Paylaş Paylaş

Total War: Attila incelemesi

Konuğumuz Talha Turhal ile uzmanı olduğu Total War serisinin yeni oyunu Attila'yı inceliyoruz. Talha Attila ile oyuna eklenen yeni dinamikleri anlatırken, Rome 2 ile Attila arasındaki farkları da açıklıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ozgur @ozgurozgur

  İlaç gibi gelecek bugünden sonra..

 • Ali Kurt @titan

  merak ettigim bir oyundu . Çok iyi oldu çokda guzel oldu

 • Teknikfan @teknikfan

  Şunu izleyelim hem sunucu hem de sitedeki tartışmalar biraz rahatlar:)

 • PhoeniXim @phoenixim

  Ouww, sağlam inceleme geldi 🙂

 • omernuri @oomernnuri

  konuğumuz feyzli bir abimiz sanki

 • Servet @enigmasi

  neden bu kadar takılıyor ki

 • Murat S @atehaa

  Böyle oyuna özel konuklar gerçekten çok cazip bir format.

 • HasanEmre Tonguç @hasanemretonguc

  @gamsizm abi hayatımda hiç bir total war oyunu oynamadım ve bunu ızledıkten sonrada total war oyunun ne oldugu hakkında halen bır fıkrım yok oyunu ınceleme olmamıs gıbı grafık hıkaye oyunun turu ne yapısun nasıl oynanıyor hıc bırsey yok amacım trollemek degıl harbıden hıc bır sey anlamadım oyun hakkında sadece kafamdakı soru ısaretlerını artırdı

 • volkan @selective

  evllilikği sadece kendi ülkenden mi yapabiliyosun yoksa diğer kral ın kızını alma şansımız varmı ?

 • Murat OZ @cemurad

  Total War benim için bambaşka bir yere sahip, 12 sene önceydi ilk oyununu oynadığımda ve yıl 2015 oldu hala aralıksız oynadığım "sadece bu oyun olsa yine yeter" dediğim bir yapım, sende olmasan bomboş kalırdı bu diyarlar...

  Ayrıca haberi olmayanlara duyurayım; Total War Atilla için orta dünya moduda yapılıyor, Third Age i bilenler bilir. TOTAL WAR: RİSE OF MORDOR, seneye çıkarmayı planlıyoruz... 😉

 • JpnTr @jpntr

  @fizban video'da sana teşekkür var 😀

 • Tarık KAYA (38) @tarikkaya

  Oyun incelemesi için teşekkürler. Oyun dinamiği en güzel yegane savaş oyunu AOE 2 HD.
  Oraya tıkla, şuraya tıkla, yok onu tıkla, yok bunu tıkla.. Ulen tıklayacakmıyız yoksa oyunmu oynayacağız.. Oyun stüdyoları çeşitli kazançlar uğruna oyunların anasını ağlattı.
  Kurarsın ilk başta ondan sonra nereye özgürlük götürmek istiyorsan oraya götürebiliyorum AOE 2 HD de. 🙂
  İlerde AOE 2 4K da çıkarsa şaşırmam. 🙂

 • lawnmower @lawnmower

  Güzel bir inceleme olmuş, elinize sağlık. Talha bey seriyi iyi biliyor, uzmanlığını konuşturmuş. Teşekkürler. 🙂

  Arkadaşlar, Teknoseyir'de dini ve siyasi tartışmalara izin vermediğimiz gibi ayrımcılığa da izin vermiyoruz. Bilmeyenler olabilir, Talha Turhal Total War Türkiye topluluğunun içinden gelen, oyunu çok iyi bilen bir kişi. Total War sıradan bir strateji oyunu olmadığı için bir uzman tarafından anlatılması önemli. Anlatan kişi videoda herhangi bir siyasi veya dini görüş belirtmediği, kimseyi etkilemeye çalışmadığı sürece dini veya siyasi görüşü bizi ilgilendirmez. İster ateist olsun, ister radikal İslamcı olsun, isterse satanist olsun, bu videonun içeriğini etkilemiyorsa bununla ilgili yorum yapılması, şikayet edilmesi yanlıştır. Bu videonun altında veya sosyalin genelinde Talha Turhal'ın kişisel dini / siyasi görüşleriyle, saçı veya sakalıyla, kendi kişisel blogunda yazdığı yazılarla ilgili yapılan yorumlar silinecektir. Israrcı olunursa hesap engellenecektir. Sonradan "vay ben yorum yapmıştım neden silindi?" demeyin.

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Hayata çok ciddi bakıyoruz... Gevrek yaşıyoruz... Sevdikmi Tanrı mertebesine çıkartıyoruz sevmedik mi de hemen öldürüyoruz...:=))) Bunlara gerek yok... İlgini çekiyorsa izle... Daha güzelini yaparım diyorsan buyur yap bizde abonen olalım...

 • teknociger @teknociger

  talha paşa edasında ilerliyor, anlatimi değişik olmuş

 • Kaan @k

  Okçu kuleler çok can yakar gibi görünüyor.

 • Erkam Kahraman @makre

  Biraz geç kalınsada güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık. Konuğa yapılan yorumları Teknoseyir topluluğuna yakıştıramadım.

 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Oyun çok başarılı görünüyor. Devlet yönetim ekranı da çok güzel olmuş. Ama 980m SLI sistemi bile ağlatıyorsa çoğu kişi bu oyunu akıcı oynayamayacak demektir. Daha iyi optimizasyon şart. Anlatım için de teşekkürler @talha-turhal

  • yuzibu @yuzibu

   @talha-turhal Acaba çalışan frapsın kayıt sırasında sistemi yorması gibi bir durum söz konusumu. Benim bildiğim eski fraps kayıt sırasında aşırı zorluyor sistemi. Veya fraps yerine shadow play daha uygun olmazmıydı.?

 • pectenoid @pectenoid

  Talha Bey, oyun incelemeniz için teşekkürler.belirttiğiniz gibi kişisel görüşlerinize o görüşlerinize açıkladıgınız sayfanızda cevap verilebilir sadece.Bu incelemedeki anlatımınız birikiminiz çok iyiydi.Benzeri oyun incelemelerini sizden bekliyoruz.
  Yukardaki yorumları okudum bu sayede akışımdan silmem gereken birkaç densizin oldugunu gördüm.Kişisel görüşlerimiz uyuşsun yada uyuşmasın burada harcadıgınız emek ve bilgileriniz için çok teşekkürler.
  Başka incelemelerde de sizi görmeyi arzu ederim.

 • harlemmm @harlemmm

  youtube engelli değil ama açılmıyor da bu kadar da olmaz.
  her şeye siyaset bulaştı

 • aslanmurat @aslanmurat

  Muhterem ihtiyar levent abi espirisi iyiydi 🙂

 • cinnabon @cinnabon

  Beğenirsin beğenmezsin dedin ya. Beğenmedik. Ne videoyu ne de konuğu. Tamam mı saygıdeğer kardeşim? Sen kime neyin yakıştığına kafa yormak yerine kendi düşüncelerine odaklan.

 • cinnabon @cinnabon

  "saygıdeğer kardeşim" diyerek "siz" demiş kadar olduğumu düşünüyorum. Orada bana gereksiz laflar sıralayan birine haddini hatırlatma meselesi vardı. Herkese siz diye hitap ettiğimi zannetme saygıdeğer kardeşim. Aklı başında görünen insanlara samimi yaklaşırım mümkün mertebe.

 • cinnabon @cinnabon

  Sizi de katarak değil, yukarıda benimle %100 aynı görüşü seslendirenler adına konuşuyorum. Siz rahat olun. Bence. Saygıyı tahmin etmediğiniz kadar iyi bilirim. Merak buyurmayın.

  @makre

 • teknociger @teknociger

  Ouz @ouz
  siteye kim erken girdi diye muhasebe etmeyiniz yanilirsiniz;
  acildigindan beri read only takiliyordum , sosyal acilinca bile bekledim uye olmak icin;
  ideolojinize uymuyorsa engellersin eksiyi basarsin biter.
  bu kadar uzatmanin manasi nedir 😉
  (bkz: ad hominem)

  not: kimsenin avukati degilim, TS babamin mali degil ama muhabbeti bozmak icin Ataturk'u kullanmayin

  • Oğuz Sel @ouz

   Sevgili @teknociger amacım muhabbeti bozmak değil, yaptığım da Atatürk'ü kullanmak değil. Vara vara bu sonuca varmışsınız, tebrik ediyorum.

   İnsanların hassasiyetlerine saygı duyulması lazım. Konuyla ilgili de daha başkaca bir şey yazmak istemiyorum.

 • cinnabon @cinnabon

  Bence önce sen takibi bırak, sonra da ben bırakırım. Ne dersin Buğrahan kardeşim? Hadi güzel kardeşim.

 • cinnabon @cinnabon

  Bence haddini bil, ağzını bozma, sana had öğretmek zorunda kalmayayım. Benden de sana küçük bir hatırlatma. Hadi bakayım...

 • NZHKYK @nzhkyk

  İnceleme için teşekkürler. Uzun yıllardır Total war müdavimiyim. Beklediğim bir incelemeydi. Bir süredir ara verdiğim seriye dönüş oyunum oldu Total War Attila. Zaten başka bir oyun oynadığım da yok.

  Oldukça karmaşık ve komplike olan bu oyunun incelemesi sanki biraz zayıf kalmış gibi. Oyun hakkında olması gereken genel bilgiler verilmemiş. Total war serisine yabancı biri için pek çok şey havada kalmış. Muhtemelen bazı konulara eski total war videolarında değinildiği için burada bahsedilmemiş diye tahmin ediyorum. Ancak oyun hakkında daha kapsamlı bilgiler verilebilİrdi diye düşünüyorum.

  Yarım saatlik süre az değil. Pek çok önemli konu atlandı. Mesela Hunlarla oynarken oyunun amacı neydi sorusu havada kalmış. Oyunun amacı öncelikle bize verilen süre içinde hayatta kalmayı başarabilmek ya da seçilen zafer amacına göre askeri ya da kültürel hedefi tutturabilmek. Hunlarda şehir almak yok ama başka amaçlar var. Bunlar strateji haritasındaki pencerelerde yazıyor. Diplomasi ekranına hiç değinilmedi. Oysa bu oyunda diplomasi önemli. Bina ve birim üretme özellikleri, göç durumu, daha önceki oyunlarda bulunmayan oba kurulumu ve güruh oluşturma özelliklerinden yeterince basedilmedi. Sadece isim olarak geçti. Aile ekranı önemli ama orası bile yeterince aydınlatıcı olmadı. Savaş ekranında çok fazla zaman harcandı. Savaş ekranı tüm total war oyunlarında belki de en çok ortak kalan fazla değişmeyen alandır. Bütün total war oyunlarında ana mantık zaten hep aynıdır. Gereksiz uzun süre harcandı. Esas değişiklikler strateji harita ekranında oluyor. Her oyunda burada önemli yenilikler geliyor ve bunların hiç birinden doğru dürüst bahsedilmedi.

  Daha planlı daha kapsamlı bir inceleme beklerdim. Sanki oyunu oynarken o sırada yanında duran arkadaşına oyundan bahsediyormuş gibi olmuş inceleme. Özellikle tarihi startejilere ilgi duyanlar için çok güzel ve keyifli bir oyundur. Bir devleti yönettiğinizi hissedersiniz. Serinin önceki oyunlarına nazaran yapay zeka bu oyunda oldukça zorluyor oyuncuyu. Bol keseden birim üretmek önüne gelen her yeri istila etmeye çalışmak çok hatalı. İnce eleyip iyice düşünerek hamleler yapılmalı. Adeta bir RPG oyunu gibi karakterlerin gelişimi sağlanmalı. Casusların, mümessillerin etkisi bu bakımdan çok iyi. Komutanları iyi geliştirmek lazım. Sadece asker basıp şehir işgal etme oyunu değil. Diplomasi etkin kullanılınca çok yardımcı oluyor. Saçma bir strateji kurulursa diplomasi de işe yaramıyor. Oyunda ülkeleri çok iyi gözlemek dost ve düşmanları iyi hesaplamak gerekiyor. Strateji ekranında TAB ile açılan harita bilhassa çok önemli. Oradan genel durumu okumak lazım sürekli.

  Oyun için anlatacak çok fazla şey var. Elbette hepisini bu videoya sığdırmak mümkün değil. Ama yarım saatlik süre de az değil. Bu süre içinde çok daha farklı konulara derine inmeden değinilebilirdi. En azından attilada önceki total war serisine göre neler yeni gibi bir inceleme yapılabilirdi. Bu videoyu izleyen Total warcılar keyif almıştır. Ben çoğu yeri bildiğim için keyif aldım, ama oyunu tanımayanlar için maalesef çok da aydınlatıcı olamamış üzgünüm..

 • Kaan Baylas @kaanbaylas

  Video da müzik ekle butonu var o nedir 😀

 • Ferdi B @fb

  Bu seriye Rome 2 incelemesiyle başladım orada da Talha bey vardı .Çok keyif almıştım o videodan ve başlamaya karar vermiştim.Neredeyse 2 kere bitirdim o oyunu şimdi bu oyunu da aynı şekilde oynacağım.Beni böyle bir oyunla tanıştırdığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.
  Kendi dini siyasi görüşleri hiç umrumda değil önemli olan anlattıkları oyun detayları sonuçta bunun için buradayız.Afedersiniz ama boka da tapıyor olsa aynı şekilde kendisine teşekkür ediyor olurdum.

 • cyrix386 @cyrix386

  video’nun 6-7. dakikalarındaki subjektif ve oyunla alakası olmayan tarihi bilgileri(!) eleştiren yorumum TEKRAR (2. sefer) silinmiş.

  bu incelemeyi yapan kişinin kendisi ve siz bu incelemeyle zaten siyasi ve dini tartışma çıkarmaya zemin hazırlıyorsunuz. istediğiniz kadar silin. tekrar ve tekrar yazarım. yeniden üye olurum. tekrar yazarım. tekrar ve tekrar. ve tekrar…

  ayrıca: @lawnmower "çingeneye beylik vermişler önce babasını asmış" atasözünü ithaf etmek istiyorum.

  not: siyasal doğruculuk gereği tüm çingenelerden özür diliyorum. atasözü böyle.

 • cinnabon @cinnabon

  Son yazdığım 3 yorumun son derece düzgün ifadeli olmasına rağmen defalarca silinmesi gerçekten çok güzel bir davranış. Böyle devam. Bunu da silin. Yazık.

 • Emrah @emrah

  BUNDAN SONRA LEVENT PEKCAN OLMAYAN HİÇBİR VIDEOYU İZLEMİYORUM. YORUMLARI SİLİNEN HERKESE ÖNERİM DE BUDUR. KİMSENİN BU YORUM SİLME KAPRİSNE KATLANMASI GEREKMİYOR.

 • 386dx @386dx

  Şimdi bu yorumları silen kişi kimse çok ciddi soruyorum "amacınız ne" ?

  Konu hakkında neden ısrarla açıklama yapmaktan kaçıyorsunuz ?

 • Oğuz Sel @ouz

  Talha Turhal teknoseyir takipçilerine kendi sitesinden hakaret etmekte.

  http://www.talhaturhal.com/teknoseyirde-total-war-attilayi-inceledik.html#comments

  Talha, kemikçi sözünle ne kastettiğini anladım. Allah'a şükür vatansız değiliz. Senin gibi tarih öğrencisine yazıklar olsun. Teknoseyir ekibi size de diyecek sözüm yok. Hitap ettiğiniz kitle niteliğince değer göreceksiniz, bunu unutmayın.

  @talha-turhal

  • cyrix386 @cyrix386

   @talha-turhal bu söylediğinle hadisleri de kastetmiş oluyorsun. hadisler de sonuçta ete, kemiğe bürünmüş bir elçinin yaptıklarını ve söylediklerini kapsıyor.

   daha önce söylediğim gibi bu kişiye inceleme yaptırmak zaten dini ve siyasi tartışma çıkarmaya zemin hazırlıyor. kendisi de bu konuları kaşıyıp duruyor.

   sorsan nasıl mesajlar atmamız gerektiğini söyleyip durur. nasıl izlememiz ya da izlemememiz gerektiğini anlatır. herşeyi biliyor maşallah.

  • Oğuz Sel @ouz

   "Muhattap" olmak istemiyorsun demek Talha bey hazretleri. Kullandığın dile azıcık saygın olsa keşke. Ama p'leri b, t'leri d şeklinde kullanan bir ekole hayranlık duyman dolayısıyla tek t'li kelimeleri iki t ile yazmakta beis görmemekte kendince haklısın elbette.

   Tekno Seyir ekibinden açıklama veya durumla ilgili bilgilendirme bekliyorum bugün yarın. Ondan sonra asıl yazacaklarımı yazarım ama senin sitene değil, buraya. Ayrıca senin dünyan ne güzelmiş, "Benim sitem var, oraya gel yazacaklarını yaz!". Dur az bekle ben de blog açacağım, tartışmanın devamındaki cevaplarını oraya yaz e mi? Dostum buraya gelen ve insanların tepkisini toplayan, üstüne üstlük tepki gösterenlere çatır çatır cevap veren sensin.

   Şimdilik susuyorum...

  • Altan Yoklar @altan-yoklar

   @talha-turhal
   Teknoseyir'de videoya çıkmana , hele ki MG ile aynı videoda olmana tahammül edemiyorum.
   LP'nin gündemde senin hakkında söylediklerine inanamıyorum.
   Umarım bu böyle devam etmez.

 • Oğuz Sel @ouz

  Rica ediyorum bu sayfada bulunan ve bir iki gün önce silinen hangi yorumumdaki cümle ya da kelimelerin hakaret içerikli olduğunu yazar mısınız?

  Ben başından beri Talha'nın dini ya da siyasi görüşlerini değiştirmesi için uğraşmadım, din ve vicdan özgürlüğü anayasal hak. Beri yandan ilk mesajlarımda dahi bu siyasi görüşleri savunan birinin, burada bulunan zıt görüşlü kişilerce -ben de dahilim bu gruba- hoş karşılanmadığı ve karşılanmayacağını ifade etmeye çalışıyorum.

 • Oğuz Sel @ouz

  Az kaldı "benim sakallı kardeşime hakaret etmek suretiyle küçük düşürdüler, evet bunu da yaptılar " tadında cümle kuracaksınız sevgili @pink. Burada savunmuyormuş gibi yapıp savunduğunuz kişiyi evet eleştirdik, evet kendisine kızdık ama hakaret etmedik. Ancak siz benim nezdimde benimle aynı hassasiyeti taşıyan insanlara iftira atıyorsunuz...

 • Oğuz Sel @ouz

  Zor oluyor elbette, imkan olsa da buralarda ihtiyaç sahibi olanlara bağışlayabilsem bir kısmını 😉 tartışma halindeyken nik değişince uzaktan takip edenler yazdıklarımızın muhatabını kaçırabilirler diye ekledim, emin ol kötü bir niyetim yok.

 • volkan @selective

  Oyunlarda bide teknik detaylarını konuşsanız sadece oyun değilde oyunun yapımında kullanılan farklılıklar oyun motoru motorun optimizasyonu grafik kalitesini DSR teknolojisi vardı sanırım bunda intel işlemciler için bunun gibi.

 • oguz @oguzozturk1991

  site rasim ozan kütahyalı doluymuş. yeni fark ettim.

 • Mechanix @mechanix

  Adam efendi efendi oyunu anlatmış yapılan yorumlara bak şaka mısınız nesiniz.

 • Mehmet Kalender @mehmetkalender

  Yani bir kişinin kendi duruşu yüzünden böyle bir saldırı için çabalıyacak kadar bağnaz, gerici teknoseyirciler olduğunu hiç düşünmezdim.

 • Baki Karadeniz @bakikaradeniz

  Mesele bir konu üzerinde konuşurken/üretirken tartışırken sizden olmayanın da fikirlerine değer verebilmekte. Kendisini tanımıyorum. Haftalık gündemde haberdar oldum. Mevcut yönetenlerin kendinden olmayanları dışlamalarını eleştiren bizlerin aynı hatayı yapmamız akıl işi değil.

 • maxido @maxido

  Talha bey gibi İşin uzmanından, bu tarz oyunları incelemek çok daha doyurucu oluyor.Çok iyi inceleme olmuş.Bu videodan sonra Tarih sevgim depreşti. Talha beye ve teknoseyire çok teşekkürler.

 • kizilsakal @kizilsakal

  Yahu adam baya eski halleri ile yeni halleri arasında bağlantı kurarak oyun mantığı ile yeni mantık ile anlatmış ne siyaset ne oyun dışında bir görüş oyunla bağlantılı dış bilgi verdiği tek şey Atillayı bazıları Türk kabul etmiyor bu, mesela Türk halılarına iran halısı diye müze etiketi vurulup Türkler yok sayılıyor veya altın zırh bazı kaynaklarca iran kabul ediliyor. Bunlar olan şeyler eeee bunları bu eleman mı yaptı ? başka ne var bu videoda takılacak ? Sorun ne videoyu izledik mi izledik oyundu amaç ve amaç hasıl oldumu oldu eleman iyi anlattımı? anlattı. Yahu adamın özel hayatı veya görüşünden bizene ? Adam bizim eve mi gelecek banane ?

 • Altan Yoklar @altan-yoklar

  Düşünmemeye çalışıyorum , ağız dolusu yazıp üyeliğimi yakacağım neredeyse...

 • Gerginix @gerginix

  Belki Talha Turhal bile bilmez ama bu oyunu ilk Shogun Total War'dan beridir oynarım. Hatta 4mb'lık S3 Virge ekran kartım, 8mb Intel 740 3D'ye bu oyun yüzünden geçmiştir.

  Strateji oyunlarının efendisi olan seride özellikle en müthiş anılarım, Rome Total War (Europa Barbarorum Mod) ile yaşanmıştır. Rome II'nin tüm DLC'lerini satın almış biri olarak Atilla'nın %33 indirime girmesini bekliyorum. O vakte kadar Gtx 680 için daha makul performans getirecek yamalar da çıkacaktır ancak Creative stüdyo Rome II'nin çıkışıyla yaşanan sorunları Atilla için de en baştan yaşatıyor gibi görünüyor. Bu da canımı sıkıyor. Çünkü oyun Rome II'nin grafik giydirilmiş hali, Rome II'nin ilk günlerinde oyunculara acı veren sorunlar bu oyunla başa dönüyorsa, bunu oyunun rakipsiz oluşunun yarattığı dezavantaja bağlamak lazım.

 • Yunus @yunus

  İnsanlar komedi. Özellikle şuraya konu dışında yazan insanlar ayrı komedi. İnsanın insan olmayı öğrenememesi ayrı bir ironi. Nereden tutarsan saçmalık akıyor... Bir insanı görüşleri yüzünden hırpalamak... Yazacak kelime bulamıyorum.