Paylaş Paylaş

Teknoloji ve bilim notları 2017/18

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

00:35 - Uzayın Keşfi ve Geliştirilmesi Topluluğu etkinliklerine başlıyor.

01:29 - Elon Musk Türkiye geldi. Turksat 5A ve 5B SpaceX roketleriyle fırlatılacak.

06:55 - NASA, kullanılmış Falcon 9 roketinin ISS görevleri için kullanılmasına izin vermeye hazırlanıyor.

08:05 - NASA, SpaceX gibi firmalarla çalışarak giderlerini ciddi şekilde azaltıyor.

13:21 - Dream Chaser, serbest uçuş testinden başarıyla geçti.

16:11 - Küresel ısınma konusunda umutlu olmak için yedi büyük trend.

24:36 - Dünyanın kumu tükeniyor.

27:50 - Kalabalık içinden bir kişinin sesini ayırabilen yapay zeka geliştirildi.

33:35 - Gündüz oluşan yaralar gece olanlara göre daha hızlı iyileşiyor.

36:45 - Damarlarınızı tıkayan şey yedikleriniz olmayabilir.

40:10 - Alkol tüketimini azaltmak kansere yakalanma riskini düşürüyor.

46:33 - Atıştırmalıklar daha fazla yemek yememize neden oluyor.

50:00 - PISA Direktörü: Öğrettikleriniz artık gereksiz!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • aslanmurat @aslanmurat

  Elon musk olmazsa şaşardım 😀

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Teknoloji ve bilim notları bu hafta erken geldi. Kendimden şüphe edip günü kontrol ettim. 😀
  Bu seride Can abi'nin bulunması çok iyi. Yorumlarıyla programı zenginleştiriyor.

 • Mücahit Köse @mucahitkose

  Türksat 5A ve 5B'nin yenilikleri hakkında bilgisi olan veya bir makale paylaşabilecek var mı ?

 • Daviance @daviance

  Elektrikli araçlar gelecek değil sadece geçiş dönemi ,alanlarıda deneme tahtası yaptılar.

 • Makemehighh @makemehighh

  can bey de elon muskı beğenmiyor.

 • JohnSmith @johnsmith

  Siz rakip bir firmada çalışıyorsanız, oradan para alıyorsanız, Türkiye'ye gelen bir araç hakkında 'salak salak' şovu var, 'lüzumsuz bir şey' diye 'garip garip' (çünkü saygı sınırı dışında bence) konuşuyorsanız, etik olan, ahlaki olarak doğru olan, TSye yakışan, önce kendi maddi çıkar ilşkilerinizi açıklamanızdır.

  • arandur @arandur

   Can otomotiv sektöründeki bir firmada mı çalışıyor?

  • JohnSmith @johnsmith

   @arandur Honda falan diye geçmişti. Herhangi bir yanlış anlamayı önlemek için açık olmalı. Sonuçta belki dün işten ayrıldı, ya da ben yanlış görmüştüm ya da aklımda yanlış kalmış,ben kesin bilemem. Ama bildiğim böyle bir durum var.

   3 dakika sonra ek: Yani sadece negatif olarak değil, eğer böyle bir durum yoksa da geçmişte olduğu için, ya da olduğu sanıldığı için, pozitif olarak da durum belirtilmeli ki kimse yanlış anlamasın. Mesela ben yanlış anladım diyelim, yorum da yazmadım, bir sürü kişi de bu şekilde anlamış olabilir.

   9 dakika sonra ek2: Honda'da satış temsilcisiymiş, 24 gün önce, hala da çalışıyor herhalde ki sadece 1 günü boş oluyor, o nedenle videonun tarihi değişti.
   https://teknoseyir.com/durum/774379#comment-2940525

  • arandur @arandur

   @johnsmith bilmiyordum, bilgi için sağol.

  • Alim Bozkayalar @sqn

   @johnsmith Can'ın Tesla ve Musk karşıtlığını aşırı bulurum ama bunu Honda'ya bağlamayın lütfen, zira bu yeni bir gelişme, 2 ay olmadı bildiğim kadarıyla başlayalı, Can'ın tutumu ise en az 2 yıldır bu minvalde.

  • JohnSmith @johnsmith

   @ilkyazd Yok yeni sayılmam ama insan hergün birşey öğreniyor, mesela geçen videoda Can'ın ne kadar hayvan düşmanı olduğunu öğrendim.

  • JohnSmith @johnsmith

   @sqn Ben genel bir ilkeden bahsettim. Siz ya da ben Can'a bu konuda iltimas geçeriz belki ama ya yeni birisi ne yapsın. Aynı sektörde bir firmada çalışıp, diğer (TRde olan) bir firmaya 'salak', 'gereksiz' kelimeleri içeren bir yorum yapan kişi kendi durumunu açıklama gereğini hissetmeli.

   4 dakika sonra ek: Derseniz ki 'sen geçen haftaki evcil hayvan karşıtı videodan dolayı Can'a kıl mı oldun, o nedenle mi bu yorumları yazıyorsun', evet doğru, ama yanlış birşey yazdığımı düşünmüyorum, içeriği gözönüne alınız.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @johnsmith O yüzden Can OtoSeyir'de yok artık. Burada ise çalıştığı firmadan bağımsız olarak yorum yapabilir. Çalıştığı firmanın sahibi değil elemanı. Bir gönül bağı yok. Ama ona rağmen OtoSeyir işini sonlandırdık. Çünkü dediğiniz sebepten, doğru olmazdı.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @stakeout Zaten bu tip keskin yorumlar yapmak için kişiyi özel hayatında tanımanız lazım. Bir videoda söylediği iki kelimeden yargılamak olmaz. Ki ona bakarsanız vejetaryen değiliz. Başkasının öldürdüğü hayvanları pişirip yiyoruz. Yediğimiz için de öldürülmeye devam ediyorlar. Bu konuyla ilgili bir de dini bayramımız var. Hayvanlara düşkünlüğümüz zaten sıkıntılı bir konu detaya inerseniz 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @stakeout İşte tanımak lazımdı hayvanı 🙂

  • Can Akbulut @can

   @gamsizm Sükut ikrardan sayılır diye cevapsız geçmek istemedim. Haklısın, @johnsmith nick'i ile bana nefret kusmak için bulabildiği her kulvardan yürüyen arkadaşı susturmanın pratik bir yoluydu iddiasına kısmen hak vermek. Ama biliyoruz ki doğru değil. Muhtemelen yorgunsun, uğraşmak istemedin. Seni seviyorum, bana bu şekilde çamur atılmasına izin vermene kızdım. Anlaşırız bilahare...

   Buraya senin cevap vermek zorunda kalma nedenin, #Otoseyir in bitmesiyle aynıydı: Artık vaktim yok. Hoş, ben bittiğini bilmiyordum, bulduğum fırsatta fuar değerlendirmesi çekecektim ama demek ki bitmiş. 🙂

   Hiçbir programda etik hatası yapmadık. Günlük hayatta hangi arabayı kullandığım, kişisel zevklerim asla yaptığım incelemeyi etkilemedi. Kurumsal bağımdan dolayı bana müdahale edilecek bir pozisyona da girmedim hiç. Bize reklam veren Toyota varken otoseyir çekmek aynı şey olmadı mı zaten?

   Vesile olan @johnsmith : Ben haşere bile öldürmeyen, mümkün mertebe kurtarmaya çalışan, Tesla X'in arabanın bütün ciddiyetini plastik oyuncak ayarına indiren şovuna aptalca, Mercedes'in tasarımına berbat, Honda'nın City'sine de shitty diyebilecek kadar objektif, olgun bir insanım. Dilimizi de malesef senin anlayamadığın nezakette, titizlikle kullanırım. Keşke sen de dinlediğini, okuduğunu anlayabilecek yeterlilikte olsaydın. Husumet besleyeceğin yerde anlaşırdık. Belki istifade ederdin.

  • Erhan M. @erhanm

   @stakeout bu hayvan sevgisi bir noktada acayip samimiyetsiz geliyor. Bu ülkede bir zümre var ve HAYVANSEVERLİK onların tekelinde; kedi köpek beslemiyorsan ya da ikisinden birini sevmiyorsan hayvan düşmanı oluyorsun.

   Kedi yemediğinizi okuyunca kahkaha attım 🙂 Kedi yemiyorsunuz anladım. Kuzunun kesilmesi ve afiyetle yemenizde bir sorun yok. Hayatta kalmak için yiyorsunuz. Çinliler de hayatta kalmak için köpek yiyor, şimdi tüm ülke hayvan düşmanı mı?

   Bir çok HAYVANSEVER görünümlü insancıklar bencilliklerinden, yalnızlıktan, bazen bir kadına yaranmak için kedi-köpek alıp işi bitince sokağa atıyor. Yazın İstanbul - Şile yolunda bir sürü başıboş köpek gördüğümde yıllardır orada yaşayan birisi "millet hayvanı buraya bırakıp kaçıyor" demişti.

   @can ve @gamsizm nasıl hayvan düşmanı ilan edildi anlıyorum artık. Siz ve sizin zihniyetinizdeki insanlar kendinizce bir HAYVANSEVERLİK kanunu yazmışsınız, uymayan birini görünce düşünmeden hayvan düşmanı ilan ediyorsunuz.

   @gamsizm kediye "karaktersiz kedi" dedi diye nasıl hayvan düşmanı yaftasını yiyor anlamış değilim. Birbirimize her gün tonla hakeret ediyoruz, insan düşmanımıyız 🙂

  • JohnSmith @johnsmith

   @erhanm Doğrudur, günümüzde hayvanseverliği çok yanlış anlayan insan'cık'lar var. Olayın hayvan yemekle alakası yok. Hayvan ayrımcılığı da yanlış, bazısı sadece kendi hayvanını seviyor, bazısı sadece bir türü, mesela sadece kedi, oysa her türlü böcek de hayvandır. Hatta hayvan, bitki diye canlılar arasında ayrımcılık yapmak da yanlış, bana göre.

   Bir canlıyı yemek zorundaysan, bunu, ondan özür dileyerek 'ben şimdi seni kendi canlılığımı sürdürmek amacıyla kendi bedenime katmak üzere zorunluluktan dolayı 'tüketeceğim', ölümüne de neden oldum' diyerek (bu bilinçle) ve 'birgün başka canlıların da seni tüketeceğinin' bilinciyle yaparsın.

   Benim bildiğim bir hayvanseverlik kanunu yok, çok basit birkaç şey var, zaten hayvan / canlı seven insanın yapmayacağı hareket bellidir.

   Hayvanlarla, diğer canlılarla empati kuramayan, kendisinin de bir hayvan olduğunun farkına varamamış 'insan', bir hayvana, bir canlıya eziyet, işkence eden kişi, elindeki olanakları canlıların kötülüğüne kullanan kişi, aç, acı çekmekte olan bir hayvan/canlı gördüğünde içi sızlamayan, ona yemek vermek, yardım etmek için elinden geleni yapmayan, zevk için avcılık yapan, bir hayvana (insan hayvanı da dahil) kendisi zarar verdiğinde dahi, mesela aracıyla kaza ile çarptığında, onu arkasında bırakıp olay yerinden uzaklaşan kişi vb. yaptığına göre ya Hayvan Sevmeyenin tekidir, ya da Hayvan Düşmanıdır.

   Hayvan düşmanı kişilerin bile zamanla önce sadece hayvan sevmez sonra hayvan sever olduklarını gördüm, yani kimseyi böyle etiketlemek de doğru değil. Zaten gerçek psikopatlar hariç hayvan düşmanlıkları daha çok çevresel etkilere dayanıyor, sadece çok azı zeka geriliği sonucu, o nedenle zaman içerisinde bu kişiler iyileşebiliyor.

   Can kişsel olarak hayvanları sevmeyebilir, bunu doğrudan açıklayacak değil (sorsanız en çok 'ben hayvanseverim' diyenler hayvan düşmanı olanlardır), bir önceki videoda söyledikleri ile bence durumunu çok net ortaya koydu, bilinç altı kendisini güçlü olduğu hissettiği konumda hiç gereği olmayan yerde o sözleri söyletti, benim için olay çok net, anlamak istemeyen anlamaz. Umarım ileride o da hayvan/canlı sevgisini anlar. Bu öyle zorunluluktan yapılan birşey, bir külfet değil, o sevgi zaten sizi mutlu ediyor, hayatı yaşanır kılıyor, hele ki karşılığını gözlerinde görebileceğiniz bir hayvanla birşeyler paylaşmışsanız.

   Açıkçası ben henüz 'içindeki hayvan sevgisi'ni keşfedememiş olanlara sadece acıyorum.

   Benim Can'a kızdığım bu hayvan sevgisizliğini, TS ortamında kitlelere yayarak hayvan düşmanlığına çevirmiş olması. Hamdi Bey ise çok mülayim, bir 'sen ne diyorsun Can, bu dediklerin yanlış anlaşılır'?' diyemedi, demedi, demez, ama en azından sonradan her tür yayını yapan yayıncı 'bu benim hazırladığım / yaptığım / katkıda bulunduğum yayın, ne mesaj verdi, faydalı mı oldu, zararlı olmuş olabilir mi?' diye düşünmesi lazım. Söylediğiniz herşey doğru olsa bile doğru zamanda doğru kişilere söylenmediğinde çok yanlış etkiler yapabilir. Bu işin bir de vebali var. Can'da eminim yıllar sonra çok pişman olacak bu söylediklerinden, ama sayesinde belki 5 kişi daha geç hayvansever olacak, o arada 35 hayvan bu nedenle gereksiz acı çekecek, Can ne yapsa yaptığı zararı geri alamayacak. Ben şimdiden o günkü Can için üzülüyorum.

  • Erhan M. @erhanm

   @johnsmith üstteki yorumunuzda yazan aşağıdaki paragrafın altına imzamı atarım. Yalnız benim gördüğüm ülkede son zamanlarda hayvan severlik "bakın ben ne iyi insanım" pazarlaması üzerine dönüyor. Benim iğrendiğim konu bu. Hayvan sever olmak için bir hayvanı evde beslemeye gerek yok. İlla suratını yalatmaya da gerek yok. Hayvanın yaşam hakkına saygı duy ve ona zarar verilmesine izin verme yeter benim için.

   "Hayvanlarla, diğer canlılarla empati kuramayan, kendisinin de bir hayvan olduğunun farkına varamamış ‘insan’, bir hayvana, bir canlıya eziyet, işkence eden kişi, elindeki olanakları canlıların kötülüğüne kullanan kişi, aç, acı çekmekte olan bir hayvan/canlı gördüğünde içi sızlamayan, ona yemek vermek, yardım etmek için elinden geleni yapmayan, zevk için avcılık yapan, bir hayvana (insan hayvanı da dahil) kendisi zarar verdiğinde dahi, mesela aracıyla kaza ile çarptığında, onu arkasında bırakıp olay yerinden uzaklaşan kişi vb. yaptığına göre ya Hayvan Sevmeyenin tekidir, ya da Hayvan Düşmanıdır."

  • JohnSmith @johnsmith

   @ilkyazd Tesla konusunda MG kendisinin de inanmadığı bir cevap yazdı, 'Çalıştığı firmanın elemanıymış, sahibi değilmiş'. Akla ziyan. (Yorumda bulunmasında sorun yok, maddi ilşkisini ki sektörde bir şirkette eleman olarak çalışmak da buna girier, açıklama gereği duymaması yanlış olan) Ama MG ne yapsın hem sanırım bir akrabalıkları var hem Can para almadan katkıda bulunuyor. Eldeki malzeme bu, yapacak birşey yok (Bende de benzer bir akraba var, kimse kusursuz değil) Günü kurtaralım derdindeyiz hepimiz. Ben uzatmıyorum işte, okuyanlar kendi kararlarını verirler. Kapanma dediğiniz budur.

   Hababam sınıfı konusunda benim anlayamamazlık durumum sürüyor. Meslek liselerinin kötü durumundan bahsedilirken araya sıkıştırılan '‘Hababam sınıfından alınan 30 yıllık espriler' diye bir laf, ne açıklaması var? Yok. Anlayan birisi sevabına yazmadı ne denmek istendiğini, belki siz yazarsınız. Ben hiç anlamlandıramadığım için 'eğer kötü birşey denmek istendiyse' diye yazdım.

   Karakter analizi yapmayı gerektirecek bir şey yok ortada. Bana göre, hayvan düşmanı olmayan bir kişi, hele bir yayında, hayvanlar için 'gebermek' fiilini öyle kullanmaz.

   Bir önceki videoda hiç gerek yokken söylenen sözler ve verilen mesaj ortada. Ben o mesaja karşıyım. Yoksa bana ne Can istediği kadar kendi kişisel hayatında hayvan sevmez olsun, isterse yazın ortasında haftanın her günü farklı kürk giysin 🙂 Ya da isterse hayatını barınaktaki hayvanlara adamış olsun, verilen mesaja bakıyorum ben. TSnin bu şekilde hayvan düşmanı yayın yapmayı sürdürmemesini umuyor ve diliyorum sadece, benim asıl olayım budur.

   Sizin Can hakkında tarafsız olma olasılığınız sıfır. O bakımdan aslında cevap yazmayacaktım bile. Ancak, madem sizi de en azından buraya cevap yazmaya sevk edecek kadar üzmüşüm, bir önceki videoya tekrar bakacağım, eğer ben yanlış anlamışsam özür dileyeceğim, eğer hala hayvan düşmanı mesajı orada görüyorsam, onu da yazacağım.

 • JohnSmith @johnsmith

  'Hababam sınıfından alınan 30 yıllık espriler, bir takım şakalar, muziplikler'le ne kastettiniz, hiç anlamadım. Hababam sınıfının esprilerine laf sokmaya mı çalıştınız? Öyleyse, kimse kusura bakmasın, çapınız onu yapmaya yetmez.

 • Levent @leventyurt

  En sevdiğim ikili: 2017/18
  ----------------
  Elon Musk: dünyanın ilk uzay teknolojisi esnaflarından. 😉

 • LOOP @loop

  Elon Mask yetenekli bir zalim, diğer bir çok zalim gibi… Yeni ikametgâhının yöneticilerinin kendi doğduğu ülkeye uyguladıkları sömürgecilikle dahi hesaplaşmayan bir alçak aynı zamanda.

 • Cavid CV @cv

  Vaııah eyitim konusunda nederseniz deyin Sovet sistemine asla kimse ulaşamaz.

  • deathline @deathline

   Sovyet eğitim sistemi mi? 1960 larda işsizliğe engellemek için üniversite eğitimi alan kişi sayısı birkaç katına çıkartan eğitim sistemimi.Her önüne geleni zorla okutursan başına bela alırsın, sovyet battığında inanılmaz bilim adamlarıda vardır ama dünyanın hiçbir yerinde sallanmayacak milyonlarca mantar gibi türetilmiş üniversitelerden mezunu vardı.Kapitalist olmadığı içinde bu insan kaynağı ticari olarak değerlendirilemedi ve battu şuan türkiyenin durumu buna doğru gidiyor.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   @deathline kusura bakma da Turkiye'de odun gibi bir egitim sistemi ile yetisiyorlar. Sovyetlerde hic degilse hem kulturlu hem egitimli yetisiyorlardi.
   Ha Sovyet sistemine ulasmayi bilmem de cogu ulke kat ve kat gecti gitti bile onlari.

  • Cavid CV @cv

   @deathline kısaca bir insan söyliyiyim bakalım tanırmısın. Lev Landau Kendisi Azerbaycan döğumlu bir yahudidir. Baku Devlet Universitesini bitirmişdir. Fizikdir. Yapdıklarını bi oku. Bugünki Avrupa Uzay Ajansının esasını koyan adamdır kısaca.

  • Cavid CV @cv

   @deathline Universiteye kabule gelince ise. Kimse öyle körü körüne testle kabul edilmez. Kimse istemediği bölüme giremezdi. İstediğin bölümü seçerdin ve ona girerdin. Ayrıca universite okuma oranıda öyle yüksek falan değildi. Sizin Sovetler hakkında enufak bir bilginiz yok o yüzdan böyle söylüyorsuz. Bilgileriniz TVile sınırlıdır sizin.

  • deathline @deathline

   @burak25 @cv Türk eğitim sisteminin iyi olduğunu kim söyledi tam tersi sovyetler gibi batışa doğru gidiyoruz sistem doğru olsa o ülke da dağılmazdı dimi?.Sovyet üniversitelerinde prof ünvanı ile gelip beğenmediğiniz türk üniversitlerinde bile doçent ünvanına düşen bir sürü akademisyen vardı önemli olan ağırlıklı ortalamada elinizde ne olduğudur, 10000 mezun arasından bir tane başarılı çıkarsa o başarı değildir tesadüftür.

   Sovyetlere ait abartıların çoğu mitolojik hikaye seviyesinde çünkü dışarıya verilen bilgi çok azdır hatta 1960 yılında birleşmiş milletlere sovyet yükseköğretimi ile ilgili sunulmuş ingilizce bir rapor var ve bir iki tane 80li yıllarda çalışma var bulabileceğiniz.Genel olarak işi sıkı tutmuşlar ilk başlarda ama sonra şişirmişler.O kadar adamı okutup arasından başarılı bilim adamı hiç çıkmazsa genetik olarak mental özürlü falan olmanız gerekir.Tabiki Petro zamanında açılmış köklü üniversiteler başarılı olacak ama eğitimi batıran tabela üniversiteleri olmuştu.
   İsmini vereceğiniz çoğu başarılı akademisyen muhtemelen sovyetlerden tabiri caizse kaçmıştır.
   Okul tabiki açacaksın ama herşeyin bir ayarı var.

  • Cavid CV @cv

   @deathline Sovetlerin yıkılması eğitimdenmi kaynaklı ? Sen Siyaset bilimini oğren biraz.

  • Cavid CV @cv

   @deathline Çok basit birşeyi söyliyim. Sizin (Tüm Avrupa sisteminin) Universitede geçilen Yüksek Matematik dersi bizim Lise seviyye derslerimiz. 2 Koskoca İnşaat bilimini 1-2 bölüme indirmişsiniz, Bizde 12 fakülte enazı 30 bölümden ibaret Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi var. Sizdeyse sadece birİnşaat Mühendislifi bölümü var. Koskoca sektörü bir bölüme indirmisiniz. Sovet sistemindeyse Bina ayrı, Yol ayrı, Metro ayrı ve s. Çünki bunların herbiri ayrı ayrı uzmanlık istiyen bölümler.

  • deathline @deathline

   @cv Bir söz vardır tarihte hiç bir imparatorluk düşmanlarınca yıkılmamıştır, içten içe çürüyerek yok olmuşlardır.Bu kokuşma her yere sırayet etmiştir.Eğitimde bunlardan biridirOsmanlıda "beşik uleması" nedir bir araştır istersen.
   Soğuk savaş döneminde özellikle sovyet tarafında neler olduğunu kimse bilmiyordu, kağıt üzerinde her şey mükemmeldi.Peki gerçekler asla o değildi , maalesef türkiyedede buna benzer olaylar oluyor ve sonu hiç iyi olmayacak.
   Gorbaçov bile artık sabah akşam marş çalmaktan başka yapacak bişey yoktu diyordu.
   geçtim türkiyeyi hiç avrupada durduk yere çöken bina duydun mu?Youtube kendiliğinden çöken sovyet yapıları videosu rahatlıkla bulursun , çünkü sırf propaganda için yapıldı o binalar , boşuna demiyorlar ha "pravda" ha "a haber" diye.
   Sovyet kuruluş amacı olan egemenliğin daha doğrusu devrimin halka teslim edilmesi emanetini gerekli sistemi kurup 90 yıl boyunca sağlayamamıştı.

 • Ahmet aykök @systemnet

  eğitim üzerine çok güzel konuştunuz ben endüstri meslek mezunuyum ve benim zamanımda mühendislik kazanmak imkansızdı cahillik işte heves ettik girdik meslek sahibi olalım diye meğer iş değil diploma önemliymiş mesleğinde takla atsan herifin biri diploması var diye üzerine geliyor ve adaletsizlik işte burda başlıyor....
  @can @hkellecioglu ikiniz bu işi iyi yapıyorsunuz @can bidaha bi yerlere gitme seviyoruz seni...