyi olduğunu biliyorum ama fast food restoranında bulaşık yıkamamız için hiç kimse sponsor olmaz. Kıyas yaptığım kesim bu yüzden beyaz yakalılar olacak. Kaçak giden haysiyetsizler düşünsün diğer işleri(Bunlar sizin ve benim gitme işimizi zorlaştırıyor, gördüğüm yerde şikayet ederim)

Gelir herkes için çok büyük bir etken. Bu iş için kaynak olarak levels.fyi adlı siteyi kullanacağım çünkü orada bu grafiklerin çıkartıldığı maaşların çok büyük bir kısmı onaylı.

ABD Bay Area'da ortalama bir yazılımcı ne kadar kazanıyor?
-Yıllık 232.000 USD https://www.levels.fyi/Salaries/Software-Engineer/San-Francisco-Bay-Area/

Almanya Berlin'de ne kazanıyor?
- Yıllık 88.000 USD https://www.levels.fyi/Salaries/Software-Engineer/Berlin-Germany/

Arada 2.6 kat kadar ciddi bir fark var brüt konusunda ama bu fark net maaşta daha fazla artıyor çünkü AB ülkeleri çok ciddi vergiler alıyor.

- ABD'de bir çalışanın verdiği ortalama vergi %32, Almanya da ise %49,4 https://www.oecd.org/newsroom/oecd-tax-rates-on-labour-income-continued-decreasing-slowly-in-2016.htm

Bu vergileri baz alınca Bay Area'da elinize net 157.000 USD geçer, Berlin'de ise 44.000. Arada bulunan fark 3,5 katına çıktı. Çok çok ciddi bir fark bu. Bunun üstüne ek olarak Almanya genelinde KDV oranı %20, California'da ise %8 . Bu da çok ciddi bir fark yaratıyor. Aldığınız ürüne Almanya'da %12 fazla vergi ödemeniz lazım. Peki bu vergiler nereye gidiyor? Sosyal hizmetlere. Sosyal hizmetlerden kasıt ise ne? Issiz Almanlara sponsor olmak. Sizin yıllarca emek verdiğiniz işten kazandığınız paranın yarısından fazlası bu tip kişilere gidiyor. Dediğim gibi düşük gelir seviyesinde AB daha iyidir ama siz oraya kalifiye bir kişi olarak gidiyorsunuz. Yıllarca harcadığınız emeğin hakkını niye başkası yesin? Sağlık olayı da ABD'de çok eleştirilir ama H1B ile gideceğiniz için bu sizi bağlamaz. Bu tip şirketler en sağlam sigortaları size yaptırıyor zaten ve devletin eline bakmıyorsunuz. Üstelik ABD'de sağlam bir sigorta imkanınız varsa tedavi seçenekleri için imkan çok daha fazla oluyor. "Ekonomik sponsor" olmak bana dokunuyor göçmen olma durumunda.

-- Kültür ve dil seviyesi.

Bana bazen AB'nin kültürü çok iyi entellektüel olarak çok gelişmişler diye söylenenler oluyor. Bana bunu diyen arkadaşlara gitmeyi istedikleri ülkeden:
- 10 tane yazar
- 10 tane yönetmen
- 10 tane müzisyen
söylemesini istiyorum bazen. Üstelik sadece gitmeyi istedikleri yeri değil tüm AB'yi dahil ediyorum. Tüm AB'den bunlardan 10 tane bile söyleyemeyen kişiler, ABD'ye gelince destan yazıyorlar(gerçi yazar konusunda sıkıntı yaşayanlar oluyor :D). Kültürün nereden etkilendiği çok belli, bu rutin konuşmalarda çok ciddi bir fark yaratıyor. Bunun üstüne ek olarak dil sorunu var. Ingilizce düşünmek, espri yapmak daha rahat. Neredeyse tüm kültür, bilimsel yayın veya uluslararası olay Ingilizce olarak aktarılıyor. Sürekli Ingilizce içeriklere maruz kaldığınız için gerçekten içinize işliyor bu. Ben 3.5 yıl Italya'da kaldım, her işimi hallederim ama kendimi Italyanca düşünürken hiç görmedim. Ne kadar isteseniz bile yabancı dilde düşünme olayı gerçekten zor bir iş. Her tarafımız Ingilizce olduğu için bu mümkün oluyor ama diğer dillerde gerçekten zor hatta belki imkansız çoğu kişi için. Bulunduğunuz yerde, o dilde düşünmediğiniz ve o kültürde bilginiz olmadığı sürece "göçmensiniz".

Devamını yazmaya devam edeceğim yarın. ABD genelde coğrafyanın uzak olması, AB gibi bolca Türk nüfusu barındırmaması nedeniyle atlanıyor gibi geliyor bana. Ek olarak Avrupa'ya gitmek bunun yanında çok kolay kalıyor ve ABD'yi görmeden AB'ye takılıyor insanlar. Yapıcı bir eleştiriniz varsa çok memnun olurum benim de geleceğimi etkileyecek bir konu bu sonuçta.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 45
 • BlueTeamer @blueteamer

  Herkesin beklentisine gore farklılık gösterecek seyler bunlar. Gitmeye calistigim ülkenin kültürünü öğreneyim diye de bir kaygım olmadı. Bunu yapmıyorum diye de Suriyeli'den farkım kalmadigini yeni öğrendim. Ben başvuru yaptım, başvuru yaptıgım firma benim niteliklerime sahip farklı bir aday ve/veya bir Hollanda vatandaşı bulamadı ve bana teklif gönderdi. Ulkenin en degerli bir iki firmasından bir tanesi ve yaptıkları ise katma deger sağlıyorum ayni zamanda Hollanda'ya da hem vergilerimle hem de kendi yerli şirketlerine deger sağlayarak benzer katkiyi yapıyorum. Ben hem yurtdisini deneyimlemek hem de daha iyi şartlar olacağına inanarak gitmiştim lakin şimdiye kadar bu hayal kirikligi oldu benim icin.

  Avrupa ülkelerinin cogunda(Almanya, Hollanda, Isveç vs.) evet huzuru bulursun, is-ozel hayat dengen mükemmel olur, disarida da insanlar mutludur, 1 yılda arabanı alırsın, sonraki yılda mortgage ile evini de alırsın. Her 2, 3 ayda biriktirdiklerinle çeşitli teknolojik aygitlarinida alırsın ama esek yukuyle vergi vereceğin icin USA'ya kıyasla istediğin her seyi alamazsın. Birikime dayalı harcama yapmak durumunda kalirsin. Muscle car alipta binemezsin veya vergisine katlanırsın ne kadar katlanabilirsen. Tuketime yonelik seyleri cok daha hızlı surede gerçekleştirirsin USA'da. Ben burada tabi ki IT alanı icin konuşuyorum. Diger meslek dalları hakkında bir fikrim yok. Benim tercihim kapitalizmden yana.

 • Kreetwight @kreetwight

  Para bence bi çok insan için her şeyi çözmüyor. Ben o sığı Amerikalılar'la yaşayabileceğimi hiç düşünmüyorum. İnanılmaz yüzeysel, hiç bir muhabbeti derinleştiremediğin insanlar. Haliyle benim için sosyal hayat pek iyi gitmezdi. Ee, sosyal hayat olmadan parayı ne yapayım ben?
  Almanya'da yazılımcı arkadaşlarım var, bazıları Amerikadan teklifler almışlar, gayet büyük firmalardan, ama sunulan çalışma şartlarının çok da iyi olmadığını söylediler. Mesela Almanya'da kendini iyi hissetmediği için bile yılda 20 gün (umarım doğru hatırlıyorumdur), hastalık durumunda ise doktora dahi gitmeden telefonla arayıp hastayım diyerek 60 gün izin alabiliyorlar. Üstüne de hasta oldukları günde evden bi kaç iş bile yapmamaları söylenmiş, ki diğerleri de hastayken çalışmak zorunda hissetmesin.
  Ben de 1 yıldan uzun süredir Polonya'da yaşıyorum, herkes ingilizce bilmiyor ama hayatımda tıkanma yaşadığım olmadı. Gerçi Avrupa'nın her yerinde belli bi expat nüfusu zaten oluyor, ortak dil İngilizce. Üstüne, burada yaşarken bi kültür hissediyorum, insanların geçmişten gelen bi derinliği var. İşte ona uyum sağlamak önemli, çünkü siz başka bi ülkedesiniz. Yoksa kültürsüzlüğün en dibine gidip, sorunu tamamen ortadan kaldırmak benim için bi çözüm değil. Kültürü de sinema ve müzikle sınırlamak hiç doğru değil. Entelektüel gelişimin bir çok yönü vardır, Avrupa'da olan da zaten bu. Bi çok kültür sürekli alışveriş halinde ve bu da bahsettiğim entelektüel gelişimin bir parçası. Amerika'da ise, evet konser, al sana konser, sinema, al sana sinema şeklinde bi yaşam var, çok yapmacık ve sahte.

  • Papa Emeritus @pope

   ABD’lilerin sığ olduğuna dair düşünceniz nereden geliyor? Ek olarak kültürel aktiviteleri sadece sinema ve konser ile sınırlı değil. Bir süre kalmadan, yaşamadan bu tip konular hakkında konuşmamak lazım çünkü bunlar verilerle ortaya konulması zor şeyler.

  • Kreetwight @kreetwight

   @pope Şu an 30 yaşındayım, 18 yaşından beri turizm sektöründe çalışıyorum, haliyle farklı milletlerden çok farklı insanlarla iletişimim oldu. 2014 yılından beri de sürekli iş için Avrupa'ya seyahat ediyorum, toplantılara fuarlara katılıyorum, geceleri kesinlikle dışarıda insanlarla geçiriyorum muhabbet ediyorum. Bir süre İngiltere'de kaldım, şu anda da 1 yıldır uzun süredir Polonya'dayım dediğim gibi. Gördüğüm en sığ topluluk gerçekten Amerikalılar. Hayata, geçmişe, başka milletlere, dünyada olup bitenlere en az hakim millet bunlar. Konuştukları konular çok yüzeysel ve sadece kendilerini eğlendirecek konular.
   Ben kültürel aktiviteden ziyade kültürel gelişimden bahsetmiştim. Aktivite olması benim için gelişmişlik anlamına gelmiyo kesinlikle. Bu yüz yıllar gerektirecek bi süreç ve bu Amerika'da yok. çünkü bu konuda alışveriş yapabilecekleri kimse yok, ki zamanında oraya göç edenler de zaten geçmişlerini bırakıp oraya gittiler.

 • antinatalist nasreddin-hoca @antinatalist-nasreddin-hoca

  Amerika'daki polis olaylarını gösteren kanalları izliyorum, biraz tehlikeli geliyor bana Amerika'da yaşamak. Özellikle 14 yaşında çocuğun bile tüfeklere erişebilmesi çok kötü bir şey.

 • qubit @qubit

  Haklı bir sorunuz var. Ama benchmark'larınız tam doğru değil (yani geliştirmeniz lazım). Örneğin entellektüel birikim. 1. Aleksandr zamanından da kalkıp yığınla edebiyatçı, müzisyen sayabilirim. Rusları bırakalım Osmanlı'nın son yüzyılından yüzlerce 10 numara sanatçı, edebiyatçı, müzisyen çıkar. Sonuç ortada.

  Diğer taraftan iki yakada da yabancılara aşırı sağcıların kök söktüreceği açık. Üstüne göçmen sayısı daha da artacak. Üstüne kötü yöneticiler ve kapitalizmin de doğası gereği enflasyon, enerji krizi vs. derken şirketler çalışan çıkartacak veya batacak. Trilyonlarca dolar karşılığı olmayan para basılan bir acayip dönemdeyiz. Eski sosyal haklar muhtemelen kaybedilecek. Bu ekonomik göstergelerle bunların dönmesi mümkün değil.

  Benchmark olarak her zaman "temel" esaslara bakmak lazım. Mesela emanetler hangi yakada ehli insanlara veriliyor? (Nisa:58) Trump'ın yine seçileceği bir ülkenin geleceği için parlak konuşmak zor. Kamala Harris'in Polonya konuşmasını dinledim, hala aklım almıyor. Kaliforniya bağımsızlığını isteyecekse bilemem de onların da seçtikleri kişiler ortada. Merkel Merkel dedik ne kadar beceriksiz ve ehliyetsiz olduğu ilk ciddi krizde ortaya çıktı. LP'nin deyimi ile ben sana ülke öneremem 🙂

Klima almak istiyoruz. Bu yaz sıcaktan ölmeden tavsiyenize ihtiyacımız var sevgili @ademhelvaci 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 16