Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2017/47

27 - 2 Aralık 2017 Gündem No 47

- Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’ne kayıt bugünden itibaren başladı.

- Trump’ın hesabını kapatan kişi Türk asıllı Bahtiyar Duysak çıktı.

- Türkiye’nin Black Friday harcamaları rekor düzeyde gerçekleşti.

- Selçuk İnan Samsung’a ‘S8’ davasını açtı.

- Fransa Merkez Bankası da Bitcoin’e cephe aldı.

- Facebook, intihar etme teşebbüsünü otomatik olarak algılayacak bir algoritmayı devreye soktu.

- Imgur 2014 ylında hacklenmiş ve 1.7 milyon hesabı kaptırmış.

- HBO sistemlerine sızarak dizileri çalan hacker yakalandı.

-  Apple MacOS High Sierra’da akıl almaz bir açık bulundu ve kapatıldı. Açık iki hafta önce Apple forumlarında konuşulmuş ama dikkat çekmemiş.

- Samsung, 10nm üretim teknolojisiyle seri üretime başladı.

- Samsung’un yeni pil teknolojisi daha hızlı şarj ve yüksek kapasite sağlayacak.

- AMD, yeni ekran kartı sürücüsüne bir isim verdi ‘Adrenalin Edition’

- Coin mine eden bazı sitelerin, tarayıcı kapandığı zaman bile çalıştığı ortaya çıktı.

- HDMI 2.1 özellikleri açıklandı.

Oyun Dünyası

- Destiny 2’ye gelen değişimler tartışmalara yol açtı.

- Star Citizen, gelir yaratmak için şimdi de çıkmamış oyundan parsel satıyor.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mustafa N. @mustafanr

  @neolindtr Hocam sen nası bi adamsın ya 😀 Sen beni güldürdün Allah'da seni güldürsün.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Telefondan dinleyeyim sabah seyredeyim

 • Anonim @anonim

  selçuk inan kim tanımam etmem de galatasarayda oynayan adam zaten milyon dolarlar kazanıyordur, 100,000 lira kazanmak için yaptığı zırvalıklara bak ne davaymış haftalardır gündemde. ne adamlar var dünyada

 • memedeath @memedeath

  "Benim iş modelim de senin ağzını kırmak o zaman" - LP'den inciler.

 • jedi @jedi

  sayın Levent Pekcan, Star Citizen’ı kickstarter aşamasından beridir takip ederim. Oyuna da kickstarter kampanyası bittikten kısa bir süre sonra sahip oldum ve halen oynamaktayım. Oyun hakkında hiçbir bilginiz yok. Chris Roberts hakkında hiçbir bilginiz yok. Büyük sallamışsınız. Sadece bir habere dayanarak Jet Fadıl’a benzetmenize kahkahayla güldüm. Chris Roberts çok büyük bir hayalperesttir. Hayali de kompleks bir uzay simülasyonu yapmaktır. Her hafta en az 3 video yayınlıyorlar. Her videoda en ince detylarına kadar neler yaptıklarını, yapamadıklarını(buglarına kadar), bu haftaki hedeflerini, çalışma ortamlarını, çalışanları ve onların ne işle uğraştıklarını anlatıyorlar. Ortada bir şey yok diyorsunuz, hayal satıyorlar diyorsunuz... Oyun sektörüne zarar veriyor diyorsunuz. Ön yargılısınız. Bu çıkmamış bir oyun, alpha aşamasında. Eğer oturup azıcık inceledeydiniz ne kadar derin bir altyapısı olduğunu görürdünüz. Şahsen ben şu anki halinden son derece memnunum ve oyuna hayranım. Benim görüşüme göre şu an bir sanat eseri. Tek diyebileceğim haksızlık ettiğiniz...

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Peki başından beri takip eden biri olarak hedeflerin tuttuğunu mu söylüyorsunuz?

  • jedi @jedi

   @gamsizm hedeflerin tuttuğunu söylemiyorum. ama bu oyunu alan kişileri hiçbir zaman kandırmadılar. demediler ki şunun için para aldık sizden ama onu size vermeyeceğiz. bana güvenin eğer oyun beta aşamasına gelirse mmorpg dünyasının bir numarası olmaya aday. sadece hedeflerinin oldukça gerisindeler. kanımca planlarını daha ufak bir oyun için yaptılar. kickstarter’dan sonra topladıkları 165 milyon $, onlara fazla geldi ve nasıl değerlendirekler konusunda bocaladılar. bakın oyunu 6 sene önce programlamaya başladılar ve şu an sadece grafik anlamında çoğu AAA oyundan birkaç sene ilerideler. kullandıkları grafik motoru eski adıyla cryengine 3, yeni adıyla amazon lumberyard. Sadece grafik motorunu o kadar değiştirdiler ki, programcıların dediklerine göre farklı bir isimle anılıyormuş. Star Engine diyorlar sanırım. Benim size tavsiyem açın programlama videolarını mutlaka izleyin. Sizlerin haftalık değerlendirmelerinizi izlediğim gibi onları da takip edip izliyorum. Programcılık mezunu olarak hayran hayran izliyorum. Adamların 3-4 ülkede binaları, ofisleri var. Çalışma ortamları bile google-facebook’a benziyor. Ciddi bir disiplin var. Başarılı olup olmayacağını beta aşamasına geçerse göreceğiz. Chris Roberts kamera karşısına geçtiğinde evet biraz göz boyarcasına konuşur ve ilgi çekmeye çalışır. Arka planda çok sert ve disiplinli olduğunu söyleyen bir çok çalışanı mevcut. Ama yaptıkları büyük bir hataları var ve altından kalkamayabilecekleri(en azından kısa vadede) bir sorun haline gelecek ki; oyunu çok fazla detaylandırdılar ve çeşitlendirdiler. World of Warcraft oynadınız mı bilmiyorum ama wow bunun yanında mario kalır gibime geliyor. Oyunun içinde fps, uçak ve uzay simülasyonu, rpg öğeleri ve tek-çok oyunculu iki versiyonu olması oyuna(yazılım kısmına), istemciye ve sunuculara aşırı yük bindirecek ki bunu açıkça zaten söylüyorlar. Oyun şu an 30-32gb ve alpha sürümünde. Oyun tamamen bittiğinde yaklaşık en az 200-220gb olacağını belirtiyorlar. Hadi ben oldukça yakından takip ederim, bilim kurgu hayranı olarak herkese tavsiye edebilirim ve ayrıntılarını daha çok yazabilirim ama bazen bazı detayları takip etmekte zorlanıyorum. Umarım beta aşamasına geçebilir ve rahatça oynarız.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @jedi Zaten bizim de beklentimiz çıkması yönünde. Wing Commander yüzünden bu adama saygımız yüksek ama ben bir müşteri olarak çıkış zamanını çok kaçıran bu projenin hala para bulmaya çalışmasını plansızlık olarak görüyorum.

  • jedi @jedi

   @svpam biz 3 kişi 60$’lık oyun paketini almıştık.

   https://robertsspaceindustries.com/pledge/Packages/Mustang-Alpha-Star-Citizen-Squadron-42-Combo

   Hem squadron 42(single player) hem de multiplayer var. Ayrıca göreceli olarak hızlı sayılabilen bir de gemi hediye. Hayat boyu da sigortalı 🙂 Aldığınız gemilerin sigortası oluyor unutmayın.
   Siteden hesap oluşturmadan da alamıyorsunuz.

  • jedi @jedi

   @gamsizm kesinlikle. işte adamlar parayı görünce daha fazlasını yapabiliriz diye gaza geldiler. Genele bakarsanız aslında inanılmaz bir emek var. Yaptıkları şeyleri de saklamıyorlar, kaliteli şeyler ortaya çıkarıyorlar. Diablo 3’te 10 yılını geçirmiş bir yapımcı da Star Citizen ekibine katıldı. Ülkemizde çok fazla ilgi çekmeyeceğini düşünüyorum ben bu oyunun. İngilizce seviyesi olarak biraz intermediate istiyor. Tabi ki daha önce mmorpg oynamış oyuncular zorlanmayacaktır. Son olarak şunu belirteyim, normalde mmorpg’ler aylık ücret ile döndürürler olayı. Bu oyunda aylık ücret isteğe bağlı. İstersen 10-20$’lık paketlerden birini seçiyorsun. İstemezsen de oyunda istediğin gibi davranabiliyorsun.

   Kolay gelsin, umarım Türkler bu oyunu sever de yalnız kalmam 🙂

  • kirazerik @kirazerik

   @gamsizm ezbere sallanıyordu bu oyuna hep bir bilene denk gelince peki hedeflerini tutturdu mu diye sormak biraz komik kaçıyor. O zaman biz size soralım adam oynuyormuş alfa veya beta sürümünü ortada bir oyun varmış demek ki. Siz nasıl araştırmadan ortada oyun yok dediniz???

  • Pix50Adam @zero2900

   @whitebeards Neyi oynuyormuş yahu? Çeksin bi video koysun. Oynanan birşey yok ortada hepsi yalan dolan. Oynanan birşey olsa pewdiepay ından bilmem kimin kanalına kadar video yağardı. Herifler (rappırt sipeyz endüztri) kendileri çalıp kendileri oynuyor. @jedi kendi para verdiği için savunmuş. Klasik bir psikoloji. Her hafta video yayınlıyorlarmış. Banada haftada 5 milyon dolar enayi vergisi gelse toplarım 20 tane devoloper tipli nerdi oturur video çekerim. Unreal engine ı açıp oyun yapıyor gibi bir zemin ve kod hazırlamak bilmeyen adam için bile 5 dk lık iş. @gamsizm ve @leventp %100 haklı. Jet fadıl benzeri bir operasyon bu saçmalık hepsi bu. Sanat eseriymiş... Peh peh peh. Elite Dangerous da da sonsuz galaksi gezegen inme ticaret ve savaş var. Ama herifler şak diye çıkarttı oynuyoruz yıllardır. Herifler keriz sirkeliyor resmen. Ama para veren hiç kimse para verdiği için robert amcalarının dolandırıcılığını göremiyor. Görmek istemiyor. Hazmedemiyorlar.

   Alın bitmiş oynanabilen olgunlaşmış gerçek bir uzay similasyonu. Ve robert amcanın vaadlerinin ötesinde bitmiş ve hazır!

   https://www.youtube.com/watch?v=VKWIJ-H-WxI

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @whitebeards Siz bilmediğiniz konuya yorum yapmışsınız bence 🙂 O zaman tekrar yazayım, ortada oyun falan yok. Bendeki sürümde gemiyi uzaya çıkarıp tur atabiliyorsunuz yaklaşık üç yıldır. İlk başta sadece hangarda duruyordu. Sonra mekanikler eklenince uçurabildik. Ama bu oyun değil. Tamamı, beta süreci bile olmayan ve burdayız bir yere gitmedik mesajı vermek için oyunu alanlara sunulan bazı küçük imkanlar. Pubg gibi düşünmeyin. O da bitmemiş oyun ama aslında hatalar için söylenen bir mazeret. Millet çatır çatır oynuyor. Muhtemelen planlanan şeyler eklenip performans iyileştirmeleri yapılınca bitti denecek. Şu an gereğinden fazla performanslı bir sistem istiyor.

   Oyun tüm hedeflerini çok feci şekilde ıskaladı ve sürekli para harcandığı için de milletten para toplamaya devam ediyor. Çıktığı zaman ya türünün en iyi oyunu olacak ya da bitmeden millet paramızı geri verin demeye başlayıp bir felakete sürükleyecek.

  • kirazerik @kirazerik

   @gamsizm murat bey nokta eleştiriyi genelleştirip bizim de katıldığımız noktalardan bizi haklısınız noktasına çekmeyin. Ortada oyun falan yok dedi levent bey bi zahmet playable beta veya alfa diye aratın. Ortada eksik de olsa bug dolu da olsa milletin alfa veya beta sürecine katıldığı bir oyun varmış. Pugb zaten bitmiş firma bitmemiş diyor o konu farklı. Levent bey ortada henüz oyun yok diyor. İnternette videolar var beta sürecini deneyenlerin ve burada bir üyeniz var dedi. Daha önce çok bilmeden oldu bitti ezbere yorum yaptı deprem dede. Madem bu aramadan etmeden bu kadar savunmaya meraklısınız şirin ergen eylendiren editörümüzü yaptığı yanlış bilgilendirmelerin çetelesini tutalım. Kendisi iki hafta da bir veya iki videoda yer aldığından beklentimiz yüksek 🧐🧐Cyberpunk 2077 bunun duyurusu ne zaman yapıldı ???

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @whitebeards Cyberpunk 2077 milletten para toplamıyor. Ben şu an o oyuna sahip biri olarak hala oynayamıyorsam ortada oyun yoktur. Yapım süreçleri beni ilgilendirmez. Beta tester değilim. Bitti buyrun dediklerinde gireceğim. Bu adamlar sonu nereye varacağı belli olmayan bir şey için artık komiklik boyutuna varan para toplama yöntemleri icat ediyorlar. Sorun bu. Yoksa oyun isterse 10 sene sonra bitsin kendi bilecekleri iş.

  • jedi @jedi

   @zero2900 ortada oyunu oynayabilen bir sürü insan var “piwdipay ve onlarca kanal” oynamıyorlarsa onların bileceği iş. zaten takip ettiğiniz kanallardan kafa yapınızı anlıyorum. evet oyuna para vererek aldım ve oyunun gidişatından memnunum. çok oyun gördük ne umutlarla bitti denilerek piyasaya çıktı ve kısa sürede kayboldu. isterse 5 sene daha beklerim, beklediğime değmesini isterim. Ben gidişatından kendimce memnunum diyorum, siz benim üzerimden yorum yapıp hakaret edip, saldırıda bulunuyorsunuz. Çocuk musunuz? Çocuksanız internete girmeyin, sizin için oldukça sakıncalı bir yer olduğu belli oluyor.

  • kirazerik @kirazerik

   @zero2900 enayi vergisi, jet Fadıl ve benzeri üslup lp'nin teknoseyire şırıngaladığı üslup ve ne yazık ki boş. LP kendisi gibi "teknoloji" konusunda boş takipçilere deprem dedelik yapıyor. İşi meddahlığa çevirdi. 2 hafta da bir inceleme yapıp gündemde şakacıklar yapıyor. Türkiyede kişilerin minik versiyonlarını oynayanlardan sıkıldım açıkçası. LP oyun yok dedi. Millet oynuyoruz oyun var dedi NOKTA yok ben alamadım yok para toplamamış hikaye. Bilmeden haber yapıldı ve sobelendi. Editör yancısıda haklısınız varmış demiyor. Laf ebeliği yapıyor kardeş otur araştır bir saat ne oluyor ne diyor bu kadar insan. Biz yanlış mı biliyoruz diye bi araştır. Yok gel burada eleştiriyi başka yöne çekmeye çalış.

  • kirazerik @kirazerik

   @gamsizm konuyu ve söylediğimizi şeyi yine saptırdınız. Para toplama yöntemi komiktir falan eyvallah. Ortada bir oyun yok (şimdi tekrar dinledim hiçbir şey yok da denmiş) denmiş bir şey yok denmiş ama bir şeyler varmış. bu oyun bundan önce gündeme konu olduğu süreç ile bu hafta arasında araştırma yaptınız mı bununla ilgili. Ezbere basmakalıp yorumları çakıp geçtiniz. Bu kadar mı zor hata yaptık demek. İdeal siyasetçi tiplemesi oldunuz. Hiç birşey yok dediniz ama varmış nokta

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @whitebeards Bilgisayarımda yüklü diyorum daha ne diyeyim? Sizde var mı asıl ben onu merak ettim. Bence tamamen muhalefet olmak için yazıyorsunuz. Konuyla ilgili en ufak bir ilginiz ve alakanız yok. LP ile ilgili bir kuyruk acısı söz konusu sanırım ama onun yeri burası değil. Kendisine ulaşıp şikayetlerinizi iletin. Burda size daha fazla hakaret ettirmeyeceğim.

  • kirazerik @kirazerik

   @gamsizm bey LP ile ilgili kuyruk acısı yok gereken yerde cevabını veriyoruz. Amaç muhalefet etmek değil. Bir arkadaş bende oyun var ortada bir oyun var denilince hurzalandı diye cevap verdim. Yazdıklarımızı ağırda olsa eleştiri idi. Hakaret olarak görmek sizin tercihiniz.

 • kaskas123 @kaskas123

  sen milyar milyon sen ne yaptın? yeni bir levent pekcan şiiri malzemesi çıktı.

 • Alim Bozkayalar @sqn

  gsync - freesync muhabbetinin arkasına "format savaşları" programı yakışır. geçmişten günümüze örnekleri, nasıl doğuyor, ne kadar sürüyor, tüketiciye ve firmalara fayda ve zararları ne, hangi firmaları batırdı bu savaşlar ekseninde güzel bir sohbet olabilir.

  blu-ray vs hd dvd
  vhs vs betamax
  ac vs dc

  günümüzden;
  h264 vs h265 vs webm vs theora
  oculus vs vive, diye bırakayım buraya 🙂

 • KUTALP @kutalp

  Alanın aklını siiorgularım. 😀

 • rocker_tr @rocker_tr

  AOC 24" G2460PG 1ms 144Hz G-SYNC - 2.272 TL
  AOC 24" G2460PF 1ms 144Hz FreeSync 1.273 TL
  arada 1.000 TL fark var. 1080 almayacaksan al RX580 ile freesync monitör paranda cebine kalsın.

  • Anonim @anonim

   Freesync monitörler 48 fps'nin altında çalışıyor mu? Bu aralar Freesync monitörleri araştırıyorum da AMD'nin sitesinde çoğu için 48-75Hz yazıyor. Bir tane AOC buldum 35-144Hz çalışan o da pahalı baya

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @anonim 30hz'e kadar inebilenleri var.

  • bosu @bosu

   @anonim aslında biri vardı, free sync'yi çok yanlış anlamış birisi düşük FPS veren bilgisayarında FREE-SYNC ile oyunları akıcı oynayabileceğini düşünüyordu sonra ekran kartı ve monitörü alıp takıyor kuruyor eski sistemine ama oyunun yine ağır ve akıcı olmadığını belirtmişti (dh).

   Başka freesync kullanan biride her oyunda bunun iyi bir şekilde çalışmadığını ve free syncin bazı oyunlarda iyi sonuclar verirken bazı oyunlarda şartla uygun olmasına ragmen (fps aralığı) hala yırtılma meydana geldiğini belirtiyordu.

   Çoğunuz duymuşsunuzdur FreeSync 2'nin çıktığını burada bir sertifika işin içerisine giriyor ve bundan sonra FreeSync 2 sertifikasını gerekli hz aralığında sorunsuz şekilde görüntü veremeyen monitörler bu sertifikaya sahip olamayacak.

  • Anonim @anonim

   @bosu Anladım, yani şu an freesync monitör almak için hala erken biraz daha beklemek lazım.

  • bosu @bosu

   @anonim FreeSync 2 monitörleri beklemekte fayda var, (samsungda (27" CHG70) şu an var ama türkiye de ne zaman olur kimbilir) bu uygunluk sertifikası dışında bir kaç özellik de daha olacakmış, link atmak yasak mı bilmem ama adamlar güzel yazmışlar:
   https://www.technopat.net/2017/05/09/amd-freesync-2-hakkinda-bilmeniz-gereken-sey/

 • Onur @megadro

  @leventp @gamsizm yayin suresiyle ilgili konusurken neden tv'yi ornek verdiginizi anlayamiyorum. zaten bu olusumun ortaya cikis amaci farkli bir mecra ve yayin anlayisina kaymak.

  Esnek yayin suresi ve paylasim saatleri "basindan beri boyle yapmadik, oyle yapmaliydik" diye pisman olunacak bir durum hic degil aksine sizin avantajiniza. konusulacak konu coksa, yahut soyleyecekleriniz coksa konusun. Azsa da tam tersi.

  ayni sekilde bir dinleyici/izleyici/musteri(en nihayetinde) olarak, ben, bu mecra sayesinde yayininizi istedigim saatte istedigim defa ve istedigim parcada dinleyebiliyorum.

  Cok ciddi soylemediginizin farkindayim ama tv'yi hala ornek olarak gosteriyor olmaniz o kafa yapisindan tam olarak cikmadiginiz hissi yaratiyor.

 • windows xp @windows-xp

  Oyunda arsa satıp milleti kerizleyen abiye bayıldım 😀

 • Ali yıldız @ali__

  Bence yayın süresini takipçilerinizin kısa bulması sevindirici bir durum. İnsanların bu isteğinden şikayetçi gibi konuşmanız hoş olmadı. Sizi 2 saat aralıksız dinler çoğumuz. Şikayet etmek yerine mutlu olun. Takipçilerinizi üzmeyin kaçarız yoksa. Biz sizin samimiyetinizi seviyoruz. Yoksa başka kaynaklardan da bunları öğrenebiliriz. Ben öğretmenim. İnsanlar uzun süre dinleyip sıkılmıyorsa ve bunu talep ediyorsa baş tacı edin. @gamsizm @leventp

 • Hakan ÜNAL @miragessee

  Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi için paylaştığınız yazıdaki eticaret.gov.tr adresi üzerinden duyuru girilmiş.

  https://eticaret.gov.tr/App/Site/AnnouncementDetail

  Özet:

  ETBİS’e kayıt ve bildirim işlemleri 4 Aralık 2017 tarihinde başlıyor.

  Tebliğ uyarınca gerçek kişiler tarafından yapılacak kayıt ve bildirimler kendileri veya yetkili temsilcileri, tüzel kişiler tarafından yapılacak bildirimler ise yetkili temsilcileri tarafından e-Devlet kapısı üzerinden ETBİS’e yapılacak.

  • bosu @bosu

   Ne ilgimi çekti biliyormusunuz adresteki ingilizce yerler "App/Site/AnnouncementDetail" sanki bu siteleri bizim elemanlar yapmıyorda, yabancılar yapıyor ? Yahu ciddi ciddi böyle siteleri yapacak personel yok mu devletin ilgili birimlerinde ? Hatta sadece bu sitede değil, adresleri dikkatli incelerseniz çoğu devlet sitesinin bu şekilde olduğunu görebilirsiniz. Ben açıkçası çok üzüntü duyuyorum sitelerin ana kodlamalarını yapanların "yabancılar" olduğunu düşünüyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Dün açılmıyordu bu site. Düzelttiler demek.

  • Hakan ÜNAL @miragessee

   @bosu genelde her yer ingilizce kelime kullanıyor. Bu yabancıların yaptığı anlamına gelmez 😀 Ben kendim takıldığım için türkçe yapıyorum ama mesela 1.staj Belbim deydi (İstanbul kartı yapan firma) onlardada ingilizce. Devlete bağlı da olsa olmasa da ingilizce kelime kullanılıyor. https://builtwith.com/?https%3a%2f%2feticaret.gov.tr%2f Ben MVC bilmiyorum ama o ASP MVC içinde gelen hazır bir site de olabilir App/Site tarzı projeyi açtığından öyle geliyordur büyük ihtimal. ASP MVC ile bi proje açınca hazır bi site açık şekilde veriyor onu değiştirmişlerdir.

  • Hakan ÜNAL @miragessee

   @gamsizm videonun başındaki bi yer içinde düzeltme söyleyim. Şahıs Şirketinin Basit Usül kısmında Müşavir tutma zorunluluğu yok yani "ticaret yapıyorsa mutlaka bi muhasebe çözümü olması gerekiyor" sözü doğru değil. Basit Usul'ün en önemli özellliklerin biri vergileri de ödemiyorsun. Sanal Pos alabilirsin. Vergi Levhası oluyor normal. Örnek Sanal Pos başvuru koşulları: https://www.paytr.com/kosullar .Basit Usul Rehberi: http://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/beyannamerehberi/2017basitusulrehber.pdf Şimdi şartlar arasında mesela kiranın yıllık bedeli 6.500 TL yi geçmesin diyor ayda 540 tl felan bu fiyata kiralanabilecek yerler küçük yerlerdir gibi gözüksede dükkan sahibi ile şöyle anlaşılıyor ve bunda bir sorun yok. Dükkan sahibi kira olarak 3.000 TL ye anlaşıp ödüyorsun ama devlete onu 200 tl diye bildiriyor sözleşmeyi yaparken öyle yapıyorsun. Vergi mükellefi böylece basit usul de kalabilir hala. Dükkan sahibi ise devlete ödediği vergiyi daha az öder böylece 2 taraf içinde sorun yok. Yıllık satışlardan olan gelirin 130.000 TL yi geçmemesi şartı var ama kesilen faturayı devlete bildirmezse satıştan da gider dende devletin haberi olmaz. Bu durumda videoda geçen şu sözde doğru değil. "Ben çıktım kendi kafama ticaret yapıyorum" tarzında takılabilirsin. Yani özet olarak söylediklerinizi yapmak mümkün ve bana bunu KOSGEB den eğitim alırken söylediler. Bu kira ile olan olayları herkes yapıyor ve bir sorun yok. Kosgeb de verilen eğitimde bile mümkünse basit usulde kalın deniyor ve bunun yolları öğretiliyor. Burdaki problem normalde bunu küçük yerlerin yapması beklenirken daha çok satış yapanlarında yapıyor olması. Onun takibi içinde böyle bir şey yapılması ürünü alan içinde devlet içinde gayet güzel bir hareket.

   Not:
   Tam ismini hatırlayamadığım için yazmadım ama Basit Usuldeki faturanın başka bi adı var yada en azından Gerçek Usuldeki gibi bir fatura kesilmiyor. KDV ye %0 yazılıyor. Yukardaki Vergileri Ödemiyorsun dediğimin içinde KDV bile var. Stopaj felan da ödenmiyor.

   Daha ayrıntılı bilgi rehber de var.
   http://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/beyannamerehberi/2017basitusulrehber.pdf (yukardaki link ile aynı link)

 • huseyin/azuren @hegemen

  destiny konuları çok tanıdık geldi bana.Zamanında world of warcraft da 2005*2006 yılında wow un genişleme paketi olan 70 lvl çıktığında aynı şeyler yaşanmıştı.EXp artması ve quest ile verilen yeşil itemlerin zamanında senin aylarca bekleyip düşürüp aldığın itemden daha üstün olması gibi.
  Destiniy in de blizzard tarafından desteklenip battle net de satılması bunun ironisi sanırım.

 • Maxıs @maxis

  "Assassins Creed Origins" çınarcık sahilde gezerken. 🙂

  Not : Çözünürlük 3840x2160 lakin siteye upload ettikten sonra 2048x1152 düşüyor bir sınırlama söz konusu sanırım.

 • spawn_king @spawn_king

  14:00 gibi bulut madencilikle ilgili Levent Abi, akla yatmıyor demişti. Benim de ilk başta şüphelerim olmuştu. Ancak bu işi yapanların esas amacı gelir modelini dolar üzerinden de kazanmak. Yalnızca kripto paralar değil aynı zamanda dolar üzerinden de kazanç sağlayarak bir gelir modeline geçiyorlar.

  Bundan bir iki yıl önce bitcoin cloud minning kar getirmiyordu ancak birçok kişi bitcoin'in değerleneceğini düşünerek satın almıştı. Aynı şekilde bu firmalarda zarar edeceği dönemde de kar edeceği dönemde de, kripto paralardan bağımsız bir şekilde para kazanabiliyorlar.

  Bir ekleme yapmak istedim 🙂

 • Hado @hado

  Early access ile full release oyun arasında bir fark kalmadı neredeyse, o yüzden star citizen'e giydirmek boşuna. Kendini anlatamadığına katılıyorum.

 • Ömer Özgür @omc43

  Kısa. 🙁

  Plus üyelere LP Show yapılsın. Talk Show gibi. 😀

 • Emrah @emrah

  Yıllardır ticaret yapanları kaydedelim, sürekli izleyelim diyen devlet baba (!) keşke bir de televizyonda balın yanında adıyla sanıyla sahte Nokia satan, orijinal diye açık açık Samsung yazısıyla milleti dolandıran Çağrı Öztürk kod adlı şahsı veya orijinal PS4'ü 299TL'ye satıyorum diyen web sitelerine bir el atsa. Küçük esnaf en küçük detayına kadar vergilendirilirken, en ufak ergi kaçırma cezalandırılırken yıllardır bu adamlara hiçbir şey olmuyor. Yoksa birileri tarafından korunan bu şahıslara da "dokunan yanıyor" mu?

  • bosu @bosu

   Gerçekten bir sürü kanun maddemiz varken, hemde televizyon ile ulu orta açık şekilde böyle sahte ürünlerin satılması gerçekten utanç verici. Aslında bilinçli bir vatandaş ne yapmalı sorusu da burada akla gelmiyor değil. Gidip bir noter ile anlaşacaksın yanınıza birde bilir kişi alacaksınız, kargo gelir gelmez noter huzurunda kargo teslim alınıp açılacak ve orada bilir kişi ile ürünün orjinal olup olmadığı tesbit edilecek ve bu kayıtlara geçecek. Ardından da güzel bir dava açılabilir.

  • Emrah @emrah

   @bosu Sen ben yapsak ertesi gün mali suçlarla mücadele ekibi kapımızda olur. Bunu yapan şahıslar yıllardır, uydudaki hemen her kanalda farklı bir dolandırıcılık sistemiyle bunu yapıyor ama dokunan yok. Bence arkasında malum yerlerden bir kodoman olmalı ki dokunmuyor kimse. Ben ekranda denk geldikçe sinir krizi geçiriyorum, ağına düşüreceği garibanlara üzülüyorum ama ortada devlet yok! Devlet, gariban esnafın sırtına binmekle meşgul çünkü!

 • Emre @emrezavalsiz

  yemeksepeti faciası ve whatsapp'ın çökmesine değinilmemiş.

 • Jpage @jpage

  @gamsizm Abi çana tıklamak sizin için bir avantaj getiriyor mu? Bunu bir kaç keredir söylüyorsunuz eğer kanala kazanç getiren bir şeyse bilmek isterim aktif etmek için.

 • Recai @recai

  turkyedeki black friday ahlaksizligi (magazlarin) uzerine ayri bir bölum cekilmeli, insanlarin bu kadar aptal yerine konmasi kandirilmasina yetkililer zaten birsey demiyor...
  @gamsizm
  @leventp

 • Traylor @traylor

  Haber siteleri de sizi takip ediyor anlaşılan 🙂

 • Furkan Beğen @furkanbegen

  Biraz geç oldu ama anca izleyebildim gündemi. Apple root hesabı açığı konusunda tweeti atan Lemi Orhan Engin'in durumu tweetlemesi konusunda açıklaması @gamsizm @leventp

  https://twitter.com/lemiorhan/status/935833848226729985

  Düzenleme: medium linlini yoruma eklediğimde düzgün eklemiyor, düzeltemedim bir türlü onun yerine tweet linlini verdim

Benzer Videolar