Paylaş Paylaş

Kış saati uygulaması neden kaldırıldı?

Kış saati uygulaması neden kaldırıldı? Hayatımıza ve enerji verimliliğine yansımaları ne olacak?

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ►https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Agah @agah

  hamdi kellecioğlu stüdyoya ışınlanmış 😀

 • ihsan @ihsan

  #şıpoylır Hamdi Abi var.

 • emrebn @emrebn

  Bu tür videolar gelmesi sitenin tanınırlığı için güzel oluyor. Apple veya sony lansmanı için de canlı yayın olmasa bile bi video gelmesi iyi oluyor.

 • Nikola Tesla @nikola-tesla

  Teknoseyir'den beklenmedik hareketler. 🙂

 • Emre @xyz

  Gerekliydi teşekkürler.

 • fsh77 @fsh77

  Suudi Arabistan, Irak ve İran gibi ülkelerle ise hiçbir saat farkı kalmayacak.İlerde cumayıda tatil yapıp arap sevdamız gerçek olur 🙂

 • fsh77 @fsh77

  "Kış saati uygulamasının kaldırılması 2012’de gündem geldiğinde, DSP Bursa eski milletvekili Ali Rahmi Beyreli, yeni düzenlemenin ve artacak saat farkının Avrupa ile ticari ve ekonomik ilişkileri zedeleyeceğini savunarak şunları söylemişti:

  “Bu değişiklikteki asıl amaç ise, Suudi Arabistan saat dilimini kullanarak, namaz saatlerini Mekke ve Medine’ye göre ayarlamaktır. Ben öteden beri referansın Suudi Arabistan olduğunu söylüyorum. Zaman kullanımı açısından Suudi Arabistan’a tam uyum amaçlanıyor. Bundan sonraki adım da, resmi tatil gününün, Pazar yerine Cuma’ya alınması olabilir"

  http://odatv.com/kis-saatinin-kaldirilmasinin-arkasinda-o-ulke-mi-var-0809161200.html

 • İbrahim @fidotrr

  Saatlerin normalde geri alınması gereken gün gazetelerde haberlerde söyle başlık çıkar:"geceyarısı saat 3'te saatlerini geri almamayı unutmayın". 😀

 • Agah @agah

  saat 9'a kadar iş yerinde okulunda olması gerekenler bu uygulamanın neden yanlış olduğunu gözleriyle görecekler, hele hele 7'de dersi olanlar her sabah küfür etmekten bitap düşecekler. güneşin doğmasına 3 saat varken uyanıp, 2 saat kala evden çıkacak olanlar ayvayı yedi. ha güneşin doğmasına 2 saat kala evden çıkmışsın ha gece 2'de 3'de evden çıkmışsın, bir farkı olmayacak, intihar oranlarında bir artış bile bekliyorum. sabah 9 akşam 6 çalışanlar çoğu zaman güneşi görmeyecekler bile.

 • ad33p @ad33p

  Admin olmasa #magrayaselamlar ile dolardı burası 😛

 • Mustafa @merdogmus

  Kış saati uygulamasının kalktığını twitter da gördüm bakmadım hiç neden kalktı diye, gündemde öğreniriz nasılsa diyordum videosu geldi ama öğrenemedik kaldırılma sebebini. Yukarıda yazan Arabistan olayı mantıklı geldi.

 • Agah @agah

  hayır kış günü ayazın en sert anında tüm türkiyeyi yollara dökerek ne elde etmeye çalışıyorlar onu anlamıyorum. bırak günün en soğuk anını millet sıcak yatağında geçirsin, soğuk kırılmaya başlayınca sokağa çıksınlar. kör karanlıkta ve ayazda, biolojik uyanma zamanına bir kaç saat varken cümbür cemaat yollara düşünce olacak kazayı belayı düşünemiyorum bile. güneş 7'den sonra bile doğarken 6:30-7:00 arası okul yoluna düşen çocuklara üzülüyordum şimdi iyice perişan olacaklar. kim eşinin çocuğunun kardeşinin gecenin kör karanlığında sokağa çıkmasını ister? çok vebal alacak bunu yapanlar ama umurlarında değil çünkü vebalden korkmayan bir anlayışları var.

 • psychicsaw @psychicsaw

  Devletin yapacağı açıklamayı gerçekten çok merak ediyorum. Nedenleri ne? Tabi yaparlarsa...

 • Ruhi @ruhiisci

  sabah işe gidenler için zor olacak. kör karanlıkta gidilecek. işin ilk saatleride kör karanlıkta çalışılacak. büroda çalışanlar için ışıklar açılacak. enerji tasarrufu?
  bilgisayarlar telefonlar otomatik saati geri alacak. onu tekrar ileri almak gerekecek.
  namaz saatleri güncellenecek. takvimlerden bir saat sonra kılınacak. 🙂
  başkada bir sorun olmaz.
  maç saatleri çokta önemli değil.
  bakalım.
  gelecek sene bu olaydan vazgeçilebilir.

 • Boffin @boffin

  iphone 7 çıktı bi ilk izlenim gelir diye beklerken bu ilginç oldu

 • aslanmurat @aslanmurat

  Türkiye almasın ben kendi saatimi alacağım 😀 e cep telefonları otomatik alıyordu şimdi onlar ne olacak?

 • tolga d. @tolga-d

  Bu kadar aptalca bir hareket olamaz. Hayır neden bunu OHAL varken KHK ile yapıyorlar, ne acelesi var, benim hukukçulardan duyduğum KHK'lar OHAL süresince geçerli olduğu yönünde. Ömür boyu OHAL olmayacağına göre Anayasa Mahkemesi yolu açılır bu durumda.

  Ayrıca şunu da söylemek lazım askerlik yapanlar bilir insan ne kadar uyursa uyusun güneş doğmadan uyandığında dengesi bozuluyor. Ben 4-8 nöbetim olduğunda akşam 8 de uyurdum yine de aptal gibi olurdum o gün içerisinde. Bunların etrafında hiç mi bilim insanı yok kafalarına göre iş yapıyorlar. Çoluk çocuk herkes gecenin bir vakti kalkacak okuluna, işine gidecek. Orada yapılan faaliyetten verim alınabilir mi hiç? Ben üniversiteyi ikinci öğretim okudum Saat 9-10 civarı olan dersler bile zulüm geliyordu. Şimdi insanlar tam uyanamadan gece karanlığına mahkum ediliyor. Tamam hükümetin garip uygulamalarına alıştık ama bu kadarına da değil. Bu tarz bütün ülkenin hayatını doğrudan etkileyen bir konuda yaptım oldu demekle olmaz bu işler eğer hukuk devletiysek.

 • Tegin @tegin

  Konudan bağımsız olarak videonun yayına giriş saatini oldukça başarılı. Videoların yayın saatinin 24:00 dan 17:00-18:00 a alınmasının izlenme oranlarına olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Yayınlanma anından sonra ilk saatlerde yüksek izlenme sayıları ve paylaşım oranı olarak yansıyacaktır. @hkellecioglu @gamsizm

 • veli @th_baba_yaga

  @tunc-karesi namaz zaten zorunlu kardeş Islam dininde farz. Ayrıca gereksizce ver yansın etmenizi anlayamıyorum adam kaldıracam dedi kaldıracak siz Bi yerlerinizi yırtsanızda kalkacak en azından olumlu yönlerine bakmak lazım.

  • semih @semih

   elhamdulillah müslümanız ama dediğinde yanlış var. evet islam dininde farz ve zorunlu ama devlette zorunlu hale getirilemez. Eğer zorunlu hale getirilmeye çalışılıyosa bunlarla uğraşana kadar özgürlüğü kaldırsın direk daha kolay. özgürlüğü kaldırıyom dese yine onaylayacak çomarlarla dolu memleket gerçi... sonumuz yakındır hadi hayırlısı...

  • Agah @agah

   adam kaldırıcam dedi ve kaldıracak ha? her kaldırdığını böyle allah emri gibi kabul edersen nerde kaldı senin müslümanlığın? ayrıca şu anda tüm yıl sürekli hale getirilen yaz saati sonradan icat edilen bir şeydir, namaz vakitlerinin de uyduğu sistem kış saatidir. altta yazdım, kış saati dediğiniz gerçek saat, namaz vakitlerine de uygundur çünkü ikisi de coğrafi gerçekleri baz alır. ikisinde de öğle ve akşam arası 4 buçuk saattir. ha sen allahın yarattığı bu düzeni beğenmiyorum akp'nin yaptığı 5 buçuk saatlik öğleden sonralı düzeni daha doğru buluyorum diyorsan o başka. o zaman da millete namaz niyaz hakkında fetva vereceğine önce kendi imanını kontrol et.

 • srcn @srcn

  İzmirde oturup manisada çalışana okuyana allah sabir versin. Saat 6.30 servisine artık gece karanlığında bineceksiniz. Ama durun küfür etmeyin burası türkiye:)

 • srcn @srcn

  Levent Pekcan umarım gündem de bu konuya değinir çünkü bu konu böyle saat dilimimiz değişti ne olacak hiç birşey değişmiyecek kadar basit değil. Teknoseyir editörleri kusura bakmasın ama bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşlar.

 • Tegin @tegin

  Konuyu gereksiz yerlere bağlamaya gerek yok. Dünyanın 3 te 2 si bu saat değişimini uygulamıyor. Uygulayanlar ülkeleri haritada açıkça belirtilmiş.
  Uygulayan ülkeler Mavi
  Daha önce Uygulamış ülkeler Turuncu
  Hiç uygulamamış ülkeler Kırmızı

  Kaynak wiki https://tr.wikipedia.org/wiki/Yaz_saati_uygulaması

  • tolga d. @tolga-d

   Farkındaysan kalıcı olacak olan yaz saati. Yani sonradan uydurulan şey. Hayatta hiçbir şeyi sorgulamadığınızdan kendinizle çelişmeniz bu kadar basit oluyor. Paylaştığın linki arada bir oku istersen 😀

  • srcn @srcn

   @tolga-d @astral Haritada da görüldüğü üzere tüm avrupa mavi. Harita için teşekkürler...

  • Agah @agah

   ayrıca mavi ve kırmızı ülkelerin yaklaşık aynı paralel üzerinde olmaları tesadüf değil çünkü ekvator çevresinde gece gündüz süresi eşit (veya yakın) olduğu için böyle bir uygulamaya zaten gerek yok, yani afrikanın ve amerikanın orta bölümünde yaz saati uygulaması uygulanmıyorsa buna ihtiyaçları olmadığı içindir. avrupa ve onun paralelindeki yerlerde ise işe yaradığı düşünüldüğü için kullanılmıştır ama faydası uğraşmaya değer mi o tartışılıyor. biz ne yapıyoruz? yaz saatini kışın da kullanmak gibi bir saçmalığa imza attıyoruz. madem yaz saati bu kadar tü kaka, niye boğazımıza kadar yaz saatine batıyoruz?

  • tolga d. @tolga-d

   @agah_bagrik Keşke videoda HK yerine siz olsaydınız, çok daha doyurucu bir video olurdu. Sizin değindiğiniz noktaların 10% bile yok videoda. Saygılar

  • Agah @agah

   @tolga-d video gündemi yakalamak adına biraz aceleye gelmiş, hamdi bey belki de ayağının tozuyla kamera karşısına geçmiştir. hazırlanarak çıksa eminim çok daha detaylı bilgiler verirdi.

  • srcn @srcn

   @agah_bagrik Aynen öyle neden yaz saatinde kaldık. Sonradan uydurulanda kaldık. Son kez kış saatine geçip bir daha yaz saati uygulamasını kullanmayabilirdik.

  • Agah @agah

   @srcn olması gereken de buydu, yaz saatine geçip geçmemek bir tercih meselesidir, faydaları tartışılabilir ama kışın yaz saati kullanmanın hiç bir açıklaması yok. tamam dünyada herkes tam üzerinde bulunduğu meridyenin saatini kullanamıyor ama ideal olan meridyeninin saatini kullanmaktır bizim elimizde böyle bir imkan varken niye tepiyoruz? derdimiz nedir zorumuz nedir?

 • Agah @agah

  yaz saati uygulamasını eleştirip bundan sonra sürekli yaz saatinin kullanılmasını savunanlar var, onlara akıl fikir diliyorum. gerçi onların hiç bir zaman neyi neden savunduklarını bildiklerini düşünmüyorum. sırf laf etmiş olmak için, kuru gürültü yapmak için, ortalığı bulandırmak için, anlamasalar bile bir şeyler söylemeleri gerektiğini düşündükleri için konuşuyorlar.

 • srcn @srcn

  Art niyet aramak istemiyorum ama bu iş fırsattan istifa de gibi geldi bana bunu da ekleyeyim.

 • srcn @srcn

  Bu arada kaynar gider kimse sesini çıkarmaz çakallığı da denebilir mi acaba???

 • Emre K @emre-k

  Böylelikle ülkenin en önemli sorunu olan saat dilimi konusu, terörle mücadele için alınmış olan OHAL kapsamındaki KHK ile değiştirilmiş oldu. Meğersem saatleri ileri/geri almak da malum örgütün marifetiymiş. 🙂

  Yıllardır dünyadaki "gelişmiş" ülkelerle (yukarıda haritası verilmiş) senkron giden bir düzen neden çat diye değiştirilmek istendi anlamıyorum. (Bir kaç fikrimvar ama burayı komplo teorileriyle doldurmak istemiyorum.) Ülkenin nüfus ağırlığı merkez ile batı iller arası bir yerde iken tüm ülkeyi Kars'ın geçtiği meridyendeki saat dilimine almak ne kadar doğrudur? İlla kalıcı olması gereken bir saat varsa o da kış saati diye bildiğimiz saat olmalıydı.

  Hatta bence dünyadaki standartı da yok sayıp kendi meridyenimizi oluşturalım. Greenwich gözlemevi kim yahu. 🙂 Meridyenlere ve saat dilimine sandıkta halk karar versin.

  IT, Makina, Otomasyon, Gömülü sistemler gibi birimlerde çalışan arkadaşlara bol sabırlı günler diliyorum. Şimdi yaptıkları sistemleri tek tek güncellemekle uğraşacaklar.

  • Agah @agah

   kendi standartlarımızı oluşturamayız çünkü o zaman bildiğimiz kış saati denilen sisteme geçmemiz gerekir 😀 doğrusu kış saati denilen şey olduğu için kendi stamdartlarımızı oluşturursak merkez olduğumuz için doğrusunu yapmak zorunda kalırız, o da bizi rahatsız eder çünkü biz doğrunun değil yanlışın peşindeyiz 🙂

 • Lütfi Dereli @ltfdre

  Bu sene kafamıza göre takılacağız anlaşılan.

 • Volkann @volkann

  Bide böyle deneyelim bakalım

 • Buğra @madduck

  ocak gelip de ankara ayazında sabah 8.30 mesaisine giden hiç kimse bu kararı alanları sıcak bir yer bulana kadar iyi anmayacak!..

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @agah_bagrik Ülke hem OHAL konumunda hem de aynı anda savaşta. Hiçbir şeyi akıl ve mantıkla açıklamaya çalışmayın bence. Bu kararın da yanlış olup olmadığı bize yakışan şekilde pratikte anlaşılacak bir şey. Olmazsa özür diler geri alırlar. Bu arada işin bizim bilerek değinmediğimiz 'doğuya yaklaşma' mesajı gibi bir siyasi mesaj olma ihtimalini de ben düşünüyorum. Karar alındı ama yürürlüğe girmeden iptal edilecek zaman da var. Vermek istedikleri mesaj her neyse alındıysa.

  Ama bizi gayet tatmin edici bir teknik açıklama ile utandırabilirler de. Videoda belirttiğim gibi, bu işin yamuk tarafı bu kararın çıkması ve bizim bunu çıktıktan sonra öğrenmemiz. Dolayısıyla kimse hiçbir şey bilmiyor.

  • Recep @recep

   İtü den bir hoca Cnn e konuştu. Enerji bakanının talimatı ile bir araştırma yapmışlar ve çalışma sonucunda değiştirmemenin daha karlı olduğu sonucuna varmıştır.

  • Agah @agah

   tatmin edici açıklama bile beni tatmin etmez çünkü hadi diyelim bu saat konusunda müthiş bir keşfe imza atmış olalım, o zaman "biz böyle bir şey bulduk, bu sene son kez yaz saati uygulamasından çıkıyoruz, önümüzdeki sene ilkbaharda başlayacak yaz saati uygulaması kalıcı olacaktır, sebepleri de şunlar şunlardır" denirdi, insanlar da ona göre hazırlığını yapardı. yani aslında yaz saatinin kalıcı olmasına gelene kadar açıklanması gereken tartışılması gereken çok şey var. işin teknik kısmına gelince, ne yazık ki dediğin gibi illa pratikte görmemiz lazım, bize yakışan bu çünkü.

  • Can Dgn @candgn

   @recep kanka bunun ekonomi kisminda borsa ve yurt disina entegre islemler var.bugun dinledim mesela ingiltere borsasiyla 3saatlik fark olmasindan bahsediolardi.neden dunyaya entegre olmak varken burnumuzun dikine gidioz anlamiorm..

 • turker @turker

  insanların bu garip uygulamayı bu kadar içselleştirmesi çok ilginç.

  • Bushido @bushido

   Amaç konu farketmeksizin her şeye muhalefet olayım duygusu hocam boşver.

  • Agah @agah

   @bushido he amaç farketmeksizin he, gecenin zifiri karanlığında arabası olmayan insanların eşini çocuğunu sen mi işlerine okullarına götüreceksin, parası olmayanın taksi parasını sen mi vereceksin, bu piyangodan çıkan şeyden ötürü evini barkını taşımak zorunda kalanlara sen mi ev bulup taşıyacaksın, iş değiştirmek zorunda kalacaklara sen mi iş bulacaksın? özellikle kalabalık şehirlerde insanlar evlerini barklarını işe gitme zamanlarına göre seçerler, şimdi tüm düzenleri bozulacak. bunca insanın kurulu düzenini tek lafla yıkmaya ne hakkınız var? yaptıklarınızdan zerre sorumluluk duymayın anca boş boş konuşun, vebal kavramına inancın kırıntısı yok sizde.

  • Bushido @bushido

   @agah_bagrik yahu ne abarttınız yok ev taşıma yok iş değiştirme. Neyin düzeni bozulacak işe gitme zamanında? İş 8 deyse önceden de 7'de çıkacaktı şimdi de 7'de çıkacak? Neyin değiştiğini zannediyorsun? Yollar mı uzadı? Ayrıca benim de arabam yok, hiç bir değişiklik olacağını da sanmıyorum hayatımda.

  • Agah @agah

   ha yani gmt+5'e geçsek, gece yarısı insanlar evlerinden çıkmak zorunda kalsalar saatler 7'yi gösterdiği için yine bir sorun olmayacak. güneşin doğmasına saatler varken zifiri karanlıkta insanlar evlerinden çıkacak, bu sorun olmaz dediğin saatler senin zihniyetinin "onun da o saatte dışarda ne işi varmış," dediği karanlık saatler oluyor.

  • turker @turker

   @agah_bagrik anlıyorum ve karşı tez olarak saat 16:00da havanın kararmasnı ve o saatten sonra küçücük çocukların 5-6 gibi okuldan çıkmasını, mesainin 7de bitmesini ve 2-3 saat karanlıkta çalışma gerekliliğini öne sürüyorum 🙂

  • Bushido @bushido

   @agah_bagrik şuan yaptığın şey ne anlama geliyor? Benim zihniyetimin “onun da o saatte dışarda ne işi varmış,” denen zihniyetle aynı olduğunu hangi güçle söyleyebiliyorsun? Size göre hükumeti seviyorsan körü körüne savunmalı, sevmiyorsan körü körüne eleştirmek olduğu için beni böyle bir zihniyete benzetiyorsun tabiki. Tebrikler.

  • Agah @agah

   @turker sabahçı öğleci sistemi zaten ideal olan değil, ideal olan çocukların 9'da okula başlayıp 3'de çıkmasıdır ama illa bir tercih yapılacaksa güneşin doğmasına 2 saat kala değil güneş battıktan 2 saat sonra sokakta olmalarını tercih ederim çünkü birisinin adı akşam diğerinin gece. gece gece sokaklarda in cin top oynarken çocuğun ne işi var dışarda? akşam 6'da en azından her yerde insan var. güneşin doğuşuna göre oratılarsak aralık ayındaki durum, haziran ayında bir çocuğun gece 3 buçukta evden çıkıp 4'de okulda olması gibi bir durum olacak.

  • Agah @agah

   @bushido bu saçmalığa karşı çıkmayı hükümetine karşı kuru muhalefet olarak kabul ettiğine göre zihnetin belli oluyor demektir. neyse anlaşılan görmeden anlamayacaksın sen. bu konuyu not ediyorum, aralık ayında senden sabah 7'de sokağa çıkıp gördüğün manzaranın fotoğrafını çekip buraya yüklemeni isteyeceğim, inşallah dediğimi yaparsın da neyden bahsettiğimizi net bir şekilde görürüz. sen yapmazsan da ben yaparım, sabah 7 dediğimiz şeyin nasıl gece 7 yapıldığını gözlerimizle görürüz.

  • Bushido @bushido

   @agah_bagrik arkadaş şaka gibi ya. Tamam yap 🙂

 • Alim Bozkayalar @sqn

  kıbrıs yaz saati kullanmaya devam edecek yazıyor timeanddate'de. iki taraf arasında saat farkı olması ilginç olacak. http://www.timeanddate.com/time/dst/2016.html

 • homosapien @biggestliar

  İstanbul gibi büyük şehirlerde kışın gün doğumundan önce, buz gibi havada, daha karga kahvaltısını yapmadan savunmasız kadın ve kızlarımız yollara düşünce, işe gittiğinde bile beyin daha uykudan uyananamış iken çalşmaya başlayınca, genç öğrencilerimiz derse girdiğinde, sabi sübyan ana okuluna gitmeye çalıştığında anlayacak insanlar...

  Bir saat diliminde sabit kalınacaksa, kış saati diliminde kalmanın daha doğru olduğunu (GMT+2) nasıl anlatmalı insanlara bilmem ki!...

  Anlatmaya çalışsak bile "sen siyaset yapıyorsun"a lafı getirecek kadar sığ, basiretsiz, vizyonsuz ve körü körüne siyaset yapan yöneticilere nasıl anlatmalı bilmem ki!...

  Bu uygulama ile kış günlerini saat cinsinden daha uzun ve aktif olarak geçireceğimiz için enerji tüketiminin bu saat diliminde kalındığı sürece daha fazla artacağını, devlete değil ama halkın ev faturasını olumsuz etkileyeceğini nasıl anlatmalı bilemem ki!...

  İTÜ'lü bir hoca televizyonda konuşmuş; "yaptığımız araştırmaya göre fark yok" demiş. Karşısındaki gazeteci değil ki; Neyi araştırdın hoca?, hangi kriterlere baktın?, neyi referans aldın da "bir fark yok" dedin? diye soran yok.... Bu saat diliminde kalınırsa devlet harcamalarında bir fark olmayacak (belki), ama halkın ödediği enerji faturalarında fark olacak. Ki zaten bu yüzden Amerika'daki pek çok eyalette saat farkı vardır ve kullanılır

  Tek faydası, mart ve ekim aylarının son cumartesi akşamlarını artık takip etmemize gerek kalmadı. Artık onlar da her cumartesiden farklı bir cumartesi olamayacak.
  .

  Şampiyonlar ligi, 3 BÜYÜK, 4 BÜYÜK, 5 BÜYÜK benim umurumda değil. Hata bana sorsanız "FUTBOL KALKSIN" derim (bu yüzden beni vurular herhalde). Umurumda olan tek BÜYÜKLÜK, bu ülkenin EKONOMİK BÜYÜKLÜĞÜ.

 • pureman @pureman

  saati geri alıp orada bıraksak daha iyi olmaz mıydı acaba..

 • paratoner @paratoner

  Yok yahu aslında hazırlık filan gerekmeyen durumlarda zınk diye video çıkıyor. evveliyata bakarsan hak verirsin. eh iyide oluyor aslında. 🙂

 • Toxic Umix @toxic-umix

  Geçen sene Azerbaycan geçti bu uygulamaya. Sanırım bizde onlardan feyzaldık. Ancak onlarda ufak problem yaşadılar. Telefonlardan Azerbaycanı seçince saati eski sisteme göre ayarlıyordu. Bizde de aynı problemler olabilir.

 • M. Aziz Ulak @mazula95

  Üzerine konuşulması gereken bir konuydu video için teşekkürler. Bu uygulamaya geçilmesinde İTÜ'lü akademisyenlerin yaptığı uzun araştırmalar etkili oldu ve sayısal verilerle gerekçelendirildi. Daha fazla bilgi için İTÜ'nün resmi sitesindeki habere bakabilirsiniz: http://www.itu.edu.tr/haberler/2016/09/09/itu-tasarruf-eden-ve-daha-mutlu-bir-turkiye-icin-saatleri-sabitledi

  • homosapien @biggestliar

   İki tane "profesör"ün herkesin gözünün içine baka baka yalan söylemesini, sabah kalkacak insanlar sorusunu nasıl geçiştirdiğini herkes izlesin. Tüketim değerleri olarak sadece devletin tüketim değerlerini baz alıp, halkın tüketim değerlerini fazla dikkatte almadıklarını herkes izlesin. Bakanın emir vererek iki "profesör"ün sadece "tamam abi" modunda ama bilimselmiş gibi cümleler kurarak nasıl süslediklerini herkes izlesin...

   Biz bu uygulamayı yıllardır kullanan, anlamlı ve doğru olduğunu savunan gelişmiş ülkelere mi bakacağız yoksa kullanmayan, neyin ne olduğunu hakkında bilimsel hiçbir fikri olmayan orta doğu ve Afrika ülkelerine mi bakacağız lütfen herkes düşünsün!.

   Daha kendi paleocoğrafyamızın analizini yapmaktan aciz "profesör" sıfatlı sözde bilim insanlarımızın yaptığı açıklama benim canımı acıtıyor artık. Bir de kalkmış Sibirya ile Petersburg'un arasındaki büyük farktan bahsediyor: "Ne alaka arkadaş, bana ne!" demiyor sevgili gazeteci ablamız.

   Dünyanın Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya, Almanya, Fransa, İtalya, İsveç, Norveç, İsviçre, Danimarka, Hollanda vs. gibi en gelişmiş ülkelerinin neredeyse tamamı bu uygulamayı kullanırken, acaba nedendir biz kaldırdık?. Hadi uygulamayı kaldırdık ama niye orta doğu ve afrika ülkelerinin çoğunun olduğu bir dilime geçtik?, ben anlamadım!!!!

   Not: Amerika Birleşik Devletleri'ndeki eyaletler kendi paleocofrafyası, kendi meteorolojik, kendi ekonomik şartlarına göre daha hassas bir saat uygulaması içindedirler.

   @mazula95 Paylaşımınız için teşekkür ederim.

 • Merih Özüdoğru @mrhozudogru

  NEDEN ? Sorusuna HALA CEVAP BULAMADIM 11 Dakika 39 saniye HEBA OLDU BİLEMDİĞİMİZ BİRŞEY BARİ SÖYLESEYDİNİZ !!!!
  O BAŞLIĞA "NEDEN" KELİMESİNİ EKLİYORSANIZ AÇIKLAMASINI DA ONA GÖRE YAPIN.
  LAYLAY LOM GEYİK MUHABBETİ GİBİ VİDEO ÇEKİYORSUNUZ YA ADAM GİBİ AÇIKLAYIN BİRADER "NEDEN" NEDENİ NE