Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2017/51

01:03 — SAP, kendi yazılımlarının İran ambargosu doğrultusunda bu ülkeyle ticarette kullanılmamasını istedi.
06:34 — Kredi kartlarının alışverişe kapanma tarihi 31 Ocak 2018.
09:58 — Yurt dışı online alışverişe vergi meselesi sona yaklaşıyor.
15:11 — Bazı evlerin, ‘Bitcoin mining’ nedeniyle fabrika gibi elektrik tükettiği anlaşıldı.
17:08 — Güney Kore, kripto para işini tümden yasaklama yolunda.
18:57 — Android’te operatörlere, sinyal gücünü saklamayı sağlayan bir seçenek bulundu.
19:25 — Apple, pil ömrüne dayalı performans yavaşlaması konusunda özür dileyip ek açıklama yaptı. ABD’de yeni davalar açılmaya devam ediyor.
21:06 — Apple, Lisa OS kaynak kodlarını 2018’de halka açabilir.
22:01 — NVIDIA, GTX 1060’ın 5GB modelini çıkartacak.
23:36 — NVIDIA, 32-bit sistemlere sürücü desteğini sonlandıracak.
25:08 — AMD 400 serisi yonga setleri PCIe 3.0 destekleyecek.
25:58 — Bazı Note 8 telefonlar, şarjları bitince bir daha açılmıyor.

Oyun Dünyası

27:01 — PSN, GT Sport’un oyuncu yoğunluğunu DDoS atağı zannetti.
27:47 — Origin çöktü
28:22 — Nintendo, Switch için 64 GB oyun kartları çıkarma işini 2019’a erteledi.
30:29 — Oyun oynama rahatsızlığı WHO tarafından zihinsel hastalıklar listesine eklenecek.
32:45 — PS4 4.05 firmware’i hacklendi.

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir
Instagram ► https://www.instagram.com/teknoseyir/
iTunes ► Haftalık Gündem Değerlendirmesi http://teknoseyir.com/podcast_hgd
iTunes ► Teknoloji ve Bilim notları https://teknoseyir.com/podcast_tbn

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Volkan EKMEN @zisegned

  Büyük ihtimalle çekiliş milli piyangonun son hanesi, son 2 hanesi, son 3 hanesi şeklinde olacak.
  Yani asıl talihli ilk 9 numaradan biri olacak çünkü onlar bu yolda hemen anahtarığı alıp ilk destek olanlar. Eğerki onlar almazsa yedek talihli milli piyangonun son 2 hanesi şeklinde olacak onlarda 99 numaradan biri olacak haliyle. Oda olmazsa 3 hane olacak ama orada da son 3 hanein ilk hanesinin 6 7 8 9 dan biri olma ihtimali var. Eğerki o numaralardan biri gelirse kılıç bana gönderilsin fakat 3 haneye gelene kadar ilk 9 numaradan birine gideceğini düşünüyorum.
  Numaranın
  1234567 olduğunu düşünürek
  ilk talihli 007 numaralı talihli
  ikinci 067 numaralı talihli
  üçüncü 567 numaralı talihli olacak. 56 nolu anahtarlık olmadığı için ödülü benim almam gerekebilir 🙂 @gamsizm

 • teknobetikci @trmaestro

  unutmuştum geleceğini ,unutunca daha mutlu oluyorsun 😀

 • Murat S @atehaa

  Vay bizim sektör. @gamsizm SAP olayı şöyle abicim. SAP partnerleri aracılığıyla satış-kurulum yapar. Bu uyarı aslında Türkiyedeki SAP partnerlerine yani danışmanlık firmalarına. İran'a lisans satışı ve danışmanlık yapmayın diyorlar.

 • D.Tspnr @tibaldo

  Gelmiş, hadi bakalım o zaman ((:

 • Leopard @leopard

  Ne mutlu "Kullanıyorum Memnunum" Diyene - LP

 • TC Bıçakçı Oğuzhan @oguzhanbicakci

  İnternetten alışveriş yapılabilen debit kartlarda da alıverişe kapatılıyor eğer onay verilmezse

 • Anonim @anonim

  Mikrofonlar mı değişti ses daha iyi geliyor sanki

 • Gump @runforrest

  Son dakikalar bir hüzün bastı beni. Hele @leventp abi umutla bakamıyorum geleceğe dediğinde yaraya tuz bastı resmen. 🙁

 • muhalif @muhalif

  Dünyada yılbaşı bizde zambaşı.

 • lterlemez @lterlemez

  Evet, farkındayım, koskoca bir yılın yorgunluğu var. Evet, yine farkındayım, yeni yılın ilk Haftalık Gündemine konu olacak ama 2017 yılı şöööööyle bir yarım saatliğine, Hamdi Bey'le de birlikte (veya onsuz) bir toparlansaydı, güzel olurdu.

 • Lütfi Dereli @ltfdre

  Çekilişi gece 12'de @leventp abi Youtube üzerinden canlı olarak yapsa çok heyecanlı olurdu aslında.:)

 • Barış @sulhone

  Nvidia muhabbeti çok iyiydi yaa koptum ( GTX 1060 muhabbeti ) 😀 😀 😀

 • Vergibilenler @vergibilenler

  09:58 — Yurt dışı online alışverişe vergi meselesi sona yaklaşıyor. Hocam tüm detaylar netleşiyor hepsini tek tek izah edeceğim.

  Olay şu, gelir idaresi başkanlığı(Maliye) ilgili tebliğ taslağında 3 nolu KDV beyannamesi diye bir beyanname türü çıkarmış. Bu mükellef olmayan yabancı tüm kurumlara KDV'yi beyan et ve öde diyor.

  Sorun şu adamlar beyan etmez ya da beyan ettiği tutarı ödemezse cezası olacağı ifade edilmiş ama bu cezayı kime nasıl tebliğ edeceksin? Zira, bu kurumların Türkiye'de adresi bile yok. Nasıl bir yaptırım uygulayacaksın. Bilgi Teknolojiler Kurumuna bu KDVyi beyan etmedi ya da ödemedi internet sitesini kapat mı diyeceksin hepsi meçhul.
  Tebliğde,
  Neymiş efendim http://www.digitalservice.gib.gov.tr diye internet adresinden o ay eğer satışın olmuşsa kdv beyan edip ödeyeceklermiş. Şu an için site açık bile değil. Ama ilgili kanun maddesi 7061 sayılı kanunun 41. maddesine göre 01/01/2018 itibariyle bu zorunluluk yürürlüğe girmek zorunda.

  Ahde Vefa sırası bende yıllarca sizden öğrendik öğrendik. Çorbaya tuz koyma vakti bizde (malum konu vergi olduğu için) 😀

  Ben bu konuyu takip edeceğim ve size tek tek tüm detayları yazacağım. Saygılarımla...

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @vergibilenler @gamsizm

   Bu işin diğer ülkelerde nasıl yapıldığını da iyice bir araştırmakta fayda var. Zira bu zaten yeni bir şey değil. Steam, Google Play, Apple Store, Origin vs uzun süredir ülke bazlı vergilendirme uyguluyorlar. Steam örneğini ele alacak olursak, yakın zamanda Güney Kore, İzlanda, Avustralya, İsviçre, Hindistan, Tayvan, Yeni Zelanda gibi bir çok ülkede KDV alınmaya başlandı. Steam, bu ülkelerdeki mevzuatlara uyabilmek için bu vergi olayını getirdiğini de açıkladı yanlış hatırlamıyorsam. Gidip de Yeni Zelanda'ya şube açmadılar muhtemelen.

   Daha önce de başta AB ülkeleri olmak üzere kdv alınan ülkeler vardı zaten Steam'de. KDV, fiyatların içinde değerlendiriliyor bu ülkelerde. Hollanda'dan 60€'luk bir alışveriş yapıyorsanız, VAT o fiyata zaten dahil. (farkındaysanız bizde de checkout kısmı değişmiş, eskiden vergi kısmında 0 yazıyorken artık fiyatlara kdv dahildir diyor). Benim vergilendirme uygulamasına geçen bazı ülkelerde yaşayan tanıdıklarımdan öğrenebildiğim kadarıyla vergi muhabbeti çıktığından beri, bu durumun fiyatlara da herhangi bir yansıması olmamış. Anladığım kadarıyla Steam ve oyun yayıncıları, oyunların fiyatını artırmak yerine bu vergiyi absorbe etme yolunu seçiyorlar (en azından şu an için). Bizde durum ne olur bilemiyorum tabii. Türkiye'yi önemsiz, boktan bir pazar olarak gören çıkar da fiyatları vergi oranında yükseltir mi bilinmez. Yine de diğer ülkelerdeki örneklere bakılırsa ben çok kötümser değilim. İzlanda'da, Polonya'da falan artmayan fiyatlar bizde artarsa, suçu kimde aramak lazım onu da bilmiyorum.

   Buradaki asıl problem, gündemde de bahsedildiği gibi, ufak platformlar. Diğer ülkelerde bu iş nasıl hallediliyor bir araştırmak lazım. Aylık belli bir cironun üzerindeki satışlar değerlendiriliyor olabilir mesela. Bir açıklaması olması lazım. Zira bu, bizimkilerin işkembeden uydurduğu bir uygulama değil, yıllardır başka yerlerde uygulanıyor. Muhtemelen aynen alıp kopyalamışlardır.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   @nuguryurtsever AB ulkeleri icinde saticilar, belli bir hacmi gectiklerinde satis yaptiklari ulkelere KDV oduyorlar. Mesela, Amazon.de adresi Finlandiya gosterince hemen Fin KDV'sine geciyor. Cezasi filan nedir, nasil uyguluyorlar bilmiyorum ama saticilar bunu kolaylikla yapiyor.

  • Cihan Çetinkaya @cetinkaya

   ayrıca gift kart olayı var. steam cüzdan kodu var. vergili fiyatı pahalı ise bu kodlara hücum olur. bi süre sonra da bu gift kartlar türkiyeye kapatılır zaten.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @burak25 Dediğim gibi bizde de çok farklı bir durum olmaz muhtemelen. Bizimkilerin kafasının altından çıkmış bir durum değil bu zira. Nedense bizim basında öyle bir hava var. Zahmet edip de benzer uygulamalar nerelerde var, nasıl sonuçlar doğmuş araştıran falan olmamış. Dijital satışlar uzun süredir birçok ülkede vergilendiriliyor zaten. Bizimkilerin yapacağı şey, o sistemleri aynen alıp kopyalamak olur. Ha onu da ne kadar becerebilecekler göreceğiz.

   Fiyatların yükselmesi konusu da, bana kalırsa söz konusu platformların, satıcıların ve yayıncıların Türkiye'yi ne kadar umursadığıyla doğrudan alakalı olacak.

 • Boffin @boffin

  Tüm teknoseyir ailesine (teknnoseyir takipçileri olarak kendimizi de katıyorum) mutlu yıllar.

 • Emrah @emrah

  KDV'y de öderiz canım, "ehonomi çoh eyi" ne de olsa. Sadece mehteri mi vereceğiz, veririz 20 bin lira maaşımızın (!) bir kısmını.

 • olasandra @olasandra

  2017 yılı TeknoSeyir değerlendirmesi gelecek mi murat abi. geçen sene yapmıştınız güzel olmuştu.
  @gamsizm

 • 3dfx @3dfx

  Banka kartlarina da izin verilmesi gerekiyor, en azinan akbankta böyle.

 • Tegin @tegin

  İkisi de farklı bankalardan banka kartım ve kredi kartım var. Bu açıklama yaz aylarında ilk yapıldığında banka kartına web sayafası üzerinden, kredi kartına ise kart borcunu öderken bankamatikten internet alışverişlerine açık kalsın olarak onay vermiştim.

  Banka kartı veya kredi kartı ile internetten alışveriş yapanlar için öyle büyütülecek (özellikle LP nin abarttığı kadar) bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

  Beni en çok çileden çıkaran olay 10 yılı aşkındır kullanmadığım ve artık hesabım olmayan bir bankadan ve büyük alışveriş sitelerinden (küçük olanlar ise mevcut ekonomik şartlar düşünüldüğünde masrafları kısmak için pek takmıyor sanırım) defalarca kısa mesaj ile uyarılar yapılması.

 • Evren Mercan @mos8500

  Ya bu kredi kartı onayı biraz abartılıyor. Daha sonra online şube üzerinden açtırabilirsiniz. Sadece unutup mağdur olmayın diye yapılıyor bu haberler. Ama millette sanki kredikartı birdaha online kullanılamayacakmış gibi aksettiriliyor.

  • Gump @runforrest

   Aynı fikirdeyim. İnternet üzerinden alış veriş yapan adamın, internet bankacılığı vardır sonuçta. Garantide bu buton mevcut. Bir banka bu onayı internet şubesine taşıyabiliyorsa diğer bankaların bu hizmet için rekabetten geri kalmasını gerektiren hiç bir neden yok. Belki önemli abonelikleri vardır adamların ama o noktada da 2-3 dk içinde açılabilecek bir şey çok mağdur etmez adamı kanaatindeyim. Banka şimdi onay vermezseniz otomatik ödemeleriniz iptal olur demiş babama onu anlayamadım ben.

  • Evren Mercan @mos8500

   @runforrest işlemler online olduğu için onay verilmezse o dönem otomatik ödeme tahsil edikemez demiş. Kısaca zamanında onay verin ileride bir mağduriyet olmasın diyorlar. Olurda unutursanız o ayki otomatik ödemeleriniz aksayabilir fakat yinede online ödemeye açabilirsiniz.

 • Shockwave error @stormeagle

  LP yi noel baba kıyafeti ile bekliyorduk.

 • Ali Cengiz Tokmakçı @ali-cengiz-tokmakci

  LP yine şaşırtmadı.
  Switch hakkında sıfır bilgiyle yine tavrını koydu ''Switch sağladığı eğlenceden çok dert sağlıyor gibi bir manzara çiziyor''.

 • Ata İsmet Özçelik @ataozcelik

  Konuyla çok ilgisi yok ama yine de belirtmek istedim SAP Amerikan değil Alman firması 🙂

 • Evren Mercan @mos8500

  7 Senelik SAP deneyimime dayanarak söylüyorum, SAP para israfından başka birşey değil. Ona harcanan paranın yarısına bir developer ekibi kurup kendi yazılımını geliştirebilirsin. Birde iran ile ticaret yapan bir kurum SAP kullanıyorsa, bunun iran ayağını kolaylıkla by-pass edebilir. Sonuçta EDI diye bir teknoloji var. Kısaca çok caydırıcı olmaktan uzak SAP küçük düşüren bir hareket.

 • tekno55 @tekno55

  ekonomi tabiki bitmiş durumda hatta yılardır bitmiş durumda ama tabiki hızlı şekilde daha kötü gitmeye devam ediyor, vergiyle borçla ayakda duran ülke ve halkda borçla ayakda duruyor, sonra sürekli her alahın günü yalan konuşan basın avrupa bizi kısaknıyor yunanistan dan daha iyi ekonomimiz var bu saşmalıkları dile getiriyor,yunanistan ekonimisi kötü evet ama türkiyede katlarca ve katlarca daha iyi, asgrai ücrete bakın asgrai ücretle çalışan sayısana bakın tr ile kıyaslayın vergi durumuna bakın, avurapayla hele abd ile karşılaştırılmaz bile afrika ile ekonomisini karşılaştırmak gerek ki bana sorarsanız onlar bile daha iyi durumda, en azından, afrika vatandaşları avustralya gibi ülkere gidip orda güzel bir hayat kurabiliyorlar bizim öyle bir şansımızda yok, 2005 öncesi kaçmak çok kolaydı bu ülkeden ama artık malesef çok zor, yurt dışına sadece okumak için gidilebiliyor, onun içinde çok para gerekiyor, zaten türk parasının deyeri yok türk parası ile yurt dışından okumak için milyoner olmak gerek:) sürekli ve hızlı şekilde türk parasının deyeri düşüyor hedef 2023 diyorlar ya gerçekten de öyle bu hızla giderse 2023 de dolar 10tl benzin 10tl olunca görücem ben.

  • lterlemez @lterlemez

   @trmaestro; Bunca yıl yaşananların tek sebebi, Türk Halkına belli bir ideolojinin kabul ettirilememesidir. Atatürk ve Arkadaşlarından sonra gelen tüm siyasilerin belli bir ideolojik görüşe sahip olması ve bunu da Türk Halkına kabul ettirmeye çalışmalarından kaynaklanıyor. Sırf bu yüzden de ekonomi, eğitim, sağlık gibi konularda geri kalınıyor. Gerçekten bakın, tüm siyasilerin bir ideolojik yapısı var ve Türk Halkının %100'üne kabul ettirmeyi başaramamıştır ve bu yüzden de hem fikir olmayan, birlikte yaşamayı, paylaşmayı öğrenememiş bir halkımız mevcuttur.

  • tekno55 @tekno55

   @trmaestro tabiki millet kaçmaya çalışıyor green card başvuruyorum 2 yıldır geçen yıl çıkmadı son umut bu sene zaten bu senede çıkmassa trump değişcek kanunu orayada gidemeyeceğiz, bu yıl green card başvurusunda patlama olmuş artık millet uyandı herkez kaçmaya çalışıyor...

 • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

  Ülke dışından online alışverişe vergi, Türkiye'nin icadı değil. Birkaç yıldır Avrupa Birliği de bunu yapmaya çalışıyor:
  https://quaderno.io/blog/what-you-must-know-about-vat-if-you-have-customers-in-europe/

  "If you’re a business ANYWHERE IN THE WORLD and you have customers in the European Union, listen up! ... As a supplier of digital products to EU customers, YOU'RE RESPONSIBLE for charging, collecting, reporting, and submitting this Europe-specific tax to individual governments. Yes, this means across all 28 EU member states and their various VAT rates."

  Yani KDV (VAT) uygulaması olan bir AB ülkesine dijital ürün satan bir ABD (veya Kore veya Çin veya Japon) firması, o AB üyesi ülkedeki bir firmaymış gibi devlet adına KDV toplamak ve sonra devlete ödemek zorunda.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   AB'nin avantajı topluluk olması. Firmalar 'seve seve' ödüyor. Biz tek başımıza karar alınca mecbur olan büyükbaşlar dışında ne olacağı belli değil. Ki o iş dönüp dolaşıp bizim cebimizden çıkar bir şekilde.

 • Recai @recai

  @gamsizm
  benim gibi stok olmadigi icin anahtarlik alamayan adamin gunahi nedir?
  katilamiyorum siberkraft cekilisine...

  evinizde çocuklar televizyonun karşısına dizilmiş oturuyorlar, karşınızda reklamlara çıkan çocukların elinde çikolatalar, püskevitler, birbirlerine ikram ediyorlar, birbirleriyle yiyorlar, şakalaşıyorlar. o çocuk aklından geçiriyor: "benim de bir çikolatam olsa, benim de bir püskevitim olsa" diyor,"anne bana niye almıyorsunuz" diyor, "bizde niye yok?!" diyor!

Benzer Videolar