Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2017/45

13 - 18 Kasım 2017 Gündem  No #45

Geçen haftadan

- Intel ve AMD iş birliğine gidiyor. Ürün fotoğrafı da sızdı.

- AMD grafik bölümü baş mühendisi Raja Koduri Intel’e geçiyor.

 

- Tesla yeni bir spor otomobil modeli ve ilk kamyonunu duyurdu.

- Qualcomm, Broadcom'un 105 Milyar $ teklifini düşük bularak reddetti.

- Tüketici hakem heyetlerine başvuru limiti 6000 TL’ye  çıkıyor.

- Türkiye’deki bilinen ilk Bitcoin gaspı yaşandı.

- OnePlus telefonlarında güvenlik açığı bulundu. 5T telefonu tanıttı.

- Intel’in 5G yongası 8060.

- VESA, EDID sistemi yerine geçecek DisplayID 2.0 standartını duyurdu

- Samsung, GDDR6 bellek yongalarını hazırlıyor.

- NVIDIA'nın bir sonraki grafik mimarisinin adı Ampere olacak.

- Intel Optane DIMM'ler 2018 yılında gelecek. Micron da kendi flash bazlı DIMM'lerini geliştiriyor.

- HTC yeni VR gözlüğü Vive Focus’u tanıttı.

- Toshiba'nın televizyon bölümü HiSense firmasına satıldı.

- Amazon’un eve servis hizmetinde önemli bir açık bulundu.

- Akıllı sağlık saati firmalarından biri daha gitti.

- Firefox 57 Quantum çıktı

- Black Friday yaklaşıyor. 24 Kasım. Amazon Cyber Monday ise bu pazartesi başlıyor.

- iPhone X 24 Kasım’da Türkiye’de satışa çıkıyor.

- Yüzüklerin Efendisi dizi oluyor.

Oyun Dünyası

- Türk oyun siteleri birleşti.

- Battlefront 2’deki sorunlar devam edince, oyun içi satın alma sistemi rafa kalktı.

- Starcraft II bedava olarak sunuldu

- Crysis 10 yaşında

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • aslanmurat @aslanmurat

  Videosuz gündem patatessiz kizartmaya benzer

 • bahadircck @bahadircck

  iki üç kere kontrol ettim ne zaman gelecek diye

 • Cleaverix @cleaverix

  O kadar bekledik videoda yok 😀

 • hakara @hakara

  5 kere sayfayı yenileyip kalayladım firefox quantumu videoyu göstermiyor diye sonra ilk yorumu okuyunce bir hüzün sardı bedenimi.

 • TeknoStil @teknostil

  "Black Friday yaklaşıyor. 24 Kasım. Amazon Cyber Monday ise bu pazartesi başlıyor."
  Cyber Monday, Black Friday' den sonra olmuyor muydu?

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  ben de videosuz sevmiyorum o yüzden yarın seyredicem.

 • sgur @sgur

  @gamsizm
  LP LG kore gezisi ile ilgili program yapacak mi?

  Bu arada sürekli bikoli gibi uygulamalarin cok mantiksiz olugundan bahsediliyor ama ilginctir cok gerekli bir sey aslinda.

  almanya, avusturya ve isvicrede oldukca fazla kullaniliyor bu sistem. ayri bir sirket modunda degil, dhl, ups gibi sirketler süpermarketler, bakkallar, kirtasiyeler ile anlasiyorlar ve gelen ürünleri dilerseniz oraya yönlendirebiliyorsunuz, ya da evde yoksaniz oraya birakiyorlar.

  sahsen benim en begendigim özellik ise 24 saat acik "abholbox" denen teslim alma kutulari. türkiyedeki ptt subelerinin avusturya muadilinde mesela subenin girisinde bir oda var, bu oda da kutular var, siz dilerseniz teslimati ücretsiz olarak bu kutulara gönderebiliyorsunuz, oraya teslim edildigi anda bir mail ve barkod geliyor, onunla oradan 24 saat teslim alabiliyorsunuz. sube 18:00 den sonra kapali, o bölüme girmek icin giriste bankomat ya da kredi kartinizi okutuyorsunuz ve kapi aciliyor. bu sayede 7/24 ürünü teslim alabiliyorsunuz.

  ben sahsen 2 senedir eve neredeyse tek bir siparis almadim, hepsini oraya yönlendiriyorum. genelde kargocular gelirse sabah 6-7 gibi geliyorlar, uykumu bölüyorlar, daha gec gelirlerse bazen dusta oluyorum, bazen iste. bazen ayni türkiyedeki gibi üsenip zile basmiyorlar. bu durumda uzakta bir subeden teslim almam gerekebiliyor.

  kisaca bikoli gibi sistemler temelde oldukca basit ve kullanisli.

 • Uğur Doğan @infoman

  "Herşeyi ben bilirim" diyen Mesut Çevik yanında, "Belki yanlış düşünüyoruz" diyen @leventp teknoloji basınına büyük geliyor.

 • Arkader @arkader

  Firefox Quantum'u heyecanla bekliyordum. Çıktığı gün indirip kurdum. Chrome ile kıyaslandığında 8GB RAM ve i5 2500k işlemcili sistemimde yine de yavaş kalıyor. Firefox'un daha önceki versiyonlarına göre epey hızlanmış ancak. Hissedilir fark var eskisine göre.

  Genel olarak beğendim. Tasarım çok hoş olmuş. Kullanımı da kolay geldi bana. Chrome'u bırakıp Firefox'a geçtim bu sürümle tekrar. Dediğim gibi ufak bir hız farkı var ama o uçurum kapanmış.

  • bosu @bosu

   Merhaba, nasıl bir hız farkı var ben anlayabilmiş değilim. Yani kırom bir siteyi 3 sn de açarken ateşli tilki aynı siteyi 6-7 sn de mi açıyor ? Cidden ben böyle bir duruma tanık olmadım.

   Ancak bir site kıromda hızlı açılıp aynı zamanda ateşli tilki de yavaş açılıyorsa bunun tek nedeni sitede kullanılan kırom uyumlu ağır Java scriptler olabilir, bununda sorumlusu sivri zekalı webmasterlardır, hoşçakalın.

  • Arkader @arkader

   @bosu Merhaba,
   Hız farkı durumu şöyle. İlk açılış hızları hemen hemen aynı. Genel kullanımda da pek fark yok. Sadece bazı ağır sitelerde (örnek olarak YouTube, Twitch, Facebook) Firefox çok minik bir farkla daha yavaş kalıyor.

   İlk yorumu sabaha karşı yazmıştım. Bundan dolayı pek iyi ifade edememişim kendimi. Çok dikkate alınacak bir fark yok. Eşit bile diyebiliriz.

  • bosu @bosu

   merhaba @arkader , yorumun için tşkler. Ben kırom kullanmadığım (ama çok kişiye [istemesemde] kurmuşumdur) dan ötürü tam karşılaştırma yapamıyorum. Mantıken her sitenin her tarayıcıda nerede ise eşit sürede açılması gerekir. Burada en büyük etken Java Script kodları olabiliyor. Çünkü java kodları farklı tarayıcılarda farklı şekilde yazılmak zorunda kalabiliyor ve belki bir java kodu bir tarayıcıya ağır gelirken başka bir tarayıcı bunu daha rahat çalıştırabilir. Hatta öyle java script kodları varki bir tarayıcıda çalışırken, diğer tarayıcıda çalışmıyor. Aynı durum kırom içinde geçerli olabilir veya firefox için de geçerli olabilir. Yanlış hatırlamıyorsam son aylarda kırom ve mozilla nın üst menüleri (sitelerin açıldığı tab menü) birbirine çok benzer olmuştu, son güncelleme ile bu benzerlikten arınması hoşuma gitti doğrusu. (Bu arada arcade oyunlar ile aran iyi olmalı ? )

 • M.Heidegger @heidegger

  Amazon.de'deki gönderilmiyor yazdığı halde gönderilmesi sürekli olan bir durum.Ödeme sayfasına kadar gidiliyorsa sorun olmuyor.Satıcısı Amazon olan ürünlerde geçerli büyük oranda bu durum.

  • erd97 @erd97

   Bir de asıl komik olan olay şu: Amazon.com 'da Yanda "Ship to Turkey" diye bir seçenek var (tam düzgün çalışmasa da yardımcı oluyor), ama Türkçe bile olan Amazon.de 'de ürünleri (özellikle Amazon dışındaki farklı satıcıların sattıkları benzer ürünlerde) sepete ekleyip, siparişi bitirme ekranına gelene kadar bazı ürünlerde ne kadar kargo, ne kadar gümrük ücreti olduğunu bile göremiyorsun.

 • huseyin/azuren @hegemen

  Overwatch 17-20 kasım arası ücretsiz oynanabiliyor! oynamak isteyenler indirip oynayabilir.
  fiyatıda 20€ ya düşürülmüş.

 • Ali Sezai @ali-sezai

  firefox begendim eskisine göre hızlı ve stabil. Chrome bıraktım, lakin şifreler(senkronizasyon) sorun halen ?

 • Fırat ➕ @frt

  intel harici grafik işlemcisi konusunu oyun pazarı üzerinden değerlendirip o kadar büyük bir pazar yok demişsiniz ama bana daha çok mining sektörü için yapılacak bir kart olacak gibi geldi.

 • Afsinyus @ufo

  Bizim tüketici kanunu ve hakem heyetleri "kadük" yani yok hükmünde. Örn tamir süresi 20 gün. 21. günde ihtar çekip garanti belgesi, servis fişi ve ihtarla beraber hakem heyetine gidiyorsunuz. Çünkü servis veya satıcı pişkin pişkin git kardeşim hakeme diyor(biliyor en az 7 ay süreceğini sktr çekiyor)

  Bu arada kanuna göre 10. günde yedek cihaz vermek zorundalar ama kimse vermiyor. Kimse vermiyorsa kanun neden var? Ayrı muamma.

  Hakem heyeti diyor ki "Fatura garanti belgesi yerine geçmez(madde aynen böyle diyor) " Bana maddeyi açıp gösterdiler ordan biliyorum( ikinci sktri çekiyor.) Garanti belgesi onaylanması internet üstünden aldıysanız imkansız (teknosa, migros vs perakendeciden aldıysanız kaşeli imzalı tarihli onaylatın mutlaka - ama az sonra yazacağım o da bir halta yaramıyor)

  Neyse ben hepsiburada GM'ye gidip onaylatmıştım (huawei içindi) Adamlar çok şaşırmış çünkü bazı hakem heyetleri istiyor bazıları istemiyormuş.

  Sonra eğer hakem heyetine kabul ettirebilirseniz (sayıları çok az ve yığılmış durumda) 6-7 ay sonra kararı alabiliyorsunuz.

  Tabi kabul ettirdikten 2 gün sonra "cihaz hazır gel al" derlerse ne halt edersiniz orası muamma.

  Ben hepsiburada'dan almıştım, kararı maille gönderdim 2 günde paramı iade ettiler. Bundan sonra da hep HB'den aldım telefonları.

  Yok siz esnaftan veya Migros, teknosa vs biyerden aldıysanız "hakem heyeti kararı tavsiye kararıdır (üçüncü sktr'i yiyorsunuz) git ne halt edersen et deniyor. Sonra ver elini Kartal adliye ve haciz işlemi. E haciz işine ticaret mahkemesi kararı gerekiyor bu geçerli değil diyorlar (anladığınız mı ilk sktir'i neden yediğinizi, çünkü esnaf işi çok iyi biliyor)

  İstanbul içinde Adliye, tüketici mahkemesi, servis, satıcı deli dana gibi dönüyorsunuz hep 6-6 gelirse 6-7 ay içinde paranızı alabiliyorsunuz.

  Sonra diyorlar ki garantisiz mal almam 🙂 🙂 🙂 🙂

  • TeknoStil @teknostil

   Garantisi olan malda bir sekilde paranizi geri alabiliyorsunuz. Oteki turlu tamamen rezil oluyorsunuz. Sonra her satici veya her firma, anlattiginiz gibi davranmiyor.
   Kendi tecrubelerime dayanrak söylemem gerekirse, garantili urunden sasmam ben.

  • sgur @sgur

   @ufo @teknostil

   türkiyede bir cok yer benzer sekilde davraniyor ama su kesinlikle sasilmamasi gereken bir sey, türkiyede tatli dille konusunca her zaman bir cözüm üretiliyor neredeyse, her zaman derken biraz dikkatli davranmaya calisiyorum ama benim her tecrübem böyle oldu. calisanlarla güzel iliski icerisinde olunca isler hem kolaylasiyor hem de eglenceli hale geliyor. dedigim gibi istisnalar oluyor insani cileden cikaran.

   uzunca süredir yurt disindayim, ara ara geldigimde bazen benim, bazen ailemin böyle sikintilarini her zaman konusarak cözdüm. en az 4-5 kere ürünü iadesi ya da garanti sürecine soktum ürünleri her defasinda halledildi bir sekilde. her zaman cözülmeyecegini umarak gittim, cünkü bahsettikleriniz cok duydugum isler.

   ayni sorunlar yasadigim yerde cok yasanan seylerden biri, garanti sürecleri, ürün iadeleri etc. ben sirf bu tarz seyler yüzünden bazen pahali bile olsa amazondan aliyorum ürünü. hic dert tasam olmuyor. 50 euro fazla veririm ürüne gerekirse ama aldigim ürün degerli ise potansiyel sorunlarda derdim tasam olmaz. ki cok yasiyorum bunu, telefon aldim agustosta kamerasi bozuldu, amazona bozuldu dedim, tamir demeden hemen aynisindan gönderdiler, tablet aldim, ayni sekilde. aldigim her üründe adamlar dert tasa olmadan iade aldilar, en az 15 kere iade ettim, hemde bazilarinda 20 ay sonra. dedigim gibi sirf bu yüzden her ürünü amazondan aliyorum.

   umarim amazon türkiye lojistik merkezi tam olarak kurulur ve isler hale gelir.

  • Emre K @emre-k

   Türkiye'de ne distiribütör garantisine ne de ithalatçı garantisine güveniyorum. Bu yüzden arada risk alınabilecek ciddi bir fiyat farkı varsa ürünü yurt dışından almak daha mantıklı geliyor bana.

  • erd97 @erd97

   @emre-k Eğer ürün kolaylıkla postalanabilecek bir ürünse şu anda Amazon'un (ürüne göre değişse de) garantisine daha çok güveniyorum.

  • Afsinyus @ufo

   @sgur diyalog her zaman ok. Tatlı dil eyvallah. Ama cihaz pörtlemiş. Karşınızda sadece telefonu alıp kayıt açmakla sorumlu bir zavallı var. Zaten teknik personel değil. Anlamıyor. Muhattap yok ki? Netten aldıysan zaten s.çtın

   Limitten dolayı ticari mahkemelik olmuş bir arkadaşım karar çıkar çıkmaz adamlara tebliğ etmek yerine direk icraya vermişti :]] En tatlı anımız odur

 • Batuhan @achfighter

  Crysis diyince aklıma Laz komutan Chino geliyor.

 • D.Tspnr @tibaldo

  Yeni Firefox text tabanlı ve sayfasında fazla video olmayan siteler de Chrome'dan daha az Ram harcıyor ama Video izlemeye başlayınca değişen bir şey yok ve Nerdeyse Chrome ile aynı seviyede de veya bana mı öyle geldi bilmiyorum biraz da geçerek Ram kullanıyor

 • onsekizkurus @onsekizkurus

  bu kargo şirketleri vardiyalı çalışsa nolur yani ? kargonun teslim fişine teslim almak istediğim saat diye bi kısım olamazmı ?

  • sgur @sgur

   bir cok sirket bunu zaten sunuyor bildigim kadariyla dhl, ups gibi.

  • bosu @bosu

   Ciddi ciddi vardiyalı sistem çok iyi olurdu, enazından iki vardiya olsaydı ve ikinci vardıya gece 11-12 ye kadar mesai yapsaydı. Bununda sebebi zaten çalışan insanlar akşam 7-8'e kadar evde olamıyor, eve geldiklerinde de sadece gün içerisinde bırakılan, geldik sizi bulamadık kağıdı ile karşılaşılıyor. bu kargo dağıtımları bu saatlerde de devam edebilir. Büyükler cebimize % 10 daha az kar girsin derlerse herşey olur. Açıkçası akşam 8 ile 11 arası dağıtım yapmaya devam eden bir kargo firması olsaydı ben gönderilerimde bu firmayı kullanırdım.

  • Afsinyus @ufo

   ya şube teslim istiyorum. ben gelir alırım diyorum internetten bakıyorum gelmiş. Şubeye gidiyorum dağıtıma çıkardık diyo. Lan niye çıkardın evde yokum ki. Evde mi bekliycem öğlen arası geldim işte. Yok abi diyor, iyilik etmiş sözde.. Neyse geri göndermeden yakaladım bişekilde..

 • Orodruin @culas

  Ben Intelin Nvidia rakip bir ürün geliştireceğine pek inanmıyorum açıkçası. Çünkü, yıllardır üst seviye GPU geliştiren bir firmanın karşısına dikilip aynı seviyede hatta daha iyi bir ürün yapmak zor iştir. Prosesi geliştirmesi yazılımı vs vs derken çok zor o iş. Anca AMD gibi bir seviyede kalırlar diye tahmin ediyorum.

 • Cengizhan @chalacli

  Aynı 7-8 sekmeyi hem chrome da hem de firefoxta açtım ama chrome yine ram tüketiminde yarı yarıya az. Nasıl bir test yapıp firefox chrome un yakınına geldi diyebiliyorlar anlayabilmek güç.

  • sgur @sgur

   @theprestige

   test yaparken sifir, format atilmis hic bir gereksiz program olmadan test yapmaniz gerek.

   varolan kurulu düzendeki bilgisayarlarda yaptiginiz testler test degildir.

   ben mozillayi test etmedim, pek gerek görmüyorum, chrome da rahatim. ama test yapacaksaniz ayni bilgisayarda her denemede format atip ayni sekilde sifir durumda test yapacaksiniz.

  • bosu @bosu

   Kırom kullanmadığımdan dediğinizi denemedim. Fakat söylediğiniz gibiyse şunu diyebilirim; Çoğu kişinin bilgisayarı minimum 8 GB dan başlıyor günümüzde 8 GB Ram ve mozilla ile internete girip çok rahat bir şekilde PC kasmadan geziniliyor. Daha az ram kullananlar ? kırom kullansın bişey demem zaten 😛

 • Mamba @blackmamba

  Bilgisayarımın 8 GB RAM'inin genellikle yarısına yakını boş duruyorken (oyun vs. hariç tabii ki) niye az RAM kullanmasını isteyeyim ki bir uygulamanın? Tam tersi, az RAM kullanan program sürekli işlemleri yeniden yapıyorsa gereksiz işlem gücü kullanmış olur. RAM kullanmak içindir (bol olduğu sürece 😀 )

 • Emre K @emre-k

  Bukoli gibi hizmetlere karşı neden bu kadar ön yargılısınız bilmiyorum ama tıpkı gelişmiş ülkelerdeki gibi bir gün bu sistem de Türkiye'de oturacak. Bunun sebebi ise özellikle büyükşehirlere çalışmak için gelen ve yanlız yaşayan kişilerin sayısı sürekli artıyor. Bu kişiler bırakın kuryeyi evde beklemeyi iş çıkışı semtlerine ulaştıklarında kargo şubesi bile kapanmış oluyor. Böyle durumlarda yol üzerindeki bir paket istasyonu tüm sorunu çözüyor. (Bir çok firma iş adresine kişisel kargo gönderimi yapılmasını istemiyor bu arada.)

  Öyle küçük esnaf ile de muhatap olmaya gerek yok. Bugün her mahallede bir tane A101, BİM gibi kurumsal bir market var. Çoğu geç saate kadar açık. Bir firma bunlarla anlaşıp dağıtım noktası haline getirebilir. Öte yandan ana firma paket güvenliği gibi konularda sert yaptırım uygularsa (sisteme girerken yüklü depozito almak gibi) hiçbir sorun olmaz. Zaten bu tip sistemler elektronik temelli, karekod/barkod okutularak ve kimlik ile işlem yapılıyor. Kısaca düzgün yapılırsa çok uygulanabilir bir model. Hem insanlara esneklik katacaktır hem de kurye kullanılmayacağı için maliyet düşecektir.

 • Oğuzhan Selim Temiz @oguzhanslmtemiz

  Boktan yastık nereye gitti yaa, oh shit man

 • CaptainCombo @captaincombo

  LP 15 gün sonra Firefox Quantum kullanım tecrübeleri hakkında video çekerse bence güzel olur.

 • Soul_Designer @soul_designer

  Battlefront 2 skandalı resmen artık komedi seviyesine geldi, sonunda da tüyü diktiler.. Hayatımda EA kadar 'para, para, para' diyen, bu kadar kötü yönetilen bir şirket daha tanımadım.

 • deathline @deathline

  intelin amd teknoloji anlamında bişey aldığı yok sadece tasarımları ufaltmak , daha az enerji harcamak ve gecikmeyi düşürüp daha fazla performans almak adına harici grafikle arasındaki pci-express hattını kaldırıyor, kendi özel tasarladığı köprü devresi ile direk işlemciye bağlıyor, boşa bayağı pci-express hattı çıkacak bunlarıda başka şekilde değerlendirir.İlerleyen zamanlarda bu köprüyü nvidia da illaki kullanıcaktır.
  Amdnin derdi en iyisini değil dükkanı çevirecek seviyede bol mal satmak,.Amd den bu işten kârı dizüstünde nvdianın işini zorlaştırmak, zaten amd apuların hiçbir zaman üst seviye harici grafik ile rekabet amacı yoktu.dizüstünde Intel alana yanında amd verdin diyelim ,amd alana zaten amd grafik kullanacak.

 • ytyasar @ytyasar

  Haklı olduğunuz konuda Tüketici hakem heyetlerine başvurusuna kesinlikle çekinmeyin başvurun çok büyük ihtimal ile kazanacaksınız. Meşhur otobus firması (şehir içindeki raylı sisteminde ismini taşıyan firma) bavulumu kaybetmıştı 1 yolcu parası verecekti biletin arkasında yazdığı gibi ama kabul etmedim 455tl aldım.

 • bosu @bosu

  INTEL ve AMD rakip şirketlerinin işbirliği yapması AMD 'nin değerini düşürecektir büyük ihtimal. Hemen açıklamasını yapayım; Intel işlemcilerine grafik entegre ediyor ama AMD tarafında kullanılan cpu+gpu birleşimi APU ürünler INTEL den daha performanslı. AMD nin böyle bir kozu varken, ve bir kısım kullanıcılar sırf ekran kartı almayalım APU alalım diye AMD yi tercih ederken işte AMD bu avantajlı yönünü kaybetmiş olacak. Eminimki ilerleyen zaman içerisinde INTEL işlemciler içerisine şu ankinden daha gelişmiş GPU özellikleri eklenecek. Hoş hayatta en nefret ettiğim işlemci türüdür grafik birimi barındıranlar, neden derseniz içerisinde gpu birimi olmasada işlemcinin fiyatı daha ucuz olsun yada gpu birimi belirli bir zar alanı kaplayacağına, orayada çekirdek birimleri konulsa daha avantajlı olur.

 • freshmind @freshmind

  Battlefront 2'de bütün içeriğe sahip olmak için ya 2100 Dolar yada 4500 saat vermek gerekiyordu
  :))))

  Bu firmaların sağlam tokatlar yemeleri gerekiyor.

 • Lütfi Dereli @ltfdre

  Genelde kargocuları daha apartman ışıkları sönmeden yakalayamadım. Eğer ufak jestler bu durumu az da olsa düzeltiyorsa ben şubeye meyve tabağı yollarım yeter ki evde bulsunlar artık beni. 35:01

  • bosu @bosu

   Bu kargocuların yapacakları işe, güvercin sıçsın diye bir deyim vardır 😛

   Camdan bakarken kargo aracını görüyorum sonra kapıyı çalıp eve gelmesini bekliyorum ama aşağıda bakkalda bir şeyler yapıyorlar sonrada çekip gidiyorlar.

   Evet eve gelecek adrese teslim kargom var, kapım bile zile basılıp çalmıyor, ama arac evin önünde durup bakkalda bişeyler yapılıyor.

   Sonra arac gidince aşağı inip bakkala soruyorum yahu bunlar geldi de beni mi bulamadılar sana mı sordular ?

   Bakkal diyor ki yok abi gelip kargocu çekirdek - sigara vs aldı gitti ...

   NASIL İŞ AMA ?

 • sarpuli @sarpuli

  @gamsizm amazon.de den almayı düşündüğüm bir ürüne baktım ama hala gönderemiyoruz diyor. Satıcı amazon ürün ayakkabı... Pazartesi gönderecekler ise alacağım 🙂 Göndermezlerse @leventp 'nin dediği gibi yıkarız burayı :)))))

Benzer Videolar